[ قوانین نحوه تملک و خرید املاک در مسیر ] توسط دستگاههای اجرایی

A_Khorashadi

عضو جدید
من به هرگونه اطلاعاتی در مورد امکان و اجازه خرید زمین جهت احداث بزرگراه نیاز شدید دارم.
حالا این زمینها می تونه مسکونی، انبار یا پارکینگ مانند پارکینگ اتوبوس و یا هرگونه زمین با هر نوع کاربری در حومه شهر باشه. به هر اطلاعاتی از هر منبعی البته با ذکر منبع نیازمندم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به هرگونه اطلاعاتی در مورد امکان و اجازه خرید زمین جهت احداث بزرگراه نیاز شدید دارم.
حالا این زمینها می تونه مسکونی، انبار یا پارکینگ مانند پارکینگ اتوبوس و یا هرگونه زمین با هر نوع کاربری در حومه شهر باشه. به هر اطلاعاتی از هر منبعی البته با ذکر منبع نیازمندم.

یعنی چی؟!!! :surprised:
اگه منظورت اینه واسه خرید املاک تو مسیر خیابان ها و بزرگراه ها شهرداریها و... چگونه عمل می کنند من میتونم کمک کنم:)

ولی اگه حالت بورس واسه زمین یابی داره فکر کنم اینجا جاش نباشه :warn:

A_Khorashadi

عضو جدید
بله منظورم اینه که برای خرید زمین توی مسیر بزرگراه چطور عمل میشه. من دارم پروژه راهسازی برای واحد درسی انجام میدم مسیرم بزرگراه بوده وقتی راه رو ترسیم کردم از پارکینگ اتوبوسرانی و یک انبار گذشته حالا من می خوام به عنوان یک دلیل برای دفاع پروژه بگم که این زمینها رو میشه به نفع ساخت بزرگراه خریداری کرد. انبار فکر کنم ملک شخصی باشه ولی پارکینگ متعلق به سازمان اتوبوسرانی. اگه بتونید کمک کنید و اطلاعاتی بدید که ممنون میشم.

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله منظورم اینه که برای خرید زمین توی مسیر بزرگراه چطور عمل میشه. من دارم پروژه راهسازی برای واحد درسی انجام میدم مسیرم بزرگراه بوده وقتی راه رو ترسیم کردم از پارکینگ اتوبوسرانی و یک انبار گذشته حالا من می خوام به عنوان یک دلیل برای دفاع پروژه بگم که این زمینها رو میشه به نفع ساخت بزرگراه خریداری کرد. انبار فکر کنم ملک شخصی باشه ولی پارکینگ متعلق به سازمان اتوبوسرانی. اگه بتونید کمک کنید و اطلاعاتی بدید که ممنون میشم.

چرا نشه به نفع یه پروژه نخرید ؟ مگه میشه یه پروژه واسه چندتا ملک رو زمین بمونه پس حالا گوش کن

اول اینو بگم من توی مدیریت املاک شهرداری *** کار میکنم و تا دلت بخواد از این موارد داریم ( البته 24 سالمه ها سنم بالا نیست)
اگه ملکی متعلق به افراد حقیقی و یا حقوقی تو مسیر طرح های عمرانی قرار بگیره ابتدا به از مالک دعوت میکنن بیاد تا باهاش توافق کنند ملک قیمت گذاری میشه توسط سه نفر کارشناس رسمی دادگستری ( که صلاحیت قیمت گذاری ساختمان و ابنیه رو دارن ) از این سه نفر یکه نفر منتخب صاحب ملکه یک نفر مرضی الطرفین ( مورد انتخاب هردو طرف ) و یکی هم منتخب شهرداری یا هر ارگانی که متولی امر هست . حالا با معلوم شدن قیمت ملک با طرف توافق می کنن معمولا سه حالت داره 1 ) اگه از ملکش چیزی بمونه تو باقی مانده بهش امتیاز پروانه و ... میدن 2 ) معادل ارزش ملکش بهش زمین یا مستغلات میدن 3 ) معادل ارزش ملک پول نقد میدن

حالا
حتماً میگی اگه طرف حاضر به توافق نشد چی ها...............!!! :)
با توجه به ضروری بودن طرح اصطلاحاً از ماده 8 و 9 استفاده میکنن نحوه عمل به این صورته با امضا شهردار نامه ای خطاب به وزیر کشور نوشته میشه و نقشه محل که مسیر بزرگراه و موقعیت ملک مورد نظر روش مشخصه ممهور به مهر شورای شهر و شهرداری میکنن و پیوست نامه میشه و درخواست اجرای ماده 8 و 9 رو از وزارت کشور میکنن
نامه ها شونم داغه میگن آقا کل پروژه کامل هست فقط آسفالت همین تیکه ملک این آقا مونده ( الکی ;) )
بعد مجوز به دادگستری و استانداری محل ابلاغ میشه از دادگستری هیئت کارشناسی رو ملک قیمت میذاره مثلاً 50 میلیون بعد شهرداری یا ارگان متولی بازگشایی راه 50 میلیون رو به حساب دادگستری با ثبت به صورت امانت میریزه از طرف دادگاه واسه مالک اخطار میاد ظرف چند روز ( مثلاً ) سه روز خونه رو تخلیه کنه اگه کرد که هیچی خونه خراب میشه و ادامه کار اگه نکرد بعد از اتمام مهلت تعیین شده حکم ورود میگیرن اگه مالک هم خونه تشریف داشته باشن به همراه اسباب و اثایثه بیرووووووووووون :smile: خونه خراب و به سازمان ثبت هم دستور داده میشه سند ملک رو بنام اون ارگان بزنن طرفم پولش رو میره از دادگستری یا ثبت میگیره

حالا اگه ایستگاه اتوبوس یا خونه مسکونی یا هرچی بود تو روش فرقی نمیکنه فقط تو قیمت گذاری فرق میکنه مشخص دیگیه ملکی که ایستگاه اتوبوس باشه یعنی کاربریش خدماتی هست ارزونتر از ملکی هست که تجاری یا مسکونی با تراکم های کم , زیاد یا متوسط باشه OK?:)
همونطور که گفتم فرقی نمیکنه ملک شخصی باشه یا ماله یه ارگانه دیگه فقط واسه شخصی ها سرسختن و زود اعمال قانون میکنن ولی موارد دیگه چون ارگان ها کارشون فردای این روز به هم میافته نامه نگاری میکنن مودبانه ملک رو ازشون میخرن
امیدوارم مورد استفاده ات قرار بگیره

آخرین ویرایش:

A_Khorashadi

عضو جدید
خیلی اطلاعات خوبی بود. حالا بسته به اینکه چقدر بتونم استادم رو راضی کنم اگر نیاز بود بازم مزاحمتون میشم. استادم گفتن راه نباید از مناطقی که کاربری داره بگذره ولی خوب چاره ای نداشتم اگر راه از این مناطق نمی گذشت اونوقت تداخل قوس قائم و افقی در مسیر راه پیش می آمد. تعادل خاکبرداری و خاکریزی هم توی مسیر به هم می خورد. امیدوارم اگر ببینند اطلاعات لازم روجمع آوری کردم قبول کنن.

A_Khorashadi

عضو جدید
این که زمین در مسیر بزرگراه می تونه خریداری بشه بر اساس یک بخشنامه است ؟ یا یک دستور کتبی از وزارتخونه یا هر جای دیگه ؟ اگر هست میشه شماره اون بخشنامه یا مصوبه یا هر چیز دیگه ای رو که در این مورد اجازه خرید داده به من بدید می خوام متنشو پیدا کنم.

