[ مدیریت ادعا Claim ] در پروژه های عمرانی و مباحث مربوط به آن

majid jafarpoor

عضو جدید
با سلام و آرزوی توفیق برای همه دوستان و همکاران محترم
من دانشجو کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت هستم و برای موضوع پایان نامه ام دارم رو مدیریت ادعا کار میکنم .
خوشحال میشم از تجارب شما دوستانی که به این موضوع در کارها برخورد کردید رو برام تو این تایپیک بگذارید تا بتونم در جهت تکمیل اون اقدام کنم.
کسی اگر موارد مبهم در مسائل قراردادی ، فهرست بها و شرایط عمومی پیمان به نظرش می رسه خوشحال میشم عنوان کنه
منتظرم .
جعفرپور

آخرین ویرایش توسط مدیر:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
من دانشجو کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت هستم و برای موضوع پایان نامه ام دارم رو مدیریت ادعا کار میکنم .
خوشحال میشم از تجارب شما دوستانی که به این موضوع در کارها برخورد کردید رو برام تو این تایپیک بگذارید تا بتونم در جهت تکمیل اون اقدام کنم.
کسی اگر موارد مبهم در مسائل قراردادی ، فهرست بها و شرایط عمومی پیمان به نظرش می رسه خوشحال میشم عنوان کنه
منتظرم .
جعفرپور

درود برشما همکار گرامی:
دوست عزیز: در دهه 1350 تا 1360 در شرکنهای پیمانکاری وقتی در مناقصات جهت گرفتن کار از دستگاههای اجرایی شرکت می کردند-در کارهایی با اعتبارات کلان-دو اصطلاح :claim , combin (امیدوارم لاتین انها را درست نوشته باشم ) :کلیم وکومبین -در اثر عملکرد خاصی که پیش گرفتند رواج یافت- البته من خود در انزمان در این کنسرسیومها کار می کردم و به موضوع واقفم-اما اگر شما با توجه به تخصصتان -چنین موضوعی را در این دوره هم در واحدهای خود داشته اید -بزبان تخصصی برای دوستان جوان ما باز کنید می تواند برای انها قابل استفاده باشد. با تشکر.

majid jafarpoor

عضو جدید

درود برشما همکار گرامی:
دوست عزیز: در دهه 1350 تا 1360 در شرکنهای پیمانکاری وقتی در مناقصات جهت گرفتن کار از دستگاههای اجرایی شرکت می کردند-در کارهایی با اعتبارات کلان-دو اصطلاح :claim , combin (امیدوارم لاتین انها را درست نوشته باشم ) :کلیم وکومبین -در اثر عملکرد خاصی که پیش گرفتند رواج یافت- البته من خود در انزمان در این کنسرسیومها کار می کردم و به موضوع واقفم-اما اگر شما با توجه به تخصصتان -چنین موضوعی را در این دوره هم در واحدهای خود داشته اید -بزبان تخصصی برای دوستان جوان ما باز کنید می تواند برای انها قابل استفاده باشد. با تشکر.
با سلام و عرض ارادت .
به روی چشم ، حتما نتیجه کارهامو در اختیار همه میگذارم . مهمترین موارد ادعا ها د ر پروژه ها همونطور که فرمایش کردید از شروع کار یعنی مناقصه میتونه کلیم و ادعا ها شروع بشه ... مثل عدم براورد صحیح مشاور و یا عدم ذکر مواردی در شرایط خصوصی پیمان .
من با رویکردی حقوقی همه موارد رو به لطف خدا بررسی خواهم کرد ادعا یا کلیم در مناقصه ، قراردادها ، فهرست بها و شرایط عمومی پیمان .
برای همین دست یاری از همه دوستان و با تجربه ها خواستم که اگر موردی حقوقی یا موارد دیگه که باعث ادعا شده عنوان کنند در جهت تکمیل کردن اهدافم .
انشاء الله موارد خوبی جمع آوری خواهد شد . . .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام و عرض ارادت .
به روی چشم ، حتما نتیجه کارهامو در اختیار همه میگذارم . مهمترین موارد ادعا ها د ر پروژه ها همونطور که فرمایش کردید از شروع کار یعنی مناقصه میتونه کلیم و ادعا ها شروع بشه ... مثل عدم براورد صحیح مشاور و یا عدم ذکر مواردی در شرایط خصوصی پیمان .
من با رویکردی حقوقی همه موارد رو به لطف خدا بررسی خواهم کرد ادعا یا کلیم در مناقصه ، قراردادها ، فهرست بها و شرایط عمومی پیمان .
برای همین دست یاری از همه دوستان و با تجربه ها خواستم که اگر موردی حقوقی یا موارد دیگه که باعث ادعا شده عنوان کنند در جهت تکمیل کردن اهدافم .
انشاء الله موارد خوبی جمع آوری خواهد شد . . .
با سلام واحترام:جناب مهندس جعفرپور
ضمن تشکر از زحمات شما- در موردپروژه های بزرگ که عرض کردم نکات تجربی کاری خود را در این قبیل شرکتها در ان دهه بطور فشرده وخلاصه بعرض میرسانم.شاید در تحقیقات ومطالعات شما بتواند کمکی نماید:
1- چند شرکت بزرگ وبا پشتوانه مالی قوی پس از حذف پیمانکاران ضعیف تر (انصافا شرکت های بزرگ وگاه چند ملیتی علاوه برقدرت مالی از پشتوانه علمی وفنی بالایی هم برخوردار بودند وبا تجارب بسیار ارزشمند تقریبا نرخ شاخص قیمت برنده شدن در مناقصه را با تقریب بسیار خوبی محاسبه می کردندولذا شرکتهای ضعیف تر از رقابت با انها کنار می رفتند. وشرکت های بزرگ واقعا توانایی کارهای بزرگ را داشتند.).واغلب از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کردند. اغلب همدیگر را می شناختند .واگرچه رقیب-ولی در جلسات مشترک هم شرکت می کردند. حدود ومرز های فعالیت وحوزه کاری هر یک مشخص شده بود و رعایت مرزهای خود را می کردند.مثل گوگل ومایکرو سافت دو رقیب قوی ولی همکاری وهمزیستی محافظه کارانه و مسالمت امیز. وقتی فرضا سه شرکت می ماند فرض در مناقصه -چداکثر ریسک فاکتور برای کمترین سود : 8.78زیر فهرست بها ی سال مناقصه بود یعنی:منفی 8.78 زیر قیمت پایه-این سه شرکت در جلسه مشترک :combin می کردند-توافق می کردند یکی انصراف می داد ودیگری منفی 7 قیمت می داد یا منفی هشت ولذا منفی 8.78برنده می شد. در برخی موارد کارفرما اگر به این تبانی پی می برد مناقصه را باطل اعلام میکرد. والبته در مناقصات بعدی به نوبت داستان تکرار می شد.
2- در انجام پروژه های بزرگ این شرکتهای بزرگ با بهره بردن از تیم قوی متره وبراورد خود تعابیر وتفاسیری را معمولا در صعوبت کارها و امکان تعلق گرفتن اضافه بها به قیمت های پایه ویا اعمال ضرایب خاص از متن اصلی بیرون اورده ومطرح می کردند که بسیار مواقع کارفرما را در تنگنای پرداخت قرار می داد.البته تنها شخصیت حقوقی :سازمان برنامه وبودجه بودبا تیم های کارشناسی قوی وبا تجربه خود که در برابراین موضوعات می ایستاد. وتا قانع نمی شد اجازه پرداخت نمی داد. این مورد را claimeیا ادعای پیمانکار می گفتند که اغلب رد کردن ان بسادگی ممکن نبود .چون اغلب از پیچیدگی فنی خاصی(موارد فنی متره وبراورد) برخوردار بود. ماسفانه در تعاریف وانالیز فهرست بهایی مانند ایین نامه های مهندسی کلی گویی وگاه با احتیاط زیاد سخن گفتن وایجاد ابهام راه را برای کلیم باز می کرد.
اینها خلاصه ای بود از تجارب ان دوره کاری من -امید بدرد شما بخورد. وبتوانیم بزودی شاهد تایپیک یا فایل مطالعات تخصصی وارزشمند شما در این تالار باشیم وهم از ان بهره بریم. موفق وسر بلند باشید.

