لیلیوم(سوسن).... باغبان-بوشهر....(((گلهای پیازی))))

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در این تاپیک سعی میکنم اطلاعات مختصری در مورد لیلیوم بگذارم ....

بیشتر علاقمندم تجربیات عملی کاشت لیلیوم بیان بشه که واسه علاقمندان مفیدتر باشه....

این گلهای لیلیوم تقدیم به شما بزرگواران....

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لیلیوم lily

لیلیوم lily

لیلیوم lily[FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

معادل فارسی ان گل سوسن است.
نام علمی: . lilium sp
از خانواده: liliaceae
بومی شرق اسیا و ژاپن
در ایران گونه بومی سوسن چلچراغ نیز به صورت وحشی وجود دارد (داماش گیلان)

سوسن چلچراغ 5
عمدتا لیلیوم به صورت شاخه بریده استفاده میشود.
لیلیوم های مخصوص در گلدان ، طرفدار کمتر ولی مخصوص خود را دارد.

لیلیوم گلدانی

آخرین ویرایش:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لیلیوم ها بر اساس شکل ظاهر به سه قسمت کلی تقسیم میشوند.(در منابع مختلف تقسیم بندی های مختلفی شده)
- Asiatc lilies (اسیایی)
- Oriental lilies (شرقی)
- Longiflorum lilies

اندازه های غنچه :
ارقام Asiatic
5.5 تا 8.4 سانتی متر

ارقام Oriental
8.5 تا 13 سانتی متر

ارقام Longiflorum
12 تا 16.4 سانتی متر

اندازه طول ساقه:
ارقام Asiatic
70تا 120 سانتی متر

ارقام Oriental
80 تا 130 سانتی متر

ارقام Longiflorum
90 تا 130 سانتی متر

آخرین ویرایش:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ارقام Longiflorum

ارقام Longiflorum

ارقام Longiflorum :
- شکل قرارگیری خاص غنچه روی ساقه گلدهنده (زاویه 90 درجه غنچه با ساقه)
- همانند ارقام شرقی دارای رنگ محدودتری هستند. (سفید، زرد، صورتی و قرمز)
- اکثرا خالص ترند و دو رنگ نیستند.

111111111

آخرین ویرایش:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در اثر دو رگه گیری بین دسته های اصلی لیلیوم ها با ارقام وحشی ارقام جدیدی از لیلیوم حاصل شدهاست:
LA – hybrids (Longiflorum * Asiatic)
OT- hybrids (Oriental * Trumpet lily)
LO- hybrids (Longiflorum* Oriental)
OA- hybrids (Oriental* Asiatic)
لیلوم های هیبرید LAمقاومتشان از ارقام Asiatic و Longiflorum جداگانه بیشتر است اندازه غنچه ها و طول ساقه متفاوت است.

موارد قابل توجه در خرید ارقام:
1. تنوع رنگ
2. ارتفاع ساقه گل
3. وضعیت قرارگیری گلها: برای بسته بندی و حمل و نقل و همچنین گل ارایی مهم است.
4. تعداد، اندازه و ظاهر غنچه های گیاه: در ایران اندازه متوسط را بیشتر میپندند.
5. اندازه پیاز )دور کمر پیاز –برجستگی-) : هر چه بزرگتر باشد احتمال گلدهی بیشتر است و این موضوع برای گلخانه خیلی مهم است
6. طول دوره رشد
7. حساسیت به بیماری ها و تغذیه
8. عمر پس از برداشت گل

لیلیوم دارای اندام زیرزمینی سوخ (Bulb) بدون پوشش میباشد و از این رو بایستی رطوبت سوخ همیشه حفظ گردد.به همین دلیل باید داخل خاک اره یا پیت مرطوب جابجا شود.
سوخ= اندام زیر زمینی فلس فلس . پیاز گل

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

روش تکثیر:
- استفاده از سوخهای رشد کرده در کنار سوخ مادری
- جدا کردن فلسهای سوخ و کاشت در محیط کشت مناسب و ضدعفونی شده (به صرفه نیست چون هم طول میکشد و هم تعدادشان کم است)
- استفاده از سوخ هایی که روی ساقه هوایی گیاه تشکیل میشود.(سوخیزه)

