كايزن جيست؟

narges

عضو جدید
اطلاعاتي در مورد کايزن

اطلاعاتي در مورد کايزن

خوشحال ميشم دوستان در بارهء كايزن راهنماييم كنند
سلام.اميدوارم به دردتون بخوره.
يا علي
کایزن چیست؟

کایزن ترکیبی دو کلمه‌ای از یک مفهوم ژاپنی است که تعریف آن تغییر به سمت بهتر شدن یا بهبود مستمر و تدریجی است. در واقع کایزن بر این فلسفه استوار است که برای ایجاد بهبود در سازمان‌ها لازم نیست به دنبال تغییرات انفجاری یا ناگهانی باشیم، بلکه هر نوع بهبود یا اصلاح به شرط آنکه پیوسته و مداوم باشد ارتقای بهره‌وری را در سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد.
از نگاه کایزن وظایف مدیریت بر دو دسته اصلی ایجاد بهبود و حفظ و نگهداری بهبود تقسیم می‌شود. از آنجایی که مدیران سطوح بالاتر سازمان باید همواره بخش اعظم وقت خود را صرف بهبود سازمان نمایند و امور جاری را که جنبه نگهداری دارند به سطوح پایین‌تر واگذار نمایند. بنابر این از نگاه کایزن کارکنان یک سازمان همواره باید به فکر بهبود و حفظ دستاوردهای آن در سازمان خود باشند.
اجرای کایزن عملی در سیزده مرحله خلاصه می‌شود. این مراحل به ترتیب عبارتند از:
1) انتخاب ناحیه نمونه
2) ایجاد گروه بهبود و سازمان‌دهی آن
3) گردآوری داده‌های آماری
4) آشنا نمودن افراد با مفاهیم و ابزارهای بهبود
5) آغاز نمودن نظام آراستگی (5s)
6) شناسایی مودا (اتلاف)
7) تحلیل علل رویداد اتلاف در ناحیه و پیدا کردن راه‌حل‌های گروهی
8) انتخاب راه‌حل‌های عملی
9) انجام تغییرات فیزیکی در ناحیه نمونه
10) استاندارد کردن بهبود انجام گرفته
11) اعلام نتایج به سایر همکاران
12) ارزیابی نتایج
13) پیدا کردن مشکل بعدی
اصول بیست گانه مدیریت در کایزن نیز به شرح زیر است:
1) نگویید چرا این کار انجام نمی‌شود فکر کنید چگونه می‌توانید آن را انجام دهید؟
2) به جای نگرانی در مورد مشکل ایجاد شده برای حل آن اقدام کنید.
3) از وضعیت موجود راضی نبوده و به فکر بهبود باشید.
4) اگر اشتباه کردید فوراً آن را رفع کنید.
5) اگر 60 درصد از تحقق هدف اطمینان دارید دست به کار شوید.
6) برای پی بردن به ریشه مشکلات پنج بار بپرسید: چرا؟
7) به دنبال محل واقعی خطا رفته و سعی نکنید مشکلات را از دفتر خود حل کنید.
8) برای حل مشکلات از داده‌های کمی و به روز استفاده کنید.
9) برای حل مشکلات به جای استفاده از هزینه از خود و همکاران استفاده کنید.
10) به فکر نکات ریز باشید چرا که ریشه بسیاری از مشکلات در آنهاست.
11) حمایت مدیران ارشد باید مشهود و ملموس باشد.
12) از واگذاری اختیار به زیردستان ابا نکنید.
13) هیچگاه به دنبال مقصر نبوده و عجول عمل نکنید.
14) مدیریت دیداری و انتقال اطلاعات بهترین ابزار برای حل مسأله به صورت گروهی است.
15) مدیریت ارشد باید با لایه‌های پایین‌تر سازمان ارتباط دوجانبه داشته باشد.
16) از الگوهای چند مهارتی و غنی‌سازی شغلی برای شکوفا شدن انسان‌ها استفاده کنید.
17) تنها فعالیت‌هایی را انجام دهید که برای سازمان ارزش افزوده ایجاد می‌کنند.
18) فراموش نکنید (5s) پایه و بنیان ایجاد محصولی با کیفیت است.
19) براساس الگوهای کارگروهی مسائل محیط کار را حل کنید.
20) حذف مودا فرآیندی پایان‌ناپذیر است. از این کار خسته نشوید.
مودا از نگاه ژاپنی‌ها به هر فعالیتی اتلاق می‌شود که برای سازمان ایجاد هزینه می‌کند ولی ارزش افزوده تولید نمی‌کند و مشتری تمایلی به پرداخت پول برای این فعالیت ندارد. این فعالیت می‌تواند تلاش برای صدور گواهینامه پایان دوره آموزشی باشد که از نگاه عرضه‌کننده لازم و اجتناب‌ناپذیر است اما از نگاه مصرف‌کننده تنها چیزی که اهمیت دارد مج وزی است که در پایان این فعالیت‌ها ارائه می‌شود. بررسی‌های انجام شده در شرکت‌های برتر دنیا نشان می‌دهد تنها یک فعالیت از دویست فعالیت آنها تولید ارزش افزوده می‌کند.