آخرین ویرایش:

majid jafarpoor

عضو جدید
با سلام .
هر دو موردی که فرمایش کردید دقیقا درسته .
مورد اول که الان کارفرما در روز بازگشایی اسناد قیمت به هنگام رو محاسبه می کنه و مناسب ترین قیمت رو ملاک قرار میده نه کمترین قیمت رو . در مناقصه دو مرحله ای که کار به کمیسون می رسه فقط سوابق تجربی و شناخت کارفرما دخیل در انتخاب پیمانکار می باشد .
مورد دوم هم دقیقا درسته و یکی از کارهای ما در مدیریت ادعا بررسی آیتم ها و اضافه بها هایی است که باعث کلیم میشه .
انشاء الله موارد رو جمع آوری می کنم .
کلی بحت تو محاسبه تاخیرات ، متمم قرارداد ، فرقش با الحاقیه قرارداد و ....

rasool.civil

مدیر بازنشسته
منتظرم .
جعفرپور

با سلام
امیدوارم این تاپیک همیشه رونق داشته باشه حتی بعد از اینکه پایان نامه شما تمام شد
در چند پروژه که مسدول دفتر فنی بودم مواردی بود که هنوز هم بعضی هاش برام مبهمه
- در یک پروژه مشارکتی با شهرداری در قرارداد صحبتی از بیمه و مالیات نشده ، آیا ما به عنوان شریک میتوانیم ادعا کنیم بیمه و مالیات به عهده ما نیست؟؟ (البته پروژه بیمه حوادث و مسئولیت شد)
منظورم حق بیمه و مالیات پروژه های عمرانیست.
- در یک پروژه مشارکتی مشابه بعد از عقد قرارداد بدون صورتجلسه تحویل زمین کار شروع شد (با مذاکرات شفاهی) و در موعد مقرر هم تمام شد و درخواست تحویل موقت شد ولی باز هم از طرف کارفرما اقدامی نشد و در قرارداد هم بندی آورده شده که اگر پس از درخواست کتبی شریک تا یک ماه اقدامی نشد پروژه تحویل موقت تلقی میگردد.
خلاصه صورت وضعیت قطعی هم با تایید ناظر ارسال شد ولی کارفرما بعد از حدود 8 ماه از درخواست تحویل و ارسال صورت وضعیت تازه به ما میگه صورتجلسه تحویل زمین نداری پس نمیشود تحویل موقت انجام داد
حالا سوال اینکه اصلا این بند قرارداد مشکل حقوقی ندارد؟؟(میشه همپین بندی گداشت تو قرارداد؟؟)
مقصر کیه؟؟ اگه ایرادی در کار هست (الان بعد از حدود یکسال) به عهده چه کسی هست؟؟

majid jafarpoor

عضو جدید
سلام . دوست عزیز . از مواردی که مطرح کردید بسیار ممنون و سپاس گزارم . انشاء الله این تایپیک یکی از پر کاربردترین تایپیک ها بشه و بسیار سودمند چون متاسفانه خیلی از کارفرما ها و همچنین پیمانکاران به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی به مشکلات بعدی دچار میشند و اگر خدا بخواد من میخوام به تمام مواردی که باعث ادعا و ابهامه روش کار کنم و دست یاری به سوی همه دراز می کنم که موارد مبهم و مشکلاتی که تو پروژه ها داشتند رو عنوان کنند . و اما مواردی که مطرح فرمودید :
1- به همه قراردادها چه عمرانی و غیر عمرانی بیمه و مالیات تعلق می گیرد و این جزء غیر قابل تفکیک می باشد و جایی هم ذکر نمیشه چون پیمانکار با دونستن همه کسورات قانونی قیمت رو میده و بعد از تنظیم قرارداد کارفرما یک نسخه رو به امور مالیاتی و بیمه رونوشت می کنه .
2- اصولا تو قراداد قید میشه بعد از چند روز باید تحویل زمین انجام و کارگاه تجهیز بشه ولی خیلی وقت ها به دلیل اینکه کارفرما کار رو سریع پیش ببره دست به این کار میزنه که صحیح نیست چون باید کارفرما طی بازدیدی با حضور پیمانکار بدون معارض تحویل بده همراه با صورت جلسه . که بعد صورت جلسه به پیمانکار ابلاغ میشه . باید شما بعد از تحویل شفاهی پیگیر صورت جلسه تحویل میشدید و کمی کوتاهی از طرف پیمانکار بوده حالا که نشده چه مشکلی برای کارفرما هست ؟ می تونند به تاریخ چند روز بعد تاریخ قرارداد همین الان هم صورت جلسه ای تنظیم کنند چون برای خودشون مشکل ساز میشه .
3- شما چطور تحویل موقت نکرده ، صورت وضعیت قطعی دادید ؟؟ اصولا اول تحویل موقت میشه ، بعد از تحویل موقت پیمانکار یک ماه فرصت داره صورت وضعیت قطعی رو بده ، بعد از ارسال صورت وضعیت اگر مشاور داشته باشید ، مشاور 3 ماه فرصت بررسی داره و بعد از ارسال کارفرما 2 ماه فرصت جهت بررسی داره .
حالا شما بدون تحویل موقت چطور صورت وضعیت قطعی دادید ؟؟؟
اگر شما درخواست تحویل دادید و کارفرما زمان کمیسون تحویل رو مشخص کنه و شما در محل حاظر نشید در این صورت فقط کارفرما میتونه با تامین دلیل از سوی دادگاه اقدام به تحویل موقت کنه .
به نظرم شما به عنوان پیمانکار اگر مکاتباتتون انجام شده باشه قانونا حق با شماست . و همه مواردی که ذکر کردید ضعف از سوی کارفرماست .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام . دوست عزیز . از مواردی که مطرح کردید بسیار ممنون و سپاس گزارم . انشاء الله این تایپیک یکی از پر کاربردترین تایپیک ها بشه و بسیار سودمند چون متاسفانه خیلی از کارفرما ها و همچنین پیمانکاران به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی به مشکلات بعدی دچار میشند و اگر خدا بخواد من میخوام به تمام مواردی که باعث ادعا و ابهامه روش کار کنم و دست یاری به سوی همه دراز می کنم که موارد مبهم و مشکلاتی که تو پروژه ها داشتند رو عنوان کنند . و اما مواردی که مطرح فرمودید :
1- به همه قراردادها چه عمرانی و غیر عمرانی بیمه و مالیات تعلق می گیرد و این جزء غیر قابل تفکیک می باشد و جایی هم ذکر نمیشه چون پیمانکار با دونستن همه کسورات قانونی قیمت رو میده و بعد از تنظیم قرارداد کارفرما یک نسخه رو به امور مالیاتی و بیمه رونوشت می کنه .
2- اصولا تو قراداد قید میشه بعد از چند روز باید تحویل زمین انجام و کارگاه تجهیز بشه ولی خیلی وقت ها به دلیل اینکه کارفرما کار رو سریع پیش ببره دست به این کار میزنه که صحیح نیست چون باید کارفرما طی بازدیدی با حضور پیمانکار بدون معارض تحویل بده همراه با صورت جلسه . که بعد صورت جلسه به پیمانکار ابلاغ میشه . باید شما بعد از تحویل شفاهی پیگیر صورت جلسه تحویل میشدید و کمی کوتاهی از طرف پیمانکار بوده حالا که نشده چه مشکلی برای کارفرما هست ؟ می تونند به تاریخ چند روز بعد تاریخ قرارداد همین الان هم صورت جلسه ای تنظیم کنند چون برای خودشون مشکل ساز میشه .
3- شما چطور تحویل موقت نکرده ، صورت وضعیت قطعی دادید ؟؟ اصولا اول تحویل موقت میشه ، بعد از تحویل موقت پیمانکار یک ماه فرصت داره صورت وضعیت قطعی رو بده ، بعد از ارسال صورت وضعیت اگر مشاور داشته باشید ، مشاور 3 ماه فرصت بررسی داره و بعد از ارسال کارفرما 2 ماه فرصت جهت بررسی داره .
حالا شما بدون تحویل موقت چطور صورت وضعیت قطعی دادید ؟؟؟
اگر شما درخواست تحویل دادید و کارفرما زمان کمیسون تحویل رو مشخص کنه و شما در محل حاظر نشید در این صورت فقط کارفرما میتونه با تامین دلیل از سوی دادگاه اقدام به تحویل موقت کنه .
به نظرم شما به عنوان پیمانکار اگر مکاتباتتون انجام شده باشه قانونا حق با شماست . و همه مواردی که ذکر کردید ضعف از سوی کارفرماست .

