محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

zohre.rz

عضو جدید
سلام دوستان خوبم. ازتون راهنمایی میخام. من ارشد فیزیک هسته ای همین دانشگاه قبول شدم ولی واقعا نمیدونم سطح علمی این دانشگاه در چه حد هست و ایا موقعیت خوبی هست که من از اراک بیام مشهد یا نه. ممنون

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
روز دانشجو رو به همه بچه های گل فیزیک تبــــریک می گم و براتون آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی رو دارم .
هر جا که هستید پاینده و سربلند باشید.
.
:heart:

P O U R I A

مدیر تالار
سوال وجواب های جالـ ب فیزیکی

سوال وجواب های جالـ ب فیزیکی

1-چرا وقتی به پره های پنکه در حال دوران نگاه میکنیم ظاهرا خلاف جهت چرخش واقعی در حال چرخیدنه ؟

هر تصویری که چشم انسان دریافت میکند یک دهم ثانیه طول میکشد تا از شبکیه چشم محو شود که به آن دوام دید گویند.

فرض کنید یک پنکه روشن تک پره داریم که پره آن در اولین فریم که در شبکیه چشم ثبت میشود در وضعیت ساعت ۱۲ باشد و یک دهم ثانیه بعد پره ۳۰۰ درجه ساعتگرد بچرخد و در وضعت ساعت ۱۰ قرار بگیرد و فریم دوم در شبکیه چشم ثبت شود.
در این حالت واضح‌ترین جهت حرکتی که مغز انتخاب می‌کند به سوی عقب است، چرا که این جهت کمترین تفاوت میان دو فریم را نشان می‌دهد. در نتیجه شما احساس میکنید پره ۶۰ درجه در جهت پاد ساعتگرد چرخیده است.
برای یک پنکه که چهار پره مشابه دارد بجای ۳۶۰ درجه گردش کافی است ۹۰ درجه گردش را بررسی کنیم.
البته از این پدیده خطای چشم با نام فلیکر در تابلوهای ال ای دی روان نیز استفاده می گردد.

P O U R I A

مدیر تالار
سوال_وقتی از نانوایی یه عدد نان سنگک داغ میخرید. برای این که زودتر خنک شود بهتر است آن را در کدام وضعیت (افتاده، عمودی یا مورب) نگه داشت؟

جواب:عمودی چون در این حالت فضای بزرگتر و شرایط بهتر برای گردش جریان همرفت نسبت به دیگر وضعیت ها وجود دارد.

P O U R I A

مدیر تالار
سوال:اگر یک بطری آب را داخل یخچال در وضعیت ایستاده (عمودی) قرار بدهیم سریعتر خنک میشود یا در وضعیت خوابیده؟

جواب:
وقتی بطری به صورت خوابیده داخل یخچال قرار بگیرد سطح مقطع عرضی آن نسبت به حالتی که بصورت عمودی داخل یخچال قرار بگیرد بیشتر می شود و ارتفاع آب نیز کاهش می یابد. به همین دلیل قابلیت برقراری جریانهای همرفتی داخل بطری افزایش می یابد. یعنی اب خنک در لایه های پایین بطری سریعتر با آب گرم در لایه های بالایی بطری جایگزین میشوند. به همین دلیل اب داخل بطری خوابیده سریعتر خنک میشود.

P O U R I A

مدیر تالار
سوال:چرا جریان برق دستگاه های جوشکاری که چندین آمپر است مرگ آور و کشنده نیستند؟

جواب:
مقاومت الکتریکی بدن در صورتی که پوست سالم و خشک باشد، 1300 تا 3000 اهم است.جریان 50 میلی آمپر به بالا کشنده است. حد ولتاژ خطرناک برای این که جریان از 50 میلی آمپر بیشتر باشد 65 ولت است. (UB=1300*0/05=65V) از نظر نوع جریان، جریان متناوب از جریان مستقیم خطرناک تر است زیرا مقاومت بدن در برابر جریان مستقیم تقریباً 4200 اهم می باشد.ازآنجایی که در دستگاه های جوشکاری ولتاژ خروجی کمتر از 65 ولت است جریان عبوری از بدن نیز کمتر از 50 میلی آمپر است و خطرناک نیست.این که میگوییم جریان دستگاه جوشکاری مثلاً 30 آمپر است به این معنی است که این دستگاه در صورتی که یک مقاومت الکتریکی کم سر راهش قرار گیرد توانایی تأمین حداکثر 30 آمپر جریان را دارد ولی در هر حالت جریان عبوری از آن مقاومت حاصل تقسیم ولتاژ خروجی دستگاه بر اندازه آن مقاومت حداکثر تا همان 30 آمپر است. در محل قوس الکتریکی چون مقاومت بسیار پایین ( کمتر از یک اهم) است جریان 30 آمپر دستگاه عبور میکند.در ضمن از آنجاییکه اگر از سیمهای نازک ساختمان جریان بالا عبور کند ذوب میشوند (یعنی سیمهای نازک ساختمانی توانایی عبور دادن جریان بالا را ندارند) بهمین دلیل امکان جوشکاری با برق ساختمان بدون استفاده از دستگاه جوشکاری وجود ندارد.

P O U R I A

مدیر تالار
چگونه جهت ميدان مغناطيسي را در يك پيچه يا حلقه تعيين كنيم؟

با استفاده از دست راست انگشت شست را در جهت جريان حلقه يا پيچه قرار ميدهيم و با چهار انگشت حلقه را در دست ميگيريم .انگشتها جهت ميدان را نشان ميدهند.

P O U R I A

مدیر تالار
ميدان مغناطيسي درون پيچه چه ويژگيهايي دارد؟

الف-ميدان درون پيچه قوي تر از بيرون پيچه است

ب- خطوط آن در درون پيچه هر چه به مركز پيچه نزديكتر شود از انحناي ان كاسته ميشود و در وسط پيچه به صورت خط راست در مي آيد.

ميدان مغناطيسي در مركز پيچه به چه عواملي وابسته است؟

الف-جريان پيچه- هرچه جريان بيشتر باشد ميدان در مركز پيچه نيز قويتر خواهد بود
ب- تعداد دورهاي پيچه- با افزايش تعداد دورهاي پيچه ميدان قويتر ميشود
پ-شعاع پيچه – هر قدر شعاع كمتر باشد ميدان قويتر ميشود
رابطه محاسبه ميدان مغناطيسي در مركز پيچه:B= μ0NI/2R

P O U R I A

مدیر تالار
چگونه جهت ميدان مغناطيسي را در سيم لوله تعيين كنيم؟

با استفاده از دست راست انگشت شست را در جهت جريان قرار داده و سپس چهار انگشت را درون سيملوله ميكنيم تقريبا مشابه پيچه

سيملوله چيست؟

سيم لوله از چند دور سيم تشكيل شده و شبيه فنر است. اگر جريان الكتريكي از سيم لوله عبور كند در اطراف سيم لوله خاصيت مغناطيسي ايجاد ميشود

P O U R I A

مدیر تالار
به چند روش ميتوانيم ميدان مغناطيسي يك سيملوله را افزايش بدهيم؟

الف با قرار دادن هسته اهني درون سيملوله
ب- با افزايش جريان
پ-با افزايش تعداد دورهاي سيملوله در واحد طول

P O U R I A

مدیر تالار
چرا ماهی مرده بر روی آب شناور می ماند؟

بيشتر ماهي‌ها بدني با چگالي بيشتر نسبت به آب دارند، از اين رو پس از مردن بلافاصله در عمق آب فرو مي‌روند. با اين حال همچون انساني كه در آب غرق مي‌شود بدن ماهي مرده با گذشت زمان مملو از گازهايي مي‌شود كه به وسيله باكتري‌هاي تجزيه‌كننده توليد مي‌شوند. معمولا گازي كه در بدن ماهي مرده توليد مي‌شود، آنقدر زياد است كه براي شناور ماندن آن در آب كافي است. اين وضعيت را مي‌توان با بالن مملو از هوايي مقايسه كرد كه در آب رها مي‌شود.

P O U R I A

مدیر تالار
ایا میتوان در مورد نگاه ناظر درون اتومبیل به بیرون یک تئوری ارایه کرد؟

در نقاط نوک تیز فقط به این علت که سطح مقطع کوچکی از سطح است بارها تجمع دارند. و گرنه همان سطح رو اگر همگن با کل سطح در نظر بگیریم،بارها در همون فواصل هستند.کما اینکه در مقاطع نوک تیز یا ناهمگن هم این فواصل حفظ میشن. فرض کن خط کشی داری با درجه بندی دقیق. فواصل مساوی هستند. حالا اگر این خط کش قابلیت خم شدن داشته باشه، و خمش کنی متوجه میشی که انگار درجه بندی ها به هم در بخشی که بیشترین خمش رو داره نزدیک شدن. بار الکتریکی در اجسام رسانا به خاطر الکترون‌های آزاده که در سطح رساناهستند و چون تقریبا آزاد هستند قابلیت رسانش رو هم دارند. پخش شدن اونها به صورت همگنه. یعنی در تمامی سطح فلز. مگر اینکه حالت های خحاصی داشته باشیم که چگالی بار در جایی بیشتر باشه. طبق قانون گأوس این نوع آرایش در درون جسم نیست بلکه بر روی سطح و در خارج اون می تونه باشه. البته زمانی در خارج از اون می تونه آرایش بار وجود داشته باشه بارهایی از جسم به جسم دیگری منتقل شده یا اثر بگذارند

P O U R I A

مدیر تالار
چرا تخم مرغ در اب شور فرو نمیرود ولی دراب معمولی فرو میرود؟

از قاون شناوری و مفهوم چگالی (نسبت تخم‌مرغ یا هر جرمی به سیال یا مایعی که در اون قرار میگیره) می‌تونی به جواب برسی. :D

