مسابقه *** این علائم مربوط به کمبود یا بیش بود (سمیت) کدام عنصر غذاییه؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بفرمایید سوال بعد
سلام
کمبود منگنز

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

هیچوقت علائم کمبود یا مسمومیت رو براساس عکس و ظاهر به شکل قطعی تفسیر نکنید...همیشه همه چیز اونچیزی نیست که دارید میبینید...خیلی از عناصر در شرایط مختلف علائم مشابه و یا حتی متفاوت دارن...تازه در گیاهان مختلف هم فرق میکنه.مثلا کمبود کلر در جو یه شکله در چغندر یه شکل دیگه...
توجه داشته باشید کمبود یا مسمومیت یک اتفاق آنی نیست....بعضی عناصر در سطوح مختلفی از غلظت عناصر علائم خاصی دارن که بعضا شبیه علائم سایر عناصر میشه...
اگه من بگم این شکل ممکنه اثر کمبود کلر یا مرحله ای از کمبود پتاسیم باشه کسی میتونه ثابت کنه که نیست؟
توجه داشته باشین که علائم همیشه در برگ نیست...شکل و وضعیت اتصال دمبرگ به ساقه هم گاهی خیلی به تشخیص کمک میکنه.

من شخصا با این شیوه آموزش مخالم چراکه تصورات خارج از واقعیت رو در ذهن القاء میکنه.
ممنون

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
هیچوقت علائم کمبود یا مسمومیت رو براساس عکس و ظاهر به شکل قطعی تفسیر نکنید...همیشه همه چیز اونچیزی نیست که دارید میبینید...خیلی از عناصر در شرایط مختلف علائم مشابه و یا حتی متفاوت دارن...تازه در گیاهان مختلف هم فرق میکنه.مثلا کمبود کلر در جو یه شکله در چغندر یه شکل دیگه...
توجه داشته باشید کمبود یا مسمومیت یک اتفاق آنی نیست....بعضی عناصر در سطوح مختلفی از غلظت عناصر علائم خاصی دارن که بعضا شبیه علائم سایر عناصر میشه...
اگه من بگم این شکل ممکنه اثر کمبود کلر یا مرحله ای از کمبود پتاسیم باشه کسی میتونه ثابت کنه که نیست؟
توجه داشته باشین که علائم همیشه در برگ نیست...شکل و وضعیت اتصال دمبرگ به ساقه هم گاهی خیلی به تشخیص کمک میکنه.

من شخصا با این شیوه آموزش مخالم چراکه تصورات خارج از واقعیت رو در ذهن القاء میکنه.
ممنون

گفته شما درس آقای مهندس! ولی وقتی آدم هیچ نوع علامتی از آفت و یا بیماری نمیبینه باید یه چیزی از کمبود و مسمومیت ها بلد باشه تا بتونه یه تشخیصی بده !!!
نمیشه دقیقا گفت فلان کمبود تجویز کرد ولی دامنه ای از کمبود ها را باید حدس بزنیم و حداقل آزمایش خاک و گیاه بنویسیم

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
گفته شما درس آقای مهندس! ولی وقتی آدم هیچ نوع علامتی از آفت و یا بیماری نمیبینه باید یه چیزی از کمبود و مسمومیت ها بلد باشه تا بتونه یه تشخیصی بده !!!
نمیشه دقیقا گفت فلان کمبود تجویز کرد ولی دامنه ای از کمبود ها را باید حدس بزنیم و حداقل آزمایش خاک و گیاه بنویسیم
بله حرف شما کاملا متین...منم نگفتم اصلا حدس نزنین و حتی تلویحا به دامنه هم اشاره کردم...اما شما که تجربه دارید این چیزها براتون معنا داره ...ممکنه کسایی باشن که هستن تا یه عارضه رو میبینن بلافاصله با قاطعیت میگن فلان مشکله...شما تا حالا زیر این عکسایی که دوستان میذارن دیدید کسی بگه ممکنه فلان و فلان باشه؟! اکثرا با قاطعیت اسم یه مشکل خاصو نام بردن...
گاهی اثرات آبیاری در ساعات گرم دقیقا عین کمبودها نمود میکنه...و خیلی چیزهای دیگه...

eliot -esf

کاربر ممتاز
بله حرف شما کاملا متین...منم نگفتم اصلا حدس نزنین و حتی تلویحا به دامنه هم اشاره کردم...اما شما که تجربه دارید این چیزها براتون معنا داره ...ممکنه کسایی باشن که هستن تا یه عارضه رو میبینن بلافاصله با قاطعیت میگن فلان مشکله...شما تا حالا زیر این عکسایی که دوستان میذارن دیدید کسی بگه ممکنه فلان و فلان باشه؟! اکثرا با قاطعیت اسم یه مشکل خاصو نام بردن...
گاهی اثرات آبیاری در ساعات گرم دقیقا عین کمبودها نمود میکنه...و خیلی چیزهای دیگه...

