فناوری ای جکس

kolak2

عضو جدید
يه كمي اطلاعات در مورد مزايا و معايب و نحوه ي كار كردن اين فناوري يعني فناوري آژاكس لازم دارم خواهش مي كنم به زبان ساده و گويا باشه :que:

yasin_d

عضو جدید
کاربر ممتاز
اِیْ‌جکس یا آژاکس (AJAX؛ سرواژهٔ «Asynchronous JavaScript And XML»)، مجموعه‌ای از استانداردها و فناوری‌های وب است که به کمک آن‌ها می‌توان برنامه‌هایی مبتنی بر وب تولید کرد که به آسانی با کاربران تعامل داشته باشند. با استفاده از این فناوری‌ها و با کمک انتقال تکه‌های کوچک داده و اطلاعات از رایانهٔ خادم (Server)، صفحات وب از حالت منفعل خارج می‌شوند و واکنش‌هایی مناسب با رویدادها انجام می‌دهند.
Ajax معماري جديدي براي برنامه‌هاي تحت وب است، که با سرعت بسيار زيادي در حال گسترش بوده، و کمتر کاربر اينترنت است که هنوز گذرش به يکي از صفحاتي که با اين معماري ساخته شده‌اند نيفتاده ، و از قابليت‌هاي فوق‌العاده آن ذوق‌زده نشده باشد. Gmail، Google Map،Google Suggest ، Orkut، و اسامي آشناي ديگر، نمونه هايي هستند از جادويي به نام AJAX . با استفاده از اين معماري، صفحات وب تعامل بسيار خوبي با کاربران خواهند داشت و بعلاوه، مهمترين مزيت اين معماري اين است که ديگر براي انجام هر کاري، لازم نيست صفحه وب دوباره بارگذاري شود

مجموعه فناوری‌های تشکیل دهنده آژاکس عبارت‌اند از
نمایش استاندارد با استفاده از XHTML و CSS،
نمایش پویایی و تعاملات با استفاده از (DOM)،
تبادل و دستکاری داده با استفاده از XML و XSLT،
بازیابی داده‌ها بصورت غیر همروند با استفاده از XMLHttpRequest،
نهایتاً JavaScript برای سرهمبندی همه چیز با هم.

آژاکس چیست
آژاکس يک تکنولوژي نيست؛ بلکه مجموعه‌ايست از تکنولوژي‌هايي که هر يک در جاي خود تکنولوژي کامل و موفقي هستند، و اکنون به شکل جديدي در کنار هم قرار گرفته و Ajax را تشکيل داده‌اند [2]. تکنولوژي‌هايي که در Ajax از آن‌ها استفاده مي‌شود عبارتند از:نمايش استاندارد با استفاده از XHTML و CSS.
نمايش پويايي و تعاملات با استفاده از Document Object Model (DOM).
تبادل و دستکاري داده با استفاده از XML و XSLT.
بازيابي داده‌ها بصورت غير همروند با استفاده از XMLHttpRequest.و JavaScript براي سرهمبندي همه چيز با هم.
در واقع Ajax ترکيبي از تکنولوژي‌هاي فوق است و هيچ چيز جديدي ارائه نمي‌دهد. همه شگفتي Ajax در معماري‌ايست که براي ساخت يک برنامه وب، با استفاده از اين تکنولوژي‌ها ارائه مي‌دهد.

مشکلات Ajax
اگرچه اين روش مزاياي بسياري دارد و شکاف بين برنامه‌هاي روميزي و برنامه‌هاي وب را بسيار کم‌تر کرده است، اما مشکلاتي نيز دارد که هنگام کار به اين روش، بايد به آن‌ها توجه کرد. يکي از مشکلاتي که در مورد Ajax عنوان مي‌شود، اين مسئله است که اين روش کاربرد کليد Back مرورگرها را مختل کرده و اين بر خلاف عادت کابران در محيط وب است . البته براي حل اين مسئله راه‌حل‌هايي پيشنهاد شده که اينجا جاي بحث در مورد آن‌ها نيست. مشکل ديگر Ajax مسئله تاخير شبکه ونگراني در مورد زمان پاسخگويي سيستم است. مسئله تاخير شبکه در يک برنامه بر اساس Ajax بايد با دقت در نظر گرفته شود. تاخير در بارگذاري اوليه رابط کاربر برنامه، چيزيست که معمولا براي کاربر قابل درک نيست و بايد با دادن پيغامي مناسب، کاربر را از اينکه سيستم درحال بارگذاري، يا انجام فعاليتي و برقراري ارتباطي با سرور است، آگاه کرد . مسئله ديگري که در مورد سيستم‌هاي بر اساس Ajax وجود دارد، استفاده Ajax از JavaScrip است و اين مسئله که کاربر مي‌تواند اجازه اجراي JavaScript در مرورگر خود را ندهد. پس بايد پيش از شروع بارگذاري موتور Ajax از اجازه داشتن اجراي JavaScript روي مرورگر کلاينت اطمينان پيدا کرد. البته در مورد IE نسخه 6، به اين مسئله نيز بايد توجه کرد که شی XMLHttpRequest به صورت ActivX پياده سازي شده و در نتيجه کاربر بايد امکان استفاده از ActivX ها را نيز به مرورگر بدهد . مسئله ديگري که بايد به آن توجه داشت، اين است که کدهاي JavaScript برنامه را هر کسي به راحتي مي‌تواند ببيند. در نتيجه بهتر است قسمت‌هايي از برنامه را که مربوط به امنيت، يا منطق پردازشي برنامه مي‌شود، سمت سرور نگه داريم. به نظر مي‌رسد ساخت سيستمي که ترکيب متوازني از پردازش‌هاي سمت سرور و يک موتور Ajax قوي در طرف کلاينت باشد، مي‌تواند راه‌حل بسيار مناسبي باشد.

ali-soft

عضو جدید
Ajax چیست؟
امروزه، معمولا وقتی صحبت از طراحی برنامه های تعاملی (interaction design ) می شود، بیشتر توجه ها معطوف به وب است. برنامه های کاربردی تحت وب به سرعت در حال رشد و توسعه هستند و کاربران دوست دارند که با همان راحتی و سرعتی که با Desktop Application ها کار می کنند با Web Application ها هم کار کنند. طراحان برنامه های کاربردی وب هم برای از بین بردن این شکاف، روش های طراحی گوناگونی را پیشنهاد کرده اند. یکی از این روش ها روش Ajax است. Ajax مخفف Asynchronous JavaScript + XML می باشد.
نگاهی به Google Suggest و Google Maps بیندازید. در Google Maps وقتی روی قسمتی از نقشه zoom می کنید و یا بالا و پایین می روید همه چیز تقریبا به طور همزمان و بدون Load شدن مجدد صفحات انجام می شود. در Google Suggest نیز وقتی مشغول تایپ کلمه مورد نظر خود هستید، به طور همزمان کلمات مرتبط با آن و نیز نتایج حاصل از جستجوی آنها نمایش داده می شود. این برنامه ها چگونه کار می کنند؟
مدل کلاسیک برنامه های کاربردی وب به این صورت است که: کاربران توسط یک واسط، درخواست خود را به وب سرور ارسال می کنند. سرور پردازشی خاص برای درخواست مورد نظر کاربر انجام می دهد و سپس نتیجه را به صورت HTML به کاربر برمی گرداند. این مدل با کاربرد اولیه وب به عنوان واسط انتقال hypertext سازگار است اما تجربیات نشان می دهد که در طراحی برنامه های کاربردی لزوما استفاده از این مدل نتیجه مطلوب کاربران را نمی دهد! وقتی که سرور مشغول پردازش درخواست ها است، کاربر چه می کند؟ مسلم است که انتظار می کشد! و این انتظار در هر مرحله از انجام کار بیشتر و بیشتر می شود! زمانی که یک فرم وب را در برنامه کاربردی خود قرار می دهید کاربر باید تا زمان دریافت نتایج صبر کند. اصلا چه لزومی دارد که کاربر ببیند برنامه او به سمت سرور می رود؟! Ajax به این پرسش ها پاسخ می دهد.
سوال : Ajax چیست ؟
در واقع Ajax پاسخی به مشکلات Web Application ها در چند سال گذشته است. کافی است یکبار یک سایت طراحی کنید تا بفهمید که Postback های اضافی و بی مورد و load شدن های وحشتناک آنهم به خاطر تغییر مثلا تاریخ در یک Calendar چه دردسری را برای طراح و کاربر ایجاد میکند.
جواب ساده تر: AJAX راهی برای تقسیم کردن صفحات وب به قسمتهای قابل Update است به طوریکه Update کردن بخشی از صفحه کل صفحه را Update نکند.

