مدیریت زمان در زندگی مهندسین صنایع

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان

در این تاپیک میخوایم در مورد مدیریت زمان خودمون صحبت کنیم. مهندسین صنایع میدونن برنامه ریزی یکی از مهم ترین کارهاست ، خب چقدر از این برنامه ریزی برای خودتون سود میبرید ؟ تو زندگی شخصی چطوری برنامه ریزی میکنیم ؟ زمان رو چطور مدیریت میکنید ؟ اگر روش خاصی برای برنامه ریزی دارید می تونید شرح بدید ...

یادتون باشه ما چیزی به نام مدیریت زمان نداریم . نمی تونیم زمان رو مدیریت کنیم . ما فقط خودمون رو می تونیم مدیریت کنیم که با زمان جلو بریم ... عیدتون مبارک :gol:

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام ایمان جان به چیز مهمی اشاره کردی
عیدتو و خانواده کوچکت هم مبارک باشه .
در مو اینکه چطور از زمان حداکثر استفاده رو ببریم ، مطلب خیلی زیاده اما واقعا چقدر تو زندگی روز مره ازش استفاده می کنیم .
همونطور که گفتم تو قسمتی که مشغول به خدمت هستم کار دفتری زیاد انجام میدم و همش هم با کمبود وقت مواجه هستیم . حجم بالای کاری از طرفی بیشتر کارها آنی به وجود میاد و ....
یکی از ابتدایی ترین کارها که همش تو دفتر انجام میدیم لیست بندی کارهای روزانه
اینکه از روز قبل مشخص باشه روز بعد چه کارهای باید انجام بدیم . خیلی کمک میکنه.
اما این روش چقدر مهم هست ؟
تازگی کتابی به نام " چگونه شاد زیستن " رو شروع کردم به خوندن . حدود یک ماهی میشه . جالبه چیزی که خیلی تو کتاب بهش اهمیت داده میشه به نیروی مغز انسان هست اینکه وظیفه ی اصلی مغز اینکه ما بهتر و شادتر زندگی کنیم .
همیشه مغز در حال تکاپو و جستجو بهترین راه برای زندگی هست . جالبه حتی وقت خواب هم همینطور هست . یعنی تو خواب مسائلی که باهاشون روزمره درگیر هستی در جند مرحله خواب به بررسی و تحلیلش می پردازه تا در اخرین مرحله - مرحله چهار خواب راه حلی براش پیدا می کنه . اگر فیلم inception رو دیده باشید دقیقا هدف همین هست . (فیلمش خیلی جالبه حتما ببینید اسکار هم گرفته و تلویزیون ایران هم چندبار نشونش داده )
خب وقتی از روز قبل فکرمون درگیر مسائل روز فردا باشه !! میریم سرکار میدونیم باید چیکار کنیم و خیلی بهمون کمک میکنه .
پس بنظر من اولین و ساده ترین کار اینکه برای فردا برنامه ریزی داشته باشیم .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خیلی خوبه . برای برنامه ریزی کارها از چه ابزار هایی استفاده میکنی ؟ من ترکیبی از اکسل و گانت چارت استفاده میکنم . اول هر هفته مشخص میکنم که تو چه زمان هایی باید کجا باشم . برنامه ریزیش کلان هست و به جزئیات اصلا نمیپردازم . مثلا میگم شنبه از 8 تا 10 دانشگاه هستم ، بعد از 11 تا 17 سرکار ، از 17:30 تا 19:30 مثلا فلان جا . در واقع مکان های حضورم رو برنامه ریزی میکنم . همیشه برنامه ریزی برای جزئیات کار با شکست مواجه می شه . به این خاطر که ما تو کشوری هستیم که هرچقدر برنامه ریزی برای جزئیات کنیم ، یک سری مسائل برنامه رو عقب میندازه . مثلا مطمئن نیستیم اتوبوس چه ساعتی میرسه و ... .

