كمك در رابطه با آسياب كردن مواد در حد ميكرون

alen18

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزيز
من نياز دارم كه براي انجام آزمايشاتي كاشي را تا حدود 70 ميكرون آسياب كنم
ميزان مواد من كه نياز به آسياب كردند دارند حدود 1 تن مي باشند و بنابراين با آسياب هاب كوچك نميشه ان كار رو كرد .
در ضمن من رشتم مواد نيست و زياد سر در نميارم بايد چه كار كنم
آيا محلي هست كه بتونه اين كار رو انجام بده؟
كدوم كارخانه ها و يا توليدي ها مجهز به آسياب هيتند و ميتوانند اين كار را انجام بدهند؟
هر راهكاري كه به ذهنتون ميرسه دريغ نفرماييد
با تشكر

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزيز
من نياز دارم كه براي انجام آزمايشاتي كاشي را تا حدود 70 ميكرون آسياب كنم
ميزان مواد من كه نياز به آسياب كردند دارند حدود 1 تن مي باشند و بنابراين با آسياب هاب كوچك نميشه ان كار رو كرد .
در ضمن من رشتم مواد نيست و زياد سر در نميارم بايد چه كار كنم
آيا محلي هست كه بتونه اين كار رو انجام بده؟
كدوم كارخانه ها و يا توليدي ها مجهز به آسياب هيتند و ميتوانند اين كار را انجام بدهند؟
هر راهكاري كه به ذهنتون ميرسه دريغ نفرماييد
با تشكر

سلام

کاری که می خوای انجام بدی فقط از بالمیل بر میاد

الانم بال میل فقط کارخونه ها دارن

تا اونجایی که من می دونم مراکز تحصیصاتی بالمیل ندارن

بالمیل یک نوع آسیا گلوله ای هست که ابعاد رو میکرونی می کنه و برای اندازه ی دقیق باید سرعت بالمیل و مدت زمانش رو تنظیم کنی

فک نکنم کارخونه ای حاضر به همچین کاری بشه

چون هر بالمیلی با توجه به موادی که داخل اون میزین کار می کنه

مواد اولیه ی شما دقیقا چی هست ؟

می تونید از کارخونه هایی که خط تولیدش روند رو به افت رو داره و خوابیده کمک بگیرید در قبال پولی براتون این کارو انجام بدن

محل سکونتتون کجاست ببینم می دونم اون اطراف کارخانه ای رو بهتون معرفی کنم

alen18

عضو جدید
با سلامن مجدد متاسفانه به علت گرفتاري هايي كه داشتك نتونستم اين قضيه را پي گيري كنم تا حالا
ممنون كه جواب دادين
به نظر شما كارخونه ها اين كارو انجام نميدند؟من موادي كه ميخوام پودر كنم كاشي كف هست.يعني ميخوام كاشي را تا اندازه60-70 ميكرون خرد كنم به نظرتون 1 تن كاشي چقد زمان نياز داره و همچنين چه كارخونه هايي دارند اين بال ميل را؟من يك كارخونه توليد ظروف چيني پيدا كردم كه فكر كنم داره به نظرتون اين كارو انجام ميدن؟!!!!! خود كاخونه هاي كاشي بال ميل دارند؟
محدوده ي من هم از اصفهان به شعاع 100 كيلومتر مشكلي ندارم
تبليغاتي در اينترنت ديدم مبني بر اينكه پودر كردن با اير جت ميل اون چطوره؟

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلامن مجدد متاسفانه به علت گرفتاري هايي كه داشتك نتونستم اين قضيه را پي گيري كنم تا حالا
ممنون كه جواب دادين
به نظر شما كارخونه ها اين كارو انجام نميدند؟من موادي كه ميخوام پودر كنم كاشي كف هست.يعني ميخوام كاشي را تا اندازه60-70 ميكرون خرد كنم به نظرتون 1 تن كاشي چقد زمان نياز داره و همچنين چه كارخونه هايي دارند اين بال ميل را؟من يك كارخونه توليد ظروف چيني پيدا كردم كه فكر كنم داره به نظرتون اين كارو انجام ميدن؟!!!!! خود كاخونه هاي كاشي بال ميل دارند؟
محدوده ي من هم از اصفهان به شعاع 100 كيلومتر مشكلي ندارم
تبليغاتي در اينترنت ديدم مبني بر اينكه پودر كردن با اير جت ميل اون چطوره؟

