لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

arash tt

عضو جدید
درود بر شما آقا محسن
نمونه 100% گازوئیل نیست ولی بالای 75% گازوئیل هست ، بیشتر میخوایم بوشو برطرف کنه و رو خواص گازوئیل اثری نداشته باشه!!!
راستش نمونه رو یکی از همکارا روش کار میکرده بیشتر و داشت روی همین موضوع بوی گازوئیلم کار میکرد که متاسفانه هفته پیش سکته مغزی کردن و الان تو کما هستن!!! براشون دعا کنین
خودمونم اطلاعات کمی در موردش داریم ، ممنون میشم راههای ممکن رو ارائه کنین ، با تشکر از همگی دوستان

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام وقت بخیر

بنده دنبال pKa واکنش زیر میگردم خیلی گشتم اما پیدا نکردم. لطفا بنده رو راهنمایی کنید

Untitled.jpg

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام وقت بخیر

بنده دنبال pKa واکنش زیر میگردم خیلی گشتم اما پیدا نکردم. لطفا بنده رو راهنمایی کنید

مشاهده پیوست 255682
سلام

فکر کنم واکنشی که نوشتین به این سادگی نیس؛ برای همین pka براش پیدا نکردین
یعنی یا باید واکنش های کاتالیزوری انجام بشه براش یا مواد واسطه هم تولید بشه یا با مواد دیگه مثل الکلهایی مثل متانول (بند 1-6-2-1) اکسید بشه
متنی که ضمیمه کردم رو بخونید می بینین که براش pka مستقیم تعریف نشده.

پیوست ها

• A Kinetic Study Of The Oxidation Of Some Sugars By Peroxodisulphate - Copy.pdf
    592.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان.خسته نباشید .
دوستان امروز یه اتفاق عجیب افتاد که دنبال دلیلش هستم .
امروز داشتم تخم مرغ آبپز میکردم . بعد آبپز شدن تخم مرغ دیدم که رنگ پوست تخم مرغ کاملا سبز شده . ( عکسش رو پیوست کردم)

هر چه در مورد تغییر رنگ پوست تخم مرغ سرچ کردم چیزی پیدا نکردم . به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه ؟
حالا یه توضیحی در مورد آب شبکه بدم .
آبی که باهاش تخم مرغ رو آبپز کردم حاصل دو تا( شرکت جدا) آبشیرینکن RO هست .معمولا آب خروجی این آشیرینکن ها توی محیط اسیدی هست . یعنی PH اونا یه طور میانگین بین 6.2 تا 6.8 هست . یکی از اینا برای بالا بردنph سود تزریق میکنه . اما نه به اندازه ای که PH رو به 7 برسونه . از طرفی سختی آب اینا کمتر از 15 هست . ( همونطور که در جریان هستید میزان سختی مطلوب آب 200 هست . ) همونطور که میبینید این آب از لحاظ خوردگی ، میل بالایی به خوردگی داره . قبل ورود به شبکه هم کلرزنی میشه . به نظرتون مشکل از آب هست یا چیز دیگه ؟ من خودم به اون تزریق سود و کلر مشکوکم و همچنین اسیدی بودن آب .

ممنون میشم در حد امکان راهنمایی کنید .

پیوست ها

• IMG_20160210_135451 (Small).jpg
    IMG_20160210_135451 (Small).jpg
    23.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان.خسته نباشید .
دوستان امروز یه اتفاق عجیب افتاد که دنبال دلیلش هستم .
امروز داشتم تخم مرغ آبپز میکردم . بعد آبپز شدن تخم مرغ دیدم که رنگ پوست تخم مرغ کاملا سبز شده . ( عکسش رو پیوست کردم)

هر چه در مورد تغییر رنگ پوست تخم مرغ سرچ کردم چیزی پیدا نکردم . به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه ؟
حالا یه توضیحی در مورد آب شبکه بدم .
آبی که باهاش تخم مرغ رو آبپز کردم حاصل دو تا( شرکت جدا) آبشیرینکن RO هست .معمولا آب خروجی این آشیرینکن ها توی محیط اسیدی هست . یعنی PH اونا یه طور میانگین بین 6.2 تا 6.8 هست . یکی از اینا برای بالا بردنph سود تزریق میکنه . اما نه به اندازه ای که PH رو به 7 برسونه . از طرفی سختی آب اینا کمتر از 15 هست . ( همونطور که در جریان هستید میزان سختی مطلوب آب 200 هست . ) همونطور که میبینید این آب از لحاظ خوردگی ، میل بالایی به خوردگی داره . قبل ورود به شبکه هم کلرزنی میشه . به نظرتون مشکل از آب هست یا چیز دیگه ؟ من خودم به اون تزریق سود و کلر مشکوکم و همچنین اسیدی بودن آب .

ممنون میشم در حد امکان راهنمایی کنید .

سلام

مطمئناً اولین باره که اینو می بینید، دوباره و چند باره تست بکنید آیا همین اتفاق پیش میاد؟
این پوسته تخم مرغ سبز نیست ک، رنگش قهوه ای هست

پوسته قهوه ای شده یا خود سفیده تخم مرغ؟

اگه خود سفیده تخم مرغ (پروتئین) باشه:

فرآیند قهوه شدن غیر آنزیمی بوده که خیلی نادر هست (برای تخم مرغ نیمرو هم پیش میاد، قند و آمینو اسید تخم مرغ واکنش میلارد داده)

حرارت رو ملایم تر بکنین این طوری نمی شد

اگه پوسته (کربنات کلسیم) هست:

احتمالاً طبق نظر انجمن تخم مرغ آمریکا، آب مقدار قابل توجهی عنصر Fe داشته

backyardchickens.com/t/471027/egg-white-on-hard-boiled-egg-turned-brown

سود باعث کم رنگ شدن پیگمنت پوسته تخم مرغ میشه نه پررنگ تر شدنش

hencam.com/henblog/2012/02/brown-green-blue-white-chicken-egg-color-the-real-story

mataa

کاربر فعال
سلام

مطمئناً اولین باره که اینو می بینید، دوباره و چند باره تست بکنید آیا همین اتفاق پیش میاد؟
این پوسته تخم مرغ سبز نیست ک، رنگش قهوه ای هست

پوسته قهوه ای شده یا خود سفیده تخم مرغ؟

اگه خود سفیده تخم مرغ (پروتئین) باشه:

فرآیند قهوه شدن غیر آنزیمی بوده که خیلی نادر هست (برای تخم مرغ نیمرو هم پیش میاد، قند و آمینو اسید تخم مرغ واکنش میلارد داده)

حرارت رو ملایم تر بکنین این طوری نمی شد

اگه پوسته (کربنات کلسیم) هست:

احتمالاً طبق نظر انجمن تخم مرغ آمریکا، آب مقدار قابل توجهی عنصر Fe داشته

backyardchickens.com/t/471027/egg-white-on-hard-boiled-egg-turned-brown

سود باعث کم رنگ شدن پیگمنت پوسته تخم مرغ میشه نه پررنگ تر شدنش

hencam.com/henblog/2012/02/brown-green-blue-white-chicken-egg-color-the-real-story

ممنونم دوست عزیز بابت توضیح کاملتون
پوست تخم مرغ همون قهوه ای شده بود . ( اشتباهاً سبز نوشتم )

دوست عزیز میخواستم بدونم اینکه آب توی محیط اسیدی هست ، تاثیری توی این اتفاق نداشته ؟
ممنون

( الان بازم تخم مرغ گذاشتم امتحان کنم )

....................

ضمناً آبی که از خروجی آبشیرینکن آزمایش شده مقدار عنصر Fe کمتر از 0.05 بوده . (همونطور که میدونید مقدار حداکثر مطلوب Fe توی آب 0.3 mg/l هست . )
خط لوله شبکه توزیع هم آزبست هست . امکانش هست مقدار Fe توی خط شبکه توزیع زیاد شده باشه ؟

آخرین ویرایش:

"ALPHA"

کاربر ممتاز
ممنونم دوست عزیز بابت توضیح کاملتون
پوست تخم مرغ همون قهوه ای شده بود . ( اشتباهاً سبز نوشتم )

دوست عزیز میخواستم بدونم اینکه آب توی محیط اسیدی هست ، تاثیری توی این اتفاق نداشته ؟
ممنون

( الان بازم تخم مرغ گذاشتم امتحان کنم )

....................

ضمناً آبی که از خروجی آبشیرینکن آزمایش شده مقدار عنصر Fe کمتر از 0.05 بوده . (همونطور که میدونید مقدار حداکثر مطلوب Fe توی آب 0.3 mg/l هست . )
خط لوله شبکه توزیع هم آزبست هست . امکانش هست مقدار Fe توی خط شبکه توزیع زیاد شده باشه ؟

icmt.ohio.edu/nesic/papers/fulltext/conference-68.pdf

icmt.ohio.edu/documents/NACE2013/NACE2013-Paper%25202452_Fajardo.pdf

جالبه که با یک تخم مرغ، شما پدیده خوردگی اینا رو مشاهده کردین:D
یعنی دمای بالا، مقدار عنصر آهن زیاد، اسیدیته داخل آب اینا، و حضور یون کربنات...

که اسید باعث حل شدن این FECO3 می شه بیشتر تا رسوبش... یعنی اگه اسیدی نبود آب، تخم مرغ پوسته اش احتمالاً شدت رنگش متفاوت تر از این می شد که مشاهده کردین

رنگ رسوبش هم توو همین مایه های قهوه ای ، زرد اینا هست

Fe آب رو چک کنید.

+ ظرفی که تووش تخم مرغ رو جوشوندین، جنسش چی بود؟؟ ظرف Fe داشت؟؟:D

ظرف استیل هم باشه یکم عنصر Fe داره هاااا

ممکنه اصلاً آب مشکلی نداشته باشه، ظرف مورد استفاده شما حاوی مقدار قابل توجهی Fe بوده و شعله اجاق هم که با حرارت بالا بوده، تا آب بیاد به جوش برسه دما حدود 97 درجه می رسه که برای این واکنش دمای بالای 60 درجه کافی هست؛ همین عوامل باعث تغییر رنگ شده:smile:

ظرف رو عوض کنید احتمالاً تغییر رنگ نمی بینید.
توو آب سرد هم بذارین و حرارت بدین تخم مرغ می پزه ولی آب به جوش نمیاد و اونقدرا گرم نمی شه حدود 40 اینا باشه، ممکنه همچین تغییر رنگی رو دوباره نبینین.

+ یک نکته دیگه هم اینه که همه سنگهای آهکی دارای عنصر Fe هستند و پوسته تخم مرغ هم از این مستثنا نیست؛ و حاوی مقداری از این عنصر هست. البته این یکم احتمالش ضعیفه چون پوسته حتی اگه آب تموم بشه و خیلی حرارت ببینه هم این مشکل پیش نمیاد

+ برای اطمینان می تونید نمک کربنات کلسیم خالص CaCO3 بگیرید ؛ و داخل همون آب حرارت بدین در همون ظرف یا ظرفی که جنسش یک چیز دیگه باشه و همون حرارت، تغییر رنگ رو ببینید که به چه صورتی هست. اگه رسوب قهوه ای تا زرد رنگ تشکیل نشه، از همون پوسته تخم مرغ و ظرف بوده و آب مشکلی نداره.

آخرین ویرایش:

amirmatayi

عضو جدید
سلام . دوستان گلم یه سری سوال در مورد کالیواسیون دستگاه ها دارم . میخواستم در صورت امکان راهنمایی کنید واسه جوابش

سوالو پیوست کردم

گواهی 1

گواهی 2

تشکر فراوان

پیوست ها

• سوال.jpg
    سوال.jpg
    29.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان . خسته نباشید

دوستان میخواستم بدونم اثرات نیترات نقره که باعث سیاه شدن پوست میشه ، چطور میشه پاک کرد ؟

ترازو و میز کار ترازو هم به صورت نقطه نقطه سیاه رنگ شده که احتمال میدم قبلا با اون نیترات نقره وزن کردن و مقداری روی ترازو و میز کار ریخته . چطور میتونم پاکش کنم ؟
پاک کردن ترازو و میز کار مهم تره . چون روی پوست به مرور زمان پاک میشه .