سلام و تشکر از پاسختون
راستش ما مکاتبات کاملی داریم ولی از اونجایی که کارها بیشتر با توفق های شفاهی مدیران پیش رفت این مشکلات بوجود اومد.
در مورد بیمه متوجه هستم که باید در قیمت ها دیده بشه ولی مسئله اینه که ما وقتی کار رو شروع کردیم
کار رو به پیمانکاران جزئ دادیم و برا هر کدوم قراردادی تنظیم کردیم و بیمه و مالیات همه قرارداد ها هم ما خودمون کشیدیم رو قیمت پیمانکار و بعد دوباره ازش کم کردیم و مفاصا حساب گرفتیم از بیمه
ولی آخر کار برای تسویه حساب با کارفرما مدعی شد که باید از بیمه مفاصا حساب بیارید
حالا ما یه بار بابت پیمانکاران جزئ مالیات و بیمه دادیم یه بار هم برا خودمون !!!
نمیدونم مشکل رو خوب توضیح دادم یا خیر؟؟
در مورد تحویل موقت هم ما طبق بند قراردادمون بعد از یک ماه از درخواست تحویل موقت و عدم همکاری کارفرما تحویل موقت شده تلقی کردیم و صورت وضعیت رو ارسال کردیم
در ضمن مشاور هم خودمون هستیم (EPC )
مستله اینجاست که برای تحویل موقت چون پروژه مربوط به شهرداری هست یک تا سه نفر از اعضای شورای شهر هم باید در کمسیون تحویل موقت باشند که متاسفانه الان شورای قبلی دیگه نیستند
امضا گرفتن از اونا تغریبا غیر ممکنه
اعضای شورای جدید هم میگن الان تحویل بشه و تازه میخوان موارد و نواقص کار رو ابلاغ کنند که با گدشت بیش از یکسال از بهره برداری پروژه صحیح نیست و اکثر ایرادات ناشی از بهره برداریه

majid jafarpoor

عضو جدید
سلام و تشکر از پاسختون
راستش ما مکاتبات کاملی داریم ولی از اونجایی که کارها بیشتر با توفق های شفاهی مدیران پیش رفت این مشکلات بوجود اومد.
در مورد بیمه متوجه هستم که باید در قیمت ها دیده بشه ولی مسئله اینه که ما وقتی کار رو شروع کردیم
کار رو به پیمانکاران جزئ دادیم و برا هر کدوم قراردادی تنظیم کردیم و بیمه و مالیات همه قرارداد ها هم ما خودمون کشیدیم رو قیمت پیمانکار و بعد دوباره ازش کم کردیم و مفاصا حساب گرفتیم از بیمه
ولی آخر کار برای تسویه حساب با کارفرما مدعی شد که باید از بیمه مفاصا حساب بیارید
حالا ما یه بار بابت پیمانکاران جزئ مالیات و بیمه دادیم یه بار هم برا خودمون !!!
نمیدونم مشکل رو خوب توضیح دادم یا خیر؟؟
در مورد تحویل موقت هم ما طبق بند قراردادمون بعد از یک ماه از درخواست تحویل موقت و عدم همکاری کارفرما تحویل موقت شده تلقی کردیم و صورت وضعیت رو ارسال کردیم
در ضمن مشاور هم خودمون هستیم (EPC )
مستله اینجاست که برای تحویل موقت چون پروژه مربوط به شهرداری هست یک تا سه نفر از اعضای شورای شهر هم باید در کمسیون تحویل موقت باشند که متاسفانه الان شورای قبلی دیگه نیستند
امضا گرفتن از اونا تغریبا غیر ممکنه
اعضای شورای جدید هم میگن الان تحویل بشه و تازه میخوان موارد و نواقص کار رو ابلاغ کنند که با گدشت بیش از یکسال از بهره برداری پروژه صحیح نیست و اکثر ایرادات ناشی از بهره برداریه
بنام خدا
با سلام .
د رمورد مواردی که فرمودی و امضاء زدن اعضای شورا ، این هم داستانیه که الان اینها زیر بار نرند . ولی باید همون موقع پیگیری می کردید . متاسفانه کار گرفتن تو شهرداری و به سرانجام رسوندن اون داستان زیاد داره .
اگر تحویل موقت می کردید هزینه نگهداری در دوره تضمین به عهده کارفرماست ولی الان کارفرما اگر هم عیبی بر حسب زمان و بهره برداری پیش بیاد میتونه کلیم کنه چون تحویل موقت نکردید با شماست .
متاسفانه کارفرما داره زور میگه .
ممنونم از مواردی که مطرح کردید حتما به طور مفصل تر به عنوان موارد ادعا مطرح و تکمیل میکنم .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام :جناب مهندس جعفر پور :
این دوستان با توجه به نوع قرارداد :EPC(مشاوروپیمانکار یک شخصیت حقوقی) ایا می توانند این موضوع را برای راه حل ومجوز قانونی به سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ارجاع دهند.؟-در دهه60 -70 معمولا ما چه مشاور وچه پیمانکار موارد موضوعه ومشکلات مطروحه خود را به سازمان برنامه وبودجه برای حکمیت ارجاع می دادیم. چون تنها دستگاه اجرایی صلاحیت دار فنی-حقوقی(وواقعا چنین بود) وصاحب نظر بود.اکنون نمیدانم با انحلال ان سازمان قدرتمند (متاسفانه در یک تصمیم شتابزده وخام) و پراکنده شدن ان کارشناسان زبده در دستگاههای دیگر ایا سازمان مدیریت فعلی :توان و اجازه برگزاری رسیدگی چنین مواردی را دارد.؟.با تشکر از زحمات شما.
:gol:

majid jafarpoor

عضو جدید

با سلام :جناب مهندس جعفر پور :
این دوستان با توجه به نوع قرارداد :EPC(مشاوروپیمانکار یک شخصیت حقوقی) ایا می توانند این موضوع را برای راه حل ومجوز قانونی به سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ارجاع دهند.؟-در دهه60 -70 معمولا ما چه مشاور وچه پیمانکار موارد موضوعه ومشکلات مطروحه خود را به سازمان برنامه وبودجه برای حکمیت ارجاع می دادیم. چون تنها دستگاه اجرایی صلاحیت دار فنی-حقوقی(وواقعا چنین بود) وصاحب نظر بود.اکنون نمیدانم با انحلال ان سازمان قدرتمند (متاسفانه در یک تصمیم شتابزده وخام) و پراکنده شدن ان کارشناسان زبده در دستگاههای دیگر ایا سازمان مدیریت فعلی :توان و اجازه برگزاری رسیدگی چنین مواردی را دارد.؟.با تشکر از زحمات شما.
:gol:

بنام خدا
با سلام و عرض ارادت .
بله می تونند نامه نگاری و حتی شکایت کنند و حتی تو هر استانی در استانداری کمیته فنی پیمان هست که رسیدگی میکنند .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ادعا خوب یا بد ؟
دکتر مجید پرچمی
عضو هیات علمی دانشگاه تهران

ادعا خوب است یا بد؟ این سئوالی است که این نوشته به صورت مختصر می خواهد به آن پاسخ دهد. قطعا واژه ادعا نیز همانند بسیاری از واژگان دیگر می تواند بیانگر معانی مختلف باشد ولی در حالت کلی ادعا در عرف دارای دو معنی منفی و مثبت می باشد معنی منفی آن یا همان دبه بیانگر زیاده خواهی و تقاضای بیشتر از حق طرفین قرارداد می باشداین معنی در بیت زیر نیز مستتر می‏باشد.
ای جان پدر و نور دیده از دبه کسی ضرر ندیده

