[ متره راهسازی و راهداری ] پرسش و پاسخ > راهنمایی

zamen

عضو جدید
سلام
خدمت دوستا و همکارا
یه پروژه راهسازی رو با لند انجام دادم می خوام متره و برآورد کنم
برآوردش مشکل نیست ولی تو نحوه مترش به مشکل خوردم
مثلا نحوه محاسبه (پخش وآب پاشي و تسطيح و پروفيله كردن و رگلاژ و كوبيدن قشرهاي خاكريزي و تونان با 100 درصد كوبيدگي و بروش آشتو اصلاحي وقتي كه ضخامت قشرهاي خاكريزي پس از كوبيده شدن حداكثر 15 سانتيمتر باشد) یا (تهيه مصالح و خط كشي متصل و مداوم بعرض 12 سانتيمتر با رنگ گرم ترافيكي همراه با گلاسبيد با دوام 18 ماهه) و ...........
فهرست بها خیلی گنگه و هر منبعی رو که نگا کردم بیشتر توضیحش رو براورد بود تا متره

جلوتر از بابت راهنماییهاتون تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
خدمت دوستا و همکارا
یه پروژه راهسازی رو با لند انجام دادم می خوام متره و برآورد کنم
برآوردش مشکل نیست ولی تو نحوه مترش به مشکل خوردم
مثلا نحوه محاسبه (پخش وآب پاشي و تسطيح و پروفيله كردن و رگلاژ و كوبيدن قشرهاي خاكريزي و تونان با 100 درصد كوبيدگي و بروش آشتو اصلاحي وقتي كه ضخامت قشرهاي خاكريزي پس از كوبيده شدن حداكثر 15 سانتيمتر باشد) یا (تهيه مصالح و خط كشي متصل و مداوم بعرض 12 سانتيمتر با رنگ گرم ترافيكي همراه با گلاسبيد با دوام 18 ماهه) و ...........
فهرست بها خیلی گنگه و هر منبعی رو که نگا کردم بیشتر توضیحش رو براورد بود تا متره

جلوتر از بابت راهنماییهاتون تشکر

سلام
برام متره و بدست آموردن حجم عملیات خاکی(خاکبرداری و خاکریزی)
بعد از تعیین روش محاسبه (مثلا منشوری) یک جدول در اکسل درست کنید و با وارد کردن کد ارتفاعی نقاط در فواصل کم (مثلا هر 20 متر) حجم عملایت خاکی را محاسبه کنید
میزان آب و غلطک با توجه به نوع خاک و تراکم مورد نیاز است
برای انکار باید فرضیات در نظر بگیرید و محاسبه کنید

sentilvlentall

عضو جدید
سلام نحوه نوشتن ریزمتره صورت جلسه لکه گیری و تراش و روکش آسفالت وپیاده روسازی تیپ رو برام توضیح می دید یا اگه نمونه ای دارید برام بزارین لطفا

monfared11

عضو جدید
سلام من میخوام کار پیمانکاری راه بردارم،میخواستم ببینم تهیه نقشه با مقیاس 1000/1 و عرض 200 متر کیلومتری چقدر قیمت بدم که ضرر نکنم؟(کار واسه شرکت دسته یکه و نرخ فهرست بهای 91 میگیره ولی واسه من دست دوم هست با نظارت سازمان) ممنون میشم کسی که پیمانکاری انجام داده کمکم کنه.مرسی.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام من میخوام کار پیمانکاری راه بردارم،میخواستم ببینم تهیه نقشه با مقیاس 1000/1 و عرض 200 متر کیلومتری چقدر قیمت بدم که ضرر نکنم؟(کار واسه شرکت دسته یکه و نرخ فهرست بهای 91 میگیره ولی واسه من دست دوم هست با نظارت سازمان) ممنون میشم کسی که پیمانکاری انجام داده کمکم کنه.مرسی.
دو تا مورد لازم داری : 1)فهرست بهای 91 فصل راه سازی که مطابق با خواست پروژه ایتم ها رو مشخص کنی و قیمت را در بیاری
2)حق دستمزد و تعرفه های نقشه برداری .
برای ضرر نکردن بهتر یه سایت ویزیت داشته باشی که نوع منطقه ، جنس خاک و ماشین الات رو بتونی بسنجی

