كي ميدونه، وظيفه ي يك مهندس جوش در صنعت چيست؟

bilboord

عضو جدید
با سلام

كي ميدونه، وظيفه ي يك مهندس جوش در صنعت چيست؟

اين تاپيك را براي درك صحيح مهندسين عزيز ،از مهندسي جوش ايجاد كردم.

جواب اين سوال را بعد از ديدن نظراتتون در اين مورد بيان خواهم كرد..حالا به نظر شما دوستان عزيز ،وظيفه ي يك مهندس جوش چيه؟

خودم براي شروع،يكي از وظايف اين مهندسي ارزشمند را بيان مي كنم:

---تهيه و بررسي دستورالعمل جوشكاري يا همان WPS براي پروژ هاي شركت

منتظر نظراتتون هستم.

آخرین ویرایش:

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
مرسی بابت تاپیک

یکی دیگه از وظایف مهندس جوش : نظارت بر بازرسان فنی جوش و NDT من ها
البته هموم WPS حیلی از وظایف مهندس جوش رو پوشش میده ، از کوچکترین عاملی که در سایت باید رعایت بشه تا روش جوش و طراحی اتصالات و ...

bilboord

عضو جدید
مرسی بابت تاپیک

یکی دیگه از وظایف مهندس جوش : نظارت بر بازرسان فنی جوش و NDT من ها
البته هموم WPS حیلی از وظایف مهندس جوش رو پوشش میده ، از کوچکترین عاملی که در سایت باید رعایت بشه تا روش جوش و طراحی اتصالات و ...

احسنت.
بابت پاسخ شما نسبت به سوال طرح شده ممنونم.

حالا يكي ديگيه از وظايف يك مهندس جوش در صنعت :

-- احراز صلاحيت جوشكاران شركت و تهيه مدارك مورد نياز (كارت جوشكاران) و ارائه به واحد QC

از دوستان عزيز خواهشمندم،جهت جمع آوري يك ليست كامل از وظايف يك مهندسي ارزشمند در صنعت و شناخت بهتر آن ،ما را از نظراتتون دريغ نفرماييد......

sonya.b

عضو جدید
اگه بخام بصورت کلی بگم میشه بازرسی قبل از جوشکاری (شامل تهیه WPS&PQR&WQT) ، بازرسی در حین جوشکاری (مانند کنترل مواد مصرفی جوشکاری و دمای بین پاسی) و در نهایت بازرسی بعد از جوشکاری (شامل بازرسی چشمی و آزمونهای غیر مخرب بر روی جوش) .

bilboord

عضو جدید
مرسي .خيلي خوبه.
از اينكه حداقل 2 نفر تا حالا (بعد از حدود 40 بازديد از اين پست)چنين جواب هاي خوبي دادند،خيلي خرسندم.
ولي خواهشا سعي كنيد ،در مورد وظايف يك واحد يا نفر ،كلي سخن به ميان نياوريد.و خواهشا بياييد دقيق تر بررسي كنيم،تا زمان ورود به يه شركت،و شروع كار در آنجا گيج نزنيم.آن چنان وظايفمان را بلد باشيم و دنبال كنيم،كه گويي سالهاست تجربه داريم.

ولي بازهم يكي ديگه از وضايف اين مهندسي كه براي قبولي در ارشد آن ،خيلي ها سرو دست مي شكنند :

--- تفسير نقشه هاي جوشكاري و مشخصات فني آنها

منتظر نظراتتون هستم.............

sonya.b

عضو جدید
--- تفسير نقشه هاي جوشكاري و مشخصات فني آنها

.

همون طور که خودتون گفتید تهیه نقشه های جوشکاری یا در واقع همون welding map:
مواردی که باید در یک نقشه جوشکاری آورده بشه (البته تا اونجایی که من میدونم. ایشالا که اطلاعاتم درست باشه) اول مشخص کردن و نامگذاری تمام سر جوشها و درزجوشها توی نقشه هست. بعد باید برای تمام سر جوشهای نامگذاری شده ضخامت، طرح اتصال جوشکاری، جنس متریال، شماره wps&pqr مربوطه،راندمان اتصال، درصد تست NDT و .... آورده بشه.

bilboord

عضو جدید
همون طور که خودتون گفتید تهیه نقشه های جوشکاری یا در واقع همون welding map:
مواردی که باید در یک نقشه جوشکاری آورده بشه (البته تا اونجایی که من میدونم. ایشالا که اطلاعاتم درست باشه) اول مشخص کردن و نامگذاری تمام سر جوشها و درزجوشها توی نقشه هست. بعد باید برای تمام سر جوشهای نامگذاری شده ضخامت، طرح اتصال جوشکاری، جنس متریال، شماره wps&pqr مربوطه،راندمان اتصال، درصد تست NDT و .... آورده بشه.

احسنت.واقعا از طرز جواب دادن شما ،ميشه فهميد كه در زمينه ي جوشكاري خوب كار كرده يا مي كنيد.
واقع جوابتون جاي تشكر داره.

حالا چهارمين و پنجمين وظيفه ي اين مهندس:

--بررسي و شناسايي سفارش خريد ،به منظور اطمينان كامل از درستي خريد مواد جوشكاري و مواد مصرفي

---بررسي و شناسايي مواد دريافت شده طبق مشخصات سفارش خريد

khodaparasti

عضو جدید
با درود و سپاس از پاسخها،

در صنعت ما در بسیاری از موارد شرح وظایف شفافی وجود ندارد اما اهم اين وظايف برای مهندسی که به امور مرتبط با جوشکاری می پردازد( و ممکن است الزاما دانش آموخته گرایش جوشکاری هم نباشد) عبارتند از:
بازنگري قراردادها*تهیه و بازنگري میزان مصرف (MTO )و مدارک خرید مواد مصرفی جوش( TBE)*بازنگري و تاييد فلز پايه*بازنگري و تاييد مواد مصرفي*بازنگري پيمانکاران فرعي *برنامه ريزي توليد* تهيه دستورالعملهاي جوشکاري و تاييديه آن WPS و PQR * بررسي تجهيزات ايمني و بهداشت *نظارت بر عمليات جوشکاري* تاييد صلاحيت پرسنل مرتبط باجوشکاري مثل جوشکاران و ... *بررسي گزارش های مربوط به NDT *ارزيابي پذیرفته بودن یا نبودن جوش بر اساس استانداردهاي ساخت *مستند سازي

bilboord

عضو جدید
مرسي مهندس خداپرستي.........
مثل هميشه گل كاشتيد.
واقعا استفاده كردم...

A.H.Kaloorazi

عضو جدید
با سلام
متاسفانه همانطور که دوست عزیز آقای مهندس خداپرستی گفتند در بسیاری موارد شفافیت و صراحت لازم در تعریف شغل و شرح وظایف شغلی وجود ندارد. اما خوشبختانه با اجباری شدن استاندارد ایزو 3834 (البته اگر مثل بقیه استانداردهای اجباری راه های در روی متعددی برایش ایجاد نکنند) امیدواریم که این مشکلات حداقل در حوزه جوشکاری تا حد زیادی برطرف شود.
در ارتباط با وظیفه مهندس جوش خوب دوستان حق مطلب رو ادا کردند فقط برای تکمیل باید عرض کنم که کلا وظیفه مهندس جوش کنترل و مدیریت کلیه فعالیتهای مرتبط با جوشکاری و یا به عبارتی هماهنگی فعالیتهای جوشکاری در سازمان میباشد. این موضوع در استاندارد ایزو 3834 بخش دو و سه دیده شده و حضور یک فرد به عنوان هماهنگ کننده فعالیتهای جوشکاری الزام شده است (بند 7-3 ایزو 3834 بخش دو و سه). مشخصات، وظایف و مسئولیتهای این شخص بر اساس استاندارد ایزو 14731 مشخص شده است. پیوست ب این استاندارد به شرح وظایف این فرد میپردازد که شاید بهترین مرجع برای تعریف وظایف مهندس جوش باشد. البته این بدان معنی نیست که الزاما باید کلیه وظایف مندرج در استاندارد مذکور توسط یک فرد انجام شود. این موضوع به اندازه سازمان بستگی دارد. در سازمانهای کوچک با توجه به حجم کمتر فعالیتها، اغلب تمامی وظایف قید شده بر عهده یک فرد میباشد در حالیکه در سازمانهای بزرگ ممکن است بسته به حجم فعالیتها، این وظایف بین چند نفر و یا حتی چند واحد سازمانی تقسیم شوند. در اینگونه موارد، فعالیتها بر اساس ماهیت تقسیم بندی میشوند. رایج ترین نوع تقسیم بندی وظایف هماهنگ کننده جوشکاری، دسته بندی آنها به سه گروه فنی/طراحی، اجرایی/ساخت و نظارتی/بازرسی میباشد که بر این اساس سه فرد یا واحد متولی برای آنها مشخص میشود. نکته مهم در این حالت تعیین دقیق حیطه وظایف و مسئولیتهای هر یک از متولیان است تا سبب تداخل و اختلال در فعالیتها نگردد.
برای اطلاعات بیشتر و دریافت فایل استاندارد ملی ایزو 14731 با متن فارسی به مقاله "هماهنگ کننده فعاليتهای جوشکاری" در پایگاه علمی مهندسی جوش مراجعه نمایید.
پاینده باشید.

پیمان عبدی

عضو جدید
WPS نویسی . PQR خوانی . نقشه خوانی . البته بازرسی جوش هم وظیفه مهندس جوشکاری است . تست های UT ....PT......MT.....VT.......RT......RTR

junior Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من خودم ی 4سالی ناظر جوش بودم قبلا؛استانداردهای جوش بلد باشه ؛ی ناظر جوش عالی میشه اگه خودش جوشکاری بلد باشه الزامی نیست اما موفق تر ؛لول های جوشکاری داشته باشه vt,pt,mt,..._نقشه های خوانی بلد باشه

بالا