sohail.z

عضو جدید
سلام.خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که دادید منتظر راهنمایی های بقیه دوستانم هم هستم

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
اطلاعات دوستمون کامل بود ولی یه سری جمله هست که از همون اصول بیست گانه اومده ولی ملموس تر و عامیانه است:
- همه چی رضایت مشتری
- پیشرفت توی کایزن باید سه تا مولفه داشته باشه
* آرام
*پیوسته
* بی وقفه
- رضایت خاطر دشمن اول و آخر کایزن
- به صفر رسانیدن ضایعات : اینم سه تا مولفه داره که بهش میگن مثلث جوران
* کنترل کیفیت
*بهبود کیفیت
* تضمین کیفیت
با احترام

sohail.z

عضو جدید
salm

salm

saLAM.az shoma ham manonam be khatere rehnemayihaton.montazere dostane dige ham hastam

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
من از اون موقع که در مورد کایزن شروع به بحث شد یه چیزی توی ذهنم هست براتون می نویسم:
مابیشتر به اجرای کایزن توی کارخانه ها و مراکزمون احتیاج داریم ، یا توی فرهنگمون؟
با احترام

bardinova

مدیر بازنشسته
من از اون موقع که در مورد کایزن شروع به بحث شد یه چیزی توی ذهنم هست براتون می نویسم:
مابیشتر به اجرای کایزن توی کارخانه ها و مراکزمون احتیاج داریم ، یا توی فرهنگمون؟
با احترام

کایزن بر روی یه سازمان و مجموعه تعریف شده . اما ، باید ببینیم که سازمان رو چطور تعریف می کنیم . مسلما با درست تعریفش کردنش میتونه بیشتر مسائل فرهنگی ما رو هم پوشش بده . اگه خانواده رو به نوعی بتونیم بصورت سازمان تعریف کنیم ، شاید قسمتی از موضوع پوشش داده بشه .

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من هم با شما هم عقیده ام و هم نه

من هم با شما هم عقیده ام و هم نه

با سلام
من با شما هم عقیده ام که کایزن رو از سازمان خانواده شروع کنیم ، توی این مورد بحث نداریم. ولی اگه قرار باشه کایزن رو توی یه موسسه یا سازمان بنا کنیم مسائل فرهنگی چه نیرویی (مثبت و یا منفی ) به مسئله ایجاد کنه؟
با احترام

bardinova

مدیر بازنشسته
با سلام
من با شما هم عقیده ام که کایزن رو از سازمان خانواده شروع کنیم ، توی این مورد بحث نداریم. ولی اگه قرار باشه کایزن رو توی یه موسسه یا سازمان بنا کنیم مسائل فرهنگی چه نیرویی (مثبت و یا منفی ) به مسئله ایجاد کنه؟
با احترام

من چندان مسائل فرهنگی رو توی کایزن دخیل نمیدونم . شاید کمی احتیاج به تحول در طرز فکر آدمها داره و نه فرهنگشون . کایزن میگه من میتونم تحول رو با بهبود مستمر و اصلاحات خرد بدست بیارم . این زمانگیر هست ، ممکنه مدتها طول بکشه ، ممکنه نتایج حاصله چشمگیر نباشه ، اما در مجموع بعد از طی یه دوره ، که حتی ممکنه خود بانی کایزن دیگه در اون سازمان نباشه ، به نتیجه برسه . نگاه غیر کایزن این رو تائید نمیکنه . شما میتونین برای ایجاد تحول یک حرکت انقلابی انجام بدین . اگه حرکتتون درست باشه و به نتیجه برسه در زمانی ، بسیار کوتاه تر از کایزن ، به نتیجه میرسین .
حالا بیایم سراغ ایران . در ایران طرز فکر (و نه فرهنگ) اکثر مدیران بر تفکر غیر کایزنی استوار هست . چرا ؟ چون هیچ مدیر ایرانی طاقت نداره که ببینه عملی رو که پایه گذاری میکنه ، مدیر بعدی ازش بهره ببره ! . هیچ کس نمیخواد تحولی را برنامه ریزی کنه که واسه مدیر بعدی افتخار آخرین باشه . برای همین بجای اینکه بیان یه حرکت درست و منطقی و حساب شده برای رفع (مثلا) ترافیک بکنه که ذره ذره و در طول چند سال بتونه رشد اون رو منفی کنه ، میاد به کارهای منطقی و به اصطلاح انفجاری رو میاره . یه لاین به اتوبان اضافه میکنه که نتیجه اون رو چند ساعت بعد ببینه ! .
کایزن صبر میخواد ، حوصله میخواد ، برنامه ریزی میخواد ، دقت میخواد ، که اینا همه از مختصات خود ژاپنی هست و این انگها به ما نمیچسبه !!!!!!!!!!!

