مدیریت بازار

DASH MOHSEN

عضو جدید
بازار کبریت ایرانی ورکشت شد به خاطر واردات چینی و پاکستانی

با تشكر...:gol:
بايد بگم با اين وضع اقتصاد نابه سامان كشور واقعا بازار ايران ،بهترين بازار بري مانور چيني ها شده و تا جايي پيش روي كردن كه محصولات با كيفيت ايراني كه جايگاهه خوبي توي بازار داخلي داشتند از جمله لوازم يدكي اتومبيلهاي توليد داخل رو با هموون مارك ايراني در چين توليد و به بازار ايران با قيمت كنتر عرضه مي كنند كه اين يكي از بزرگترين معضلات براي بزرگترين توليدكننده هاي داخلي شده و داره باعث ور شكستگي اونها ميشه!!!!

مهسیما

عضو جدید
کاربر ممتاز

بايد بگم با اين وضع اقتصاد نابه سامان كشور واقعا بازار ايران ،بهترين بازار بري مانور چيني ها شده و تا جايي پيش روي كردن كه محصولات با كيفيت ايراني كه جايگاهه خوبي توي بازار داخلي داشتند از جمله لوازم يدكي اتومبيلهاي توليد داخل رو با هموون مارك ايراني در چين توليد و به بازار ايران با قيمت كنتر عرضه مي كنند كه اين يكي از بزرگترين معضلات براي بزرگترين توليدكننده هاي داخلي شده و داره باعث ور شكستگي اونها ميشه!!!!
دقیقا :gol::gol::gol:مملکتمون همینش مونده که وطن از چین وارد کنه
چطوری توی این شرایط به آینده اقتصادی امیدوار باشیم؟؟
:mad::mad::mad:

m.ali.m

عضو جدید

سلام.
مهمترین نکته ی کالا های چینی قیمتشونه. باید ببینیم تو پروسه ی تولید و فروش ماها چه مشکلی هست که نمیتونیم کالاهامونو با قیمت پایینتر بدیم تا بتونیم بازارمون رو به دست بیاریم؟
البته یه چیزی داره کم کم جا میوفته و اونم کیفیت بد کالاهای چینیه.ما میتونیم از همین کانال وارد بشیم .
میگن فقط کافیه کالایی برای اولین بار به چین وارد بشه. همین یکبار کافیه تا معادل چینی اون کالا ساخته بشه.

DASH MOHSEN

عضو جدید

اميد وار به وضعه اقتصادي كشور؟؟:eek:
بايد فكره نان كرد!!!
جنرال موتورز ورشكست شده،ايرانخودروام اگه به خاطره دولتي بوودنش نبوود صد باره ورشكست ميشد!!!
چه برسه به تامين كننده هاي ضعيفه غيره دولتي كه با اين وضع رقباي گردن كلفته چيني رو هم پيشه رو دارن،
البته تا قبله اين ميشد با شعارايه وطن پرستي مثله ايراني ايراني بخر!!!! حسه ناسيوناليستيه ملت رو تقويت كرد ولي با اين هربه ي چينيا ..........فقط ور شكستگي!!!!!:cry:

m.ali.m

عضو جدید

اميد وار به وضعه اقتصادي كشور؟؟:eek:
بايد فكره نان كرد!!!
جنرال موتورز ورشكست شده،ايرانخودروام اگه به خاطره دولتي بوودنش نبوود صد باره ورشكست ميشد!!!
چه برسه به تامين كننده هاي ضعيفه غيره دولتي كه با اين وضع رقباي گردن كلفته چيني رو هم پيشه رو دارن،
البته تا قبله اين ميشد با شعارايه وطن پرستي مثله ايراني ايراني بخر!!!! حسه ناسيوناليستيه ملت رو تقويت كرد ولي با اين هربه ي چينيا ..........فقط ور شكستگي!!!!!:cry:

مهسیما عزیزو محسن جان شما میگید وضع خرابه.منم میگم درسته و توش شکی نیست.
اما انتقاد چیزی رو حل نمیکنه. پیشنهاد بدید تا ببینیم برای بهبودش چکار کنیم؟
یعنی از دید یه مهندس صنایع که مدام به فکر بهبوده به قضیه نگاه کنیم...
شاید حتی لازم باشه برای ایجاد تغییرات ، از خودمون به عنوان مشتری شروع کنیم.