noorialam17

عضو جدید
متره و برآورد

متره و برآورد

سلام
برنامه متره و برآورد برای راه نیاز دارم اگه کسی داره لطفا برام بفرسته

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام. برای اینکه متره و براورد رو بخوام یاد بگیرم از کجا شروع کنم ؟! در حد زیر صفر هستم در متره و براورد متره و براورد راه .:cry:

mehrdad_pamad

عضو جدید
با سلام. برای اینکه متره و براورد رو بخوام یاد بگیرم از کجا شروع کنم ؟! در حد زیر صفر هستم در متره و براورد متره و براورد راه .:cry:

با سلام
برای یادگیری این درس مهم و کاربردی تو رشته مهندسی عمران راه های زیادی وجود دارد
1-شما میتونید با استفاده از کتاب های متعددی که تو بازار وجود داره استفاده و مطالعه کنید
2-امروزه کلی فایل آموزشی چه بصورت پاورپوینت چه بصورت pdf تو نت موجود هست و مقالات آموزشی خوب و مفیدی می باشند می توانید با دانلود آنها نواقص متره خود را بهبود دهید(پیشنهاد بنده متره مهندس نوید سلیمانی پور)
موفق باشید

ENG.L.S

با سلام
برای یادگیری این درس مهم و کاربردی تو رشته مهندسی عمران راه های زیادی وجود دارد
1-شما میتونید با استفاده از کتاب های متعددی که تو بازار وجود داره استفاده و مطالعه کنید
2-امروزه کلی فایل آموزشی چه بصورت پاورپوینت چه بصورت pdf تو نت موجود هست و مقالات آموزشی خوب و مفیدی می باشند می توانید با دانلود آنها نواقص متره خود را بهبود دهید(پیشنهاد بنده متره مهندس نوید سلیمانی پور)
موفق باشید

ممنونم . من نتونستم کتا متره ایشون مرتبط به راهسازی رو پیدا کنم .
ممنون میشم کمکم کنید . :gol:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
ممنونم . من نتونستم کتا متره ایشون مرتبط به راهسازی رو پیدا کنم .
ممنون میشم کمکم کنید . :gol:

درود بر شما .......

شخصی که مسلط شده باشه به متره کردن ... تمام موارد رو محاسبه کنه......... .. حالا ممکنه در بخش راهسازی آیتم هایی وجود داشته باشند که در ساختمان با اون برخورد نکرده باشیم .......... که با مطالعه و مشاوره می توان این موارد رو هم متره کرد .........

مطالعه کتابهای آموزش مترور ...... کمک زیادی به یادگیری میکنه ........

بدرود.......

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
یک تمرین برای شروع و آشنایی :

برای یک مسیر به طول 1500 متر و عرض 6 متر با اجرای یک لایه بیندر موارد زیر را محاسبه نمایید ؟

- چند تن آسفالت نیاز دارد ؟
- چند متر مکعب آسفالت نیاز دارد ؟
-میزان قیر مصرفی آسفالت راه محاسبه نمایید ؟
- میزان قیر مصرفی پریمکت را محاسبه نمایید ؟

پاسخ هاتون رو ارسال کنید....... تا درانتها پاسخ باهم به پاسخ صحیح برسیم .

