مباحث تخصصی شبکه

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
بچه ها من از یه جا مطالبی پیدا کردم کلا در مورد شبکه اس اینجا کپی می کنم تا هر هفته در مورد یه موضوع بحث کنیم و هر کس هر چی بلده بگه ماشالله اکثر بچه ها شبکه بلدن ولی هیچ کس بحث علمی نمی کنه :razz:
من خودم زیاد بلد نیستم ولی اونایی که اطلاع دارم حتما نظر می دم بحث کنیم (بچه های کامپیوتر هم می تونن شرکت کنن )
اینم بگم اگه به این نظر هستین که خوب هر کس بره کلاس یاد بگیره باید سه نکته رو بگم 1. همه ی مطالب تو کلاس ها گفته نمیشه و باید بعضی مطالب کاربردی رو خودمون یاد بگیریم2. ممکنه من برم یه دوره ای شما بری دوره دیگه به جای اینکه همه تمام کلاس ها رو بره خوب هر کس هر چی بلده بگه این جوری شاید شما هم چیزی بلد نبودین از دوستان یاد گرفتین اگه قرار باشه هر کس هرچی بلده واسه خودش نگه داره اونوقت هیچ کس هم یاد گرفته هاشو به شما نمی گه 2.با این کار تو وقت هم صرفه جویی می کنین و اگه از لحاظ استخدام اینا فکر می کنین بقیه یاد می گیرن و می رن جای شما رو می گیرن مطمئن باشین هیچ کس جای هیچ کس رو نمی تونه بگیره مخصوصا در زمینه شبکه که بازار کارش خوبه پس لطفا هر کس هر چی بلده بدون پیچوندن مطالب بگه تا همه با هم بحث کنیم و یاد بگیریم ممنون

لطفا هر کس هر اطلاعی در این زمینه داره بگه :w27:

آخرین ویرایش:

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
- تعیین تعداد سرورها و مشخصات سخت افزاری آن ها
-تعیین نوع و تعداد تجهیزات مورد نیاز شبکه
-طراحی ساختار آدرس دهی آی پی کامپیوتر و نامگذاری آن ها
-طراحی ساختار vlan های مورد نیاز جهت کنترل ترافیک و افزایش امنیت
-تعیین سیستم عامل ها و سرویس ها و نرم افزارهای مورد نیاز جهت نصب
-بحث در مورد مشخصات و مکان ups
- نصب و راه اندازی mail server
-نصب و راه اندازی وب سرور iis
- نصب و راه اندازی sql server
-نصب و راه اندازی terminal server
-نصب و راه اندازی WSUS
-نصب و راه اندازی آنتی ویروس در شبکه
-دسترسی به شبکه محلی از راه دور
-رمز گذاری داده های تبادل شده بین شبکه ها VPN
-پیاده سازی سیستم مانیتورینگ
-نصب و راه اندازی فایر وال و کش سرور (ایزا سرور )
افزایش امنیت سیستم ها system hardening
-پرینت سرور
-یک آپ

آخرین ویرایش:

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
خوب موضوع بحث اول :- تعیین تعداد سرورها و مشخصات سخت افزاری آن ها
شروع کنیم ؟؟؟کیا هستن ؟؟؟

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
سلام این یعنی شما هم هستین؟ اول هر کدوم یه مختصر بگیم چی بلدیم تا شناختی از دوره هایی که اطلاع داریم کلا بدونیم .سو تفاهم نباشه هرکسی که در بحث ها شرکت می کنه نظرشون برام مهمه حالا یکی ممکنه فقط نتورک پلاس بلد باشه یکی 10 تا دوره تخصصی .فقط می خوام بدونیم کدوم دوره ها بچه ها بلدن تا از سوادشون بیشتر استفاده کنیم;) و اینکه لطفا در بحث ها فقط به موضوع بحث اشاره کنیم و به اشخاص توهین نشه چون من همه رو دعوت کردم :D هم بچه های کامپیوتر و هم بچه های خودمون .می خوام کلا فقط بحث شبکه باشه و تعدامون زیاد باشه تا بحث داغی باشه و هیچ مورد بحث و ناراحتی شخصی پیش نیاد تا بتونیم بحث ها رو ادامه بدیم.ممنون:w27:
خوب من از خودم شروع می کنم mcitp بلدم و یه کمی خیلی کم mcse و نتورک پلاس

آخرین ویرایش:

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام این یعنی شما هم هستین؟ اول هر کدوم یه مختصر بگیم چی بلدیم تا شناختی از دوره هایی که اطلاع داریم کلا بدونیم .سو تفاهم نباشه هرکسی که در بحث ها شرکت می کنه نظرشون برام مهمه حالا یکی ممکنه فقط نتورک پلاس بلد باشه یکی 10 تا دوره تخصصی .فقط می خوام بدونیم کدوم دوره ها اطلاعات داریم

من دوره تخصصی نرفتم ولی خوب یه چیزهایی تجربی بلدم
اگه بتونم و مفید باشم تو مبحث ها شرکت می کنم:D

*avast*

اخراجی موقت

من دوره تخصصی نرفتم ولی خوب یه چیزهایی تجربی بلدم
اگه بتونم و مفید باشم تو مبحث ها شرکت می کنم:D
:w05::w05::w05:

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
خوب پس من نظرمو میگم اگه موافق باشید بگین اگه مخالفم باشین دلیل رو بگین که پیشنهاد تون چیه :
به نظر من هر 4 روز یه مبحث رو کار کنیم و یا اگه دوستان قبول کنن یه حالت فشرده باشه مثل همین boot camp اینا که هر روز یه مبحث رو کار کنیم به نظر خود من این بهتره ولی چون نمی دونم کیا هستن تو این بحث فشرده واسه همین نمی تونم قطعی بگم .یکی هم من بحث جدید رو از شنبه شروع می کنم لطفا در بحث شرکت کنین و قبل اون بگین با کدوم یک از پیشنهاد هام موافق هستین

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار

من این رو نفهمیدم .. دقیقا چیشو میخواین بحث کنید ؟!!
خب این سوالتون کلی نیست ..
بنظرم بسته به شرایط این فرق میکنه

خوب پس من نظرمو میگم اگه موافق باشید بگین اگه مخالفم باشین دلیل رو بگین که پیشنهاد تون چیه :
به نظر من هر 4 روز یه مبحث رو کار کنیم و یا اگه دوستان قبول کنن یه حالت فشرده باشه مثل همین boot camp اینا که هر روز یه مبحث رو کار کنیم به نظر خود من این بهتره ولی چون نمی دونم کیا هستن تو این بحث فشرده واسه همین نمی تونم قطعی بگم .یکی هم من بحث جدید رو از شنبه شروع می کنم لطفا در بحث شرکت کنین و قبل اون بگین با کدوم یک از پیشنهاد هام موافق هستین

اگر مبحثی باشه که بتونم .. خوشحال میشم شرکت کنم ..
چون زیاد از شاخه ایی به شاخه دیگه نمیشه باید برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و افراد مشخص (چون هر کسی ممکنه نخواد مثلا فلان بحث رو یاد بگیره و کارش چیز دیگه ایی هست)

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
من این رو نفهمیدم .. دقیقا چیشو میخواین بحث کنید ؟!!
خب این سوالتون کلی نیست ..
بنظرم بسته به شرایط این فرق میکنه

اگر مبحثی باشه که بتونم .. خوشحال میشم شرکت کنم ..
چون زیاد از شاخه ایی به شاخه دیگه نمیشه باید برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و افراد مشخص (چون هر کسی ممکنه نخواد مثلا فلان بحث رو یاد بگیره و کارش چیز دیگه ایی هست)
خوب یعنی یه شرکت هست ما از کجا تعیین می کنیم چند تا سرور نیاز داریم و کلا برا چی سرور نیاز داریم و مشخصات و معایب سرورها و بررسی تغییرات اونا
به نظرم بحث ها کلیه و همه مباحث هست یعنی مورد نیاز یک شبکه در نتیجه خوبه تا در موردشون اطلاع داشته باشیم بازم اگه موضوع های دیگه ای هم هست که به نظرتون خوبه بگید لیست رو ویرایش کنم

sanamsayna

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
راستش در مورد سرورها اطلاع زیادی نداشتم واسه همین از اینترنت یه کمی پیدا کردم اونا رو میگم تا بحث رو شروع کنیم تا کلا هرکس هرچی بلده بگه :

انواع سرورها

یک سرور، بسته به نوع سرویسی که ارائه می دهد می تواند یکی از انواع زیر باشد:

• Application server
  • Home server
  • Catalog server
  • Name server or DNS
  • Communications server
  • Print server
  • Database server
  • File server
  • Standalone server
  • Fax server

• سایزهای سرور ها
    • Rack Server
    • Tower Server
    • Miniature (Home) Server
    • Mini Rack Server
    • در چنین محلهایی باید به بهترین شکل ممکن هوا در محل قرارگیری سرورها در جریان باشد ، حتما باید مسائل امنیتی عبور و مرور افراد در آنها کنترل گردد تا افراد غیر مسئول نتوانند وارد محل قرارگیری سرورها شوند و … محلهای نگهداری سرور را می توان بطور کلی به دو دسته تقسیم کرد ، دسته اول مراکز ویژه و مخصوص نگهداری سرورهای مختلف هستند که به آنها مرکزداده یا همان Data Center اطلاق می شود. اگر بخواهیم خیلی ساده و با بیان عامیانه مرکزداده را تعریف کنیم ، باید گفت : به محلی بزرگ که تعداد زیادی رِک و سرور و تجهیزات شبکه و مشتقات شبکه اعم از کابل و سوئیچ و غیره در آن قرارگرفته که تمامی آنها به اینترنت پرسرعت و برق اضطراری متصل هستند. در این حالت از ژنراتور برق استفاده می شود یعنی در مراکزداده ژنراتورهای قوی وجود دارد که در مواقع اضطراری قطع برق اصلی کلیه سرورها و تجهیزات جانبی را روشن و فعال نگه خواهد داشت
    • بهترین پیشنهاد برای راه اندازی اتاق سرور به شرکتهایی توصیه می شود که حداقل دو یا بیش از سه سرور در محل شرکت خود نگهداری می کنند بطور معمول در شرکتهایی با اندازه ۳۰ ایستگاه کاری و به بالا این اتفاق رخ خواهد داد که سرویسهای مختلف را در سرورهای مجزا پیاده سازی کنند .
    • دسته دوم نیز ممکن است از نظر توضیح و شباهت عملکرد با دسته اول یکسان باشد اما از نظر رعایت استانداردها و تجهیزات ، نسبت به مراکزداده بعضی از موارد در آنها کمتر رعایت و یا بطور کامل حذف می شود و تجهیزات آن در اندازه های بسیار کوچک تری تهیه و راه اندازی می شوند . نام این دسته معمولا اتاق سرور یا همان Server Room اطلاق می شود در این حالت از ups استفاده می شود.خوب من کلی نوشتم یک قسمت رو بگین شروع کنیم

xyxyxyxy16

عضو جدید
با سلام
با اجازه دوستان
دوست عزيز بستگي به اين داره که شما چه انتظاري از سيستم داريد بطور مثال شما بايد مشخص کنيد واسه چي مي خوايد از يک سرور استفاده کنيد خوب من در اينجا چند تا مثال ميزنم
1- بايد در مرحله اول به فکر سيستم هايي باشيد که به شبکه متصل هستند يعني يه آنتي ويروس و فايروال نرم افزاري که من در اينجا واسه شبکه kasper workstation رو پيشنهاد مي کنم و بخاطر اينکه اين سيستم ها با سرعت بالا و خيلي راحت آپديت بشن يک سرور لازم داريم اين سرور مي تونه يک سيستم معمولي باشه ( البته سليقه ها فرق ميکنه ولي به نطر من ولخرجيه که از يک سرور پيشرفته استفاده کنيد) سعي کنيد که سيستم سرور انتي ويروستون مجزا باشه طريقه کار اين سرور اينجوريه که خودشو با اينترنت آپديت مي کنه و سيستم هاي متصل در شبکه هم با استفاده از اون خودشونو سريع آپديت ميکنن
2- سرور هايي ديگه که مي تونه مد نظر تون باشه ftp server , software server ,http server ,domin server,Data base Server و خيلي چيزهايي ديگه باشه راجع به هر کدام خواستيد بگيد توضيح بدم
و نياز هاي يک سرور سخت افزاري بسته به شبکه شما و اون کاري که از سرور انتظار داريد که انجام بده

اميدوارم که مفيد واقع شده باشه

xyxyxyxy16

عضو جدید
دوستان عزيز من توضيحات زير رو خيلي کلي مي گم درمورد هر کدوم سوال داشتيد بپرسيد تا جواب بدم سعي کردم بصورت خيلي ساده توضيح بدم

نوع ارتباط رو بايد مشخص کنيد
فاصله سيستم ها رو از هم ديگه در نظر بگيريد
تعداد سيستم ها رو هم همچنين
ارتباط شبکه بايد با کابل RG باشه يا فيبر نوري يا بيسيم و يا با استفاده از بستر سيم کشي ساختمان (اين يک فناوري جديد هستش)
و بعد از انتخاب بستر ارتباطي شما اقدام به راه اندازي شبکتون مي کنيد

مديريت پهناي باند مصرفي
مديريت يوزرهاي شبکه( ممکنه شما از يک بستر مثل اينترنت استفاده کنيد که بخوايد به يکسري کاربر Account بديد و ميزان استفاده از اون پهناي باند ميزان دسترسي ، ***** کردن برخي سايت ها و... محدود کنيد
و يا چند نوع خط مثل خط ديتا داخلي ؛ خط ديتا خارجي ،خط اينترنت را مديريت کنيد و بگيد چه يوزرهائي به کدام خط دسترسي داشته باشند )
من براي اين کارها به شما mikrotikرو پيشنهاد ميکنم که يک فاير وال عالي و ... داره )
اگه اطلاعات بيشتري در اين مورد خواستيد در خدمتم

seyedit

عضو جدید
با سلام خدمت عزیزان
هیچ وقت نمی شه به طور دقیق تعیین کرد تعداد سرورها و مشخصات سخت افزاری آن ها رو
چون هیچ وقت هیچ کس نمی تونه دقیقا مشخص کنه میزان لود روی نرم افزار ها (Bandwidth) و همچنین میزان تراکنش روی Database ها (iops هارد ها ) و همچنین معمولا شرکت های نرم افزار نویس هیچ تخمینی از میزان رشد Database ها شون در آینده نزدیک و یا دور را ندارند و معمولا مدیران فناوری اطلاعات با توجه به تجهیزاتی که در بازار یافت می کنند (سخت افزار ، دانش فنی قابل دسترس و اطمینان از تهیه قطعات یدکی در آینده) اقدام به تامین تجهیزات می نمایند ، البته منظور بنده سرویس های عمومی مثل LDAP و یا حتی سامانه های نظارت تصویری نیست ، منظور بنده سرویس ها و نرم افزار های مثل اتوماسیون اداری و MIS هستش که عموما بومی و ساخت دوستان خودمونه :D