خب اینجا مسابقه است و قانونا با تشخیص دادن فرق داره !!! ممکنه علت های دیگه وجود داشته باشه ولی معمولا عکس هایی که بچه ها انتخاب میکنند به یه نوع کمبود خاص توجه داره
هدف از این مسابقه بیشتر مرور شدن علائم کمبود هاست
البته این موضوع برمیگرده به کسی که جواب میده و گفته شما میتونه تحولی تو این مسابقه ایجاد کنه به این صورت که از این به بعد ههمون به علت های دیگه ای هم که ممکنه وجود داشته باشه اشاره کنیم نه اینکه صرفا بگیم فلان کمبود یا بیشبود !!!!

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توی این عکس کمبود کلسیم نشون داده شده! عکسِ بعدی رو یکی بذاره:D

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خب اینجا مسابقه است و قانونا با تشخیص دادن فرق داره !!! ممکنه علت های دیگه وجود داشته باشه ولی معمولا عکس هایی که بچه ها انتخاب میکنند به یه نوع کمبود خاص توجه داره
هدف از این مسابقه بیشتر مرور شدن علائم کمبود هاست
البته این موضوع برمیگرده به کسی که جواب میده و گفته شما میتونه تحولی تو این مسابقه ایجاد کنه به این صورت که از این به بعد ههمون به علت های دیگه ای هم که ممکنه وجود داشته باشه اشاره کنیم نه اینکه صرفا بگیم فلان کمبود یا بیشبود !!!!

شما هم درست اشاره میکمید...اما یادمون باشه ممکنه کسایی به نیت یادگرفتن توی این مسابقه سرک بکشن...پس بهتره همونجوری که اشاره کردین از تمام زوایا دیده بشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
توی این عکس کمبود کلسیم نشون داده شده! عکسِ بعدی رو یکی بذاره:D

ممنون بایت عکس خوبی که گذاشتین.این حالت در اوایل کمبود کلسیم ممکنه ایجاد بشه. در شرایط حاد تر باید از نزدیک دید که لبه برگها به چه شکلی در اومده...اونوقت یه مقدار دقیقتر میشه حدس زد.گاهی هم کمبود کلر همین حالت رو ایجاد میکنه.

اگه اجازه بدین من میخوام بپرسم چه خصوصیاتی از کلسیم باعث ایجاد این شکلها میشه(لبه برگ کلروزه یا نکروزه میشه)؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا افشین من تویِ این مبحث ها تخصص ندارم. در حد خیلی کم آشنایی دارم.:D
از بقیه دوستانی که رشته شون مرتبطه بپرسید:D

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون بایت عکس خوبی که گذاشتین.این حالت در اوایل کمبود کلسیم ممکنه ایجاد بشه. در شرایط حاد تر باید از نزدیک دید که لبه برگها به چه شکلی در اومده...اونوقت یه مقدار دقیقتر میشه حدس زد.گاهی هم کمبود کلر همین حالت رو ایجاد میکنه.

اگه اجازه بدین من میخوام بپرسم چه خصوصیاتی از کلسیم باعث ایجاد این شکلها میشه(لبه برگ کلروزه یا نکروزه میشه)؟

خب همون طوری که میدونیم کلسیم در دیواره سلولی گیاه نقش داره و درون آوند چوبی حرکت میکنه در نتیجه کمبود آن باعث میشه (فک کنم ) به حاشیه برگ دیگه نرسه و ساخت ویواره سلولی در آن ناحیه با مشکل روبرو بشه لبه برگ کلروزه بشه !!! هوم ؟؟!؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خب همون طوری که میدونیم کلسیم در دیواره سلولی گیاه نقش داره و درون آوند چوبی حرکت میکنه در نتیجه کمبود آن باعث میشه (فک کنم ) به حاشیه برگ دیگه نرسه و ساخت ویواره سلولی در آن ناحیه با مشکل روبرو بشه لبه برگ کلروزه بشه !!! هوم ؟؟!؟
ممنون از پاسختون
تاحدی زیادی درسته اما یه دلیل عمده رو هنوز نکفتین...یه راهنمایی: مربوط به نحوه حرکت کلسیم میشه

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون
تاحدی زیادی درسته اما یه دلیل عمده رو هنوز نکفتین...یه راهنمایی: مربوط به نحوه حرکت کلسیم میشه

