مسابقات معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

DDDIQ

مدیر ارشد
اولین مسابقه طراحی باشگاه مهندسان ایران

طراحی یک فنجان خلاقانه

اهداف مسابقه

• ایجاد فضای دوستانه تعامل و رقابت و کشف استعدادها ی موجود در باشگاه
  • بهره مند شدن از تجارب و کرکسیون با اساتید , طراحان و معماران صاحب نظر
  • تقویت خلاقیت و هدفمند کردن ذهنیت طراحان

جوایزی که از سوی مدیریت محترم باشگاه از
فروشگاه باشگاه مهندسان ايران برای این مسابقه در نظر گرفته شده است

• طرحهای اول و دوم: بن خرید رایگان به مبلغ 10 هزار تومان از فروشگاه و ارسال رایگان

• نفر سوم: 70 درصد تخفیف برای خرید از فروشگاه تا سقف 10 هزار تومان خرید
برای هر کدام از نفرات شرکت کننده نیز امتیازاتی در نظر گرفته خواهد شد

علاقه مندان به شرکت در این مسابقه می بایستی حداکثر تا پایان جمعه 8 مهر 1390 نسبت به ارسال طرح های خود که شامل موارد ذیل میباشد به بنده اقدام نمایند:

• هر طرح حداکثر در 3 صفحه به ابعاد A3 ( به علاوه دیتیل ها, اتود و اسکیس های دستی که میتواند در داوری موثر خواهد بود - روش پرزنته و ارائه آزاد است )
  • ارائه خلاصه ای از مبانی نظری و روند پیشرفت طرح
  • ذکر مشخصات و آخرین مدرک طراح ( برای دانشجویان, ترم دانشجو که در داوری مد نظر قرار گیرد)

معیارهایی که درقضاوت مد نظر قرار خواهد گرفت عبارتند از:

• طراحی :
- خلاقیت و نوآوری
-متفاوت بودن با طرح های موجود

• پرزنته و کیفیت ارائه طرح

روند چند مرحله ای طراحی

جمع آوری اطلاعات و ارائه آنها بصورت یک پست ( 2 روز )

طراحی مفهومی و ارائه اتود ها و اسکیس های دستی در یک پست ( 3 روز )

طراحی نهائی و ارسال طرحها ( 3 – 5 روز / تحویل طرح ها از روز هشتم )

لازم به ذکر است پایبندی به روند طراحی اجباری نیست ولی به شرکت کنندگان توصیه می شود بر اساس این روند پیش بروند

در اینجا لازم است کمال سپاس و قدرانی را از هیئت داوری چند نفره , اساتید و دوستان صاحب نظر که قبول زحمت کردن و دراین مسابقه مشارکت خواهند کرد , داشته باشم از جمله استاد بزرگوار جناب مهندس ASDNA ( که محبت کردن و در تاپیک نیز مشارکت دارند ) و جناب مهندس arashitect و /// و...
لطفا تمامی سوالات مربوط به کرکسیون و روند طراحی در همین تاپیک مطرح شود
و از تمامی دیگر دوستان مهندس و طراح دیگر که محبت خواهند کرد و در تاپیک نظرات خود را بیان خواهند نمود نیز سپاسگزارم

پیوست :

- لازم است شرکت کنندگان تحمل هر نوع نقد مودبانه را داشته باشند هرچند نقد غیر منطقی یا عامیانه و غیر معمارانه یا .. .

- روند این سری مسابقات ( با اهداف آموزشی و رقابتی که برای آن در نظر گرفته شده ) از موضوعات اسان تر به سخت می باشد.

- در پایان در کنار نظر و انتخاب هیئت داوری , نظرسنجی نیز برای انتخاب بهترین طرح از نظر بازدیدکنندگان در نظر گرفته میشود!

- لطفا در این تاپیک تنها در مورد مسائل مربوط به روند طراحی که ذکر شد و در مورد طراحای ارائه شده گفتگو کنید! هر گونه سوال جانبی در مورد نحوه مسابقه و طرح های ارسال را با بنده در میان بگذارید.

با سپاس
انوشه باشید
:gol:

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
طراحهای ارائه شده برای مسابقه

طراحهای ارائه شده برای مسابقه

طرح شماره 1
amanda.arch02

با عرض خسته نباشید خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم
طرحی که من شروع کردم در ابتدا ایده ای بود از کلمه cupبه معنی فنجان که در طی روند طراحی با کمک و راهنمایی اساتید محترم دچار تغییراتی شد
که روند آن در شیت ارایه شده مشخص هست که از هندسه خشک به فرم های سیال رسیدم
در مورد خود طرح هم در قسمت زیر فنجان در گوسه چپ همان قسمتی هست که جای شکر یا چای کیسه ای یا قند و........... قرار داره
و فنجان هم که تداعی از حرف u هست و قسمت بر آمده در گوشه راست که متصل به فنجانه تداعی حرف p هست

و در مورد شیت بندی هم باید بگم که قهوه داخل فنجان هست که روی صفحه ریخته شده و تصادفی شیت رو تقسیم کرده
و در پایین صفحه گوشه چپ فامیل خودم هست
هر چند میخواستم ارایه خیلی بهتر باشه ولی چون امروز طرح رو خیلی تغییر دادم متاسفانه نرسیدم که شیته خوبی ارایه بدم
امیدوارم به بزرگواری خودتون منو ببخشید

در قسمت پایین سمت چپ اسم خودم هست
اسم:فاطمه
فامیل:تقوایی
فارغ تحصیل معماری دانشگاه ایلام

طرح شماره2
هدیه م

نوشیدنی یک مایع و فرار است من از این ویژگی استفاده کردم و فنجونی طراحی کردم که در نگاه اولیه اینطور فرض میشود ،اگر درونش چیزی ریخته شود میریزد، ولی در حالی که اینگونه نیست.در روی فنجان قسمتهایی به شکل ترک وجود دارد که به ظاهر نشان دهنده ی این است که فنجان شکسته ، همچنین در قسمت پایینی آن سعی کردم اختلافی بین خطوط عمودی فنجان ایجاد کنم که گویی فنجان به دو قسمت تقسیم شده.(هر چند این قسمت اصلا خوب به نمایش در نیامده )، نعلبکی هم مثلا به دو نیم شده (اینم خوب به نمایش نیامده ) ، بعد بر خلاف خیلی از فنجان ها که از پلان دایره استفاده میشد من از یک چهارم دایره استفاده کردم.کانسپت من در واقع ایجاد ترس و دلهره در صاحب فنجان ، به خاطر ریختن مایع درون به بیرون است
حال من نتونستم اینو خوب نشان بدم معذرت میخوام
هدیه-کارشناسی معماری داخلی – ترم 3

طرح شماره 3
iceman10

قبل از هر کاری به نظرم یه معمار واسه طراحی یکم به موضوع فکر کنه :
1.هدف:طراحی یک فنجان (اینو بدونید که فنجان تعریف خودش و داره موضوع ما فنجانه نه صرفا وسیله ای برای نوشیدن)
2.برای: فنجان طراحی شده ما باید قابل استفاده باری تموم سنین باشه به همین دلیل من سعی کردم از مصالح شیشه سبک استفاده کنم با حداقل ضخامت
3.یکی از مشکلاتی که همیشه من خودم داشتم این بود که مثلا سر میز صبحونه من اول میخواستم شیر بخورم بعد که میخواستم یه نوشیدنی دیگه بخورم حتما باید اون و میشستم بعد یکی دیگه میخوردم.که توی مهمونیا دیگه آدم خجالت میکشید از دوتا نوشیدنی میل کنه چون حتما صاحب خونه یا باید واسه هرکی دوتا فنجان میاورد یا میرفت میشست به همین دلیل سعی کردم فنجان طراحی شده شامل دو فنجان به صورت یکجا باشه
4.در طرحم سعی کردم که راحتی نوشیدن و برداشتن و شفافیت و شستشو در نظر بگیرم واسه همین نوع فنجان ها مثه یه جام گشاده که از لحاظ نوشیدن و شستن و ... دارای راحترین حالت ممکن باشه
دسته فنجان هم باریک در نظر گرفتم که امکان برداشتنش واسه همه راحت باشه
5.طرح کلی من اولش ایده از ستون های دو سر تخت جمشید بود که دو سره بودن به دلیل اینکه طرح یکم حالت سنتی و ایرانی اصیل به خودش بگیره از طرفیم با اختلاف ارتفاع دو فنجان سعی کردم که یکم تغیر ساختار داشته باشه با ستون و یه کار تکراری صرفا نباشه
6.با دادن پایه صلب و تخت به فنجان خواستم که در صورت خالی بودن یکی از فنجان ها ایستایی کلی فنجان حفظ بشه
7.با قرار دادن یه فضای هوای فشرده بین دو لیوان و دسته سعی کردم عایق بوجود بیارم که تداخل ایجاد نشه و دسته هم داغ نشه
8.طرح کلیم سعی کردم بیشتر دارای شخصیت باشه وقتی سر میز قرار میگیره تا اینکه بعنوان یه فنجان عجیب واسه مثلا کافی شاپ باشه

طرح شماره 4
کوثر89
همیشه وقتی برگه ای دستم میاد ، من یه نوع خط منحنی خاصی رو میکشم.ایده ی این طرح هم همون خطوط بو د.اما بعد از یه اتود ساده به این نتیجه رسیدم که داره سیالیت ماده رو نشون میده!انگار داره جاری میشه واصلا ثابت نیست.نعلبکی یا بشقاب زیرش هم یه کشو داره که میشه اونو از جاش دراورد وتوش چای کیسه ای یا شکرو... گذاشت و قسمتی که بازه ،محل قرار دادن بیسکویته.قاشق اون بالا هم به راحتی از جاش در میاد وسر جاش میره .یه نکته ی خیلی مهم اینکه توی فنجون درواقع یه استوانه است چون اگه اینطور نباشه موقع خوردن،اون مایع در قسمت هایی از فنجون باقی می مونه وخوردن نوشیدنی سخت میشه.
درآغاز ترم 3 هستم ورشته ی معماری داخلی

طرح شماره5
m1990

باعرض سلام و خسته نباشید

تو این طرح من میخواستم فنجان رو همراه با نعلبکی اون طراحی کنم به همین دلیل فنجان رو داخل یک نعلبکی قرار دادم، و میخواستم نعلبکی طوری باشه که حتما فنجان روی اون قرار نگیره، بلکه فنجان داخل اون باشه! بخاطر همین نعلبکی رو به صورت عمودی قرار دادم.
باسپاس از مسئولین برگزاری مسابقه- ترم هفت کارشناسی

طرح شماره 6
nomber_van

سلام دوستان
این فنجان اینجور که من فکر کردم خواستم جوری باشه که بتونه مثل سیستم فن cpu خودش رو زودتر خنک کنه و همچین تراشه هایی البته نه از جنس خواص ، همون چینی باشه و واسه راحتی در نوشیدن لبه ای که روی دهن قرار میگیره یکم پایینتره و دسته هاش هم به این شکله ، البته زیاد روش کار نکردم واسه همین حس خنک کننده بودنش فکر کنم خوب انتقال داده نشده!

