كمك لطفا!! فرق قاب ساده و خمشي

rose_Sefid

عضو جدید
بچه ها امكانش هست 1 عكس از اجراي قابل ساده و 1 عكسم از اجراي قاب خمشي فلزي بذارين؟ من ميخوام ببينم چطوري ميشه وقتي 1 اسكلت فلزي رو ميبينيم ميشه فهميد قابش ساده هست يا خمشي؟ البته اگر سوالم خيلي ساده هستش ببخشيدا! ولي خب من اصلا تو اجرا نبودم :redface:

parand66

عضو جدید
بچه ها امكانش هست 1 عكس از اجراي قابل ساده و 1 عكسم از اجراي قاب خمشي فلزي بذارين؟ من ميخوام ببينم چطوري ميشه وقتي 1 اسكلت فلزي رو ميبينيم ميشه فهميد قابش ساده هست يا خمشي؟ البته اگر سوالم خيلي ساده هستش ببخشيدا! ولي خب من اصلا تو اجرا نبودم :redface:
farghe ghabe khmeshi va sade dar ine ke dar ghabe khameshi badband nist vali dar sade hast.man esmaeili hastam .hamedcivil66@yahoo.com 09363887033 age soale ejraei dashtin mitonid beporsid.

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز

همونطور که دوستمون گفت
قاب خمشی به دلیل اینه اتصالات آن گیر دار اجرا میشه فاقد بادبند هست

طبق مبحث ششم مقرارت ملی ساختمان ( ص 4 )

سیستم قاب خمشی عبارتست از : سیستم سازه ای است که در آن بارهای قائم توسط قابهای ساختمانی کامل تحمل شده و مقاومت در برابر نیروهای جانبی به وسیله قاب خمشی تأمین می گردد

سیستم قاب ساده : سیستم سازه ای است که در آن بارهای قائم عمدتا توسط قابهای ساختمانی کامل تحمل شده و مقاومت در برابر نیروهای جانبی به وسیله دیوارهای برشی یا قابهای مهار بندی شده ( بادبند) تأمین می گردد:)

zibayi

عضو جدید
salam doste aziz.aks nadaram baraye u befrestam vali age ghab bad band dasht mishe sade.va age nadasht khameshi mishe.khameshi kamtar kar mishe.chon ejrash sakht tare.to 2800 safhe aval tozih dade.to ketabe folade shapore tahoni sheklesho keshide.

داش صابر

عضو جدید
یه توضیح راحت

یه توضیح راحت

اول سلام

دوم جواب سوالت :

قاب ساده به قابی می گن که اتصالاتش مفصلی باشه

به این صورت که تو اجرا از یه نبشی زیرسری و سخت کننده جان استفاده میشه

قاب خمشی به قابی میگن که اتصالاتش گیرداره

به این صورت که تو اجرا از ورق زیرسری و روسری و سخت کننده های جان استفاده میشه

قاب خمشی به بادبند نیازی نداره ولی قاب ساده نیاز داره

چون در برابر ممانها نمی تونه مقاومت کنه

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا

ببین در یک ساختمان ممکن هست بادبند جایی قرار بگیره که بخواهیم اونجا پنجره نصب کنیم یا نمای ساختمان را زشت کنه یا در قسمت اپن آشپزخانه بیفته یا.... برای رهایی از نصب بادبند اون دهنه ( قاب ) رو اتصالاتش رو گیر دار میکنن ( قاب خمشی ) البته با انجام این عمل نمره تیرآهن و ستون مصرفی بالا میره :)

rose_Sefid

عضو جدید
ببينيد بذاريد سوالمو واضحتر بگم! من ميخوام بدونم وقتي يه اسكلت فلزي رو ميبينم از كجا بفهمم قابش ساده است يا خمشي؟ وقتي اسكلت بادبند داره بايد بگم حتما قاب ساده است؟

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببينيد بذاريد سوالمو واضحتر بگم! من ميخوام بدونم وقتي يه اسكلت فلزي رو ميبينم از كجا بفهمم قابش ساده است يا خمشي؟ وقتي اسكلت بادبند داره بايد بگم حتما قاب ساده است؟

آره دیگه تو او دهنه (قاب , چهار ستون ؛ هرچی ... ) اگه باد بند باشه قاب ساده هستش:)
اگه اتصالات گیر دار باشه یعنی اتصال تیر با ستون با پلیت ( صفحه ) باشه قاب خمشی هستش:smile:

کشتی ما رو دختر:surprised:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
مگه قاب تركيبي نداريم؟ يعني امكان نداره هم قاب خمشي باشه هم بادبند؟! :que:
سلام
بعضی وقتها تو یه جهت مثلا جهت x سازه قاب خمشی(یعنی بادبند نداریم) و تو جهت y سازه قاب ساده(با بادبند) اجرا میشه جهتاشم میتونه برعکس باشه دیگه

rasool.civil

مدیر بازنشسته
مثلا این عکسو ببین طرفی که کامیون هست قاب خمشی و اون طرف قاب ساده با بادبند

kalmishi

عضو جدید
سلام این طوری واستون میگم ساده و راحت:سازه فولادی در هر راستایی که بادبند داشت تو اون راستا قاب ساده داریم و در این راستا تمام نیروی زلزله توسط قاب ساده تحمل می شه.
ولی راستای توش باد بند نداریم قاب خمشی داریم و این قاب تمام نیروی زلزله رو تو راستای خودش تحمل میکنه.

minerva_22

عضو جدید

ولي به نظر من اينطوري نيست ، هر قابي كه بادبند داشته باشه لزوما قاب ساده نيست ، چون ما سيستم هاي تركيبي هم داريم . مي تونه قاب خمشي باشه ولي بادبند هم داشته باشه ، فرق قاب ساده و خمشي توي اتصالاتشون مشخص مي شه و همچنين اندازه تير ستونات كه با تجربه به دست مي ياد.معمولا طرفي كه قاب ساده است(كه معمولا بادبند هم داره)تيرها توي يك قاب تو طبقه هاي مختلف يكسان مي شه ولي تو قاب خمشي هر چي پايين تر مياي تيرهاتم قوي تر مي شه.كلا توي قاب خمشي اعضات قوي تر هستند.اينا يه سري فاكتورهاي تقريبي هستند ولي اتصالات از همه مهمترند.:)

rose_Sefid

عضو جدید
:razz:
ولي به نظر من اينطوري نيست ، هر قابي كه بادبند داشته باشه لزوما قاب ساده نيست ، چون ما سيستم هاي تركيبي هم داريم . مي تونه قاب خمشي باشه ولي بادبند هم داشته باشه ، فرق قاب ساده و خمشي توي اتصالاتشون مشخص مي شه و همچنين اندازه تير ستونات كه با تجربه به دست مي ياد.معمولا طرفي كه قاب ساده است(كه معمولا بادبند هم داره)تيرها توي يك قاب تو طبقه هاي مختلف يكسان مي شه ولي تو قاب خمشي هر چي پايين تر مياي تيرهاتم قوي تر مي شه.كلا توي قاب خمشي اعضات قوي تر هستند.اينا يه سري فاكتورهاي تقريبي هستند ولي اتصالات از همه مهمترند.:)

آفرين!! خب منظور منم همينه ديگه. به نظر منم وقتي يه قاب بادبند داره حتما نميتونيم بگيم قاب ساده هستش. يكي از همكاران من از روي ورقهايي كه به تير متطله ميفهمه كه قاب ساده هست يا خمشي ولي خب انقدر بدجنسه كه نگفت چطوري!! :razz: منم ميخوام جواب اين سوالو بدونم كه چطوري ميشه از روي ورقهاي تقويتي تيرها اينو فهميد؟ يا از روي اتصالات؟ ميدونم خيلي سوال كش پيدا كرد ولي خب خيلي دوست دارم بدونم!! :cry:

combo

عضو جدید

آفرين!! خب منظور منم همينه ديگه. به نظر منم وقتي يه قاب بادبند داره حتما نميتونيم بگيم قاب ساده هستش. يكي از همكاران من از روي ورقهايي كه به تير متطله ميفهمه كه قاب ساده هست يا خمشي ولي خب انقدر بدجنسه كه نگفت چطوري!! :razz: منم ميخوام جواب اين سوالو بدونم كه چطوري ميشه از روي ورقهاي تقويتي تيرها اينو فهميد؟ يا از روي اتصالات؟ ميدونم خيلي سوال كش پيدا كرد ولي خب خيلي دوست دارم بدونم!! :cry:

آفرين!! خب منظور منم همينه ديگه. به نظر منم وقتي يه قاب بادبند داره حتما نميتونيم بگيم قاب ساده هستش. يكي از همكاران من از روي ورقهايي كه به تير متطله ميفهمه كه قاب ساده هست يا خمشي ولي خب انقدر بدجنسه كه نگفت چطوري!! منم ميخوام جواب اين سوالو بدونم كه چطوري ميشه از روي ورقهاي تقويتي تيرها اينو فهميد؟ يا از روي اتصالات؟ ميدونم خيلي سوال كش پيدا كرد ولي خب خيلي دوست دارم بدونم!!

