مدار مبدل آنالوگ به دیجیتال در ربات تعقیب خط

b-maryam

عضو جدید
بچه هایی که الکترونیک ربات بلدن لطفا یاری!!!!!!!!!!!!!!!!!!

درمدار مبدل آنالوگ به دیجیتال در ربات تعقیب خط، اگر بخوایم ولتاژ پایه منفی LM324 ، دو ولت باشد ، مقدار مقاومت(پتانسیومتر) متصل به آن باید چقدر باشه ؟؟؟

نمیدونم سوالم واضح بود یا نه!!!؟؟؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
بچه هایی که الکترونیک ربات بلدن لطفا یاری!!!!!!!!!!!!!!!!!!

درمدار مبدل آنالوگ به دیجیتال در ربات تعقیب خط، اگر بخوایم ولتاژ پایه منفی LM324 ، دو ولت باشد ، مقدار مقاومت(پتانسیومتر) متصل به آن باید چقدر باشه ؟؟؟

نمیدونم سوالم واضح بود یا نه!!!؟؟؟

تیتر که مناسب نبود. درست است که این ورودی ات آنالوگ و خروجی ات دیجیتال است، اما "مدار مبدل آنالوگ به دیجیتال" کلا یگ چیز دیگر است.

متن سوال هم واضح نبود. جملاتتان معنی نمی دهد.

اما چون اسم تعقیب خط را آوردید فهمیدم سوال اصلی تان چیست

ولتاژ پایه منفی به میزان مقاومت پتانسیومتر ربطی ندارد.

البته منظورم این است که از رنج یک میلی اهم تا چند صد کیلو اهم

چون اگر کمتر از میلی اهم باشد که ذوب می شود
اگر هم بیش از مگا اهم باشد lm324 مختلش می کند

بنابراین از هر پتانسیومتر معمولی می توان استفاده کرد

هر چه قدر مقدار اهم کمتر باشد نویز کمتر می شود ولی تلفات انرژی بیشتر می شود.

بنابراین بین نویز و تلفات توازنی برقرار است. بنابراین در این سوالات به متخصصین همیشه اختلاف است. من یک چیزی می گویم دیگری یک چیز دیگر، هر دویش هم کار می کند.

نظر شخصی
من نمی دانم نویز محیط شما چه قدر است. من بعضی جا ها از صد کیلو اهم استفاده کردم. اما به شما می گویم از پنج کیلو اهم استفاده کنید، چون 99 درصد مواقع برای مسابقات جواب می دهد. مگر این که کنار منبع نویز مستقیما قرار گیرد.

b-maryam

عضو جدید
حالا یه جور دیگه میپرسم:
تو یه پتانسیومتر که یه پایه به زمین و یه پایه به 5ولت وصله اگه بخواییم ولتاژ پایه وسطی که به پایه منفی آپ امپ وصله 2ولت باشه مقدار مقاومت باید چقدر باشه؟؟؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
حالا یه جور دیگه میپرسم:
تو یه پتانسیومتر که یه پایه به زمین و یه پایه به 5ولت وصله اگه بخواییم ولتاژ پایه وسطی که به پایه منفی آپ امپ وصله 2ولت باشه مقدار مقاومت باید چقدر باشه؟؟؟

دقیقا الان متن سوال واضح شد.

ولی چون همین را حدس زده بودم. جواب را در پست قبلی دادم

محمد سین

عضو جدید
با سلام
ببین دوست من سئوال شما خیلی کلی و ناقصه اما با این اطلاعاتی که دادید به طور خیلی خلاصه ولتاژ بر روی پایه آپ امپ (با فرض آنکه جریان کشی پایه آپ امپ تقریبا صفر باشه که به صورت معمول نیز همین گونه است) از یک تقسیم ولتاژ ساده مقاومتی پیروی می کنه مثلا فرض کن کل پتانسیومتر شما 10000 اهم است بنابراین برای آنکه ولتاژ 2 ولت بر روی پایه آپ امپ بیفته باید 0.6 مقامت بین ولتاژ 5 ولت و سر متغییر پتانسیومتر باشد که می شود 6000 اهم و 0.4 میزان مقاومت پتانسیومتر بین سر متغییر و زمین قرار گیرد که می شود 4000 اهم
حال اگر مقاومت کل پتانسیومتر 5000 اهم باشد برای آنکه ولتاژ 2 ولت بر روی پایه آپ امپ بیفته باید 0.6 مقامت بین ولتاژ 5 ولت و سر متغییر پتانسیومتر باشد که می شود 3000 اهم و 0.4 میزان مقاومت پتانسیومتر بین سر متغییر و زمین قرار گیرد که می شود 2000 اهم و...
البته این محاسبه به شرطی درست است که جریان کشی از سر متغییر پتانسیومتر یا همان سر وسط ناچیز باشد در غیر این صورت محاسبه متفاوت است هم چنین باید زمین آپ امپ با زمین پتانسیومتر یکی باشد در غیر این صورت ولتاژ صحیحی به آپ امپ نمی رسد
با تشکر

b-maryam

عضو جدید
خیلی خیلی ممنونم ازتون و شرمندم از این جور طرح سوال کردنم !!!!!!!!!!!

بالاخره جواب درست رو پیدا کردم ، همونطور که محمد سین گفتن مسئله حل میشه و جوابم 6 کیلو اهم میشه ، چون مقاومت بین 5 ولت و سر متغییر پتانسیومتر مد نظره!!!!