طرح شماره 7
roze+سلام به همه دوستان و برگزار کنندگان مسابقه و خسته نباشید و خدا قوتی برای برگزارکننده مسابقه به پاس کار ارزشمندشان.
امیدوارم مسابقه دلیلی برای دیده شدن خلاقیت افراد و نقد کارها باشد.پیشنهادم برگزاری ماهانه مسابقه با موضوعات مختلف است و نیز امیدوارم با صاحبان صنایع نیز ارتباطی باشد تا کارهای منتخب نیز ساخته شوند تا بدین ترتیب شرکت کنندگان نیز انگیزه ای چند برابر پیدا کنند. و یک انتقاد اینکه به نظر من معمولا کارهای هنری بعد از اتمام کار باید نقد شوند و همه نظراتشان را به کار بگویند.
و در آخر طراحی فنجان و روند طراحی ام که در بین دو شیت گنجانده ام قابل مشاهده است.

طرح شماره 8
Sahar Gh

سلام .خسته نباشید!فنجان قهوه ام(قهوه فوری) قابل حمل است.به همین خاطر داخل فنجان عایق حرارتی است جهت حمل آب جوش.. همچنین زیر دسته فنجان که از آن به عنوان جای قاشق هم استفاده می شود ,قسمتی گوی مانند جهت نگهداری قهوه تعبیه شده است،که توسط فشردن دکمه ی قسمت انتهایی فنجان,این گوی شیشه ای باز شده و قهوه به داخل فنجان ریخته می شود.
توجیه کار و قسمت های مختلف آن روی شیت توضیح داده شده...ماکت ساده شده ی طرح هم جهت درک سه بعدی فنجان گذاشته شده.
با تشکر از دوستان و صاحب نظران گرامی.
Sahar Gh.
course: 5

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
با سلام و درود خدمت تمامی دوستان عزیزم
ابتدا بابت تاخیری که در اعلام نتایج بوجود اومد , از همه دوستان پوزش میطلبم

و باز هم سپاسگزارم از دوستان و اساتیدی که در این مسابقه ما رو همراهی کردن بخصوص استاد ASDNA عزیز کمال سپاس و قدردانی رو دارم

در رابطه با نحوه رای گیری انجام شده :
از هیئتی 6 نفره متشکل از دو تن از اساتید تالار معماری ( جناب مهندس ASDNA و جناب مهندس امامی arshitect ) و مدیران تالار معماری ( البته به جز بنده !http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/biggrin.gif) نظرخواهی شد
هر کدام از داوران سه طرح رو انتخاب کردند :
طرح اول - 3 امتیاز
طرح دوم - 2 امتیاز
طرح سوم -1 امتیاز

و در پایان امتیازات کسب شده طرح ها از داوران مختلف جمع بندی و طرح های برتر گزینش شدند؛ که نتایج به قرار زیر میباشد :

جناب مهندس ASDNA
اول: طرح شماره 7
دوم : طرح شماره 6
سوم: طرح شماره 1

جناب مهندس امامی
اول : طرح شماره 8
دوم : طرح شماره 6
سوم: طرح شماره 1

و جمع بندی نظر تیم مدیران تالار
طرح 8 : 5 امتیاز
طرح7: 11 امتیاز
طرح6 : 2 امتیاز
طرح5: 4 امتیاز
طرح1: 2 امتیاز

جمع بندی کل امتیازات طرحها
طرح 8 : 8 امتیاز
طرح7: 14 امتیاز
طرح6: 6 امتیاز
طرح5: 4 امتیاز
طرح1: 4 امتیاز

طرح های برتر اولین مسابقه طراحی باشگاه مهندسان ایران
طراحی یک فنجان خلاقانه

نفر اول : طرح شماره 7 roze+

نفر دوم : طرح شماره 8
Sahar Gh

نفر سوم: طرح شماره 6
nomber_van

با سپاس و قدردانی از تمامی دوستان شرکت کننده در مسابقه , همانطور که از ابتدا عرض شد در کنار این رقابت دوستانه جنبه های مهمتری با اهداف آموزشی در نظر گرفته شده امیدوارم که دیگر دوستان نیز با شرکت هر چه بیشتر خود در مراحل بعدی این مسابقات را گرمتر و پربارتر کنند!
( که موضوع بعدی به زودی اعلام میگردد )

سپاسگزارم
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

آخرین ویرایش:

ASDNA

عضو جدید
سلام

دوستان برای اینکه برای طراحی و خلاقیت دارای ذهنیت بازتری باشید کلمه CREATIVE MUGS را در گوگل جستجو نمایید.

همچنین می توانید به لینک های زیر سر بزنید :
http://www.toxel.com/inspiration/2009/01/20/24-modern-mugs-and-creative-mug-designs/

http://circleboxblog.com/2009/inspiration/10-creative-mug-designs-you-should-be-drinking-from/

http://www.crookedbrains.net/2010/01/design_29.html

http://www.boredpanda.com/creative-coffee-and-tea-mugs/

آخرین ویرایش:

amanda.arch02

عضو جدید
کاربر ممتاز
طراحی فنجان

اسم : تقوایی
فارغ تحصیل مهندسی معماری
ایده من برای این طرح استفاده از کلمه cupبه معنی فنجان هست که در شکل مشخصه
تشکیل شده از یک فسمت که در زیره فنجان قرار گرفته و شکل حرف cهست و یک قسمت از اون که در کنار هست و ارتفاعش بلندتره جایه شکر یا چایه کیسه ایه
خود فنجان که شبیه حرف uهست و قسمت جلو شیشه ای که دارای سنسوره حرارتی هست که دمای آب داخله فنجان رو نشون میده
و دسته فنجان که شبیه حرف p هست و قسمت تو خالیه حرفp محل قرار دادن قاشقه همزن که به صورت عمودی قرار میگیره
و در مورد شیت بندی هم باید بگم که قهوه داخل فنجان هست که روی صفحه ریخته شده و تصادفی شیت رو تقسیم کرده
و در پایین صفحه گوشه چپ فامیل خودم هست که از قهوه بی نصیب نمونده (پاشیده روش)