دکتر حسابی معتقد است که حاصلضرب مقدار توانایی هر شخص در ادعای او مقدار ثابتی است یعنی هر کس توانا تر باشد و قادر به انجام تعهدات خود در موقع تعیین شده باشد کمتر ادعا می‏کند و برعکس هرکس نتواند از طریق توانایی خود تعهدات و وظایف قراردادی خود را انجام دهد جهت جبران هزینه ها و فرار از پاسخ گویی متوسل به ادعا خواهد شد
قرآن کریم در رابطه با پایبند بودن به تعهدات قراردادی در آیه اول سوره مائده می فرماید
" اى اهل ايمان به همه قراردادها وفا كنيد"
همچنین در آیه 54 و 55 سوره انفال می فرماید
" به یقین بدترین جنبندگان کسانی هستند که کارفر شدند و ایمان نمی آورند همان کسانی که با آنها پیمان بستی، سپس هر بار عهد و پیمان خود را می شکنند"
و نیز در آیه 33 سوره الاسراء می فرماید
" به عهد خود وفا کنید که از عهد سئوال می شود."لذا در دین اسلام به شدت بر انجام تعهدات و بدون زیاده خواهی(یعنی به اجتناب از طرح ادعاهای غیر واقعی) سفارش شده است گاها اینجانب فکر می کنم که اگر طرفین قراردادها در ایران عمیقا معتقد و پایبند به رعایت فقط همان آیه اول سوره مائده باشند و بنا داشته باشد مفاد قرارداد را عمل کنند شاید کمتر پروژه ای باشد که به مشکل برخورد نمود و در آن ادعا بوجود آید چون اگر کارفرما بنا داشته باشد طبق قرارداد به تعهدات خود عمل کند قطعا قبل از امضای قرارداد باید از وجود بدون معارض زمین و امکان تحویل به موقع آن، داشتن هزینه های انجام پروژه و امکان پرداخت به موقع مطالبات پیمانکار، آماده بودن نقشه ها و سایر ضروریات اولیه رعایت تعهدات مطمئن باشد تا قرارداد را امضا نماید لذا در این صورت بخش عمده ای از ادعاها که ناشی از عدم رعایت تعهدات کارفرمایان است از بین خواهد رفت همچنین اگر پیمانکاران نیز بنا داشته باشند به آیه فوق عمل کرده و به انجام مفاد قراردادهایشان پایبند باشند آنگاه مجبور خواهند بود قبل از امضای قرارداد، زمین پروژه، اسناد ومدارک مناقصه و قرارداد ، ضوابط و قوانین حاکم، ریسک های پروژه و اوضاع و احوال حاکم بر محیط پروژه و بقیه موارد تاثیر گذار در انجام موفق پروژه را به دقت و موشکافانه بررسی کنند که در اینصورت قطعا بسیاری از منشاهای بروز ادعاها از جمله عدم شفافیت محدوده پروژه، خواسته ها و الزامات ذی‏نفعان، ریسک های خارجی و درونی پروژه و موارد دیگر تاثیر گذار را شناسایی نموده و آگاهانه اقدام به مبادله قرارداد خواهد نمود و لذا از بروز بسیاری از ادعاها جلوگیری خواهد شد.
اما با اینحال با رعایت همه موارد فوق باز در انجام پروژه ها ممکن است اتفاقاتی از جمله فورس ماژور و یا قصورهای غیر عمدی از طرفین بوجود آید که تاثیر گذار در انجام پروژه طبق مفاد قرارداد باشد، که در این صورت چون پروژه طبق مفاد قرارداد پیش نرفته یکی از طرفین خود را محق به مطالبه خسارت های وارده اعم از زمانی و هزینه ای خواهد دانست که در این صورت مفهوم مثبت ادعا ( یعنی پیگیری و گرفتن حق) بیان می شود در این رابطه می توان به معانی زیر برای ادعا اشاره نمود:
• ادعا مطالبه پيمانكار براي پرداخت اضافي، مطالبه خسارت در مقابل نقض پيمان، تمديد زمان اجراي كار و يا خواسته ديگر كه به اعتقاد وي براساس پيمان استحقاق آن را دارد(فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور)
• ادعا درخواست، تقاضا، یا تصدیق حقوق به وسیله خریدار علیه فروشنده یا بالعکس، به منظور تأدیه و جبران خسارت. (PMBOK)
به عبارت دیگر مدیریت ادعای بیان شده در استاندارد مدیریت پروژه به شرح زیر که شامل چهار فرایند می باشد برای ادعاهای با بار مثبت( گرفتن حق) ارایه شده است نه ادعاهای با بار منفی (زیاده خواهی)
  • شناسایی موارد بروز ادعا (Claim Identification)
  • ارزیابی و تحلیل ادعا (Claim Quantification)
  • جلوگیری از بروز ادعا (Claim Prevention)
  • حل و فصل ادعا (Claim Resolution)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
"سیستم مدیریت ادعا در پروژه های ایران"
محمد احمدزاده (PhDc, PMI Agile Certified (ACP) & PMP)

هميشه حرفي را بزن که بتواني بنويسي، چيزي را بنويس که بتواني امضايش کني وچيزي را امضا کن که بتواني پايش بايستي. (خورخه لوئیس بورخس)
ادعا چیست؟
هر عاملی که سبب بروز اختلال در تعهدات مندرج در قرارداد شود، ادعاست. ادعا ، ابزاري براي اثبات حقي براي جبران هزينه يا زمان و یا هردوی زمان و هزینه تحميل شده خارج از موضوع قرارداد و توافقات بعد از آن است و ادعا کننده در تلاش است تا اثبات مالكيت زمان و هزينه و یا هردو را در قالب مدیریت ادعا انجام دهد.
البته به غیر از ادعاهای زمانی و هزینه ای، ادعاهای کیفی نیز در پروژه ها و در قالب قصور در بروز عیب و ایراد کاری از طرف پیمانکار یا مشاور نیز وجود دارد.
ادعا در ابتدا در قالب درخواست هايي از سوي هر يك از طرفين براي طرف ديگر مطرح مي گردد.در صورتي كه اين خواست ها مورد توافق طرف مقابل قرار نگيرد جرقه اختلاف زده مي شود. پس در واقع عنصر اساسی در ادعا، عدم توافق طرفین (اختلاف) می باشد.

انواع ادعاها:
ادعاهای پروژه به روش های گوناگونی دسته بندی می شوند. اما یکی از مهم ترین دسته بندی های آن، تقسیم بندی ادعاهای پروژه از دیدگاه مستندات و تحلیل انجام شده در لایجه ادعا می باشد که در این حالت به سه دسته ذیل تقسیم بندی می شوند.
• ادعاهای فنا شونده
• ادعاهای به حق
• ادعاهای مشکوک
ادعاهای فناشونده:
ادعاهائی هستند که احتمال پذیرش آن از طرف مقابل بسیار کم است؛ چرا که مستندات و تحلیل انجام شده در لایجه ادعا، از اعتبار کامل و کافی برخوردار نیست.
ادعاهای به حق:
ادعاهائی هستند که احتمال پذیرش آن از طرف مقابل بسیار بالاسات؛ چرا که مستندات و تحلیل انجام شده در لایجه ادعا، از اعتبار کامل و کافی برخوردار است.
ادعاهای مشکوک:
ادعاهائی هستند که احتمال پذیرش آن از طرف مقابل مشخص نیست و به نوع مستندات و تحلیل انجام شده در لایجه ادعا، بستگی دارد.
مثال هائی از ادعاهای پروژه
وقتی کارفرما:
• در تحصیص بودجه پروژه، به پروژه ناموفق است و امکان پرداخت پیش پرداخت را به پیمانکار ندارد.
• در پرداخت صورت وضعیت ها تاخیر دارد.
• در تحويل محل اجراي پروژه به پيمانکار در تاريخ توافق شده قبلي ناموفق است.
• در ارايه اطلاعات مورد نياز و حياتي پيمانکار ناموفق است.
• تعليق کار را انجام می دهد.
• نقشه‌ها و مشخصات فني ناقص به پیمانکار می دهد.
• قرارداد و محدوده کاری را تدقیق نمی کند.
• در تصمیم گیری تعلل دارد و یا پاسخ خارج از موعد به مكاتبات و پرسش هاي كتبي پيمانكار می دهد.
• اطلاعات مورد نیاز را در دسترس ندارد
• و ....
معمولاً پیمانکار علیه کارفرما ادعا می کند.
اما وقتی پیمانکار:
• در سطح كيفي مفاد قرارداد و یا اقلام قابل تحویل پروژه، تغییر می دهد.
• در تجهيز کارگاه تاخیر دارد.
• در تحويل تجهيزات تاخیر دارد.
• نیروهای کاری غیرمتخصص را در پروژه به کار می گیرد.
• و ...
معمولاً ، کارفرما علیه پیمانکار ادعا می کند.

زمان ارائه ادعا:
ادعا یا در طول پروژه و یا در انتهای پروژه و یا در مقاطع خاص پروژه مطرح می گردند و پيامدهاي نامطلوبي را براي پيمانكار و كارفرما بدنبال دارد كه از جمله آنها مي توان به وقفه در انجام كارها، كم شدن انگيزه ذی نفعان پروژه، خدشه دار شدن روابط كارفرما و پيمانكار و صرف هزينه، زمان و انرژي زياد طرفين براي حل ادعا ، نادیده گرفتن برخی مستندات، اختلافات عميق تر و ... اشاره كرد.