آها بلد نبودم !!! رفتم سرچ کردم میگه حرکت کلسیم برمیگرده به حرکت تعرقی آب
خب تو حاشیه های برگ هم روزنه ها بیشتر هستند !!! درسته !؟؟!؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

قضیه مریوط به حرکت کند کلسیم داخل بافته...از فضای بین سلولی حرکت میکنه...چون حرکتش کنده توی حاشیه ها (نقاط دور دست) بیشتر خودشو نشون میده

eliot -esf

کاربر ممتاز
قضیه مریوط به حرکت کند کلسیم داخل بافته...از فضای بین سلولی حرکت میکنه...چون حرکتش کنده توی حاشیه ها (نقاط دور دست) بیشتر خودشو نشون میده
اونم که منم گفتم میشدااااا !!!
دوستان اگه توجیه شُدید سوالِ بعدی هم بزارید ممنون
بله توجیه شدیم !!! بریم سراغ یه عکس باحال خیلی جالبه ببینید ...

نکته از اولش بگم دیگه به یه کمبود خاص اشاره نکنید !! هر چی به ذهنتون میرسه بگیییید ;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

اونم که منم گفتم میشدااااا !!!
البته منظورم حرکت اپوپلاستی بود نه حرکت صرف آوند چوبی!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

نکته از اولش بگم دیگه به یه کمبود خاص اشاره نکنید !! هر چی به ذهنتون میرسه بگیییید ;)

ممنون.عکس جالبیه

ای کاش توی سوال مطرح میشد که این برگ جزء برگهای قدیمیه یا جوان. اونوقت بهتر میشد حدس زد. اگه به نوع گیاه هم اشاره میشد که خیلی دقیقتر میشد جواب داد
اما با این وجود این احتمالات از نظر من وجود داره:

کمبود شدید منگنز

کمبود بر (البته در مرکبات)

کمبود کلسیم(با توجه به تا خوردگی حاشیه برگ)

کمبود منیزیم

کمبود شدید آهن

سرما زدگی

آبیاری غرقابی در ساعات گرم روز

مصرف غیر اصولی سموم و محلولها

آخرین ویرایش توسط مدیر:

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون.عکس جالبیه

ای کاش توی سوال مطرح میشد که این برگ جزء برگهای قدیمیه یا جوان. اونوقت بهتر میشد حدس زد. اگه به نوع گیاه هم اشاره میشد که خیلی دقیقتر میشد جواب داد

کمبود شدید منگنز

کمبود بر (البته در مرکبات)

کمبود کلسیم(با توجه به تا خوردگی حاشیه برگ)

کمبود منیزیم

کمبود شدید آهن

سرما زدگی

خوبه !! فقط میشه بنویسید هر کدوم از مورد هایی که پی بردید از کجاست ؟؟!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خوبه !! فقط میشه بنویسید هر کدوم از مورد هایی که پی بردید از کجاست ؟؟!

خب پیامد فیزیولوژیک هر موردی که نام بردم ممکنه این علائم رو ایجاد کنه..
هر کدوم براتون تا حالا نا آشنا بوده بفرمایید من اونو درحد توانم توضیح میدم

eliot -esf

کاربر ممتاز
خب پیامد فیزیولوژیک هر موردی که نام بردم ممکنه این علائم رو ایجاد کنه..
هر کدوم براتون تا حالا نا آشنا بوده بفرمایید من اونو درحد توانم توضیح میدم
برا من نا آشنا بوده !!! نه میخواستم تکرار بشه برا هممون (خودتون گفتید آموزش این حرفاااا:huh:)

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون.عکس جالبیه

کمبود شدید منگنز

کمبود بر (البته در مرکبات) ** برگ مرکبات که نیس!!

کمبود کلسیم(با توجه به تا خوردگی حاشیه برگ) *** من که تا خوردگی حاشیه برگ نمیبینم !!!

کمبود منیزیم

کمبود شدید آهن

سرما زدگی

جواب صحیح همون طور که اشاره کردند کمبود منیزیوم + منگنز + آهن میباشد که نقش مهمی در فتوسنتز گیاه دارند و کمبود هر سه به صورت زردی بین رگبرگ مشاهده میشه و در نهایت نکروزه شدن !!

فقط یه نکته ای بگم معمولا کمبود آهن به صورت رگبرگ سبز هستش و دیگه این این حاشیه سبز کنار رگبرگ هم وجود نداره پس در نهایت به کمبود منگنز + منیزیوم میرسیم !! :victory:

البته نکته ها دیگه که آقای افشین در رابط با سرمازدگی + آبیاری غرقابی + سم پاشی غیر اصولی قابل تامل !!!
با تشکر از دقت بالای آقای افشین !! بفرمایید سوال بعد ....

بالا