DASH MOHSEN

عضو جدید
مهسیما عزیزو محسن جان شما میگید وضع خرابه.منم میگم درسته و توش شکی نیست.
اما انتقاد چیزی رو حل نمیکنه. پیشنهاد بدید تا ببینیم برای بهبودش چکار کنیم؟
یعنی از دید یه مهندس صنایع که مدام به فکر بهبوده به قضیه نگاه کنیم...
شاید حتی لازم باشه برای ایجاد تغییرات ، از خودمون به عنوان مشتری شروع کنیم.

ok....ولي شما چطوري مي خواي كالايه لوازم يدكيه توليد منو با مشابهش كه تو چين توليد ميشه از هم تشخيص بدي!!!!
البته شما كه ميگم منظورم مستقيما مصرف كننده اس!
ولي فك مي كني يه مغازه دار يا تعمير كارا از بينه دو قطعه ي مشابه كدوم رو مي خرن؟؟!
مساما اوني كه ارزون تره!
يه توليد كننده ي ايراني هر قدر هم قدرتمند باشه باز با توليده چين نمي تونه رقابت كننده !
البته خوده توليد كننده ي ايراني مي تونه مستقيما كاره فروشه محصولش رو به عهده بگيره،كه البته باز چيني ها مي تونن بازار رو قبضه كنن و بازار رو بگيرن تو چنگشون...

m.ali.m

عضو جدید
ok....ولي شما چطوري مي خواي كالايه لوازم يدكيه توليد منو با مشابهش كه تو چين توليد ميشه از هم تشخيص بدي!!!!
البته شما كه ميگم منظورم مستقيما مصرف كننده اس!
ولي فك مي كني يه مغازه دار يا تعمير كارا از بينه دو قطعه ي مشابه كدوم رو مي خرن؟؟!
مساما اوني كه ارزون تره!
يه توليد كننده ي ايراني هر قدر هم قدرتمند باشه باز با توليده چين نمي تونه رقابت كننده !
البته خوده توليد كننده ي ايراني مي تونه مستقيما كاره فروشه محصولش رو به عهده بگيره،كه البته باز چيني ها مي تونن بازار رو قبضه كنن و بازار رو بگيرن تو چنگشون...

چطور نمیشه تشخیص داد؟
شما باید وجه تمایز کالاتونو به همراه برندش انقدر قشنگ جا بندازی که نشه مشابه براش درست کرد.

چینی ها استراتژی ارزان فروشی رو پیش گرفتن.باید دید ما در مقابل میتونیم چکار کنیم؟

DASH MOHSEN

عضو جدید
چطور نمیشه تشخیص داد؟
شما باید وجه تمایز کالاتونو به همراه برندش انقدر قشنگ جا بندازی که نشه مشابه براش درست کرد.

چینی ها استراتژی ارزان فروشی رو پیش گرفتن.باید دید ما در مقابل میتونیم چکار کنیم؟

كاش همين قدر راحت بود!
ولي اينطور نيست!
حتی آرمه حك شده ي كالاهاموون رو ،بسته بنديمون رو ،...خلاصه همه چي و همه چيموونو از خودموون بهتر ميزنن بعد تو كارتنهاشوونم اشانتيون ميذارن واسه ترغيبه مشتري به خريد!

حالا من يه سوال دارم:اينكه:
با اين وضع چه كار بايد كرد؟(فقط هم براي زمين نخوردن!!!!)

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز

حالا من يه سوال دارم:اينكه:
با اين وضع چه كار بايد كرد؟(فقط هم براي زمين نخوردن!!!!)

سوال خوبیه ..
چه باید کرد اولین سوالیه که یه مهندس صنایع باید از خودش بپرسه.

به نظر شما واقعا راه حلی وجود نداره؟
فراسو چه کار کرد که انقدر موفقه؟
من اون اوایل باورم نمیشد farassoo ایرانی باشه اما میبینید چطور جای خودش رو تو بازار (اونم بین غولهای بزرگ سخت افزار جهان) باز کرده.

من واقعا لذت میبرم از اینکه با keyboard فراسو تایپ میکنم ;)

خب ..
این برند قطعه هاشو تو چین میسازه برای کاهش هزینه تولید. این کار فواید و مضراتی داره که میتونید روش بحث کنید اما به هر حال باعث موفقیت برند شده.

DASH MOHSEN

عضو جدید
سوال خوبیه ..
چه باید کرد اولین سوالیه که یه مهندس صنایع باید از خودش بپرسه.

به نظر شما واقعا راه حلی وجود نداره؟
فراسو چه کار کرد که انقدر موفقه؟
من اون اوایل باورم نمیشد farassoo ایرانی باشه اما میبینید چطور جای خودش رو تو بازار (اونم بین غولهای بزرگ سخت افزار جهان) باز کرده.

من واقعا لذت میبرم از اینکه با keyboard فراسو تایپ میکنم ;)

خب ..
این برند قطعه هاشو تو چین میسازه برای کاهش هزینه تولید. این کار فواید و مضراتی داره که میتونید روش بحث کنید اما به هر حال باعث موفقیت برند شده.