ENG.L.S

یک تمرین برای شروع و آشنایی :

برای یک مسیر به طول 1500 متر و عرض 6 متر با اجرای یک لایه بیندر موارد زیر را محاسبه نمایید ؟

- چند تن آسفالت نیاز دارد ؟
- چند متر مکعب آسفالت نیاز دارد ؟
-میزان قیر مصرفی آسفالت راه محاسبه نمایید ؟
- میزان قیر مصرفی پریمکت را محاسبه نمایید ؟

پاسخ هاتون رو ارسال کنید....... تا درانتها پاسخ باهم به پاسخ صحیح برسیم .

با سلام .
ممنونم.

وزن مخصوص اسفالت 2200 کیلوگرم بر متر مربع

1500*6*0.10=9000*2200=19800 تن

ضخامت اسفالت رو 10سانت در نظر گرفتم .

چند متر مکعب اسفالت
1500*6*0.1=9000 متر مکعب

میزان قیر مصرفی

در صورتي كه قرار است دو يا چند قشر آسفالت در فاصله زماني يك الي دو هفته به طور متوالي پخش شود، مشروط بر آنكه باران روي آن نباريده و هوا سرد نباشد، با نظر دستگاه نظارت مي‌توان از پخش اندود تك‌كت خودداري نمود.
ـ در صورتي كه روي سطح آسفالت پخش شده تازه، باران ببارد و يا سطح آلوده به گردوغبار شده باشد، ميزان قير 33/0-23/0 كيلوگرم در مترمربع مي‌باشد. قبل از پخش امولسيون قيري، بايد آن را با آب شيرين و زلال هم حجم خود رقيق نمود.

چند بگیریم. ؟؟؟

وزن مخصوص قیر = 1200 کیلوگرم بر متر مکعب

قیر مصرفی پریمکت (نفوذی)

مقدار قير كه پس از 24 ساعت كاملاً جذب راه مي‌شود، براي سطح شني با بافت ريزدانه 5/0 كيلوگرم در مترمربع و براي بافت درشت‌دانه تا حدود 2 كيلوگرم در مترمربع مي‌باشد.

1500*6=9000*5=45000 کیلوگرم اگر ریز دانه باشه

2*1500*6=18000کیلوگرم اگر درشت دانه باشه

نمیدونم چقد درسته :cry:

ENG.L.S

درود بر شما .......

شخصی که مسلط شده باشه به متره کردن ... تمام موارد رو محاسبه کنه......... .. حالا ممکنه در بخش راهسازی آیتم هایی وجود داشته باشند که در ساختمان با اون برخورد نکرده باشیم .......... که با مطالعه و مشاوره می توان این موارد رو هم متره کرد .........

مطالعه کتابهای آموزش مترور ...... کمک زیادی به یادگیری میکنه ........

بدرود.......

کتاب مترور راهسازی رو کتاب فروشی ها ندارن . من لینکی که پیدا کردم چهار تا رو با هم میفروشه من یه دونه از این کتابا رو قبلا خریدم . نمیدونم راه دیگه ای هست برای تهیه این مترور راهسازی ؟؟؟!!!!:cry:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام .
ممنونم.

1500*6*0.10=9000*2200=19800 تن

چطور محاسبه کردنی که شد 9000 متر مکعب یک بار دیگه ضرب میکنیم .....

1500*6*0.1= 900 متر مکعب حجم آسفالت ضربدر 2200 وزن مخصوص = 1980 تن

چند متر مکعب اسفالت
1500*6*0.1=9000 متر مکعب

طی عبارت به دست آمده بالا 900 متر مکعب

میزان قیر مصرفی

در صورتي كه قرار است دو يا چند قشر آسفالت در فاصله زماني يك الي دو هفته به طور متوالي پخش شود، مشروط بر آنكه باران روي آن نباريده و هوا سرد نباشد، با نظر دستگاه نظارت مي‌توان از پخش اندود تك‌كت خودداري نمود.
ـ در صورتي كه روي سطح آسفالت پخش شده تازه، باران ببارد و يا سطح آلوده به گردوغبار شده باشد، ميزان قير 0.33 الی 0.23 كيلوگرم در مترمربع مي‌باشد. قبل از پخش امولسيون قيري، بايد آن را با آب شيرين و زلال هم حجم خود رقيق نمود.
1- ابتدا بفرمایید منبع این مطلب کجاست ؟
2-متن مورد نظر مربوط به زمانی هست که چند لایه آسفالت بیندر و توپکا قرار است انجام شود .. و اشاره دارد که اگر فاصله زمانی پخش این لایه ها کم است و وضعیت جوی هوا مناسب با نظر دستگاه نظارت می توان از پخش قیر تک کت خودداری نمود .

تک کت چیست : خیلی ساده و خلاصه عرض کنم خدمتتون قیری که روی سطح آسفالت برای چسباندگی لایه بعد و یا درزگیری لایه قدیمی پخش میشه رو تک کت میگن ....

کاربرد تک کت:
- اجرای لایه بعدی آسفالت
-اجرای ماسه آسفالت روی سطح آسفالت قدیمی به منظور لکه گیری و درزی گیری و ترمیم رویه آسفالت که میزان آن پخش به نسبت خرابی راه بستگی دارد حداقل 500 گرم (0.5 کیلوگرم) در متر مربع در اجرا پخش می کنند.
- اجرای فقط تک تک در راهها با توجه به میزان خرابی جهت درزگیری و به اصطلاح واکس زدن

چند بگیریم. ؟؟؟

وزن مخصوص قیر = 1200 کیلوگرم بر متر مکعب

قیر مصرفی پریمکت (نفوذی)

مقدار قير كه پس از 24 ساعت كاملاً جذب راه مي‌شود، براي سطح شني با بافت ريزدانه 0.5 كيلوگرم در مترمربع و براي بافت درشت‌دانه تا حدود 2 كيلوگرم در مترمربع مي‌باشد.

2- معمولادر اجرا که بیس ما دانه بندی به اندازه نخودی را دارد ....... در هر متر مربع 1.250 کیلوکرم قیر پخش می شود .

روش محاسبه میزان قیر پریکمت

1500*6 = 9000 متر مربع
9000*1.25 = 11250 کیلوگرم که تقسیم بر 1000 بشه جهت تبدیل به تن میشه
11.250 تن

1500*6=9000*5=45000 کیلوگرم اگر ریز دانه باشه

2*1500*6=18000کیلوگرم اگر درشت دانه باشه

نمیدونم چقد درسته

محاسبه ای که انجام دادیدن برای 2 کیلوگرم درسته اما برای نیم کیلوگرم درست نیست چون شما در عمل ضربدر 5 کیلوگرم در هر متر مربع کردین و بایستی در عبارت به شکل زیر عمل می کردید .

1500*6*0.5=4500 کیلوگرم که میشه به عبارتی 4.5 تن

به شکل زیر عمل میکنیم .

تناژ آسفالت ما از حاصل بالا به دست آمده 1980 تن

این رو باید در دانسته ها تون در برآورد میزان قیر آسفالت همیشه داشته باشید که
هر تن آسفالت میزان 50 کیلو گرم قیر نیاز دارد .

حال 1980*50 =99000 کیلو گرم که تقسیم بر 1000 میشه 99 تن قیر آسفالت ما میشه ....

پاسخ های ما میشود .

- چند تن آسفالت نیاز دارد ؟ ...................................1980تن
- چند متر مکعب آسفالت نیاز دارد ؟ .......................900 متر مکعب
-میزان قیر مصرفی آسفالت راه محاسبه نمایید ؟ ...99 تن
- میزان قیر مصرفی پریمکت را محاسبه نمایید ؟ .....11.250 تن

تاپیک مرتبط با موضوع

[h=1][ محاسبه آسفالت و قیر ] برآورد احجام | قیمت روز آسفالت و قیر[/h]​

آخرین ویرایش:

ENG.L.S

با سلام .
ممنونم.

چطور محاسبه کردنی که شد 9000 متر مکعب یک بار دیگه ضرب میکنیم .....

1500*6*0.1= 900 متر مکعب حجم آسفالت ضربدر 2200 وزن مخصوص = 1980 تن

طی عبارت به دست آمده بالا 900 متر مکعب

2-متن مورد نظر مربوط به زمانی هست که چند لایه آسفالت بیندر و توپکا قرار است انجام شود .. و اشاره دارد که اگر فاصله زمانی پخش این لایه ها کم است و وضعیت جوی هوا مناسب با نظر دستگاه نظارت می توان از پخش قیر تک کت خودداری نمود .

تک کت چیست : خیلی ساده و خلاصه عرض کنم خدمتتون قیری که روی سطح آسفالت برای چسباندگی لایه بعد و یا درزگیری لایه قدیمی پخش میشه رو تک کت میگن ....

کاربرد تک کت:
- اجرای لایه بعدی آسفالت
-اجرای ماسه آسفالت روی سطح آسفالت قدیمی به منظور لکه گیری و درزی گیری و ترمیم رویه آسفالت که میزان آن پخش به نسبت خرابی راه بستگی دارد حداقل 500 گرم (0.5 کیلوگرم) در متر مربع در اجرا پخش می کنند.
- اجرای فقط تک تک در راهها با توجه به میزان خرابی جهت درزگیری و به اصطلاح واکس زدن

2- معمولادر اجرا که بیس ما دانه بندی به اندازه نخودی را دارد ....... در هر متر مربع 1.250 کیلوکرم قیر پخش می شود .

روش محاسبه میزان قیر پریکمت

1500*6 = 9000 متر مربع
9000*1.25 = 11250 کیلوگرم که تقسیم بر 1000 بشه جهت تبدیل به تن میشه
11.250 تن

محاسبه ای که انجام دادیدن برای 2 کیلوگرم درسته اما برای نیم کیلوگرم درست نیست چون شما در عمل ضربدر 5 کیلوگرم در هر متر مربع کردین و بایستی در عبارت به شکل زیر عمل می کردید .

1500*6*0.5=4500 کیلوگرم که میشه به عبارتی 4.5 تن

به شکل زیر عمل میکنیم .

تناژ آسفالت ما از حاصل بالا به دست آمده 1980 تن

این رو باید در دانسته ها تون در برآورد میزان قیر آسفالت همیشه داشته باشید که
هر تن آسفالت میزان 50 کیلو گرم قیر نیاز دارد .

حال 1980*50 =99000 کیلو گرم که تقسیم بر 1000 میشه 99 تن قیر آسفالت ما میشه ....

پاسخ های ما میشود .

- چند تن آسفالت نیاز دارد ؟ ...................................1980تن
- چند متر مکعب آسفالت نیاز دارد ؟ .......................900 متر مکعب
-میزان قیر مصرفی آسفالت راه محاسبه نمایید ؟ ...99 تن
- میزان قیر مصرفی پریمکت را محاسبه نمایید ؟ .....11.250 تن

پستها مفید و مرتبط ......#11 #14#10

ممنونم از جامعتون .
راستش من مثالتونو خوندم هیچ اشنایی با اصطلاحات نداشتم حدود 3 الی 4 ساعت سرچ کردم وخوندم یه چیزی به دست بیاد هستریمو پاک کردم منبعشو نمیدونم دقیقا کدوم سایت بود .

یه سوال اگه دانه ها نخودی نبود ؟؟/
اون موقع باید چه کنم ؟؟
ممنونم از پست های مفیدتون جدا مفید بودن .

ENG.L.S

صورت وضعیت راهسازی

صورت وضعیت راهسازی

با سلام.

من میخوام صورت وضعیت نوشتن برای پروژه راهسازی رو یاد بگیرم . برام خیلی اهمیت داره

یه نمونه صورت وضعیت اماده که برای اموزش گذاشتن رو دانلود کردم ولی متاسفانه من اصلا بلد نیستم.

فرمولی که ردیف 030903 چجوریه؟ عدد 0.77 چیه ؟ ضریب حمل رو از کجا میبینه ؟ از نشریه 101 ؟
من هیچ اطلاعاتی ندارم ممنون میشم کمکم کنید .

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام.

من میخوام صورت وضعیت نوشتن برای پروژه راهسازی رو یاد بگیرم . برام خیلی اهمیت داره

یه نمونه صورت وضعیت اماده که برای اموزش گذاشتن رو دانلود کردم ولی متاسفانه من اصلا بلد نیستم.

فرمولی که ردیف 030903 چجوریه؟ عدد 0.77 چیه ؟ ضریب حمل رو از کجا میبینه ؟ از نشریه 101 ؟
من هیچ اطلاعاتی ندارم ممنون میشم کمکم کنید .

درود بر بانو لیدا ...............:gol:

جهت اینکه با فاصله حمل ، ضریب اون ، و سایر موارد آشنا بشی ........ نیاز نیست که نشریه 101 رو مطالعه کنید .........

در خود فهرست بهای راه و باند .........توضیحاتی را در اول هر فصل داده که شما رو متوجه می کنه ......... شما مطالعه کنید ........ فهرست بهاء راه و باند رو که لینک رو قرار میدم ........ فرقی نمیکنه مربوط به چه سالی هست .......فقط فهرست بهاء راه و باند رو دانلود کنید و توضیحات اول هر فصل رو مطالعه کنید ......

فصل حمل رو هم که مربوط به این شیت شما هست ....... رو بیشتر دقت کنید ..... حالا بعد سوالتتون رو بپرسید ......در حد توان هستیم در خدمت دوستان ......

[h=3]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gif http://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/sticky.gif مهم : [فایل فهرست بها ] ► دانلود[/h]
این تاپیک هم مفید هستش ......

[h=3][روش محاسبه حمل در فهرست بهای ابنیه][/h]

ENG.L.S

با سلام.

قسمت مقدمه فصل یک فهرست بهای سال 94 بند 12 نوشته :

ردیف های تخریب و کندن آسفالت ، شامل عملیات تخریب و کندن آسفالت قسمتی از ضخامت آسفالت نمی شود .

جمله شو ممنون میشم توضیح بدین که منظورش چیه

amir4292

عضو جدید
دانلود کتاب مترور که در سایت های دیگر به صورت پولی ارائه می شود: در دو قسمت مجزا

مشخصات این کتاب:

۱) زبان بسیار ساده و آسان
۲) آموزش قدم به قدم متره
۳) استفاده از فرمول­ها و روابط اجرایی و کاربردی
۴) استفاده از عکس های اجرایی برای هر موضوع
۵) ارائه شیوه های نوین در علم متره و برآورد
۶) ارائه ترفندها و تکنیک های متره و ریزمتره و جلوگیری از پرت مصالح
۷) ارائه نکات پایه­ای متره که اکثر کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران از آن غافلند.
۸) یادگیری مطالب در کوتاهترین زمان ممکن
۹) اگر هیچ تجربه ­ای در زمینه متره و اجرای ساختمان نداشته باشید می­توانید با مطالعه این کتاب حرفه­ای شوید.
۱۰) قابل استفاده تمامی دانشجویان و فارغ­ التحصیلان رشته مهندسی عمران، معماری، ساختمان، شهرسازی، نقشه ­برداری و کارفرمایان، کارشناسان، مشاوران، پیمانکاران و کلیه علاقمندان به صنعت ساختمان.
دانلود از اپلودر لینک غیر مستقیم:

http://www.uplooder.net/files/748767c2fab24409f1fc192ece6a4e48/ketabe_metror.rar.html

لینک مستقیم
ketabe metror.rar

بالا