كشت و فرآوري گياهان دارويي، تجربيات شما؟

respina633

عضو جدید
دوست گرامی خاک منطقه شما واسه گیاه به لیمو و بادرنجبویه عالی جواب میده. برای کسب راهنمایی میتونین به عطاری فیروزیان واقع در دلند مراجعه کنید.
ممنونم:smile:
لطفا در مورد فروش و بازارپسندیش توی منطقه و کشور هم اگه اطلاعاتی داشتین بگین

آخرین ویرایش:

kourosh507

عضو جدید
بهبهان ، جنوب شرقی خوزستان، چسبیده به گهگلویه و بویر احمد، هوا بخوبی ایذه و دزفول نیست ولی بهتر از سایر مناطق استانه و از لحاظ خاک هم مشکلی نداریم

anahidesayex

عضو جدید
بهبهان ، جنوب شرقی خوزستان، چسبیده به گهگلویه و بویر احمد، هوا بخوبی ایذه و دزفول نیست ولی بهتر از سایر مناطق استانه و از لحاظ خاک هم مشکلی نداریم
دوست گرامی در مناطقی که ذکر کردید انواع آویشن، اسطوخودوس و مریم گلی کشت و کارش جواب خوبی میده. شما برای اطلاعات بیشتر به آقای صادق لموچی کارمند جهاد کشاورزی شهرستان ایذه مراجعه کنید.

anahidesayex

عضو جدید
ممنونم:smile:
لطفا در مورد فروش و بازارپسندیش توی منطقه و کشور هم اگه اطلاعاتی داشتین بگین
این گیاهان جزو گیاهان دارویی معطر طبقه بندی میشن. به همین دلیل اگه شرایطش باشه که اسانس گیری انجام بدید واسه فروش مشکلی اصلا وجود نداره.
اما؛ میتونین برگهای خشک شده ش رو توی سایت گیاهان دارویی واسه فروش بذارید و یا بازار بزرگ تهران پشت مسجد امام عطاری طاشی همیشه خریدار گیاهان فوق الذکر هستن.
راه دیگه شم مراجعه به یک شرکت گیاهان دارویی برای اسانس و صادرات محصول چاره ای اندیشید. متاسفانه دوستان مسئول سنگ اندازی زیادی دارن! به هر حال شما میتونید به داروخانه ی دکتر سلیمانی واقع در فلکه کاخ گرگان و نیز شرکت گیاه دارویی نیاک واقع در جاده ی آق قلا به گرگان مراجعه نموده وبا ایشان همکاری نمایید.

kourosh507

عضو جدید
متشکرم از جوابتون ولی نگفتید که ایشون کار عملی کردن یا اینکه از وضعیت کشت تو منطقه اطلاع دارن!؟
دوست گرامی در مناطقی که ذکر کردید انواع آویشن، اسطوخودوس و مریم گلی کشت و کارش جواب خوبی میده. شما برای اطلاعات بیشتر به آقای صادق لموچی کارمند جهاد کشاورزی شهرستان ایذه مراجعه کنید.

kourosh507

عضو جدید
بذر سیاه دانه

بذر سیاه دانه

دوستان سلام
آیا درسته
که سیاه دانه بذر اصلاح شده تو بازار نداره؟

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
این گیاهان جزو گیاهان دارویی معطر طبقه بندی میشن. به همین دلیل اگه شرایطش باشه که اسانس گیری انجام بدید واسه فروش مشکلی اصلا وجود نداره.
اما؛ میتونین برگهای خشک شده ش رو توی سایت گیاهان دارویی واسه فروش بذارید و یا بازار بزرگ تهران پشت مسجد امام عطاری طاشی همیشه خریدار گیاهان فوق الذکر هستن.
راه دیگه شم مراجعه به یک شرکت گیاهان دارویی برای اسانس و صادرات محصول چاره ای اندیشید. متاسفانه دوستان مسئول سنگ اندازی زیادی دارن! به هر حال شما میتونید به داروخانه ی دکتر سلیمانی واقع در فلکه کاخ گرگان و نیز شرکت گیاه دارویی نیاک واقع در جاده ی آق قلا به گرگان مراجعه نموده وبا ایشان همکاری نمایید.
دوست گلم در مورد شرکت گیاهان دارویی نیاک برای ما توضیحی میدید یک کم؟