با تشکر

20110629097.jpg

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد
با سلام و درود دوباره خدمت دوستان عزیزم
و با تشکر و سپاس از استقبال و علاقه مندی که از خودتان نسبت به مسابقه نشان داده اید

پیرو صحبت های انجام گرفته با جناب ادمین ؛ ایشان محبت کردند و جوایزی از فروشگاه باشگاه مهندسان ايران برای طرح های برتر در نظر گرفته اند

بدین ترتیب که

• که برای طرحهای اول و دوم: بن خرید رایگان به مبلغ 10 هزار تومان از فروشگاه و ارسال رایگان

• نفر سوم: 70 درصد تخفیف برای خرید از فروشگاه تا سقف 10 هزار تومان خرید

برای هر کدام از نفرات شرکت کننده نیز امتیازاتی در نظر گرفته خواهد شد

البته چند نکته که سوالات بیشتر دوستان بود را لازم دیدم روشن تر خدمتتون عرض کنم

نکته اول در مورد روند پیشنهادی هست که به هیچ عنوان الزامی نیست بدین معنی که دوستان میتوانند طرح های نهایی خود را مستقیما برای شرکت در مسابقه برای بنده ارسال کنند و نیاز به ارسال پست قبلی برای کرکسیون و ... در تاپیک نیست

نحوه و روش ارائه و پرزنته طرح ها ازاد میباشد ولی مسلما کیفیت ترسیم و روش پرزنته تاثیر خواهد داشت ( همچنین طرح های ارائه شده شامل تمامی دیتیل و اسکیس هایی که میتواند در درک بهتر طرح موثر باشد, سه نما, پرسپکتیو و برش و ... باشد)

لطفا تنها پست هایی که در مورد روند طراحی و کرکسیون طرح ها میباشد را در تاپیک ارسال کنید در مورد تمامی دیگر سوالات در مورد نحوه مسابقه به بنده مراجعه بفرمائید

شاد و انوشه باشید:gol:

arashitect

عضو جدید
درود فراوان و سپاس بیکران از فعالیت خستگی ناپذیر دوستان.

به نظر طراحی وسایل و لوازم زندگی روزمره زیر مجموعه رشته طراحی صنعتی هستش هرچند معماران هم در این وادی گامهای بزرگی برداشته اند.به هر حال شخصا فکر میکنم اگر روند طراحی به صورت حجم سازی باشه نتیجه هم کاربردی تر خواهد بود و هم صحنه برای خلاقیت فراتر.در نتیجه به دوستان شرکت کننده پیشنهاد میکنم که با حجم شروع کنند.از خمیر.گچ.پلاستیک و...و ترکیب قسمتی از وسایل دیگر هم میشه استفاده کرد.

arashitect

عضو جدید
طراحی فنجان

فارغ تحصیل مهندسی معماری
تشکیل شده از یک فسمت که در زیره فنجان قرار گرفته و شکل حرف cهست و یک قسمت از اون که در کنار هست و ارتفاعش بلندتره جایه شکر یا چایه کیسه ایه
خود فنجان که شبیه حرف uهست و قسمت جلو شیشه ای که دارای سنسوره حرارتی هست که دمای آب داخله فنجان رو نشون میده
و دسته فنجان که شبیه حرف p هست و قسمت تو خالیه حرفp محل قرار دادن قاشقه همزن که به صورت عمودی قرار میگیره

با تشکر

مشاهده پیوست 65170
درود و صد البته تشکر برای ارایه طرحتون.بنده در حد و حدود اعلام نظر نیستم اما بنا به درخواست خودتون جسارت میکنم:
1-ایده طراحیتون عالیه و طرح در پلان چشم نواز و با ترکیب بندی و گرافیک خوبی به نظر میرسه.به جز این حرف Pکه به عنوان دسته بکار رفته با باقی طرح ترکیب نشده و همین جوری فقط چسبیده بدون اینکه داخل بشه و ارتباطی برقرار کنه.
2-اما به حجم که برسیم حجمتون تیزه.یعنی خطوط اتصال دهنده فنجان مخصوصا صفحه انتهای U و اتصال کف به دیواره خیلی رک بنظر میرسه و این برای فنجان بودن کمی ازار دهندست.استفاده ازاتصال پخی زیباتر میبود.
3- باز هم این دسته در مقایسه با فنجان کوچک بنظر میرسه ضمن اینکه زیاد هم گرفتنش راحت نیست.
کامروا باشید...

ASDNA

عضو جدید
طراحی فنجان

فارغ تحصیل مهندسی معماری

با تشکر

درود بر شما که اولین طرح را ، ارائه کردید.

در مورد اینکه از کلمه CUP برای ایده پردازی استفاده کردید ، باید بگویم که حرکت جالبی است و کلا استفاده از فرم ظاهری کلمات در طراحی امری است که طراحان کما بیش سراغ آن می روند.