ممنون

"ALPHA"

کاربر ممتاز
سلام دوستان . خسته نباشید

دوستان میخواستم بدونم اثرات نیترات نقره که باعث سیاه شدن پوست میشه ، چطور میشه پاک کرد ؟

ترازو و میز کار ترازو هم به صورت نقطه نقطه سیاه رنگ شده که احتمال میدم قبلا با اون نیترات نقره وزن کردن و مقداری روی ترازو و میز کار ریخته . چطور میتونم پاکش کنم ؟
پاک کردن ترازو و میز کار مهم تره . چون روی پوست به مرور زمان پاک میشه .

ممنون

:D

سلام

این لکه های سیاه رو قبلاً پاک کردم

نمک های کلرید مثل NaCl پاکش می کنه، برق هم می زنه! (صنعتی خالص باشه در همون یکی دو بار آغشته کردن و
پاک کردن با دستمال یا گاز استریل نتیجه رو می بینید):D

mahdis.

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنزین
البته قویترش هم هست
برا چه کارث میخواید ؟
رو چی چسب ریختین؟
سلام.ممنون.سال نو مبارك.
اغلب براي چسبوندن موكت روي پله از اين چسب استفاده ميشه.
حالا ميخوام سنگ پله رو تميز كنم.
بنزين و تينر رو استفاده كردم ولي تينر بهتر از بنزين جواب داد.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام.ممنون.سال نو مبارك.
اغلب براي چسبوندن موكت روي پله از اين چسب استفاده ميشه.
حالا ميخوام سنگ پله رو تميز كنم.
بنزين و تينر رو استفاده كردم ولي تينر بهتر از بنزين جواب داد.

آره خب
قوی تر از تینر هم هست اما معمولا بوی تند و آزار دهنده ای داره
من موقع لوله کشی دستم چسبی شده بود با بنزین شستم راحت پاک شد
تینر چربه یکم رو دست چربی به جا میذاره بعدشستشو
اما برا پله میتونه گزینه ی مناسبی باشه

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. آقا یه سوال درباره نرم افزارهای شیمی داشتم ، کامسول...

این نرم افزار رو چجوری باید یاد بگیریم؟ به ما یه مقاله ی شبیه سازی دادن گفتن شما باید برید اینو شبیه سازی کنید و عین مقاله رو در بیارید شکل هاشو ، ما هم نمیدونیم اصلا قدم اول چیه چیکار کنیم ، یک کلمه هم تدریس نکردن ، الان ما چجوری یاد بگیریم این نرم افزار رو؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام. آقا یه سوال درباره نرم افزارهای شیمی داشتم ، کامسول...

این نرم افزار رو چجوری باید یاد بگیریم؟ به ما یه مقاله ی شبیه سازی دادن گفتن شما باید برید اینو شبیه سازی کنید و عین مقاله رو در بیارید شکل هاشو ، ما هم نمیدونیم اصلا قدم اول چیه چیکار کنیم ، یک کلمه هم تدریس نکردن ، الان ما چجوری یاد بگیریم این نرم افزار رو؟
درود بر شما
اینو باید برید تو تالار مهندسی شیمی
بخش نرم افزار ها ی مهندسی شیمی
تایپیک در مورد کامسول هست
اونجا مطرح کنید

نسرین خانم

کاربر فعال
سلام دوستان عزیز اگر مقاله یا مطلبی راجع به تاریخچه کربن فعال هسته خرما دارید ممنون می شوم به اشتراک بگذارید. با تشکر

etitakan

عضو
سلام دوستان من راجع به کروماتوگرافی گازی چندتا سوال داشتم،کسی میتونه کمکم کنه؟
ممنون

