مراجع آزمون نظام مهندسی( تاسیسات مکانیکی)

saeid_1987

عضو جدید
رشته تاسيسات مكانيكي
قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرايي آن (1374 و1374)
مبحث دوم ( آئين‌نامه ماده33 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و شيوه‌نامه آن)(1384)
مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا) (1385)
مبحث چهاردهم (تأسيسات گرمايي، تعويض هوا و تهويه مطبوع) (1380)
مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي) (1387)
مبحث شانزدهم (تأسيسات بهداشتي)
مبحث هفدهم (تأسيسات لوله‌كشي و تجهيزات گاز طبيعي ساختمانها)(1387)
مبحث نوزدهم ( صرفه جويي در مصرف انرژي)
* طرح وا جراي تأسيسات مكانيكي

morteza1360

عضو جدید
اعتراض:
دوستان عزیز.با سلام.احتراما مدتی هست که مطالبی که اینجانب برای دوستان میذارم توسط مدیر این بخش جهت نمایش تایید نمیشه.از همه دوستان خواهش میکنم نسبت به این قضیه واکنش نشان بدهند و مسئول محترم باشگاه پاسخگو باشند.لذا تا شنیدن جواب مدیر بخش من از ارسال مطالب جدید در باشگاه خودداری و دوستان میتونن از طریق پایگاه مهندسان تاسیسات ایران مطالب من رو پیگیری کنند.از دوستان خواهش میکنم پیگیری کنند.خدانگهدار

رشته تاسيسات مكانيكي
قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرايي آن (1374 و1374)
مبحث دوم ( آئين‌نامه ماده33 قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و شيوه‌نامه آن)(1384)
مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا) (1385)
مبحث چهاردهم (تأسيسات گرمايي، تعويض هوا و تهويه مطبوع) (1380)
مبحث پانزدهم (آسانسورها و پله‌هاي برقي) (1387)
مبحث شانزدهم (تأسيسات بهداشتي)
مبحث هفدهم (تأسيسات لوله‌كشي و تجهيزات گاز طبيعي ساختمانها)(1387)
مبحث نوزدهم ( صرفه جويي در مصرف انرژي)
* طرح وا جراي تأسيسات مكانيكي

golabi2007

عضو جدید
اطلاعيه تاريخ برگزاري و شروع ثبت نام آزمون اسفند ماه 89
وزارت مسكن و شهرسازي در اجراي مواد26،21،11و28 آئين‌نامه اجرايي قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان اقدام به برگزاري « آزمون ورود به حرفه مهندسان(پايه سه) در رشته‌هاي معماري، شهرسازي، عمران (نظارت و محاسبات)، تأسيسات مكانيكي، تأسيسات برقي، نقشه برداري و ترافيك براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به كار مهندسي و همچنين آزمون حرفه‌اي كاردانهاي فني ساختمان در رشته‌هاي معماري، عمران، مكانيك، برق، نقشه برداري، شهرسازي براي متقاضيان اخذ پروانه اشتغال به كار كارداني (پايه‌‌هاي يك، دو و سه) و آزمون تعيين صلاحيت حرفه‌اي معماران تجربي براي متقاضيان پروانه اشتغال به كار تجربي» در تاريخهاي 5 و 6 اسفندماه سال‌1389 مي‌نمايد.
ثبت‌نام اين آزمونها از تاريخ 13/9/89 آغاز و تا تاريخ 19/10/89 ادامه خواهد داشت. لازم بذكر است ثبت‌نام آزمونهاي مهندسان و كاردانهاي فني به صورت الكترونيكي واز طريق وب‌سايت اين دفتر به آدرس‌هاي: www.INBR.ir و www.maskan-sakhteman.ir و يا وب سايت شوراي مركزي به آدرس www.irceo.org و براي معماران تجربي از طريق مراجعه به كانون كاردانهاي فني ساختمان استان مي‌باشد. متقاضيان ضروريست قبل از انجام ثبت نام راهنما و دستورالعمل ثبت نام را با دقت مطالعه نمايند.
http://www.maskan-sakhteman.ir/News/Detail.aspx?NID=141

farzadyar

عضو جدید
كسي نمي خواد بگه كه براي آزمون ، كدوم واحد هارو بايد بالاي 12 پاس كرده باشيم

