[مبانی معماری داخلی] وحدت و هماهنگی

mpb

مدیر تالار مهندسی معماریدفتر کار وبسایت بازی آنلاین Aeria Games، طراحی شده توسط Lindemann Projektnet ، وحدت و هماهنگی را به کمال نشان می دهد، در واقع این وحدت و هارمونی در فضا باعث شده است تا کارمندان این سایت بازی آنلاین، که با محیطی تعاملی، پر از رنگ و نقش های متفاوت و شلوغ سر و کار دارند، بتوانند کمی آرام بگیرند.


هماهنگی

هارمونی را می‌توان به این صورت توصیف کرد: هم‌شکلی یا ارتباط عناصر باهم، عناصر دارای مشخصه‌هایی مشترک باشند.تکرار عناصر طراحی مثل رنگ، بافت، شکل و فرم ساده‌ترین روش برای ایجاد هارمونی در یک ترکیب‌بندی بصری است.

در طرح گروه معماری BEHF برای این فضای اداری، از رنگ ، نقش، و شکل به‌عنوان عناصری هماهنگ در سطح کف استفاده شده است.


وحدت

وحدت ، آن زمان محقق می‌شود که عناصر یک فضا با هم ترکیب می‌شوند و یک کل واحد ، هماهنگ و متعادل را ایجاد می‌کنند. آنگاه است که فضا و ترکیب‌بندی آن به چشم خوش می‌آید و همه‌ی عناصر با هم کار می‌کنند. نتیجه، حسی لذت‌بخش در فضا است .

در این رستوران، حال و هوای روستایی نازک‌کاری‌ها، سازه نمایان، انواع صندلی‌ها و مجسمه گوزن، فضایی دنج و هماهنگ ایجاد کرده‌اند.


مشاهده می‌کنید که چطور اصول و مفاهیم مختلف طراحی باهم ارتباط دارند و لازم و ملزوم یکدیگرند. هماهنگی و وحدت، دو واژه‌ای هستند که طراحان برای توصیف حس فضا از آن‌ها استفاده می‌کنند. رعایت این اصول موجب ایجاد آرامش ، جلوگیری از ریخت‌وپاش و هرج‌ومرج می‌شود و به ایجاد فضایی زیبا و متعادل کمک می‌کند.
شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که «خب، اگر همه‌چیز مثل هم باشند، آیا فضا، یکنواخت و کسل‌کننده نمی‌شود؟ آیا تنوع، چاشنی فضاهای داخلی نیست؟». در جواب باید گفت بله! درواقع طراحان سعی می‌کنند طرح‌هایی نه یکنواخت بلکه هماهنگ ایجاد کنند و با اضافه کردن مقداری تنوع و عناصر متفاوت، جذابیت و سرزندگی را در فضا به وجود بیاورند. لازم به ذکر است که تمامی اصول و مفاهیم طراحی بایستی به‌درستی و در زمان و موقعیت مناسب به کار گرفته شوند. طراحان از این مفاهیم به‌عنوان ابزارهایی جهت خلق فضاهایی زیبا و منحصربه‌فرد برای شما استفاده می‌کنند.

در این فروشگاه کفش که توسط Nendo طراحی شده است، مشاهده می‌کنید که طراح چگونه با ایجاد تنوع و اضافه کردن چند رنگ متفاوت ، فضایی دل‌نشین، جذاب و هماهنگ ایجاد کرده است.


استفاده هوشمندانه از این مفاهیم کهن در طراحی باعث می‌شود فضاهایی هرچه زیباتر و با هویت‌تر داشته باشید. طراحان و متخصصان به‌خوبی می‌دانند چطور از این اصول برای خلق فضایی مناسب شما استفاده کنند.

منبع: hatchdesign.ca
 
بالا