P O U R I A

مدیر تالار
دمای خورشید را چگونه اندازه گیری میکنند؟

با استفاده از طیف خورشید رابطه طول موج با دما. در کتابهای نجوم این رابطه اومده و معروف هیت به رابطه ویلهلم-وین. یا همون تابش جسم سیاه

mohsen.r.sh

عضو جدید
سلام. این خیلی خوبه که بحثهای فلسفی هم بین اعضا باشه ولی به عنوان یه تازه وارد من بحث علمی خیلی جدی بین اعضا ندیدم .با عزض پوزش اکثر بحثها بین اعضا در حد داستانهای تخیلی و کودکانه هستش؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام. این خیلی خوبه که بحثهای فلسفی هم بین اعضا باشه ولی به عنوان یه تازه وارد من بحث علمی خیلی جدی بین اعضا ندیدم .با عزض پوزش اکثر بحثها بین اعضا در حد داستانهای تخیلی و کودکانه هستش؟؟؟
درود بر شما
خود شما میتونید آغاز گر یه بحث علمی جدی باشید
اگر موضوع خاصی مد نظرتون هست بیان کنید تا دوستانی که در موردش میدونن بحث کنن و ما هم از دریای علم دوستان بهره ای ببریم

mamallli

عضو جدید
سلام به همه دوستداران و عاشقان فیزیک در هر جای دنیا که هستن
دوستان من قصد دارم فیزیک رو از ارشد بخونم و میخوام امسال کنکور بدم و حتما باید دانشگاه تهران قبول شم. رشته ای که خوندم اصلا مرتبط با فیزیک نیست و به تازگی موفق شدم پ.نامه ارشدمو دفاع کنم.
قصد دارم تابستون کلاس کنکور ثبت نام کنم و برنامه منسجمی بچینم و حتی از کار فعلیم استعفا بدم که نتیجه بهتری بگیرم. از همه عزیزان خواهش میکنم کمکم کنید.شاید یک جمله از جانب شما بتونه آیندمو دگرگون کنه. از توجهتون ممنونم...

mamallli

عضو جدید
از اونجایی که متوجه شدم این تایپیک خیلی فعال نیست. کسانی که این پستو میبینن و دوست داران برای قبولی در ارشد فیزیک 94 بهم کمک کنن لطفا پی ام بدن:
m.r.nuri68@gmail.com

king-messi

عضو جدید
سلام. اتفاقا به نظر من به قول دوستمون مخ دانشمندان قبلی و حتی بعدی تا ایجاد (نظریه نسبیت و کوانتوم مکانیک ) هم قد نمیداد. تاریخ علم اثبات کرده که همیشه برای ایجاد تحول و ایده جدید نیاز به نبوغ است. این نبوغ در نیوتن بود و حدود200 سال بی رقیب ماند و بعدا توسط نظریه نسبیت و کوانتوم در سرعت های بالا و ابعاد میکروسکوپیک به چالش کشیده شد. من اعتقاد دارم که تا زمانی افراد نتوانند در یک قانون تحولی یا چالش ایجاد کنند از مخترع آن خیلی خیلی عقبترند. گرچه در صورت ایجاد چالش هم معلوم نیست که از مخترع قبلیش قویتر بوده اند. درست همین اتفاق مثلا در بحث ابر ریسمان رخ داد و نظریه ای که ادوراد ویتن ارائه کرد. نظریه ای که شاید بتوان سولات زیادی را با توجیه آزمایشگاهی آن در آینده پاسخ داد.
موفق باشید

dmst

عضو جدید
سلام .
از دوستان علاقه مند به بحث و گفتگو در مورد هولوگرافی............................................ دعوت میکنم اگه علاقه مند به بحث علمی در مورد این موضوع هستن تشریف بیارن تالار علوم انسانی .فلسفه .بحث و گفتگوی فلسفی . نظریه هولوگرافیک ....................امید دارم بحث گرمی بشه .............................ممنون

Mohammad NA

عضو جدید
سلام دوستان
شرمنده که شاید یه خرده پستم بی ربط باشه.
ولی میخواستم بدونم که من امسال کنکور سراسری رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه یاسوج دوره روزانه قبول شدم. میارزه برم؟
آینده شغلی داره؟
مرسی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
شرمنده که شاید یه خرده پستم بی ربط باشه.
ولی میخواستم بدونم که من امسال کنکور سراسری رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه یاسوج دوره روزانه قبول شدم. میارزه برم؟
آینده شغلی داره؟
مرسی
درود بر شما
اتفاقا بهترین جای ممکن پستتون رو ارسال کردید
متاسفانه رشته های علوم پایه در ایران آینده ی شغلیشون تهش به استاد دانشگاهی ختم میشه
اما رشته ای که قبول شدید یکی از جذاب ترین و زیباترین گرایش های فیزیک هست و اگه فیزیک دوست دارید براتون بسیار لذت بخش خواهد بود (البته اگر بتونید به استاد دانشگاهی بسنده کنید)
پیروز باشید:gol:

بالا