M7M

اخراجی موقت
كسي نمي خواد بگه كه براي آزمون ، كدوم واحد هارو بايد بالاي 12 پاس كرده باشيم

این مزخرفاتو کی گفته؟

اصلا به نمره ربطی نداره.و فقط واسه تهران باید معدلت از 14 سراسری و15 آزاد بالاتر باشه فقط واسه تهران

یه چیز دیگه

فهرست واحدهاي درسي مصوب كميسيون هم ارزي رشته ها جهت صدور
پروانه اشتغال به كار مهندسي تأسيسات مكانيكي ساختمان ( كد 400 )

رديف
نام درس
تعداد واحد
رديف
نام درس
تعداد واحد
1*
رياضي 1
3
15
مكانيك سيالات 1
3
2
رياضي 2
3
16*
مكانيك سيالات 2
3
3*
برنامه سازي كامپيوتر
3
17
آزمايشگاه مكانيك سيالات
1
4
شيمي عمومي
3
18*
انتقال حرارت 1
3
5
فيزيك 1 و آزمايشگاه
4
19
كنترل اتوماتيك
3
6
فيزيك 2 و آزمايشگاه
4
20
توربو ماشين
3
7
رياضي مهندسي
3
21
آزمايشگاه انتقال حرارت
1
8
نقشه كشي صنعتي 1
2
22*
حرارت مركزي و تهويه مطبوع 1
3
9
استاتيك
3
23
انتقال حرارت 2
2
10
مقاومت مصالح 1
3
24
سوخت احتراق
2
11
علم مواد
3
25
سيستمهاي انتقال آب
3
12
ترموديناميك 1
3
26
طراحي سيستمهاي تبريد و سردخانه
3
13*
ترموديناميك 2
3
27*
پروژه تخصصي
3
14
آزمايشگاه ترموديناميك
1

جمع كل واحدها
74

تبصره 1: داوطلباني كه حداقل 90 درصد ( 67 واحد) از واحدهاي فوق را گذرانده باشند مي توانند پروانه اشتغال به كار مهندسي تأسيسات مكانيكي ساختمان با كد اصلي (400 ) دريافت نمايند .

تبصره 2 : داوطلباني كه حداقل 70 درصد ( 52 واحد) از واحدهاي فوق را گذرانده باشند مي توانند پروانه اشتغال به كار مرتبط با مهندسي تأسيسات مكانيكي ساختمان با كد اصلي (410 ) دريافت نمايند .

تبصره 3 : گذراندن كليه واحدهايي كه با ستاره مشخص شده اند براي رشته اصلي و 60% آن براي رشته‌هاي مرتبط الزامي مي باشد .

golabi2007

عضو جدید
این مزخرفاتو کی گفته؟

اصلا به نمره ربطی نداره.و فقط واسه تهران باید معدلت از 14 سراسری و15 آزاد بالاتر باشه فقط واسه تهران

یه چیز دیگه

رديف
نام درس
تعداد واحد
رديف
نام درس
تعداد واحد
1*
رياضي 1
3
15
مكانيك سيالات 1
3
2
رياضي 2
3
16*
مكانيك سيالات 2
3
3*
برنامه سازي كامپيوتر
3
17
آزمايشگاه مكانيك سيالات
1
4
شيمي عمومي
3
18*
انتقال حرارت 1
3
5
فيزيك 1 و آزمايشگاه
4
19
كنترل اتوماتيك
3
6
فيزيك 2 و آزمايشگاه
4
20
توربو ماشين
3
7
رياضي مهندسي
3
21
آزمايشگاه انتقال حرارت
1
8
نقشه كشي صنعتي 1
2
22*
3
9
استاتيك
3
23
انتقال حرارت 2
2
10
مقاومت مصالح 1
3
24
سوخت احتراق
2
11
علم مواد
3
25
سيستمهاي انتقال آب
3
12
ترموديناميك 1
3
26
3
13*
ترموديناميك 2
3
27*
پروژه تخصصي
3
14
آزمايشگاه ترموديناميك
1

جمع كل واحدها
74

تبصره 1: داوطلباني كه حداقل 90 درصد ( 67 واحد) از واحدهاي فوق را گذرانده باشند مي توانند پروانه اشتغال به كار مهندسي تأسيسات مكانيكي ساختمان با كد اصلي (400 ) دريافت نمايند .

تبصره 2 : داوطلباني كه حداقل 70 درصد ( 52 واحد) از واحدهاي فوق را گذرانده باشند مي توانند پروانه اشتغال به كار مرتبط با مهندسي تأسيسات مكانيكي ساختمان با كد اصلي (410 ) دريافت نمايند .

تبصره 3 : گذراندن كليه واحدهايي كه با ستاره مشخص شده اند براي رشته اصلي و 60% آن براي رشته‌هاي مرتبط الزامي مي باشد .

دوست عزیز منبع این صحبت رو می تونید بیان کنید؟

bhabdi

عضو جدید

سلام دوستان،
من می خوام اسفند ماه امتحان نظام مهندسی بدم در رشته تاسیسات مکانیکی... چند تا سوال داشتم، ممنون می شم کسانی که قبلا امتحان دادن جواب بدن...

1- من چند ساله که دارم توی رشته تاسیسات کار می کنم، یعنی تا حدود زیادی با مقررات ملی آشنا هستم، منتها الان فکر می کنم از الان یعنی آخر آذر 89 تا 5و6 اسفند وقت خیلی کمه برای خوندن تمام مباحث امتحان... شما فکر می کنید من می رسم؟

2- غیر از مقررات ملی ساختمان، لازمه کتاب یا منبع دیگه ای مثل نشریه 128 رو بخونم یا همین مقررات ملی کافیست؟

3- جزوه باز بودن آزمون یکی از ویژگی های آزمون هست... من دقیقا چیا رو باید بنویسم؟ چون کل مقررات ملی مهمه... و حجم کل مقررات ملی هم بالای 500 صفحه است... مسلما نمیشه همه رو نت برداشت... ولی از اون ورم نمی دونم اصلا باید چه قسمت هایی رو همراه ببرم... مثلا اعداد رو بنویسم؟ یا بیشتر روی کلمات و نام ببرید ها تکیه کنم؟ یا اصلا کتابی وجود داره که اون رو تهیه کنیم که مفید باشه؟ اگه میشه یک کم راهنمایی کنید...

ممنون​

hamid19395

عضو جدید
اون معدل 14 و 15 که در پستهای قبلی اومده بود واقعیت داره دوستان؟؟

bhabdi

عضو جدید
اون معدل 14 و 15 که در پستهای قبلی اومده بود واقعیت داره دوستان؟؟

فکر نمی کنم... توی راهنما و دستورالعمل ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان (پایه سه) که چیزی ننوشته...
اتچ کردم به همین پست...

پیوست ها

• Rahanamaye Azmon Mohandesan 89.pdf
    197.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

bhabdi

عضو جدید
یعنی هیچ کس اینجا امتحان نظام مهندسی نداده که جواب ما رو بده؟؟؟؟؟؟؟؟

golabi2007

عضو جدید

سلام دوستان،
من می خوام اسفند ماه امتحان نظام مهندسی بدم در رشته تاسیسات مکانیکی... چند تا سوال داشتم، ممنون می شم کسانی که قبلا امتحان دادن جواب بدن...

