[فنگ شویی] آرامش در نشیمن با فنگ شویی

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
فنگ شويی ( كه به معنای باد و آب است ) هنر باستانی شرق برای ترويج سلامتی، شادی، سعادت، انرژی و شور و اشتياق ، از طريق چيدمان صحيح اشيا و دكور مناسب است. امروزه فنگ شویی بیشتر به عنوان ھنر چیدمان شناخته شده است. این ھنر پنچ ھزار سال قدمت دارد و به خاطر تاثیرات فوق العاده آن در موفقیت ، شادکامی، سلامتی و روابط مورد استقبال قرار گرفته است. در زندگی شلوغ روزمره اغلب اين نكته را كه ما فرزندان طبيعت هستيم و رابطه مان با دنيا به عنوان يك كل، بستگی به معنويات درونی مان دارد ، فراموش می كنيم . اين حقيقت پايه ای ، جزء تشكيل دهنده هنر چيني فنگ شويی است . زيرا اگر چه به نظر واضح می رسد ، اما انسانها می توانند عميقا از سوی محيط اطرافشان تحت تاثير قرار بگيرند، چه مثبت و چه منفی. فنگ شويی كمك می كند تا فقط موقعيت های مثبت ذهنی و شانس خوب درون محيط شخصی مان خلق شود.


اتاق نشیمن

اتاق نشيمن قلب يك خانه است. منطقه ای است كه بيشتر اوقات تان را در آن می گذرانيد. بنابر اين بايد راحت باشد و حسی از آرامش و وارهيدگی به شما بدهد. از طرفی اين اتاق، اتاقی است كه بيشتر، مهمانان در آن پذيرفته می شوند، بنابراين بايد به طرز معنا داری لذت بخش و دلنشين باشد. با این مطلب همراه شوید تا با اصول فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی نشیمن آشنا شوید.
آنچه كه برای نشيمن جدای از نوع استفاده ای كه می كنيم اهميت دارد راحت بودن آن است. سعی كنيد تلويزيون را در جايی بگذاريد كه كمتر مورد توجه قرار گيرد و گرنه توجه شما را جلب كرده و بيش از حد سرگرم آن خواهيد شد. در ابتدا در آستانه درب ورودی ، رو به اتاق نشيمن بايستيد؛ دورترين گوشه سمت راست اتاق گوشه قدرت به شمار می آيد كه منطقه ارتباطات نيز هست. اينجا بهترين مكان برای تلويزيون يا ضبط صوت است به خصوص اگر يك يادگاری از كسی كه دوستش داريد و يا عكسی از شريك زندگيتان را آنجا قرار دهيد.نشيمن جايی است كه بايد مجموعه آثار هنری و عتيقه های خود را در آن به نمايش بگذاريد اما بدانيد كه آنچه انتخاب می كنيد نشانه هايی در مورد شخصيت شما به مهمانان می دهد. وسايل خانه بايد طوری در كنار هم قرار گيرد تا انرژی به آسانی در اتاق جريان پيدا كند، از انباشتگی و ميز های زياد پرهيز كنيد. اتاق نشيمن به شدت يانگ است پس برای تعديل اين انرژی بهتر است مقداری يين به آن اضافه كنيد . تعدادی كوسن، مبلمان راحتی ، گياهان پربرگ و سبز و شاداب و شايد حتی يك تنگ ماهی طلايی می تواند محيطی دلنشين پديد آورد
.
تصاوير مكان هايی كه دوست داريد در آينده از آنها بازديد كنيد را نصب كنيد ، گل های تازه انرژی را تازه ميكنند؛ گل های خشك ركود را حفظ ميكنند .
يين و يانگ در فنگ شویی

يين و يانگ دو عنصر متضاد و مكمل يكديگر هستند كه در همه موجودات و در همه اشياء حضور دارند. يين نماينده اصل پذيرنده، انعكاسی، منفعل ، و زنانه است، و يانگ اصل فعال، متحرك، گرم ، و مردانه. واضح است كه تركيبی از هر دوی اينها در همه كس وجود دارد. اين بدان معناست كه يين و يانگ مي توانند خود را در رنگ ، شكل ، نور پردازی ودر حالت روحی نيز آشكار سازند.خوشبختانه اگر شما چند قانون ساده را رعايت كنيد، چيده مان درست و عالی اتاق نشيمن از نظر فنگ شويی اصلا سخت نيست. از عملكرد های اتاق نشيمن اين است كه آرامش بخش باشد. باعث بهبود روابط شود و درك بهتر بين انسان ها را به همراه داشته باشد. بنابراين گفت وگو در اين اتاق نقش مهمی دارد، برای تشويق به تبادل نظر دو صندلی يا مبل را در زوايای كمی نسبت به هم قرار دهيد. قرار دادن مبل ها درست روبروی هم، ستيزه جويانه است. گفته می شود كه چيده مان نعل اسبی شكل ، بهترين و محبوب ترين چيده مان مبلمان است. به شرطی كه پشت صندلی ها يا كاناپه ها رو به در ورودی نباشد.
بهتر است مبل ها مقابل ديوار قرار بگيرد و اگر نمی شود حداقل موازی با ديوار باشد. از گذاشتن يك صندلی و كاناپه جلوی در يا پنجره خود داری كنيد زيرا اين كار باعث می شود ساكنان خانه احساس ضعف كنند و حساس و آسيب پذير شوند. اصول فنگ شويی می گويد كه بهتر است هنگام قرار دادن صندلی مورد علاقه تان ، پشت آن به جهتی باشد كه بيشترين شانس را برای شما به همراه دارد ، كه در اينصورت انرژی مفيد را برای ورود به جسم فيزيكی تان تحريك می كند. اتاق نشيمنی كه رو به جنوب دارد ، مناسب آنانی است كه آرزو دارند صبح زود از خواب بيدار شوند و عاشق زندگی سالم هستند و اتاق نشيمنی كه رو به غرب است هماهنگ با كسانی است كه می خواهند تا دير وقت شب، بگويند و بخندند.
عامل منفی كه بايد مواظب مكان قرار گيری آن بود شومينه است ، آتش اگر چه آفريننده چی است اما دودكش چی را جذب می كند. بنابر اين آويزان كردن آينه بالای شومينه ايده خوبيست زيرا چی را در اتاق منعكس و بر می گرداند.


چی در فنگ شویی

" چی " نيروی زندگی بخش كيهانی است .اين نيرو بايد به آسان ترين صورت ممكن در سرتاسر فضا جريان يابد - نه خيلي پر شتاب و نه خیلی کند - تا بتواند منافع و سود مندی های خود را به حد اكثر برساند. برای دسترسی به " چی " مطلوب بايد تعادل مناسبی ميان عناصر طبيعت و مصنوعات دست بشر برقرار ساخت تا همگی بتوانند در هماهنگی با يكديگر همزيستی پيدا كنند.


منبع: مقاله ای از مهندس دریا نصرت پور | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه
 
بالا