کاشت لیلیوم:
کاشت در فضای باز
کاشت در گلدان
گاشت در گلخانه
دوره گلدهی در فضای باز مکان یک بار در سال است در گلخانه و گلدان بسته به دوره گلدهی 12-16 هفته بعد .
در گلخانه به دو صورت کاشت در سکو ها و کاشت در جعبه است
درکشت فضای باز بستر ان مهم است بستر با استفاده از ماسه م خاکبرگ به نسبت 1به 2. زهکش هم باید خوب باشد.

پیوست ها

• DSC00155.jpg
    DSC00155.jpg
    30.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC00144.jpg
    DSC00144.jpg
    50.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرخه رشد پیاز لیلیوم:

چرخه رشد پیاز لیلیوم:

چرخه رشد پیاز لیلیوم:
در تابستان اندام هوایی پیاز از بین رفته و قسمت زیر زمینی در زمین وجود دارد اندام زمینی در تابستان گرمای تابستانی پیام هورمونی برای انگیزش گلدهی به آن می دهد سپس در پاییز و زمستان سرما نیاز است که پیام هورمونی را به گل تبدیل کند و اندامهای گل در پیاز تشکیل شود که دوره سرما را نیاز سرمایی گویند.
بعد از سرمای زمستان در فصل بهار گلی که در اخل پیاز تشکیل شده رشد میکند و از پیاز بیرون می آید (دمای سرما برای گلخانه 4-7 درجه سانتی گراد به مدت 2 ماه)
در کشورهایی که پیاز صادر میکنند عملیات سرمادهی انجام میدهد سپس تا صفر درجه سانتی گراد انرا راکد میکنند.سپس برای کشت میتوام در اوایل بهار که خطر سرما از بین رفت انرا کشت می کنند.
در کاشت گلدان باید زهکش وجود داشته باشد مانند سنگریزه و تکه درشت چوب و تکه سفال، سپس بستر را در گلدان ریخت.
در هیدروپونیک 60 درصد پیت 40 درصد پرلایت و یا در پیت تنها
در بستر خاکی ماسه و خاکبرگ به نسبت 1 به 3
برای کشت بعد از زهکش 1-2 سانتی متر بستر ریخته پیاز را گذاشته سپس بقیه بستر را ریخته که 15 – 20 سانتی متر روی پیاز باید بستر باشد.

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تجربه

تجربه

یه نکته خیلی جالب....
سری قبل که چند تا پیاز خریدم...پیازا رو تو مقداری کوکوپیت تحویل گرفتم.... اون کوکوپیتها رو همون موقع استفاده نکردم و تو همون کیسش گذاشتمش یه گوشه .... یه مدت بعد که میخواستم از اون کوکوپیتا استفاده کنم یه اتفاق خیلی جالب افتاده بود... گویا وقتی پیازا تو این کوکوپیتا بودن چند تا از سوخچه هاش جدا شده بود و تو همون مونده بود... بعد که من کوکوپیتا رو ریختم پیمونه کردم ریختم تو سینی متوجه شدم که یه چیزهایی بینش هست که ریشه هم زده.... خیلی تعجب کردم... اول فکر کردم از ریشه های پیازا جدا شده از قبله... بعد که دقت کردم دیدم خیلی پر تر از یکی دو تا ریشه اس.... اروم کوکوپیتا رو که کنار زدم دیدم بهههه... این سوخچه ها تکثیر شده و هرکدومشون چندین سوخچه ریز داده....(عکسشو ضمیمه دو تا پست قبلی کردم).... منم همشونو گذاشتم تو یه گلدون (کوکوپیت پرلیت) گذاشتم تو حیاط.... تازگیا این سوخچه ها جوونه زدن...