1- من چند ساله که دارم توی رشته تاسیسات کار می کنم، یعنی تا حدود زیادی با مقررات ملی آشنا هستم، منتها الان فکر می کنم از الان یعنی آخر آذر 89 تا 5و6 اسفند وقت خیلی کمه برای خوندن تمام مباحث امتحان... شما فکر می کنید من می رسم؟

2- غیر از مقررات ملی ساختمان، لازمه کتاب یا منبع دیگه ای مثل نشریه 128 رو بخونم یا همین مقررات ملی کافیست؟

3- جزوه باز بودن آزمون یکی از ویژگی های آزمون هست... من دقیقا چیا رو باید بنویسم؟ چون کل مقررات ملی مهمه... و حجم کل مقررات ملی هم بالای 500 صفحه است... مسلما نمیشه همه رو نت برداشت... ولی از اون ورم نمی دونم اصلا باید چه قسمت هایی رو همراه ببرم... مثلا اعداد رو بنویسم؟ یا بیشتر روی کلمات و نام ببرید ها تکیه کنم؟ یا اصلا کتابی وجود داره که اون رو تهیه کنیم که مفید باشه؟ اگه میشه یک کم راهنمایی کنید...

ممنون​

1- شما که در صنعت تاسیسات هستید پس با مقررات آشنا هستید من که در این صنعت نسیتم به نظرم 1 ماهه می توان یاد گرفت
2- تا اونجا که من می دونم تا الان تمام سوالات از کتابهای سازمان بوده و بعضی از کتاب های دوران دانشگاه و موارد تجربی از نشریه به نظرم سوال نیومده تعداد صفحات نشریه 128 بیش از 2500 صفحه می باشد
3-بردن کل کتاب ها سر جلسه به نظر من الزامی می باشد و آزاد هست

farzadyar

عضو جدید
این مزخرفاتو کی گفته؟

یه چیز دیگه

رديف
نام درس
تعداد واحد
رديف
نام درس
تعداد واحد
1*
رياضي 1
3
15
مكانيك سيالات 1
3
2
رياضي 2
3
16*
مكانيك سيالات 2
3
3*
برنامه سازي كامپيوتر
3
17
آزمايشگاه مكانيك سيالات
1
4
شيمي عمومي
3
18*
انتقال حرارت 1
3
5
فيزيك 1 و آزمايشگاه
4
19
كنترل اتوماتيك
3
6
فيزيك 2 و آزمايشگاه
4
20
توربو ماشين
3
7
رياضي مهندسي
3
21
آزمايشگاه انتقال حرارت
1
8
نقشه كشي صنعتي 1
2
22*
3
9
استاتيك
3
23
انتقال حرارت 2
2
10
مقاومت مصالح 1
3
24
سوخت احتراق
2
11
علم مواد
3
25
سيستمهاي انتقال آب
3
12
ترموديناميك 1
3
26
3
13*
ترموديناميك 2
3
27*
پروژه تخصصي
3
14
آزمايشگاه ترموديناميك
1

جمع كل واحدها
74

منظورم برای بچه هایی که کارشناسی ناپیوسته هستند
همه این حرف هارو میزنن
باز نمیدونم شاید حق با شما باشه
در هر صورت ممنون

hamid19395

عضو جدید
منظورم برای بچه هایی که کارشناسی ناپیوسته هستند
همه این حرف هارو میزنن
باز نمیدونم شاید حق با شما باشه
در هر صورت ممنون
از کاشناسی پیوسته مکانیک اطلاع ندارید؟
مثلا آزمایشگاه انتقال حرارت برای پیوسته رو من میدونم اختیاری هست
وخیلیا برنمیدارن
آیا بعدا مشکل ساز خواهد بود؟
ممنونم دوست عزیز
در مورد تبصره هها هم توضیح بدیدکه
نظام مهندسی کد400و کد410 چی هست؟

mys64me

عضو جدید
سلام
می خواستم بدونم عضویت در سازمان نظام مهندسی برای رشته ی مکانیک چه شرایطی رو داره؟
آیا بچه های جامدات هم می تونن عضو بشن؟

aignn

عضو جدید
سلام
دوست عزیز تا اونجایی که من فهمیدم کمسیون هم ارزی برای رشته های فرعی تشکیل میشه و رشته های اصلی مثل مکانیک سیالات و جامدات نیازی به کمیسیون هم ارزی ندارند چون جزو رشته های اصلین!
نکته دیگه هم اینکه جامدات هم میتونه آزمون بده ولی کد فعالیتی که دریافت میکنه فرق میکنه جامدات فقط حق نظارت داره ولی سیالات علاوه بر طراحی اجازه نظارت هم داره

