مسابقه عکاسی شهرسازی - سری دوم: آلودگی بصری، زخمی برسیمای شهر

وضعیت
موضوع بسته شده است.

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
" آلودگی بصری، زخمی برسیمای شهر "

ساختمان‌‌‌‏‌‌‌‏های ناموزون، دیوار‌‌‌‏های خط خطی، تابلو‌‌‌‏های تبلیغاتی ناهماهنگ، پیکر دود گرفته‌‌‌‏ی شهر با انبوهی از رنگ‌‌‌‏های خاکستری و صد‌‌‌‏ها منظره‌‌‌‏ی ناخوشایند از جمله صحنه‌‌‌‏هایی است که هر روزه در بسیاری از کلانشهر‌‌‌‏ها با آن‌‌‌‏ها مواجه می‌‌‌‏شویم.

توسعه جوامع امروزی و گسترش دنیای مدرن با اینکه از بسیاری جهات سبب بهبود کیفیت زندگی بشری شده، اما در عین حال پا نهادن به دنیای مدرنیته معضلات گوناگونی را نیز برای مردمان امروزی بدنبال داشته است.
معضلاتی که موجب بروز تأثیرات منفی بسیاری بر سلامت جسمی و روحی شهروندان گردیده است. انواع آلودگی‌‌‌‏ها همچون آلودگی محیط زیست، آلودگی صوتی و آلودگی بصری از جمله این پیامد‌‌‌‏ها هستند که به‌‌‌‏سبب ایجاد آسیب‌‌‌‏های روحی، بر رفتار شهروندان اثرات سوء بسیاری گذاشته‌‌‌‏اند.
ساختمان‌ها که قد می‌کشند، پنجره‌ها یک به یک متولد می‌شوند و از ترکیب پنجره‌ها و دیوارهاست که شکل و ترکیب اولیه نماهای شهری زاده می‌شوند. اینجاست که نماهای ساختمان‌ها زینت انکارناپذیر شهرهایمان می‌شوند و در هر گذری قرار است چشم‌هایمان را بنوازند.
اما آنچه چشم می‌بیند و به خاطر می‌سپارد، ترکیبی ناهمگون از ضلع‌های سرد و بی‌روح و گاه زشت و نامطلوب است. بالکن‌ها این حجم‌های بیرونی نماها دیگر تداعی‌کننده ایوان‌های باصفای دیروز نیستند.
شیشه ترشی‌ها در کنار خرت و پرت‌های اضافی، الحاقات غیراصولی دودکش‌ها، کانال‌های کولر و سیستم‌های تهویه، حصارکشی بالکن‌ها و تغییر شکل خودسرانه فضاهای عمومی موجود در نمای ساختمان‌ها و تبدیل آنها به انباری و بناهای نیمه‌کاره و فضاهای رها شده و متروکه، خانه‌های کوتاه و بلند با پنجره‌های بدقواره و شیشه‌های رنگ به رنگ که بی‌هیچ تناسبی کنار هم چیده شده‌اند، پوسترها و برچسب‌های تبلیغاتی که تا بلندترین ارتفاع تیرهای چراغ برق و درهای فلزی خانه‌ها چشم را می‌آزارد، ساختمان‌های ناهمگون با بافت‌های مجاور، افزایش حجم تبلیغات محیطی و بی‌توجهی به شیوه هماهنگ آذین‌بندی و زیباسازی شهر در سال‌های گذشته و حتی ترافیک خیابان ها و ازدحام ناموزون جمعیت در برخی فضاها ، بافت شهرها را به چشم‌اندازهای آشفته و ملال‌آور تبدیل کرده است.

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon14.gif همه این ها بهانه ای شد برای انتخاب موضوع دومین مسابقه عکاسی تالار شهر سازی تا از دریچه دوربین شما به این موضوع نگاهی دوباره بیندازیم و کمی بیشتر راجع به این مسئله که همه ما به نحوی در ایجاد آن دخیل هستیم بیندیشیم :

:gol:

ضمن تشکر از کلیه دوستانی که در دوره قبل مارو همراهی کردن ، در این دوره هم به این نکات توجه کنیم :

• عکس مورد نظر هنر دست خودتان باشد نه شخص دیگری ( در غیر اینصورت از شرکت دادن عکس در مسابقه معذوریم )
  • تعداد عکس - لطفا حداکثر تا 4 عکس خود را انتخاب و ارسال بفرمائید .
  • کاهش حجم عکس - برای سنگین نشدن صفحات لطفا حجم و سایز عکس های خود را کاهش دهید .
  • آپلود در باشگاه مهندسان – لطفا برای حفظ عکس هایتان آن را در باشگاه آپلود و ضمیمه پست کنید ( البته در کنار آن میتوانید از آپلود سنتر مطمئن دیگری نیز استفاده بفرمائید )
  • ذکر مشخصات عکس - لطفا نام مکان و زمان و نوع دوربین خود را ذکر بفرمائید
  • ذکر توضیحات و ایده تصویر – هر چند که یک تصویر خود باید سخن گوید ! ولی در صورت امکان می توانید توضیحی برای تصویر خود ذکر کنید و یا نامی برای آن انتخاب بفرمائید .

