لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

masoud

عضو جدید
سلام دوستان . خوبین ؟

دوستان ممنون میشم یه توضیح کوچکی در مورد قلیاییت بدید . قلیاییت چی هست ؟ تصور من این بود که به محیط بازی ، محیط قلیایی میگن .

رابطه بین PH و قلیاییت چیه ؟

قلیاییت پایین چه تاثیری توی PH آب داره ؟
مثلا امکان داره قلیاییت دو محلول با PH یکسان ، متفاوت باشه ؟

تشکر فراوان

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان . خوبین ؟

دوستان ممنون میشم یه توضیح کوچکی در مورد قلیاییت بدید . قلیاییت چی هست ؟ تصور من این بود که به محیط بازی ، محیط قلیایی میگن .

رابطه بین PH و قلیاییت چیه ؟

قلیاییت پایین چه تاثیری توی PH آب داره ؟

تشکر فراوان
تصورتون تقریبا درست بوده
به خاصیت بازی محیط قلیاییت میگن
هرچه ph محیط از 7 به سمت 14 میره قلیاییت بیشتر میشه
مثلا امکان داره قلیاییت دو محلول با PH یکسان ، متفاوت باشه ؟
خیر

masoud

عضو جدید
سلام دوستان . خوبین ؟

دوستان رابطه بین خوردگی و رسوب گذاری چیه ؟
منظورم اینه که رسوب گذاری یه نوع خوردگی محسوب میشه یا نقطه مقابل خوردگیه ؟
من تصورم اینه که نقطه مقابل خوردگی محسوب میشه . چون برای کاهش میل به خوردگی ، به آب بی کربنات کلسیم یا سدیم تزریق میکنیم برای بالا بردن سختی . حالا این بالارفتن سختی اگه به یه حدی برسه احتمالا تشکیل رسیوب میده . درسته ؟
امکان داره یه آب با PH بالای 7 بازم میل به خوردگی داشته باشه ؟
تشکر فراوان

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان .خسته نباشید

دوستان محدوده استاندارد اکسیژن محلول DO در آب تصفیه شده چقدر هست ؟
ممنون

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان. خسته نباشید

دوستان سدیم متابی سولفات چه نوع ماده ای هست ؟ منظورم اینه که وقتی به آب تزریق میشه ( برای حذف کلر موجود در آب ) توی آب محیط اسیدی ایجاد میکنه یا بازی ؟
خود متابی سولفات چطور ؟

ممنون

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
شناسایی یک رزین یا ...

شناسایی یک رزین یا ...

سلام
دوستان کسی اطلاعاتی در مورد پلیمیر یا رزینی که در چسب موش استفاده میشه داره؟
چسب موش چسبی است با پایه گیاهی .
ممنونم میشم راهنماییم کنید.

darab64

عضو جدید
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان عزیز یک سوال داشتم ممنون میشم کمکم کنید:
10 میلی لیتر از یک مخلوط معادل چند گرم است؟
مخلوط شامل سه اسید زیر است:
اسید نیتریک به نسبت 5
اسید سولفوریک به نسبت 1
اسید پرکلریک 60درصد به نسبت 2

darab64

عضو جدید
دوستان عزیز خیلی به راهنماییتون نیاز دارم.
خواهش میکنم کمکم کنید

setareh60

عضو جدید
با سلام و احترام خدمت همه دوستان
دوستان دو سوال از خدمت شما عزیزان دارم که در تالار مهندسین پلیمر هم مطرح کردم ، یک اینکه من یک آغازگر میخوام که در هیدروکربنها محلول باشد ، درواقع شرایط واکنش در یک حلال هیدروکربنی آروماتیکه و مونومر ما باید در این حلال واکنش بده و نمیخواهیم نوع حلال را عوض کنیم ، متاسفانه آغازگرهایی که در دسترس ما هستند هیچ کدام محلول نیستن ، و دو موردی هم که محلول بودند به سختی و یا در گرید های آزمایشگاهی موجود بودند . درضمن عزیزان ما نمیخوام پلیمریزاسیون رو در حالت دو فاز انجام بدم .
و سوال دوم هم اینکه ، اگر از دوستان کسی سراغ داره یکی دو مورد کراس لینکر به من معرفی کند که شرایط تهیه آن راحت باشد و مثل موارد دیگر کمیاب و در گرید آزمایشگاهی نباشن
با تشکر از دوستان محترم تالار

mataa

کاربر فعال
سلام . خسته نباشید

دوستان درصد خلوص کلسیم در کلرید کلسیم چقدر هست ؟
در هیپو کلریت کلسیم ( پرکلرین ) چطور ؟

و اینکه برای افزایش قلیائیت آب تزریق چه ترکیبی پیشنهاد میشه ؟

ممنون

eliesi

عضو جدید
سلام دوستان
جزوه شیمی صنعتی 1 بچه های شیمی کاربردی را میخواام

eliesi

عضو جدید
سلام دوستان
به جزوه شیمی صنعتی 1 دانشجویان شیمی کاربردی نیاز مندم

amirdolu

عضو جدید
سلام
دوستان کسی اطلاعاتی در مورد پلیمیر یا رزینی که در چسب موش استفاده میشه داره؟
چسب موش چسبی است با پایه گیاهی .
ممنونم میشم راهنماییم کنید.

