محاسبه حداقل لامپ مورد نیاز برای يك اتاق

PATRIOT

عضو جدید
کاربر ممتاز
;) ;) ;) ;) ;)

1- برای فضاهای بسته به ازای هر متر مربع مساحت اگر از لامپ رشته ای استفاده شود 32 وات بر متر مربع در نظر گرفته می شود
به عنوان مثال اگر یک اتاق 12 متر مربع مساخت داشته باشد 384=32*12 پس 384 وات جهت یک اتاق 12 متر مربع مورد نیاز است که با توجه به لامپ های موجود در بازار باید دو عدد لامپ 200 وات استفاده نمود.
2- اگر از لامپ مهتابی استفاده نمایم
نور لامپ های مهتابی حدودا 4 برابر یک لامپ رشته ای است به عبارت دیگر نور یک لامپ 40 وات مهتابی برابر یک لامپ 160 وات رشته ای است در حالیکه مصرف برق ان 4/1 یک لامپ رشته ای است بنابراین برای هر متر مربع مساحت 8 وات در نظر می گیریم
به عنوان مثال برای یک اتاق 12 متری 84=8*12 پس 84 وات نور مهتابی می خواهیم که با توجه به لامپهای موجود حداقل 3 عدد لامپ 40 وات مهتابی مورد نیاز خواهد بود
3- اگر از نور ترکیبی (مهتابی و رشته ای ) استفاده شود
بهترین حالت نور داشتن ترکیبی از نور زرد و سفید می باشد لذا در اینحالت جهت محاسبه ابتدا محاسبات را بر اساس لامپ رشته ای انجام داده سپس ضرایب 160 را جدا نموده و به جای ان یک عدد لامپ مهتاب 40 وات قرار می دهیم
به عنوان مثال بای اتاق 12 متر مربعی
64+160*2=384=32* 12
بنابراین برای یک اتاق 12 متر مربعی باید دو عدد لامپ مهتابی 40 و یک عدد لامپ 60 وات رشته ای روشن باشد
این حداقل مقدار روشنایی مورد نیاز می باشد در پایان ایا این تعداد لامپ در اتاق شما روشن است ؟

keivan

عضو جدید
اصلاح در محاسبات

اصلاح در محاسبات

pomidi عزیز اتاقها بر مبنای کاربری آنها به اتقهای نشیمن یا غذاخوری ،آشپزخانه ویا مطالعه و .. تقسیم بندی میشوند.
استانداردهای مختلفی جهت شدت روشنایی وجود دارد که با توجه به آنها و معماری اتاق و نحوه توزیع نور و با استفاده از محاسبات میتوان حداقلی رامحاسبه نمود .
اعداد شما از رنج نرمال بالاتر میباشد.

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
;) ;) ;) ;) ;)

1- برای فضاهای بسته به ازای هر متر مربع مساحت اگر از لامپ رشته ای استفاده شود 32 وات بر متر مربع در نظر گرفته می شود
به عنوان مثال اگر یک اتاق 12 متر مربع مساخت داشته باشد 384=32*12 پس 384 وات جهت یک اتاق 12 متر مربع مورد نیاز است که با توجه به لامپ های موجود در بازار باید دو عدد لامپ 200 وات استفاده نمود.
2- اگر از لامپ مهتابی استفاده نمایم
نور لامپ های مهتابی حدودا 4 برابر یک لامپ رشته ای است به عبارت دیگر نور یک لامپ 40 وات مهتابی برابر یک لامپ 160 وات رشته ای است در حالیکه مصرف برق ان 4/1 یک لامپ رشته ای است بنابراین برای هر متر مربع مساحت 8 وات در نظر می گیریم
به عنوان مثال برای یک اتاق 12 متری 84=8*12 پس 84 وات نور مهتابی می خواهیم که با توجه به لامپهای موجود حداقل 3 عدد لامپ 40 وات مهتابی مورد نیاز خواهد بود
3- اگر از نور ترکیبی (مهتابی و رشته ای ) استفاده شود
بهترین حالت نور داشتن ترکیبی از نور زرد و سفید می باشد لذا در اینحالت جهت محاسبه ابتدا محاسبات را بر اساس لامپ رشته ای انجام داده سپس ضرایب 160 را جدا نموده و به جای ان یک عدد لامپ مهتاب 40 وات قرار می دهیم
به عنوان مثال بای اتاق 12 متر مربعی
64+160*2=384=32* 12
بنابراین برای یک اتاق 12 متر مربعی باید دو عدد لامپ مهتابی 40 و یک عدد لامپ 60 وات رشته ای روشن باشد
این حداقل مقدار روشنایی مورد نیاز می باشد در پایان ایا این تعداد لامپ در اتاق شما روشن است ؟
واقعا آموزنده بود دوست عزيز
مرسي