مثل : http://www.dezeen.com/2011/05/20/alphabet-building-by-mvrdv/ و http://www.oddee.com/item_96686.aspx و http://www.treehugger.com/files/2009/10/design-buildings-like-letters.php

در خصوص توضیحاتی که دادید نکات مثبتی وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیرند :

1- استفاده از حواشی موضوع برای پرزانته ( قهوه پاشیده شده روی شیت )

2- استفاده از اجزای طرح برای کاربری های مختلف ( جای شکر و ... )

اما نکاتی هم برای بهتر شدن طرح وجود دارد که به شرح زیرند :

1- از کل زمانی که برای طراحی داشتید استفاده نکردید

2- ایده استفاده از کلمه CUP در همان اتود های اولیه متوقف شده و به اصطلاح ایده اولیه توسعه داده نشده

3- تکنولوژی را در مراحل اولیه طراحی دخیل نکنید ( منظورم سنسور حرارتی و ... ) البته موضوعاتی که بر پایه تکنولوژی طراحی می شوند خود یک مقوله جدا هستند.

4- به تعادل ( منظورم تقارن و یکنواختی و ... نیست ) در جسم طراحی شده اهمیت بیشتری بدهید ( دسته فنجان در امتداد مرکز ثقل فنجان باشد )

فکر می کنم باید منتظر باشیم و ببینیم طرح های دوستان چه خواهند بود

iceman10

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از دوست عزیزی که اولین طرح و داده
من دانشجوی ارشد معماری هستم میخواستم فقط نظرات شخصی خودم و بگم
اول اینکه چون معمولا همیشه نفر اول بودن سخته به شما تبریک میگم که شجاعانه طرح خودتونه و ارائه دادین
بعد اینکه به نظر من اینکه الهام از چیزی گرفتین هم نکات مثبتی داره هم منفی...از نکات مثبتش اینه که به شما خط داده و ایده برای شروع ولی طرح شما خیلی نزدیکه به منبع الهامتون یعنی دیگه یه جورایی کپی شده از cup هستش تا الهام ...از نکات منفیشم اینه که چون طراحی فنجان یه کار تزیینی محسوب میشه الهام گرفتن شما یکم دست شمارو واسه آزادانه طراحی کردن بسته ...بازم ممنون

پیشتاز

عضو جدید
طراحی فنجان

طراحی فنجان

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان طراح و علاقمند به این مقوله
من فکر میکنم که طراحی یک فنجان خلاقانه کار مثبتیه پس بنابراین باید در طراحی ها به کاربردی بودن نهایی طرح هم توجه بشه . یعنی میخوام بگم که خیلی خوبتره که ما در حین طراحی علاوه بر زیبایی به مناسب بودن طرحمون برای کاربردی کردن اون هم توجه داشته باشیم
ما باید قبل از طراحی به راحتی نوشیدن و خوش دست بودن فنجان فکر کنیم . در ضمن من زیبایی رو در سادگی طرح می بینم و امیدوارم که همه دوستان موفق باشند

DDDIQ

مدیر ارشد
دوستان عزیزم به در خواست چند تن از دوستان و ابراز تمایل به شرکت و اینکه به دلیل تداخل زمانی با ثبت نام دانشگاه ها و شروع کلاسها و ... نمیتوانند تا تاریخ مورد نظر طرح های خودشان را ارائه دهند زمان پایان چند روز به تاخیر افتاد تا پایان جمعه 8 مهر ماه دوستان برای ارائه طرح هاشون وقت دارند
با تشکر و سپاس :gol:

ASDNA

عضو جدید
نمونه ای از توسعه دادن یک ایده اولیه

نمونه ای از توسعه دادن یک ایده اولیه

درود بر دوستان شرکت کننده در بحث و مسابقه

در نقدی که بر طرح amanda.arch02 نوشتم ، یکی از موارد ، عدم توسعه ایده اولیه بود .

من بندرت روی ایده دیگران کار می کنم ، اما در این مورد خاص فقط برای اینکه نشان بدهم ، چقدر می توان در توسعه یک ایده پیش رفت ، صبح امروز روی بخشی از ایده amanda.arch02 کار کردم و آنرا توسعه دادم . (منطورم حرف C در نعلبکی زیر فنجان و جایی برای شکر یا چای کیسه ای است)

لازم به ذکر است که من حدود 30 دقیقه روی این طرح کار کردم و این نتیجه با تلاش بیشتر شما می تواند بسیار بهتر هم باشد.

ضمنا همینجا از آقای مهندس اسدی ( CPU 2011 ) به خاطر رندر مدل تشکر فراوان دارم ( کیفیت پایین مدل سه بعدی به خاطر وقت کمی است که روی کار گذاشتم )

amanda.arch02

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر دوستان شرکت کننده در بحث و مسابقه

در نقدی که بر طرح amanda.arch02 نوشتم ، یکی از موارد ، عدم توسعه ایده اولیه بود .

من بندرت روی ایده دیگران کار می کنم ، اما در این مورد خاص فقط برای اینکه نشان بدهم ، چقدر می توان در توسعه یک ایده پیش رفت ، صبح امروز روی بخشی از ایده amanda.arch02 کار کردم و آنرا توسعه دادم . (منطورم حرف C در نعلبکی زیر فنجان و جایی برای شکر یا چای کیسه ای است)

لازم به ذکر است که من حدود 30 دقیقه روی این طرح کار کردم و این نتیجه با تلاش بیشتر شما می تواند بسیار بهتر هم باشد.