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلی قانون هست فکر کنم یه کتاب هست به نام قوانین نحوه تملک و خرید املاک در مسیر که ماده 8 و 9 اون رو برات توضیح دادم باشه امروز رفتم اداره اسکن می گیرم واست میزارم

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شرمنده دير شد درگير امتحان هام ضمناً اينترنتم هم قطع بود ( قبض تلفن رو نداده بودم :redface: )

اينم از متن ماده 8 و 9 :)

ماده 8 - تصرف اراضی، ابنیه و تأسیسات و خلع ید مالک قبل از انجام معامله و پرداخت قیمت ملک یا حقوق مالک مجاز نمیباشد مگر آن که دراثر موانعی از قبیل استنکاف مالک از انجام معامله، اختلافات مالکیت، مجهول بودن مالک رهن یا بازداشت ملک، فوت مالک و غیره انجام معاملهقطعی ممکن نگردد، در این صورت به منظور جلوگیری از وقفه یا تأخیر در اجرای طرح به شرح زیر اقدام میشود: چنانچه مالک ظرف یک ماه از تاریخاعلام "دستگاه اجرایی"به یکی از انحاء مقرر در تبصره 2 ماده 4 برای انجام معامله مراجعه نکند یا از انجام معامله به نحوی استنکاف نماید مراتب برایبار دوم اعلام و پس از انقضاء 15 روز مهلت مجدد، ارزش تقویمی ملک که طبق نظر هیأت کارشناسی مندرج در ماده 4 یا تبصره 2 آن تعیین شده استبه میزان و مساحت مورد تملک به صندوق ثبت محل تودیع و دادستان محل یا نماینده وی سند انتقال را امضاء و ظرف یک ماه به تخلیه و خلع یداقدام خواهد نمود و بهای ملک یا حقوق یا خسارات به میزان مالکیتی که در مراجع ذیربط احراز میگردد از سوی اداره ثبت به ذیحق پرداخت و اسنادقبلی مالک حسب مورد اصلاح یا ابطال و مازاد سپرده طبق مقررات مربوط به صندوق دولت مسترد میشود.

اداره ثبت محل موظف است بر اساسسند انتقال امضاء شده وسیله دادستان یا نماینده وی سند مالکیت جدیدی به میزان و مساحت اراضی، ابنیه و تأسیسات مورد تملک به نام "دستگاهای جرایی" صادر و تسلیم نماید.

ماده 9 - در صورتی که فوریت اجرای طرح با ذکر دلائل موجه به تشخیص وزیر دستگاه اجرایی ضرورت داشته باشد به نحوی که عدم تسریع درانجام طرح موجب ضرر و زیان جبرانناپذیری گردد، "دستگاه اجرایی" میتواند قبل از انجام معامله قطعی و با تنظیم صورت مجلس وضع موجودملک با حضور مالک یا نماینده وی و در غیاب او و نماینده دادستان و کارشناس رسمی نسبت به تصرف و اجرای طرح اقدام نماید لکن "دستگاهاجرایی" مکلف است حداکثر تا سه ماه از تاریخ تصرف نسبت به پرداخت یا تودیع قیمت عادله طبق مقررات این قانون اقدام نماید.

تبصره - مالک یا صاحب حق میتواند در صورت عدم پرداخت بها در مدت مذکور با مراجعه به دادگاه صالحه درخواست توقیف عملیات اجراییرا تا زمان پرداخت بها بنماید و محاکم صالحه به موضوع خارج از نوبت رسیدگی و حکم لازم صادر مینماید و در صورت پرداخت قیمت تعیین شدهبلافاصله رفع توقیف عملیات اجرایی به عمل خواهد آمد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

درود بر شما ......از زمان ارسال سوال گذشته ..... اما برای استفاده سایرین بنده این پاسخ رو ارسال میکنم .......

- تا پیش از تصویب لایحه قانونی خرید و تملک اراضی تصرفات دولت در بخش راه باستناد بند 9ماده 50قانون بودجه سال 1351 انجام میگرفت و دولت در خصوص تصرفات خود در بخش راه جسم راه و حریم آن دارای حقوق ارتفاقی بود
-این قانون در سال 58 با تصویب لایحه قانونی خرید و تملک اراضی منسوخ شد و دولت بایستی حق و حقوق مالکینی که در مسیر پروژه قرار دارند پرداخت و یا رضایت آنها رو به صورت مستند اخذ نماید.