سیستم مدیریت ادعا در پروژه های ایران
بطورکلی دو رویکرد در خصوص مدیریت ادعا در پروژه های کشورمان وجود دارد:
• رویکرد حقوقیِ صرف
• رویکرد مدیریت پروژه ای به ادعا
رویکرد حقوقی صرف:
در رویکرد حقوقی، به مدیریت ادعا، تنها از دیدگاه قوانین و مقررات حقوقی و قانونی نگاه می شود و تلاش می شود که مدیریت ادعای، با شرایط عمومی پیمان و قوانین و مقررات حقوقی مطابقت داده شده و از طریق آن لایحه ادعا، تهیه شود.
رویکرد مدیریت پروژه ای به ادعا
اما در رویکرد مدیریت پروژه ای که دیدگاهی جامع تر به موضوع مدیریت ادعا دارد، به این موضوع، از دیدگاه یک سیستم نگاه می کند؛ بطوریکه این سیستم اجزای ذیل را دارا می باشد.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

دوستان وهمکاران محترم : با سلام:
قبل از هر چیز باید تشکر کنم از مطالب :جالب-عمیق وبسیار مفید وپند اموز جناب مهندس رسول سیویل- من شخصا اموختم .
مورد دیگر :در واقع یک نوع پیشنهاد وراهکار است که سالها قبل در مشاورانی که کار میکردم زیاد می دیدم باعث اختلاف :بین پینمانکاران وکار فرما می شد وطبعا پای ما هم بعنوان مشاور باین "ادعا"ودعاوی باز می گردید. البته من در چند ماده :شرایط عمومی پیمان :راهکارها وپیشنهاد هایی دارم که مورد

اول را با مطلب زیر به بحث می گذارم( قابل توجه جناب مهندس جعفرپور عزیز):
ماده 29-شرایط عمومی پیمان:در مورد ان پیشنهاد دارم جهت رفع ابهام وتفاسیر گوناگون- این اصلاحیه را داشته باشیم:
مد دانیم که مبلغ پیشنهاد پیمانکاران در مناقصات براساس فهرست بهای پایه را به مبلغ براورد اولیه طرح اگر تقسیم کنیم :"ضریب میانگین یا متوسطی "بدست می اید که در صورت وضعیت های پیمانکار ضرب می شود. در واقع همان ضریبی که پیمانکار با محاسبه ان قیمت خود را داده است.تا زمانی این ضریب قابلیت اجرایی خود را حفط می کند که :مقادیر کار تغیر نکند.وهمان مقادیر اولیه عقد قرار داد باشد.اما اگر بعلل مختلف کارفرما مقادیر را تغیراتی دهد(حتی بدلایل فنی واحتمالی :مثل :وضعیت زمین ومسایل فنی نامریی ان ودیگر عوامل اجباری و...) بنظرم باید اول "حدود این تغیرات ونرخ روند انها را معلوم ومشخص کرد" وتمهیدات وتدابیری اندیشیدو تصمیمات عملی واجرایی اتخاذ کرد-اگر این دو موضوع روشن وحل نشوند.وضعیت قرارداد وان ضریب میانگین و متوسط عمومی دیگر ان صورت وحالت اولیه را نخواهند داشت.من باین نتیجه رسیدم :در مشاهدات وجلسات ومذاکره با پیمانکارانی که در ان سالها دچار این مشکل بودند:بهتر است حد تغیر هر ردیف یا ایتم کاری در پهارچوب قیمت مربوطه خود همان ردیف تعریف شود.واگر مجبور به انجام کار فراتر از مز فوق هستیم ضوابطی تعین شوند.بعبارت دیگر:قیمت های هر فصل جداگانه داده شود و جمع کل انها مبلغ پیشنهاد ی پیمانکار محسوب گردد.-بدیهی است برنده مناقصه کما فی السابق همان قیمت حداقل خواهد بود.-صورت وضعیت های موقت وقطعی هر فصل از تقسیم مبلغ پیشنهادی فصل به براورد همان فصل (بطریق اولی که عرض شد) تعین و پرداخت می گردد.درضمن سقف تغیرات مجاز کارفرما در حداکثر 25%در چهار چوب اولیه پیمان باشد. این روش می تواند در موارد اعمال مواد 46 و48 :خاتمه یا فسخ پیمان براساس واقعیت های فیزیکی ومالی کمک موثری کند.مانند همان مودی که دوستان در مطالبات خود اشاره نمودند -اگر این قیمت بندی فصول به تفکیکی که عرض شد خرد وریز می شد وهر ایتم وردیف کاری ضریب متوسط اعمالی بر صورت وضعیت را داشت شاید این قبیل مشکلات راه حل بهتری می یافت. درخاتمه باید اشاره کنم -با توجه به باز نشسته شدن من - نمی دانم ایا این مواد که اشاره کردم هنوز به قوت خود باقی هستند یا تغیر کرده اند. من این مورد را به بحث دوستان می گذارم وامید وارم تفکر ومطالعه فرمایند ایا این راه حل وتوصیه می تواند به حل مشکلات ازاین دست -بین کارفرمایان و پیمانکاران خاتمه دهد.؟ من موارد وپیشنهادهای تجربی دیگری روی سایر مواد وشرایط پیمان دارم که در صورت مشارکت همکاران در بحث -بطور جدی وکارشناسی-مطرح خواهم نمود. قبلا از لطف شما همکاران محترم وعزیز در بررسی و راهنمایی که می فرمایید سپاسگزارم.

majid jafarpoor

عضو جدید
با سلام و عرض ارادت .
مهندس جان مواردی که فرمودید درسته ... خوب مشکل چیه ؟
پیمانکار در مناقصه ضریب پیمان کلی رو اعلام میکنه یا پلوس یا مینوس . بعضی از جاها مثل اداره راه ضریب رو بر حسب فصول اعلام میکنند . خوب تا اینجا درست ...
به هر حال قراراداد منضم به پیمان تا 25 درصد میتونه افزایش یا کاهش داشته باشه .... اگر بیشتر از 25 در صد افزایش داشته باشه متمم قرارداد ابلاغ میشه . و اگرم بیش از 25 درصد کاهش باشه با توافق پیمانکار ماده 48 میشه .... خوب تا اینجام درست .
اگر در قالب قرارداد کار جدیدی به پیمانکار ابلاغ بشه و اون کار منضم به فهرست بها پایه باشه پیمانکار باید اون دستور کار رو انجام بده ولی کار جدید اگر به صورت ستاره دار یا مقطوع یا فاکتوری یا فهرست غیرپایه باشه پیمانکار باید آنالیز قیمت جدید رو بده .... اینم که درست .
حالا ادعا و ابهام رو چیه ؟؟؟ مواردی که اشاره فرمودید توضیح صحیح از روال کار بوده ... اگر ابهامی هست در خدمتم .
بازم ممنونم از مطرح کردن موارد فوق .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام و عرض ارادت .
مهندس جان مواردی که فرمودید درسته ... خوب مشکل چیه ؟
پیمانکار در مناقصه ضریب پیمان کلی رو اعلام میکنه یا پلوس یا مینوس . بعضی از جاها مثل اداره راه ضریب رو بر حسب فصول اعلام میکنند . خوب تا اینجا درست ...
به هر حال قراراداد منضم به پیمان تا 25 درصد میتونه افزایش یا کاهش داشته باشه .... اگر بیشتر از 25 در صد افزایش داشته باشه متمم قرارداد ابلاغ میشه . و اگرم بیش از 25 درصد کاهش باشه با توافق پیمانکار ماده 48 میشه .... خوب تا اینجام درست .
اگر در قالب قرارداد کار جدیدی به پیمانکار ابلاغ بشه و اون کار منضم به فهرست بها پایه باشه پیمانکار باید اون دستور کار رو انجام بده ولی کار جدید اگر به صورت ستاره دار یا مقطوع یا فاکتوری یا فهرست غیرپایه باشه پیمانکار باید آنالیز قیمت جدید رو بده .... اینم که درست .
حالا ادعا و ابهام رو چیه ؟؟؟ مواردی که اشاره فرمودید توضیح صحیح از روال کار بوده ... اگر ابهامی هست در خدمتم .
بازم ممنونم از مطرح کردن موارد فوق .

جناب مهندس جعفر پور :با سلام واحترام:
وبا ارادت: ممنونم که موارد را دقیق مطالعه و تشریح نموده اید. ابهامی نیست. در انتها اعلام کرده ام که باز نشسته ام و سیوال این بود :به غیر از موارد موردی واستثنایی "اداره کل راه وترابری:" که به تفکیک فصول قبول قیمت می کند ایا موضوع برای همه دستگاههای اجرایی عمومیت دارد؟ ومی توانند و اختیار دارند :طرحهای عمرانی خود را به اجزای فصول تقسیم وبرای هر فصل یک قیمت جزیی یا ضریب جزیی پلوس یا مینوس (i,j,z,k,....) پیمانکار بدهد وبا یک ضریب کلی پیمان نبدد با ضرایب تفکیک شده مذکور پیمان به بندد.واختلاف ویا کاهش ویا افزایش حجم فیزیکی کار براساس همان ضریب جزیی پلوس یا مینوس همان فصل محاسبه گردد.؟. این برای رفع اختلافات-ودر صورت عدم ادعا واعتراض -مطابق معمول صورت وضعیت در :ضریب کلی که در حقیقت : مجموع یا زیگمای :جمع جبری :i,j,z,k,....است ضرب شود. این در واقع یک پیشنهاد است و میخواستم به بینم ایا می تواند در راه حل اختلافات موثر باشد. ؟. یعنی :ضریب کلی :مینوس یا پلوس خرد شود به ضرایب جزیی مینوس وپلوس برای هر فصل جدا ودر قرار داد به تفکیک بیاید. و جمع کلی انها :ضریب کلی را بدهد. و تصحیح صورت وضعیت ها هر فصل در ضریب جزیی خودش ضرب شود.در مورد اقلام ستاره دار صحیح می فرمایید بحثی نیست وروال همین است .بحث وسیوال کلی روی خرد کردن ضریب پیشنادی پیمانکار به چندین ضریب جزیی برای هر فصل کار بود.(مثلا:نازک کاری:i-سفت کاری:j-بتن ریزی:b- و...قس علیهذا.) که در قرارداد درج شود وبیاید. پیشنهاد است.واینکه ایا این کار می تواند در رفع اختلافات موثر ومفید باشد؟. چون فصول با ضرایب مربوط بخود تفکیک شده اند.با تشکر از بردباری وحوصله ای که در مطالعه این تاپیک می فرمایید.