ضمنا همینجا از آقای مهندس اسدی ( CPU 2011 ) به خاطر رندر مدل تشکر فراوان دارم ( کیفیت پایین مدل سه بعدی به خاطر وقت کمی است که روی کار گذاشتم )

سپاس گذارم مهندس عزیز
چشم بیشتر رویه طرح کار میکنم
از اینکه توجه شما اینقد به ما هست باعث افتخاره برایه تمام مهندسایه تازه کاره باشگا هست

??????

عضو جدید
cup

cup

سلام به همه دوستان و سروران گرامی :gol:
با تشکر از کلیه عزیزانی که چنین فعالیت های کاربردی رو در باشگاه مدیریت میکنن.الالخصوص دوست خوبم مهندس صدیق عزیز
با توجه به مشغله متاسفانه فقط یه اسکیس بسیار ناقص و چند دقیقه ای رو تونستم اریه کنم باور کنین حتی برگه A4 هم پشت نویسی شدس و امکانات در حد تیم ملی مالدیو:w19:.ببخشین اگه خیلی کثیف و زشته میدونم قابل ارایه نیست صرفا با احترام به شما عزیزان یه خط خطی کردم.
وقتی خیلی خستم چای یا نسکافه برام آرامش بخشه.خوب یه حرکت که قدری به انحراف ذهن حتی برای چند ثانیه بینجامه شاید بتونه چاره ساز باشه ممکنه توام با ترس و هیجان هم باشه البته نه زیاد
به یه حرکت فکر میکردم که کمی با خشونت بیاد و با لطافت خاصی جسم شکننده ای رو در میان بگیره و بعد از چند لحظه اونو رها کنه.خوب وقتی خستم چای برای چند لحظه منو از خستگیم رها میکنه و ذهنم رو منحرف
و پس از اون دیگه باید رهاش کنم و دوباره روی کارم تمرکز کنم.
این ساده ترین فکری بود که در اون لحظه خاص خط خطیش کردم البته یه ریزه بی حوصله گی و خستگی هم توش به چشم میخوره امیدوارم وقت بشه بتونم در مسابقه شرکت کنم.بچه ها حالا دوست دارم اونقدر این خط خطیو نقد کنین که طرحو منهدم کنین طوری که که طرف (خودم) دیگه روش نشه بیاد باشگاه:w15::w15:
با تشکر از همه شما عزیزان.

پیوست ها

• cup.jpg
    cup.jpg
    27.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلام به همه دوستان و سروران گرامی :gol:
با تشکر از کلیه عزیزانی که چنین فعالیت های کاربردی رو در باشگاه مدیریت میکنن.الالخصوص دوست خوبم مهندس صدیق عزیز
با توجه به مشغله متاسفانه فقط یه اسکیس بسیار ناقص و چند دقیقه ای رو تونستم اریه کنم باور کنین حتی برگه A4 هم پشت نویسی شدس و امکانات در حد تیم ملی مالدیو:w19:.ببخشین اگه خیلی کثیف و زشته میدونم قابل ارایه نیست صرفا با احترام به شما عزیزان یه خط خطی کردم.
وقتی خیلی خستم چای یا نسکافه برام آرامش بخشه.خوب یه حرکت که قدری به انحراف ذهن حتی برای چند ثانیه بینجامه شاید بتونه چاره ساز باشه ممکنه توام با ترس و هیجان هم باشه البته نه زیاد
به یه حرکت فکر میکردم که کمی با خشونت بیاد و با لطافت خاصی جسم شکننده ای رو در میان بگیره و بعد از چند لحظه اونو رها کنه.خوب وقتی خستم چای برای چند لحظه منو از خستگیم رها میکنه و ذهنم رو منحرف
و پس از اون دیگه باید رهاش کنم و دوباره روی کارم تمرکز کنم.
این ساده ترین فکری بود که در اون لحظه خاص خط خطیش کردم البته یه ریزه بی حوصله گی و خستگی هم توش به چشم میخوره امیدوارم وقت بشه بتونم در مسابقه شرکت کنم.بچه ها حالا دوست دارم اونقدر این خط خطیو نقد کنین که طرحو منهدم کنین طوری که که طرف (خودم) دیگه روش نشه بیاد باشگاه:w15::w15:
با تشکر از همه شما عزیزان.
مرسی از حضورت
ولی کاش یکم واضحتر میکشیدی و خطوط اضافی رو حذف میکردی
راستش من که نتونستم متوجه طرحت بشم بقیه رو نمیدوم :D
اگه ممکنه یه بار دیگه تمیزتر از روش بکش و سایزشم بزرگتر کن که بشه کامل متوجه شد. :gol:

??????

عضو جدید
شرمنده

شرمنده

با عرض شرمندگی:w05:
یه بار دیگه عکسو آپلود کردم ببینین اون 3 تا (تیک ) پایین صفحه نتیجه نهاییه .ایشالا وقت بشه حتما مجددا درستو حسابی و البته تمیز ترسیم خواهم کرد.با تشکر ا

پیوست ها

• DSC02825.jpg
    DSC02825.jpg
    26.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nomber_van

عضو جدید
سلام دوستان.
این فنجان اینجور که من فکر کردم خواستم جوری باشه که بتونه مثل سیستم فن cpu خودش رو زودتر خنک کنه و همچین تراشه هایی البته نه از جنس خواص ، همون چینی باشه و واسه راحتی در نوشیدن لبه ای که روی دهن قرار میگیره یکم پایینتره و دسته هاش هم به این شکله ، البته زیاد روش کار نکردم واسه همین حس خنک کننده بودنش فکر کنم خوب انتقال داده نشده !

پیوست ها

• 1_0300377041.jpg
    1_0300377041.jpg
    23.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 33.jpg
    33.jpg
    25.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ASDNA

عضو جدید
با عرض سلام خدمت تمام دوستان عزیز
من یه مقدار رویه طرحم کار کردم ولی دست آزاده
که اگه بهتر شده واسه ارایه نهایی آمادش کنم
سپاس گذارم

مشاهده پیوست 65985

سلام

آفرین به خاطر پیگیری و پشتکاری که دارید

اما باید بگویم که هنوز هم جا برای کار باقی است . حد اقل جا برای کار روی فنجان هنوز باقیست.

فکر می کنم مهم ترین مشکل شما در توسعه طراحی اینستکه شما در پلان ، طراحی را تقریبا تمام می کنید و پس از آن صرفا نما را ترسیم می کنید. البته در نما هم تغییراتی می دهید اما نه تغییراتی که به پلان کار آسیب بزند که این امر خود ، جلوی توسعه ایده را می گیرد.

نترسید طرح را دگرگون کنید ، فکرتان را رها کنید . تک تک چیز های بدیهی را زیر سوال ببرید . از خود سوال کنید چرا دسته فنجان اینجاست ؟ چرا نعلبکی زیر فنجان است ؟ و هزاران چرای دیگر

من منتظر طرح حای جدید شما هستم

ASDNA

عضو جدید
سلام دوستان.
این فنجان اینجور که من فکر کردم خواستم جوری باشه که بتونه مثل سیستم فن cpu خودش رو زودتر خنک کنه و همچین تراشه هایی البته نه از جنس خواص ، همون چینی باشه و واسه راحتی در نوشیدن لبه ای که روی دهن قرار میگیره یکم پایینتره و دسته هاش هم به این شکله ، البته زیاد روش کار نکردم واسه همین حس خنک کننده بودنش فکر کنم خوب انتقال داده نشده !

درود بر شما

اینکه از خنک کننده فن CPU ایده گرفته اید جالب است و البته خلاقانه ، اما به نظرم می رسد که مقیاس خنک کننده با فنجان همخوانی ندارد .

به نظرم دسته فنجان جالب است اما آیا همان ایده خنک کننده قابل توسعه در این بخش نیست ؟

. . .

??????

عضو جدید
سپاس گذارم

مشاهده پیوست 65985
با سلام به شما و تبریک ویژه از باب اینکه بالاخره گستاخی به خرج دادین و قانون شکنی کردین!!
دوتا طرحتونو کنار هم گذاشتم خیلی جالب دارین با ترس اون قوانین cup رو میشکنین.دوست خوبم ASDNA به طور شایسته ای شمارو راهنمایی کردند من نیز معتقدم هنوز میترسین دسته فنجون رو از خط افق cup بالاتر ببرین یا کلمه c رو دچار دگرگونی کنین یا حتی به این فکر کردین که اگه یه لبه u به طور تدریجی از لبه دیگری بالاتر قرار بگیره هیچ تغییری در دید پلان صورت نمیگیره ولی نمای شما و حجمتون دچار دگرگونی میشه!!!!!نگران نباشین اتفاق خاصی نمیوفته بریزین به هم این نظم cupرو ببینین چه چیزی ممکنه نظرتونو جلب کنه ! همون رو توسعه بدین.هنوز جای کار داره و مطمئنن به نتیجه دلخواه خواهید رسید.البته فاکتور زمان رو فراموش نکنین!!موفق باشین.

raha

مدیر بازنشسته
سپاس گذارم

مشاهده پیوست 65985

یکی از مواردی که حین طراحی خصوصا موضوعاتی از این قبیل باید در نظر گرفت، اصول ارگونومی هست.
- سهولت در دست گرفتن لیوان با توجه به ساختار اسکلت دست انسان و اندازه اون،
- راحتی انسان موقع نوشیدن مایعات مختلف با در نظر گرفتن قطر دهانه ی لیوان و حذف ضایعات...
- شستشوی لیوان با توجه به جنس و نوع مصاح پیشنهادی و اگر یکبار مصرف هست توجه به بازیافت اون
- و .....
اینا مواردی اند که علاوه بر کانسپت های هنری و خلاقانه، موقع طراحی و همچنین "ارائه طرح" باید بهشون توجه کرد.

ASDNA

عضو جدید
یکی از مواردی که حین طراحی خصوصا موضوعاتی از این قبیل باید در نظر گرفت، اصول ارگونومی هست.
- سهولت در دست گرفتن لیوان با توجه به ساختار اسکلت دست انسان و اندازه اون،
- راحتی انسان موقع نوشیدن مایعات مختلف با در نظر گرفتن قطر دهانه ی لیوان و حذف ضایعات...
- شستشوی لیوان با توجه به جنس و نوع مصاح پیشنهادی و اگر یکبار مصرف هست توجه به بازیافت اون
- و .....
اینا مواردی اند که علاوه بر کانسپت های هنری و خلاقانه، موقع طراحی و همچنین "ارائه طرح" باید بهشون توجه کرد.

درود بر رهای عزیز

نکاتی که مطرح کردید بسیار درست است و نشانه دید باز شما نسبت به موضوع طراحی است .