امروز بسترشو کنار زدم و ازشون عکس گرفتم:)

امروز دو تا غنچه یکی از لیلیومام باز شده.... :heart:

بقیه عکسا رو فردا میذارم:)

پیوست ها

• DSC00159.jpg
    DSC00159.jpg
    37.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC00160.jpg
    DSC00160.jpg
    81.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

deremel400

عضو جدید
سلام
من چندتا پیاز لیلیوم دارم که اندازش در حدود یک حبه سیر است 3ماه میشه که تو یخچاله حالا می خوام بکارمش تو خونه هم خاک برگ پرلیت کوکوپیت و پیتماس و کود گوسفندی دارم تو چه خاکی بکارمش که خوب باشه

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من چندتا پیاز لیلیوم دارم که اندازش در حدود یک حبه سیر است 3ماه میشه که تو یخچاله حالا می خوام بکارمش تو خونه هم خاک برگ پرلیت کوکوپیت و پیتماس و کود گوسفندی دارم تو چه خاکی بکارمش که خوب باشه

سلام
اگه بخواید تو کوکوپیت و پرلیت بکاریشون.... بستری به نسبت 6 - 6.5 (کوکوپیت) به 4 - 3.5 (پرلیت) مناسبه... (واسه این بستر حتما باید از محلول غذایی یا کود مایع استفاده بشه)
اگه بخواید تو خاکبرگ.... 3 (خاکبرگ ) به 1 (ماسه)... اگه ماسه نداشتید میتونید به جای ماسه از پرلیت استفاده کنید....

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینم عکس پیازها اصلا اینا توانایی این که امسال گل بدهند دارند. تو پیتماس بودند.

دقیق نمیدونم دوست عزیز... اما به احتمال زیاد گل نمیدن... فقط جوانه میزنن و برگ میدن.... که این برگ ها باعث تقویت شدن پیاز ها و بزرگتر شدنشون میشه... انشالله واسه سالهای بعد گل میده....

deremel400

عضو جدید
ببخشید من زیاد سوال می کنم
من 2تا پیاز بزرگ هم داشتم بدون سرما دادن کاشتم اونا هم گل نمی دند؟و حدود یک ماه هم هست که رشد برگهاشون متوقف شده چه کار کنم ؟مشکلشون چیه؟

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید من زیاد سوال می کنم
من 2تا پیاز بزرگ هم داشتم بدون سرما دادن کاشتم اونا هم گل نمی دند؟و حدود یک ماه هم هست که رشد برگهاشون متوقف شده چه کار کنم ؟مشکلشون چیه؟

خواهش میکنم دوست عزیز...
اتفاقا خیلی خوشحال میشم اگه کمکی از دستم بر بیاد... اصلا این تاپیک با همین هدف زده شده....هر سوالی داشتید بفرمایید... واسه خودم وبقیه دوستان هم یه تجربه میشه...

امکانش هست ازشون عکس بگذارید....

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینم چندتا از پیازچه ها که از اون پیاز مادر گرفتم و یکیشون تو قسمت سر گیاه یک غده کوچیک مثل قنچه کوچیک داده که با فلش مشخص کردم

یکی از دوستام میگفت روی یکی از لیلیوماش یه چیزایی تقریبا شبیه به کپسول درست شده... یکی از این کپسول مانند ها رو که باز کرده بود... متوجه شده بود پر از بذره..... حواستون باشه اصلا جداش نکنید... امکان داره بذر باشه...... خیلی خوب میشه که از طریق بذر هم بتونید تکثیرش کنید (البته خیلی طول میکشه تا گل بده)

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا اینا رشدش متوقف شده چه کار کنم کود شیمیایی کامل براشون خوبه؟یا کود گوسفندی بدم؟