سوال : Ajax چطور کار میکند ؟
وقتی صحبت از انداختن بار CPU از سرور به کامپیوتر کاربر میشود یعنی از java script استفاده شده است. در واقع سیستم استفاده از script که به دلیل ناامنی به کناری گذاشته شده بود با تلفیق جدید دوباره احیا شد. الیته نمیخواد دوباره سراغ کتابهای مرجع و سورس کدهای جاوااسکریپت خودتون برید
جواب ساده تر: Ajax با تلفیق جاوا اسکریپت ، XML و ASP.NET یک سری کنترل های موجود در ASP.NET را بسط داده و بخشی از کار آن کنترل را با استفاده از جاوا اسکریپت در سیستم کاربر انجام میدهد.

سوال : برای استفاده از Ajax چکار باید کرد ؟
ابتدا به سایت زیر سر زده و هر چی دمه دستتون میاد Download کنید ( لینکهای زیر مربوط به فایلهای اصلی میباشد اما حتما سراغ ویدیوهای توی سایت هم برید )
۱. وب سایت رسمی AJAX
۲. اولین فایلی که باید بگیرید : ASP.NET AJAX Extensions
۳. فایل کنترلهای اصلی ASP.NET AJAX Control Toolkit
۴. این فایل رو هر چند وقت یکبار Download کنید ASP.NET 2.0 AJAX Futures January CTP
بعد از دریافت فایلهای فوق به ترتیب نصبشون کنید

kolak2

عضو جدید

سلام
خيلي از كمكت ممنونم

من اين اطلاعات رو براي يك كنفرانس مهم توي دانشگاه مي خواستم .
كنفرانسي كه با يك سوال شروع بشه نظر همه رو به خودش جلب مي كنه .اين كه من بپرشم فناوري آژاكس چيست زياد جالب نيست .

مثلا بپرسم :وقتي شما واردلينك هاي مختلف سايتي بشين مي بينين كه لوگوي اون سايت همه جا داره تكرار ميشه آيا شده تا به حال از خودتون بپرسين كه اين اتفاق چه جوري مي افته؟
آيا كد مربوط به اين لوگو را توي همه ي صفحات تكرار كردند يا نه از يك فناوري خاصي استفاده شده ؟

سوال بالا براي افراد ي كه با ديد كامپوتري به صفحه ي سايت نگاه مي كنند پيش مياد مگه نه
براي همه كه پيش نمي ياد .

من از شما مي خوام چند نمونه ي عملي استفاده از اين فناوري رو كه همه با اون برخورد داشتند يا اينكه هميشه جلوي چشمشون بوده و ازش استفاده مي كردند ولي هيچ وقت به اين كه چه طوري اين امكانات براشون فراهم شده فكر نكردند بگين.

بازم از كمكت ممنونم

VRWH

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خيلي از كمكت ممنونم

من اين اطلاعات رو براي يك كنفرانس مهم توي دانشگاه مي خواستم .
كنفرانسي كه با يك سوال شروع بشه نظر همه رو به خودش جلب مي كنه .اين كه من بپرشم فناوري آژاكس چيست زياد جالب نيست .

مثلا بپرسم :وقتي شما واردلينك هاي مختلف سايتي بشين مي بينين كه لوگوي اون سايت همه جا داره تكرار ميشه آيا شده تا به حال از خودتون بپرسين كه اين اتفاق چه جوري مي افته؟
آيا كد مربوط به اين لوگو را توي همه ي صفحات تكرار كردند يا نه از يك فناوري خاصي استفاده شده ؟

سوال بالا براي افراد ي كه با ديد كامپوتري به صفحه ي سايت نگاه مي كنند پيش مياد مگه نه
براي همه كه پيش نمي ياد .

من از شما مي خوام چند نمونه ي عملي استفاده از اين فناوري رو كه همه با اون برخورد داشتند يا اينكه هميشه جلوي چشمشون بوده و ازش استفاده مي كردند ولي هيچ وقت به اين كه چه طوري اين امكانات براشون فراهم شده فكر نكردند بگين.

بازم از كمكت ممنونم

شرمنده اگر بنده جواب سوالتون رو می دم

در مورد استفاده از لوگوهای یکسان میشه از دیتا بیس استفاده کرد (کنترل پنل) چون
به اینصورت می توان تا هرچند تا که لازم باشد صفحه ایجاد کنید و فکر نکنم زیاد به ای جکس
ربط داشته باشد .

در مورد ای جکسی که همگان دارن از ان استفاده می کنند میشه به میل یاهو (ورژن جدید)
و جی میل اشاره کرد اگر دقت کنید وقتی می خواهید نامه ای را بخوانید یا حذف کنید صفحه
تان لود نمی شود (به سرور مراجعه نمی کند)

هدف ای جکس به نظر بنده کم کردن تعداد پردازش های صورت گرفته در سمت سرور
می باشد

کاربر علی بسیار خوب توضیح داده اند و بنده دوباره انها را تکرار کردم !!.

kolak2

عضو جدید
شرمنده اگر بنده جواب سوالتون رو می دم

در مورد استفاده از لوگوهای یکسان میشه از دیتا بیس استفاده کرد (کنترل پنل) چون
به اینصورت می توان تا هرچند تا که لازم باشد صفحه ایجاد کنید و فکر نکنم زیاد به ای جکس
ربط داشته باشد .

در مورد ای جکسی که همگان دارن از ان استفاده می کنند میشه به میل یاهو (ورژن جدید)
و جی میل اشاره کرد اگر دقت کنید وقتی می خواهید نامه ای را بخوانید یا حذف کنید صفحه
تان لود نمی شود (به سرور مراجعه نمی کند)

هدف ای جکس به نظر بنده کم کردن تعداد پردازش های صورت گرفته در سمت سرور
می باشد

کاربر علی بسیار خوب توضیح داده اند و بنده دوباره انها را تکرار کردم !!.

خيلي ممنون از شما
اگه دقت كرده باشي من سوالم رو چند بار فرستادم چون حواسم نبود شما و چند نفر ديگر جوابم رو دادين و من تشكر نكردم
خيلي خيلي ممنونم

VRWH

عضو جدید
کاربر ممتاز
خيلي ممنون از شما
اگه دقت كرده باشي من سوالم رو چند بار فرستادم چون حواسم نبود شما و چند نفر ديگر جوابم رو دادين و من تشكر نكردم
خيلي خيلي ممنونم

خواهش می کنم

برایتان نمونه های عملی و کدهای انها را در اینجا خواهم گذاشت .

موفق باشید

kolak2

عضو جدید
تشكر به همراه يك در خواست ديگر

تشكر به همراه يك در خواست ديگر

سلام
اين سايت هايي كه معرفي كردي واقعا عالي بود از بالا سومين سايت كه هم خوب و جالب بود هم اين كه سرعت عالي داشت . خيلي ممنونم از كمكت

فقط اينكه اين صفحه اي كه الان گفتم سرعت خوبي داشت يعني سايت dynamicdrive با استفاده از آژاكس طراحي شده بود ؟

اين يك فناوري جديده وقتي شما تونستين در موردش به من كمك كنين پس راجع به خيلي چيزهاي ديگه هم مي تونين كمك كنين من وقتي به هر كسي مي گفتم از فناوري آژاكس چيزي مي دوني يا نه مي گفت چي اسمشو دوباره بگو !!

