مسابقه *** كي ميتونه بگه اين وسيله باغباني اسمش چيه ؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين يكي از اوليه ترين و تخصصي ترين و كاربردي ترين سوالهائیه كه در وهله اول هر كشتي بهش احتياج داريم
و با شناختن هر يك ابزار الات ميتونيم هم به خودمون هم به ديگران اموزش بديم
چه طور؟
به اين صورت كه من يه ابزاري عكسشو قرار ميدم شما تشخيص ميديد و در مورد اون توضيح ميديد /درصورت درست بودن شما برنده هستيد و شانس گذاشتن سوال بعدي رو داريد
پس اسم و كاربرد اين وسيله يادتون نره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خوب البته من هیچی از کشاورزی نمیدونم ولی فرصت خوبیه برای یاد گرفتن :)

فکر کنم با این وسیله خاک رو شخم میزنن و ایجاد شیار میکنن تا بذر ها رو داخل شیار ها بپاشن درسته ؟ :smile:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام
خوب البته من هیچی از کشاورزی نمیدونم ولی فرصت خوبیه برای یاد گرفتن :)

فکر کنم با این وسیله خاک رو شخم میزنن و ایجاد شیار میکنن تا بذر ها رو داخل شیار ها بپاشن درسته ؟ :smile:

خیلی خوش اومدی زیبا جان. :gol:
نه اشتباه هست متاسفانه

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
قسمت پشتی دستگاه ، شبیه چیزیه که گیاها بهش گیر میکنن و از خاک جدا میشن :w20:
آیا محصولاتی شبیه گندم رو درو میکنه؟ :huh:

خیلی بچه گانه حدس میزنم به با سوادی خودتون ببخشید :redface:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
قراره در چه حدی برگزار بشه این مسابقه؟ قیچی و اره برقی هم میذارید؟ اگه نه که بذاریمش تو بخش ماشین آلات، چون بعضیاش هم مخصوص زراعته و تو باغبانی کاربردی نداره!

f.mars

عضو جدید
گاو اهن برگرداندار؟؟؟
گاواهن بشقابی؟؟؟
دیسک؟؟؟؟
لولر؟؟؟؟
چی بگم خب !!!!
:confused:

"Pejman"

قراره در چه حدی برگزار بشه این مسابقه؟ قیچی و اره برقی هم میذارید؟ اگه نه که بذاریمش تو بخش ماشین آلات، چون بعضیاش هم مخصوص زراعته و تو باغبانی کاربردی نداره!

نمیدونم اگه ببریمش توی ماشین آلات ... اگه قیچی بیاد که بازم میاریمش اینجا :D

گاو اهن برگرداندار؟؟؟
گاواهن بشقابی؟؟؟
دیسک؟؟؟؟
لولر؟؟؟؟
چی بگم خب !!!!
:confused:

با اجازه استارتر و طراح سوال خیر ..... :surprised:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
نمیدونم اگه ببریمش توی ماشین آلات ... اگه قیچی بیاد که بازم میاریمش اینجا :D

با اجازه استارتر و طراح سوال خیر ..... :surprised:

جاش همينجا خوبه هر چند باغباني جز رتيواتور چيز خاصي برا استفاده نميخواد اما اينجا مراجعه كننده بيشتري خواهد داشت تا بخش ماشين الات

ان عكس بالايي كه من ديدم دوتا دستگاه هست برا خاكورزي هردوش هم تركيبي هستن اون چرخ مدور عقبي كاربردش كلوخ خرد كن و سله شكني هست اما اولي داري دوتا ديسك افست كنگره دار هست دومي فكر كنم دندانه كلوخ شكن داشته باشه البته زياد واضح نيست

Phyto

مدیر تالار
خب حالا که اینجا مراجعه کننده بیشتری داره میخوای بقیه تاپیکای تالار هم منتقل کنیم همینجا! آخه اینم شد دلیل؟!!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خب حالا که اینجا مراجعه کننده بیشتری داره میخوای بقیه تاپیکای تالار هم منتقل کنیم همینجا! آخه اینم شد دلیل؟!!

چون اينجا مراجعه بيشتري ميشه جنبه اموزشي عموميتري داره برا همين گفتم اينجا بمونه اخه كمتر كسي ميره تو بخش ادوات دنبال گل بگرده اما تو هر خونه حد اقل يكنفر پيدا ميشه دنبال گل بگرده بياد اينجا با من زياد بحث نكن گفتم خوبه خوبه ديگه برو پي كارت

"Pejman"

خوب اسم دستگاهی که مد نظر سوال کننده (معصومه) بود ( کلوخه شکن) هست. محمد رضا عزیز برنده و طراح سوال بعدی خواهند بود. :gol:
با تشکر :gol:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ممنونم پژمان جان

ببينم اينو كه همه بلدن بگن كي زودتر ميگه چه دستگاهيه و كارش چيه
؟

"Pejman"

اسکریپر

اسکریپر

ممنونم پژمان جان

؟

اسکريپر ماشيني است که از آن براي عمليات تسطيح و محل هايي که بکارگيري بولدوزر اقتصادي نيست استفاده ميشود زيرا در مناطقي که فاصله حمل متوسط است نه از بولدوزر ميتوان استفاده کرد ونه از ماشين هاي با سرعت زياد چرا که اقتصادي نيست.در واقع اسکريپر نوعي ماشين حفار است از اسکريپر ميتوان براي کندن بارگيري حمل و تخليه مواد استفاده کرد . وسيله مناسبي براي عمليات خاکي حجيم است و براي انجام کارهاي تکميلي مانند تسطيح هم استفاده ميشود. اسکريپرها داراي 3 قسمت عمده هستند :1-مخزن (جام) 2- صفحه نگهدارنده خاک در جام 3-بخش تخليه کننده خاک. اين ماشين ها داراي دو دسته موتور دار و بدون موتور هستند بعضي اسکريپر ها توسط تراکتور هاي چرخ لاستيکي يا زنجيري کشيده ميشود وبعضي از آنها بخشي از يک تراکتور-اسکريپر هستند.در مواردي که فاصله حمل زياد است از اسکريپرهاي لاستيک دار يا دو موتوري استفاده ميشود. اگر بخواهند از بولدوزر براي هل دادن اسکريپر ها استفاده کنند بر روي بولدوزر تيغه کوشن که ويژه هل دادن اسکريپرها طراحي شده نصب ميشود. لازم به ذکر است که اسکريپر ها قادر به انجام کار 5 نوع از ماشين آلات راهسازي هستند: 1- کندن مواد خاکي (بولدوزر) 2- خاک کنده شده را بارگيري ميکند ( لودر ها) 3- حمل مواد حفاري شده (کاميون ها يا واگن ها) 4-قادر به تسطيح سطح راه هنگام تخليه و پخش مواد بارگيري شده است (گريدر ها) 5-ميتواند جاده را کوبيده وغلتک بزند.(غلتکها) **"نبايد انتظارداشت که هريک از کارهاي ذکر شده دقيقا همانند ماشين آلات خاص همان کار انجام گيرد
)

• Like
واکنش ها: fgni

Phyto

مدیر تالار
چون اينجا مراجعه بيشتري ميشه جنبه اموزشي عموميتري داره برا همين گفتم اينجا بمونه اخه كمتر كسي ميره تو بخش ادوات دنبال گل بگرده اما تو هر خونه حد اقل يكنفر پيدا ميشه دنبال گل بگرده بياد اينجا با من زياد بحث نكن گفتم خوبه خوبه ديگه برو پي كارت

بذار یه مدت بگذره بعد معلوم میشه که باید کجا باشه!
اتفاقا من خیلی دوس دارم با تو بحث کنم!

f.mars

عضو جدید
ممنونم پژمان جان

؟

خوب اسم دستگاهی که مد نظر سوال کننده (معصومه) بود ( کلوخه شکن) هست. محمد رضا عزیز برنده و طراح سوال بعدی خواهند بود. :gol:
با تشکر :gol:

اینا دیگه چه ماشیناییه !!! چرا من هیچ کدومشو نخوندم تا حالا !!!! اصن برام اشنا نیس

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش ميكنم اينجا اسپم نكنيد/
و تمام تلاشتونو بزاريد براي پيشرفت اين موضوع/
اين تاپيك چون تمام ابزار الات گذاشته ميشه حتي قيچي باغباني حتي يك بيلچه ساده /
بيشتر براي قسمت باغباني كاربردش بيشتره/
ما قرار نيست فقط فقط ماشين الات كشاورزي رو معرفي كنم/ بلكه تلاش بر همه وسايل باغبانيست/ حتي اب پاش/
پس با اجازه فيتو جان جاش خوبه/
اصلا به اينكه مراجعه كننده داره يا نداره اكتفا نكنيد/
ممنونم از همتون/ هم و غمتونم بزاريد براي سوال گذاشتن و طرح كردن/
ميدونم اسپم كردم ولي من چون طارح اين تاپيكم/ و اسپم ديدم/ اينو گفتم/بازم ازهمتون تشكر ميكنم انقدر خوبيد/ دوستاي خوبي باشيد/ افرين:D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا دیگه چه ماشیناییه !!! چرا من هیچ کدومشو نخوندم تا حالا !!!! اصن برام اشنا نیس
عزيزم اينجا ما معرفي ميكنيم/ سوال طرح ميكنن/ تا تمام كساني كه اين دستگاهها رو نديدند/ و نميدوننن چيه رو بشناسن/ ميتوني بشناسي/ فقط دقت كن/ تلاش كن/ به دنبالش باش/

f.mars

عضو جدید
عزيزم اينجا ما معرفي ميكنيم/ سوال طرح ميكنن/ تا تمام كساني كه اين دستگاهها رو نديدند/ و نميدوننن چيه رو بشناسن/ ميتوني بشناسي/ فقط دقت كن/ تلاش كن/ به دنبالش باش/

اوکی عزیزم
اخه وقتی دیدم نمی شناسم هول کردم !!!!!

"Pejman"

از معصومه و بچه هایی که توی این مسابقه شرکت کردند بسیار بسیار تشکر میکنم خودش خیلی جالبه... مخصوصا برای بچه هایی که فقط اسم وسایل رو شنیدن خیلی باید تاپیک جالبی باشه....

خوب بفرمایید این چه وسیله ایی هست و باهاش چیکار میکنن !؟

راهنمایی :
خودم اولین باری بود که این دستگاه را مشاهده میکنم !!! به لطف مسابقه فهمیدم چیه !!!
1- برای شلیک کلاهک هسته ای نیست.
2- از ادوان هشت سال دفاع مقدس هم نیست !!

امیدوارم با راهنمایی های کاملی که عرض کردم جواب مسابقه را بدهید... البته خیلی آسونه.... :gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شايدم يه وسيله ايه براي اقليم مصنوعي/
پژمان بيا جواب بده فكر كنم كسي بلد نيست/
زودي بيا/

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين دستگاهي كه پزمان گذاشته برا كندن و انتقال و جابجايي درختان بزرگ هست( دستگاه درختكن ) تابلو بود ولي...

Tree replantation machine
بسيار جالبه/ منتهي من نميدونم درست باشه/ با اجازه پژمان جان/ چون خيلي وقته اين سوال گذاشته شده و نميخوايم خاك بخوره اين تاپيك/ شما بفرماييد سوال بعد رو مطرح نيد تا پژمان جان /بيان و جواب رو بگن/
بفرماييد سوال بعد رو مطرح كنيد//

رامین69

عضو جدید
دستگاه اولی به منظور خرد کردن کلوخه های خاک استفاده میشه.دستگاه دومی برای برداشت گیاهان تیره گرامینه استفاده می شود ولی اسماشونو نمیدونم.

parrotia persica

عضو جدید
اين دستگاهي كه پزمان گذاشته برا كندن و انتقال و جابجايي درختان بزرگ هست( دستگاه درختكن ) تابلو بود ولي...