roshy

عضو جدید
طب سنتی
سلام اطلاعات راجب رشته طب سنتی میخوام شنیدم دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران از بین پزشکان عمومی تو این رشته پذیرش داره منم عاشق طب سنتی هستم شما اطلاع دارین که مراکز دیگه ای هستن یا راهی هست که طب سنتی خوند البته با مجوز رسمی که بشه مطب زد من تبریز یه مرکز پیدا کردم اما مدرکی که میده باید فروشگاه گیاهان دارویی بزنی بعد از یک سال و نیم درس خوندن و یا اینکه کنار یه پزشک مشاور بشی کلاس کاربر گیاهان دارویی رو دارم میگذرونم تو سازمان فنی حرفه ای استادمون میگه تو مرکز جهاد دانشگاهی طب سنتی تدریس میکنه و بعد از 2000 ساعت درس خوندن مدرک دکتری میتونیم بگیریم و مطب بزنیم اما من زیاد باورش نمیکنم از جهاد هم پرسیدم گفتن شاید برابر سسسازی بشه ایشون چون ارشد تغذیه هستن و میگن از دانشگاه تهران دکتری طب سنتی رو تازه گرفتن!!!!!!! و اینبار گفتن مدرکم معادل دکتری هست اما مطب هنوز نزدم چون بخشنامه ها لنگ موندن تا دکتر روحانی بررسی کنن! حالا به نظرتون چیکار میشه کرد که ما دانشجوها و فارغ التحصیلای کشلورزی هم تو زمینه طب سنتی کار کنیم؟

بومادران

عضو جدید
سلام به همه دوستان خوبم .بچه ها من میخوام توی تراس خونمون یه گلخونه کوچیک از گیاهان دارویی درست کنم به نظر شما کدوم گیاهان دارویی بهتر جواب میده اصلا توی تراس جواب میده چون ما باغچه نداریم:(.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

respina633

عضو جدید
طب سنتی
سلام اطلاعات راجب رشته طب سنتی میخوام شنیدم دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران از بین پزشکان عمومی تو این رشته پذیرش داره منم عاشق طب سنتی هستم شما اطلاع دارین که مراکز دیگه ای هستن یا راهی هست که طب سنتی خوند البته با مجوز رسمی که بشه مطب زد من تبریز یه مرکز پیدا کردم اما مدرکی که میده باید فروشگاه گیاهان دارویی بزنی بعد از یک سال و نیم درس خوندن و یا اینکه کنار یه پزشک مشاور بشی کلاس کاربر گیاهان دارویی رو دارم میگذرونم تو سازمان فنی حرفه ای استادمون میگه تو مرکز جهاد دانشگاهی طب سنتی تدریس میکنه و بعد از 2000 ساعت درس خوندن مدرک دکتری میتونیم بگیریم و مطب بزنیم اما من زیاد باورش نمیکنم از جهاد هم پرسیدم گفتن شاید برابر سسسازی بشه ایشون چون ارشد تغذیه هستن و میگن از دانشگاه تهران دکتری طب سنتی رو تازه گرفتن!!!!!!! و اینبار گفتن مدرکم معادل دکتری هست اما مطب هنوز نزدم چون بخشنامه ها لنگ موندن تا دکتر روحانی بررسی کنن! حالا به نظرتون چیکار میشه کرد که ما دانشجوها و فارغ التحصیلای کشلورزی هم تو زمینه طب سنتی کار کنیم؟
منم با این بحث موافقم .من خودم هم طب سنتی رو خیلی دوست دارم از یکی که عطاری داشت پرسیدم میگفت تو دوره های آزاد اموزش طب سنتی چیز زیادی یاد نگرفته میگفت بهترین راهش کار کردن تو یه فروشگاه و عطاریه و تازه به قول دوستمون این مدرک واسه فروشگاه زدنه ونه طب سنتی لطفا دوستان به این بحث بیشتر بپردازن.البته نه توی این تاپیک چون بهتره این تاپیک ادامه پیدا کنه چون آقا پژمان هم با بحث راجع به طب سنتی در این بخش مخالف انhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gif

آخرین ویرایش:

bafarhad55

عضو جدید
سلام دوستان.من می خوام در مورد گیاه دارویی که بازار فروشش خوب باشه و هم اینکه کاشتش سود اقتصادی خوبی داشته باشه اطلاعات کسب کنم ممنون میشم اگه وقت بذارین و اطلاعتتون و در اختیار من بذادرین.در ضمن خواهشا" منبع اطلاعتی خودتونو اگه بود بذارین.ممنون.موفق و سربلند باشین.

babakmpower

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان خوبم
من رشته تحصیلیم کامپیوتر ولی علاقه وافری به باغبانی و گل و گیاه دارم در ضمن اگه دوستان قابل بدونن دوست دارم تو این تاپیک فعالیت داشته باشم.
دوست خوبم بومادران عزیز این کار شدنیه من خودم توی بالکن خونه یه گلخونه ی کوچیک درست کردم و کلی گیاه دارم توش پرورش میدم.;)

mehrdad539

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان و همکاران سایت
بنده به لیمو، بادرنجبویه، مریم گلی، گل مغربی و بابونه در زمین کشاورزی کشت کردم.
نسبت به کاشت توی باغچه و تراس رعایت اصولش خیلی مهمتره.
لطفا کسایی هم که توی زمین زراعی کشت کردن هم نظراتشونو بزارن.
بنده هم چنانچه تجربه اندکی داشته باشم در اختیار دوستان میگذارم.
یه سوال هم از کارشناسان محترم دارم:
آیا توی بیضاء از توابع استان فارس میشه سرخارگل،گل گاو زبان ایرانی،استخدوس فرانسوی،عروسک پشت پرده و ختمی خبازی کشت کرد؟

roshy

عضو جدید
ما هم قراره به صورت آزمایشی اگر از مرکز تحقیقات بهمون 1000 متر زمین بدن یه 5 رقم گیاه دارویی رو کشت کنیم انشالله اگه موافقت شد میایم اینجا از تجربیات بچه ها استفاده کنیم;)

mili003

عضو جدید
سلام دوستان من یک جوان 19 ساله هستم و میخواستم وارد شغل کشاورزی بشم و دوست دارم کشت و کار کنم در زمین خودم
دوستان گیاهان دارویی در مناطقی مثل خوانسار میشود کار کرد؟؟ایا درآمد مناسب دارد؟
من بیشتر دنبال کاری هستم که فعلا بازگشت سرمایه سریع تری داشته باشه تا بتونم قست وام خرید زمینم را تا حدودی خودم بدم ممنون میشم راهنماییم کنین!!!

"Pejman"

سلام دوستان من یک جوان 19 ساله هستم و میخواستم وارد شغل کشاورزی بشم و دوست دارم کشت و کار کنم در زمین خودم
دوستان گیاهان دارویی در مناطقی مثل خوانسار میشود کار کرد؟؟ایا درآمد مناسب دارد؟
من بیشتر دنبال کاری هستم که فعلا بازگشت سرمایه سریع تری داشته باشه تا بتونم قست وام خرید زمینم را تا حدودی خودم بدم ممنون میشم راهنماییم کنین!!!
اگر تازه کار هستید و تازه میخواین کار کشاورزی رو انجام بدید باید دست نگه دارید. اول از کشت های معمولی شروع کنید یا حتما از یک کارشناس کشاورزی در اون منطقه بصورت حضوری کسب تکلیف کنید.چون گفتی درآمد.... درآمد وقتی به دست میاد با سود بالا که تجربه بالا هم در کنارش صرف کنی. اگه به فکر بازگشت سرمایه سریع هستی دور گیاهان دارویی رو خط بکش :D

M9.GHORBANI

عضو جدید
با عرض سلام به تمامی عزیزان
2 تا سوال دارم :
1 - میخواستم بدونم که آیا از گیاه مرزنگوش هم اسانس گیری میکنند ؟؟؟ یا صرفا جنبه خوراکی داره ؟؟؟؟
2 - اینکه این گیاه آیا اصلاح شدش وجود داره یا نه ؟؟

"Pejman"