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیز تا اونجایی که من فهمیدم کمسیون هم ارزی برای رشته های فرعی تشکیل میشه و رشته های اصلی مثل مکانیک سیالات و جامدات نیازی به کمیسیون هم ارزی ندارند چون جزو رشته های اصلین!
نکته دیگه هم اینکه جامدات هم میتونه آزمون بده ولی کد فعالیتی که دریافت میکنه فرق میکنه جامدات فقط حق نظارت داره ولی سیالات علاوه بر طراحی اجازه نظارت هم داره
سلام دوست عزیز درسته جامداتم می تونه امتحان بده و کد 401 که همون حق نظارته رو بهش میدن
البته جامداتی ها میتونن با گذروندن یه سری واحد که نظام مهندسی مشخص کرده بهد قبولی در امتحان کد 400 رو بگیره و بتونه طراحیم انجام بده

پیوست ها

• نظام مهندسی.JPG
    نظام مهندسی.JPG
    72.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

vahid_b

عضو جدید

رديف
نام درس
تعداد واحد
رديف
نام درس
تعداد واحد
1*
رياضي 1
3
15
مكانيك سيالات 1
3
2
رياضي 2
3
16*
مكانيك سيالات 2
3
3*
برنامه سازي كامپيوتر
3
17
آزمايشگاه مكانيك سيالات
1
4
شيمي عمومي
3
18*
انتقال حرارت 1
3
5
فيزيك 1 و آزمايشگاه
4
19
كنترل اتوماتيك
3
6
فيزيك 2 و آزمايشگاه
4
20
توربو ماشين
3
7
رياضي مهندسي
3
21
آزمايشگاه انتقال حرارت
1
8
نقشه كشي صنعتي 1
2
22*
3
9
استاتيك
3
23
انتقال حرارت 2
2
10
مقاومت مصالح 1
3
24
سوخت احتراق
2
11
علم مواد
3
25
سيستمهاي انتقال آب
3
12
ترموديناميك 1
3
26
3
13*
ترموديناميك 2
3
27*
پروژه تخصصي
3
14
آزمايشگاه ترموديناميك
1

جمع كل واحدها
74

سوال من راجع به اين قانون مسخره اينه كه چرا درس تاسيسات ساختمان تو اين ليست نيست؟؟؟مگه ميشه درس تاسيسات براي پروانه اشتغال به كار مهندسي تاسيسات مكانيكي ساختمان مهم نباشه؟
بدون درس تاسيسات واحدهاي من ميشه 66تا.
اصلا فرق كد 400 با كد 410 چيه؟

aignn

عضو جدید
ahid_b;3588682]سوال من راجع به اين قانون مسخره اينه كه چرا درس تاسيسات ساختمان تو اين ليست نيست؟؟؟مگه ميشه درس تاسيسات براي پروانه اشتغال به كار مهندسي تاسيسات مكانيكي ساختمان مهم نباشه؟
اصلا فرق كد 400 با كد 410 چيه؟[/QUOTE]
سلام
ببین اگه رشتت مکانیکه که قضیه حله چون نیازی به کمیسیون هم ارزی نداره اون فقط ماله رشته های فرعیه و رشته های اصلی نیازی به این کمیسیون ندارند.
اگرم رشتت مکانیک نیست باید اگه کم واحد کم داری معرفی نامه بگیری و پاس کنی به این واحدایی هم که بالا نوشته زیاد دقت نکن چون هر جایی یه چیزیو گفتن!
فرق کد 400 با 410 هم اینه که کد 400 فقط حق نظارت داره ولی 410 هم طراحی و هم نظارت.(کد 400 ماله جامداتی هاست و 410 سیالاتی ها)