Tree replantation machine

wow!!!
واقعا؟!!
من تا حالا یه دستگاه درخت کن ندیده بودم، فقط شنیده بودم یه همچین چیزی هست و یه آقای خارجی که نه اسمشو و نه کشورشو یادم نیس درختای خونشو که طی سالها بهشون شکل و فرم های زیبا و عجیبی داده بود باهاش انتقال داد به خونه جدیدش!
خیلی جالبه بود! مرسی

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
ببخشيد دير شد

چاپرها معمولاً یا کششی بوده و یا نیمه هیدرولیک می باشد و با شفت تراکتور کار می کنند.(عكس بالا) برای چاپر یک ردیفه تراکتور 65 قوه است و برای چاپر دو ردیفه تراکتور از 80 قوه اسب به بالا لازم است.
چاپرها دارای نوکی بصورت v می باشد که روی پاشنه در سطح زمین قرار گرفته و ساقه ذرت بین آنها قرار می گیرد این نوک v شکل مجهز به زنجیز خاردار می باشد که ساقه ذرت را با سرعت بطرف عقب می کشد.
این زنجیر نباید خیلی کشیده یا باصطلاح سفت باشد بلکه باید به اندازه جای بازی داشته تا صدمه ای به چاپر وارد نیاید و یا خود زنجیر پاره نشود.
ساقه ذرت سپس توسط کاردهائی خرد می شود ( یا توسط کوبنده و ضد کوبنده) و قطعات خرد شده ساقه توسط بالا برهای مختلف بشکل (پیچ ارشمیدس و غیره) بالا برده شده و داخل تریلر یا کامیونت ریخته می شود.
با چاپرهای یک ردیفه روزانه می توان 3-4 هکتار ذرت را درو کرده و برای سیلو آماده ساخت. رطوبت ساقه های خرد شده نباید بیش از 60 درصد هنگام سیلو کردن باشد والا سبب گندیدکی و فساد آن خواهد شد.

منبع: mechanic-urmia88.blogfa.com

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
چاپرها معمولاً یا کششی بوده و یا نیمه هیدرولیک می باشد و با شفت تراکتور کار می کنند.(عكس بالا) برای چاپر یک ردیفه تراکتور 65 قوه است و برای چاپر دو ردیفه تراکتور از 80 قوه اسب به بالا لازم است.
چاپرها دارای نوکی بصورت v می باشد که روی پاشنه در سطح زمین قرار گرفته و ساقه ذرت بین آنها قرار می گیرد این نوک v شکل مجهز به زنجیز خاردار می باشد که ساقه ذرت را با سرعت بطرف عقب می کشد.
این زنجیر نباید خیلی کشیده یا باصطلاح سفت باشد بلکه باید به اندازه جای بازی داشته تا صدمه ای به چاپر وارد نیاید و یا خود زنجیر پاره نشود.
ساقه ذرت سپس توسط کاردهائی خرد می شود ( یا توسط کوبنده و ضد کوبنده) و قطعات خرد شده ساقه توسط بالا برهای مختلف بشکل (پیچ ارشمیدس و غیره) بالا برده شده و داخل تریلر یا کامیونت ریخته می شود.
با چاپرهای یک ردیفه روزانه می توان 3-4 هکتار ذرت را درو کرده و برای سیلو آماده ساخت. رطوبت ساقه های خرد شده نباید بیش از 60 درصد هنگام سیلو کردن باشد والا سبب گندیدکی و فساد آن خواهد شد.[/QU

ممنون ريحانه خانوم سوال بعدي رو طرح كنيد در ضمن از توضيحات زيباتون ممنونم