sed ali

کاربر ممتاز
خیلی خوبه . برای برنامه ریزی کارها از چه ابزار هایی استفاده میکنی ؟ من ترکیبی از اکسل و گانت چارت استفاده میکنم . اول هر هفته مشخص میکنم که تو چه زمان هایی باید کجا باشم . برنامه ریزیش کلان هست و به جزئیات اصلا نمیپردازم . مثلا میگم شنبه از 8 تا 10 دانشگاه هستم ، بعد از 11 تا 17 سرکار ، از 17:30 تا 19:30 مثلا فلان جا . در واقع مکان های حضورم رو برنامه ریزی میکنم . همیشه برنامه ریزی برای جزئیات کار با شکست مواجه می شه . به این خاطر که ما تو کشوری هستیم که هرچقدر برنامه ریزی برای جزئیات کنیم ، یک سری مسائل برنامه رو عقب میندازه . مثلا مطمئن نیستیم اتوبوس چه ساعتی میرسه و ... .

جالبه
چطوری گانت چارت رسم میکنی تو اکسل ؟ با ام اس پی رسم کردم و دیدم ولی به این شکل نه !! یه نمونشو بهمون نشون بده .
باهات موافقم کارهای غیر منتظره خیلی داریم شاید پیش بینیمون از اینده کم هست . باید برنامه ریزیها حالت سیال داشته باشند تا بتونیم خوب با شرایط وقف بدیم .
راستی تو یه کتاب می خوندم هرچقدر کارها رو یک نظم نباشه تاثیر منفی بر بدن و روح انسان داره . مثلا کارهایی که شیفت گردان هستن باعث میشه کارگران زودتر پیر بشن و فرسوده بشن به همین دلیل تو حقوقشون یه حق شیف ناچیز براشون در نظر می گیرن .
بچه های من چند سال پیش داشتم یه کتاب در مورد رازهای موفقیت می خوندم بعد گفتم یه برنامه بلند مدت بنویسم .
امسال رفتم دوباره اونو دیدم .
خیلی جالبه ادم بتونه تو سرلوحه کارش قرار بده . خوشبختانه زیاد از مسیرش دور نشدم .
به قول ایمان بهتره ادم برنامه های کاری بلند مدت و میان مدت رو داشته باشه . و برنامه کوتاه مدت رو با توجه به یک سری مسائل انجام بریزه .

خب یک فکری به نظرم رسیده که اینجا مطرح میکنم.
یه لیست از کارهایی که باید انجام بدیم تهیه کنیم که درجه اهمیتش مشخص باشه . بعد کارهایی که انجام میشه رو با تاریخ توش ذکر کنیم .
میتونیم بفهمیم چقدر طبق برنامه پیش میریم و یک نظم خاصی هم پیدا میکنیم .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جالبه
چطوری گانت چارت رسم میکنی تو اکسل ؟ با ام اس پی رسم کردم و دیدم ولی به این شکل نه !! یه نمونشو بهمون نشون بده .
باهات موافقم کارهای غیر منتظره خیلی داریم شاید پیش بینیمون از اینده کم هست . باید برنامه ریزیها حالت سیال داشته باشند تا بتونیم خوب با شرایط وقف بدیم .
راستی تو یه کتاب می خوندم هرچقدر کارها رو یک نظم نباشه تاثیر منفی بر بدن و روح انسان داره . مثلا کارهایی که شیفت گردان هستن باعث میشه کارگران زودتر پیر بشن و فرسوده بشن به همین دلیل تو حقوقشون یه حق شیف ناچیز براشون در نظر می گیرن .
بچه های من چند سال پیش داشتم یه کتاب در مورد رازهای موفقیت می خوندم بعد گفتم یه برنامه بلند مدت بنویسم .
خیلی جالبه ادم بتونه تو سرلوحه کارش قرار بده . خوشبختانه زیاد از مسیرش دور نشدم .
به قول ایمان بهتره ادم برنامه های کاری بلند مدت و میان مدت رو داشته باشه . و برنامه کوتاه مدت رو با توجه به یک سری مسائل انجام بریزه .

یه لیست از کارهایی که باید انجام بدیم تهیه کنیم که درجه اهمیتش مشخص باشه . بعد کارهایی که انجام میشه رو با تاریخ توش ذکر کنیم .
سر موقع یه فایلمو اینجا آپلود میکنم اما خیلی ساده میکشم، بیشتر شبیه همون نمودار انسان ماشین که داشتیم! .