majid jafarpoor

عضو جدید
بنام خدا.
باسلام و عرض ارادت خدمت مهندس ترکاشون عزیز .
اتفاقا برای منم جای سوال بود و تو برنامه ام بود یه سر بزم اداره راه و شهر سازی این مورد رو بپرسم .
جالب اینه که اگر پیمانکار تو صورت وضعیت ضریب کلی رو اعمال کنه مبلغش بیشتر میشه تا اینکه ضریب جزئی فصول رو اعلام کنه . بازم جالبه که تو قرارداد و موافقتنامه ضریب پیمان کلی رو می نویسند . و جالب اینکه پیمانکاری که مثلا رو فصولی که ضریب بیشتر رو داده میتونه بیشتر کلیم کنه و افزایش کارش رو تو اون مسیر اعمال کنه .
به نظرم این مورد راه برای ادعا و کلیم باز میکنه .
انشاء الله بررسی کامل رو انجام میدم .
موفق باشید .

majid jafarpoor

عضو جدید
بنام خدا .
یکی از موارد مهم که باعث ادعا و کلیم میشه در قرارداد های پیمانکاری ماده 30 شرایط عمومی پیمان می باشد . مواردی که باعث افزایش مدت پیمان میشه ....
چه مواردی رو شامل میشه ... آیا هر تاخیری مجاز می باشد ؟؟ چه تاخیری غیر مجاز است ؟؟ تاخیر غیر مجاز چه عواقبی برای طرح و پیمانکار دارد ؟؟ تاخیر غیر مجار و تاثیر آن روی تعدیل ...
و چه ادعا ها و کلیم هایی میتونه باعث مجاز کردن تاخیر پیمانکار بشه ؟؟؟ مشاور و کارفرما چه وظیفه ای داره ؟؟ تاخیر در پرداخت ها و پیش پرداخت ها که باعث تاخیر مجاز میشه .. آیا باید خسارت هم کارفرما بده ؟؟
و خیلی از موارد که جزء ابهامات و ادعا ها می باشد ... که به خواست خدا تشریح کاملش رو به زودی ارائه می کنم .
اللهم عجل لولیک الفرج .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
بنام خدا .
یکی از موارد مهم که باعث ادعا و کلیم میشه در قرارداد های پیمانکاری ماده 30 شرایط عمومی پیمان می باشد . مواردی که باعث افزایش مدت پیمان میشه ....
چه مواردی رو شامل میشه ... آیا هر تاخیری مجاز می باشد ؟؟ چه تاخیری غیر مجاز است ؟؟ تاخیر غیر مجاز چه عواقبی برای طرح و پیمانکار دارد ؟؟ تاخیر غیر مجار و تاثیر آن روی تعدیل ...
و چه ادعا ها و کلیم هایی میتونه باعث مجاز کردن تاخیر پیمانکار بشه ؟؟؟ مشاور و کارفرما چه وظیفه ای داره ؟؟ تاخیر در پرداخت ها و پیش پرداخت ها که باعث تاخیر مجاز میشه .. آیا باید خسارت هم کارفرما بده ؟؟
و خیلی از موارد که جزء ابهامات و ادعا ها می باشد ... که به خواست خدا تشریح کاملش رو به زودی ارائه می کنم .
اللهم عجل لولیک الفرج .

جناب مهندس جعفرپور همکار محترم وگرامی:
سلام وعرض ارادت:من در حد تجربیات متاسفانه نه چندان خوشایند خود از مواردی که در جلسات برگزاری دعاوی وانواع:claim (بحق یا ناحق) برخی از پیمانکاران حقیقی وحقوقی در دهه:1360 تا1375که در اثر انواع تاخیرات حادث شده بودند-بودم. این تاخیرات که استمرار انها تبدیل به یک پروسه و سیستماتیک شدن انواع claim شده بودند فهرست وار وخلاصه :بشتر ناشی از "تاخیرات"ایجاد شده عوامل زیر بودند:
1-انتخاب پیمانکارانی با توان وامکانات اجرایی پایین و بنیه مالی ضعیف به :"صرف":ضریب منفی بالا در قیمت پیشتهادی وبرنده شدن با مینوس زیادقیمت پایه.
2-عدم توانایی وتجربه ومهارت در براورد ومحاسبه نرخ تورم در زمان اجرای کار و بی اثر شدن تعدیلات ومابه التفاوتها در اثر نوسانات نرخ ارز های بازار بورس جهانی در برابری واحدهای پولی. ساده ترین مثال:مقایسه :نرخ خرید خدمات استاد کاران وکارگران ماهر ومصالح در مقایسه با دو یا سه ماه قبل ویا شش ماه پیش.
3-تاخیر در پرداخت بموقع مطالبات پیمانکاران بعلت تاخیر در "پادار" شدن اعتبارات تخصیصی موافقت نامه های عمرانی (واریز به حساب دستگاه اجرایی).
4-تداخل برخی از پروژه های زیر بنایی در بزرگ شهرها مانند:مترو-تاسیسات :حفاریهای ترانشه لوله گذاری:اب-گاز-برق-مخابرات و... با کارهای در دست اجرای پیمانکار مورد بحث ما-که اگر چه تاخیر ات مجاز محسوب می شوند لکن محاسبات پرداخت براساس نرخ تورم بازار کار روز نیست.
5-عدم توجه به نرخ واقعی :"شاخص های :گروهی ورشته ای "فصول اصلی کار :بتن-کارهای فولادی-زیر سازی وروسازی راه و....بر اساس شاخص واقعی بانک مرکزی ویا بورس کشور - "واقعیت مالی" باعث می شود حتی گاه پرداخت 25% ومتمم قرارداد هم به اتمام پروژه کمکی نمی تواند بکند.
6-بنظرم می رسد شاید:اگر همان پیشنهاد قبلی ام :خرد کردن ضریب به ضرایب جزیی که قبلا عرض شد وبراساس محاسبه نرخ "شاخصهای روز بانک مرکزی " محاسبه گردند.(در قرارداد جز مفاد ومواد ان قید شود). این موارد ادعا از حیز انتفاع ساقط شوند.
7-وجد ابهام وعدم صراحت در توضیح وتشریح برخی از موارد قرارداد منعقده -بعدها می توانند مورد:تفسیر -توجیه-وسر انجام باز شدن راه :CLAIMشوند.
8-نحوه محاسبه تغیر مدت پیمان ناشی از عدم پرداخت به موقع :صورت وضعیت های تعدیل ومابه التفاوت.
9- من در خصوص "تضمینن پرداخت مطالبات پیمانکاران در شرایط عمومی پیمان از طرف کار فرما -چیزی ندیدم. ایا در چاپ های بروز وفعلی پیمان چیزی در این مورد داریم؟.
ود راخر:من تصورم این است:با تاخیر در پرداختها مشکلاتی که ایجاد میشوند :با تمدید مدت پیمان جبران نخواهند شد. تجربه این را بمن اموخته است.
جناب مهندس -من اگرچه خیلی سعی کردم موارد تجربی خود را فهرست وار عرض کنم-مع الاسف : این مسایل میدانید تفصیلی است وقابل فشرده شدن نیست. اما امید وارم اینها بتوانند کمکی به ان شرح وبسط خوب وجامع شما بنمایند. این مبحث :همانطور که فرموده اید :"مهم وتخصصی " دراین پست مطرح می شود لذا نیاز به بحث های مستدل وادله کارشناسی دارد. که با استعانت از دانش تخصصی ومعونت جنابعالی می تواند بسیار پر بار ودر تراز علمی وفنی خاستگاه شایسته خود قرار گیرد. سیوالات دقیق و خوبی را مطرح نمودید. امید وارم سایر همکاران در این بحث شرکت فرموده ود تثبیت جایگاه علمی ووالای ان ما را بهره مند سازند. باز هم از بردباری شما در مطالعه این تایپیک تشکر میکنم. خدا یار ویاورتان.