;)

ولي...يعني چي محمد؟؟!
خوده چينيها همين پيشنهاد رو به توليد كننده هاي ايراني ميدن،تو فكر كردي مونتاژ صنعته ؟؟!
نه!فقط يكي از مراحله توليده!
از كجا مي دوني كه اين برند فراسو تو چين توليد نمي شه و پخشش توسط عوامل ايراني انجام نمشه!
كار چيني ها به جايي رسيده كه ميان پيشنهاد مي دن به توليد كننده هاي ايراني كه مابراتون توليد ميكنيم و شما عرضه كنيد!
خود من تو قسمت عرضه ي كالام و براي توليد كننده اين كار و مي كنم واسمم فرقي نداره كه ايراني باشه يا چيني ولي وقتي مي بينم كه توليد كننده هاي ايراني چه دردسرايي مي كشن و در برابره تلاششون هيچ سودي نمي برن ،وقتي به خاطر توليدات چيني مي بينم كارگراي بدبخت هم وطنم بيكار ميشن ،بد بهم ميريزم!
خواهشا راهكار ارائه بديد! تويه مثالهايي كه مي زنيد راه و روش رو بگيد!!

sps511

عضو جدید
بازاريابي مفهومي نا آشنا در كشور است

بازاريابي مفهومي نا آشنا در كشور است

آيا تا حالا از خوتات سوئال كرديد چرا بقيه مي توانند و ما نمي توانيم ؟
رونق كسب وكار به عوامل زيادي بر مي گردد كه از جمله مهمترين آنها ضعف مديريت در كشور است . بطوري كه هنوز ما توليد محور هستيم و هنوز وارد فاز بازاريابي محور با نياز محور نشده ايم.
كالا ما پاسخگوي نياز ها و سلايق نيست . نه قميت مناسب - نه كيفيت - و ...
لذا با از خودمان شورع كنيم . هركس كاري انجام مي دهد بايد سعي كند ه بهترين شكل انجام دهد و افق نگرش توسعه بازار بين المللي داشته باشد

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوده چينيها همين پيشنهاد رو به توليد كننده هاي ايراني ميدن،تو فكر كردي مونتاژ صنعته ؟؟!
نه!فقط يكي از مراحله توليده!
از كجا مي دوني كه اين برند فراسو تو چين توليد نمي شه و پخشش توسط عوامل ايراني انجام نمشه!
كار چيني ها به جايي رسيده كه ميان پيشنهاد مي دن به توليد كننده هاي ايراني كه مابراتون توليد ميكنيم و شما عرضه كنيد!
خود من تو قسمت عرضه ي كالام و براي توليد كننده اين كار و مي كنم واسمم فرقي نداره كه ايراني باشه يا چيني ولي وقتي مي بينم كه توليد كننده هاي ايراني چه دردسرايي مي كشن و در برابره تلاششون هيچ سودي نمي برن ،وقتي به خاطر توليدات چيني مي بينم كارگراي بدبخت هم وطنم بيكار ميشن ،بد بهم ميريزم!
خواهشا راهكار ارائه بديد! تويه مثالهايي كه مي زنيد راه و روش رو بگيد!!

من که میگم، فراسو تو چین داره تولید میشه و اینو یه حسن براش میدونم!
ببین، بحث بیکاری کارگر و تبعات اجتماعیش رو بذار برای جامعه شناسها و پشتیبانی ازشون رو هم بذار به عهده دولت. تو به عنوان یه مهندس صنایع باید قیمت نهایی رو بیاری پایین، همین!

به نظر من تنها راه برای جلوگیری از نابودی کامل ایران خودرو و سایپا چند ملیتی شدنشه یعنی قطعاتش به جای ایران تو کشورهایی مثل چین ساخته شه. همون کاری که برندهای دیگه دارن میکنن. اما واقعا این دوستمون بحث خوبی رو مطرح کردن ...

آيا تا حالا از خوتات سوئال كرديد چرا بقيه مي توانند و ما نمي توانيم ؟
رونق كسب وكار به عوامل زيادي بر مي گردد كه از جمله مهمترين آنها ضعف مديريت در كشور است . بطوري كه هنوز ما توليد محور هستيم و هنوز وارد فاز بازاريابي محور با نياز محور نشده ايم.
كالا ما پاسخگوي نياز ها و سلايق نيست . نه قميت مناسب - نه كيفيت - و ...
لذا با از خودمان شورع كنيم . هركس كاري انجام مي دهد بايد سعي كند ه بهترين شكل انجام دهد و افق نگرش توسعه بازار بين المللي داشته باشد

اصلا تا حالا از خودت پرسیدی چرا چین موفقه؟
چطور میفهمن که باید بیان تو کردستان شلوار کردی بسازن؟

تسبیح، چادر و ... از روزمره ترین نیازهای کشور ماست. حالا اگه تو کشورهای دیگه هم سرچ کنی میبینی وضع همینه

واقعا چرا چین انقدر موفقه؟

DASH MOHSEN

عضو جدید
من که میگم، فراسو تو چین داره تولید میشه و اینو یه حسن براش میدونم!
ببین، بحث بیکاری کارگر و تبعات اجتماعیش رو بذار برای جامعه شناسها و پشتیبانی ازشون رو هم بذار به عهده دولت. تو به عنوان یه مهندس صنایع باید قیمت نهایی رو بیاری پایین، همین!

به نظر من تنها راه برای جلوگیری از نابودی کامل ایران خودرو و سایپا چند ملیتی شدنشه یعنی قطعاتش به جای ایران تو کشورهایی مثل چین ساخته شه. همون کاری که برندهای دیگه دارن میکنن. اما واقعا این دوستمون بحث خوبی رو مطرح کردن ...

اصلا تا حالا از خودت پرسیدی چرا چین موفقه؟
چطور میفهمن که باید بیان تو کردستان شلوار کردی بسازن؟

تسبیح، چادر و ... از روزمره ترین نیازهای کشور ماست. حالا اگه تو کشورهای دیگه هم سرچ کنی میبینی وضع همینه

واقعا چرا چین انقدر موفقه؟

ميگم اينم واگذار كن به مهندسين صنايع چيني!!!
اونا واقعا تو مهندسي صنايع بهترينن!
نه داداشه من،تو دوباره از چهارچوبه بحث داري خارج ميشي!
بحثمون مديريته بازاره نه مديريته فروشه كالاهاي چيني!
يه باره ديگه سوالمو مي پرسم،چيكار كنيم كه بازار كالاهاي خودمون رو از دسته چيني ها در بياريم،يا حداقل به اندازه ظرفيته توليدمون بازار مون رو داشته باشيم؟؟؟!

smahdih

عضو جدید

يه باره ديگه سوالمو مي پرسم،چيكار كنيم كه بازار كالاهاي خودمون رو از دسته چيني ها در بياريم،يا حداقل به اندازه ظرفيته توليدمون بازار مون رو داشته باشيم؟؟؟!

من فکر میکنم یکی از دلایل موفقیت چینی ها قیمت پایین محصول و خلاقیت تو طراحیه ، چیزی که ما ایرانیها توش ضعیفیم ، خب قیمت مواد اولیه تو چین پایینتر از ایرانه به خاطر بازار اقتصادی بازتر و آزادتری که داره

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببین محسن ..
وقتی داریم از بازاریابی صحبت میکنیم واقعا چین میتونه برامون یه الگو باشه!
نه برای ما بلکه برای کل دنیا ..

چه ایرادی داره ما (مهندسای صنایع) از چینیها درس بگیریم، از اونا یاد بگیریم؟
یه عمر با متدهای غربی پیش رفتیم بذار چند صباحیم چینی بشیم. اونا که موفق ترن!

اما اینکه چه کار کنیم که بازارمون مثل چین موفق باشه ..
جوابش رو قبلا چینیها پیدا کردن. کافیه راهی رو که اونا رفتن ما هم بریم. منتها با این تفاوت که جامعه ما نمیتونه کمونیستی بشه!

DASH MOHSEN

عضو جدید
من فکر میکنم یکی از دلایل موفقیت چینی ها قیمت پایین محصول و خلاقیت تو طراحيه ، چیزی که ما ایرانیها توش ضعیفیم ، خب قیمت مواد اولیه تو چین پایینتر از ایرانه به خاطر بازار اقتصادی بازتر و آزادتری که داره

خلاقيت تو طراحي كه اصلا تو كاره چينيها نيس!!! همه چيشون كپيه!
شايد الگوهاي اصلي رو خوب تغيير بدن ولي اين خلاقيت تو طراحي نمي شه!
ولي اين كه مواد اوليه رو خوب تهيه و نيروي انساني رو خوب تو توليد به كار مي گيرن خارق العاده اس!

ببین محسن ..
وقتی داریم از بازاریابی صحبت میکنیم واقعا چین میتونه برامون یه الگو باشه!
نه برای ما بلکه برای کل دنیا ..

چه ایرادی داره ما (مهندسای صنایع) از چینیها درس بگیریم، از اونا یاد بگیریم؟
یه عمر با متدهای غربی پیش رفتیم بذار چند صباحیم چینی بشیم. اونا که موفق ترن!

اما اینکه چه کار کنیم که بازارمون مثل چین موفق باشه ..
جوابش رو قبلا چینیها پیدا کردن. کافیه راهی رو که اونا رفتن ما هم بریم. منتها با این تفاوت که جامعه ما نمیتونه کمونیستی بشه!

