مدلسازی خطوط انتقال نفت و گاز با استفاده از Pipesys

قهرمان زاده

عضو جدید

:)

سلام همه مهندسای گل

من چون خودم دارم در این زمینه مطالعه میکنم گفتم خونده هامو در اختیار شما هم بذارم

البته اینکه از این نرم افزار تو صنعت هم استفاده میشه یا نه فعلا اطلاعی ندارم، اما به محض اینکه تو این زمینه اطلاعی کسب کنم حتما تو همین تاپیک با شما به اشتراک خواهم گذاشت

لینک پستای آموزشی رو هم به تاپیک اول اضافه میکنم توی هر سری

موفق باشین

اگه نظری داشتین توی همین تاپیک پست بذارین

پست آموزشیلینک
پست 1:)

آخرین ویرایش:

قهرمان زاده

عضو جدید
قبل از اینکه بریم سراغ استفاده از نرم افزار برای مدل کردن ساختار طراحی شده، یه سری پیش نیازها هست تو این زمینه که باید بدونیم و اون پیش نیازها هم بر میگرده به دانش Line Sizing یعنی نحوه تعیین اندازه خط لوله انتقال که دو معیار سرعت و افت فشار مجاز رو پاس کنه که البته کار خیلی سختی هم نیست .

روند کلی کار به این صورت هست که بر اساس استانداردهای متناسب با سرعت برای سیالات تک فازی یا دو فازی در داخل لوله های انتقال نفت و گاز و دبی که مشخص هست یک قطر برای خط محاسبه میکنید در گام بعدی که قطر محاسبه شد اون رو به مقدار بزرگتر استاندارد موجود در بازار رند می کنید و مجددا سرعت رو محاسبه میکنید که از مقدار مجاز شما فراتر نره و سپس با استفاده از قطر استاندارد در نظر گرفته شده مقدار افت فشار به ازای واحد طول رو در میارین و با criteria ی موجود مقایسه میکنید اگر این معیار هم meet شد طراحی شما قابل قبوله و حالا میتونید شروع کنید به مدل کردنش.
اگر هم حوصله این کارها رو ندارید میتونید یه قطر حدس بزنید و بعد از مدل کردن مقدار سرعت و افت فشار رو توی نرم افزار چک کنید. وقتی برای چند قطر این محاسبات رو انجام دادید میتونید با مقایسه نتایج به دست اومده قطر بهینه رو انتخاب کنید

در مورد محدوده مجاز برای سرعت و افت فشار به ازای واحد طول، استانداردهایی وجود دارن که من در ادامه براتون میارمشون ولی دقت کنید که هر پروژه ای design criteria خاص خودش رو داره که باید بر اساس اون طراحی ها رو انجام داد. همچنین کارفرما استانداردهای مورد قبولش برای طراحی رو هم در مدارکش اعلام میکنه که میشه از اونا استفاده کرد.

فعلا

آخرین ویرایش:

قهرمان زاده

عضو جدید
معیار سرعت

معیار سرعت

سلام دوستان
امروز میخوام براتون یه نمونه از criteria سرعت برای خطوط لوله دو فازی رو اینجا بیاریم

22.jpg

وقتی با این criteria سرعت رو تعیین کردید بعدش از رابطه m=ρVA میتونید سطح مقطع و سپس قطر لوله رو به دست بیارید فقط نکته ای که باید بهش دقت کنید اینه که اینجا دانسیته، مربوط به مخلوط هست که توی تصویر بالا نحوه محاسبه اون (r[SUB]m[/SUB]) آورده شده و m هم مجموع شار جرمی گاز و مایع هست.

محاسبات هیدرولیکی ساختارهای دوفازی به آسونی ساختارهای تک فازی نیست و این تازه شروع ماجراست

توی پست بعدی انشالا در مورد مراحل محاسبات هیدرولیکی خطوط دو فازی براتون مینویسم

این هم لینک تصویر با کیفیت لینک

آخرین ویرایش توسط مدیر:

قهرمان زاده

عضو جدید
کمینه سرعت

کمینه سرعت

سلام دوستان و صبحتون بخیر و شادی

یه مورد دیگه اینجا هست که میخوام اضافه کنم

وقتی شروع کردید به تعیین قطر، مقدار محاسبه شده باید به یه مقدار بزرگتر صنعتی موجود در بازار رند بشه، نکته اینجاست که گاهی اوقات ممکنه شما بگین خب من میام قطر لوله رو مثلا به اندازه یک اینچ یا دو اینچ یا ... بزرگتر میگیرم یا مثلا ده درصد over design میارم توی طراحی ( میزان over design هم بر اساس معیارهای کارفرماست). اما اینجا یک مساله مطرح میشه و اون هم اینه که اگر اختلاف دانسیته بین مواد مختلف موجود در جریانتون زیاد باشه مخصوصا زمانیکه آب همراه ساختار هست)، مشکلی که با افزایش قطر خط لوله ممکنه پیش بیاد اینه که ماده سنگینتتون جدا بشه از فاز مایع و در قسمت تحتانی لوله قرار بگیره. این اتفاق مخصوصا توی نقاطی که خط انتقال از قسمتهای دره مانند عبور میکنه به راحتی میتونه باعث به دام افتادن اون مایع سنگین در اون قسمت از خط لوله بشه و در نتیجه علاوه بر اینکه پس از مدتی میتونه باعث هزار و یک دردسر براتون بشه در مورد سیال آب میتونه خوردگی اتفاق بیفته و یا هیدرات تشکیل بشه
اون موقع ست که دردسر شروع میشه

پس مواظب میزان over design و همچنین افزودنی هایی که باید به سیالتون بزنید باشید

قهرمان زاده

عضو جدید
مراحل محاسبه هیدرولیکی خطوط لوله انتقال جریانهای دوفازی

یا فرضتون بر این هست که میخواین کل خط لوله رو با هم مدل کنید و یا اون رو به تعداد مشخص سگمنت تقسیم کردید. هر کدوم که هست مراحل زیر باید به ترتیب برای اون قسمت که مورد محاسباته، در نظر گرفته بشه.

1. تعیین ترکیب درصد، دبی حجمی و شرایط عملیاتی گاز ورودی به خط لوله
  2. تعیین مشخصات خط لوله از قبیل قطر، طول و تغییرات ارتفاع خط لوله
  3. تعیین ضیب کلی انتقال حرارت و انجام موازنه حرارتی در قطعه ای با طول معین از خط لوله
  4. محاسبه پارامترهای طراحی (ویسکازیته و دانسیته دو فاز گاز و مایع و کشش سطحی فاز مایع) و تعیین آنتابپی هر یک از فازهای گاز و مایع با استفاده از یک معادله حالت مناسب، در قطعه ای با طول معین از خط لوله
  5. تعیین الگوی جریان درون هر قسمت از خط لوله
  6. محاسبه مقادیر افت فشار و مایعات تجمع یافته درون هر قسمت از خط لوله با توجه به نوع رژیم جریان موجود در آن قسمت و سپس تعیین مقادیر کلی افت فشار و مایعات تجمع یافته در طول کل خط لوله

mafasihi

عضو جدید
برای مدلسازی , سایزینگ در صنعت گاز ازنرم افزارهایی مانند استفاده میشود pipeline studio