PATRIOT

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من اين يه روش سريع براي انجام محاسبات بود. ديگه ايول داره با اين همه سابق كار و عضو سازمان نظام مهندسي و اشنايي كامل با نرم افزارهاي محاسبات روشنايي چيزهايي كه شما گفتيد ندونم.

keivan

عضو جدید
پوزش

پوزش

سرکارpomidi قصد زیر سوال بردن معلومات و تجارب جنابعالی را نداشتم، گرچه ما همکار هستیم و بنده هم جزو همان نظام هستم و به طنز میگویم که شنیده بودیم اصفهانیها مقتصد هستند که ظاهرا اینطور نیست.

PATRIOT

عضو جدید
کاربر ممتاز
صرفه جويي درست مصرف كردن است نه كم مصرف كردن

elaheh_1363

عضو جدید
formol

formol

سلام. روش شما کاملا درسته + مطلبه خيلی جالبی بود اما دقيق نبود
(با پوزش) به نظر من روشه آسون تر اينکه از فرمول zer استفاده بشه تا به ما بگه چه مقدار لامپ احتياج داريم برای هر متر مربع.دوباره ممنون از مطلبتون

[tex]
N=\frac {E*A} {F*K*LLF*UF}
[/tex]

N= number of fittings required
E= sermis illuminance
A=aream ([tex]m^2[/tex])
F=lumen output of lamp or tube
K=number of lamps or tubes per fiting
LLF= light loss factor
UF=utilisation factor

Admin

مدیر کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیر کل سایت
با سلام.
لطفا فارسي تايپ كنيد. براي فرمول نويسي هم ميتونيد از سيستم فرمول نويسي استفاده كنيد. (براي نمونه فرمول هاي شما رو ويرايش كردم)

PATRIOT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. روش شما کاملا درسته + مطلبه خيلی جالبی بود اما دقيق نبود
(با پوزش) به نظر من روشه آسون تر اينکه از فرمول zer استفاده بشه تا به ما بگه چه مقدار لامپ احتياج داريم برای هر متر مربع.دوباره ممنون از مطلبتون

[tex]
N=\frac {E*A} {F*K*LLF*UF}
[/tex]

N= number of fittings required
E= sermis illuminance
A=aream ([tex]m^2[/tex])
F=lumen output of lamp or tube
K=number of lamps or tubes per fiting
LLF= light loss factor
UF=utilisation factor

از نظري كه داديد ممنونم.
ولي روش گفته شده روش سريع اينكار است. همه كه مهندس نيستند اين ضرايب بدونند و يا از مرجع استفاده كنند. در ضمن اكثر مهندسها نيز هيچ وقت براي اين كار محاسبات روشنايي انجام نميدهند.

samir65

عضو جدید
ببخشید میشه ان فرمولو دقیق بنویسید تا بتونیم استفاده کنیم. ممنون میشم

samir65

عضو جدید
1. کتابایی که گفتی رو ندارم اگه میشه فرمولو با معرفی الماناش همینجا بنویس.
یه مشکلی دیگه دارم:
2. تو مبحث 15 ساختمان (آسانسور) پیوست 3 یسری نمودار برای طراحی ابعاد و سرعت و زمان داره (60 و 80 و 100)که من از اینترنت گرفتم زیاد با کیفیت نیست اگه با کیفیتشو دارید که اعداد محور افقیش معلوم باشه بزارید. هرچی سعی کردم نتونستم بفهمم که محور افقی نمودار ها روشون چه اعدادی نوشته.
ممنون از مشکل گشاییه شما

تو کتاب تاسیسات فرمولهاش هست که !!!!!!!!

مثلا کتاب نکات برتر
یا همون کتاب معروف خودش
اسمش یادم رفته متاسفانه

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. کتابایی که گفتی رو ندارم اگه میشه فرمولو با معرفی الماناش همینجا بنویس.
یه مشکلی دیگه دارم:
2. تو مبحث 15 ساختمان (آسانسور) پیوست 3 یسری نمودار برای طراحی ابعاد و سرعت و زمان داره (60 و 80 و 100)که من از اینترنت گرفتم زیاد با کیفیت نیست اگه با کیفیتشو دارید که اعداد محور افقیش معلوم باشه بزارید. هرچی سعی کردم نتونستم بفهمم که محور افقی نمودار ها روشون چه اعدادی نوشته.
ممنون از مشکل گشاییه شما
حداقل لامپ مورد نیاز = شار نوری مورد نیاز/ شار نوری چراغ
شار نوری چراغ = تعداد لامپ در هر چراغ * شار نوری هر لامپ
شارنوری مورد نیاز = Q * cu*LLF /S

Qبه واقع فی هست : دی
مورد دوم رو والا من اطلاع ندارم

در مورد اول هم نمیشه کامل گذاشت
چون به چنتا جدول نیاز داره و جدول خونی
شما این درس رو داشتین ؟

چه کتابی رو دارین ؟

بهتون پیشنهاد میکنم کتاب نکات برتر رو بخونید
در این زمینه ها خیلی کمک میکنه
حتی سوال هم مطرح کرده

آخرین ویرایش:

sm3691

عضو جدید
سلام
دوستان شرمنده من معماریمیخونم و از اصطلاحات علمیتون سردرنمیارم!!
خواستم ببینم که برای بیماستان ریز استاندارد های روشنایی بر حسب وات/مترمربع وجود داره ؟؟
بشدت نیاز مندشم!!
نشریه 89 کمکی بهم نکرد !!!
اگه فایلی چیزی هست لینک بدین بسیار سپاس گزار میشم

mehdimsv

عضو جدید
بسیار عالی
میدونم که مثال بود مهندس ولی برای یک اتاق 12 متری 300w نیاز داریم
با این حال بازم مرسی

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
دوستان شرمنده من معماریمیخونم و از اصطلاحات علمیتون سردرنمیارم!!
خواستم ببینم که برای بیماستان ریز استاندارد های روشنایی بر حسب وات/مترمربع وجود داره ؟؟
بشدت نیاز مندشم!!
نشریه 89 کمکی بهم نکرد !!!
اگه فایلی چیزی هست لینک بدین بسیار سپاس گزار میشم

با سلام

بستگی به اتاق ها دارد چون شدت روشنایی اتاق انتظار و اتاق روی تخت 300 لوکسِ، روشنایی عمومی 100 لوکسِ، روشنایی عمومی اتاق عمل 500 لوکس و ...

اگر برای 300 لوکس میخواد و با لامپ فلورسنت اجرا کنید شما چگالی توانی باید 12 وات بر مترمربع باشد.

استاندارد شدت روشنایی در مبحث 13 پیوست 2 موجود است.

برگرفته از آموزش طراحی تاسیسات برقی - مهندس یوسف بلقیس آذر