و اما جوایز این دوره :

عکس برگزیده اول : 150 امتیاز
عکس برگزیده دوم :125 امتیاز
عکس برگزیده سوم : 100 امتیاز
عکس برگزیده چهارم:75 امتیاز
عکس برگزیده پنجم : 50 امتیاز

مهلت دریافت آثار تا نیمه مرداد 1392

:gol:مشتاقانه منتظر دیدن عکس های شما هستیم :gol:

پایدار و پیروز باشید

پ.ن. برای آشنایی بیشتر با موضوع آلودگی بصری اینجا را ببینید :
آلودگي بصري معضل جديد كلانشهرها در ایران

آخرین ویرایش:

YASAMAN.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
1

سلام..اسم این عکس رو میزارم سایه بر تاریخ..چون اون ساختمون بلند تمام زیبایی و جلوه کاخ رو زیر سایه سرد خودش برده و به طور کامل در اولین نگاه توی ذوق میزنه..این یعنی!! آلودگی بصری...با این حال باز هم کاخ به دلیل غنای بصری که داره،در تلاشه تا زیبایی خودشو نشون بده...ببخشید طولانی شد،می خواستم تمام حسمو بگم،ممنون:gol:
در ضمن این عکس مربوط به بهار 1392،تهران،کاخ سعدآباد،دوربین canon

سایه  بر تاریخ.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

YASAMAN.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
2

آخه چرا باید یک بنای تاریخی رو بازیچه دست خودمون بکنیم..حیف این همه زیبایی و هنر معماری نیست؟
تهران-کاخ سعدآباد-بهار 92-دوربین canon

3

اسم عکس:زخمی از سیمای شهر بر سیمای قلب....
چناران-پاییز 91-دوربین canon

زخمی بر سیمای قل&#.jpgآلودگی تاریخ بص&#1.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

!ala

عضو جدید
کاربر ممتاز
711.jpg

سلام
من چند روزه دنباله اصل عکس هستم ولی متاسفانه اصلش پیدا نشد و مجبور شدم از تو شیتم کات کنم
یه آنالیز نما داشتیم که فک کنم سال 89 بود (اردیبشهت)، مکانشم تهران- خیابان امام خمینی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sara+

عضو جدید
9

هدف از این گرفتن این عکس،ساختن ساختمانی با یک ارتفاع بسیاربسیار بلند در خیابانیه که نه تنها ساختمانهای اطراف آن طبقات کمتر از 5 طبقه را داراست،بلکه عرض خیابان ستار خان نیز کمه.یعنی من هم برای اینکه بتونم این ناهماهنگی رو نشون بدم مجبور شدم با یه زاویه عکس بگیرم.
و نکته دیگر هم ، وجود تابلوهای بسیار ناهماهنگ از نظر ابعاد و اندازه و رنگ است.
* این عکس رو از خیابان ستارخان مابین فلکه دوم و اول با دوربینcanon گرفتم.تاریخش هم بهمن91.

پیوست ها

• Picture1.jpg
    Picture1.jpg
    74 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Picture1.jpg
    Picture1.jpg
    76.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faezeh90

عضو جدید
10
CIMG2989.jpg
اصفهان-منطقه 10-میدان احمد آباد-پاییز91-دوربین casio

اصفهان-منطقه 10-مسجدامام حسین-پاییز91-دوربین casio
اهمیت ندادن به مسجد تاریخی محل و خرابی دیوارها و نمای ساختمان

11
CIMG2635.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مسابقه عکاســـی شهرسازی - سری دوم: آلودگــــــی بصری!

مسابقه عکاســـی شهرسازی - سری دوم: آلودگــــــی بصری!

درود

تصویر بالا یک تصویر کلـــی از آلودگی بصریِ البته از دیدِ من!

همونطور که به تصویر ملاحظه میکنید این عکس با دو هدف گرفته شده

یکی مربوط به دیوارِ که روش نوشته شده و همین طور کنده شده

و یکی هم مربوط به اون ستونِ تیر برقِ که دقیقا وسط گلها قرار گرفته

اون تیر برق برای روشنایی پارک و گلها در شبِ ,اما به نظرِ من جاش مناسب نیست!