شما مي دونين uml چيه يا اينكه ارتباطي با اينترنت داره يا نه؟
اينم براي كنفرانس درس اينترنت در دانشگاه لازم دارم .:)
اگه پيشنهادي داريد لطفا راهنمايي كنيد ، يه موضوعي كه راحت بشه در موردش اطلاعات پيدا كردو در مورد اينترنت باشه.
بازم از شما به خاطر كمكتون تشكر مي كنم .:D

آخرین ویرایش:

kolak2

عضو جدید
Ajax چیست؟​

امروزه، معمولا وقتی صحبت از طراحی برنامه های تعاملی (interaction design ) می شود، بیشتر توجه ها معطوف به وب است. برنامه های کاربردی تحت وب به سرعت در حال رشد و توسعه هستند و کاربران دوست دارند که با همان راحتی و سرعتی که با Desktop Application ها کار می کنند با Web Application ها هم کار کنند. طراحان برنامه های کاربردی وب هم برای از بین بردن این شکاف، روش های طراحی گوناگونی را پیشنهاد کرده اند. یکی از این روش ها روش Ajax است. Ajax مخفف Asynchronous JavaScript + XML می باشد.​

نگاهی به Google Suggest و Google Maps بیندازید. در Google Maps وقتی روی قسمتی از نقشه zoom می کنید و یا بالا و پایین می روید همه چیز تقریبا به طور همزمان و بدون Load شدن مجدد صفحات انجام می شود. در Google Suggest نیز وقتی مشغول تایپ کلمه مورد نظر خود هستید، به طور همزمان کلمات مرتبط با آن و نیز نتایج حاصل از جستجوی آنها نمایش داده می شود. این برنامه ها چگونه کار می کنند؟​

مدل کلاسیک برنامه های کاربردی وب به این صورت است که: کاربران توسط یک واسط، درخواست خود را به وب سرور ارسال می کنند. سرور پردازشی خاص برای درخواست مورد نظر کاربر انجام می دهد و سپس نتیجه را به صورت HTML به کاربر برمی گرداند. این مدل با کاربرد اولیه وب به عنوان واسط انتقال hypertext سازگار است اما تجربیات نشان می دهد که در طراحی برنامه های کاربردی لزوما استفاده از این مدل نتیجه مطلوب کاربران را نمی دهد! وقتی که سرور مشغول پردازش درخواست ها است، کاربر چه می کند؟ مسلم است که انتظار می کشد! و این انتظار در هر مرحله از انجام کار بیشتر و بیشتر می شود! زمانی که یک فرم وب را در برنامه کاربردی خود قرار می دهید کاربر باید تا زمان دریافت نتایج صبر کند. اصلا چه لزومی دارد که کاربر ببیند برنامه او به سمت سرور می رود؟! Ajax به این پرسش ها پاسخ می دهد.
سوال : Ajax چیست ؟​

در واقع Ajax پاسخی به مشکلات Web Application ها در چند سال گذشته است. کافی است یکبار یک سایت طراحی کنید تا بفهمید که Postback های اضافی و بی مورد و load شدن های وحشتناک آنهم به خاطر تغییر مثلا تاریخ در یک Calendar چه دردسری را برای طراح و کاربر ایجاد میکند.​

جواب ساده تر: AJAX راهی برای تقسیم کردن صفحات وب به قسمتهای قابل Update است به طوریکه Update کردن بخشی از صفحه کل صفحه را Update نکند.​

سوال : Ajax چطور کار میکند ؟​

وقتی صحبت از انداختن بار CPU از سرور به کامپیوتر کاربر میشود یعنی از java script استفاده شده است. در واقع سیستم استفاده از script که به دلیل ناامنی به کناری گذاشته شده بود با تلفیق جدید دوباره احیا شد. الیته نمیخواد دوباره سراغ کتابهای مرجع و سورس کدهای جاوااسکریپت خودتون برید​

جواب ساده تر: Ajax با تلفیق جاوا اسکریپت ، XML و ASP.NET یک سری کنترل های موجود در ASP.NET را بسط داده و بخشی از کار آن کنترل را با استفاده از جاوا اسکریپت در سیستم کاربر انجام میدهد.​

سوال : برای استفاده از Ajax چکار باید کرد ؟​

ابتدا به سایت زیر سر زده و هر چی دمه دستتون میاد Download کنید ( لینکهای زیر مربوط به فایلهای اصلی میباشد اما حتما سراغ ویدیوهای توی سایت هم برید )​

بعد از دریافت فایلهای فوق به ترتیب نصبشون کنید​

خيلي ممنون از كمكت

VRWH

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اين سايت هايي كه معرفي كردي واقعا عالي بود از بالا سومين سايت كه هم خوب و جالب بود هم اين كه سرعت عالي داشت . خيلي ممنونم از كمكت

فقط اينكه اين صفحه اي كه الان گفتم سرعت خوبي داشت يعني سايت dynamicdrive با استفاده از آژاكس طراحي شده بود ؟

اين يك فناوري جديده وقتي شما تونستين در موردش به من كمك كنين پس راجع به خيلي چيزهاي ديگه هم مي تونين كمك كنين من وقتي به هر كسي مي گفتم از فناوري آژاكس چيزي مي دوني يا نه مي گفت چي اسمشو دوباره بگو !!

شما مي دونين uml چيه يا اينكه ارتباطي با اينترنت داره يا نه؟
اينم براي كنفرانس درس اينترنت در دانشگاه لازم دارم .:)
اگه پيشنهادي داريد لطفا راهنمايي كنيد ، يه موضوعي كه راحت بشه در موردش اطلاعات پيدا كردو در مورد اينترنت باشه.
بازم از شما به خاطر كمكتون تشكر مي كنم .:D

uml یک زبان هست نه زبانی مانند جاوا و یا سی شارپ

معمولا در دانشگاه در درس نرم افزار 1 و 2 باید با ان اشنا بشین

UML=Unified Modeling Language
زبانی که برای مشخص کردن , ساختن , ومستند سازی سیستمهای نرم افزاری
و غیر نرم افزاری مانند مدلهای تجاری بکار برده می شود .

خوب فکر کنم با همین تعریف کوتاه بفهمین که uml چی هست .

در مورد اینترنت : امنیت اینترنت بنظر من (البته بخش کوچک) مناسبه برا تحقیق

abc_ramak

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه تحقیق در مورد شبکه های ATM انجام دادم
به نظرم موضوع جالبی برای کنفرانس هست :)

kolak2

عضو جدید

ممنون از پيشنهادت ولي من تقريبا از امنيت توي اينترنت چيزي نمي دونم ؟!!!!:surprised:
ولي وقتي شما گفتين فقط يه بخش كوچك پس معلومه خيلي مبحث پيچيده اي داره
ببخشيد اگه اين قدر سوال مي كنم چون واقعا وقت كمي دارم :(

چند تا سايت به من معرفي مي كني ترجيحا فارسي باشه
ممنون مي شم اگه اين كارو براي من بكني :smile:

kolak2

عضو جدید

در مورد uml شما درست ميگين چون اين مبحث رو در درسي به نام مهندسي نرم افزار در ترم هاي بالاتر بايد پاس كنم :)

kolak2

عضو جدید
من یه تحقیق در مورد شبکه های ATM انجام دادم
به نظرم موضوع جالبی برای کنفرانس هست :)

خيلي ممنون از پيشنهادت :)
ATM كمي گستردست
به نظر شما اگه بخوام كوتاه شده و خوانا تعريفي ازش داشته باشم بايد چي بگم ؟!

Mehdi.A

عضو جدید
کسی اینجا با JQuery، Mootools، EXT js و امثال اینها کار کرده؟

Next

عضو جدید
توقف در برنامه

توقف در برنامه

سلام .. بین دو تابع چه طور میشه یه مکث کوتاه ایجاد کرد .. یعنی تو روند اجرای برنامه .... یه چیزی مثله alert() ...

arh66

عضو جدید
يه كمي اطلاعات در مورد مزايا و معايب و نحوه ي كار كردن اين فناوري يعني فناوري آژاكس لازم دارم خواهش مي كنم به زبان ساده و گويا باشه :que:
ببينيد خلاصه بهتون بگم
اي جكس كه اشتبا ها بعضي ها به اون آژاكس مي گويند اين چنين تعريفي دارد:
تبديل برنامه ها ي وب به ويندوز
يعني اون كاري كه با يك نرم افزار كاربردي مثلا حسابداري انجام مي دهيد همان كار را بدون وقفه در وب انجام دهيد در واقع نوار پروگرس را نداريد
باي

بالا