اشتباه نكن!
مهندسي صنايع در بالاترين حدش تو آمريكا و اروپا به خصوص ناسا وجود داره!
هموون غربي كه اين طور ازش ميگي (جنرال موتورز ورشكسته) براي ساله بعد بازار هدفش رو بازار چين قرار داده و مطمئنم موفق مي شه بيشترين فروش رو مي كنه!
شايد چيني ها از مهندسي صنايع بهينه كردن رو خوب بلد باشن ولي تو مهمترين كاره مهندسي يعني طراحي نسبت به غربي ها ضعف دارن!
ولي اين بحث رو فعلا بي خيال! نه شرقي نه غربي............بگيد واسه اين بازاره آشفته داخلي چيكار كنيم كه از دسته چيني ها در بياريم!!!!

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اشتباه نكن!
مهندسي صنايع در بالاترين حدش تو آمريكا و اروپا به خصوص ناسا وجود داره!
هموون غربي كه اين طور ازش ميگي (جنرال موتورز ورشكسته) براي ساله بعد بازار هدفش رو بازار چين قرار داده و مطمئنم موفق مي شه بيشترين فروش رو مي كنه!
شايد چيني ها از مهندسي صنايع بهينه كردن رو خوب بلد باشن ولي تو مهمترين كاره مهندسي يعني طراحي نسبت به غربي ها ضعف دارن!
ولي اين بحث رو فعلا بي خيال! نه شرقي نه غربي............بگيد واسه اين بازاره آشفته داخلي چيكار كنيم كه از دسته چيني ها در بياريم!!!!

قدم اول اینه که خودمون رو باور داشته باشیم ..
قدم دوم اینه که واسه جهیزیه خانومت از مارکهای ایرانی استفاده کنی

همین خودش کلی کمک به اقتصاد داخلیه :D

s22a2ch

مدیر بازنشسته

ببخشید وسط حرفاتون
البته من هر روز میخونم حرفاتون رو
اما اگه قرار باشه از مارک ایرانی استفاده بشه باید هر ماه اون وسایل رو update کنین.
البته اگه ادم دقت نکنه در مورد وسایل غیر ایرانی هم سرش کلاه میره.
ما که خودمون تو این باور هستیم پس دیگرون دیگه...
البته این باور هم از تجربه بدست اومده.
نمیشه گفت همه اما اکثر وسایل ایرانی تاریخ انقضاشون خیلی زود تر از وقتشون میرسه
و تغییر این روند کار خیلی سخته اما شدنی هست

DASH MOHSEN

عضو جدید

:cool:
ببخشید وسط حرفاتون
اما اگه قرار باشه از مارک ایرانی استفاده بشه باید هر ماه اون وسایل رو update کنین.

مرسي واسه شركت تو بحث.....:gol:
ولي مگه دوومه جنسه چيني چقدره؟؟!;)
و سواله من اين بود كه چطور بازار كالاهاي خدموون رو از دسته كالاهايه كپي چيني در بياريم؟؟!:surprised:

s22a2ch

مدیر بازنشسته
:cool:

مرسي واسه شركت تو بحث.....:gol:
ولي مگه دوومه جنسه چيني چقدره؟؟!;)
و سواله من اين بود كه چطور بازار كالاهاي خدموون رو از دسته كالاهايه كپي چيني در بياريم؟؟!:surprised:
خواهش
فک کنم بیشتر از کالا های ایرانی هست.
در مورد سوالتون هم باید بگم من در جواب محمد که گفت از کالای ایرانی استفاده بشه گفتم.
البته باید نقل قول میزدم .
اما به نظر خود شما میشه کاری کرد؟

DASH MOHSEN

عضو جدید
خواهش
فک کنم بیشتر از کالا های ایرانی هست.
در مورد سوالتون هم باید بگم من در جواب محمد که گفت از کالای ایرانی استفاده بشه گفتم.
البته باید نقل قول میزدم .
اما به نظر خود شما میشه کاری کرد؟

آره......ولي تو هر زمينه اي يه راهكاره خاص هست...;)
اولا زمينه كاري باس مشخص باشه....دوما راه حل هاي مختلف وجود داره...از تبليغات و توزيع و بسته بندي و هديه و هزار راهه ديكه ولي .....مي خوام نظرهايه مختلف رو بشنوم و با هم يه جمع بندي كنيم ....;)

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید وسط حرفاتون

نه، من این حرف رو قبول ندارم!
این باوریه که دلالها تو مغز ایرانیها کردن که بتونن با کمترین هزینه بیشترین سود رو کاسب بشن!

یه سوال ..
کفش ملی با اون کیفیت جهانیش چرا باید به این حال و روز بیفته؟

یا مثلا صنعت شیشه سازی ..
ببخشید یشه سازی ایران قوی تره یا ایتالیا و فرانسه؟
حالا شما تفال فرانسه رو میپسندی یا تفلون کویر یزد یا بلور و شیشه اصفهان؟
D & G رو میپسندی یا هاکوپیان و پاتن جامه؟

اینا باور ضعیف ایرانیه که واسش مرغ همسایه همیشه غازه!
البته این تو ذات ایرانیه. وقتی پارسها به رهبری کوروش بر مادها غلبه کردن نوع لباس پوشیدنشون رو تقلید کردن و زمانی که ایران بر یونان چیره شد تمام پارامترهای معماری رومی تو آثار ایرانی هویدا شد. معماری صفوی هم که تحت تاثیر معماری عثمانیه پس تقلید تو ذات ایرانیه و همین شده یه دستاویز برای دلالها !!!

من نمیخوام خیلی ابعاد صنعتی رو باز کنم و در مورد کیفیت سمند و پراید ایرانی حرف بزنم اما برای تغییرهای بزرگ ابتدا باید باورهای کوچک رو تغییر داد.

اولا زمينه كاري باس مشخص باشه....دوما راه حل هاي مختلف وجود داره...از تبليغات و توزيع و بسته بندي و هديه و هزار راهه ديكه ولي .....مي خوام نظرهايه مختلف رو بشنوم و با هم يه جمع بندي كنيم ....

من چند تا راه کار دارم ..

در ابتدا چند راه کار در سطح کلان:

1. صدا و سیما از تبلیغ هر گونه جنس خارجی و واسطه ای صنعتی غیر انحصاری خودداری کنه و به جای اون اجناس ایرانی رو جایگزین کنه.
  2. اجازه مدل تبلیغاتی شدن ستاره های ورزشی و سوپراستارهای سینما رو برای اجناس ایرانی صادر کنه
  3. قائل شدن امتیازات بسیار ویژه برای برندهای صادر کننده

چند راه کار در سطح توده مردم:

1. ترویج فرهنگ خرید جنس ایرانی و جا انداختن شعار ایرانی، ایرانی بخر با چک و لگد (ایرانی حرف حساب و منطق تو کله اش نمیره) :D برای این منظور میشه مالیات یا عوارض گمرکی بر اجناس غیر انحصاری تعیین کرد. (به کلمه غیر انحصاری دقت شود)
  2. بازاریابی و تبلیغ چهره به چهره برای اجناس ایرانی
  3. تبلیغ منفی در حد بسیار زیاد برای اجناس چینی
  4. ...

راه کار زیاده ..
اما صنعت میتونه از راهکار های 2 و 3 بهترین استفاده رو بکنه

مهسیما

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه، من این حرف رو قبول ندارم!
این باوریه که دلالها تو مغز ایرانیها کردن که بتونن با کمترین هزینه بیشترین سود رو کاسب بشن!

یه سوال ..
کفش ملی با اون کیفیت جهانیش چرا باید به این حال و روز بیفته؟

یا مثلا صنعت شیشه سازی ..
ببخشید یشه سازی ایران قوی تره یا ایتالیا و فرانسه؟
حالا شما تفال فرانسه رو میپسندی یا تفلون کویر یزد یا بلور و شیشه اصفهان؟
D & G رو میپسندی یا هاکوپیان و پاتن جامه؟

اینا باور ضعیف ایرانیه که واسش مرغ همسایه همیشه غازه!
البته این تو ذات ایرانیه. وقتی پارسها به رهبری کوروش بر مادها غلبه کردن نوع لباس پوشیدنشون رو تقلید کردن و زمانی که ایران بر یونان چیره شد تمام پارامترهای معماری رومی تو آثار ایرانی هویدا شد. معماری صفوی هم که تحت تاثیر معماری عثمانیه پس تقلید تو ذات ایرانیه و همین شده یه دستاویز برای دلالها !!!

من نمیخوام خیلی ابعاد صنعتی رو باز کنم و در مورد کیفیت سمند و پراید ایرانی حرف بزنم اما برای تغییرهای بزرگ ابتدا باید باورهای کوچک رو تغییر داد.

من چند تا راه کار دارم ..

در ابتدا چند راه کار در سطح کلان:

1. صدا و سیما از تبلیغ هر گونه جنس خارجی و واسطه ای صنعتی غیر انحصاری خودداری کنه و به جای اون اجناس ایرانی رو جایگزین کنه.
  2. اجازه مدل تبلیغاتی شدن ستاره های ورزشی و سوپراستارهای سینما رو برای اجناس ایرانی صادر کنه
  3. قائل شدن امتیازات بسیار ویژه برای برندهای صادر کننده

چند راه کار در سطح توده مردم:

