[ مدل کردن تیر بتنی] پرسش و پاسخ

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام
دوستان عزیزم یه سوال اگه لطف کنید کامل بخونید و جواب بدین ممنون میشم
میخاستم تو قسمت نرم افزار بیان کنم ولی اینجا فک میکنم بهتره

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اگه در حین اجرا کارفرما بخاد ابعاد یک تیر تغییر کنه (مثلا تیر به عرض 50 و عمق 70 بخاد به تیر با عرض 30 و همون عمق تغییر بعد بده ) بدون مدل کردن دوباره سازه
میدونم ک اصولی نیست و باید تیرها دوباره مدل بشن ولی چیزیه ک نظر قطعی کارفرماست و امکان دوباره مدل کردن توسط طراح هم وجود نداره چون پروژه خیلی بزرگه و وقت هم اندکه
حالا سوال اصلی من اینه : با توجه به کم کردن عرض تیر باید میلگرد تقویتی به تیر اضاف کرد ، طبق چه فرمول یا اصولی من میلگرد تقویتی اضافه کنم؟؟؟؟؟؟؟
با توجه ب اینکه فایل ایتبس سازه رو در دسترس ندارم
( تیرها ، تیرهای نیم طبقه راه پله با طول کم هستن )

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام

اگه در حین اجرا کارفرما بخاد ابعاد یک تیر تغییر کنه (مثلا تیر به عرض 50 و عمق 70 بخاد به تیر با عرض 30 و همون عمق تغییر بعد بده ) بدون مدل کردن دوباره سازه
میدونم ک اصولی نیست و باید تیرها دوباره مدل بشن ولی چیزیه ک نظر قطعی کارفرماست و امکان دوباره مدل کردن توسط طراح هم وجود نداره چون پروژه خیلی بزرگه و وقت هم اندکه
حالا سوال اصلی من اینه : با توجه به کم کردن عرض تیر باید میلگرد تقویتی به تیر اضاف کرد ، طبق چه فرمول یا اصولی من میلگرد تقویتی اضافه کنم؟؟؟؟؟؟؟

راه حل یکی از دوستان :

میشه به اندازه نصف مساحت میلگردهای اصلی میلگرد تقویتی در بالا و پایین تیر اضاف کرد .

نظرتون چیه؟

amir khajavi

عضو جدید
امیر

امیر

سلام می خوام astm c 33 رو دانلود کنم نمشه کسی می تونه کمکم کنه

reza119

عضو جدید
راه حل یکی از دوستان :

میشه به اندازه نصف مساحت میلگردهای اصلی میلگرد تقویتی در بالا و پایین تیر اضاف کرد .

نظرتون چیه؟

این راه حل خیلی تقریبی است قابل اعتماد نیست

در این کم کردن عرض تیر ، 40 درصد سطح تیر کم شده است تغییرات سختی تیر پیش می آید
در تیر ها و ستون های دیگر تاثیر می گذارد
یک مشکل مهمی که شما ممکن است گیر کنید ابن است که اگر بازرسی بشود شما در برابر کمیته کنترل نقشه تنها می مانید چون شما باید اثبات علمی ارائه نمائید بر خلاف شما
بعضی از ناظر های تازه کار خیلی دلهره دارند در یک کار من طراح سازه هستم نظام مهندسی بصورت رندم یک ناظر برای این کار انتخاب کرد بعضی تغییرات را که محاسبه کرده ام و کاملا مطمئن هستم که پاسخگو هستم را نمی پذیرد

آخرین ویرایش:

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
این راه حل خیلی تقریبی است قابل اعتماد نیست

در این کم کردن عرض تیر ، 40 درصد سطح تیر کم شده است تغییرات سختی تیر پیش می آید
در تیر ها و ستون های دیگر تاثیر می گذارد
یک مشکل مهمی که شما ممکن است گیر کنید ابن است که اگر بازرسی بشود شما در برابر کمیته کنترل نقشه تنها می مانید چون شما باید اثبات علمی ارائه نمائید بر خلاف شما
بعضی از ناظر های تازه کار خیلی دلهره دارند در یک کار من طراح سازه هستم نظام مهندسی بصورت رندم یک ناظر برای این کار انتخاب کرد بعضی تغییرات را که محاسبه کرده ام و کاملا مطمئن هستم که پاسخگو هستم را نمی پذیرد