م.زهتاب

عضو جدید
با سلام خدمت همکاران محترم:
مطالب مهمی رو اشاره کردید و امیدارم که دوستان دیگه هم بتونن از این مطالب بهره کافی ببرند. ولی پیشنهاد میکنم مطالب رو بسیار جزئی تر بررسی کنیم نه کلی. به طور مثال سوالاتی که مهندس جعفر پور بیان کردند رو یک مهندسی که تازه وارد ارزیابی قرارداد و یا پیمان رسیدگی شده نمیتونه خوب درک کنه. مثلا اگر ما بحث تاخیرات رو بیان میکنیم این تاخیرات به موارد زیادی اشاره داره که ما باید تک تک آنها رو بشناسیم و بعد موضوع صدمه و یا نفع تاخیرات رو بررسی کنیم. امیداوارم من هم با توجه به سابقه قرارداد های حقوقی بتونم کمک کنم. با تشکر از همه

majid jafarpoor

عضو جدید
بنام خدا .
با سلام و ارادت خدمت همه دوستان عزیز.
ممنونم که پیگیر مطالب هستید . انشاء الله به جزء بیان میشه .
ما فقط خواستیم اینجا بهانه ای باشه برای اینکه بزرگوارانی که تجربه و مشکل حقوقی و ادعا و ابهامی در کارهای عمرانی داشتند رو خط و مسیر بدهند تا من بتونم در مسیر تحقیقاتم یه کار جامعی رو انشاء الله ارائه بدم .
حتما به جزء بحث خواهد شد .

یکی از ابهامات در بحث تاخیرات اینه که ماده 30 شرایط عمومی پیمان بند ج به صراحت میگه فقط برای مدت تاخیر مجاز پیمان تمدید میشه ... حالا اگر پیمانکار در قرارداد مثلا 4 ماهه نتونه به تعهداتش عمل کنه و تاخیر غیر مجازم داره اونوقت چی ؟؟؟ کارفرما هم عموما دوست ندارند پروژه رو فسخ پیمان کنند ، چون عواقب های بعدی داره .

majid jafarpoor

عضو جدید
با سلام خدمت مهندس ترکاشون عزیز
از موارد بسیار عالی که ذکر فرمودید سپاس گزارم .
فرمایشات شما کاملا صحیح است . متاسفانه تاخیر در پرداخت ها حتی پیش پرداخت با توجه به بخشنامه ها فقط باعث تمدید قرارداد میشه ... پس ضرر و خسارت و عواقب بعدی چی ؟؟ الیته من یک بخشنامه و درخواستی رو دیدم که انجمن پیمانکاران فرمولی رو جهت خسارت در تاخیر ارائه داد . حالا نمیدونم که اجرایی هست یا نه .
ممنونم از اینکه همچنان مواردی رو عنوان میکنید که مسیر رو جهت تکمیل اهداف هموار میکنه .
با سپاس

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام خدمت مهندس ترکاشون عزیز
از موارد بسیار عالی که ذکر فرمودید سپاس گزارم .
فرمایشات شما کاملا صحیح است . متاسفانه تاخیر در پرداخت ها حتی پیش پرداخت با توجه به بخشنامه ها فقط باعث تمدید قرارداد میشه ... پس ضرر و خسارت و عواقب بعدی چی ؟؟ الیته من یک بخشنامه و درخواستی رو دیدم که انجمن پیمانکاران فرمولی رو جهت خسارت در تاخیر ارائه داد . حالا نمیدونم که اجرایی هست یا نه .
ممنونم از اینکه همچنان مواردی رو عنوان میکنید که مسیر رو جهت تکمیل اهداف هموار میکنه .
با سپاس

با سلام-جناب مهندس جعفر پور عزیز:
از الطاف شما تشکر می کنم.:
1-مواردی که از ابتدا در استارت این بحث تا کنون مطرح نمودم بیشتر باین علت است که اکثر نقاط کور ومبهم این مسایل مهم ومتاسفانه رها شده در دستگاههای اجرایی را بیشتر تشریح کنیم وهمکاران :مشاور وپیمانکار را نیز ترغیب به مشارکت در این تایپیک نماییم. و از طرفی بتواند برای ان تحقیقات و تشریح کاملی که در اتیه می فرمایید ارایه سرفصل ها وسرنخ هایی باشد.لذا سعی دارم کمتر توضیح وشرح وبسط دهم. امید این پاسخ دوستانی را که انتظار تشریح بیشتر دارند قانع نموده باشد وصبر کنند تا تشریح کامل به تفکیک موضوعات را توسط شما مطالعه نمایند. که باید فرصت بدهند چون کار شما مفصل ونیاز به زمان دارد.
2- دوستان جوان سعی فرمایند علاوه برمرور جزوات مفید استادان واحد متره وبر اورد خود-شرایط عمومی پیمان را دقیق -وحتی بنظر بنده حفظ کنند (چون در اینده در کارگاههای اجرایی مرتب با ان سر وکار خواهند داشت). توضیح مجدد این مواد علاوه برصرف وقت بیهوده وگرفتن فضای سایت - از اهمیت وتراز علمی این -پست خواهد کاست.
3- من شخصا از دوستانی که بخصوص کارشناس عمرانی دادگستری هستند وتجربیات دردعاوی مطروحه در این موارد را دارند دعوت می کنم با شرکتدر بحث ما -انرا "پر بار تر فرمایند".
4- بازهم به هم خود اگر سرنخ هایی بیادم امد که بتواند در تشریح این مباحث راهگشا باشد ارایه خواهم نمود.
در خاتمه :از مدیریت محترم سرکار خانم مهندس احمد پور و دستیار محترمشان جناب مهندس راهپرداز وهمکارگرامی جناب مهندس :رسول سیویل با ارایه مطلب وسایر دوستان که در پر بارنمودن هرچه بیشتر این پست حمایت دارند -به سهم خود متشکرم. -وسپاس مجدد از زحمات مهندس جعفر پور عزیز.

majid jafarpoor

عضو جدید

با سلام-جناب مهندس جعفر پور عزیز:
از الطاف شما تشکر می کنم.:
1-مواردی که از ابتدا در استارت این بحث تا کنون مطرح نمودم بیشتر باین علت است که اکثر نقاط کور ومبهم این مسایل مهم ومتاسفانه رها شده در دستگاههای اجرایی را بیشتر تشریح کنیم وهمکاران :مشاور وپیمانکار را نیز ترغیب به مشارکت در این تایپیک نماییم. و از طرفی بتواند برای ان تحقیقات و تشریح کاملی که در اتیه می فرمایید ارایه سرفصل ها وسرنخ هایی باشد.لذا سعی دارم کمتر توضیح وشرح وبسط دهم. امید این پاسخ دوستانی را که انتظار تشریح بیشتر دارند قانع نموده باشد وصبر کنند تا تشریح کامل به تفکیک موضوعات را توسط شما مطالعه نمایند. که باید فرصت بدهند چون کار شما مفصل ونیاز به زمان دارد.
2- دوستان جوان سعی فرمایند علاوه برمرور جزوات مفید استادان واحد متره وبر اورد خود-شرایط عمومی پیمان را دقیق -وحتی بنظر بنده حفظ کنند (چون در اینده در کارگاههای اجرایی مرتب با ان سر وکار خواهند داشت). توضیح مجدد این مواد علاوه برصرف وقت بیهوده وگرفتن فضای سایت - از اهمیت وتراز علمی این -پست خواهد کاست.
3- من شخصا از دوستانی که بخصوص کارشناس عمرانی دادگستری هستند وتجربیات دردعاوی مطروحه در این موارد را دارند دعوت می کنم با شرکتدر بحث ما -انرا "پر بار تر فرمایند".
4- بازهم به هم خود اگر سرنخ هایی بیادم امد که بتواند در تشریح این مباحث راهگشا باشد ارایه خواهم نمود.
در خاتمه :از مدیریت محترم سرکار خانم مهندس احمد پور و دستیار محترمشان جناب مهندس راهپرداز وهمکارگرامی جناب مهندس :رسول سیویل با ارایه مطلب وسایر دوستان که در پر بارنمودن هرچه بیشتر این پست حمایت دارند -به سهم خود متشکرم. -وسپاس مجدد از زحمات مهندس جعفر پور عزیز.
با سلام و عرض خدا قوت خدمت شما همکار عزیز .
فرمایش شما کاملا درسته . ما در این تایپیک بنا بر اینه که همه آشنایی کامل با متره ، مقررات و قرارداد ها دارند و ابهاماتی به وجود اومده که باید بهش پاسخ داده بشه . چون دوستی فرمایش کرده بود مطالبتون برای دانشجویان شاید کلی باشه ، خوب درسته ما نمیخواهیم وارد مسائل مبتدی بشیم .
به هر حال همونطور که عزیز دلم آقای مهندس ترکاشون فرموردند شرح جزئیات ابهامات و ادعا ها نیاز به زمان داره و ما هم نمی خواهیم حرفی بزنیم که درست نباشه یا از نظر حقوقی مشکل داشته باشه .
در مورد تاخیرات پروژه های عمرانی دارم مطالبی رو جمع آوری می کنم و با اساتیدم که در دانشگاه علم و صنعت ایران هستند مشورت کردم و راهکاری رو هم پیشنهاد دادم که انشاء الله به وقتش خدمت دوستان خواهد رسید .
خواهش میکنم دوستان دیگر هم اگر مطالب و ابهاماتی رو تجربه کردند در این تایپیک ارائه کنند تا پیگیری ها و راهکارهای اون جمع بندی و ارائه بشه .
انشاء الله .

majid jafarpoor

عضو جدید
بنام خدا .