برای چسب موش از زرین های خشک نشونده یا زنده استفاده میشه. یک رزینی رو از باسف آلمان ااستفاده کرده بودم. خیلی عالی بود.البته سنتزی بود.
فکر میکنم برای گیاهی ها باید بری دور و بر کلوفان و تکیفایرهاش. موفق باشی.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام . خسته نباشید

دوستان درصد خلوص کلسیم در کلرید کلسیم چقدر هست ؟
در هیپو کلریت کلسیم ( پرکلرین ) چطور ؟

و اینکه برای افزایش قلیائیت آب تزریق چه ترکیبی پیشنهاد میشه ؟

ممنون

اگر فقط قلیاییت مطرحه و ترکیب ورودیش مهم نیست پتاس بریزید

mataa

کاربر فعال
اگر فقط قلیاییت مطرحه و ترکیب ورودیش مهم نیست پتاس بریزید

بحث اینه که آب تولیدی ( جهت آب آشامیدنی ) از آب شیرین کن RO قلیائیت و PH پایینی داره و همینطور سختی کمی داره و در نتیجه میل به خوردگی بالایی داره و تاسیسات فلزی رو تخریب میکنه .
منظورتون از ترکیب ورودی متوجه نشدم .

برای بالا بردن قلیاییت و PH آب آشامیدنی، از بین بی کربنات سدیم ( جوش شیرین ) ، بی کربنات کلسیم و کلسیم کلرید ، کدوم عملکرد بهتری داره ؟

ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بحث اینه که آب تولیدی ( جهت آب آشامیدنی ) از آب شیرین کن RO قلیائیت و PH پایینی داره و همینطور سختی کمی داره و در نتیجه میل به خوردگی بالایی داره و تاسیسات فلزی رو تخریب میکنه .
منظورتون از ترکیب ورودی متوجه نشدم .

برای بالا بردن قلیاییت و PH آب آشامیدنی، از بین بی کربنات سدیم ( جوش شیرین ) ، بی کربنات کلسیم و کلسیم کلرید ، کدوم عملکرد بهتری داره ؟

ممنون
چرا شما فکر میکنی سختی کم باعث میل به خوردگی بالا میشه؟
برا بویلر های صنعتی TDS آب رو صفر میکنن میفرستن توش که فاجعه به بار نیاد!
شما اگر تو مرحله ی اول برا خنثی سازی رزین اسیدی و بازی بریزی و یون ها رو بالانس کنی بعد از گذر از ممبران RO با یه الکترودیالیز میتونی سختی رو به یک یا دو برسونی!
بهتره بجای اضافه کردن مواد به آب کم کنی ازش
دردسرش هم کمتره

tnt5124

عضو جدید
سلام دوستان

برای اینکه بتونم سیلیکون مایع (روغن سیلیکون ) رو رقیق کنم که بتونم اسپری کنم از چه ماده ای استفاده کنم؟ درصد ترکیب به چه صورت هست؟

روغن سیلیکون رو برای از بین بردن چسب میز چاپ استفاده میکنم

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان

برای اینکه بتونم سیلیکون مایع (روغن سیلیکون ) رو رقیق کنم که بتونم اسپری کنم از چه ماده ای استفاده کنم؟ درصد ترکیب به چه صورت هست؟

روغن سیلیکون رو برای از بین بردن چسب میز چاپ استفاده میکنم
کافیه یه همچین جمله ای رو تونت سرچ کنی مثلا how to thinning silicone oil !هم صفحات وب و هم ویدئوهای خوبی از یوتیوب برات میاره

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کافیه یه همچین جمله ای رو تونت سرچ کنی مثلا how to thinning silicone oil !هم صفحات وب و هم ویدئوهای خوبی از یوتیوب برات میاره
مهدی جان اگر اشتباه نکنم این میز چاپ رو با سیکلوهگزان و پی وی سی میساختن قدیما که چاپی ها بهش ریتاردر میگفتن ، پی وی سی و دی اکتیل فتالات یا همون دی او پی هم........ حالا بی خیال ولی روغن سیلیکون تو زایلن محلوله و تمیز میشه و همون سیکلوهگزانم جواب میده ...
روغن سیلیکون برای ساخت رنگ چکشی هم که استفاده میشه با همون زایلن باز میشه ....