با عرض سلام به تمامی عزیزان
2 تا سوال دارم :
1 - میخواستم بدونم که آیا از گیاه مرزنگوش هم اسانس گیری میکنند ؟؟؟ یا صرفا جنبه خوراکی داره ؟؟؟؟
2 - اینکه این گیاه آیا اصلاح شدش وجود داره یا نه ؟؟

سلام دوست عزیز و گرامی :gol:
1- بله اسانس گیری هم می کنند. صرفاً خیر. دارای خواص متعددی همچون آنتی باکتریال و ....
2- شما باید به دنبال اهلی کردن یک گیاه دارویی باشید نه اصلاح شدش! در این مورد اطلاعی ندارم

M9.GHORBANI

عضو جدید
سلام Pejman جان ممنون از لطفت

بازم در این مورد سوال دارم . ممنون میشم اگه راهنماییم کنی .

تو منطقه ما مرزنگوش وحشی وجود داره . من هم دنبال تکثیر و پرورشش به صورت انبوه دارم .
میخوام بدونم که من چطور میتونم ارزش اقتصادی این محصول رو بالا ببرم ؟ با اسانس گیری ؟ یا همون به صورت خشک ؟
و اینکه جای کار برای صادرات این محصول وجود داره یا خیر ؟؟

بازم ممنون

"Pejman"

سلام Pejman جان ممنون از لطفت

بازم در این مورد سوال دارم . ممنون میشم اگه راهنماییم کنی .

تو منطقه ما مرزنگوش وحشی وجود داره . من هم دنبال تکثیر و پرورشش به صورت انبوه دارم .
میخوام بدونم که من چطور میتونم ارزش اقتصادی این محصول رو بالا ببرم ؟ با اسانس گیری ؟ یا همون به صورت خشک ؟
و اینکه جای کار برای صادرات این محصول وجود داره یا خیر ؟؟

بازم ممنون

ببینین اول باید بررسی بشه ببینین هزینه های کارگری در اون منطقه چقدر میشه. چون بعضی وقتا برداشتش از جنگل ها و مراتع به مراتب ارزون تر از کشت و پرورشش هست... اما به شرطی که باعث تخریب محیط زیست و همچنین انقراض اون گونه گیاهیی نشه. معمولا در ایران اسانس گیری رو شرکت های بزرگ می کنن و تقریباً بیشترش به صورت اسانس صادر میشه. تقریبا هر گیاه دارویی به شرطی که طبق ضوابط خارج از کشور کشت بشه تا گرم آخرش خریدار داره.... برای بالا بردن ارزش اقتصادی باید ببینید به چه صورتی اونو میتونین در بیارین؟ خشک یا فراوری شده؟ هر کدومش هم هزینه های جداگانه داره. ببینین میزان اسانسش خیلی نیست و حداکثر فکر کنم دو درصد باشه. باید ببینین آیا به صورت وحشی بیشتر اسانس داره یا بصورت وقتی که اونو میکارید این میزان ماده موثره بیشتر هست. به هر حال باید به این نکته توجه کنین که قبلش بازاریابی درستی داشته باشین. یعنی اول تقاضا رو بسنجید و بعدش دنبال بالا بردن ارزش اقتصادی محصول باشید. چون به هر حال وقتی تقاضا بالا باشه زیاد به فکر بالا بردن ارزش اقتصادی نیستن! دقیقا مثل نزدیک شدن به انقراض گونه های باریجه و آنغوره در ایران!!! اینقدر برداشت کردن از این دو تا گونه نگون بخت که الان تقریبا منابع طبیعی کشور برداشتش رو ممنوع اعلام کرده. شم اول بازار داخلی رو بسنجید. ببینین چقدر براش پول میدن. و برآورد هزینه کنین. مثل زمین.... آبیاری---- هزینه بذر.... و سایر موارد مصرفی... بازم اگر سوالی بود من در خدمتتونم :gol:

M9.GHORBANI

عضو جدید
سلام
بازم ممنون Pejman جان از اطلاعات مفیدت .

راستی نظرت در رابطه با نعناع فلفلی چطوره ؟؟

به نظرت کدوم یکی بهتر و ارزش اقتصادی بسشتری داره ؟
در ضمن شرایط کشت نعناع فلفلی رو هم دارم .:redface:

"Pejman"

سلام
بازم ممنون Pejman جان از اطلاعات مفیدت .

راستی نظرت در رابطه با نعناع فلفلی چطوره ؟؟

به نظرت کدوم یکی بهتر و ارزش اقتصادی بسشتری داره ؟
در ضمن شرایط کشت نعناع فلفلی رو هم دارم .:redface:

امشب نگاه می کنم حتما بهتون اطلاع می دم که ارزش کدومش بیشتره. یه خورده زمان میبره. چون مرجعش دم دستم نیست. امیدوارم فراموشم نشه. چشم :gol::heart::gol:

mehrdad539

عضو جدید
تقریبا هر گیاه دارویی به شرطی که طبق ضوابط خارج از کشور کشت بشه تا گرم آخرش خریدار داره....

با سلام خدمت استادان گرامی:
بنده ا این نظرتون موافق نیستم چون منم میخواستم وارد تولید گیاهان دارویی بشم و از بزرگترین تولید کننده گیاهان دارویی که حدود 15 هکتار رو به زیر کشت گیاهان مختلف برده راهنمایی خواستم گفتن اگر پول وام هست که اصلا اسمشو نیار ولی اگر مال خودته و کاری باهاش نداری تو ابعاد کوچیک کار کن که اونم شاید شد شایدم نشد گفتند که محصولاتشونو بصورت ارگانیک تولید میکنن ولی متاسفانه خریداری براش وجود نداره تا حدود یکماه قبلم حدود 5 تن مریم گلی رو دستش مونده بود گفتم چرا صادر نمیکنین گفتن صادرات دست ماها که نیست دست نور چشمی هاست تازه خیلی چیزا مهدش تو اروپاست که اگه بخوایم صادرش کنیم میشه به عبارتی زیره به کرمان بردن پس هر چیزی تولید کردیم باید بفکر فروشش توی بازار داخل بگردیم که سودشم میره تو جیب دلالها بنده خدا 200 ملیون تومن هزینه کرده بود میگفت سال اول گفتیم هزینمون بالاست سالای بعد جبران میشه سالای بعدم که هزینه نشاء و نشاکاری نداشتیم قیمتها به حدود نصف تنزل پیدا کرد.
منم گفتم سری که درد نمیکنه دستمال نمیبندن الانم خدمت شما دوست عزیز اینارو گفتم که بدونی چه مشکلاتی داره ولی اگه بتونی خودت بین عطاریها پخشش کنی فکر میکنم بد نباشه اونم باید پرمصرف باشه مثل آویشن باغی ،من به شخصه سرخارگل رو قبول دارم چون اگر بصورت کرتی غرقابی کاشته بشه هم کاشت،هم داشت و هم برداشتش خیلی راحت و مقرون به صرفه هست.

hanifmolayi

عضو جدید
با سلام

از اعضای محترم کسی در مورد فرآوری گیاهان حاوی تانن و کاربردهای آن و توجیه اقتصادی آن در ایران اطلاعات دارد؟

باتشکر

"Pejman"

با سلام خدمت استادان گرامی:
بنده ا این نظرتون موافق نیستم چون منم میخواستم وارد تولید گیاهان دارویی بشم و از بزرگترین تولید کننده گیاهان دارویی که حدود 15 هکتار رو به زیر کشت گیاهان مختلف برده راهنمایی خواستم گفتن اگر پول وام هست که اصلا اسمشو نیار ولی اگر مال خودته و کاری باهاش نداری تو ابعاد کوچیک کار کن که اونم شاید شد شایدم نشد گفتند که محصولاتشونو بصورت ارگانیک تولید میکنن ولی متاسفانه خریداری براش وجود نداره تا حدود یکماه قبلم حدود 5 تن مریم گلی رو دستش مونده بود گفتم چرا صادر نمیکنین گفتن صادرات دست ماها که نیست دست نور چشمی هاست تازه خیلی چیزا مهدش تو اروپاست که اگه بخوایم صادرش کنیم میشه به عبارتی زیره به کرمان بردن پس هر چیزی تولید کردیم باید بفکر فروشش توی بازار داخل بگردیم که سودشم میره تو جیب دلالها بنده خدا 200 ملیون تومن هزینه کرده بود میگفت سال اول گفتیم هزینمون بالاست سالای بعد جبران میشه سالای بعدم که هزینه نشاء و نشاکاری نداشتیم قیمتها به حدود نصف تنزل پیدا کرد.
منم گفتم سری که درد نمیکنه دستمال نمیبندن الانم خدمت شما دوست عزیز اینارو گفتم که بدونی چه مشکلاتی داره ولی اگه بتونی خودت بین عطاریها پخشش کنی فکر میکنم بد نباشه اونم باید پرمصرف باشه مثل آویشن باغی ،من به شخصه سرخارگل رو قبول دارم چون اگر بصورت کرتی غرقابی کاشته بشه هم کاشت،هم داشت و هم برداشتش خیلی راحت و مقرون به صرفه هست.

سلام ممنونم از پاسخ و اظهار نظرتون. من دقیقا سر این موضوع بدون شک میگم که اگر شما دقیقا ضوابط خارج رو رعایت کنید بازار خوبی خواهید داشت... اون آقایی که فرمودید فقط کاشته.... بازار یابی و پایش بازاری نداشتند. در نتیجه شکست خوردند. فروش داخلی با فروش خارجی زمین تا آسمون فرق میکنه
پس
من کسایی رو میشناسم که بجای 15 هکتار 300 هکتار زمین دارن و بی سر و صدا گیاه دارویی میکارن و میفروشن. تعداد گیاهانی هم که میکارن بالغ بر 14 گونه گیاه دارویی هست. اول بازاریابیی خوبی کردن و بعدش سنجش و پایش بازار خوبی داشتن. یک کیلوگرم هم رو دستشون نمونده. تنها مشکلی که داشتن تحریم ایران بود که با کمک شرکت های بازرگانی همه تحریم ها رو دور زدند. پس نتیجه میگیریم که اگر شما بازار رو خوب دریابی مطمئن باش بازار هم تورا خواهد دریابید!
مشکل اساسی همه ماها اینه که از ابتدای کار اصولی کار نمیکنیم... اول می کاریم بعدش دنبال مشتریش می گردیم! اینجوری هیچ وقت برای فروش خارجی موفق نخواهیم بود... متاسفانه کشاورزان و حتی مهندسان کشورمون با واژه ارگانیک یا آشنایی ندارن یا تعریف ارگانیک رو نمی دونن! فقط شنیدن بدون و کود و سم! و این براشون جا نیافتده که محصول به سوی ارگانیک چقدر طول میکشه... برای همین بازاری نخواهند داشت. در ضمن فروش گیاهان دارویی به خارج از کشور برای نور چشمی ها نیست. شما طبق ضوابط اونور تولید کن من برات می فروشم و درصد میگیرم. فقط دقت کنین به این موضوع که طبق ضوابط اونور باشه. با مظالعه باشه نه اینکه فقط بکارید! چون کشورهایی هستند که از ایران ارزون تر و راحت تر بکارن! مثل افغانستان و چین!

مشکل ما عدم شناخت صحیح بازار هست و بقیه چیزا مسائل جنبیش هست

دبیر فراوری

عضو جدید
با سلام
لطفا مرا راهنمایی کنید که چطور میتوانم بذر یا قلمه یا ... جهت تکثیر گیاهان دارویی که شما کشت کردید تهیه کنم؟
با تشکر

mehrdad539

عضو جدید
با سلام
منم از کسی که این کار رو انجام داده بود پرسیدم قیمتاشم خیلی خوب ود من یکسال قبلش مریم گلی رو دادم کیلو 13 تومن بعد از یکسال ایشون میده کیلو 8 تا 10 تومن بسته به میزان خرید ولی بازم موفق نشده بازار رو در دست بگیره.مطمعنا با هزینه بالای 200 ملیونی که ایشون کرده حتما بفکر بازاریابی محصولاتش در خارج از کشور هم بوده.

mehrdad539

عضو جدید
با سلام
بهترین گزینه در دسترس شما اینترنت هست ولی اگر در نمایشگاه گیاهان دارویی که همین ماه در مصلای تهران برگزار میشه شرکت کنید اطلاعات مفیدی بدست میارید.

بالا