مسابقه علمی *** کی این آفت رو میشناسه؟

jalaltatari

عضو جدید
با سلام به همه عزیزان.من جلال طاطاری کارشناس فنی یکی از شرکت های تولید کننده سموم کشاورزی هستم.تاپیک جالب مسابقه شناخت علف ها بسیار مفید بوده . اگر راغب باشید تاپیک دیپری با مضمون آشنایی با آفات مهم ایران بزنیم تا از دانش های هم بهره ببریم . در پای توضیحات هر افت مبارزه با ان نیز را هم قید خواهیم کرد . لطفا همکاری نمایید. با تشکر

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولین سوال رو خودم مطرح میکنم .لطفا پاسخ خای خودتونرو بدهید . مشاهده پیوست 146253

سلام جلال عزیز
کرم هلیوتیس هسش دیگه.
Cotton bollworm_ Corn earworm_ Tomato fruit worm-
Heliothis armigera
کرم هلیوتیس بانام علمی Helicovera spp یا Heliothis spp یک آفت بسیار پلی فاژ و روی میزبان های مختلف تیپ های خسارتی متفاوتی دارد .
یکی ازآفات مهم محصولات زراعی به ویژه پنبه ،توتون ، گوجه فرنگی ،یونجه ، خشخاش ، کنف ، شبدر ، ذرت ، نخود ، کنجد ، بادمجان ،سویا ، لوبیا ،کدو و شاهدانه می باشد . لارو های این آفت از برگ های جوان ، قوزه ها ،بلال ،میوه و غلاف بذور گیاهان میزبان خود تغذیه می کند.​
طغیان هلیوتیس به عواملی از قبیل : 1- بالابودن جمعیت شفیره ها ی نسل پاییزه 2- حرارات متوسط هوا در اردیبهشت تا اوایل خرداد 23 درجه یا بیشتر باشد 3- رسیدن رطوبت نسبی هوا در خردادا و تیر تا 60 درصد یا بیشتر افزایش یابد 4- کاهش جمعیت و فعالیت حشرات مفید
مبارزه:
1-شخم عمیق بلافاصله پس از برداشت محصول.

2-یخ آب زمستانه.

3- زنبور پارازتیوئید تخم تریکو گراما

Trichogramma rhenana

Trichogramma pintoi

4- زنبور پارازتیوئید لارو Habrobracon hebetor از Braconidae.

کنترل شیمیایی:

1. تیودیکارپ(لاروین) DF80% و 1- 0.75 کیلوگرم در هکتار 1نوبت

2. پروتیوس OD یک لیتردر هکتارابتدای آلودگی –خاصیت تخم کشی دارد.

3. اندوسولفان(تیودان) EC35% و 3لیتر در هکتار

4. ایندوکساکارب(آوانت) SC15% و250سی سی- 200 در هکتار

5. فن پروپاترین EC10% و1لیتر در هکتار.

jalaltatari

عضو جدید
کاملا درست . با تشکر از توضیحات جامع و کامل شما دوست عزیزم
با سوال آسون شروع کردم تا بابی بشه برای ادامه ایت تاپیک لطفا سوال بعدی رو مطرح بفرمایید

jalaltatari

عضو جدید
بدون اجازه از برنده سوال قبل با توجه به تاخیر در مطرح کردن سوال جدید سوال بعدی رو خودم مطرح میکنم 1mm (1).jpg1mm (2).jpg

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

jalaltatari

عضو جدید
سلام
پس لطف کن جوابشو خوذت بده .جلال جون تو که کم طاقت نبودی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Agriotes lineatus
توضیح با خودت

کاملا درسته مهندس عزیز . با عرض پوزش به دلیل مطرح کردن سوال . توضیحات و مطرح کردن سوال بعدی رو شما زحمتشو بکشید . باتشکر