یه جور جنبه ی تزئینی گلکاری رو از بین برده و همین طور فضای پارکــــــــــ رو

میتونستن به شکل های دیگه و جاهای مختلف پارکــــ از چراغ استفاده کنن

و همین طور میتونستن برای زیبایی پارک از حُباب های نوری و تزئینـی استفاده کنن

این هم یه تصویــر دیگه از نزدیک تر ستون تیرِ برق

یه تصویرِ دیگه هم هست (تو ضمیمه قرار دادم)از همون پارکــــ یه قسمت ِ دیگش که دیوارش کنده شده و آجرهاش مشخصهِ!

مکــان تصاویر: تهران, بوستانِ ارمَعا,یکی از پارکـــــ های محلی غربِ تهران

زمان: مرداد 92

دوربین سامسونگ es 10 zs

12 --- 13

پیوست ها

• SDC11013.jpg
    SDC11013.jpg
    101.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 4147517.jpg
    4147517.jpg
    85.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
من یه انتقادی دارم...مسابقه ای که شما گذاشتین مربوط به آلودگی بصری شهریه؛ولی بیش تر عکسایی که بچه ها گذاشتن بیش تر جنبه معماری داره و خیلی وارد جزئیات ریز وارد شدن!!!!

سلام
به نظر من هر جزئیاتی که مربوط به فضای شهری بشه و دید عمومی داشته باشه جزو حیطه شهرسازی محسوب میشه! :smile:نمای معماری یه جورایی وارد بحث های شهری میشه بالاخره این دو رشته باهم نقاط مشترک زیادی دارند :)

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شیراز - پارامونت ( یکی از مراکز اصلی خرید شیراز)
سعی در پوشاندن آلودگی بصری که با گذشت زمان و فرسوده شدن خودش دست کمی از آلودگی بصری نداره!

17
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=167922&d=1377691298

18
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=167923&d=1377691302

پیوست ها

• 456789.jpg
    456789.jpg
    52.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 213456789.jpg
    213456789.jpg
    53.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار

و اما انتخاب برندگان سری دوم مسابقه عکاسی تالار شهرسازی با عنوان

:gol::gol::gol:

قبل از هر چیز از همه دوستانی که تو این مسابقه ما رو همراهی کردن تشکر ویژه میکنم و امیدوارم در موضوعات بعدی هم همراهیشونو از ما دریغ نکنن . و بعد تشکر ویژه میکنم از کسانی که شرکت کردند اما عکسشون جزو عکس های منتخب نیست. این انتخاب ها توسط 4 نفر ازمتخصصین تو زمینه عکاسی و شهرسازی و معماری انتخاب شده و همگی این دوستان سعی کردند که بهترین قضاوت رو داشته باشند. با این حال باز هم امیدواریم که بهترین داوری صورت گرفته شده باشه و همه از نتایج راضی باشند.

:heart::gol::heart:

دوستان با توجه به این که تعداد عکس ها زیاد نبود انتخاب 5 عکس برتر کمی مشکل بود. شاید میتونستیم عکس های بهتری از آلودگی های بصری در شهرهامون رو به نمایش بگذاریم . امیدوارم این موضوع باعث شه با کمی دقت و تامل بیشتر به اطرافمون نگاه کنیم و مراقب زیبایی شهرهامون باشیم.

:heart:

و در نهایت اعلام عکس های منتخب :

:w33:

دست همگی درد نکنه دوستان

عکس برگزیده اول : عکس 7..........150 امتیاز
عکس برگزیده دوم : عکس 1
........125 امتیاز
عکس برگزیده سوم : عکس4
........100 امتیاز
عکس برگزیده چهارم: عکس
17.........75 امتیاز
عکس برگزیده پنجم : عکس
6.........50 امتیاز

****************************************************************************************************

عکس برگزیده اول :
!ala

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=163697&d=1375581456

************************************************************************************************

عکس برگزیده دوم :
YASAMAN.D

*************************************************************************************************************

عکس برگزیده سوم :
*sadraa*

***************************************************************************************************

عکس برگزیده چهارم:
persian_sphinx

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=167922&d=1377691298

*********************************************************************************************

عکس برگزیده پنجم :
*sadraa*

:heart::gol::heart::gol::heart:

ضمن تشکر ویژه از این عزیزان به اطلاعشون میرسونم که امتیازاتشون به حساب کاربریشون واریز میشه .

برای این عزیزان و همه شما آروزی موفقیت میکنیم

:w27:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا