فلش بک به سال 74 آن پرسشنامه در باب ترک های ایران

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اردیبهشت سال 1374 مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در تهران اقدام به پخش پرسشنامه ای تحت عنوان " فاصله اجتماعی" در مناطق بیست گانه تهران نمود. در داخل این پرسشنامه سوالاتی چون: " اگر روزی قصد ازدواج داشته باشید، حاضرید با یک فرد ترک ازدواج کنید؟" ، " چنانچه فرزند دختری داشته باشید و روزی بخواهد ازدواج کند، آیا حاضرید او را به یک مرد ترک بدهید؟" " اگر بخواهید خانه ای بگیرید و ببینید همسایه دیوار به دیوار یا آپارتمان مجاور شما ترک هستند، آیا حاضرید در همسایگی آنها زندگی کنید؟" " آیا حاضرید با یک فرد ترک در اتاق همکار باشید؟" " آیا حاضرید در محله ای که اکثریت آنها ترک هستند مسکن بگیرید؟" " آیا حاضرید در شهری آذری زبان زندگی کنید؟" " آیا حاضرید با فردی ترک رفت و آمد داشته باشید، او را به خانه خود مهمان کنید و یا به خانه آنها بروید؟" در قالب طرح " فاصله اجتماعی" شماره 59 مطرح می شود.

دانشجوهای دانشگاه تبریز یه تجمع و راهپیمایی درست و درمون کردند ...
اما بالاخره آخر کسی نفهمید که نویسندگان پرسشنامه و طراحان آن چه کسانی بودند و چه بر سر آنها آمد...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

SHM.IT

عضو جدید
کاربر ممتاز
نبش قبر کردن گذشته دیگ فایده نداره!!

من نمیدونم چرا مسئولین متفاوت بودن اقوام رو اینقد بزرگ میکنن درصورتی خود مردم باهم مشکل ندارن!!
من بشخصه اصلا این سوالا رو درک نمیکنم!!!..مگه ترکهای ،لرها و کردها ایرانی نیستن؟؟؟

آن زمان که به تبریز حمله کردن کشور اه نداشت کمک کنه!همین زنهای ترک بودن النگوهاشونو فروختن اسلحه خریدن وایسادن و از کشورشون دفاع کردن!!
آن زمان بود ک عراق به مرزهای ما حمله کرده بود کردهای غیور کشورمون ایستادگی کردن و از همین خاک سرزمینمون دفاع کردن!!
اون موقع ها نگفتیم ترک هستن یا کرد هستن!!:razz:

درسته هرکدام از اقوام رسم و رسومات خاص خودشونو دارن ک قابل احترام هم هست و شاید بعضا خودشون ترجیح میدن با کسی ازدواج کنن ک از لحاظ فرهنگی بهشون جور باشه!و این ربطی به این نداره ک بقیه مردم به ترک و کرد و لر مشکل دارن!!

تو این مملکت اگ بعضیا اتش زیر خاکستر نمیشدن این مردم باهمدیگه هیچ کاری ندارن و بدون مشکل باهم زندگی میکنن:D

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نبش قبر کردن گذشته دیگ فایده نداره!!

من نمیدونم چرا مسئولین متفاوت بودن اقوام رو اینقد بزرگ میکنن درصورتی خود مردم باهم مشکل ندارن!!
من بشخصه اصلا این سوالا رو درک نمیکنم!!!..مگه ترکهای ،لرها و کردها ایرانی نیستن؟؟؟

آن زمان که به تبریز حمله کردن کشور اه نداشت کمک کنه!همین زنهای ترک بودن النگوهاشونو فروختن اسلحه خریدن وایسادن و از کشورشون دفاع کردن!!
آن زمان بود ک عراق به مرزهای ما حمله کرده بود کردهای غیور کشورمون ایستادگی کردن و از همین خاک سرزمینمون دفاع کردن!!
اون موقع ها نگفتیم ترک هستن یا کرد هستن!!:razz:

درسته هرکدام از اقوام رسم و رسومات خاص خودشونو دارن ک قابل احترام هم هست و شاید بعضا خودشون ترجیح میدن با کسی ازدواج کنن ک از لحاظ فرهنگی بهشون جور باشه!و این ربطی به این نداره ک بقیه مردم به ترک و کرد و لر مشکل دارن!!

تو این مملکت اگ بعضیا اتش زیر خاکستر نمیشدن این مردم باهمدیگه هیچ کاری ندارن و بدون مشکل باهم زندگی میکنن:D

نبش قبر ام برای بعضی ها اینجا بود که خیلی ادعای برابری در جامعه امروزی رو دارند.. وگرنه همه هموطنیم قبل از هر قومیتی انسان هستیم.

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلن صدای ترک ها در ایران خیلی رسا تر از بقیه ی اقوام هستش
حالا شاید تاپیک ساز مخالف میزنه ولی قطعا اکثر کشور دست ترکها هستند و وضعیت حال حاظر کشور هم چندان تعریفی ندارد

بسیار جاها مشاهده میکنیم ترک ها اعتراض کردن ترک ها مخالفت کردن و خیلی جاها دولت کنار میاد با ترک ها ولی بقیه ی اقوام معمولا هیچوقت یا صدای بلندی ندارن یا اصلا اهمیت داده نمیشه بهشون
خیلی کم پیش میاد
مثلا لر ها و توهین نماینده ی فلان و بیسار
مثلا عرب ها و جنگ ها و درگیری های بسیار در اهواز!
یا مثلا کرد ها و ماهی نیست که 1اتفاق نا خوش آیند نیفته و ما از شبکه های غربی و دشمن،نشنویم!
بگذریم از استان مظلوم سیستان

ولی کیه اینارو بشنوه؟! ول کن مهم نیست! 5تا دونه گرد و خاک برسه تهران مدارس تعطیل بشه و شیر پخش کنن تو خیابون مهم تره :biggrin:

کلن همه مظلومن،فقط ترک ها و تهرانی ها با اون آب و هواشون،خییییییییییییییلی مظلوم ترن!واسه همینه به اونجا میرسن،چون بیشتر گناه دارن،اوخی بمیرم :D

به دل نگیرید...:redface:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا شاید تاپیک ساز مخالف میزنه ولی قطعا اکثر کشور دست ترکها هستند و وضعیت حال حاظر کشور هم چندان تعریفی ندارد

بسیار جاها مشاهده میکنیم ترک ها اعتراض کردن ترک ها مخالفت کردن و خیلی جاها دولت کنار میاد با ترک ها ولی بقیه ی اقوام معمولا هیچوقت یا صدای بلندی ندارن یا اصلا اهمیت داده نمیشه بهشون
خیلی کم پیش میاد
یا مثلا کرد ها و ماهی نیست که 1اتفاق نا خوش آیند نیفته و ما از شبکه های غربی و دشمن،نشنویم!

ولی کیه اینارو بشنوه؟! ول کن مهم نیست! 5تا دونه گرد و خاک برسه تهران مدارس تعطیل بشه و شیر پخش کنن تو خیابون مهم تره :biggrin:

کلن همه مظلومن،فقط ترک ها و تهرانی ها با اون آب و هواشون،خییییییییییییییلی مظلوم ترن!واسه همینه به اونجا میرسن،چون بیشتر گناه دارن،اوخی بمیرم :D

من محرومیت خیلی از قومیت ها رو قبول دارم و همیشه همه جا حمایت کردم.
بحث سره کی مظلومه نبود ما هم به نوبه خودمون یه جورایی محروم هستیم. مثلا اگر تبریز هم منظقه آزاد بشه کلا آزربایجان ایران پولدار تر میشه ....
بحث ام این بود که خیلی از سران الان شدن کاسه داغ تر از آش و از وحدت همدلی صحبت می کنند گذشته درخشانی ندارند.

Sarp

مدیر بازنشسته

خیلی کم پیش میاد
هرکی بخاد ، صداش میتونه رسا باشه

یعنی ترک بودن محل تولد یا والدین، دلیل موجهیه که بگیم کشور دست ترکهاست ؟
هفته پیش حسن اومد تبریز و بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان رو تو خانه پروین اعتصامی افتتاح کرد . در حالی که مطالبه عمومی مردم فرهنگستان زبان ترکی بود نه بنیاد فرهنگ و ادب !!
بنیادی که نه ملک و ساختمانی داره و نه اعضای مشخصی داره و نه اساسنامه مشخصی داره و نه خط بودجه مشخصی واسش تعریف شده و نه . . . . .
مدیر کل ارشاد استان مصاحبه کرده و در دفاع از افتتاح این بنیاد آسمون رو به ریسمان بافته و با پیش دستی خواسته هر اعتراضی رو به پان و تجزیه و اجنبی ربط بده
توجه میکنید ؟ مدیری که خودش اهل همین آذربایجانه ولی خواسته ش مطابق مطالبات مردم نیست

این مسئولین ترکی که میفرمائید همه از فیلتر حکومت رد شده و صاحب منصب میشوند
رزومه همین آقای مدیر کل رو نگاه کنید هیچ سابقه مدیریت کلانی در کارنامه ش نیست و شاید بزرگترین گزینه ش تو رزومه، گذراندن دوره ویندوز 98 و راهنمایی پایان نامه تو دانشگاه آزاد داراب باشه !

خلاصه اینکه تنها نشان ترک بودن این آقای مسئول محل تولدشه ولاغیر

این موضوع رو میتونیم با قاطعیت برای همه اون مسئولینی که مد نظر شماست تعمیم بدیم :)

در مورد کنار اومدن دولت با ترکها هم کاش شفاف تر میفرمودید !

و در مورد کرد و لر و عرب و بلوچ هم باید عرض کنم چون اونها جیکشون درنمیاد دلیل نمیشه ما هم خفه شیم :)
مگر درنیامدن صدای سایرین تقصیر ماست ؟ ما بهشون گفتیم صداتون درنیاد ؟

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی کم پیش میاد

این حرف دیگه خیلی کلیشه‌ای شده. اولاً با آمار و احتمال هم بریم جلو، هر قومی به نسبت درصد جمعیتش میتونه صاحب مناصب بشه، دوماً به بدنه‌ی هئیت دولت (مثلاً وزیران) نگاه کنید ببینید چند درصدشون ترک هستند، بعد مشکل رو گردن ترک‌ها بندازید. اگه منظورتون اون بالایی باشه که ایشون خودش رو خراسانی میدونند (هر چی باشه پیرامون سید خراسانی در تاریخ افسانه‌ها سروده شده).

اینکه دولت با ترک‌ها کنار میاد(؟) مگه مشکل ترک‌ها هست؟ تعداد ترک‌ها بیشتر هست برای همین صداشون بیشتر به چشم میاد و الا بحث کنار اومدن نیست. الان وزیر نیرو ظاهراً ترک هست و دریاچه‌ی ارومیه هم جزو شعارهای این دولت بود اما بعد از دو سال هنوز حتی وارد مرحله‌ی تصمیم‌گیری هم نشده و نخواهد شد. چرا اصفهان رو نمیگید که از آب استان‌های بغلی میزنند میدن به اون استان و دو قورت و نیم‌شون هم باقیه؟
داخل خوزستان از هر نژاد عرب و فارس و لر و بختیاری هست و همه‌شون با هم مشکل دارند و نمیتونند متحد بشن و تا وقتی صداشون یکی نشه، همین آش هست و همین کاسه. پس مشکلی باشه هم از خودشون هست. از زمان انقلاب 11 دولت با افکار و رویکردهای مختلف اومده و رفته‌اند اما خوزستان هنوز تکلیفش با خودش روشن نیست، اینم لابد تقصیر ترک‌هاست؟

ترک‌ها هیچ وقت در طول تاریخ خیلی چیزها از بقیه شنیدند و می‌شوند اما هیچ وقت علیه هموطنان خودشون اسلحه بر نداشتند و توو جنگ هم کم نذاشتند اما برادریِ خیلی از این‌هایی که اسم بردی رو چه در طول جنگ و چه الان داریم می‌بینیم.

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همه قومیت ها می تونند به وضعیت نامطلوب خودشون اعتراض کنند بجای اینکه بشینند و نگاه کنند!

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت استارترمحترم
چون زیاددیدم پستای شمادرمورداقوام ترک وآذری یاآزری هست خیلی دوست دارم مطالبات شماروبدونم وبامشکلاتتون آشنابشم
باتشکر

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از دوستان

خیلی از صحبت هاتون هضمش واسم سخت بود (آبغوره خوردم بره پائین :| ) ولی بهرحال قبول دارم.

:gol:

secret11

عضو جدید
هرکی بخاد ، صداش میتونه رسا باشه

یعنی ترک بودن محل تولد یا والدین، دلیل موجهیه که بگیم کشور دست ترکهاست ؟
هفته پیش حسن اومد تبریز و بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان رو تو خانه پروین اعتصامی افتتاح کرد . در حالی که مطالبه عمومی مردم فرهنگستان زبان ترکی بود نه بنیاد فرهنگ و ادب !!
بنیادی که نه ملک و ساختمانی داره و نه اعضای مشخصی داره و نه اساسنامه مشخصی داره و نه خط بودجه مشخصی واسش تعریف شده و نه . . . . .
مدیر کل ارشاد استان مصاحبه کرده و در دفاع از افتتاح این بنیاد آسمون رو به ریسمان بافته و با پیش دستی خواسته هر اعتراضی رو به پان و تجزیه و اجنبی ربط بده
توجه میکنید ؟ مدیری که خودش اهل همین آذربایجانه ولی خواسته ش مطابق مطالبات مردم نیست

این مسئولین ترکی که میفرمائید همه از فیلتر حکومت رد شده و صاحب منصب میشوند
رزومه همین آقای مدیر کل رو نگاه کنید هیچ سابقه مدیریت کلانی در کارنامه ش نیست و شاید بزرگترین گزینه ش تو رزومه، گذراندن دوره ویندوز 98 و راهنمایی پایان نامه تو دانشگاه آزاد داراب باشه !