1. ترویج فرهنگ خرید جنس ایرانی و جا انداختن شعار ایرانی، ایرانی بخر با چک و لگد (ایرانی حرف حساب و منطق تو کله اش نمیره) :D برای این منظور میشه مالیات یا عوارض گمرکی بر اجناس غیر انحصاری تعیین کرد. (به کلمه غیر انحصاری دقت شود)
  2. بازاریابی و تبلیغ چهره به چهره برای اجناس ایرانی
  3. تبلیغ منفی در حد بسیار زیاد برای اجناس چینی
  4. ...
راه کار زیاده ..
اما صنعت میتونه از راهکار های 2 و 3 بهترین استفاده رو بکنه
مردم ما مشکلشون سر تورمه سر قیمت تمام شده کالاهاست
وقتی یه تولید کننده باید برای خرید مواد اولیه کلی هزینه کنه توی پروسس کاری و ... هزینه های که اضافه میشن جنسی تولید میکنه که کیفیتش با کالای چینی که توی بازاره از نظر کیفیت فرق چندانی نداره ولی از نظر قیمت چرا ؟
بعدش هم چرا ما باید اصلا کالاهای چینی وارد کنیم
؟؟؟؟
همه چی چینی شده
این بر میگرده به سیاست خود دولت که حتی کوچکترین چیزها رو هم که ما تولید کننده ی قدر بودیم داره از چین میاره

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مردم ما مشکلشون سر تورمه سر قیمت تمام شده کالاهاست
وقتی یه تولید کننده باید برای خرید مواد اولیه کلی هزینه کنه توی پروسس کاری و ... هزینه های که اضافه میشن جنسی تولید میکنه که کیفیتش با کالای چینی که توی بازاره از نظر کیفیت فرق چندانی نداره ولی از نظر قیمت چرا ؟
بعدش هم چرا ما باید اصلا کالاهای چینی وارد کنیم
؟؟؟؟
همه چی چینی شده
این بر میگرده به سیاست خود دولت که حتی کوچکترین چیزها رو هم که ما تولید کننده ی قدر بودیم داره از چین میاره

واردات جنس چینی بعد سیاسی داره و اون هم به خاطر جنجال های اخیر روی پرونده هسته ای ایرانه. ایران هم که نمیتونه به روسیه اعتماد مطلق کنه مجبور شد چین رو وارد معادلات سیاسی ، اقتصادیش کنه تا بتونه در موعدش از حق وتو چین استفاده کنه. مطمئن باش اگه وضع سیاسی به حالت عادی برگرده (که احتمالا تا 8 سال آتی برنمیگرده) این بحث همچنان ادامه دارد!

تورم شدید هم مال همین چند ساله که یه دلیلش تورم جهانیه، یه دلیلش هم تحریم + دلایل دیگر اما شما با 8-7 سال پیش نگاه کن ..
واقعا مردم ما علاقه زیادی به مارکهای ایرانی داشتن یا خارجی؟

برند شهاب الان کجاست؟
پارس چی شد؟
ارج کجا رفت؟

اینا تحت تاثیر بازار چینی نابود شدن یا توسط LG و sumsung و sony و ... له شدن؟
واقعا الان یخچال های امرسان چی کم نمونه های مشابهش داره؟

به نظرم بهتره قبل از انتقاد از سیاستهای کلی یه تغییری تو خودمون ایجاد کنیم :gol:

s22a2ch

مدیر بازنشسته
چه قدر سوال؟

چه قدر سوال؟

اولا زمينه كاري باس مشخص باشه....دوما راه حل هاي مختلف وجود داره...از تبليغات و توزيع و بسته بندي و هديه و هزار راهه ديكه ولي .....مي خوام نظرهايه مختلف رو بشنوم و با هم يه جمع بندي كنيم ....;)
منم موافقم که تغییرات رو از خودمون شروع کنیم.
اما یه سوال تو ذهنم هست اونم اینه که به فرض ما این تغییرات رو در خودمون ایجاد کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کالاهای خودمون میتونن جایگزین کالاهای چینی بشن.
اما به نظرتون میتونیم رقابت کنیم با اونایی که کالاهای غیر ایرانی میفروشن؟
تغییرات رو در مردم چه طور ایجاد کنیم؟
صدا و سیما رو میتونیم قانع کنیم تا برامون تبلیغ بکنه ؟
و اینکه منظورتون از کالاهای ایرانی استفاده از امرسان و .. هست یا یه کالا که خودمون با یه سری تغییرات ایجاد کنیم؟

m.ali.m

عضو جدید
سلام ...
خوشحالم که میبینم خیلی ها به بحث اضافه شدن.

متاسفانه دچار بیماری سختی شدم تا اوایل هفته آینده نمیتونم بیام .
خیلی برام سخت و آزار دهنده است که 10روز از همه چی بزنم و فقط تو خونه بمونم.

ممنون از همه کسایی که دارن برای پیشبرد این تاپیک تلاش میکنن.:gol:

سارا جان و جناب یوسفی، هوای این تاپیکو بیشتر داشته باشید و سعی کنید بحث رو منسجم پیش ببرید.

ممنون.:gol:

star_silver2050

عضو فعال
واردات جنس چینی بعد سیاسی داره و اون هم به خاطر جنجال های اخیر روی پرونده هسته ای ایرانه. ایران هم که نمیتونه به روسیه اعتماد مطلق کنه مجبور شد چین رو وارد معادلات سیاسی ، اقتصادیش کنه تا بتونه در موعدش از حق وتو چین استفاده کنه. مطمئن باش اگه وضع سیاسی به حالت عادی برگرده (که احتمالا تا 8 سال آتی برنمیگرده) این بحث همچنان ادامه دارد!

تورم شدید هم مال همین چند ساله که یه دلیلش تورم جهانیه، یه دلیلش هم تحریم + دلایل دیگر اما شما با 8-7 سال پیش نگاه کن ..

برند شهاب الان کجاست؟
پارس چی شد؟
ارج کجا رفت؟

به نظرم بهتره قبل از انتقاد از سیاستهای کلی یه تغییری تو خودمون ایجاد کنیم :gol:

کشور ما به درآمد نفتش وابسته است تا کسری میاره دستشو به سمت ذخیره ی ارزی دراز میکنه
میدونستین برای دولت سازمان ها بیشتر از این که درآمد زا باشند هزینه دارند؟؟
رشد بهره وری در ایران منفی است؟؟
ما تمام بنای زندگی مون روی نفته
دولت ما رانتیره به خاطر همین هم هست که به مردم احتیاج نداره
تمام کاستی هاشو از نفت تامین میکنه

مهسیما

عضو جدید
کاربر ممتاز

برند شهاب الان کجاست؟
پارس چی شد؟
ارج کجا رفت؟

چرا ما باید به خاطر انژری هسته ای که معلوم نیست هدف اصلی ساختش چیه این همه بدبختی رو تحمل کنیم
انرژِی که مثل نفت فقط باعث بدبختی ما شده
نرخ تورم بیکاری فساد اجتماعی و ...
رو در نظر بگیرید
چرا ما باید توی سیاست خارجی از نظر ارتباط با کشورهای دیگه اینقدر موضوع خصمانه و دشمن طلبانه داشته باشیم که در نهایت دودش تو چشم خودمون بره و نتیجه اش وضعی بشه که الان داریم
توی منطقه حتی از سطح افغانستان هم پایین تر بیایم ؟؟؟

mohammad u3fi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم موافقم که تغییرات رو از خودمون شروع کنیم.
اما یه سوال تو ذهنم هست اونم اینه که به فرض ما این تغییرات رو در خودمون ایجاد کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کالاهای خودمون میتونن جایگزین کالاهای چینی بشن.
اما به نظرتون میتونیم رقابت کنیم با اونایی که کالاهای غیر ایرانی میفروشن؟
تغییرات رو در مردم چه طور ایجاد کنیم؟
صدا و سیما رو میتونیم قانع کنیم تا برامون تبلیغ بکنه ؟

و اینکه منظورتون از کالاهای ایرانی استفاده از امرسان و .. هست یا یه کالا که خودمون با یه سری تغییرات ایجاد کنیم؟

من قسمت قرمز جمله ات رو دقیق متوجه نشدم اما به هر حال من خودم علاقه ام به مارکهای ایرانی خیلی بیشتره حتی در صورتی که کیفیت پایینتری داشته باشند چون این برندها قسمتی از سودشون رو در اختیار واحدهای تحقیقاتی و آزمایشگاهیشون قرار میدن. اگه من و شما از محصولاتشون نخریم چطور میتونن پیشرفت کنن؟

در مورد صدا و سیما تصمیم با من و شما نیست بلکه یک یاست کلان هست که من تو راه کارام ارائه دادم اما راه حل اصلی هم نیست. راه کار درست همون حمایت از تولید کننده توسط مصرف کننده است وگرنه نمیشه زیاد چشم به کمک دولت داشت!

مافیای بازار رو هم درک میکنم :w05:
الان شما نگاه کن گوشی طاها2 که واقعا یه پاکت پی.سی کامل هست چرا فروش نداره؟
من با مدیر فروششون که صحبت میکردم واقعا از پخش گوشیشون تو بازار میترسید چون میدونست یه سری هستن که کارشون رو خراب میکنن!
این در حالیه که این گوشی که امکانات HTC touch رو داره فقط قیمتش 300 هزار تومنه و یه ویندوز موبایل کامله!

اما واقعا برای حل این معضل راه کاری جز حمایت مصرف کننده از تولید کننده دارید؟

کشور ما به درآمد نفتش وابسته است تا کسری میاره دستشو به سمت ذخیره ی ارزی دراز میکنه
میدونستین برای دولت سازمان ها بیشتر از این که درآمد زا باشند هزینه دارند؟؟
رشد بهره وری در ایران منفی است؟؟
ما تمام بنای زندگی مون روی نفته
دولت ما رانتیره به خاطر همین هم هست که به مردم احتیاج نداره
تمام کاستی هاشو از نفت تامین میکنه

حرف شما درسته اما بهتره بحث روی مدیریت بازار متمرکز باشه :gol: