فوري! جهت سيال در heat exchnger

H4D1

عضو جدید
سلام مهندسين گل:gol:

امروز نيروگاه دماوند كه بودم چشمم به heat exchanger روغن خنك كن افتاد.
:)

حالا سوال من اينه كه با توجه به اجباري بودن سيركوله ي آب و روغن در H-E چرا آب سرد از پايين وارد ميشه و روغن گرم از بالا؟

پيشاپيش از پاسختون ممنون

Sina Soleimani

عضو جدید
سلام مهندسين گل:gol:

امروز نيروگاه دماوند كه بودم چشمم به heat exchanger روغن خنك كن افتاد.
:)

حالا سوال من اينه كه با توجه به اجباري بودن سيركوله ي آب و روغن در H-E چرا آب سرد از پايين وارد ميشه و روغن گرم از بالا؟

پيشاپيش از پاسختون ممنون
ا
کلا تو سیستم های رادیاتوری(یا همون سیرکوله) سیال گرم از بالا و سیال سرد از پایین جریان پیدا می کنه، تو رادیاتورهای منازل و رادیاتور ماشین آب گرم از بالا وارد میشه و نهایتا آب با دمای پایین تر(آب سرد) خارج میشه... برعسشم هست تو آبگرم کن های خورشیدی آب سرد از پایین وارد می شه یه مسیر لوله مارپیچو میگذرونه و گرم میشه و یصورت آب گرم خارج میشه و به مصرف می رسه...
فک کنم بخاطر اینه که آب سرد چون متراکمتر و سنگینتره، پایینتره ولی آبگرم چون حجیم تره و سبکتره بالاتره... مثل هوای گرم که بالاس و هوای سرد که پایینه...

سروش7

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ا
کلا تو سیستم های رادیاتوری(یا همون سیرکوله) سیال گرم از بالا و سیال سرد از پایین جریان پیدا می کنه، تو رادیاتورهای منازل و رادیاتور ماشین آب گرم از بالا وارد میشه و نهایتا آب با دمای پایین تر(آب سرد) خارج میشه... برعسشم هست تو آبگرم کن های خورشیدی آب سرد از پایین وارد می شه یه مسیر لوله مارپیچو میگذرونه و گرم میشه و یصورت آب گرم خارج میشه و به مصرف می رسه...
فک کنم بخاطر اینه که آب سرد چون متراکمتر و سنگینتره، پایینتره ولی آبگرم چون حجیم تره و سبکتره بالاتره... مثل هوای گرم که بالاس و هوای سرد که پایینه...

البته میشه سازو کاری اندیشید که جای این دو با هم عوض بشن

no_one

عضو جدید
سلام
بخاطر کمک به حرکت بهتر سیال و جریان هستش
یعنی اگر جاشونو باهم عوض کنی نیروی gravity باعث میشه که بخاطر اختلاف density ایجاد شده در heat exchanger در هنگام خروج سیال یه بک فشار بگیره
و دیگه اینکه شما نیاز دارید که سیالی که خنک شده خارج بشه از exchanger
و این سیال در پایین تر ین نقطه پیدا میشه

bluemoon

عضو جدید
البته میشه سازو کاری اندیشید که جای این دو با هم عوض بشن

با سلام
به نظر من بهتره که جای سیالها عوض نشه! پمپاژ آب خیلی راحت تر و کم هزینه تر از پمپاژ روغنه. پس بهتره آب از پایین وارد شه که هم نیروهای شناوری (ناشی از کاهش چگالی در اثر افزایش دما) به سیستم پمپاژ کمک کنه و هم برای روغن نیازی به پمپ نباشه. چون در اثر اختلاف ارتفاع این جریان ثقلیه. همین!