در مورد این که کارخونه ای براتون انجام بده شک دارم

چون اگه بخواد یک بال میل رو به شما اختصاص بدهفک کنم یک روز باید از استفاده از اون بال میل صرف نظر کنه

مگر اینکه کارخونه ای از همه ی توانش برای تولید استفاده نکنه و چند خط تولیدش رو استندبای کرده باشه

اینکه چقدر طول میکشه بستگی به خیلی پارامتر ها داره و در مورد موادی که شما می خوای در واقع شما بیسکوییتو میخوای خرد کنی که بهت شاموت میده

می تونی شاموت اماده دانه بندی شده خریداری کنی

البته ممکنه شاموت مورد نظر شما درصد های مواد فرق داشته باشه که در این صورت بالمیل باید بشه و خودت باید تهیه کنی

بسته به حجم بالمیل ممکنه 1 تن مواد اگر بالمیل کوچک باشه 2 دفعه بارگیری لازم باشه اما معمولا بالمیل ها تا این وزن رو جواب میدن

یه فرمول خاصی برای سرعت چرخش بالمیل و زمان چرخش وجود داره که به شما اندازه ذره ی مورد نظر رو بده

ولی یک روز رو زمان میبره برای کار شما

همهی کارخانه جات سرامیک بالمیل دارند ( انواع کارخانجات چینی ، کاشی و. ...)

در مورد ایر جت میل اطلاعات دقیقی ندارم که بتونم بگم کجا داره و به کار شما میاد یا نه

تکنولوژی هست که در کارخانه ها مورد استفاده قرار نمیگیره معمولا

alen18

عضو جدید
ممنون
اين شاموت كه فرمودين چي هست؟ من آشنايي ندارم ميشه توضيح بدين؟يعني ممكنه پودر آماده كاشي خرد شده موجود باشه؟
من تقريبا يك تن ماده(يا كمتر را) ميخواهم به ميزان 50-70 ميكرون برسونم
من با كارخونه ها كه صحبت كردم معمولا زير بار نميرفتند و ميگفتند اگر بخواهيم هم برايت انجام بديم ما به شيوه تر خرد مي كنيم و دوغ آب بهت تحويا مي ديم كه البته من نميدونم اين دوغ آب را بعدا چطوري خشك كنم و .....البته همكاري كه نكردند

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
اين شاموت كه فرمودين چي هست؟ من آشنايي ندارم ميشه توضيح بدين؟يعني ممكنه پودر آماده كاشي خرد شده موجود باشه؟
من تقريبا يك تن ماده(يا كمتر را) ميخواهم به ميزان 50-70 ميكرون برسونم
من با كارخونه ها كه صحبت كردم معمولا زير بار نميرفتند و ميگفتند اگر بخواهيم هم برايت انجام بديم ما به شيوه تر خرد مي كنيم و دوغ آب بهت تحويا مي ديم كه البته من نميدونم اين دوغ آب را بعدا چطوري خشك كنم و .....البته همكاري كه نكردند

خواهش می کنم

منم گفتم که هیچ کارخونه ای همکاری نمی کنه مگه اینکه خط تولیدش خوابیده باشه

اون دوغابی هم که به شما میدن دوباره باید اسپری درایر بشه و به شما گرانوله میده و به درد کار شما نمی خوره

والا تو آزمایشگاه های ما که شاموت آماده میارن بعد خودمون با الک اون رو دانه بندی می کنیم

شاموت همون بیسکوییت هست که خرد شده

یعنی همون رس پخته شده

alen18

عضو جدید
پس شاموت فاقد تركيبات لعاب و همچنين بخشها ديگري از كاشي مي باشد؟گر اينچنيني است پس به درد كار من نميخوره؟
اون روش تر هم پس كاربردي نيست؟
پس راه حل چيست واقعا بايد چه كار كرد؟در اين شرايط حتي كارخونه هم همكاري كنه روش تر خرد ميكنه كه شما ميفرماييد كاربردي نيست.
راستي سيتم خرد كاردن در كارخانه گچ نميتونه كمك كنه؟

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
sio2 موجود در کاشی به 2 صورت کریستالی و آمورف موجود است

اما حجم اعظم اون آمورف است

کاشی یک بدنه ی سه جزئی است

از سه جز فلد اسپار ( به عنوان گداز آوار برای پایین آوردن دمای زینترینگ یا پخت ) رس ( به عنوان ماده ی پلاستیک و شکل دهنده ) و سیلیس ( به عنوان پر کننده ) تشکیل شده

خود رس مس تواند شامل کائولن و بالکلی باشد که پلاستیسیته یا همان شکل پذیری خوبی به بدنه می دهد

خود رس یا کائولن با فرمول AL2O3 . 2SiO2 . H 2 O است که وقتی پخت می شود 2 موکلول آب خود را از دست داده و تبدیل به شاموت می شود ( شاموت همان بیسکوییت پخته شده ی کاشی است

فلد اسپار ها نیز انواع مختلفی دارند و به همراه خود اکسید های قلیایی و قلیایی خاکی وارد بدنه ی کاشی کرده که باعث کاهش دمای پخت کاشی می شود

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس شاموت فاقد تركيبات لعاب و همچنين بخشها ديگري از كاشي مي باشد؟گر اينچنيني است پس به درد كار من نميخوره؟
اون روش تر هم پس كاربردي نيست؟
پس راه حل چيست واقعا بايد چه كار كرد؟در اين شرايط حتي كارخونه هم همكاري كنه روش تر خرد ميكنه كه شما ميفرماييد كاربردي نيست.
راستي سيتم خرد كاردن در كارخانه گچ نميتونه كمك كنه؟

ببین شاموت همون بیسکوییت شماست که خردش می کنه

یعنی همون چیزی که در نهایت میخوای

به نظر من شما شاموت دانه بندی شده تهیه کن

نمی دونم از کجا

تا کی باید تهیه کنی ؟

من 2 هفته ی دیگه میرم دانشگاه

امروز رفتم هیچ کدوم از اساتیدمون نبودن که بپرسم از کجا شاموت باید تهیه کرد

alen18

عضو جدید
من دقيقا ميخوام كه كاشي را كه هم داريا لعاب هست و هم بدنه و ميخواد وارد بازار بشه (يعني همون چيزي كه داخل مغازه هست) را بخرم و خورد كنم
آيا شاموت هم همان است؟
اگر همان است تا به دنبال تهيه اون باشم
با تشكر راستش من اين يك نيازبراي ادامه روند كار پايا نامه ام است و هرچه زودتر بشه بهتره و البته هر چه هم دير بشه اجباري در اون نيست به هر حال ممنونم
اين شاموت دانه بنديش در چه حدي هست ؟

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دقيقا ميخوام كه كاشي را كه هم داريا لعاب هست و هم بدنه و ميخواد وارد بازار بشه (يعني همون چيزي كه داخل مغازه هست) را بخرم و خورد كنم
آيا شاموت هم همان است؟
اگر همان است تا به دنبال تهيه اون باشم
با تشكر راستش من اين يك نيازبراي ادامه روند كار پايا نامه ام است و هرچه زودتر بشه بهتره و البته هر چه هم دير بشه اجباري در اون نيست به هر حال ممنونم
اين شاموت دانه بنديش در چه حدي هست ؟

خوب پس اونی که شما می خوای یه کم فرق می کنه

چون لعاب ترکیبش با بدنه فرق داره و شاموت بدنه ی بدون لعاب هست

شاموت دانه بندی اش درشته اما دانه بندی های ریز هم داره بزرگ تر از اون حدی که شما می خوای هست ولی ریزش رو هم میشه تهیه کرد

اگه واقعا می خوای به جواب سوالت برسی شما و نمی تونی پروژه ات رو اینجا مطرح کنی با پیام خصوصی یه توضیح کلی راجع به پروژه ات بگو تا من از اساتیدم سوال کنم

هفته ی دیگه اگر دانشگاه رفتم می پرسم و اگر نشد هفته ی بعدش حتما می پرسم و مطمئنم استاتیدم جواب دقیقی می دن و به کار شما میاد

فقط باید حدود پروژه رو بدونم تا بهتر بتونن راهنمایی کنن

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز من از استاد مون پرسیدم

شاموت رو نمی تونی استفاده کنی چون جذب آب شاموت 30% کمتر از بیسکوییت کاشی هست و از طرفی حتی اگه شاموت هم بگیری باز باید آسیاب بشه

بعد استادم گفت می تونی 1 تن کاشیو بدی کارخونه های خاک فروشی و یا حتی آسفالت سازی و یا معادن یا هر جایی که سنگ شکن فکی داره

با یه سنگ شکن فکی کوچیک کارت راه میفته

البته توجه داشته باش که زیر سنگ شکن باید الک قرار بدی که ذرات حاصل از خردایش سرند بشه ( الک بشه ) تا دانه بندی که میخوای بهت بده

موفق باشی

alen18

عضو جدید
ممنون دوست من
ولي من متوجه نشدم چگونه با آسياب فكي ميتوان به اين ميزان نرمي دست يافت .همانطور كه گفتم ذرات حداكثر بايد 70 ميكرون باشند . و فكر نكنم آسيب فكي بتونه اين كار را اينجام بده
در ضمن حجم من يك تن مي باشد و سرند كردن يك تن هم كار ساده اي نيست با اين مش
اگر ميشه بيشتر توضيح دهيد

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
استادمون گفت سنگ شکن فکی تا 70 میکرون جواب میده

سرند کردن هم حالت اتوماتیک یه الک زیر سنگ شکن هست

به یه دستگاه ویبره وصله

خودش سرند می کنه

این جوابی بود که استاد گفت

شما بهترین کار اینه که با یه کارخونه خاک فروشی و یا یه معدن صحبت کنی

اونا واست انجام میدن خودشون

ceramist82

عضو جدید
با سلام.
نمی دونم بعد از چند هفته این اطلاعات به درد شما میخوره یا نه! اما اگه لازمه مواد خرد شده شما حتماً فرمول کاشی باشه شاموت به دردتون نمی خوره. چون درصد SiO2 اون کمتر از کاشیه. در مورد روش تر هم که دوستمون گفتن، برای نرم کردن مواد روش مناسبیه و البته شما راه دیگه ای ندارین چون به صورت خشک نمی تونین به این دانه بندی برسین اما می تونین به روش تر خرد کنین، توی خشک کن موادو خشک کنین و دوباره اون موادو با استفاده از بال میل به روش خشک پودر کنین. اما اگه خیلی روی آنالیز خاک حساس نیستین از همون شاموت استفاده کنین راحتتر هستین! شهر سمیرم معدنشو داره با هر دانه بندی بخواین فکر میکنم داشته باشن.

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام.
نمی دونم بعد از چند هفته این اطلاعات به درد شما میخوره یا نه! اما اگه لازمه مواد خرد شده شما حتماً فرمول کاشی باشه شاموت به دردتون نمی خوره. چون درصد SiO2 اون کمتر از کاشیه. در مورد روش تر هم که دوستمون گفتن، برای نرم کردن مواد روش مناسبیه و البته شما راه دیگه ای ندارین چون به صورت خشک نمی تونین به این دانه بندی برسین اما می تونین به روش تر خرد کنین، توی خشک کن موادو خشک کنین و دوباره اون موادو با استفاده از بال میل به روش خشک پودر کنین. اما اگه خیلی روی آنالیز خاک حساس نیستین از همون شاموت استفاده کنین راحتتر هستین! شهر سمیرم معدنشو داره با هر دانه بندی بخواین فکر میکنم داشته باشن.

من از استادم پرسیدم گفت با سنگ شکن فکی می تونه به 70 میکرون برسه بعد گفت شاموت با این دانه بندی هیچ جا نداره

خودمم فک می کردم دامه بندی شاموت تو این رنج هم داشته باشن و یا بشه از شاموت استفاده کرد. اما مشکل جذب آب شاموت هم هست که کمتر از کاشیه

اگه ایشون بخواد از این مواد در بتن استفاده کنه جذب آب مشکل سازه

alen18

عضو جدید
شاموت با توجه به گفته دوتان به درد من نميخوره من ميخوام دقيقا تركيب شيمياييش يكي باشه.اين از شاموت.
در مورد آسياب فكي هم والا من از هر كسي كه ين آسياب را داشت پرسيدم گفت به اين دانه بندي نميرسونه مگر در يك حالت كه شما اين مواد را خرد كنيد و در اثر سايش و....ميزاني از اين مواد پودر ميشند و بعد سرند كنيم كه در اين حالت هم مثالا براي داشتن 500 كيلو پودر تقريبا مثلا 4-5 تن ماده اوليه ميخوايم و زمانبر هم هست .بازم نميدونم چطوري بشه......