دقیق نمیدونم... باغبان 65 (زهرا) بهتر میتونه کمکتون کنه... من لینک این پست رو واسش میذارم... هر وقت امد حتما راهنمایتون میکنه:gol:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه نکته خیلی جالب....
سری قبل که چند تا پیاز خریدم...پیازا رو تو مقداری کوکوپیت تحویل گرفتم.... اون کوکوپیتها رو همون موقع استفاده نکردم و تو همون کیسش گذاشتمش یه گوشه .... یه مدت بعد که میخواستم از اون کوکوپیتا استفاده کنم یه اتفاق خیلی جالب افتاده بود... گویا وقتی پیازا تو این کوکوپیتا بودن چند تا از سوخچه هاش جدا شده بود و تو همون مونده بود... بعد که من کوکوپیتا رو ریختم پیمونه کردم ریختم تو سینی متوجه شدم که یه چیزهایی بینش هست که ریشه هم زده.... خیلی تعجب کردم... اول فکر کردم از ریشه های پیازا جدا شده از قبله... بعد که دقت کردم دیدم خیلی پر تر از یکی دو تا ریشه اس.... اروم کوکوپیتا رو که کنار زدم دیدم بهههه... این سوخچه ها تکثیر شده و هرکدومشون چندین سوخچه ریز داده....(عکسشو ضمیمه دو تا پست قبلی کردم).... منم همشونو گذاشتم تو یه گلدون (کوکوپیت پرلیت) گذاشتم تو حیاط.... تازگیا این سوخچه ها جوونه زدن...

امروز بسترشو کنار زدم و ازشون عکس گرفتم:)

امروز دو تا غنچه یکی از لیلیومام باز شده.... :heart:

بقیه عکسا رو فردا میذارم:)

اینم عکسایی که قولشو داده بودم...

لازم به یاداوریه که این سوخچه ها از تیکه هایی از سوخی که مدتی در کوکوپیت بودن تولید شدن ...
عکس های سوخ های تولید شده از سوخ کامل مادر رو روزهای اینده میذارم....

توضیحات لازم رو در خود عکسها گذاشتم... اگه جایش نامفهوم بود بفرمایید...

پیوست ها

• 222222.jpg
    222222.jpg
    22.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 333333.jpg
    333333.jpg
    52 کیلوبایت · بازدیدها: 0

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا اینا رشدش متوقف شده چه کار کنم کود شیمیایی کامل براشون خوبه؟یا کود گوسفندی بدم؟
نه عزیزم نیازی به کود نیست....اگرم خواستی بده تا کمی قویتر بشه اما حواست باشه که کم بدی که خدای نکرده نسوزه ....
احتمالا غده کمی ضعیف بوده که رشد کمی کرده
همینجور بزارش تا برگها به ذخیره مواد غذایی خود ادامه بدن..ایشالله فصل رویش بعدی ازش گل میگیری...

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سری قبل که پیاز گرفته بودم یکی از پیازها جوانش شکسته بود و متوجهش نبود و کاشتمش و متاسفانه هیچ رشدی نکرد.... استادمون گفت شاید دوره سرماییش رو کامل نگذرونده و به مدت چهل روز بذارش تو یخچال.... من هم گذاشتمش تو مقداری کوکوپیت و در کیسه رو محکم بستم... تاریخ هم روش زدم.... بعد از این مدت که کیسشو باز کردم و امدم بکارمش... متوجه شدم کنارش چند تا سوخچه زده.... تو خاکبرگ و ماسه کاشتمش....الان چندین برگ پهن داده و یه شاقه خیلی باریک از گوشه اش رشد کرده... جالب اینجاست که دو تا غنچه هم داده....

آخرین ویرایش:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سری قبل که پیاز گرفته بودم یکی از پیازها جوانش شکسته بود و متوجهش نبود و کاشتمش و متاسفانه هیچ رشدی نکرد.... استادمون گفت شاید دوره سرماییش رو کامل نگذرونده و به مدت چهل روز بذارش تو یخچال.... من هم گذاشتمش تو مقداری کوکوپیت و در کیسه رو محکم بستم... تاریخ هم روش زدم.... بعد از این مدت که کیسشو باز کردم و امدم بکارمش... متوجه شدم کنارش چند تا سوخچه زده.... تو خاکبرگ و ماسه کاشتمش....الان چندین برگ پهن داده و یه شاقه خیلی باریک از گوشه اش رشد کرده... جالب اینجاست که دو تا غنچه هم داده....

ساقه ش خيلي نازك بود و گلها سنگين...اول به ديوار تكيه ش دادم بعد كه ديدم احتمال شكستنش وجود داره با نخ بستمش....

اين عكس با يه دوربين ديگس