یه تمرین : هرکسی یک روشی برای برنامه ریزی و یک مثال ارائه کنه برای برنامه ریزی بلند مدت ، اینکه در کل بدونه در چه موقع هایی باید کجا حضور داشته باشه ، یک جایزه داره . لازم نیست تو برنامه ریزیش این موضوع باشه که مثلا قرار هست چه کاری انجام بده . فقط مکان های حضور رو مشخص کنه در برنامه . خیلی زیبا تر میشه اگر گرافیکیش کنه حالا با نمودار ، یا جدول با استفاده از اکسل یا هر چیز دیگه ای .

sed ali

کاربر ممتاز
سر موقع یه فایلمو اینجا آپلود میکنم اما خیلی ساده میکشم، بیشتر شبیه همون نمودار انسان ماشین که داشتیم! .

یه تمرین : هرکسی یک روشی برای برنامه ریزی و یک مثال ارائه کنه برای برنامه ریزی بلند مدت ، اینکه در کل بدونه در چه موقع هایی باید کجا حضور داشته باشه ، یک جایزه داره . لازم نیست تو برنامه ریزیش این موضوع باشه که مثلا قرار هست چه کاری انجام بده . فقط مکان های حضور رو مشخص کنه در برنامه . خیلی زیبا تر میشه اگر گرافیکیش کنه حالا با نمودار ، یا جدول با استفاده از اکسل یا هر چیز دیگه ای .

نمیدونم چقدر منظورت رو رسوندم
طرحش یهو اومد تو ذهنم
خیلی ساده هست . ولی فکر کنم باعث میشه بر کل هفته اشراف داشته باشی .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نمیدونم چقدر منظورت رو رسوندم
طرحش یهو اومد تو ذهنم
خیلی ساده هست . ولی فکر کنم باعث میشه بر کل هفته اشراف داشته باشی .

آره منم دقیقا همینجوری میکشم و با رنگای مختلف. فقط من مقیاس زمان ها 15 دقیقه ای هست مال تو 1 ساعته :دی

ساقی عطاشاکربلاء

اخراجی موقت
آره منم دقیقا همینجوری میکشم و با رنگای مختلف. فقط من مقیاس زمان ها 15 دقیقه ای هست مال تو 1 ساعته :دی
سلام و درود
میشه فایلتون رو بزارید.
اگه 15 باشه خیلی بزرگ میشه !!
اینو فقط توی کامپیوتر دارید؟ یا همراهتون هست؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام و درود
میشه فایلتون رو بزارید.
اگه 15 باشه خیلی بزرگ میشه !!
اینو فقط توی کامپیوتر دارید؟ یا همراهتون هست؟
فایل منم دقیقا مثل sed ali هست که کشیده . خیلی راحت با اکسل میتونید رنگ خونه ها رو تغییر بدید . فایلم تو لپتاپه و لپتاپ هم همیشه باهامه . اما الان دسترسی به لپتاپم ندارم اما میذارم به زودی باز . خودتونم می تونید یکم روش کار کنید شاید مال شما بهتر از مال ما بشه .

1716

عضو جدید
جالبه

با اجازه اقا ایمان، من تا شب اموزشش رو میزارم

ساقی عطاشاکربلاء

اخراجی موقت
فایل منم دقیقا مثل sed ali هست که کشیده . خیلی راحت با اکسل میتونید رنگ خونه ها رو تغییر بدید . فایلم تو لپتاپه و لپتاپ هم همیشه باهامه . اما الان دسترسی به لپتاپم ندارم اما میذارم به زودی باز . خودتونم می تونید یکم روش کار کنید شاید مال شما بهتر از مال ما بشه .
هر هفنه تغییرش میدید!!؟
باید یه مدت باهاش باشید تا حفظش کنید !
کارهای متغیر *زمانی و مکانی* رو چیکار میکنید باهاش؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
علی با اکسل اونو کشید ؟؟؟
چطوری ؟؟
کجای اکسل اینا را داره ؟؟
من از اکسل فقط فرمول نویسی حالیمه :دی
بابا این که دیگه رنگ کردن سلول ها هست ! فرمول نویسی بلدی بعد عوض کردن رنگ سلولارو بلد نیستی ؟ :D

sed ali

کاربر ممتاز
علی با اکسل اونو کشید ؟؟؟
چطوری ؟؟
کجای اکسل اینا را داره ؟؟
من از اکسل فقط فرمول نویسی حالیمه :دی