m.e.a.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته که باید از مدرک لیسانس 2 سال بگذره؟

vahid_b

عضو جدید
ahid_b;3588682]سوال من راجع به اين قانون مسخره اينه كه چرا درس تاسيسات ساختمان تو اين ليست نيست؟؟؟مگه ميشه درس تاسيسات براي پروانه اشتغال به كار مهندسي تاسيسات مكانيكي ساختمان مهم نباشه؟
اصلا فرق كد 400 با كد 410 چيه؟
سلام
ببین اگه رشتت مکانیکه که قضیه حله چون نیازی به کمیسیون هم ارزی نداره اون فقط ماله رشته های فرعیه و رشته های اصلی نیازی به این کمیسیون ندارند.
اگرم رشتت مکانیک نیست باید اگه کم واحد کم داری معرفی نامه بگیری و پاس کنی به این واحدایی هم که بالا نوشته زیاد دقت نکن چون هر جایی یه چیزیو گفتن!
فرق کد 400 با 410 هم اینه که کد 400 فقط حق نظارت داره ولی 410 هم طراحی و هم نظارت.(کد 400 ماله جامداتی هاست و 410 سیالاتی ها)[/QUOTE]
سلام.بله رشته من مكانيكه(سيالات).طبق گفته شما افرادي كه سيالات خونده باشن صرف نظر از واحدهايي كه پاس كردن ميتونن پروانه اشتغال اصلي بگيرن؟چون من يادمه استاد درس تهويمون ميگفت بعضي از واحدها حتما بايد پاس بشه.

آخرین ویرایش:

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فرق کد 400 با 410 هم اینه که کد 400 فقط حق نظارت داره ولی 410 هم طراحی و هم نظارت.(کد 400 ماله جامداتی هاست و 410 سیالاتی ها)
ممنون از جوابت
ولی واسه گرفتن پروانه نظام مهندسی لازم که حداقل67 واحد از74 واحد مشخص شده نظام مهندسی رو پاس کنی
در صورت پاس کردن واحد های مربوطه بعد از دادن آزمون می تونی کد مورد نظر رو بگیری
که واسه رشته های مرتبط با تاسیسات کد 400 که مربوط به طراحیه
و غیر مرتبط ها کد 410 که مربوط به نظارته رو بهش می دن

aignn

عضو جدید
دوست عزیز من تا اون جایی که تحقیق کردم اگه سیالات باشی نیازی به این تطابق نیست این معیار برای رشته های فرعیه و رشته های اصلی نیازی ندارند.این تطابق واحد در اصل برای کمیسیون هم ارزی که هر چند وقت یه بار تشکیل میشه و برای رشته های فرعیه .مطالب قبل جدول رو به دقت بخونی متوجه میشی، یه خورده گیج کننده توضیح دادن!
ممنون از جوابت
ولی واسه گرفتن پروانه نظام مهندسی لازم که حداقل67 واحد از74 واحد مشخص شده نظام مهندسی رو پاس کنی
در صورت پاس کردن واحد های مربوطه بعد از دادن آزمون می تونی کد مورد نظر رو بگیری
که واسه رشته های مرتبط با تاسیسات کد 400 که مربوط به طراحیه
و غیر مرتبط ها کد 410 که مربوط به نظارته رو بهش می دن

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز من تا اون جایی که تحقیق کردم اگه سیالات باشی نیازی به این تطابق نیست این معیار برای رشته های فرعیه و رشته های اصلی نیازی ندارند.این تطابق واحد در اصل برای کمیسیون هم ارزی که هر چند وقت یه بار تشکیل میشه و برای رشته های فرعیه .مطالب قبل جدول رو به دقت بخونی متوجه میشی، یه خورده گیج کننده توضیح دادن!
آره سیالات نیازی نداره چون همه این درسا جز چارت درسی شونه و مشکلی ندارن
این واسه جامداتی ها و ......... هستش