لوله ونتوری چیست

shinto

عضو جدید
سلام به همه دوستان
در مورد طراحی ونتوری یه سری اطلاعات می خواستم.
مرجع خاصی کسی میدونه؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
Advances in Cryogenic Engineering by Peter Kittel
&
Fluid Flow Measurement by Ruth Rosemary Dowden

سلام به همه دوستان
در مورد طراحی ونتوری یه سری اطلاعات می خواستم.
مرجع خاصی کسی میدونه؟
واسه چه قسمتيش كمك ميخواي ؟
فك نكنم زياد سخت باشه ها . فشار قسمت فرو رفتگيو داشته باشي ميتوني ارتفاع بالا اومدن آبت رو بدست بياري
حله ؟ ;)

shinto

عضو جدید
واسه چه قسمتيش كمك ميخواي ؟
فك نكنم زياد سخت باشه ها . فشار قسمت فرو رفتگيو داشته باشي ميتوني ارتفاع بالا اومدن آبت رو بدست بياري
حله ؟ ;)
من می خوام یه همزن بسازم که پره هاش به شکل ونتوری باشه. البته همچین پره ای وجود نداره. میخوام ببینم میشه اینطور همزنی ساخت یا نه؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
تحت هیچ عنوان کاربردی در صنعت نداره. شاید در آزمایشگاه برای یک سری کارها استفاده داشته باشه ولی در صنعت خیر.

shinto

عضو جدید
تحت هیچ عنوان کاربردی در صنعت نداره. شاید در آزمایشگاه برای یک سری کارها استفاده داشته باشه ولی در صنعت خیر.
میدونم.اصلا همچین پره ای وجود ندارد ما می خواهیم این نوع پره را بسازیم ببینیم قابل کاربرد هست یا نه؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
خب همین الان میگم که زحمتش رو نکشید. حالا تصمیم باخودتون هست. اگر قصدتون طراحی پره باشه که خیلی تغییرات می شود در ان وارد نمایید.

من می خوام یه همزن بسازم که پره هاش به شکل ونتوری باشه. البته همچین پره ای وجود نداره. میخوام ببینم میشه اینطور همزنی ساخت یا نه؟
عكسي چيزي داري ازش؟ منظورتو متوجه نميشم ! پره ؟ ونتوري؟‌

shinto

عضو جدید
يني هيچ نمونه اي ازش تو دنيا نيست ؟ اصلا كارش چه فرقي ميكنه با بقيه پره ها ؟! من فك كردم منظورت از ونتوري همون فشار سنجه!
نه اصلا تو دنیا ساخته نشده. بیبینید همون ویسکو جت رو که دیدیدن؟ الان پره هاش به شکل ونتوری باشه.ok

نه اصلا تو دنیا ساخته نشده. بیبینید همون ویسکو جت رو که دیدیدن؟ الان پره هاش به شکل ونتوری باشه.ok
خوب فايدش چيه ؟ چه كمكي ميكنه به پره!؟ پره به شكلهاي مختلفي ميتونه باشه حالا چرا ونتوري؟ ونتوري كه وسطش فرو رفتگي داره و واسه سرعت زاويه اي مناسب نيست . بيشتر واسه سرعت خطيه

shinto

عضو جدید
خوب فايدش چيه ؟ چه كمكي ميكنه به پره!؟ پره به شكلهاي مختلفي ميتونه باشه حالا چرا ونتوري؟ ونتوري كه وسطش فرو رفتگي داره و واسه سرعت زاويه اي مناسب نيست . بيشتر واسه سرعت خطيه
ما هم فعلا در مراحل اولیه هستیم .می خواهیم ببینیم این طرح شدنی هست یا نه. من شماره استادم رو میدم هر سوالی بود از ایشون بپرسد.من واقعا بی گناهم.;)
یه سر به سایت زیر بزنید بد نیست
www.heidolph.com

masimemahdi

عضو جدید
لوله ونتوری چیست

دستگاهی است که به کمک آن دبی جریان را در لوله ها اندازه گیری می کنند و شامل بخش های زیر است
1- قسمتی که هم اندازه لوله است و دارای استر برنزی است این قسمت مجهز به یک رینگ پیزومتری برای اندازه گیری فشار استاتیک است
2- قسمت مخروطی همگرا
3- گلوگاه استوانه ای با استر برنزی مجهز به رینگ پیزومتری
4- قسمت مخروطی تدریجاً واگرا که به یک قسمت استوانه ای هم اندازه با لوله ختم می شود

کاربرد ونتوری در غبارگیر تر
در دستگاه غبارگیر تر، غبار مکش شده توسط فن وارد قسمت ابتدایی دستگاه ( ونتوری ) می گردد . خود مجموعه ونتوری از سه قسمت اصلی ورودی ، گلویی و خروجی تشکیل گردیده است .
هوای غبار آلوده در سطع گلویی سرعتی نزدیک به70 تا 120 متر بر ثانیه پیدا خواهد کرد و از طرف دیگر آب توسط نازل در گلویی نیز به روی غبار پاشیده می گردد . آب در مقطع گلویی به دلیل فشار و سرعت بالا اتمایز می گردد و روی ذرات غبار می نشیند، غبار خیس که در اثر آب پاشیده شده سنگین تر شده است به صورت مماسی وارد محفظه اصلی دستگاه می گردد و پس از تماس با سطح آب غبار ها در مخزن آب به جای می گذارد و هوای تمیز که همراه با مقداری آب و غبارهای سوپر فاین می باشد به سمت بالا حرکت می نماید که از آنجا وارد واحد سپراتور می گردد که در این واحد هوا و غبار و آب در معرض یک میدان چرخش شدید قرار می گیرد و غبار و آب به سمت جداره حرکت کرده و هوای تمیز از اگزوز خارج می گردد . میزان افت فشار در خود دستگاه با توجه به افزایش و یا کاهش سرعت در گلوگاه ونتوری متغیر می باشد که در محدوده 200 تا 400 میلی متر آب متغیر می باشد.
سرعت در گلو گاه نیز تابعی از دانسیته و قطر ذرات غبار می باشد .
این دستگاه جهت تصفیه گاز محلول در آب نیز مورد استفاده می گردد .

masimemahdi

عضو جدید
کاربرد ونتوری در کاربراتور

کاربرد ونتوری در کاربراتور

عامل اصلی کار کاربراتور ایجاد مکش ( خلاء ) در روی مجرای خروج سوخت ژیگلور ) می باشد .این کار توسط قسمتی از بدنه کاربراتور به نام ونتوری یا گلوگاه انجام می گیرد . ونتوری در حقیقت مقطع کاهش بدنه کاربراتور می باشد . با باز شدن صفحه گاز هوا توسط سیلندر موتور مکیده شده و به داخل کاربراتور جریان می یابد . در هنگام عبور از ونتوری به علت کاهش مقطع عبور ، سرعت هوا افزایش یافته و فشار محفظه ونتوری کاهش می یابد و مکشی ایجاد می نماید که به مراتب از سایر مقاطع کاربراتور بیشتر است . بنابراین چنانچه مجرای سوخت به این قیمت متصل شود ، سوخت مکیده شده و پس از مخلوط شدن با هوا به داخل سیلندر وارد می شود .

مزیت اصلی در کاربراتور با جریان هوای افقی ارتفاع کمی است که در زیر درپوش موتوراشغال می کند . این نوع کاربراتور می تواند دارای ونتوری ثابت یا متغیر باشد . کاربراتور خودرو پیکان از نوع کاربراتور با جریان هوای افقی و با ونتوری متغیر می باشد .
کاربراتورها عموما از قسمت های زیر تشکیل شده اند :
محفظه ی گاز – محفظه ی ساسات – بدنه – محفظه راه انداز – پمپ شتاب دهنده که ونتوری در کاربراتورهای یک مرحله ای یا ونتوری ها در انواع دو مرحله ای در بدنه اصلی جای می گیرند . صفحه گاز در محفظه ی گاز و صفحه ی ساسات در محفظه ی ساسات قرار دارند . محفظه ی راه انداز و پمپ شتاب دهنده نیز در کاربراتورهای پیشرفته برای جبران بعضی کاستی های کاربراتور های اولیه طراحی و استفاده می شوند .

طراحي ونتوري

طراحي ونتوري

سلام عزيزم
شما ميتونيد از مهندس پور جعفر اطلاعات رو بگيري چون خودش سازنده دستگاههاي آزمايشگاهي است من شماره مستقيمش رو ندارم اما شما ميتونيد از اين شماره آدرسش رو هم گير بياري
09177007184 مهندس فرهبد
09173011041 مهندس پرواس
اگه خودم هم پيدا كردم واست سندش ميكنم.;)

SOLEDAD

عضو جدید
سلام لطفا در موردپيزو متر و انواع ونتوري متر اطلاعاتي در اختيار من بگذاريد خيلي خيلي ممنون ميشم:smile:

masimemahdi

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

سلام لطفا در موردپيزو متر و انواع ونتوري متر اطلاعاتي در اختيار من بگذاريد خيلي خيلي ممنون ميشم:smile:

با سلام دوست عزیز پیزو متر وسیله ای است برای اندازه گیری دانسیته مایعات
به این صورت که مایع را داخل آن می ریزند و وزن می کنند سپس این وزن را از وزن شیشه خالی پیزومتر کم می کنند و وزن مایع را می یابند . حجم پیزومتر ها هم روی آنها نوشته شده و برای بدست آوردن دانسیته وزن را به حجم تقسیم می کنند و دانسیته بدست می آید ولی من راجع به انواع ونتوری متر چیزی نشنیده ام و فقط برخی چیز ها را که می دونستم توی این پست نوشته ام
موفق باشید

آخرین ویرایش:
بالا