[ مدل کردن سقف شیبدار ] در Etabs

zahra.civil

عضو جدید
با عرض سلام

من دارم یه پروژه ای انجام میدم که سقف آن دال شیبدار می باشد.چگونه می توان این سقف را به صورت شیبدار در Etabs مدل کرد و بارگذاری نمود؟

ممنونم میشم اگه راهنماییم کنید

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با عرض سلام

من دارم یه پروژه ای انجام میدم که سقف آن دال شیبدار می باشد.چگونه می توان این سقف را به صورت شیبدار در Etabs مدل کرد و بارگذاری نمود؟

با سلام

سقف شیبدار (منظور Slab یا deck هست؟؟)
تا جایی که من میدونم و بلدم ، توی ایتبس مدل نمیشه کرد ، و اگر هم مدل بشه ، warning و خطا میده !!حالا چه لزومی بر سقف شیبدار هست؟؟

zahra.civil

عضو جدید
ممنونم از پاسختون
منظورم slab هست.
شیبداربودن سقف از سلیقه های کاربر هست...گاهی اوقات کاربر یک مکان (مانند پروژ ه ای که من دارم انجام میدم) دوس داره که سقف شیبدار باشه،که این به نظرم یکی از جنبه هاش زیبایی اون مکان...

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
ممنونم از پاسختون
منظورم slab هست.
شیبداربودن سقف از سلیقه های کاربر هست...گاهی اوقات کاربر یک مکان (مانند پروژ ه ای که من دارم انجام میدم) دوس داره که سقف شیبدار باشه،که این به نظرم یکی از جنبه هاش زیبایی اون مکان...

حرف شما کاملا متین هست ، ولی مدل کردنش توی ایتبس خودش یک موضوع جدا هست ، مدل کردن سقف شیب دار توی ایتبس ، عملا امکان پذیر نیست ، امکان مدل کردن تیر شیبدار هست ولی سقف رو من تا حالا ندیدم !!
این سقف شیبدار شما رو نمیشه به نوعی معادل کرد ؟؟ این سقف اخر هست فکر کنم ؟؟ پس عملا بار زیادی تحمل نمیکنه ؟!!

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام .........

فكر كنم با توجه به اينكه سوله ها رو sap طراحي مي كنن ...................... بشه اين قضيه رو با نرم افزار sap ..........حل كرد................

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با عرض سلام

سلام
یک تیر شیبدار ترسیم کنید
تیر رو انتخاب کنید
از منوی edit>extrude lines to area بعد سربرگ linear جهتی که میخواید امتداد داشته باشه رو مقدار دهی کنید مثلا در جهت x به طول 6 و number هم تعداد تکرار هست که 1 بزن

slab.jpg

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
یک تیر شیبدار ترسیم کنید
تیر رو انتخاب کنید
از منوی edit>extrude lines to area بعد سربرگ linear جهتی که میخواید امتداد داشته باشه رو مقدار دهی کنید مثلا در جهت x به طول 6 و number هم تعداد تکرار هست که 1 بزن

مشاهده پیوست 169035

مدل کردن سقف شیب دار ، warning نداره موقع run کردن ؟؟ بارگذاریش چطوری هست ؟؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته

مدل کردن سقف شیب دار ، warning نداره موقع run کردن ؟؟ بارگذاریش چطوری هست ؟؟
warning باید ببینیم دلیلش چیه
مدل کردن سقف شیبدار به تنهایی وارنینگ نداره
در ضمن بعضی warning ها که منجر به error نباشن قابل قبول هستند
یکی از دلیل های وارنینگ شاید در سطوح منحنی رامپ باشه که نیاز به انتخاب چندین نقطه هست که موقع ترسیم ممکنه خطا ایجاد بشه
یه دلیل دیگه موقع ترسیم اگه سقف شیبدتر یک ستون رو قطع کنه باید ستون از اون نقطه تقسیم بشه
برای بارگذاری هم باید ببینیم که کجا استفاده شده
در سوله معمولا یک قاب مدل میشه و روی فریم بارگزاری انجام میشه ودر صورتی که سه بعدی هم مدل بشه فقط سقف ترسیم میشه و بارها باز به صورت خطی روی تیرها و ستونها اعمال میشه در این حالت
بار باد به صورت local 2 و بار مرده به صورت Gravity و بار زنده یا برف به صورت Gravity proj اعمال میشه روی تیرها

در صورتیکه رمپ ماشن رو باشه و عضو اصلس سازه ای نباشه فقط بار مرده و زنده طبق ضوابط مبحث ششم اعمال میشه

اگر عضو اصلی سازه باشه یعنی سقف به صورت یک دال شیبدار مدل بشه بار مرده و زنده طبق مبحث 6 یا مدل نکنید و بار به صورت دستی روی تیرهای اطراف اعمال میشه
برای دیافراگم کردن هم اگر دال مدل شود چون مقطع بتنی مستحکم هست عملا صلب بوده و تغییر شکلهای پایینی داره و نیازی به دیافراگم نیست ولی اگر دال شیبدار مدل نشود

برای اعمال بار زلزله به اعضای سازه ای هم گره های قسمت شیبدار را انتخاب و توسط دستور assign -و joint و diaphragms ' گره ها را به هم ببندید که در این صورت برنامه warning می دهد که مهم نیست
یا در یک روش دیگه یه مقطع تیر بسبار قوی تعریف کرده و به صورت قطری(مثل بادبند ) گوشه های سقف رو با این مقطع بع عم وصل کنید تیرهای رو هم مفصلی کنید در اینصورت هم مثل دیافراگم صلب عمل میکنه

zahra.civil

عضو جدید
سلام
خیلی ممنونم بابت پاسختون..مشکل منو حل کردید.فقط یه سوال؟رسم تیر شیبدار در ETABS چگونه است؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
خیلی ممنونم بابت پاسختون..مشکل منو حل کردید.فقط یه سوال؟رسم تیر شیبدار در ETABS چگونه است؟

از ابزار refrenc plan استفاده کنید و کدهای ارتفاعی مورد نظر رو وارد کنید و در یک elevation مناسب از دستور line و انتخاب دو نقطه استفاده کنید

alici.vil

عضو جدید
با عرض سلام

سطح قسمت شیبدار بهتر هست که none ترسیم شود .
وزن سطح مورد نظر رو میتونید حساب کنید ، ساده ترین راه هم که خودم انجام میدم اینه : W= A*0.2*2500 = X kg
بعدش اون وزن بدست اومده رو تقسیم بر دو بکنید . P=X/2
وزنی که بدست آوردید را روی تیر های بالا و پایین پخش میکنید ... ( P تقسیم بر طول کل تیر هایی که سقف شیبدار به آن متصل هست )
حالا این نیرو را به شکل بار گسترده یکنواخت به تیر اعمال کنید

برای بار زنده هم همینطور ...

atbina

عضو جدید
سلام

باید اضافه کنم مهم این نیست که مدل بشه مهم صحت مدله که تو این حالت شما نمی تونید دیافراگم صلب به المان سقفتون تخصیص بدین و با Warning مواجه میشید.

Zibabana

عضو جدید
سلام دوستان عزیز،سقف شیب دار همدر etabs میشه مدل کرد.من خودم الان یک نمونه رو براتون فیلم میگیرم و میزارمش
تو فروم;)[video]http://s9.picofile.com/file/8275319184/zibabana_saghfe_shibdar.mov.html[/video]
دز ضمن هر چی سوال مربوط به محاسبات و نرم افزارهاش هست در حد توانم کمکتون میکنم

آخرین ویرایش: