فناوری رایانش ابری سیار-Mobile Cloud Computing Technology

mohandeseit

دستیار مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
معمولا در این فناوری ذخیره‌سازی داده‌ها و انجام پردازش روی آن‌ها هر دو خارج از دستگاه سیار و در ابر رخ می‌دهد. رایانش ابری سیار از سه فناوری رایانش ابری، رایانش سیار و شبکه تشکیل شده است.
مزایایی که از رایانش ابری سیار به دست می‌آیند در زیر فهرست شده است:
· بهبود قدرت پردازشی : نرم افزارهای سیاری که جهت اجرا نیاز به منابع فراوان و قدرت پردازشی بالا دارند به ابر منتقل می‌شوند، درنتیجه دستگاه سیار به صورت مجازی نرم افزار را اجرا کرده و به صورت واقعی نتایج را تحویل می‌گیرد.

· توسعه ظرفیت ذخیره‌سازی : دستگاه‌های سیار به دلایلی چون سهولت استفاده، اندازه و قیمت ظرفیت ذخیره‌سازی محدودی دارند. جهت داشتن ظرفیت ذخیره‌سازی نامحدود از ابر استفاده می‌شود که مثال‌هایی از آن عبارتند از : Amazon S3، Flicker.

· بهبود طول عمر باتری : اجرای طولانی مدت نرم افزارها و همچنین اجرای نرم افزارهایی که نیاز به توان پردازشی بالا دارند موجب تخلیه سریع باتری دستگاه سیار خواهد شد. یک راه ‌حل استفاده از روش‌های انتقال و اجرای راه دور نرم افزار می‌باشد که طول عمر باتری را بهبود می‌دهد.

· بهبود قابلیت اطمینان : به دلیل محدودیت شدید منابع در دستگاه‌های سیار امکان تامین امنیت در سطح مناسب به خصوص انجام اعمال رمزنگاری میسر نیست. اما اگر داده‌ها به ابر منتقل شوند حفاظت از داده‌ها با اعمال الگوریتم‌های رمزنگاری پیچیده و سرویس‌های امنیتی دیگر نظیر احراز هویت به صورت موثری تامین می‌شود.

· تسهیل اشتراک منابع : با ذخیره‌سازی نرم افزار و داده‌ها در ابر کاربران سیار می‌توانند در هر زمانی به منابع به سادگی دسترسی داشته باشند، زیرا فراهم‌کنندگان خدمات ابر منابع مختلف را بین کاربران مجاز به اشتراک می‌گذارند.
مسلما مزایای دیگری هم وجود دارند که دوستان عزیز میتونن بهش اشاره کنند.مزایای ذکر شده مهمترین مزایای این فناوری محسوب می شوند.

آخرین ویرایش:

mohandeseit

کاربر ممتاز
بعد از مطرح شدن این زمینه شاید از خودتون سوال کنید که خب چه اهمیتی داره این مبحث؟؟؟
مسلما رشد سریع دستگاه های سیار و به دنبال اون نرم افزارهای سیار بر کسی پوشیده نیس. موسسه ABI پیش‌بینی کرده است که مشترکان رایانش ابری سیار از حدود 43 میلیون نفر در سال 2008 به حدود یک میلیارد نفر در سال 2014 می‌رسد.
مثل هر مبحث دیگری تعاریف متعددی از رایانش ابری سیار مطرح شده که سه تاش که پر استنادتر هست رو اینجا میارم.
تعریف اول میگه ما ابر را همون ابر سنتی در نظر بگیریم، به عبارت دیگه یعنی دستگاه های سیار با سرور راه دور ارتباط برقرار کنند.
تعریف دوم میگه که دستگاه های سیار خودشون فراهم کننده منابع برای همدیگه باشند و به نوعی یک شبکه نظیر به نظیر یا ابر مجازی را به وجود بیاورند.
تعریف سوم هم ایده آقای ساتیانارایانان هست که مقالش بیش از صدبار ارجاع داده شده.این تعریف بر پایه استفاده از یک cloudlet محلی استوار هست. اما این cloudlet همچنان توانایی برقراری ارتباط با ابر راه دور را داره.
مسلما مزایایی که از تعریف سوم بدست میاد عبارتند از کاهش تاخیر و مشکلات مربوط به پهنای باند.ولی خب cloudlet توانایی های پردازشی و ذخیره سازی بالایی نداره.
اگه دوستان مایل باشند میتونیم اول کار خیلی درگیر مباحث فنیش نشیم و روی ماهیت و اهمیت این فناوری بحث کنیم.

mohandeseit

کاربر ممتاز
همانطور که متوجه شدین نقش رایانش ابری تقویت دستگاه های سیار و بالا بردن توانمندی های پردازشی و ذخیره سازی اونهاست.به جای رایانش ابری از روش های سخت افزاری و نرم افزاری هم میتوان به این منظور استفاده کرد.اما مزایای چشمگیر رایانش ابری باعث شده تا امروزه از این روش استفاده بشه.
رایانش ابری منابع مورد نیاز کاربران را بدون اینکه آنها متحمل پرداخت هزینه‌های زیاد حفظ و نگهداری زیرساخت‌های اساسی شوند فراهم می‌کند.با رایانش ابری شما متحمل هزینه های سنگین خرید سخت افزار،نرم افزار و آموزش نیروی انسانی نمیشین.البته رایانش ابری مزایای دیگری مثل انعطاف پذیری بالا و چند اجاره ای بودن را هم داره.با استفاده از رایانش ابری شما فقط پرداخت به ازای استفاده (pay as you use) دارین.
ولی یک مسئله مهم وجود داره و اونم اینه که مسئله امنیت یکی از موانع جدی به‌کارگیری فناوری رایانش ابری هست و لازمه تا امنیت و حریم خصوصی داده‌های ذخیره شده کاربران در ابر تضمین گردد.فقط باید توجه داشته باشیم که اینجا موجودیتی که با ابر در حال تعامل می باشد دستگاه سیار هست.

mitra.it

عضو جدید
همانطور که متوجه شدین نقش رایانش ابری تقویت دستگاه های سیار و بالا بردن توانمندی های پردازشی و ذخیره سازی اونهاست.به جای رایانش ابری از روش های سخت افزاری و نرم افزاری هم میتوان به این منظور استفاده کرد.اما مزایای چشمگیر رایانش ابری باعث شده تا امروزه از این روش استفاده بشه.
رایانش ابری منابع مورد نیاز کاربران را بدون اینکه آنها متحمل پرداخت هزینه‌های زیاد حفظ و نگهداری زیرساخت‌های اساسی شوند فراهم می‌کند.با رایانش ابری شما متحمل هزینه های سنگین خرید سخت افزار،نرم افزار و آموزش نیروی انسانی نمیشین.البته رایانش ابری مزایای دیگری مثل انعطاف پذیری بالا و چند اجاره ای بودن را هم داره.با استفاده از رایانش ابری شما فقط پرداخت به ازای استفاده (pay as you use) دارین.
ولی یک مسئله مهم وجود داره و اونم اینه که مسئله امنیت یکی از موانع جدی به‌کارگیری فناوری رایانش ابری هست و لازمه تا امنیت و حریم خصوصی داده‌های ذخیره شده کاربران در ابر تضمین گردد.فقط باید توجه داشته باشیم که اینجا موجودیتی که با ابر در حال تعامل می باشد دستگاه سیار هست.
روشهای سخت افزاری ایرادی هم دارن؟اگه آره مثلا چی؟

mohandeseit

کاربر ممتاز
روشهای سخت افزاری ایرادی هم دارن؟اگه آره مثلا چی؟
تقویت دستگاه‌های سیار از طریق روش‌های پیچیده سخت افزاری با موانعی روبه رو هست مثلا handiness به دلایلی چون گرمای بیشتر، وزن اضافه و اندازه بزرگتر از بین میره.دلیل دیگه اینه که هزینه تمام شده خیلی بیشتر میشه و با توجه به upgradable نبودن دستگاه‌های سیار دیگه مقرون به صرفه نیستن. در نتیجه روش‌های سخت افزاری تقویت دستگاه‌های سیار کند و گران قیمت هستند.

mohandeseit

کاربر ممتاز
پایان نامه من در مورد این موضوع هست. شما اطلاعاتی درمورد شبیه سازش دارید؟
پایان نامه من بحث امنیت داده ها بود و اثبات ریاضی یا فرمال داشت و من با هیچ شبیه سازی کار نکردم.
از شبیه سازهای خود رایانش ابری میتونید استفاده کنید البته باید فیچر جنبش(mobility) را ساپورت کنند.
جدیدا SmartSim اومده و خوبه،CloudSim هم ی تست بکنید.

kzahedeh

عضو جدید
سلام روز بخیر
من پایان نامه ام راجب رایانش ابری سیار هستش اگه مطلبی دارید ممنون میشم کمکم کنید هنوز اول راه هستم.
راجب تحصیص منابع در رایانش ابری دارم تحقیق می کنم.
kzahedeh@yahoo.com

mohandeseit

کاربر ممتاز
سلام روز بخیر
من پایان نامه ام راجب رایانش ابری سیار هستش اگه مطلبی دارید ممنون میشم کمکم کنید هنوز اول راه هستم.
راجب تحصیص منابع در رایانش ابری دارم تحقیق می کنم.
kzahedeh@yahoo.com
دوتا مقاله مروری خوب هست که معرفی میکنم، برای شروع کار خوبه
A Survey of Mobile Cloud Computing:
Architecture, Applications, and Approaches
و
Mobile cloud computing: A survey که اولی از انتشارات وایلی و دومی از الزویر هست.

بالا