ارگونومی یک علم گسترده است که بندرت یک معمار می تواند به همه ابعاد آن مسلط گردد. اما چرا تعداد معمارانی که به وادی طراحی صنعتی پای می گذارند و اغلب هم موفق هستند زیاد است ؟

پاسخ اینست که وجه تمایز معماران با بقیه طراحان در رشته های مختلف ( به جز برخی از طراحان موسیقی ) افق های دور تری است که ذهن معمار در طراحی تا آنها پرواز می کند. در واقع نسبت ارگونومی به طراحی صنعتی ، با کمی اغماض شبیه نسبت سازه به معماری است ( البته ارگونومی از سازه تاثیر گذار تر است) . منظورم اینستکه فعلا بگذاریم ذهن مان پرواز کنند بدون اینکه چیزی آنرا محدود کند. نهایت کار اینستکه یک فنجان ناراحت طراحی کنیم که به هیچ وجه هم با قوانین ارگونومی قابل اصلاح نباشد .مشکلی نیست یا طرح را فراموش کرده سراغ ایده دیگری می رویم یا آن را به دشمن مان هدیه می کنیم. ( حتی این خود می تواند یک موضوع فانتزی برای مسابقه باشد : فنجانی برای دشمنم )

شاید این سوال در ذهن تان پیش بیاید که پس چرا در یکی از نقد ها ، به محل قرارگیری دسته فنجان و ... ایراد گرفتم ؟ همینجا حرف خود را پس می گیرم و البته همانطور که دیدید در طرح بعدی amanda.arch02 که دسته فنجان وضع خوبی از نظر کاربردی نداشت ، موردی مطرح نکردم . چون احساس کردم در کار ایشان از نظر طراحی اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

iceman10

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان عزیز من چون شدیدا استرس نتیج تکمیل ظرفیت ارشدو دارم نرسیدم خیلی روی موضوع مطرح شده وقت بذارم الان یه طرح زدم که واقعا شرمندم اگه خیلی ضعیفه بزارید به حساب استرس زیادم که واقعا فکرمو بسته من دانشجوی ارشدم الان اما شهری که بودم خیلی اذیت شدم واسه همین دوباره شرکت کردم امیدوارم بتونم قبول شم خلاصه ببخشید اما در مورد طرح :
قبل از هر کاری به نظرم یه معمار واسه طراحی یکم به موضوع فکر کنه :
1.هدف:طراحی یک فنجان (اینو بدونید که فنجان تعریف خودش و داره موضوع ما فنجانه نه صرفا وسیله ای برای نوشیدن)
2.برای: فنجان طراحی شده ما باید قابل استفاده باری تموم سنین باشه به همین دلیل من سعی کردم از مصالح شیشه سبک استفاده کنم با حداقل ضخامت
3.یکی از مشکلاتی که همیشه من خودم داشتم این بود که مثلا سر میز صبحونه من اول میخواستم شیر بخورم بعد که میخواستم یه نوشیدنی دیگه بخورم حتما باید اون و میشستم بعد یکی دیگه میخوردم.که توی مهمونیا دیگه آدم خجالت میکشید از دوتا نوشیدنی میل کنه چون حتما صاحب خونه یا باید واسه هرکی دوتا فنجان میاورد یا میرفت میشست به همین دلیل سعی کردم فنجان طراحی شده شامل دو فنجان به صورت یکجا باشه
4.در طرحم سعی کردم که راحتی نوشیدن و برداشتن و شفافیت و شستشو در نظر بگیرم واسه همین نوع فنجان ها مثه یه جام گشاده که از لحاظ نوشیدن و شستن و ... دارای راحترین حالت ممکن باشه
دسته فنجان هم باریک در نظر گرفتم که امکان برداشتنش واسه همه راحت باشه
5.طرح کلی من اولش ایده از ستون های دو سر تخت جمشید بود که دو سره بودن به دلیل اینکه طرح یکم حالت سنتی و ایرانی اصیل به خودش بگیره از طرفیم با اختلاف ارتفاع دو فنجان سعی کردم که یکم تغیر ساختار داشته باشه با ستون و یه کار تکراری صرفا نباشه
6.با دادن پایه صلب و تخت به فنجان خواستم که در صورت خالی بودن یکی از فنجان ها ایستایی کلی فنجان حفظ بشه
7.با قرار دادن یه فضای هوای فشرده بین دو لیوان و دسته سعی کردم عایق بوجود بیارم که تداخل ایجاد نشه و دسته هم داغ نشه
8.طرح کلیم سعی کردم بیشتر دارای شخصیت باشه وقتی سر میز قرار میگیره تا اینکه بعنوان یه فنجان عجیب واسه مثلا کافی شاپ باشه

http://www.pic.iran-forum.ir/images/7waxedwy6tvdnjufss9h.jpg

amanda.arch02

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرص سلام مجدد خدمت تمامی دوستان عزیز
من دیشب که نطرات اساتید محترم خوندم یه خورده رویه طرح کار کردم باز همون کلمه cupهست
نمیدونم بهتر شده یا نه امیدوارم خوب شده باشه
طرحمو میذارم ممنون میشم نظرتونو لطف کنیدIMG_0759.jpg

roze+

عضو جدید
سلام به همه دوستان و برگزار کنندگان مسابقه و خسته نباشید و خدا قوتی برای برگزارکننده مسابقه به پاس کار ارزشمندشان. امیدوارم مسابقه دلیلی برای دیده شدن خلاقیت افراد و نقد کارها باشد.پیشنهادم برگزاری ماهانه مسابقه با موضوعات مختلف است و نیز امیدوارم با صاحبان صنایع نیز ارتباطی باشد تا کارهای منتخب نیز ساخته شوند تا بدین ترتیب شرکت کنندگان نیز انگیزه ای چند برابر پیدا کنند. و یک انتقاد اینکه به نظر من معمولا کارهای هنری بعد از اتمام کار باید نقد شوند و همه نظراتشان را به کار بگویند.
و در آخر طراحی فنجان و روند طراحی ام که در بین دو شیت گنجانده ام قابل مشاهده است.
final-01.jpgfinal02-2.jpg

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا