ماجرای لوگوی عجیب گوگل چیست؟+تصویر

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماجرای لوگوی عجیب گوگل چیست؟+تصویر

سایت گوگل امروز لوگوی خود را به مناسبت سالگرد تولد یک فیزیکدان تغییر داد.این بار اما لوگویی طراحی شده که درنگاه اول کمی عجیب به نظر می رسد. لوگویی که ترکیبی از یک فرمول و دو گربه است.

اما ماجرای این لوگوی عجیب چیست؟
امروز، ۱۲ آگوست، یکصد و بیست و ششمین سالروز تولد «اروین شروینگر» است. فیزیکدان اتریشی و یکی از دانشمندان فیزیک کوانتوم که کاشف مکانیک موج و البته مبدع معادله معروف «شرودینگر» و البته آزمایش معروف «گربه شرودینگر» است. شرودینگر به دلیل کشف مکانیک موج موفق شد همراه با «پل دیراک» جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد.
گوگل با استفاده از ایده معادله شرودینگر و آزمایش گربه شرودینگر، این لوگوی بامزه را به مناسبت زادروز شرودینگر طراحی کرده است.
معادله شرودینگر، معادله ای است که چگونگی تغییر حالت کوانتومی یک سامانه فیزیکی با زمان را توصیف می کند. این معادله در اواخر سال 1925 فرمول بندی شد و در سال 1926 به وسیله شرودینگر منتشر گردید. در مکانیک کلاسیک، معادله حرکت قانون دوم نیوتن است و فرمول بندی های معادل آن، معادله اویلر-لاگرانژ و معادله هامیلتون هستند. در همه این فرمول بندی ها، برای حل حرکت یک سیستم مکانیکی و پیشگویی ریاضی اینکه سامانه در هر زمان پس از شرایط و پیکربندی های اولیه سیستم چه حالتی خواهد داشت، استفاده می شوند.
گربه شرودینگر هم یک آزمایش فکری در فیزیک کوانتومی است که در سال ۱۹۳۵ توسط شرودینگر ابداع شد. سناریوی آزمایش درباره یک گربه‌ است که بسته به یک رویداد تصادفی زودتر، ممکن است مرده باشد یا زنده.بر این اساس، این آزمایش، این طور طراحی شده است: فرض کنید گربه‌ای در جعبه‌ای دربسته زندانی است. در این جعبه یک شیشه گاز سیانور، یک چکش، یک حس گر پرتوزا و یک منبع پرتوزا نیز وجود دارد. ذرات پرتوزا بصورت نامنظم تابش می‌کنند و به همین دلیل برای آن‌ها نیمه عمر در نظر می‌گیرند. حال فرض کنید حسگر و چکش طوری تنظیم شده باشند که در صورت تابش موج پرتوزا بین ساعت ۱۲ و ۱۲:۰۱، چکش شیشه حاوی گاز را شکسته و گربه بمیرد. اگر در ساعت ۱۲:۰۱ در جعبه را باز کنید چه خواهید دید؟ اگر از طریق فرمول نیمه عمر منبع، احتمال تابش بین ساعت ۱۲ و ۱۲:۰۱ را ۵۰٪ پیش بینی کنید. گربه داخل جعبه در هنگام برداشتن درب جعبه ۵۰٪ مرده‌است و ۵۰٪ زنده است. اما وقتی درب جعبه را برمی‌دارید خواهید دید که گربه یا مرده و یا زنده ‌است. نمی‌توان گفت ۵۰٪ سلولهای بدن گربه مرده‌اند و ۵۰٪ آنها زنده‌اند. در فاصله یک لحظه، احتمال به یقین تبدیل خواهد شد. این امر کاملاً متضاد با مکانیک کوانتومی است. با این که گفته می شد هیچ گاه نمی‌توان موقعیت یک سیستم را به دقت اندازه‌گیری کرد. اما در این مثال کاملاً این امر ممکن شده ‌است.

شرودینگر ۴ ژانویه ۱۹۶۱ ،در وین، در سن ۷۳ سالگی به علت ابتلا به بیماری سل درگذشت.

منبع : مجله مهر
/117/

YASAMAN.D

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از استارتر:w16:
برای منم سوال بود ولی همونجا رو عکس کلیک کردم و با مترجم گوگل فهمیدم داستان چیه...:thumbsup2:

tala1988

عضو جدید
ممنون استارتر که اطلاع رسانی کردید چون واسه ی منم این لوگو خیلی عجیب بود و الان متوجه شدم که چی به چیه:gol:

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کرده بودم ......... به گوگل ژاپن .... یا چین وصل شدم .... آخه اونجا از این ابتکارها زیاد هست ..........

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شوردینگر چه قیافه باحالی داره....یادش بخیر تو کتابای مدرسه اسمش بود ...

چه ازمایش جالبی هم داشته...دست شما درد نکنه...جناب ادهمی استفاده کردیم:gol:....

ولی کاش ازم تشکر میکردین این طفل معصوم که گناهی نداره...:)d)

آخرین ویرایش:

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر چه امروز سعادت نداشتم گوگل رو ببینم ..
اما خیلی جالب بود مرسی.
امیدوارم برای دکتر حسابی هم که دست کمی از شروندیگر نیست یه طرح خوب بزنه .

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوای موضوع تاریخیش و ماجرای که داره و ممکنه داشته باشه!
به نظر من که تنوع خیلی خوبی بود
و حداقل پنج دقیقه زوم کردم رو لوگو و با لذت انالیزش کردم من طرحش رو دوست دارم

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوای موضوع تاریخیش و ماجرای که داره و ممکنه داشته باشه!
به نظر من که تنوع خیلی خوبی بود
و حداقل پنج دقیقه زوم کردم رو لوگو و با لذت انالیزش کردم من طرحش رو دوست دارم
پنج دقیقه زوم کردی روش؟!:surprised:..نکنه فک کردی از این شکلکا سه بعدیه که عوض میشن؟:D
معلومه گربه دوس داری سمانه...نتیجه آنالیزتو بفرست واسم.میدونم جالبه:smile:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پنج دقیقه زوم کردی روش؟!:surprised:..نکنه فک کردی از این شکلکا سه بعدیه که عوض میشن؟:D
معلومه گربه دوس داری سمانه...نتیجه آنالیزتو بفرست واسم.میدونم جالبه:smile:

:Dنه اینکه اون شکل چه معنی داره برای من جذاب بود
اون دایره ای که از وسط نصف شده و جایگزینش حالت قوسی شکل دوتا گربه سفید و خاکستری بود به نظرم خیلی جالب بود هنر تجسمی خوبیه فقط نمی دونم چرا محوریت تصوریشون باکس نامه بود
:smile:

Sima

مدیر تالار مهندسی هسته ای همکار مدیر تالار زبان
مدیر تالار
کاربر ممتاز
fantastic.............