[مجسمه سازی] -آموزش مجسمه سازی از روی عکس

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
مجسمه سازی ازروی عکس چهره پروین اعتصامی

من در این کار سعی دارم مجسمه شاعره گرانقدر پروین اعتصامی را ازروی عکسی که دارم به تمامی علاقمندان به هنر مجسمه سازی با شیوه ای کاربردی در اجرای کار ، مجسمه سازی طوری اجرا نمایم که براحتی شما هنرجویان وعلاقمندان بتوانید در کمترین زمان ممکن مجسمه هایی که مورد نظرتان است از روی عکس بسازید ضمن اینکه اینکار نیاز دارد شما از تجسم خوبی بر خوردار باشیدتابتوانید سایه هایی را که درروی عکس است به عمق هایی درروی مجسمه ایجاد نمائید ومقدار نوری که به عکس تابیده بتوانیدحجمها را پیدانمائید. وهمچنین شما باید تفاوتهای کلی بین زنان ومردان را تا حدودی بشناسیدوهمچنین شناخت انواع چهرهارا داشته باشید.البته باکمی تمرین با این نوع مجسمه سازی دست پیدا خواهید کرد من در موقع کار باتوجه به سوالات هنرجویان حاضرسعی میکنم علاوه برپاسخ به سوالاتشان توضیحات را کامل نمایم.

کارتمام شده
۱ ) شما قبل از هر چیز نیاز دارید که شناختی از آناتومی چهره داشته باشید که میتوانید کار اسکلت وبلوک بندی چهره را که در درسهای قبل انجام داده ام مورد بررسی قرار دهید.سعی کنید زوایای اطراف صورت را بدست آورید.
۲) حتما جلو صورت را بطور عمودی در نظر داشته باشید.

۳) جمجمه را که میخوهید درست نمائید سعی کنید از تمام جهات مورد بررسی قراردهید.

۴ ) حتما با این نکته توجه کنید که جمجمه از پشت سر کاملا گرد باشد.این نکته برای سر مردان هم صدق میکند.
۵ ) حجم دایره پشت سر رابا طول سر در نظر داشته باشید.

۶ ) حتما به این نکته توجه داشته باشید که انتهای دایره جمجمه با فک در یک راستا باشند.

۷ ) مجددا اطرف چهره را بررسی نمائید چون گل شما نرم است به راحتی میتوانید تغییرات را ایجاد نمائیدتا جایی که میتوانید در درست کردن جمجمه وقت بگذارید .

۸ ) تناسب چهره را باخط مشخص میکنیم یعنی وسط بالای سر تاچانه را باخط مشخص کنید این خط دقیفا وسط چشمها میباشد.

۹ ) خط تقارن وسط چهره را بصورت عمودی میکشیم

۱۰ ) به وسیله دوشصت گل این قسمتهارا خالی میکنیم وبه اطراف میبریم.

۱۱ ) حفره های چشم را خالی میکنیم با مقدار گلی که از این نقطه درمی آوریم گونه ها را درست میکنیم.

۱۲ ) سعی میکنیم پشت چشمها را در این مرحله درست کنیم.

۱۳ ) استخوان پیشانی بالای ابروها و پل بینی را فرم بدهید.

۱۴ ) بینی را بصورت یک گوی کاملا گرد در زیر استخوان بینی قرار میدهید.

۱۵ ) برای پره های بینی دوتکه گل هم اندازه باید درست کنید ودردوطرف گوی قبلی بگذارید فقط باید توجه کنید که همه این گویها روی یک خط باشند بعضی از هنرجویان اشتباها این دو تکه گل را بالاتر و یا در وسط گوی اولی قرار می دهند این کار اشتباه است.
۱۶ ) شما باید در این مرحله یک تکه گل را بین دو انگشتان دست با فشار به صورت ورقه نازک در بیاورید.
۱۷ ) باید به این نکته توجه کنید که گل شما اگر در بین کف دست صاف شود ممکن است ترک خورده شود واین منظور مارا برآورده نمیکند.
۱۸ ) ورقه گلی راکه درست کرده ایم روی بینی قرار میدهیم واطرافش را محو میکنیم.

ادامه دارد...

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
ادامه-آموزش مجسمه سازی از روی عکس

۱۹ ) گل ورقه شده راکه روی بینی می گذاریم با فشاردست به آرامی با سطح زیری کار پرس میکنیم.

۲۰ ) سعی کنید فرم کلی بینی را با انگشتان بوجود آورید.باید منطقه سوراخ بینی را مطالعه کنید پیدا کردن اندازه وشکل سوراخ بینی به مشخص کردن شکل کلی بینی کمک میکندمثلا هرچه سوراخ بینی بیشتر نمایان باشدنوک بینی بیشتر به سمت بالا متمایل است هرچه سوراخها کمتر دیده شود نوک بینی بیشتر متمایل به پائین است ودر بعضی از افراد سوراخها اصلا دیده نمیشود.

۲۱ ) برای درست کردن لبها مقداری گل را به صورت بیضی شکل در میآوریم این مقدار نباید خیلی بزرگ ویاخیلی کوچک باشد.

۲۲ ) تنها کاری که باید انجام دهید این است که این گل را از طرف بالا با زیر بینی ودوطرف لبها محو کنید. و با انگشتان دو شصتتان زیر لب را فرم بدهید.

۲۳ ) انگشت شصتتان را زیرلب بگذارید وبالای لب رافرم دهید.

۲۴ ) برای لب پائین مانند لب بال گلی به شکل بیضی ولی دو طرف آن به سمت پائین خمیده باشددرست کنید ودر زیر لب بلالا قراردهید.

۲۵ ) فرم لب پائین را با توجه به عکس تان درست کنید .توجه داشته باشید بغل های لب پائین را زیاد گود نکنید.چانه در گوشه های بیرونی دهان انحنای اندکی دارد.

۲۶ ) کارتان را از نیمرخ چک کنید خیلی از هنرجویان در این مرحله تصور میکنند که لبها خیلی برجسته شده توجه داشته باشید لبهارا تخت نگیرید.اگر میخواهید لبهای گوشتالو را درست کنید به گردی آنه توجه کنید.

۲۷ ) در این مرحله موقع اضافه کردن گونه ها ولپ میباشد مقدار زیادی گل اضافه کنید من چو ن چهره پروین اعتصامی رادرست میکنم وایشان چهره پری داشته اند زیاد گل اضافه میکنم..

۲۸ ) ارتباط گونه وشقیقه را بدست آورید .هرچهره ای در نقاطی تعدادی زاویه مشخص دارند جایی که چانه به فک می رسد یا وقتی به گونه میرسد یا استخوان گونه به شقیقه وصل میشود این زوایا را پیدا کنید

۲۹ ) دوتکه گل را بصورت گوی کوچکی با کف دستتان درست کنید سعی کنید مقدار گل هم اندازه باشند
آنهارا در حفره چشم قرار دهید.

۳۰ ) من در اینجا میخواهم اساس وفرمهای کلی چسم را برایتان توضیح دهم ابتدا شماباید بدانید که چشم یک گوی کاملاگرد است.

۳۱ ) پلک با لا وپلک پائین را روی کره چشم میگذلریم .محل خطی که کشیده ام بالاترین محل در پلک بالاو پائین ترین محل در پلک پائین میباشد.

۳۲ ) همیشه به این نکته توجه داشته باشید مجرای اشک پائینتر از گوشه چشم است.

۳۳ ) در قسمت مجرای اشک ، پلک بالا معمولا درهمین جا کمی پلک بالاتر قراردارد پس گل زادی را برمیداریم.

۳۴ ) در مقابل پلک بالا دقیقا بایک زاویه ۴۵ درجه روی پلک پائین، پلک را کمی پائین تر می آوریم ومقداری از گل رابر میداریم.

۳۵ ) بعداز اینکه پلک ها را درست کردید زاویه آن رابررسی کنید.

۳۶ ) توجه داشته باشید به این نکته مهم که همیشه پلک بالا جلوتر از پلک پائین است. این کاررا از نیمرخ بهتر مشاهده میکنید.

۳۷ ) اندازه چشم را باتوجه به بینی درجای خودش مشخص میکنیم.وتوجه داشته باشید بالای استخوان گونه همسطح زیر چشم میباشد.

۳۸ ) من با ابزار چوبی جای چشم را مشخص میکنم.

ادامه دارد..

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار

۳۹ ) از نیم رخ کارم را برسی وزاویه هارا درست میکنم.

۴۰ ) جای موهاو محدوده آن را مشخص میکنم. بسیاری از هنرمندان برای بهتر دیدن کارشا ن را در آینه نظاره میکنند وشما میتوانید برای دیدن درستی کارتان آنرا در آینه ببینیدویا از کارتان فاصله بگیریدویا از هنرمندان دیگر کمک بگیرید ویا آنرا به زمانی دیگر موکول کنید.

۴۱ ) حجم کلی موهارا بگذارید.

۴۲ ) من در اینجا سعی دارم موها و همچنین روسری پروین اعتصامی را فرم دهم.

۴۳ ) توجه به فرم موها ومقدار حجم وحالت قرار گرفتن روی صورت را بدقت تحت نظر داشته باشید.

۴۴ ) حجم کلی سر را باتوجه به روسری آن با کاردک درست کنید.

۴۵ ) موقع آن شده که مقداری به فرم شانه ها و پائین کار توجه کنید شمابهتراست برای کاستن گل با ابزار سیمی اینکاررا انجام دهید این ابزار به شما این امکان را میدهد که همزمان با کاستن گل به صاف کردن آن نیز بپردازید.

۴۶ ) به این نکته توجه داشته باشید که جون گل شما هنوز سفت نشده است با احتیاط مقدار آن را کم کنید

۴۷ ) به فرم پیچشهای روسری توجه کنید وبه آرامی روی آن فرم بدهید.

۴۸ ) کار تقریبا روبه اتمام است وهنرمند خوبمان آقای حسین کاظمی که میخواهد مجلس مارا ترک کند به من میگوید مجسمه سازی مانند نقاشی لذت خوبی دارد.من با ایشان موافقم چون کار با گل میتواند برای نقاشان مفید باشد.

۴۹ ) شمابرای در آوردن عنبیه در روی چشم نیاز به ابزار سیم گرد دارید وقبل از هر چیز جای عنبیه را در روی چشم مشخص نمائید.محل قرارگرفتن عنبیه را حتما با فاصله گرفتن ازمجسمه درروی هردوچسم انجام دهید اگر فاصله شما به مجسمه نزدیک باشد ممکن است چشم ها لوچ شوند واین کار زیاد مطلوب به نظرنیاید.

۵۰ ) بعداز در آوردن عنبیه شما میتوانید مردمک چسم را با انتهای قلم مویی که گرد است با اندکی فشار در بیاورید

۵۱ ) نور روی عنبیه را با مقداری گل بصورت یک مثلث در میآوریم

۵۲ ) کار به اتمام رسید امیدوارم اینکارتوانسته باشد به شما کمک کند تابتوانید مجسمه دلخواه تان رابسازید

منبع:ساغررنگ