لطفا راهنمایی کنید - در زمینه حفاری عمیق با وجود سطح بالای آب زیرزمینی -

ماندانا 2008

عضو جدید
سلام.
من سوالی در زمینه حفاری داشتم.قرار است تاعمق 40متر زمین رابکنند. موقع حفاری در جنوب غربی تهران به آب زیر زمینی در عمق 10 متر رسیدیم باید برای ادامه کار چه کرد؟ جنس خاک رس ریز دانه کم مایه و در بعضی قسمتها سفت وسخت و ماسه دار است.نباید زهکشی کنیم چون سطح آب را میخواهند سریع پایین انداخته و احتمال نشست در محدوده زیاد می شود. آیا ماده خاصی که ضد نفوذ آب باشد وبتواند با خاک مخلوط شود و جلوی نفوذ آب رابگیرد می شناسید؟ یا باید روش حفاری راتغییر دهیم ؟ اگر روش خاصی می شناسید لطفا راهنمایی کنید . محل پروژه ایستگاه مترو میباشد.مورد حیاتی و force است.
با تشکر

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این مبحث مربوط به مهندسی مواد نمی باشد
احتمالا مربوط به مهندسی معدن یا زمین شناسی می باشد.

haffar

عضو جدید
سلام. در مورد مشکل در حفاری که مطرح کردید میخواستم بگم که نوع حفاری رو مشخص نکرده بودید ولی اگه روتاری باشه میتونید با غلیظ کردن چاله بنتونیتتون دیواره رو نسبت به نفوذ اب بپوشونید.از مقدار زیاد بنتونیت استفاده کنید. یا میتونید از روش کیسینگ کمک بگیرید.اگر هم ضربه ای استفاده میکنید میتونید با جایگذاری لوله در متراژ پایین به حفاری ادامه بدید که شکلی از کیسینگ محسوب میشه. روشهای دیگه ای هم واسه هر 2 نوع حفاری هست که به نوع کار بستگی داره مثل حفاری در خود بنتویت با گشاد کردن اولیه. در هر صورت اینا بعضی از روشهای کم هزینه بود. امیدوارم بدردتون بخوره. اگه مشکلی بود خوشحال میشم کمک کنم.
alireza_khoshru@yahoo.com

ali.siama

عضو جدید
باسلام
راهنمایی های مهندس حفار کامل بود و تشکر می کنم و اضافه می کنم شما باز می توانید به بنتونیت موادی اضافه کنید تا از نفوذ آب جلوگیری کند همچنین فکر کنم بد نباشه حفاری چاه های نفت را مطالعه کنید چون نزدیک می باشد. در صورتیکه بنتونیت جواب نداد می توانید مواد صفحه ای مثل میکا به آن اضافه کنید.
ali.siamaki@gmail.com

sdf54

عضو جدید
سلام.
من سوالی در زمینه حفاری داشتم.قرار است تاعمق 40متر زمین رابکنند. موقع حفاری در جنوب غربی تهران به آب زیر زمینی در عمق 10 متر رسیدیم باید برای ادامه کار چه کرد؟ جنس خاک رس ریز دانه کم مایه و در بعضی قسمتها سفت وسخت و ماسه دار است.نباید زهکشی کنیم چون سطح آب را میخواهند سریع پایین انداخته و احتمال نشست در محدوده زیاد می شود. آیا ماده خاصی که ضد نفوذ آب باشد وبتواند با خاک مخلوط شود و جلوی نفوذ آب رابگیرد می شناسید؟ یا باید روش حفاری راتغییر دهیم ؟ اگر روش خاصی می شناسید لطفا راهنمایی کنید . محل پروژه ایستگاه مترو میباشد.مورد حیاتی و force است.
با تشکر

لطفا با من تماس بگیرید تا ضمن توضیح بیشتر مشکل، راه حل را خدمتتان عرض نمایم
09122956231