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من باز هم با شما موافقم و هم نیستم

من باز هم با شما موافقم و هم نیستم

با سلام
من فکر نمی کنم کلمه طرز فکر یه کلمه کامل برای کایزن باشه ، که اگر هم باشه بی تردید از فرهنگ نشات می گیره ، رابطه ش هم مستقیمه و ارتباطش انکار ناپذیر. پس فکر کنم با جملات شما و تعریف من از طرز فکر که همون فرهنگه به نتیجه با شما موافقم می رسیم.
اتفاقا شما بحث رو همنجوری که من دنبالش بودم جلو بردید ممنون. مدیران ما اگر دنبال حرکت انقلابی هستند به علت نمایش برای خودشونه ، نه منفعت جمعی و نه مصلحت اجتماعی ، بلکه وسیله ای برای ابقا و یا ارتقاء . پس فرهنگ مشکل داره.حرکت دائم و کند کردن نیاز به اولا اهداف شفاف داره (طبق استاندارد ایزو هدف می بایست 5 تا فاکتور داشته باشه) و پیگیری و رسیدگی به این اهداف در دراز مدت ، چرا ما برنامه اهداف دراز مدت مون اینقدر بازنگری میشه؟
با احترام

sohail.z

عضو جدید
سلام .راستشو بخواين من که زياد از کايزن چيزی نميدونم که بگم تو فرهنگ خوبه يا بد ولی اونطوری که از بحثها فهميدم فکر کنم باز مشکل هميشگيه يعنی مشکله ایرانی بودن و اینکه هنوز ما خيلی مونديم که به خيلی چيز هايی که تو زبون ميگيم خوبه عمل کنيم چون رسيدن به 20 زحمت ميخواد

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
انقلاب صنعتی

انقلاب صنعتی

با سلام
نمی دونم ، ربطی به حرف و عمل داره یا نه .
ولی بحث اصلا این داستان ها نیست داستان راجع به این مطلب که سرعت ما با سرعت سیستم جهانی همخونی نداره ، ما با تئوری داریم جلو میریم (اگر چه توی اون هم عقب هستیم ولی باز عقب افتادگی مون هم قابل دفاعه هم قابل جبران) ولی توی عمل اون هم به خاطر فرهنگ صنعتی مون (اگر چه فرهنگ اجتماعی مون هم تاثیر داره ) حدود 50 سال عقبیم.داستان هم مثل داستان زنجیر همه به هم وصل هستند ، می خوام یه نظری بدم شاید خیلی جامعه شناختی نباشه ، ولی ما نیاز به یه انقلاب صنعتی داریم که فرهنگ هم توش می بایست تغییر کنه ، ما انقلاب داشتیم ولی نه انقلاب اینجوری که به صورت انقلابی کل زیرساخت هامون تغییر کنه.
بازم می نویسم.
با احترام

sohail.z

عضو جدید
با سلام
ولی بحث اصلا این داستان ها نیست داستان راجع به این مطلب که سرعت ما با سرعت سیستم جهانی همخونی نداره ، ما با تئوری داریم جلو میریم (اگر چه توی اون هم عقب هستیم ولی باز عقب افتادگی مون هم قابل دفاعه هم قابل جبران) ولی توی عمل اون هم به خاطر فرهنگ صنعتی مون (اگر چه فرهنگ اجتماعی مون هم تاثیر داره ) حدود 50 سال عقبیم.داستان هم مثل داستان زنجیر همه به هم وصل هستند ، می خوام یه نظری بدم شاید خیلی جامعه شناختی نباشه ، ولی ما نیاز به یه انقلاب صنعتی داریم که فرهنگ هم توش می بایست تغییر کنه ، ما انقلاب داشتیم ولی نه انقلاب اینجوری که به صورت انقلابی کل زیرساخت هامون تغییر کنه.
بازم می نویسم.
با احترام
ولی قبول دارین که انقلاب صنعتی به خیلی چیزا بستگی داره که اول باید اونارو درست کرد؟

ie_kiasari

عضو جدید
سلام
لپ مطلب : بهبود مستمر
اين داشته باش:
رضايت خاطر، دشمن درجه يك بهبود مستمر است.