اصلاحیه قرارداد ، الحاقیه قرارداد و متمم قرارداد :

در مورد این سه اصطلاح مهم قراردادی خواستم به صورت کلی تعریفی ارئه کنم و تفاوت و فرق آنها ، البته با کسب اجازه از دوستان با تجربه دیگر .

اصلاحیه قرارداد :
تغییر بخشی از متن حقوقی قرارداد که کارفرما طی نامه ای ابلاغ میکنه . مثلا اشتباه تایپی در مورد زمان خاتمه پیمان وجود داشته باشه .
الحاقیه قرارداد :
بخش هایی که بنا به ضرورت اجرای کار به متن حقوقی قرارداد اضافه یا کسر می شود . مثلا مدت پیمان یا افزایش کارها یا شرایط فنی خصوصی پیمان

توجه :
الحاقیه و اصلاحیه قرارداد قبل از شروع کار می باشد .

متمم قرارداد :
وقتی حجم ریالی تعهدات طرفین از 25 در صد مبلغ قرارداد افزایش یابد ، با رضایت کارفرما و هماهنگی ذیحساب به عملیات اجرایی ، متمم قرارداد ابلاغ میگردد .
متمم قرارداد دارای یک شماره و تاریخ قرارداد جدید می باشد . امکان داد ترک تشریفات به همان پیمانکار ادامه کار را بدهند یا اینکه دوباره مناقصه برگزار بشه و به پبمانکار جدید ادامه و تکمیل کار را بدهند . ولی عموما چون پیمانکار قبلی تجهیزکارگاه کرده و با محیط کاری آشنایی داره و برگزاری مناقصه زمان بر و هزینه بره عموما کارفرما ها تمایل دارند به صورت ترک تشریفات به همون پیمانکار قبلی بدهند .

توجه : آیا به متمم قرارداد هم ، افزایش 25 درصد و حتی متمم دیگر تعلق می گیرد ؟؟؟؟
این موضوعی بوده که به ذهنم رسیده بود وبخش نامه یا مقرراتی در مورد اون پیدا نکردم ... ولی با توجه به پیگیری هایی که کردم ، به این جواب رسیدم که از نظر حقوقی هیچ مشکلی نداره چون در قالب یک شماره قرارداد و تاریخ جدیده و تمام حکم یک پروژه و قرارداد رو داره .

اللهم عجل لولیک الفرج

آخرین ویرایش:

م.زهتاب

عضو جدید
بنام خدا .

اصلاحیه قرارداد ، الحاقیه قرارداد و متمم قرارداد :

در مورد این سه اصطلاح مهم قراردادی خواستم به صورت کلی تعریفی ارئه کنم و تفاوت و فرق آنها ، البته با کسب اجازه از دوستان با تجربه دیگر .

اصلاحیه قرارداد :
تغییر بخشی از متن حقوقی قرارداد که کارفرما طی نامه ای ابلاغ میکنه . مثلا اشتباه تایپی در مورد زمان خاتمه پیمان وجود داشته باشه .
الحاقیه قرارداد :
بخش هایی که بنا به ضرورت اجرای کار به متن حقوقی قرارداد اضافه یا کسر می شود . مثلا مدت پیمان یا افزایش کارها یا شرایط فنی خصوصی پیمان

توجه :
الحاقیه و اصلاحیه قرارداد قبل از شروع کار می باشد .

متمم قرارداد :
وقتی حجم ریالی تعهدات طرفین از 25 در صد مبلغ قرارداد افزایش یابد ، با رضایت کارفرما و هماهنگی ذیحساب به عملیات اجرایی ، متمم قرارداد ابلاغ میگردد .
متمم قرارداد دارای یک شماره و تاریخ قرارداد جدید می باشد . امکان داد ترک تشریفات به همان پیمانکار ادامه کار را بدهند یا اینکه دوباره مناقصه برگزار بشه و به پبمانکار جدید ادامه و تکمیل کار را بدهند . ولی عموما چون پیمانکار قبلی تجهیزکارگاه کرده و با محیط کاری آشنایی داره و برگزاری مناقصه زمان بر و هزینه بره عموما کارفرما ها تمایل دارند به صورت ترک تشریفات به همون پیمانکار قبلی بدهند .

توجه : آیا به متمم قرارداد هم ، افزایش 25 درصد و حتی متمم دیگر تعلق می گیرد ؟؟؟؟
این موضوعی بوده که به ذهنم رسیده بود وبخش نامه یا مقرراتی در مورد اون پیدا نکردم ... ولی با توجه به پیگیری هایی که کردم ، به این جواب رسیدم که از نظر حقوقی هیچ مشکلی نداره چون در قالب یک شماره قرارداد و تاریخ جدیده و تمام حکم یک پروژه و قرارداد رو داره .

اللهم عجل لولیک الفرج
با سلام خدمت شما مهندس عزیز. در تفسیر قانون به صراحت آمده که افزایش و یا کاهش به میزان 25 درصد در پیمان های فهرست بها و یا متر مربع زیر بنا با تائید کارفرما فقط یکبار قابل پرداخت است. متمم قرارداد هم نوعی الحاقیه به پیمان اولیه محسوب میشه و اینطور نیست که هم به پیمان اولیه و هم به متمم قرارداد این مبلغ پرداخت شود.

م.زهتاب

عضو جدید
بنام خدا .
با سلام و ارادت خدمت همه دوستان عزیز.
ممنونم که پیگیر مطالب هستید . انشاء الله به جزء بیان میشه .
ما فقط خواستیم اینجا بهانه ای باشه برای اینکه بزرگوارانی که تجربه و مشکل حقوقی و ادعا و ابهامی در کارهای عمرانی داشتند رو خط و مسیر بدهند تا من بتونم در مسیر تحقیقاتم یه کار جامعی رو انشاء الله ارائه بدم .
حتما به جزء بحث خواهد شد .

یکی از ابهامات در بحث تاخیرات اینه که ماده 30 شرایط عمومی پیمان بند ج به صراحت میگه فقط برای مدت تاخیر مجاز پیمان تمدید میشه ... حالا اگر پیمانکار در قرارداد مثلا 4 ماهه نتونه به تعهداتش عمل کنه و تاخیر غیر مجازم داره اونوقت چی ؟؟؟ کارفرما هم عموما دوست ندارند پروژه رو فسخ پیمان کنند ، چون عواقب های بعدی داره .
با سلام مهندس عزیز. با توجه به تجربیات بنده به یقین خدمت دوستان عرض میکنم بحث تاخیرات مجاز در پیمانی بستگی کامل و انحصاری به شرایط خصوصی و توافق طرفین اون پیمان داره. در غیر اینصورت تاخیرات مجاز ماده 30 ونیز 43 شرایط عمومی پیمان زیاد انتفاق نمیوفته و چون پیمانکار حتی تا 20 سال پیش وضعیت آب و هوا اون منطقه را نیز باید بررسی و بعد اقدام به قیمت نهایی کن پس دولت و قانونگذار تمام تاخیرات رو منوط به شرایط خصوصی پیمان میکنه که اغلب از چشم پیمانکاران کم تجربه می افته.

majid jafarpoor

عضو جدید
بنام خدا .
با سلام خدمت همه دوستان .
جناب مهندس ترکاشون عزیز .
با توجه به پیگیری که کردم فرمایش شما در مورد ضریب جزء برای هر فصل کاملا صحیح بوده و طی بخشنامه شماره 76574 - 100سازمان مدیریت در مورد نحوه پیشنهاد قیمت بر حسب تفکیک فصول هست که کاملا قانونیه .
ولی هنوز خیلی جاها از همون بخش نامه قدیمی استفاده می کنند . موفق باشید .