وای بهزاد
یکی از کارهای مهم اکسل درست کردن فرم هست
چیز چیزا باهاش درست کردم که اصلا باورت نمیشه
خودمم باورم نمییشه
مخصوصا تو محل کار همه میدونن اکسل رو میارن پیش من .
فکر کن واسه یه فرم نزدیک به 3 ساعت روش وقت میزاشتم .

sed ali

کاربر ممتاز
عجله داری ؟ باید ببینیم کارهای بقیه چه شکلی هست :D

فقط اولین نفر جایزه میگیره
ایمان خودت تو زندگی هستی !! اخر برج هم هست حقوق ما رو هم که هنوز ندادن !!
بشه توش یه خلاقیت هایی گذاشت خیلی خوبه ها !!

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا این که دیگه رنگ کردن سلول ها هست ! فرمول نویسی بلدی بعد عوض کردن رنگ سلولارو بلد نیستی ؟ :D
خوب تو کاربرد کامپیوتر استاد همش فرمول کرد تو حلقمون :دی
رنگ که نه این که چطور مثلا خط بین دوتا سلول را برمیداریم تا دو تا سلول ادغام بشن

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فقط اولین نفر جایزه میگیره
ایمان خودت تو زندگی هستی !! اخر برج هم هست حقوق ما رو هم که هنوز ندادن !!
بشه توش یه خلاقیت هایی گذاشت خیلی خوبه ها !!
داشتم فکر میکردم حالا چطور جزئیات کار رو توش قرار بدیم . الان سرم گرمه دارم سرچ میکنم درباره موضوعاتی ، می تونید از این فرصت استفاده کنید یه روشی بسازید ، جایزه رو دوبل ببرید :D

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب تو کاربرد کامپیوتر استاد همش فرمول کرد تو حلقمون :دی
رنگ که نه این که چطور مثلا خط بین دوتا سلول را برمیداریم تا دو تا سلول ادغام بشن
یه گزینه کنار همون اندازه فونت و اینا (سمت راستش البته) به نام merge cells . سلولهاتو انتخاب کن بعد این گزینه رو بزن همشون یکی میشن .

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای بهزاد
یکی از کارهای مهم اکسل درست کردن فرم هست
چیز چیزا باهاش درست کردم که اصلا باورت نمیشه
خودمم باورم نمییشه
مخصوصا تو محل کار همه میدونن اکسل رو میارن پیش من .
فکر کن واسه یه فرم نزدیک به 3 ساعت روش وقت میزاشتم .
الان خجالت کشیدم اینجوری گفتی

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا اسپم نکنید دیگه .

یه روشی بسازید برای نشون دادن جزئیات. الان کلیات روی نقشه مشخص هست که باید در چه مکان هایی حضور داشته باشید . حالا بگید چطور بگیم در اون مکان قرار هست چه کارهایی انجام بشه . یه جور که راحت بشه خوند و بهینه باشه ...

sed ali

کاربر ممتاز
داشتم فکر میکردم حالا چطور جزئیات کار رو توش قرار بدیم . الان سرم گرمه دارم سرچ میکنم درباره موضوعاتی ، می تونید از این فرصت استفاده کنید یه روشی بسازید ، جایزه رو دوبل ببرید :D

منم درگیر یه موضوعی هستم
قرار واسه تدریس نرم اقزار شبیه سازی تحلیل سیستم باز برم با استادم همکاری کنم
واسه همین اومدم یه دوری بزنم چیزی گیر میارم یا نه
باشه باز امشب تو رختخواب بهش فکر می کنم چ

الان خجالت کشیدم اینجوری گفتی
داداش خجالت چیه ؟
بیا شمال پیش خودم دوساعته بهت یاد میدم .

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه گزینه کنار همون اندازه فونت و اینا (سمت راستش البته) به نام merge cells . سلولهاتو انتخاب کن بعد این گزینه رو بزن همشون یکی میشن .
انتخاب کردم ولی این گزینه merge and center غیر فعاله که !!!!