مدار فرمان و قدرت موتور تکفاز به صورت چپگرد و راستگرد با کنتکاکتور

سلام
برای فرمانش پیشنهاد می کنم از یک مدار با ولتاژ dc 12 ولت استفاده کنید
برای مدار قدرت هم کنتاکت های کنتاکتور ها رو مطابق با اونچه که روی درب جعبه کلم موتور کشیده شده سیم بندی ها رو انجام بدید مثلا کنتاکتور UP را برای دور راستگرد و DOWN رو هم برای دور چپ گرد ببندید.
این هم مدار پیشنهادی من برای دو تا توقف ، برای توقف های بیشتر استارتها رو موازی و استپ ها رو با هم سری کنید :

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
عنوان رو ویرایش کردم، اگه سوالی دارید عنوان کنید تا تاپیک به بخش سوالات منتقل بشه.

reza1559

عضو جدید
چند سوال:
1- مدار قدرت رو من نمی بینم؟
2-آیا این مداره که واسه بالابر طبقاتی مغازه ها استفاده میشه؟(چون من شدیدا اون مدارو لازم دارم)
3-من توی یه مغازه 4تا کنتاکتور بهمراه 4 تا کنتاکتور کمکی دیدم اینم همین جوره؟
4- آیا ولتاژ dc هم میتونه بوبین رو مغناطیس کنه؟
5- b1 و b2 نماد چی هستن تا حالا همچین نمادی توی مدارها ندیدم!

pourya.sh

عضو جدید
چند سوال:
1- مدار قدرت رو من نمی بینم؟
2-آیا این مداره که واسه بالابر طبقاتی مغازه ها استفاده میشه؟(چون من شدیدا اون مدارو لازم دارم)
3-من توی یه مغازه 4تا کنتاکتور بهمراه 4 تا کنتاکتور کمکی دیدم اینم همین جوره؟
4- آیا ولتاژ dc هم میتونه بوبین رو مغناطیس کنه؟
5- b1 و b2 نماد چی هستن تا حالا همچین نمادی توی مدارها ندیدم!

سلام.
1. قدرت رو نکشیده
2. خیلی مدار رو شلوغش کرده . از این راحت تر هم میشه بستش. فقط شما باید از 2 تا میکرو سوییچ هم برا قطع مدار استفاده کنی برا امنیت بیشتر.
3.بستگی داره به تعداد طبقه.
4.یک سری از کنتاکتورها هست که با برق dc تغذیه میشن که دیگه کمتر پیدا میشه ازشون با ولتاژ 12 و 24 تغذیه میشن.
5. اگه منظور میکرو سوییچ بوده که مدار مشکل داره.

راستی یه چی بگم که این دوستمون شاهکار به خرج دادن :eek: اخه این چه مداریه چرا این قدر سخت

آخرین ویرایش:

محمد سخایی

عضو جدید
سلام طراحی وشبیه سازی اینور تر 3فازو میخواستم همراه با لوپ کنترلی(زاویه آتش)باتریستور.خیلی واجبه اگه کسی تونست برام ارسال کنه.:redface: