محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

نگارینم

عضو جدید
سلام بچه ها کسی میدونه که اسپین دقیقا چیه فقط لطفا نگید خاصیت ذاتی الکترون!!!!!!!! و کسی درباره اطلاعات و محاسبات کوانتومی چیزی میدونه؟؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بچه ها کسی میدونه که اسپین دقیقا چیه فقط لطفا نگید خاصیت ذاتی الکترون!!!!!!!! و کسی درباره اطلاعات و محاسبات کوانتومی چیزی میدونه؟؟؟؟
درود بر شما
تنها چیزی که در موردش میدونم گفته ی پروفسور هکینگ ه
میگه اسپین یه جورایی نشون دهنده ی شکل ذرات هست
به طوری که ذراتی دارای اسپین 2 با 180 درجه گردش به حالت اول دیده میشن
ذرات دارای اسپین 1 با 360 درجه گردش به حالت ابتدایی دیده میشن و ذراتی مثل الکترون که دارای اسپین 1/2 ه بل 720 درجه گردش به حالت اول دیده میشه (در مورد الکترون خیلی حالتش مبهمه)
من از یکی از دوستان خواستم دنبالش رو بگیره و ایشون از پروفسور ثبوتی پرسیدند و ایشون جواب دادند الکترون یه حالت منبسط شونده ای داره اما جوابشون اصلا برام مفهوم نبود
یبار هم که رفته بودم تو کارگاه فیزیک ذرات بنیادی IPM یکی از بزرگوارانی که از CERN تشریف آورده بودن گفتن همه اسپین های غیر صحیح قرار دادی هستن که این حرفشون رو هم به دلیل وجود ماده ی چگال فرمیونی و ماده ی چگال باس- اینشتین و تفاوت های این دو حالت نتونستم قبول کنم
تمام دانسته ی حقیر این بود
امیدوارم تا حدودی بدردتون خورده باشه
پیروز باشید:gol:

HOMAESM

عضو جدید
تغییر رشته به فیزیک

تغییر رشته به فیزیک

سلام به بچه های فیزیک
من دنبال افرادی می گردم که از رشته های مهندسی تغییر رشته دادن اومدن فیزیک . این جا کسی هست ؟؟ به شدت به مشورت نیاز دارم!

از بچه های فروم خواهشمندم نظر بدید واسه کسی که از یه رشته مهندسی فارغ التحصیل شده و علاقه اصلیش فیزیکه بهترین راه واسه وصل شدن به این رشته چیه ؟ شروع مجدد از لیسانس؟ خود خوانی درس های ارشد و شرکت در کنکور ارشد فیزیک ؟ یا ....
یا اصلا اشتباه می کنه بچسبه به رشته خودش؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به بچه های فیزیک
من دنبال افرادی می گردم که از رشته های مهندسی تغییر رشته دادن اومدن فیزیک . این جا کسی هست ؟؟ به شدت به مشورت نیاز دارم!

از بچه های فروم خواهشمندم نظر بدید واسه کسی که از یه رشته مهندسی فارغ التحصیل شده و علاقه اصلیش فیزیکه بهترین راه واسه وصل شدن به این رشته چیه ؟ شروع مجدد از لیسانس؟ خود خوانی درس های ارشد و شرکت در کنکور ارشد فیزیک ؟ یا ....
یا اصلا اشتباه می کنه بچسبه به رشته خودش؟
درود بر شما همقطار
خوب هستید؟
من رشتم مهندسی شیمی بوده و فصد دارم بعد از خدمت مقدس به ریاضیات و فیزیک روی بیارم
اگر کمکی بر میاد در خدمتم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

HOMAESM

عضو جدید
درود بر شما همقطار خوب هستید؟ من رشتم مهندسی شیمی بوده و فصد دارم بعد از خدمت مقدس به ریاضیات و فیزیک روی بیارم اگر کمکی بر میاد در خدمتم
به به چه خوب دوست همقطار عزیز چه طوری قصد دارید به ریاضیات و فیزیک روی بیارین ؟ برنامه تون چیه ؟ من علاقه مند شدم که از لیسانس دوباره برم دانشگاه و فیزیک بخونم و تا اخر کیهان شناسی بخونم . از طرفی تابستون تا حالا دارم واسه ارشد م- شیمی می خونم ! نمیدونم رهاش کنم برم دنبال علاقه ام آیا ؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
به به چه خوب دوست همقطار عزیز چه طوری قصد دارید به ریاضیات و فیزیک روی بیارین ؟ برنامه تون چیه ؟ من علاقه مند شدم که از لیسانس دوباره برم دانشگاه و فیزیک بخونم و تا اخر کیهان شناسی بخونم . از طرفی تابستون تا حالا دارم واسه ارشد م- شیمی می خونم ! نمیدونم رهاش کنم برم دنبال علاقه ام آیا ؟؟
چون من دوست دارم فیزیک رو یاد بگیرم و مدرکش اصلا برام مهم نیست میخوام دوباره کنکور کارشناسی شرکت کنم و در صورت امکان با رتبه ای به مراتب بهتر از قبل وارد دانشگاهی بشم که ارزش خوندن رو داره
یه زمان میخواستم ازشد بخونم اما دیدم تو زمینه ی کوانتوم و ترمودینامیک و الکترومغناطیس خیلی ضعیف تر از فارغ التحصیل های این رشته هستم واسه همین تصمیم گرفتم از لیسانس بخونم
و تو شاخه ی گرانش تحصیلات عالیه رو ادامه بدم
البته قبل اون میخوام ریاضیات بخونم و تو اون رشته هم چون میخوام برم سمت هندسه ی منیفلد و فضاهای فینسلر و اینا نیاز دارم به این که یه سری از دروس کارشناسی رو بخونم واسه همین برای ریاضیات هم برنامم شروع کردن از لیسانس ه
البته تموم این هایی که گفتم رو بعد از ورود به محیط کار و کسب درآمد پیگیری میکنم
آخه تو مملکت ما یه ریاضیدان و فیزیکدان از جایگاه شایسته اش برخوردار نیست و نمیتونه زندگیش رو با درآمد مناسب پی بگیره

HOMAESM

عضو جدید
چون من دوست دارم فیزیک رو یاد بگیرم و مدرکش اصلا برام مهم نیست میخوام دوباره کنکور کارشناسی شرکت کنم و در صورت امکان با رتبه ای به مراتب بهتر از قبل وارد دانشگاهی بشم که ارزش خوندن رو داره یه زمان میخواستم ازشد بخونم اما دیدم تو زمینه ی کوانتوم و ترمودینامیک و الکترومغناطیس خیلی ضعیف تر از فارغ التحصیل های این رشته هستم واسه همین تصمیم گرفتم از لیسانس بخونم و تو شاخه ی گرانش تحصیلات عالیه رو ادامه بدم البته قبل اون میخوام ریاضیات بخونم و تو اون رشته هم چون میخوام برم سمت هندسه ی منیفلد و فضاهای فینسلر و اینا نیاز دارم به این که یه سری از دروس کارشناسی رو بخونم واسه همین برای ریاضیات هم برنامم شروع کردن از لیسانس ه البته تموم این هایی که گفتم رو بعد از ورود به محیط کار و کسب درآمد پیگیری میکنم آخه تو مملکت ما یه ریاضیدان و فیزیکدان از جایگاه شایسته اش برخوردار نیست و نمیتونه زندگیش رو با درآمد مناسب پی بگیره
خیلی عالیه... با این علاقه حتما خیلی موفق میشید. با حرفهاتون موافقم. من از همون بچگی رویای ستاره شناسی در سر داشتم و علاقه باهام مونده . الانم چون موقعیت کاری دارم به این فکر افتادم که برم سرکار و در کنارش شروع کنم واسه کنکور کارشناسی بخونم تا انشااله بتونم تو یه دانشگاه خیلی خوب فیزیک بخونم و... . فکر و احساسم بهم میگن با این برنامه موفق تر میشم و رضایت بیش تری از زندگیم پیدا می کنم. خیلی ممنون که جواب دادید :)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی عالیه... با این علاقه حتما خیلی موفق میشید. با حرفهاتون موافقم. من از همون بچگی رویای ستاره شناسی در سر داشتم و علاقه باهام مونده . الانم چون موقعیت کاری دارم به این فکر افتادم که برم سرکار و در کنارش شروع کنم واسه کنکور کارشناسی بخونم تا انشااله بتونم تو یه دانشگاه خیلی خوب فیزیک بخونم و... . فکر و احساسم بهم میگن با این برنامه موفق تر میشم و رضایت بیش تری از زندگیم پیدا می کنم. خیلی ممنون که جواب دادید :)
امیدوارم به نتیجه ی مد نظرتون برسید
به امید سربلندی همه جوونای مملکت

kamyab.chem

عضو جدید
.

.

درود بر شما همقطار
خوب هستید؟
من رشتم مهندسی شیمی بوده و فصد دارم بعد از خدمت مقدس به ریاضیات و فیزیک روی بیارم
اگر کمکی بر میاد در خدمتم

سلام منم همچین برنام ای دارم لیسانس مهندسی شیمی میخام برم فیزیک بخونم البته هنوز در مورد گرایشا تحقیق نکردم ایشالله بعد سربازی وسر کار رفتن....:)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام منم همچین برنام ای دارم لیسانس مهندسی شیمی میخام برم فیزیک بخونم البته هنوز در مورد گرایشا تحقیق نکردم ایشالله بعد سربازی وسر کار رفتن....:)
درود بر شما
دوست عزیز توصیه میکنم اول مسیرتون رو تو رشته ی فیزیک مشخص کنید بعد برای رفتن سمتش برنامه ریزی کنید
مثلا من چون میخوام با نسبیت عام و انحنای فضا-زمان درگیر شم میدونم که باید تو زمینه ی گرانش پا بذارم و برای رفتن به اون سمت برنامه ریزی میکنم
به امید سربلندی شما هم رشته ای فعلی و آینده

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دیشب به خواب رفتم درعالم کوانتا
در بین موج و هسته در داخل اتمها
در هسته خفته بودند جمعی ز نوکلىونها
بر گردشان دویدم همچون الکترونها
روی مدار بوهری آرام می خزیدم
فارغ ز هرچه تابش یا ریزش اتمها
با جنبشی جهیدم رفتم مدار بالا
وقتی که بازگشتم آزاد شد فوتونها
ای صاحب کرامت شکرانه نسبیت
روزی تفقدی کن آلبرت بی نوا را

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
با سلام.تالار کشاورزی تقدیم می کند؛

[مسابقه عکاسی] بیست و دومین دوره از مسابقات عکاسی ••• برف،باران، مه و ابر

منتظر حضور شما در این دوره از مسابقه هستیم.

مهرداد مقدم

عضو جدید
سلام دوستان فیزیکی:gol:
من ی دانشجوی الکترونیکم و علاقه مند به فیزیک :w29:
دنیای فیزیک و از دریچه الکترون تا الان دیدم ..
دنیای فیزیک خیلی گسترده ست و من میخوام وارد این جهان گسترده بشم ...(البته در غالب تحقیق و پژوهش نه تغییر رشته دانشگاهی:w10:)
ازتون کمک میخوام بابت وارد شدن به دنیای فیزیک ...
اول این که راهنمایی کنیدم از کجا و از چی شروع کنم ؟ (چون تعاریف فیزیک و هم نمیدونم ):que::que:
دوم اینکه چی بخونم ؟ :w10:
سوم اینکه حوزه های تحقیقی تو فیزیک و اگه لطف کنین بهم معرفی کنین ممنون میشم تا بتونم یک مسیر و واسه تحقیق و پژوهش انتخاب کنم
منتظر کمک هاتون هستم و پیشاپیش یک دنیا سپاسگذارم:w36::gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان فیزیکی:gol:
من ی دانشجوی الکترونیکم و علاقه مند به فیزیک :w29:
دنیای فیزیک و از دریچه الکترون تا الان دیدم ..
دنیای فیزیک خیلی گسترده ست و من میخوام وارد این جهان گسترده بشم ...(البته در غالب تحقیق و پژوهش نه تغییر رشته دانشگاهی:w10:)
ازتون کمک میخوام بابت وارد شدن به دنیای فیزیک ...
اول این که راهنمایی کنیدم از کجا و از چی شروع کنم ؟ (چون تعاریف فیزیک و هم نمیدونم ):que::que:
دوم اینکه چی بخونم ؟ :w10:
سوم اینکه حوزه های تحقیقی تو فیزیک و اگه لطف کنین بهم معرفی کنین ممنون میشم تا بتونم یک مسیر و واسه تحقیق و پژوهش انتخاب کنم
منتظر کمک هاتون هستم و پیشاپیش یک دنیا سپاسگذارم:w36::gol:

درود بر شما
سال نو رو خدمتتون شادباش میگم
در مورد الکترون شما میتونید وارد 2 مبحث تو فیزیک بشین
یکی خاصیت پایون بودن الکترون و فیزیک ذرات بنیادی و تشکیلش از 3 کوارک و تشکیل پوزیترون از 3 پادکوارک هست
و جالبتر از اون بررسی الکترون در فیزیک کوانتومی و خواص دوگانه ی موج ذره بودن و معادله ی شرودینگر و اوربیتال ها و مسائل مربوط به اون هست
از نظر تحقیق و پژوهش مورد دوم جذاب تر هست
اگر دوست دارید یکی از این دو راه رو انتخاب کنید تا بیشتر در موردش بحث و بررسی کنیم تا بهترین زمینه ای که بدردتون میخوره رو مطالعه کنید
البته فیزیک کوانتوم به همینجاها ختم نمیشه خواص جفت ذرات و انتقال اطلاعات بوسیله ی الکترون مثل میکروسکوپ الکترونی و این ها هم زیر مجموعش هست و مباحث بسیار گسترده ی دیگه هم هست که در ادامه باهاش آشنا میشید
اگر کمکی بر بیاد در خدمتم:gol:
پیروز باشید

مهرداد مقدم

عضو جدید
درود بر شما
سال نو رو خدمتتون شادباش میگم
در مورد الکترون شما میتونید وارد 2 مبحث تو فیزیک بشین
یکی خاصیت پایون بودن الکترون و فیزیک ذرات بنیادی و تشکیلش از 3 کوارک و تشکیل پوزیترون از 3 پادکوارک هست
و جالبتر از اون بررسی الکترون در فیزیک کوانتومی و خواص دوگانه ی موج ذره بودن و معادله ی شرودینگر و اوربیتال ها و مسائل مربوط به اون هست
از نظر تحقیق و پژوهش مورد دوم جذاب تر هست
اگر دوست دارید یکی از این دو راه رو انتخاب کنید تا بیشتر در موردش بحث و بررسی کنیم تا بهترین زمینه ای که بدردتون میخوره رو مطالعه کنید
البته فیزیک کوانتوم به همینجاها ختم نمیشه خواص جفت ذرات و انتقال اطلاعات بوسیله ی الکترون مثل میکروسکوپ الکترونی و این ها هم زیر مجموعش هست و مباحث بسیار گسترده ی دیگه هم هست که در ادامه باهاش آشنا میشید
اگر کمکی بر بیاد در خدمتم:gol:
پیروز باشید
ممنون بابت پاسخ سریع و کاملتون
والا نمیدونم راستش تا بحال اصلا اسمایی و که میگین و به گوشمم نخورده ...
اگه بخوام تو حوزه دوم تحقیق کنم و با توجه به اینکه کلا نمیدونم چیه ، باید چی بخونم ؟
چون نمیخوام از اول درگیر مسائل و فرمولای پیچیده شم که پیچیدگیش باعث سرد شدنم بشه ... تمایل به این دارم که با تعاریف شروع کنم
حالا با این تفاسیر شما واسه استارت چی پیشنهاد میکنین ؟ چه کتاب ها و مقاله هایی ؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون بابت پاسخ سریع و کاملتون
والا نمیدونم راستش تا بحال اصلا اسمایی و که میگین و به گوشمم نخورده ...
اگه بخوام تو حوزه دوم تحقیق کنم و با توجه به اینکه کلا نمیدونم چیه ، باید چی بخونم ؟
چون نمیخوام از اول درگیر مسائل و فرمولای پیچیده شم که پیچیدگیش باعث سرد شدنم بشه ... تمایل به این دارم که با تعاریف شروع کنم
حالا با این تفاسیر شما واسه استارت چی پیشنهاد میکنین ؟ چه کتاب ها و مقاله هایی ؟
در قدم نخست بهتون کتاب (( جهان نوین کوانتومی)) نوشته ی تونی هی و پاتریک والترز رو پیشنهاد میکنم
بعد از مطالعه ی اون و آشنایی اولیه با کوانتوم میتونید در صورت علاقمندی و اینا کتاب گاسیوروویچ رو مطالعه کنید که البته برای مطالعه ی اون احتمال داره نیازمند به کمک بشید چون کاملا درگیر محاسباتش میشین
پیروز باشید

مهرداد مقدم

عضو جدید
در قدم نخست بهتون کتاب (( جهان نوین کوانتومی)) نوشته ی تونی هی و پاتریک والترز رو پیشنهاد میکنم
بعد از مطالعه ی اون و آشنایی اولیه با کوانتوم میتونید در صورت علاقمندی و اینا کتاب گاسیوروویچ رو مطالعه کنید که البته برای مطالعه ی اون احتمال داره نیازمند به کمک بشید چون کاملا درگیر محاسباتش میشین
پیروز باشید
یک دنیا تشکر ...
من برم این کتاب و مطالعه کنم بعد انشاا... بعدی هاش و کلی کمک ازت میگیرم ...

کاوهtx

عضو جدید
سلام دوستان
یه معمایی برام پیش اومده که امیدوارم بکمک هم بتونیم حلش کنیم
مرکز جهان کجاست؟:w20:
(انفجار بزرگ کجا اتفاق افتاد؟):w20:
(یا اینکه جهان از کدوم نقطه شروع به گسترش یافتن کرده؟):w20:

نمیدونم کجاست ولی قطعاجایی است که بیشترین جرم راتوخودش جمع کرده چون همیشه اجرام سنگین به سمت کانون وهسته کشیده میشن.مامحدوده جهان رامشخص نکردیم که بتونیم مرکزش رامشخص کنیم ضمن اینکه اجرام پرکننده فضای هستی شامل کهکشان هاپیوسته درحال انبساط اند

کاوهtx

عضو جدید
سلام دوستان
یه معمایی برام پیش اومده که امیدوارم بکمک هم بتونیم حلش کنیم
مرکز جهان کجاست؟:w20:
(انفجار بزرگ کجا اتفاق افتاد؟):w20:
(یا اینکه جهان از کدوم نقطه شروع به گسترش یافتن کرده؟):w20:

پیشنهاد میکنم اول زمین خودمونه که پررمز ورازهای ندانسته یانگفته است بشناسیم بعدمنظومه وبعدش راه شیری وبقيه هستی.کسی میتونه یک الگوی قطعی درموردشکل واقعی اتم ارائه بده که ظاهراازکوچکترین اجزاءهستیه. تاحالاکسی به شکل ارائه شده فعلی آن شک کرده. تاحالا به دروغ وردگم کنی علمی فکرکردین. میدونستید بارهمه اتمهاخنثی نیست وماسه جوراتم داریم میدونستیدانحصارعلمی وجودداره وهفت کشورصنعتی جهان تواین مسائل رازدارهم هستن.اگه مایل بودید وقابل دونستیدمیگم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پیشنهاد میکنم اول زمین خودمونه که پررمز ورازهای ندانسته یانگفته است بشناسیم بعدمنظومه وبعدش راه شیری وبقيه هستی.کسی میتونه یک الگوی قطعی درموردشکل واقعی اتم ارائه بده که ظاهراازکوچکترین اجزاءهستیه. تاحالاکسی به شکل ارائه شده فعلی آن شک کرده. تاحالا به دروغ وردگم کنی علمی فکرکردین. میدونستید بارهمه اتمهاخنثی نیست وماسه جوراتم داریم میدونستیدانحصارعلمی وجودداره وهفت کشورصنعتی جهان تواین مسائل رازدارهم هستن.اگه مایل بودید وقابل دونستیدمیگم
درود بر شما
همونطور که اکثرا میدونیم اتم از 2 قسمت کلی تشکیل شده : هسته و الکترون ها که در اوربیتال هایی به دور هسته در حال جابجا شدن هستند!
(تعریف اوربیتال: فضاییست که بیشترین احتمال برای حضور الکترون در آن وجود دارد که میزان احتمال وجود الکترون از معادله موج شرودینگر بدست میاد) اگر خواستید بگید بحث رو تخصصی تر کنیم
الکترون نوعی ذره ی بنیادی از دسته ی پایون ها هست
و هسته از دو جزء عمده به نام های پروتون و نوترون تشکیل شده که هرکدوم از آن ها از ذرات ریز تری به نام کوارک تشکیل شدند.
هر نوترون و پروتون از 3 کوارک تشکیل شده که بسته به نوع کوارک های تشکیل دهنده( 6 نوع کوارک وجود داره) ی ذره پروتون ، نوترون و پاد پروتون تشکیل میشه.
اگر اطلاعات بیشتر و تخصصی تری در مورد هر قسمت از توضیحات خواستید بگید بحث رو تخصصی تر کنم و یکم پیشرفته تر توضیح بدم
پیروز باشید:gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان گرانقدر
خیلی خوب میشد اگر کسی گذارشی از این کنفرانس تهیه میکرد
لطفا اگر اطلاعاتی ازش بدستتون رسید قرار بدید
خیلی مشتاق شرکت تو کنفرانس ها و همایش های پژوهشکده هستم اما متاسفانه شرایط کاری اجازه نمیده.

بالا