با سلام .
شرمنده ما مهندس و اوستا نیستیم حالا یک چیزی می پرونیم.
اتصالات صلب = قاب خمشی
اتصالات به صورت صلب اجرا میشه معمولا ستون ها و تیر های قاب قوی تر و به اصطلاح کلفت ترند:D
اتصالات مفصلی = قاب ساده
یک کلام باد بند دارند و خلاص.
اما در مورد نطر دوستان والا من فکر نکنم در یک قاب هم از سیستم قاب خمشی و هم ساده استفاده بشه معمولا ترکیبی در اجرای هر سیستم در جهت مخالف دیگریه .مثلا در راستای x قاب ساذه در راستای y قاب خمشی .
اما چرا فکر می کنم نمیشه به این علت :
1- خوب من که ندیدم و این زیاد مهم نیست چون زیاد تجربه ندارم و ... .
2- اجرای قاب خمشی و ساده در یک قاب اصلا یعنی چی ؟ یعنی تو دو دهنه یا دو طبقه از یک قاب ما از هر دو نوع این سیستم استفاده کنیم ؟!
3- قاب وقتی خمشی بشه خوب محتمل سایز ستون و تیر افزایش پیدا میکنه و خوب شما مد نظر بگیرید تغییر ابعاد ستون ها و یا تیرها با دهنه بالایی مثلا که قاب سادست.
4-مقداری که هر کدام از این سیستم ها در یک قاب از نیروی زلزه سهم میبرند چقدر میشه یعنی سختی هر طبقه یا دهنه با ترکیب هر دو سیستم چطور بدست میاد(بدون نرم افزار حساب کنیم ببینیم)
5- امکان ایجاد طبقه سخت در قاب بوجود نمی یاد ؟
6- اصلا از نظر اقتصادی به صرفه هست ؟
7-قاب خمشی در قابی که در اون بادبند داره (یعنی اتصالاتش مفصلیه) اصلا عمل میکنه ؟ و یا بلعکس !

من در کل بعید نمی دونم چون از لحاظ تئوریک و محاسبات دانشگاهی منطقی به نظر میرسه اما در عمل چیز عجیبی فکر کنم بشه.از ما ایرانی ها هم هیچی بعید نیست بلاخره ما مهد نبوغیم (لانه زنبوری و تیرهای خورجینی ودیوار برشی در اسکلت فلزی واستفاده از تیر های فلزی در سازه ای با ستون های بتنی و ... فکر کنم از نبوغ ماست );)

در مورد همکارتون هم ناراحت نباشید از این بد تر هم میشه :D والا یک بنده خدا تازه کار از ما یک سوالی کرد ما هم با بیرحمی یک سری اطلاعات مضحک دادیم.نتیجش این شد که طرف اطلاعات مارو جلو 10 تا مهندس خفن رو کدو خوب فکر بقیش با شما .:(
من هنوز عذاب وجدانم !
حالا ممنون میشم نظرتون رو در مورد ترکیب هر دو در یک قاب بگین تا سوتی ندیم یک جایی. ممنون.

combo

عضو جدید

با سلام .
شرمنده ما مهندس و اوستا نیستیم حالا یک چیزی می پرونیم.
اتصالات صلب = قاب خمشی
اتصالات به صورت صلب اجرا میشه معمولا ستون ها و تیر های قاب قوی تر و به اصطلاح کلفت ترند:D
اتصالات مفصلی = قاب ساده
یک کلام باد بند دارند و خلاص.
اما در مورد نطر دوستان والا من فکر نکنم در یک قاب هم از سیستم قاب خمشی و هم ساده استفاده بشه معمولا ترکیبی در اجرای هر سیستم در جهت مخالف دیگریه .مثلا در راستای x قاب ساذه در راستای y قاب خمشی .
اما چرا فکر می کنم نمیشه به این علت :
1- خوب من که ندیدم و این زیاد مهم نیست چون زیاد تجربه ندارم و ... .
2- اجرای قاب خمشی و ساده در یک قاب اصلا یعنی چی ؟ یعنی تو دو دهنه یا دو طبقه از یک قاب ما از هر دو نوع این سیستم استفاده کنیم ؟!
3- قاب وقتی خمشی بشه خوب محتمل سایز ستون و تیر افزایش پیدا میکنه و خوب شما مد نظر بگیرید تغییر ابعاد ستون ها و یا تیرها با دهنه بالایی مثلا که قاب سادست.
4-مقداری که هر کدام از این سیستم ها در یک قاب از نیروی زلزه سهم میبرند چقدر میشه یعنی سختی هر طبقه یا دهنه با ترکیب هر دو سیستم چطور بدست میاد(بدون نرم افزار حساب کنیم ببینیم)
5- امکان ایجاد طبقه سخت در قاب بوجود نمی یاد ؟
6- اصلا از نظر اقتصادی به صرفه هست ؟
7-قاب خمشی در قابی که در اون بادبند داره (یعنی اتصالاتش مفصلیه) اصلا عمل میکنه ؟ و یا بلعکس !

من در کل بعید نمی دونم چون از لحاظ تئوریک و محاسبات دانشگاهی منطقی به نظر میرسه اما در عمل چیز عجیبی فکر کنم بشه.از ما ایرانی ها هم هیچی بعید نیست بلاخره ما مهد نبوغیم (لانه زنبوری و تیرهای خورجینی ودیوار برشی در اسکلت فلزی واستفاده از تیر های فلزی در سازه ای با ستون های بتنی و ... فکر کنم از نبوغ ماست );)

در مورد همکارتون هم ناراحت نباشید از این بد تر هم میشه :D والا یک بنده خدا تازه کار از ما یک سوالی کرد ما هم با بیرحمی یک سری اطلاعات مضحک دادیم.نتیجش این شد که طرف اطلاعات مارو جلو 10 تا مهندس خفن رو کدو خوب فکر بقیش با شما .:(
من هنوز عذاب وجدانم !
حالا ممنون میشم نظرتون رو در مورد ترکیب هر دو در یک قاب بگین تا سوتی ندیم یک جایی. ممنون.

m_ranjbar1361

عضو جدید
قاب ميتوانه هم ساده باشه و هم تركيبي بستگي به سيستم داره
سيستم تركيبي منظور قاب خمشي وي‍ژه است يعني سيستمي كه به دليل جابه جايي بالا هم از سيستم مهاربند و هم از سيستم اتصالات كله گاوي(اصطلاح) استفاده مي كنند يعني هر دو سيستم
البته هر سيستمي هم كه هر دو را داشته باشه سيستم قاب خمشي ويژه نيست يكسري شرايط را بايد داشته باشه
به طور مثال خود ساختمان بتني يك اتصالات كاملا گيردار ولي از ديوار برشي هم استفاده مي كنند.

m_ranjbar1361

عضو جدید
حتي سيستمي هم كه داراي ديوار 3 دي وال باشه بايد به عنوان يك مهاربند در نظر گرفت در نشريه مربوطه گفته شده كه سختي يك ديوار فول 3 دي به اندازه يك مهاربند يعني در نرم افزارها بايستي با يك بادبند مدل بشه
ديوار فول 3 دي وال ديواري كه از دو طرف شاتكريت شده باشه

rozabi

عضو جدید
سلام
ما قابهای ترکیبی هم داریم که
1-در یک جهت ساده با بادبند و یا اتصال تیر به ستون با نبشی ولچکی است.
2-در جهت دیگر خبری از نکات بالا نیست واتصال تیر به ستون با ورقی که گله گاوی میگند هست.

نکته مهم اینست که تنها اتصالی گیردار است که در آن تیر به بال ستون وصل شود نه جان آن(شرط لازم):evil:
پس اگر اتصالی شرایط 2را داشت ولی از ناحیه جان اتصال یابد ساده است نه گیردار
امیدوارم کمکی کرده باشم.

ehsannasr

عضو جدید
سلام

سلام

ببینید فکر می کنم توضیحات دوستان درمورد سوالت کافی بود اما یه چیز جالب تراینکه ممکنه یه ساختمون در یه جهت سیستمش قاب خمشی باشه امادرجهت دیگه قاب ساده می تونید فکرش رابکنید(مثل پروژه فولاد ما) یعنی مثلا پای ستونهارودریه جهت گیردارمی بینن ولی در جهت دیگه اجازه چرخش داره امابابادبند مهارش می کنن

hadise mohammadi

عضو جدید
سلام.سازه در یک جهت میتونه سیستم دوگانه داشته باشه.یعنی علاوه بر اینکه قاب خمشی باشه(اتصالات تیر به ستون گیردار باشن,یعنی زیرسریو روسریو...داره),در همون جهت هم بادبند داشته باشه(اتصالات خود بادبند مفصلیه)
اگه شما سیستم مهاربندی ویژه در یک جهت داشته باشین,حتما باید به صورت دوگانه در اون جهت طراحی کنید....

989376186116

عضو جدید
س شما اگه بحث اتصالات رو درک کرده باشی میفهمی اگه یه قاب دارای اتصالات گیردار باشه یعنی دارای نبشی جان ونبشی فوقانی باشدقاب خمشی ولی اگه دارای اتصال مفصلی باشه یعنی نبشی جان نداشته باشه قاب ساده هست دوست من..