[ لغت O.K.B مخفف چیست ]دست انداز پنجره

M A S III

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز، فکر می کنم چیزی که می خوایی رو پیدا کردم،
o.k.b مخفف opytnoe konstructorskoe byuro
امیدوارم که تونسته باشم کمکت کنم.

ali.engiin

عضو جدید
فکر کنم okb روی نقشه ارjتفاع پنجره از کف طبقه رو نشون میده مثلا okb=80

sayadi mina

عضو جدید
ye loghate man dar avordie k moadelesh OCCUPENCY KINGSTONE BENCHMARK khodamam kheyli donbalesh boodam..........

ye loghate man dar avordie k moadelesh OCCUPENCY KINGSTONE BENCHMARK khodamam kheyli donbalesh boodam..........

:)
سلام به همه ي دوستاي خوبم.
شما ميدونيد o.k.bتو نقشه كشي ساختمان مخفف چيه؟
پيشاپيش از كمكت.:w27:
:)

middbox

کاربر بیش فعال
O.K.B مخفف جمله روسی Опытное конструкторское бюро و به تلفظ Opytnoe Konstructorskoe Byuro است و به معنی ( دفتر طراحی تجربی) که در دوران اتحاد جماهیر شوروی برای اولین بار مطرح شد، OKB ها نهادی بودند که موظف بودن روی طرح ها و نوآوریهایی که مطرح میشد ( البته از نظر نظامی ) کار کنند

دفتری شناخته شده که با یک سری اعداد و حروف نام گذاری شده بود،که اغلب با یک نام نیمه رسمی بیان و هدایت میشد برای مثال O.K.B 51 که توسط پاول سوخو رهبری میشد که در نهایت به OKB سوخوی معروف شد
حتی بعد از شکست و یا جایگزینی طرح ها سازمانهای موفق و معروف اغلب با این نام شناخته میشدند، ،این سازمانهای دولتی نسبتا کوچک برای تولید انبوه هواپیما، موشک و یا سایر وسایل نقلیه ویا تجهیزات آنها در نظر گرفته نمیشد، با این حال این تجهیزات و امکانات برای ساخت نمونه های اولیه بود، عموما طرح های پذیرفته شده توسط دولت به کارخانجات تولید انبوه ارجاع داده میشد.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،بسیاری از سازمانهای تولیدات علمی ( OKB ) لغو شدند،و به بخش خصوصی واگذار شد.

با عرض شرمندگی اگه ترجمه خوب نبود ، سعی کردم تا جایی که میشه خوب باشه

jawadabbasnia

عضو جدید
آلمانیه
الان یادم نیست اما تو کتاب رسم فنی و نقشه کشی عمران قسمت پنجره اون پایین نوشته:دی

middbox

کاربر بیش فعال
O.K.B مخفف جمله روسی Опытное конструкторское бюро و به تلفظ Opytnoe Konstructorskoe Byuro است و به معنی ( دفتر طراحی تجربی) که در دوران اتحاد جماهیر شوروی برای اولین بار مطرح شد، OKB ها نهادی بودند که موظف بودن روی طرح ها و نوآوریهایی که مطرح میشد ( البته از نظر نظامی ) کار کنند

دفتری شناخته شده که با یک سری اعداد و حروف نام گذاری شده بود،که اغلب با یک نام نیمه رسمی بیان و هدایت میشد برای مثال O.K.B 51 که توسط پاول سوخو رهبری میشد که در نهایت به OKB سوخوی معروف شد
حتی بعد از شکست و یا جایگزینی طرح ها سازمانهای موفق و معروف اغلب با این نام شناخته میشدند، ،این سازمانهای دولتی نسبتا کوچک برای تولید انبوه هواپیما، موشک و یا سایر وسایل نقلیه ویا تجهیزات آنها در نظر گرفته نمیشد، با این حال این تجهیزات و امکانات برای ساخت نمونه های اولیه بود، عموما طرح های پذیرفته شده توسط دولت به کارخانجات تولید انبوه ارجاع داده میشد.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،بسیاری از سازمانهای تولیدات علمی ( OKB ) لغو شدند،و به بخش خصوصی واگذار شد.

با عرض شرمندگی اگه ترجمه خوب نبود ، سعی کردم تا جایی که میشه خوب باشه

متن تجمه شده متنی بود که دوستان فرستاده بودن

در رشته عمران

دست انداز پنجره = OKB پنجره= كه همان ارتفاع مابين كف اتاق تا لبه شروع پنجره است- كه براي هر اتاقي فرق ميكند

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آلمانیه
الان یادم نیست اما تو کتاب رسم فنی و نقشه کشی عمران قسمت پنجره اون پایین نوشته:دی

در کتاب رسم فنی و نقشه کشی در عمران نوشته:
O.K.Bمخفف جمله اختلاف سطح از کف تا سطح زیر چهار چوب پنجره می باشد
و در فرهنگ آلمانی oler kante buschtong اتلاق می شود

http://www.noandishaan.com/forums/thread27942-8.html

oler = greaser, person or thing which greases, person or thing that oils machinery
kante = edge, line at which a surface ends, thin sharp side of a blade; patterned edging, strip of material that is used as trim
buschtong = ?

آخرین ویرایش:

RezaPISHGAM

عضو جدید
سلام به شما دوستان عزیز

سایت ایران او.کا.ب خیلی وقت پیش معنی این کلمه را + توضیحاتی درباره آن ارائه داده است.

http://www.forum.iranokb.com/thread48007.html

او.کا.ب مخفف چیست؟ | اوکاب به چه معناست و مخفف چه کلمه ای است؟ | نام کامل کلمه اختصاری O.K.B در نقشه | What does OKB stand for? | OKB meaning

http://www.iranokb.com/%D8%A7%D9%88-%DA%A9%D8%A7-%D8%A8-%D9%85%D8%AE%D9%81%D9%81-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%D9%86%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%DA%A9%D9%84%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B1.html

hassan981

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان. البته فکر می کنم زمانی که این پاسخ را می نویسم هیچکدام از شما به سایت سر نمی زنید تا پاسخ را ببینید..

واژه هایی که دوستان به صورت واژگان روسی از اینترنت و ویکی پدیا درآوردند، ربطی به موضوع ما ندارد. آن مخفف اتفاقاً شبیه شده است به این مخفف.
ضمناً وب سایت هایی که نوشته اند ocoupenci kingstone benchmark را نگاه نکنید چون اشتباه است و همگی از روی دست همدیگر کپی کرده اند.

اما واژه ی OKB از کجا آمده است؟
OK در نقشه کشی آلمانی مخفف Oberkante و به معنای بالاترین نقطه ی کف است. این مخفف در مخفف هایی مانند OKFFB به معنای ارتفاع کف تمام شده‌ی طبقه و OKFRB به معنای ارتفاع کف سازه‌ای (بدون کفسازی) طبقه است.
B اول واژه ی Brüstungshöhe در آلمانی به معنای ارتفاع جان پناه است.

بنابراین، کسی که مخفف OKB را ساخته است، می خواسته ارتفاع جان پناه پنجره از بالاترین نقطه ی کف تمام شده ی طبقه را بیان کند.
البته این مخفف ظاهراً من درآوردی هموطنان ما است، و در هیچ کجای دیگر دنیا، من جمله آلمان،این ارتفاع را بدین صورت نمی نویسند.
در نتیجه، چیزی که از OKB مدنظر ما است، در زبان آلمانی بدین صورت نوشته می شود: Brüstungsh. ü. OK FFB. یعنی جان پناه نسبت به بالاترین نقطه ی کف تمام شده ی طبقه، و مخفف این عبارت، خواهد شد BRH.

در واقع، مخفف واژه ی
Brüstungshöhe حرف B نیست، بلکه سه حرف BRH است (BR مخفف Brüstungs به معنای جان پناه، و H مخفف höhe به معنای ارتفاع).

بنابراین ممکن است که روی نقشه های آلمانی، بجای این که ما اشتباهاً می نویسیم OKB، ببینید که نوشته اند BHR. مثال های زیر را نگاه کنید. برایتان آرزوی موفقیت می کنم.

2D-Grundriss-Achsvermaßung.jpg0882.1.jpg

بالا