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کرم مفتولی ریشه
Click beetle
Agriotes Lineatus​
(Col.: Elateridae)​
معرفی آفت:
به گیاهان مختلفی نظیر سیب زمینی، گندم، هویج، ذرت، کاهو، گوجه فرنگی، چغندرقند، توتون، تره فرنگی، جو و پنبه خسارت می زند. لارو این حشره از گیاهچه هاییکه به تازگی از جوانه زدن بذر ایجاد شده اند تغذیه نموده و حشره کامل نیز از گردة گلها تغذیه می نماید. لارو آفت غدة سیب زمینی را سوراخ می کند و در داخل آن کانالهائی به طول 3-2 میلی متر بوجود می آورد و خود نیز در داخل این کانالها به سر می برد. روی ریشه گندم نیز قسمتی از آن را به صورت قلوه کن مورد تغذیه قرار می دهد.​
زیست شناسی:
سوسکهای ماده پس از جفت گیری به داخل خاک نفوذ کرده و در آنجا تخم خود را روی ریشة‌ میزبان قرار می دهد. تخمها پس از چند روز تفریخ می شود ولی دورة تکامل لارو طولانی و ممکن است 5-3 سال طول بکشد. لاروها در برابر خشکی بسیار حساس هستند. مرحله شفیرگی نیز در داخل خاک سپری می شود. به صورت لارو یا شفیره زمستان گذرانی می کند.​
کنترل:
- ضدعفونی بذرها وغدد مثل ذرت-پنبه-چغندرقند-سیب زمینی و ... با گاچو
· تناوب، کنترل علفهای هرز، شخم عمیق و ازبین بردن غده های آلوده​
· آبیاری مناسب . استفاده از تله های نوری برای به دام انداختن حشرات کامل
· کلرپیریفوس(دورسبان) و دیازینون(بازودین) G 5%و 30کیلوگرم در هکتار​
· مونوکروتوفوس (نوواکرون) به نسبت 1.5 تا 2 در هزار

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بااجازه دوستان من طرح این سوال را به دوست عزیز eliot -esfمیسپارم اگه لطف کنند .سوالی مطرح کنند.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام
بااجازه دوستان من طرح این سوال را به دوست عزیز eliot -esfمیسپارم اگه لطف کنند .سوالی مطرح کنند.
ممنون از لطفتون :smile: بفرماایید

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شب پره پشت الماسی هست نه؟
Xylostella
plutella xylostella

فکر کنم این دفعه درست گفته باشم.:D
ولی منتظر هستم.. شما بگید درسته یانه..

الماس پشت بید Plutella xylostella میلی متر طول بال های هواپیما.

این بید کوچک برای گرایش مهاجر خود را به خوبی شناخته شده است.
.​
گاهی اوقات هزاران نفر می توانند در طول شب در مهاجرت ساحلی سازمان دیده بان نقاط به نظر می رسد.

دو یا چند نسل بین ماه مه و سپتامبر، و خوراک لارو در برگ انواع خاصی از سبزیجات و همچنین علف های هرز رخ می دهد.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوست عزیز . از اونجاییکه این آفت تبدیل شده به یک آفت مهم لطفا در مورد مبارزه با اون توضیحات جامعی قید بفرمایید ممنون

شما باید اول اسمشو بگید تا بعد برسیم سر توضیحاتش! مسابقستا مثلا :D

jalaltatari

عضو جدید
شما باید اول اسمشو بگید تا بعد برسیم سر توضیحاتش! مسابقستا مثلا :D
سلام phyto عزیز . آخه یکی از دوستان بهم گفته اینقد هول هولکی جواب سوالات رو ندم!!!!!! شما میفرمایید مسابقه اس. ولی برخی از دوستان وقتی جواب یه سوال از طرف خاصی زودتر داده میشه به نظر میرسه دلخور میشن!!!!!!!!!!!!!!

jalaltatari

عضو جدید
سلام به دوستانی که فعالانه همیشه همه تاپیک ها رو همراهی میکنن . این تاپیک بیشتر از 2 هفتس که خابیده . اگه نظرتون بر اینه که این تاپیک جالب نیس . لطفا نظرات خودتونو بدید تا کلا این تاپیک رو ببندیم . ممنون

بالا