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مهدی جان اگر اشتباه نکنم این میز چاپ رو با سیکلوهگزان و پی وی سی میساختن قدیما که چاپی ها بهش ریتاردر میگفتن ، پی وی سی و دی اکتیل فتالات یا همون دی او پی هم........ حالا بی خیال ولی روغن سیلیکون تو زایلن محلوله و تمیز میشه و همون سیکلوهگزانم جواب میده ...

چسب میز البته نه خود میزو :D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام من به شما یاران قدیمی
برا پلیمریزاسیون استایرن دنبال ترکیبی شبیه به BPO ولی با نیم عمر کمتر میگردم
چی پیشنهاد میکنید؟

tnt5124

عضو جدید
ممنونم از پاسختون

روغن سیلیکون رو با چه درصدی با زایلن ترکیب کنم؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنونم از پاسختون

روغن سیلیکون رو با چه درصدی با زایلن ترکیب کنم؟

سلام
اگر فقط میخوای پاک کنی همون حلال خالی رو بکش همش مثل چرک بلند میشه که
اما به هر حال برای رقیق کردن دیگه درصد نداره ، اندازه ویسکوزیته رو خود شما انتخاب میکنی که چقدر رقیق باشه ، به همون اندازه ای که دوست داری و میخوای رقیقش کنی میتونی از حلال استفاده کنی
روغن سیلیکون گرید زیاد داره اما به غیر از زایلن بعضی از گریدها با بنزین معمولی هم باز و یا حل میشه ، زایلن مخلوط هم بگیر ارتو پارا رو ولش کن
بنزین هم 30 تا 35 درصد آروماتیک از همون خانواده زایلن و تولوئن و 11 درصد ترکباتی شبیه به همون سیکلوهگزان داره و به نوعی یک تینر هیدروکربنیه ..... یکم بوتیل و آستونم بخوره میشه همون تینر فوری ولی جدا از این حرف ها گرید سیلیکونتو من نمیدونم و تو بازار هر چی دستشون بیاد حواله میدن ..... بنزین معمولی و در نهایت زایلن
اصلا میتونی زایلنو با تولوئن مخلوط کنی ولی زایلنو گفتم چون هم چرب ترو سنگین تره هم ارزون تر .........
یک تست بنزین بزن اگر جواب داد همون بنزین معمولی رو استفاده کن اگرم نشد چیزی که فراوونه زایلن و یا تولوئن ....

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان
خسته نباشید

من میخوام آزمون استخدامی برای آزمایشگاه شیمی شرکت کنم .
منابع دروس تخصصی آزمون به این شکل هست :
1- شیمی تجزیه و آزمایشگاه، 2- تصفیه آب و آزمایشگاه، 3 -شیمی آلی، تجزیه و
معدنی و آزمایشگاههاي مربوط، 4 - ایمنی و بهداشت در آزمایشگاه

دوستان عزیز در مورد هر کدوم از دروس اگه جزوه ای در دسترس دارید ممنون میشم معرفی کنید و یا قرار بدید .
ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید .

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان
خسته نباشید

من میخوام آزمون استخدامی برای آزمایشگاه شیمی شرکت کنم .
منابع دروس تخصصی آزمون به این شکل هست :
1- شیمی تجزیه و آزمایشگاه، 2- تصفیه آب و آزمایشگاه، 3 -شیمی آلی، تجزیه و
معدنی و آزمایشگاههاي مربوط، 4 - ایمنی و بهداشت در آزمایشگاه

دوستان عزیز در مورد هر کدوم از دروس اگه جزوه ای در دسترس دارید ممنون میشم معرفی کنید و یا قرار بدید .
ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید .
دوستان تصمیم گرفتم به جای جزوه و کتاب دروس از کتاب های تست ارشد این دروس استفاده کنم . انتشاراتی میخوام که خیلی خلاصه و کم حجم باشه
به نظرتون کدوم انتشارات تهیه کنم ؟
ممنون

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان.خسته نباشید
برای آزمون استخدامی مهر ماه دارم میخونم . چون وقت کمه کتاب های تست ارشد گرفتم . برای درس شیمی تجزیه کتاب راهیان ارشد گرفتم .
فصل های زیاده . میخواستم بدونم از فصل های موجود کدوم فصل ها رو توصیه میکنید بخونم و امکان طرح سوال زیاده ؟ به استناد آمون های قبل

فصل های موجود :
کاربرد آمار
اثر عوامل مختلف روی حلالیت رسوب ها
منحنی های تیتراسیون
تیتراسون های اسید - باز در محیط غیر آبی
تیتراسیون های تشکل کمپلکس
شیمی الکتروآنالیتیکی
روش های پتانسیل سنجی
آنالیز کولومتری
سنجش های آمپرومتری
ولتامتری و پلاروگرافی
روش های رسانایی سنجی
ماهیت انرژی تابشی
جذب تابش : زیر قرمز
طیف بینی رزونانس مغناطیسی هسته
طیف سنجی فلوئورسانس
طیف بینی نشری
طیف بینی پرتو x
طیف سنجی جرمی
کروماتوگرافی
طیف بینی جذب اتمی
استخراج
:surprised:

ممنون میشم فصل های برجسته برای آزمون های استخدامی رو مشخص کنید .

tnt5124

عضو جدید
سلام
اگر فقط میخوای پاک کنی همون حلال خالی رو بکش همش مثل چرک بلند میشه که
اما به هر حال برای رقیق کردن دیگه درصد نداره ، اندازه ویسکوزیته رو خود شما انتخاب میکنی که چقدر رقیق باشه ، به همون اندازه ای که دوست داری و میخوای رقیقش کنی میتونی از حلال استفاده کنی
روغن سیلیکون گرید زیاد داره اما به غیر از زایلن بعضی از گریدها با بنزین معمولی هم باز و یا حل میشه ، زایلن مخلوط هم بگیر ارتو پارا رو ولش کن
بنزین هم 30 تا 35 درصد آروماتیک از همون خانواده زایلن و تولوئن و 11 درصد ترکباتی شبیه به همون سیکلوهگزان داره و به نوعی یک تینر هیدروکربنیه ..... یکم بوتیل و آستونم بخوره میشه همون تینر فوری ولی جدا از این حرف ها گرید سیلیکونتو من نمیدونم و تو بازار هر چی دستشون بیاد حواله میدن ..... بنزین معمولی و در نهایت زایلن
اصلا میتونی زایلنو با تولوئن مخلوط کنی ولی زایلنو گفتم چون هم چرب ترو سنگین تره هم ارزون تر .........
یک تست بنزین بزن اگر جواب داد همون بنزین معمولی رو استفاده کن اگرم نشد چیزی که فراوونه زایلن و یا تولوئن ....

خیلی متشکر از پاسختون

من کارم چاپ روی لباس هست و با شابلون کار میکنم.طرح رو از طریق لاک حساس به نور روی شابلون عکاسی میکنم. لاک رو خودم درست میکنم . پلی وینیل الکل رو در آب 90 درجه به ژله تبدیل میکنم و با نسبت یک سوم پلی وینیل الکل و دوسوم چسب چوب (مارک شمال) ترکیب میکنم و حساس کننده دی کرومات آمونیوم (مارک مرک آلمان) رو اضافه میکنم و لاک حساس بدست میاد.

برای عکاسی ، طرح رو که روی کاغذ کالک مشکی پلات شده رو میز نور قرار میدم و شابلون رو روی طرح قرار میدم . نور از پایین طرح تابیده میشه و جایی که طرح هست نور رد نمیشه و جایی که طرح نیست نور رد میشه و باعث میشه لاک سخت بشه و خیس کردن شابلون قسمت نور نخورده شسته میشه و طرح روی شابلون ظاهر میشه. کیفیت لاکی که درست میکنم از لاکهای ایرانی که بیرون میفروشن بهتره و خیلی راحتتر عکسی میکنم.

برای پاک کردن لاک از روی توری شابلون از ترکیب هیدروکسید سدیم و کمی وایتکس داخل وان آب استفاده میکنم که براحتی پاک میشه

برای عکاسی طرحهای تصویری که ترامهای خیلی ریز داره مشکل دارم و مجبورم از لاک خارجی که قیمت خیلی بالایی داره استفاده کنم به خاطر اینکه لاک خارجی چسبندگی بهتری به توری داره و حتی پاک کردن لاک خارجی از روی توری خیلی مشکله و باید چند روز داخل مواد بمونه و به سختی پاک میشه

سوالم اینه که:

1- چطور میتونم چسبندگی لاکم رو زیاد کنم ولی در عین حال موقع عکاسی راحت بتونم طرح روی شابلون عکاسی کنم؟ (البته لاک خارجی خیلی زود هم خشک میشه و بعد از لاک کشیدن بوی یه ماده فرار میده )

2- تو کلیپهای خارجی میبینم اونها برای پاک کردن شابلون از اسپری کردن مایعی روی شابلون استفاده میکنن و با قلم مویی کل سطح شابلون رو آغشته میکنن و بعد از چند دقیقه با واترجت براحتی تمیز میکنن. پیشنهاد شما برای یک پاک کننده قوی چی هست؟(جنس توری پلی استر هست)

3-یکی از رنگهایی که در چاپ استفاده میکنم رنگ پلاستیزول با حلال دی او پی هست . برای شل کردن رنگ از روغن دی او پی استفاده میکنم . برای سفت کردن رنگ از چه ماده ای استفاده کنم ؟

با تشکر از توجه شما