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راهنمایی

راهنمایی

سلام دوستان
کسی میدونه چطوری میشه نفوذ رزین اپوکسی رو داخل یه بدنه سرامیکی متخلخل افزایش داد؟
بدنه رو که داخل رزین میذارم رزین فقط درحد یک میلیمتر نفوذ میکنه و بعد سخت میشه
ماده ای هست که باعث افزایش نفوذ رزین بشه
خودم استون و تینر و زایلن رو برای رقیق کردن استفاده کردم ولی جواب نداد
امکان استفاده از فشار رو هم ندارم
فقط میتونم نمونه ها رو غوطه ور کنم

با تشکر فراوان

amirdolu

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه چطوری میشه نفوذ رزین اپوکسی رو داخل یه بدنه سرامیکی متخلخل افزایش داد؟

با تشکر فراوان

سلام. اگه بتونی یه مقدار خلا تو سیستم ایجاد کنی . مشکل حل میشه.
موفق باشید

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. اگه بتونی یه مقدار خلا تو سیستم ایجاد کنی . مشکل حل میشه.
موفق باشید

ممنون بابت وقتی که گذاشتین:gol:
متاسفانه امکانتشو ندارم
فقط میتونم تو محلول غوطه ور کنم

ماده ای نیس که مثل چطور بگم
ی جور سورفاکتانت که موجب افزایش نفوذ رزین بشه
مثل موادی ک ب پارچه میزنن واسه تثبیت رنگ

amirdolu

عضو جدید
ممنون بابت وقتی که گذاشتین:gol:
متاسفانه امکانتشو ندارم
فقط میتونم تو محلول غوطه ور کنم

ماده ای نیس که مثل چطور بگم
ی جور سورفاکتانت که موجب افزایش نفوذ رزین بشه
مثل موادی ک ب پارچه میزنن واسه تثبیت رنگ

سورفکتانت ها با رزین اپوکسی سازگار نیستن. اگه بخوای کاری کنی نفوذ رزین بیشتر بشه. فکر میکنم راه اول رقیق کردنه رزینه که خوب انجامش دادی. راه دوم باید سطح سرامیک قطبی تر بشه. مثلا شاید اگه سرامیک رو قبلش تو یک محلول ضعیف قلیایی خیسش کنی و بعد غوطه ورش کنی. نفوذ بیشتر بشه. موفق باشید

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان

با تشکر فراوان

سلام عزیز
نمیخوام دخالت کنم تو موضوعات که بعد بیان بگن چرا دوباره پست دادی ولی یک چیزی میگم که شبیه این کارو تو بحث کلسیناسیون و قصه ساخت کاتالیست ها چند سال پیش انجام میدادم که اونجا البته من اتومایز میکردم که این مشکلی که الان باهاش درگیری رو برطرف کنم اما این رزین اپوکسی یک اکتیو کننده یا سخت کننده یا هاردنر داره که بدون اون مثل روغنه فقط (البته مدل زیاد داره من یکیشو مثال زدم) این تستو بکن امیدوارم مشکل مرتفع بشه
رزینتو بدون هاردنر استفاده کن و شناورش کن وقتی رزین غیر فعال کامل نفوذ کرد(بدون هاردنر سفت نمیشه که تا دینش نفوذ میکنه) بعد هاردنر رو بریز تو یک بطری شیشه شور بعد اون بیل بیلکشو بچرخون مثل مه پاش بپاشه چون پمپ شیشه شور یدونه تیز اسپری میکنه یک مدل هم مه پاش که سرش رو بچرخونی متوجه میشی
وقتی رزین نفوذ کرد و شد همونی که میخوای هاردنر رو روی سرامیک و رزین اسپری کن
اصلا هم نیاز نداره این دوتا میکس بشن !!!!!! همون روش هم یک اسپری بشه فعال میشه
پاتیل نیست که مجبور به میکس باشی
حالا رقیقشم کردی کردی نکردی هم مهم نیست...... اگرم دوست داشتی رقیق کنی همون زایلن مخلوط خوبه چیز دیگه ای نزن
گفتم یک پاتیل 2 تنی نیست که
..............................................................

:gol:

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سورفکتانت ها با رزین اپوکسی سازگار نیستن. اگه بخوای کاری کنی نفوذ رزین بیشتر بشه. فکر میکنم راه اول رقیق کردنه رزینه که خوب انجامش دادی. راه دوم باید سطح سرامیک قطبی تر بشه. مثلا شاید اگه سرامیک رو قبلش تو یک محلول ضعیف قلیایی خیسش کنی و بعد غوطه ورش کنی. نفوذ بیشتر بشه. موفق باشید

ممنونم دوست عزیز
بابت راهنماییت:gol::gol:
برم با ی محلول قلیایی تست کنم ببینم چطور میشه
کلرید پتاسیم دم دستم هست..اون خوبه بنظرتون؟

سلام عزیز
نمیخوام دخالت کنم تو موضوعات که بعد بیان بگن چرا دوباره پست دادی
ولی یک چیزی میگم که شبیه این کارو تو بحث کلسیناسیون و قصه ساخت کاتالیست ها چند سال پیش انجام میدادم که اونجا البته من اتومایز میکردم که این مشکلی که الان باهاش درگیری رو برطرف کنم اما این رزین اپوکسی یک اکتیو کننده یا سخت کننده یا هاردنر داره که بدون اون مثل روغنه فقط (البته مدل زیاد داره من یکیشو مثال زدم) این تستو بکن امیدوارم مشکل مرتفع بشه
رزینتو بدون هاردنر استفاده کن و شناورش کن وقتی رزین غیر فعال کامل نفوذ کرد(بدون هاردنر سفت نمیشه که تا دینش نفوذ میکنه) بعد هاردنر رو بریز تو یک بطری شیشه شور بعد اون بیل بیلکشو بچرخون مثل مه پاش بپاشه چون پمپ شیشه شور یدونه تیز اسپری میکنه یک مدل هم مه پاش که سرش رو بچرخونی متوجه میشی
وقتی رزین نفوذ کرد و شد همونی که میخوای هاردنر رو روی سرامیک و رزین اسپری کن
اصلا هم نیاز نداره این دوتا میکس بشن !!!!!! همون روش هم یک اسپری بشه فعال میشه
پاتیل نیست که مجبور به میکس باشی
حالا رقیقشم کردی کردی نکردی هم مهم نیست...... اگرم دوست داشتی رقیق کنی همون زایلن مخلوط خوبه چیز دیگه ای نزن
گفتم یک پاتیل 2 تنی نیست که
..............................................................

:gol:

مرسی دوست عزیزم
:gol::gol:
ممنون که خوندین و وقت گذاشتین
(من قبلا تمامی پستای شما رو می خوندم و الان باعث افتخاره ک وقت گذاشتین و جواب دادین...اگه اشتباه نکنم امضای شما مرتبط با ساخت کاتالیست بود که دوسه سال پیش علاقه مند بودم تو اون زمینه کار کنم:gol:)
ا
ینکارو که پیشنهاد دادین رو انجام دادم(غوطه وری تا اشباع کامل)
سطح نمونه خیلی خوب در میاد
ولی بعد ی مدت چون مغزش سخت نمیشه (ظاهرا اون سطح سخت شده اولیه مانع نفوذ بیشتر هاردنر میشه) نمونه مثل حالت اینکه روغن پس بده از خودش میشه
و سطحو خراب میکنه
حتی تو زمانهای بالا و هاردنر زیاد هم امتحان کردمش

ب نظر شما دلیلش این نمیتونه باشه که میزان رزین خیلی زیادی جذبش شده و هاردنرش نسبت ب اون کمتره؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنونم دوست عزیز
بابت راهنماییت:gol::gol:
برم با ی محلول قلیایی تست کنم ببینم چطور میشه
کلرید پتاسیم دم دستم هست..اون خوبه بنظرتون؟

مرسی دوست عزیزم
:gol::gol:
ممنون که خوندین و وقت گذاشتین
(من قبلا تمامی پستای شما رو می خوندم و الان باعث افتخاره ک وقت گذاشتین و جواب دادین...اگه اشتباه نکنم امضای شما مرتبط با ساخت کاتالیست بود که دوسه سال پیش علاقه مند بودم تو اون زمینه کار کنم:gol:)
ا
ینکارو که پیشنهاد دادین رو انجام دادم(غوطه وری تا اشباع کامل)
سطح نمونه خیلی خوب در میاد
ولی بعد ی مدت چون مغزش سخت نمیشه (ظاهرا اون سطح سخت شده اولیه مانع نفوذ بیشتر هاردنر میشه) نمونه مثل حالت اینکه روغن پس بده از خودش میشه
و سطحو خراب میکنه
حتی تو زمانهای بالا و هاردنر زیاد هم امتحان کردمش

ب نظر شما دلیلش این نمیتونه باشه که میزان رزین خیلی زیادی جذبش شده و هاردنرش نسبت ب اون کمتره؟

عزیزمی :gol:
اتفاقا باعث افتخار منه که پستهای بنده رو فالو میکردی :gol: هر چند الان دیگه حوزه کاریم و اسخراجو این چیزاست و دیگه تو فرایند نیستم..... از کانی شناسی تا استخراج و بعدش باهاش کاتالیست میسازم که چون تخصص خودت هم مواد و متالوژی هستش خوشحال میشم بتونم جایی کاری بکنم
اما در مورد رزینه............. جنس سرامیکی که کار میکنی چیه ؟ زیرکونیا یا آلومینا یا ...........چی ؟ تو ذهنم یک چیزی هستش که خیلی شبیه به فرایند آنودایزه
حالا تستهایی که دوست محترممون امیر گفت رو انجام بده اگر موفق نبودی یکی دو تا روش معرفی میکنم زحمت تستشو بکش امیدوارم نتیجه مطلوب حاصل بشه
احیانا یک کوره القایی یا اگر نبود برقی دم دستت نداری ؟
نفوذ هاردنرو میشه برد بالا این سخت نیست ولی صبر میکنیم تا تستهایی که دوستمون گفت انجام بشه

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزمی :gol:
اتفاقا باعث افتخار منه که پستهای بنده رو فالو میکردی :gol: هر چند الان دیگه حوزه کاریم و اسخراجو این چیزاست و دیگه تو فرایند نیستم..... از کانی شناسی تا استخراج و بعدش باهاش کاتالیست میسازم که چون تخصص خودت هم مواد و متالوژی هستش خوشحال میشم بتونم جایی کاری بکنم
اما در مورد رزینه............. جنس سرامیکی که کار میکنی چیه ؟ زیرکونیا یا آلومینا یا ...........چی ؟ تو ذهنم یک چیزی هستش که خیلی شبیه به فرایند آنودایزه
حالا تستهایی که دوست محترممون امیر گفت رو انجام بده اگر موفق نبودی یکی دو تا روش معرفی میکنم زحمت تستشو بکش امیدوارم نتیجه مطلوب حاصل بشه
احیانا یک کوره القایی یا اگر نبود برقی دم دستت نداری ؟
نفوذ هاردنرو میشه برد بالا این سخت نیست ولی صبر میکنیم تا تستهایی که دوستمون گفت انجام بشه

ممنونم دوست عزیز
باعث افتخاره بنده س
حالا من دارم دو سه تا ماده با راهکاری که دوستمون گفت رو تست میکنم ببینم چی میشه بعد دوباره مزاحمتون میشم

amirdolu

عضو جدید
سلام. برای محلول قلیایی ،محلول سود ضعیف رو فکر میکنم خوب باشه.البته اگه سرامیکت رو خراب نمیکنه.!

با سلام به همه
من پایان نامم سر این مسئله مونده لطفا کمک کنید...:(

من میخوام کلسیم بروماید جامد رو (CaBr2) در 34 لیتر آب حل کنم به طوری ک 60 درصد وزنی محلول کلسیم بروماید بشه
کسی میتونه بهم کمک کنه و بگه که چه عاملی توی انحلال پذیریش سهم زیادی داره و چگونه میتونم به این درصد برسم.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