در مورد جذب آب به نظرتون جذب اين اين مواد وقتي پودر شدند بيشتره يا سيمان؟به طور كلي چه تركيب شيمييايي باعث جذب آب بيشتر ميشه؟

و نكته اي ديگر. من دادم يك ميزاني از مواد را به آزمايشگاه XRD و آناليز كرد يك سري نتيجه به من داده كه ميگه پيك هستند و اينا ....من اصلا سر در نميارم چطوري ميشه فهميد از هز ماده اي چقدر داخلش هست؟بچه هاي ماد ميتونن اين نتيجه را آناليز كنند؟

و من همچنان به دنبال آسياب.....

خيلي خيلي ممنون از شما كه به من اينقدر كمك مي كنيد

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاموت با توجه به گفته دوتان به درد من نميخوره من ميخوام دقيقا تركيب شيمياييش يكي باشه.اين از شاموت.
در مورد آسياب فكي هم والا من از هر كسي كه ين آسياب را داشت پرسيدم گفت به اين دانه بندي نميرسونه مگر در يك حالت كه شما اين مواد را خرد كنيد و در اثر سايش و....ميزاني از اين مواد پودر ميشند و بعد سرند كنيم كه در اين حالت هم مثالا براي داشتن 500 كيلو پودر تقريبا مثلا 4-5 تن ماده اوليه ميخوايم و زمانبر هم هست .بازم نميدونم چطوري بشه......

در مورد جذب آب به نظرتون جذب اين اين مواد وقتي پودر شدند بيشتره يا سيمان؟به طور كلي چه تركيب شيمييايي باعث جذب آب بيشتر ميشه؟

و نكته اي ديگر. من دادم يك ميزاني از مواد را به آزمايشگاه XRD و آناليز كرد يك سري نتيجه به من داده كه ميگه پيك هستند و اينا ....من اصلا سر در نميارم چطوري ميشه فهميد از هز ماده اي چقدر داخلش هست؟بچه هاي ماد ميتونن اين نتيجه را آناليز كنند؟

جذب آب سیمان بیشتره فک میکنم

ولی واسه امتحان می تونین آزمایش جذب آب رو براشون انجام بدین

سر در آوردن از اون آناالیز کار شما نیست

بهتره بدین به یه استاد شیمی یا مواد تا براتون درصد هاشو حساب کنه

من خودمم هنوز بلد نیستم درصد هارو از روی xrd حساب کنم تازه این ترم واحدشو دارم

ولی اونایی که پیک بلند تری دارن درصدشون بیشتره

میدونی شاموت چون آب ساختاریشو از دست میده و ساختار بسته ای پیدا می کنه ( در بالای 1400 پخت میشه شاموت ) جذب آب کمی داره

اما کاشی نهایتا در 1200 پخت میشه و فقط زینترینگ انجام میشه یعنی فقط یه پیوند بین درات و جذب آب بالاتری داره

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما در مورد ابعاد ذرات

انچه که مسلم هست اینه که اول باید کاشی ها با سنگ شکن خرد بشه و حداقل به ابعاد cm در بیاد و بعد آسیاب ( بالمیل بشه )

پس به هر حال شما باید مرحله ی سنگ شکن رو بگذرونی

ceramist82

عضو جدید

سلام
میشه بپرسم رشته شما چیه ؟ شما روی بتن کار میکنین؟ من فارغ التحصیل سرامیک هستم و 3 ساله توی کارخونه مواد نسوز مشغول به کارم که بتن نسوز هم تولید میکنه.
همون طور که دوستمون گفتن کاشی دمای پخت پایین تری از شاموت داره اما چون توی کاشی از موادی مثل فلدسپار استفاده میشه، به طور کامل زینتر میشه و جذب آب خیلی کمی داره اما شاموت به علت ماهیت دیر گدازش در 1400 درجه هم زینتر کامل نمیشه و جذب اب بیشتری داره. هرچی جذب آب دانه در بتون بیشتر باشه، با فرض مساوی بودن % سیمان، استحکام پایین تره.
برای ساخت بتن اگه بخوایم از شاموت استفاده کنیم باید حداقل اندازه دانه حدود 40 مش یا 400 میکرون باشه (مش واحد اندازه گیری دانه است یعنی تعداد سوراخ های الک در طول 1inch از الک) برای دانه های کوچکتر، به خاطر جذب آبی که شاموت داره، با درصد سیمان مساوی، استحکام خیلی کمتری در بتن ایجاد میکنه.
بنابراین شما که اندازه دانه 70 میکرون میخواین، باید از همون کاشی استفاده کنین تا بتن شما به اصطلاح پوک نشه و استحکام پایین نیاد. البته من اصلاً نمیدونم شما محدودیتی در استفاده از سیمان توی فرمولاسیونتون دارین یا نه.

ceramist82

عضو جدید

در مورد XRD هم اگه بخواین من میتونم کمکتون کنم.
باز هم میگم تنها راه شما برای خورد کردن استفاده از روش بال میل تر، سپس خشک کردن و در آخر استفاده از بال میل خشکه. البته اگه بتونین کسیو پیدا کنین که این کاره واستون انجام بده! چون آسیاب فکی هیچ وقت نمی تونه موادو تا این اندازه خرد کنه و در ضمن الکی که شما میتونین زیر آسیاب نسب کنین و استفاده کنین در بهترین حالت 40- 50 مشه (حدود 300 میکرون) و در مورد 70 میکرون اصلاً از نظر عملی واسه 1 تن مواد انجام شدنی نیست!

ceramist82

عضو جدید
در ضمن در مورد XRD اگه بخواین من میتونم کمکتون کنم.
برای خرد کردن مواد هم فکر میکنم تنها راه همون استفاده از بال میل تر، سپس خشک کردن مواد مستقیماً از بال میل و قبل از اسپری درایر و در آخر استفاده از بال میل خشکه تا در اخر مواد به صورت پودر در بیاد.

ceramist82

عضو جدید

در ضمن در مورد XRD اگه بخواین من میتونم کمکتون کنم.
برای خرد کردن مواد هم فکر میکنم تنها راه همون استفاده از بال میل تر، سپس خشک کردن مواد مستقیماً از بال میل و قبل از اسپری درایر و در آخر استفاده از بال میل خشکه تا در اخر مواد به صورت پودر در بیاد.

ceramist82

عضو جدید
استادمون گفت سنگ شکن فکی تا 70 میکرون جواب میده

سرند کردن هم حالت اتوماتیک یه الک زیر سنگ شکن هست

به یه دستگاه ویبره وصله

خودش سرند می کنه

این جوابی بود که استاد گفت

شما بهترین کار اینه که با یه کارخونه خاک فروشی و یا یه معدن صحبت کنی

اونا واست انجام میدن خودشون

سلام
سنگ شکن دانه رو به صورت یکنواخت ریز نمیکنه و حتی با تنظیم کردنش هم درصد مواد ریزش خیلی کمه، سرندی هم زیر دستگاه نصب میشه در بهترین حالت 40- 50 میکرونه یعنی یه چیزی حدود 300 میکرون.
یه توصیه دوستانه واست دارم سعی کن در مورد کارای عملی همیشه از استادایی سؤال کنی که توی کارخونه هم فعالیتی داشته باشن چون کار عملی با تئوری از زمین تا آسمون فرق میکنن:smile:
من هم دوران دانشجویی از این تجربیات داشتم. استادها همیشه سعی میکنن جوابی واسه دانشجو داشته باشن و تقریباً هیچ سؤالیو بی جواب نمیذارن!! البته قصدم توهین به اساتید محترم نیست ولی همه ی چیزایی که آدم روی کاغذ حساب کتاب میکنه، در عمل جور در نمیاد! امیدوارم ناراحتت نکرده باشم قصدم فقط راهنمایی بود;) :gol:

