مراسم تجليل از بهرام شيردل

A.R.A.M.Del

عضو جدید
کاربر ممتاز
شامگاه يازدهمين روز پاييز، ساختمان مجامع ايراني و بين المللي وزارت خارجه ميزبان ششمين جايزه معماري داخلي ايران به همرام مراسم تقدير از بهرام شيردل، معمار معاصر ايراني بود. در اين مراسم رضايي از سوي فصلنامه معماري و ساختمان به حاضران خوشامد گفت و بعد از آن فيلمي به تهيه کنندگي حبيب ميري درباره ارزش و اصالت فرش ايراني پخش شد. در ادامه برنامه، بزرگداشت بهرام شيردل با پخش فيلمي از سوابق تحصيلي و شغلي اين معمار در داخل و خارج از کشور آغاز شد. در ادامه بهرام دبيري، نقاش و از همکاران سابق بهرام شيردل طي سخناني درباره او گفت: «او جهاني از ايده هاست که براي هر معماري حتي اگر اندک زماني در دفتر او کار کرده باشد براي هميشه به کار آمده است. ادراک مدرن براي بهرام شيردل نه امري عارضي بلکه شناختي دروني و بنيادي است. از همين رو است که او به عنوان يک معمار مطلقا مدرن حساسيت و شناختي گسترده نسبت به معناي معماري در سابقه کهن سرزمينش دارد. تمام پيچيدگي انديشه و رفتار بهرام در سادگي او نهفته است.» اين نقاش ادامه داد:
«به عنوان معمار زياد ساخته اند ساختمان سازهايي که نه ادراکي از مدرن داشته اند و نه مفهومي از ايده و نه مفهومي از سليقه و درکي از سليقه تاريخي و ضرورت هاي ملي و جهاني. فاجعه شهرهاي ايران در دهه هاي گذشته اثبات حرف من است.»

دبيري افزود: او حتي اگر بخواهد نمي تواند در نقش اين ساختمان سازان که با سليقه هاي بي هويت تازه به دوران رسيده ها هماهنگ هستند، رفتار کند. شهرهاي کشور من با آن سابقه ها امروز جولانگاه اين مجرمان بي هويت ناشناس شده است. شيردل با وجود اين ناسازگاري در ايران مانده است به جوانان دگرانديشيدن را آموخت. دفتر کار او چراغ روشني در ميان شهر ماست براي آنها که حتي اگر کوتاه زماني شده به معمار به عنوان يک شخصيت تاريخي مي انديشند.» بعد از آن شيردل در سخناني کوتاه گفت:
«امروز به اين موضوع پي بردم که 38سال است معمار هستم و هنوز يک برنامه 30ساله ديگر براي اين کار دارم. مطمئن هستم که معماران ايران جايگاه خاصي در مطرح کردن معماري کشورمان در جهان دارند ولي از همکاران و دوستان معمار دعوت مي کنم تا بتوانيم جايگاه کامل و درستي را در جهان به دست آوريم.
ملت و همچنین خوشبختانه دولت ما در دنیای قرن بیستم خودش را تثبیت می‌کند و آینده‌ی جدیدی را که استوار شده در تاریخ درخشان در بر می‌گیرد. من فکر می‌کنم و مطمئن هستم که معماران ایران جایگاه خاصی در مطرح کردن معماری کشورمان در جهان دارند و می‌دانم با اینکه این جایگاه شاید تا به حال در این قرن حاضر و متاسفانه در قرن گذشته تثبیت نشده است ولی از همکاران و دوستان معمار دعوت می‌کنم تا بتوانیم جایگاه کامل و درستی را در جهان به دست آوریم.معماری ایرانی قرن‌ها و قرن‌ها این جایگاه فاخر را داشته است. حال شاید به دلیل برخی مسائل قرن بیستم از دست رفته است ولی اکنون یک قرن جدید روبروی ما است.»

iranian-architect_002.jpg
رضا دانشمیر،بهرام شیر دل،بهرام شکوهیان،احمد زهادی،کوروش رفیعی

کامران حيرتي، هومن طالبي، هومن والازاده، رضا کشميري و حميد ميرميران هرکدام ضمن سخناني کوتاه به بخشي از هويت و مشخصه هاي حرفه اي شيردل و نقش او در زندگي حرفه اي خود پرداختند. ميهمان ديگر اين بخش دکتر عصارپور بود که بعد از 40سال به ايران بازگشته است. او طراح و معمار پروژه معروف اسکي سرپوشيده دوبي است. احمد زُهادي برگزار کننده مراسم و سردبير فصلنامه معماري و ساختمان ضمن خيرمقدم به ميهمانان گفت: «طي سال هاي گذشته چه در داخل و خارج از ايران همواره صحبت هايي درباره معماري با بهرام شيردل داشتيم که گاه نقطه نظراتشان بدون اينکه برنامه از پيش تعيين شده اي داشته باشيم، موضوعات اصلي نشريه معماري و ساختمان و نشريه A2 بوده است.» بعد از آن مراسم اهداي جوايز مسابقه طراحي اجزا و عناصر چيدمان در معماري داخلي که بخشي تازه در اين مسابقه است، بدون نفر اول و دوم برگزار شد و از سه گروه تقدير شد.

منابع:روزنامه شرق،زروان