یعنی هیچ راه حلی نداره؟
اگه من همین میلگردهای تقویتی هم اضاف نکنم این تیرها تا چند روز دیگه با همون میلگردهای قبلی و با عرض کم شده اجرا میشن
چون این تیرها تودل دیوار برشی هستن ، عرض دیوار برشی 30 و عرض تیر 50 ست بخاطر بیرون زدگی تیر از دیوار و مسایل معماری ک بعدا پیش میاد کارفرما اصرار زیادی دارن ک عرض تیر همباد دیوار برشی اجرا بشه ، از نظر شما ک طراح هستید باید چیکار کرد؟

ــــــــــــــــــ
بقیه مهندسای عزیز نظری نداشتند؟

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام

یک راه حل دیگه از یکی دیگه از دوستانم اینه ک عمق تیر اضاف بشه
ـــــــــــــــــــ
من این راه حل ها رو اینجا مطرح میکنم ک هم خودم جواب سوال رو بگیرم هم بقیه استفاده کنن ببخشید ب هرحال

reza119

عضو جدید
یک راه حل دیگه از یکی دیگه از دوستانم اینه ک عمق تیر اضاف بشه
ـــــــــــــــــــ
من این راه حل ها رو اینجا مطرح میکنم ک هم خودم جواب سوال رو بگیرم هم بقیه استفاده کنن ببخشید ب هرحال

راه حل ترکیب هردو راه هست یعنی تقویت میلگرد های تیر و افزایش عمق تیر

اگر واقعا وقت محاسبه نباشد اجبارا راه های فوری را باید انجام داد اما مگر محاسبات آن چقدر طول می کشد ؟ تا حالا می شد انجام بشود

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
راه حل ترکیب هردو راه هست یعنی تقویت میلگرد های تیر و افزایش عمق تیر

اگر واقعا وقت محاسبه نباشد اجبارا راه های فوری را باید انجام داد اما مگر محاسبات آن چقدر طول می کشد ؟ تا حالا می شد انجام بشود

طراحی توسط طراح انجام و تمام شده و توسط نظام مهندسی تایید شده انجام طراحی دوباره نیازمند طی یه سلسله مراتب زیادی مثل تایید دوباره نظام و شهرداری و همچنین هزینه اضافی برای کارفرما جهت مدل دوباره سازه است ب همین دلیل خودمون باید یکاریش کنیم

خب طی صحبتایی ک داشتیم عمق تیر نمیشه زیاد بشه

میهن دار

عضو جدید
یعنی هیچ راه حلی نداره؟
اگه من همین میلگردهای تقویتی هم اضاف نکنم این تیرها تا چند روز دیگه با همون میلگردهای قبلی و با عرض کم شده اجرا میشن
چون این تیرها تودل دیوار برشی هستن ، عرض دیوار برشی 30 و عرض تیر 50 ست بخاطر بیرون زدگی تیر از دیوار و مسایل معماری ک بعدا پیش میاد کارفرما اصرار زیادی دارن ک عرض تیر همباد دیوار برشی اجرا بشه ، از نظر شما ک طراح هستید باید چیکار کرد؟

ــــــــــــــــــ
بقیه مهندسای عزیز نظری نداشتند؟
:surprised:
دوستان اگر من اشتباه میکنم بگید؛ اما فکر میکنم در رابطه با این موضوع کمی زیادی غیر فنی و تئوریک داره بحث میشه! اصلا چه دلیلی داره یک تیر، اون هم با عرض بیشتر از دیوار رو وسط دیوار باربر بتونی قرار بدیم؟!! اگر قراره بار ثقلی تحمل بشه؛ کافیه این موضوع در دیوار لحاظ بشه.. اگر هم بار جانبی رو قراره به تیر وسط دیوار بدیم، پس دیوار چه کاره هست؟!
با آرزوی پیروزی

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
دوستان اگر من اشتباه میکنم بگید؛ اما فکر میکنم در رابطه با این موضوع کمی زیادی غیر فنی و تئوریک داره بحث میشه! اصلا چه دلیلی داره یک تیر، اون هم با عرض بیشتر از دیوار رو وسط دیوار باربر بتونی قرار بدیم؟!! اگر قراره بار ثقلی تحمل بشه؛ کافیه این موضوع در دیوار لحاظ بشه.. اگر هم بار جانبی رو قراره به تیر وسط دیوار بدیم، پس دیوار چه کاره هست؟!
با آرزوی پیروزی