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میشه بپرسم رشته شما چیه ؟ شما روی بتن کار میکنین؟ من فارغ التحصیل سرامیک هستم و 3 ساله توی کارخونه مواد نسوز مشغول به کارم که بتن نسوز هم تولید میکنه.
همون طور که دوستمون گفتن کاشی دمای پخت پایین تری از شاموت داره اما چون توی کاشی از موادی مثل فلدسپار استفاده میشه، به طور کامل زینتر میشه و جذب آب خیلی کمی داره اما شاموت به علت ماهیت دیر گدازش در 1400 درجه هم زینتر کامل نمیشه و جذب اب بیشتری داره. هرچی جذب آب دانه در بتون بیشتر باشه، با فرض مساوی بودن % سیمان، استحکام پایین تره.
برای ساخت بتن اگه بخوایم از شاموت استفاده کنیم باید حداقل اندازه دانه حدود 40 مش یا 400 میکرون باشه (مش واحد اندازه گیری دانه است یعنی تعداد سوراخ های الک در طول 1inch از الک) برای دانه های کوچکتر، به خاطر جذب آبی که شاموت داره، با درصد سیمان مساوی، استحکام خیلی کمتری در بتن ایجاد میکنه.
بنابراین شما که اندازه دانه 70 میکرون میخواین، باید از همون کاشی استفاده کنین تا بتن شما به اصطلاح پوک نشه و استحکام پایین نیاد. البته من اصلاً نمیدونم شما محدودیتی در استفاده از سیمان توی فرمولاسیونتون دارین یا نه.

استاد ما می گفت جذب آب کاشی بیشتره چون فقط زینتر شده اما شاموت رو چون توی دمای بالاتری پخت می کنن جذب آبش کمتره

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سنگ شکن دانه رو به صورت یکنواخت ریز نمیکنه و حتی با تنظیم کردنش هم درصد مواد ریزش خیلی کمه، سرندی هم زیر دستگاه نصب میشه در بهترین حالت 40- 50 میکرونه یعنی یه چیزی حدود 300 میکرون.
یه توصیه دوستانه واست دارم سعی کن در مورد کارای عملی همیشه از استادایی سؤال کنی که توی کارخونه هم فعالیتی داشته باشن چون کار عملی با تئوری از زمین تا آسمون فرق میکنن:smile:
من هم دوران دانشجویی از این تجربیات داشتم. استادها همیشه سعی میکنن جوابی واسه دانشجو داشته باشن و تقریباً هیچ سؤالیو بی جواب نمیذارن!! البته قصدم توهین به اساتید محترم نیست ولی همه ی چیزایی که آدم روی کاغذ حساب کتاب میکنه، در عمل جور در نمیاد! امیدوارم ناراحتت نکرده باشم قصدم فقط راهنمایی بود;) :gol:

خوب البته اگه پاسخ های قبلی منو خونده باشی من همون اول گفتم کارش با بالمیل راه میفته اما ضایعات کاشی اول باید با سنگ شکن خرد بشه تا ابعادش بشه cm تا بتونه بریزه تو بالمیل

فک می کنم ایشون می خواد از ضایعات کارخونه مصرف بهینه کنه اما اینم باید در نظر بگیره که هزینه ای که صرف این خردایش مواد و استهلاک دستگاه ها میشه آیا نسبت به دور ریختن اون ضایعات کمتر میشه و صرفه اقتصادی داره یا نه

این استادی که ازش پرسیدم سالها مدیر خط تولید یه کارخونه بوده و از نظر علمی هم خیلی سطحش بالاس ( یونی دولتی اکثرا اساتید با سوادی میذارن )

ولی خوب به هر حال هیچی تجربه نمیشه دیگه

ممنون از کمکت

ceramist82

عضو جدید
استاد ما می گفت جذب آب کاشی بیشتره چون فقط زینتر شده اما شاموت رو چون توی دمای بالاتری پخت می کنن جذب آبش کمتره[/QUOTE

استادتون چی درس میده؟ درس سرامیک های ساختمانی رو پاس کردی؟ کاشی کف اصلاً نباید جذب آب داشته باشه چون در اون صورت مسئول کنترل کیفیت اصلاً تأییدش نمیکنه. دلیلش هم اینه که کاشی کف موقع مصرف خیلی با آب در تماسه و در هنگام نصب هم جذب آب بالا باعث میشه ملاط اتصال خوبی با بدنه نداشته باشه.

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
استاد ما می گفت جذب آب کاشی بیشتره چون فقط زینتر شده اما شاموت رو چون توی دمای بالاتری پخت می کنن جذب آبش کمتره[/QUOTE

استادتون چی درس میده؟ درس سرامیک های ساختمانی رو پاس کردی؟ کاشی کف اصلاً نباید جذب آب داشته باشه چون در اون صورت مسئول کنترل کیفیت اصلاً تأییدش نمیکنه. دلیلش هم اینه که کاشی کف موقع مصرف خیلی با آب در تماسه و در هنگام نصب هم جذب آب بالا باعث میشه ملاط اتصال خوبی با بدنه نداشته باشه.

نه سرامیک ساختمانی اصلا بر نداشتم

راس میگیا

تو پرسلان هم خوندم جذب آب کاشی کف خیلی پایینه در حد 0.5 %

خوب پس به نوع کاشی که مصرف می کنن هم بستگی داره

ceramist82

عضو جدید
خوب البته اگه پاسخ های قبلی منو خونده باشی من همون اول گفتم کارش با بالمیل راه میفته اما ضایعات کاشی اول باید با سنگ شکن خرد بشه تا ابعادش بشه cm تا بتونه بریزه تو بالمیل

فک می کنم ایشون می خواد از ضایعات کارخونه مصرف بهینه کنه اما اینم باید در نظر بگیره که هزینه ای که صرف این خردایش مواد و استهلاک دستگاه ها میشه آیا نسبت به دور ریختن اون ضایعات کمتر میشه و صرفه اقتصادی داره یا نه

این استادی که ازش پرسیدم سالها مدیر خط تولید یه کارخونه بوده و از نظر علمی هم خیلی سطحش بالاس ( یونی دولتی اکثرا اساتید با سوادی میذارن )

ولی خوب به هر حال هیچی تجربه نمیشه دیگه

ممنون از کمکت

من قصدم جسارت به استادتون نبود. من با دکتر صلاحی هم چند تا از درسامو پاس کردم ولی خیلی از درس دادنش راضی نبودم. راستی گفته بودی دانشگاه قزوین میخونی. دکتر محبی رو میشناسی؟ فکر میکنم عضو هیئت علمی دانشگاه قزوین بود. باهاش سرامیک های مهندسیو پاس کردم. البته بالاترین نمره کلاسش من بودم(18) استاد بدی نبود ولی قدرت بیان مطلبو نداشت. البته هر کسی یه نظری داره! دانشگاه ما هم تا چند سال پیش خیلی خوب بود و اساتید خوبی اونجا درس میدادن ولی متأسفانه بعد از فارغ التحصیلی ما باعوض شدن مدیرگروه سطح علمی رشته سرامیک اومد پایین.
نسبت به دانشجو بودنت خیلی فعالی و اطلاعات خوبی داری.به نظرم خیلی به این رشته علاقه داری امیدوارم موفق باشی.

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قصدم جسارت به استادتون نبود. من با دکتر صلاحی هم چند تا از درسامو پاس کردم ولی خیلی از درس دادنش راضی نبودم. راستی گفته بودی دانشگاه قزوین میخونی. دکتر محبی رو میشناسی؟ فکر میکنم عضو هیئت علمی دانشگاه قزوین بود. باهاش سرامیک های مهندسیو پاس کردم. البته بالاترین نمره کلاسش من بودم(18) استاد بدی نبود ولی قدرت بیان مطلبو نداشت. البته هر کسی یه نظری داره! دانشگاه ما هم تا چند سال پیش خیلی خوب بود و اساتید خوبی اونجا درس میدادن ولی متأسفانه بعد از فارغ التحصیلی ما باعوض شدن مدیرگروه سطح علمی رشته سرامیک اومد پایین.
نسبت به دانشجو بودنت خیلی فعالی و اطلاعات خوبی داری.به نظرم خیلی به این رشته علاقه داری امیدوارم موفق باشی.

اتفاقا رفتم سراغ دکتر محبی اینارو پرسیدم دیگه :D

مرسی

راستی ما خیلی خوشحال میشیم که افراد با تجربه ای مثه شما در این تالار داشته باشیم

از تجربتون دوس داریم استفاده کنیم

ایشا اله همیشه موفق باشی