بهبود مستمر يك فرايند پايان ناپذير است. تنها موقعي اين فرايند خاتمه پيدا مي كند و يا باكندي در پيشرفت روبرو مي گردد كه فرد(افراد) و يا سازمان(ها) به آنچه دارند راضي شده و آنرا براي بقاي خود كافي بدانند. در اين صورت چون رضايت خاطر حاصل شده است اين نتيجه حاصل مي گردد كه ديگر نيازي به بهبود نيست. فرايند بهبود در اين صورت پايان يافته و همين امر آغاز گر اضمحلال سازمان مي گردد.
اين جمله يك ضرب المثل ژاپني است

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
بازم می نویسم.
با احترام
هر وقت یه بمب اتم خورد به تهران! ماهم متحول می شیم. فرهنگمون میشه مثه فرهنگ 60 سال پیش ژاپن.
چشم بادومیها مگه چی داشتن؟ کارخونه هایی مثله تویوتا انگشت به دهنه صنایع اروپا بودن اما کم کم یاد گرفتن و عمل کردن. تا جایی که خودشون پیشرو مسائل تکنیکی شدن. حالا منابع مارو با ژاپن مقایسه کنین.
به نظر من بیشتر مشکلات ما از دولته که از نفت امرار معاش می کنه.
الان که نفت رو می خوریم(می خورن!) و خیالمون راحته که دولت حقوقمونو سر وقت میریزه تو بانک کی به فکر کایزن و دیگر ابزار بهبود می افتیم؟
جایی که منافع شخص وجود داشته باشه به فکر بهبودش هم می افته یا حد اقل راحت تر قبولش می کنه
بخش خصوصی تفکر کایزنی رو زودتر قبول می کنه
به امید ایرانی آباد

آخرین ویرایش:

hamidqueen

عضو جدید
درخواست

درخواست

با عرض سلام و تبریک سال نو
من مطالبی که دوستان در مورد کایزن گذاشته گذاشته بودند را مطالعه کردم. ولی من از دوستان آدرس سایت مقالات در مورد کایزن و یا اگر کسی مقاله ای در مورد کایزن داشت رو می خواستم.:)
خوشحال میشم اگر کسی جواب بنده رو بده.

با تشکر

لطف عالی مستدام

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
هر وقت یه بمب اتم خورد به تهران! ماهم متحول می شیم. فرهنگمون میشه مثه فرهنگ 60 سال پیش ژاپن.
چشم بادومیها مگه چی داشتن؟ کارخونه هایی مثله تویوتا انگشت به دهنه صنایع اروپا بودن اما کم کم یاد گرفتن و عمل کردن. تا جایی که خودشون پیشرو مسائل تکنیکی شدن. حالا منابع مارو با ژاپن مقایسه کنین.
به نظر من بیشتر مشکلات ما از دولته که از نفت امرار معاش می کنه.
الان که نفت رو می خوریم(می خورن!) و خیالمون راحته که دولت حقوقمونو سر وقت میریزه تو بانک کی به فکر کایزن و دیگر ابزار بهبود می افتیم؟
جایی که منافع شخص وجود داشته باشه به فکر بهبودش هم می افته یا حد اقل راحت تر قبولش می کنه
بخش خصوصی تفکر کایزنی رو زودتر قبول می کنه
به امید ایرانی آباد

به نظر من اولین و آخرین راه پیشرفت و تعالی کشور، اهتمام افراد به بهتر کردن خودشونه، مشکل ما ایرانی ها دقیقا همینه که همیشه میگیم مشکل از فلان جاست(آخه مگه دولت کیه خودمونیم دیگه، اونا هم مثل من و شما هستن) تا خودمونو نشناسیم و بهبود ندیم و مثل همیشه فقط انتقاد کنیم هیچی عوض نمیشه:redface:

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
با عرض سلام و تبریک سال نو
من مطالبی که دوستان در مورد کایزن گذاشته گذاشته بودند را مطالعه کردم. ولی من از دوستان آدرس سایت مقالات در مورد کایزن و یا اگر کسی مقاله ای در مورد کایزن داشت رو می خواستم.:)
خوشحال میشم اگر کسی جواب بنده رو بده.

با تشکر

لطف عالی مستدام

اینم یه فایل واسه شما
http://rapidshare.com/files/211184108/proje_kaizen.rar.html

afsh

عضو جدید
سلام
من یک جزوه آموزشی براتون می فرستم .امیدوارم مفید باشه

پیوست ها

• جزوه آموزشی.pdf
    153 کیلوبایت · بازدیدها: 0

AMAS

عضو جدید
سلام
بحث جالبی را مطرح نمودید ولی چرا ادامه نمی دهید؟

afsh

عضو جدید
درباره کایزن

درباره کایزن

سلام
من اطلاعات خوبی درباره کایزن دارم. ولی متاسفانه الان فایل و اطلاعاتش پیشم نیست. با من تماس بگیرید. fa.1982@yahoo.com

vinson

عضو جدید
کایزن(بهبود مستمر)
کایزن ، QA، QC و بقیه روشهایی که هدف همه ی آنها به دست آوردن رضایت مشتری، سود بیشتر ، هزینه کمتر و . . . است زمانی به بالا ترین موفقیت دست خواهند یافت که به صورت فرهنگ در بین تمام کارکنان سازمان ،از سطوح بالا تا پایین ترین آن در آیند که لازمه این امر حمایت کامل مدیریت است.
موفق باشید

آذرتاش

عضو جدید
با سلام
من فکر نمی کنم کلمه طرز فکر یه کلمه کامل برای کایزن باشه ، که اگر هم باشه بی تردید از فرهنگ نشات می گیره ، رابطه ش هم مستقیمه و ارتباطش انکار ناپذیر. پس فکر کنم با جملات شما و تعریف من از طرز فکر که همون فرهنگه به نتیجه با شما موافقم می رسیم.
اتفاقا شما بحث رو همنجوری که من دنبالش بودم جلو بردید ممنون. مدیران ما اگر دنبال حرکت انقلابی هستند به علت نمایش برای خودشونه ، نه منفعت جمعی و نه مصلحت اجتماعی ، بلکه وسیله ای برای ابقا و یا ارتقاء . پس فرهنگ مشکل داره.حرکت دائم و کند کردن نیاز به اولا اهداف شفاف داره (طبق استاندارد ایزو هدف می بایست 5 تا فاکتور داشته باشه) و پیگیری و رسیدگی به این اهداف در دراز مدت ، چرا ما برنامه اهداف دراز مدت مون اینقدر بازنگری میشه؟
با احترام
با شما موافقم . اجرای صحیح هر برنامه یا فرایند و یا پروژه ای بدست انسان است و فرهنگ صحیح جزء لاینفک تضمین اجرای هر برنامه ای است. در این مورد باز هم خواهم نوشت . خوشبختانه شما بقدری خوب بیان کردید که من خلع سلاح شدم. بازم عرض میکنم که با شما صد در صد موافقم.

ram33

عضو جدید
هر سازماني به مشتريان خود وابسته است و بايد نيازهاي حال و آينده آنان را درك نمايد و نيازمندي هاي مشتريان خود را برآورده نمايد. علاوه بر اين سازمان ها بايد براي عبور از انتظارات مشتريان خود برنامه ريزي و تلاش نمايند.تمركز بر مشتري و درك نيازهاي حال و آينده او باعث پاسخگويي منعطف و سريع سازمان به فرصت هاي بازار و در نتيجه افزايش سود سهام و سهم بازار براي سازمان خواهد شد.رضايت مشتريان با افزايش اثربخشي بكارگيري منابع سازمان، افزايش يافته و بهبود وفاداري مشتري به سازمان باعث ماندگاري در تجارت مي گردد.
مطالعه بیشتر و دانلود کل مقاله

aminaghta

عضو جدید
یه pdf خوب برای کایزن

یه pdf خوب برای کایزن

سلام دوستان این فایل از طرف خانم سیاحی از دانشگاه هرمزگان هست....امیدوارم هر جا هستند موفق و پیروز باشند.

پیوست ها

• kaizen-01.rar
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 0

henas bagheri

عضو جدید
سلام سهيل
كايزن يعني بهبود مستمر
يه جورايي كنترل كيفيت جامع
از واژه ي كايزن اولين بار ژاپني ها استفاده كردند
براي اينكه بيشتر با كايزن اشنا بشي كتاب كايزن نوشته ي ماساكي ايمايي انتشارات دانشگاه امير كبير رو مطالعه كن

بالا