لطفا صادقانه آنچه که در دورن خود دارید را بیان کنید

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا به حال به این فکر کرده بودید که چرا زندگی میکنید؟

چرا درس میخوانید؟ چرا کار میکنید؟ با چه هدفی ازدواج میکنید؟ چرا بچه دار می شوید؟ اصلا با چه هدفی زندگی میکنید؟

درس میخوانید که علمتان بالاتر رود؟ خب با چه هدفی؟ علم و تکنولوژی بالاتر برود مثلا چه اتفاقی می افتد؟ قدیم الایام با شتر سفر میکردند امروز با هواپیما ، در زمان صرفه جویی میشود؟ خب که چه بشود؟ آن زمانی را که بیشتر ذخیره کرده ایم را چه میکنیم مثلا؟

بچه دار میشوید که تا بزرگ میشود با نادانی هایش اعصابتان را خرد کند و وقتی بزرگتر شد نمک نشناسی کند و زخمی بر دلتان شود و منتظر مرگ شما باشد که ثروتتان را صاحب شود؟

آیا همه ی اهداف شما این هست که به رفاه و پول برسید؟ خب که چه بشود؟

اصلا ثروتمندترین فرد دنیا میشوید که چه بشود؟ مگر در یک روز چند وعده میشود لذیذترین غذاهای دنیا را خورد؟ مگر چقدر میشود آدم لذت ببرد و کیف کند؟ نهایتش 100 سال هست دیگر ، آخرش مگر مرگ نیست؟ شما 100 سال بعد را تصور کنید ، هیچکدام از ما دیگر در این دنیا نیستیم. اینهمه آدم در تاریخ زندگی کردند و به شیوه های مختلف مردند...

لطفا نقطه نظرات خود را در این مورد بیان کنید.

(هدف بنده ناامید کردن شما یا نفی زندگی و لذت و... نیست بلکه من میخواهم یک شناخت نسبی از دیدگاه افراد مختلف در جامعه خود پیدا کنم و آنرا با شما شریک میشوم.با تشکر)

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم هدف؟؟؟؟؟
تو جامعه ایرانی تنها چیزی ک بی اهمیته هدفه!!

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
نباید انتظار داشته باشید آدم مهمترین مسائل زندگیشو بتونه در غالب یه متن مختصر در بیاره وبازگو کنه اونم اینقدر کلی:)
در مورد صرفهجویی در وقت یاد یک قسمت داستان شازده کوچولو افتادم یه شخصی قرصهایی اختراع کرده بود که میتونه باخوردنش تشنه نشه بعد این باعث میشه که کلی تو وقتش صرفهججویی بشه بعد شازده کوچولو ازش میپرسه حالا برفرض ما اینقدر در وقت صرفه جویی کنیم که چی؟ در ادامه میگه من اگه اینقدر وقت داشتم خوش خوشک میرم ...یادم رفته فک کنم پی چاه میگشت:Dدر کل کل داستان شیرین شازدکوچولو میگه که ما آدما دیگه وقتی واسه هم نداریم واسه خودمون نداریم همش داریم به روزمرگی میپردازیم یکی یکسره در حال جمع کردن کرور کرور ستاره یکی در حال کار شبانه روزی(فک کنم سیاره ی دوم باشه) یکی دائم الخمر یکی خودشیفته و...
در کل من هرچیزی هم بگم یکی بیکار پیدا میشه بگه دروغه ! منم اصلا حوصله ی اون جماعتو ندارم:cool:

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
خب من اول میگم.
درس میخونم چون دوست دارم درس بخونم! (دیونم واقعا! :| )
ازدواج هم اجتناب ناپذیره.
از یه سنی به بعد ادم انرژیش برای زندگی کم میشه. به یه محرک قوی نیاز داره. اونم بچه ست.
اره. درس میخونم تا علمم بالا بره. میخوام تا میتونم به ته علم نزدیک بشم. هدف من بالا رفتن تکنولوژی نیست. هدف من از زندگی این نیست تو این دنیا خوش بگذرونم و تهش هیچی(ادم چه خوش باشه چه ناراحت. اخرش همه این لحظه ها میشه چه مشت خاطره و چارتا عکس روی دیوار!!).
یه سری ها زحمت میکشن تکنولوژی رو ایجاد میکنن و یه سری دیگه حالش رو میبرن! این عجیب نیست؟ تنها هدف هست که این قضیه رو میشه باهاش توجیه کرد!
دوست دارم ثروندمند شم. کی دوست نداره؟ پول که باشه. خیال ادم راحته. راحت به هدفام فکر میکنم و براشون تلاش میکنم. پس پول بی شک یکی از اولویت هاست.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا دوست داشتن و عشق به یه چیزی مثل درس یا پول باعث میشه که هدف ادم همون چیز باشه؟ جواب دندان شکن ندارین قشنگ توضیح بدین که چرا دارین زندگی میکنین؟!؟!؟

kag.kingboy

عضو جدید
آخه بیایم صادقانه درون خودمون رو بگیم که چی بشه. کی فک کرده این پستو زده/ صادقانه درون خودشو بگه.

کلا این تاپیک مخالف عقلانیته

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
آیا دوست داشتن و عشق به یه چیزی مثل درس یا پول باعث میشه که هدف ادم همون چیز باشه؟ جواب دندان شکن ندارین قشنگ توضیح بدین که چرا دارین زندگی میکنین؟!؟!؟
دلیل دندان شکن یک نفر شاید هیچ ارزشی برای بقیه نداشته باشه! هر کسی نگاه خودش رو به زندگی داره. تفکرات خودش رو داره. انتظارات خودش رو داره. ارمان های خودش! محیط خودش! شرایط خودش!
شما جواب دندان شکن میخوای باید درون زندگی خودت رو ببینی!
آخه بیایم صادقانه درون خودمون رو بگیم که چی بشه. کی فک کرده این پستو زده/ صادقانه درون خودشو بگه.

کلا این تاپیک مخالف عقلانیته
نمیدونم شما و بقیه دوستان چرا میگید این تاپیک بدیه! ایشون به یه صورت دیگه مثلا دارن میپرسن علم بهتره یا ثروت! و جواب کلیشه ای نمیخوان. تجربه شخصی میخوان. هدف همه یا علم هست یا ثروت دیگه.
اینکه مثلا ادم بخواد هدف از زندگیش رو بگه نیازی نیست بیاد همه مشکلات زندگیش رو بریزه رو دایره که.

به نظر من تاپیک خوبیه. چرا؟ چون قریب به اتفاق هیچ کدوممون به هدف زندگی فکر نمیکنیم. فقط میریم جلو همین جوری.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث روی اینه که هدفی دارین واسه زندگی یا نه?و چرا.مسایل شخصی خیر که

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا به حال به این فکر کرده بودید که چرا زندگی میکنید؟

چرا درس میخوانید؟ چرا کار میکنید؟ با چه هدفی ازدواج میکنید؟ چرا بچه دار می شوید؟ اصلا با چه هدفی زندگی میکنید؟

درس میخوانید که علمتان بالاتر رود؟ خب با چه هدفی؟ علم و تکنولوژی بالاتر برود مثلا چه اتفاقی می افتد؟ قدیم الایام با شتر سفر میکردند امروز با هواپیما ، در زمان صرفه جویی میشود؟ خب که چه بشود؟ آن زمانی را که بیشتر ذخیره کرده ایم را چه میکنیم مثلا؟

بچه دار میشوید که تا بزرگ میشود با نادانی هایش اعصابتان را خرد کند و وقتی بزرگتر شد نمک نشناسی کند و زخمی بر دلتان شود و منتظر مرگ شما باشد که ثروتتان را صاحب شود؟

آیا همه ی اهداف شما این هست که به رفاه و پول برسید؟ خب که چه بشود؟

اصلا ثروتمندترین فرد دنیا میشوید که چه بشود؟ مگر در یک روز چند وعده میشود لذیذترین غذاهای دنیا را خورد؟ مگر چقدر میشود آدم لذت ببرد و کیف کند؟ نهایتش 100 سال هست دیگر ، آخرش مگر مرگ نیست؟ شما 100 سال بعد را تصور کنید ، هیچکدام از ما دیگر در این دنیا نیستیم. اینهمه آدم در تاریخ زندگی کردند و به شیوه های مختلف مردند...

لطفا نقطه نظرات خود را در این مورد بیان کنید.

(هدف بنده ناامید کردن شما یا نفی زندگی و لذت و... نیست بلکه من میخواهم یک شناخت نسبی از دیدگاه افراد مختلف در جامعه خود پیدا کنم و آنرا با شما شریک میشوم.با تشکر)
........
سلام علیکم .....معلومه که تا به حال مامور آمار نبوده اید :smile:.........واقعیت امر اینه برخی مسائلی که سوال فرمودید به دلیلی کلی بودن خصوصی برداشت میشه .......برخی موارد با توجه به ویژگی افراد نیاز به گفتن نیست ..ولی اگر قرار باشه بنده جواب کلی به شما بدم .........میتونم اینو بگم که.هدف بایستی خشنودی ضمنی و سعادتمندی و عاقبت بخیری باشه .........این اهداف هم صرفا با پول بدست............ نمیاد .........چرا که پول هم تجربه بهم ثابت کرده و هم منطق(نه احساس) این گواه رو میده که سبب سعادت و خوشبختی نمی شود
موفق و پاینده باشید......

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم شما و بقیه دوستان چرا میگید این تاپیک بدیه! ایشون به یه صورت دیگه مثلا دارن میپرسن علم بهتره یا ثروت! و جواب کلیشه ای نمیخوان. تجربه شخصی میخوان. هدف همه یا علم هست یا ثروت دیگه.
اینکه مثلا ادم بخواد هدف از زندگیش رو بگه نیازی نیست بیاد همه مشکلات زندگیش رو بریزه رو دایره که.

به نظر من تاپیک خوبیه. چرا؟ چون قریب به اتفاق هیچ کدوممون به هدف زندگی فکر نمیکنیم. فقط میریم جلو همین جوری.

ثروتی بهتره که در ازای علم بدست بیاد
ولی نمیدونم چرا یه چیزی بم میگه استارتر جواب های مارو میدونه :smile:و در جواب من خواهد گفت این ثروت از کجا در جامعه ی ما به دست میاد! و من میام راهشو میگم (مثل فک کنم تاپیک خیانت بود) بعد میگن یا اول راهه یا نفسش از جای خوش میاد یا ... که بعضی به توهین میکشه
خلاصه تو نت تو کتابا هر جا رو که بخونی نمونه پر از آدمایی که از شرایط سخت خودشونو بالا کشیدن نمونه اش ژاپن یا دانشمندانی که بعد از حمله ی مرگبار مغول قد کشیدند یا در همین شرایط در ایران و...
امکان نداره آدم بیهدف باشه حتی آدمی که میخوابه هدفش بیداریه . حالا بستگی داره هدفو چی بزاریم بعضی ها ازدواج وثروت بعضی ثروت ثروت وبعضی علم وثروت :biggrin:

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زندگی یعنی رسیدن به اهداف ولیکن لطفا اهداف رو قابل دست یافتن انتخاب کنید و لقمه رو اندازه دهن و پا را اندازه گلیم دراز کنید تا از رسیدن به اهداف لذت ببرین هر کیم لذت نمیبره بیاد با هم بریم معتاد بشیم:biggrin:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید دوستان شما اگه بخواهید یه مطلبی رو برای شخصی بگید تا اون طرف رو قانع کنید ،باید استدلال محکمی برای ادعای خودتون داشته باشید ، این خیلی خوبه که در بحث شرکت میکنیم ، اما چه بهتره که ده دقیقه روی این موضوع فکر کنیم و جواب قاطع و محکمی بدیم تا واقعا از یه بحث یا تاپیک یه چیزی رو هم یاد بگیریم و هم یاد بدیم ، وگرنه جوابی که از دل بر نیاید ، بر دل هم نمیشینه طبعا.

در ضمن من احساس میکنم بعضی بحث ها که خیلی تکرار شده یه حالت کلیشه ای پیدا کرده جوری که وقتی به اون بحث (مثل علم بهتره یا ثروت) پاسخ های تکراری که همه میدونن داده میشه ، دیگه کسی نه رغبتی پیدا میکنه بحث رو دنبال کنه نه جواب هایی که داده میشه موثره و بر دانسته های ما می افزاید... لذا وقتی کسی یه صحبتی میخواد بکنه خیلی خوبه که فکر کنه و پاسخ جدید و مبتکرانه ای بده. البته از همه این انتظار نمیره که خیلی فنی جواب بده چون هرکسی یه سررشته و تخصصی داره و مشکلی هم نداره...

آخرین ویرایش:

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس یه حالت دیگری سوال میکنم:

A:فرض کنین من یه شخصی هستم که به اون دنیا هم اعتقادی ندارم ، ولی فعلا هستم و دارم زندگی میکنم ، با خودم فکر میکنم و میگم که خوشبینانه حساب کنیم من 70 سال بعد مرده ام ، خب؟ حالا باخودم این مسئله رو مطرح میکنم که وقتی قراره من بمیرم ، دیگه واسه چی تلاش کنم؟ واسه چی خودم رو به سختی بندازم؟ من دارم برای چی تلاش میکنم؟ هدف من از این زندگی چیه؟ مثلا من بوجود اومدم که چی بشه؟ اصلا اگه من نبودم چی میشد مثلا؟ اصلا اون نیرو ، اون طبیعتی باعث شد من بوجود بیام ، با چه فکری منو زایید؟ اصلا من شانسی بوجود اومدم ، خب حالا که فعلا هستم ، چیکار کنم؟
با چه هدف و شوق و انگیزه ای زندگی کنم و برم جلو؟

B:فرض کنین من یه شخصی هستم که به اون دنیا هم اعتقاد دارم و دارم زندگی میکنم ، با خودم فکر میکنم و میگم که خوشبینانه حساب کنیم من 70 سال بعد مرده ام ، خب؟ حالا باخودم این مسئله رو مطرح میکنم که وقتی قراره من بمیرم ، دیگه واسه چی تلاش کنم؟ واسه چی خودم رو به سختی بندازم؟ من دارم برای چی تلاش میکنم؟ هدف من از این زندگی چیه؟ خدا چرا منو آفریده؟ خدا منو آفرید که آخرش برم بهشت مثلا همش به حوری و باغ و بوستان برسم؟ یعنی همه هدف زندگی من همین باشه که برم بهشت که به شراب طهور و باغ و بوستان و حوری برسم؟ همین؟

اینا سوالای دو گروهه ، شما یه نسخه ای بدین قانع کننده و مستدل ، نه آبکی و سطحی ، قشنگ اثبات کنین که حرفتون درسته ، میتونید چند روز این موضوع رو با خودتون فکر کنید و اگر جز گروه A هستین بیایین و برای اونایی که دوست شما هستن افکارتون رو به اشتراک بذارین و اگر جز گروه B هستین قشنگ وقت بذارین هروقت بیکارین و حوصلتون کشید فکر کنین و برای اونایی که هم عقیده با شما هستن سخنرانی کنین...

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
کیه که دوست نداشته باشه هر چیزی رو تجربه کنه زندگی تو این دنیا و شرایط این دنیا هم یه تجربه است چرا بشر اینقدر دوست داره سر از فضا و کرات دیگه در بیاره چرا بشر اینقد دنبال علم و دانش و کشف مجهولاته ، زندگی توی این دنیا هم یک جور ایی بر می گرده به ماهیت انسان ، برای جواب دادن به این سئوالات اول باید ماهیت انسان رو خوب شناخت و بعد فراتر از انسان رو شناخت
اونی که ما رو آفریده می دونسته و می دونه ما از زندگی و بودن چی می خواهیم

آخرین ویرایش:

***##***

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ممنون از دعوتتون بزرگوار :gol:
بحث جالبی مطرح کردین.راستش درمورد این بحث دوباره از همون جمله استفاده میکنم چون واقعا قبولش دارم.

از افلاطون پرسیدند:شگفت انگیزترین رفتار انسان چیست؟
پاسخ داد: 'از کودکی خسته می شود،برای بزرگ شدن عجله می کند و سپس دلتنگ دوران کودکی خود می شود! ابتدا برای کسب مال و ثروت از سلامتی خود مایه می گذارد،سپس برای بازپس گرفتن سلامتی از دست رفته پول خود را خرج می کند. طوری زندگی می کند که گویی هرگز نخواهد مرد و بعد طوری میمیرد که گویی هرگز زندگی نکرده است! آنقدر به آینده فکر می کند که متوجه ازدست رفتن امروز خود نیست ،در حالی که زندگی گذشته یا آینده نیست،
بلکه زندگی همین حالاست...

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز

چون مجبوریم...به همین سادگی..
:mad:
اینم سوال کردن داشت!!:D

SCSI

عضو جدید
به امید ِ ، امید زندگی می کنم و بس ...

به امید ِ ، امید زندگی می کنم و بس ...

درود ...
من به امید ِ ، امید زندگی می کنم.

یادم هست روزی با دوستی حرف میزدیم،
به او می گفتم
تهش که چی؟
آخر مسیر چه می خواهد بشود؟
حرف خیلی خوبی به من میزد،
میگفت مسیر به این زیبایی،
آن وقت تو از آخرش، از تهش حرف میزنی؟
از بودن در مسیر و عبور از این راه لذت ببر
از آن وقت بود که حرفش گویی آویزه گوشم شد،
راستش در زندگی آن قدر درگیر رسیدن
می شویم که معجزه لذت بردن از مسیر را فراموش می کنیم،
آن قدر هدف مهم میشود که دیگر مسیر رسیدن به هدف لذت بخش نیست.
همیشه همینطور است،
اما همیشه باید جوری زندگی کرد که
هدف تنها لذت بردن از این مسیر باشد ،
شاید اینطور رسیدن هم دلچسب تر شود،
شاید اینطور وقتی که هدف حاصل شد با افتخار سرت را بالا بگیری
و به آن که از مسیر لذت بردی
و خسته نشدی افتخار کنی.

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود ...
من به امید ِ ، امید زندگی می کنم.

یادم هست روزی با دوستی حرف میزدیم،
به او می گفتم
تهش که چی؟
آخر مسیر چه می خواهد بشود؟
حرف خیلی خوبی به من میزد،
میگفت مسیر به این زیبایی،
آن وقت تو از آخرش، از تهش حرف میزنی؟
از بودن در مسیر و عبور از این راه لذت ببر
از آن وقت بود که حرفش گویی آویزه گوشم شد،
راستش در زندگی آن قدر درگیر رسیدن
می شویم که معجزه لذت بردن از مسیر را فراموش می کنیم،
آن قدر هدف مهم میشود که دیگر مسیر رسیدن به هدف لذت بخش نیست.
همیشه همینطور است،
اما همیشه باید جوری زندگی کرد که
هدف تنها لذت بردن از این مسیر باشد ،
شاید اینطور رسیدن هم دلچسب تر شود،
شاید اینطور وقتی که هدف حاصل شد با افتخار سرت را بالا بگیری
و به آن که از مسیر لذت بردی
و خسته نشدی افتخار کنی.

[h=1]همیشه باید خودمان را گول بزنیم !...[/h]

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
جان من اول متن مربوط به تاپیک رو بخونین بعد جواب بدین!! عنوان رو که می بینن میان اونچه که در درونشون هست رو میگن!! عجبا

***##***

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شکسپیر میگوید : وقتی میتوانستم صحبت کنم ، گفتند: گوش کن...
وقتی میتوانستم بازی کنم ، مرا کار کردن آموختند ...
وقتی کاری پیدا کردم ، ازدواج کردم …
وقتی ازدواج کردم ، بچه ها آمدند …
وقتی آنها را درک کردم ، مرا ترک کردند.!!
وقتی یاد گرفتم چگونه زندگی کنم ، زندگی تمام شد...
" زیبا زندگی کنید"

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
من اینجوری فکر میکنم که خدا از خلقت تک تک ما انسانها هدف منحصر بفرد داشته و داره.مثه اثر انگشتمون.

اینکه ما آدما چقدر متوجه قابلیت های خودمون میشیم و میتونیم بفهمیم که در چه زمینه هایی میتونیم تاثیر گذار باشیم، متفاوته.اما چیزی که مهمه اینه که حواسمون باشه تک تک کارهایی که انجام میدیم، چه فعالیت های روزمره، علمی، انتخاب ازدواج، تربیت فرزند و .... میتونه منحصر بفرد باشه اگه خودمون به این فهم برسیم و بخوایم تلاش کنیم که نقشمونو ایفا کنیم.ایفای نقشی که شرط اولیه پذیرشش، نیته.اگر سعی کنیم کوچکترین اموری که انجام میدیمو هم با این نیت که درصدد جلب هدف و رضایت خالقمون باشه، نه تنها هیچوقت به نا امیدی و پوچی نمیرسیم، بلکه همیشه به میزان حس رضایتمون از زندگی اضافه می کنیم.

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرد به خدا می گه: چرا زن رو زیبا آفریدی؟
خدا می گه: واسه اینکه تو دوستش داشته باشی!
دوباره می پرسه پس چرا ناقص العقله؟
خدا هم درجواب به این سوال احمقانه مرد پاسخ میده:
واسه این که تورو دوست داشته باشه!!!

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ازین والدینا کاش منم داشتم :

يکي به پسرش مي گه مي خواهم برات زن بگيرم.
پسر ميگه: نه .نميخوام!
ميگه : دختر بيل گيتسه ! نمي خواي ؟
پسر لبخند ميزنه و ميگه : باشه!
بعد ميره پيش بيل گيتس و مي گه :دخترتو عروس نميکني؟
ميگه: نه!
ميگه : پسر من معاون رييس جمهوره ها !
بيل گيتس لبخند مي زنه و ميگه :باشه!
بعد ميره پيش رييس جمهور ميگه : معاون نمي خواي !
ميگه: نه !
ميگه : اگه داماد بيل گيتس باشه چطور ؟!
رييس جمهور لبخند مي زنه و ميگه :باشه

سياستو حال کردين