ببین دوست عزیز کاملا فنی و تئوریک هستش
دیواربرشی U شکل هست ک درونش یک پله 4 رمپه قرار داره ، صحبت من در مورد تیرهای در تراز پاگرد پله ها هست ک درون دیوار برشی قرار دارند
بار پله به این تیرها اعمال شده و نمیشه حذفشون کرد ، عملکرد دیوار برشی هم جداست و نمیشه بار پله رو به دیوار برشی داد مگه اینطور نیست؟؟؟؟؟
ولی بحث من سر اینه ک میخایم توی اجرا عرض تیر (ک به اندازه 10 سانت از دو طرف دیوار بیرون میزنه ) رو کم کنیم میدونم غیراصولی هست ولی توی این شرایط شما مهندسین عزیز و با تجربه راهنمایی کنید ک میشه چیکار کرد ؟

میلگرد تقویتی بذارم؟نذارم؟چقدر باشه؟کجا باشه؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جهت درک بهتر موضوع :
(تطابق نقشه معماری و سازه)

آخرین ویرایش:

civilmoslem

عضو جدید
با سلام
دیوار برشی روهم میتونید برای بارهای ثقلی طراحی کرد و هم بارهای جانبی پس میتونیدبارهای ثقلی ناشی از پله رو به دیوار برشی اعمال کرد
با حذف 10 سانت از بتن تیر با توجه به تقلیل ابعاد بایدمیزان افزایش قطر میلگرد به چه مقداراست که این افزایش باعث گسیختگی ترد در تیر نشود(بتن خور تیر پایین نیاید)

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
با سلام
دیوار برشی روهم میتونید برای بارهای ثقلی طراحی کرد و هم بارهای جانبی پس میتونیدبارهای ثقلی ناشی از پله رو به دیوار برشی اعمال کرد
با حذف 10 سانت از بتن تیر با توجه به تقلیل ابعاد بایدمیزان افزایش قطر میلگرد به چه مقداراست که این افزایش باعث گسیختگی ترد در تیر نشود(بتن خور تیر پایین نیاید)
خب اگر هم بشه، اینکه بار پله رو به دیوار اعمال کرد نیاز به مدل دوباره سازه هستش ک توضیح دادم این کار امکان پذیر نیست

reza119

عضو جدید
با آرزوی پیروزی

عرض تیر از ضخامت دیوار برشی بیشتر باشد اشکالی ندارد این تیر ها و جمعا کل سازه برای سی درصد ضریب زلزله درنظر گرفته می شود و دیوار های برشی برای 100% ضریب زلزله

اما در مورد تغییرات درحین کار موضوعی حساس است از لحاظ عملی امکان پذیر اما بذون محاسبه ممکن است درد سرهای متعاقب داشته باشد

rasool.civil

مدیر بازنشسته
ببین دوست عزیز کاملا فنی و تئوریک هستش
دیواربرشی U شکل هست ک درونش یک پله 4 رمپه قرار داره ، صحبت من در مورد تیرهای در تراز پاگرد پله ها هست ک درون دیوار برشی قرار دارند
بار پله به این تیرها اعمال شده و نمیشه حذفشون کرد ، عملکرد دیوار برشی هم جداست و نمیشه بار پله رو به دیوار برشی داد مگه اینطور نیست؟؟؟؟؟
ولی بحث من سر اینه ک میخایم توی اجرا عرض تیر (ک به اندازه 10 سانت از دو طرف دیوار بیرون میزنه ) رو کم کنیم میدونم غیراصولی هست ولی توی این شرایط شما مهندسین عزیز و با تجربه راهنمایی کنید ک میشه چیکار کرد ؟

میلگرد تقویتی بذارم؟نذارم؟چقدر باشه؟کجا باشه؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جهت درک بهتر موضوع :
(تطابق نقشه معماری و سازه)

سلام
تیرهای داخل دیوار برشی عملا نباید سختی قابل ملاحظه ای در سازه داشته باشند
و معمولا هم برای پله ها تیر میان طبقه اجرا نمیکنند مخصوصا وقتی دیوار برشی باشد
ولی در این مورد به نظر میرسه ارتفاع طبقات زیاد هستند که محاسب تیر میان طبقه گذاشته
و احتمالا برای یکسان بودن با امتداد تیر ابعاد رو تغییر نداده
به هر حال به نظر من مشکلی پیش نمیاد و کم کردن عرض تیر و استفاده از همان میلگردها کفایت میکند به شرطی که ضوابط تیرهای عمیق هم کنترل شود
ارتفاع 70 سانت یه مقدار زیاده