خلاصه اینکه تنها نشان ترک بودن این آقای مسئول محل تولدشه ولاغیر

این موضوع رو میتونیم با قاطعیت برای همه اون مسئولینی که مد نظر شماست تعمیم بدیم :)

در مورد کنار اومدن دولت با ترکها هم کاش شفاف تر میفرمودید !

و در مورد کرد و لر و عرب و بلوچ هم باید عرض کنم چون اونها جیکشون درنمیاد دلیل نمیشه ما هم خفه شیم :)
مگر درنیامدن صدای سایرین تقصیر ماست ؟ ما بهشون گفتیم صداتون درنیاد ؟

یکی از هم همشهرهایی ما به این وضع اعتراض کرد گفت ما از فلسطین بدبخت تریم اومدن گرفتنش 15سال زندانیش کردن اون هم نه در شهر خودمون بلکه در شهرهای دیگه

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
می دونم از حرفی که من می زنم لجتون می گیره. اما برداشت من اینه که هدف پرسشنامه بیشتر این بوده که میزان نگرش قومی یا احیانا نژادپرستانه رو بسنجه. البته اگر مثلا بجای ترک میومد شمالی احتمالا این نحو سوال کردن برای منم خیلی خوشایند نمی بود. نحوه ی طرح پرسش جالب نیست اما بعید می بینم هدفش ایجاد این احساس ناخوشایند بوده باشه! بهرحال اون موقع من تقریبا یادمه جوکهای قومیتی خیلی بیشتر از الان روبورس بود. اما با همه این حرفها تو این مملکت همه از هرقومی بالاخره یه عروس و دامادی تو فامیل دارن (این چیزیه که کاملا مشخصه برای طراح های این پرسشنامه هم مدنظر بوده). رو همین حساب من نمی تونم خیلی رو عنوان نژادپرست بودن ایرانیها مطمئن باشم. بیشتر به نظرم با کشورهای همسایه شون مشکل دارن که اون هم اصلا مشکل یکطرفه نیست.

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چقدر سطح فکر و فرهنگ برخی میتونه پایین باشه

دنیا در حاله پیشرف و اختراع و ابتکارن تا گره از کاره بشر در نقطه دیگر هستی بگشایند فارق از رنگ پوست و رنگ مو و چش و... . اونوخ تو مملکت ما عده ای هموطن هنوز افکارشون در پی اینکه که ببین شونصد ساله پیش کی چی گفته و چی شده و 100 جور تفصیر و تقصیر و.....

واقعا جای تاسف داره

افسوس

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت استارترمحترم
چون زیاددیدم پستای شمادرمورداقوام ترک وآذری یاآزری هست خیلی دوست دارم مطالبات شماروبدونم وبامشکلاتتون آشنابشم
باتشکر
چیزه زیادی نمی خاهیم: طبق قانون اساسی احترام و حقوق قومیت ها رعایت بشه از جمله حق تحصیل به زبان مادری و ایجاد فرهنگستان زبان ترکی و .... و در کل هیچ فرق و تبعیضی بین قومیت ها نباشه نباید فرقی بین آزربایجان و لرستان و اصفهان و مشهد و فارس باشه!!!
یکی از هم همشهرهایی ما به این وضع اعتراض کرد گفت ما از فلسطین بدبخت تریم اومدن گرفتنش 15سال زندانیش کردن اون هم نه در شهر خودمون بلکه در شهرهای دیگه
چون تنها بود زندانی شده اگر با هم باشیم.......
مملکت قومی و قبیله ای ی روز از هم میپاشه ...
در جهان سوم این اتفاق می افته ولی در کشورهای اروپایی هر روز متحد تر میشن!
می دونم از حرفی که من می زنم لجتون می گیره. اما برداشت من اینه که هدف پرسشنامه بیشتر این بوده که میزان نگرش قومی یا احیانا نژادپرستانه رو بسنجه. البته اگر مثلا بجای ترک میومد شمالی احتمالا این نحو سوال کردن برای منم خیلی خوشایند نمی بود. نحوه ی طرح پرسش جالب نیست اما بعید می بینم هدفش ایجاد این احساس ناخوشایند بوده باشه! بهرحال اون موقع من تقریبا یادمه جوکهای قومیتی خیلی بیشتر از الان روبورس بود. اما با همه این حرفها تو این مملکت همه از هرقومی بالاخره یه عروس و دامادی تو فامیل دارن (این چیزیه که کاملا مشخصه برای طراح های این پرسشنامه هم مدنظر بوده). رو همین حساب من نمی تونم خیلی رو عنوان نژادپرست بودن ایرانیها مطمئن باشم. بیشتر به نظرم با کشورهای همسایه شون مشکل دارن که اون هم اصلا مشکل یکطرفه نیست.
چرا در مورد قوم پارس و یا اصفهانی این پرسش ها ایجاد نمیشه!
چقدر سطح فکر و فرهنگ برخی میتونه پایین باشه

دنیا در حاله پیشرف و اختراع و ابتکارن تا گره از کاره بشر در نقطه دیگر هستی بگشایند فارق از رنگ پوست و رنگ مو و چش و... . اونوخ تو مملکت ما عده ای هموطن هنوز افکارشون در پی اینکه که ببین شونصد ساله پیش کی چی گفته و چی شده و 100 جور تفصیر و تقصیر و.....

واقعا جای تاسف داره

افسوس
این یه مبحث کلی هست دوست عزیز.. شما کجایی ... ما مشکلات مون رو حل نمی کنیم شما به فکر هوافضا هستی امکان ندارد.:gol:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا در مورد قوم پارس و یا اصفهانی این پرسش ها ایجاد نمیشه!
عرض کردم که... شما نمی دونم چن سالته ولی اون موقع اصن جوک می خواستن بگن از 10 تا 7-8 تاش اولش یه روز یه ترکه بود....! اون 2-3 تا هم یه روز یه رشتیه! جدای از بحث تهرانی-شهرستانی، حساسیت ترک و فارس همیشه بیشتر بوده. من نمی دونم این کجاش واسه شما عجیبه

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
سلام بر شما
من در ابتدا بحث كشور و مسئولين انجام نديم
بحث خود فرد

ببينيد اگر من از يك نظر در يك جمعي كه وارد ميشم متفاوت باشم مثلا مثل كسي كه يك خصوصيت اخلاقي يا حتي جسمي و يا اشتباهي انجام داده وقتي وارد يك جمع ميشه چون ذهنيت خودش ميبينه مدام فكر ميكنه ديگران دارن در موردش حرف ميزنن يا وقتي دو نفر ببينه دارن صحبت ميكنن فكر ميكنه در مورد اون صحبت مي كنن و يا همش فكر ميكنه توع خاصي نگاه ميشه
حالا براي ديگران دو حالت وجود دارد
1-اين مورد فرد مي دونن رفتار خاص انجام ميدن
2- ديگران عين خيالشون نيست يا نميدونن و اين فقط ساخته ذهن فرد هست

خب عقل سليم و شخصيت انساني چه حكمي ميكنه

در مورد اول
اين مورد نياز به اعتماد به نفس زيادتري داره طرف وقتي از خودش مطمئن هست روي رفتارش تاثير ميذاره و احساس ضعف نمي كنه با اون جمع عادي رفتار مي كنه و حتي اگر اونها بخوان رفتاري بكنن وقتي ببين براي فرد مهم نيست خب رفتارشون بي حاصل ميشه........و مطمئنن اينطوري حساسيت افكار عمومي تغيير ميكنه

اما مورد دوم
اين فكر بايد بكنيم ما هم يك فرد هستيم مانند ديگران و انها هم ممكنه مشكلي داشته باشن فقط نوع مشكل ها فرق داره اگر اين ذهنيت ما روي رفتارمون تاثير بذاره جز ازار خودمون و تغيير رفتار با ديگران حساسيت خودمون چيزي حاصل نمي شود

من اينها مثال زدم
اما شما خودتون قياس كنيد چرا فكر ميكنيد اجحاف شده البته من راي صادر نميكنم كه چنين چيزي نيست
اما اين عينك قوميت بردارين فرض كنيد فارس هستيد خب شهر شما نزديك مرز با تمام شهر هاي مرزي ديگه و حتي لب دريا مازندران گلستان گيلان سرخس سيستان چابهار حالا بياد تا خوب ها بندر عباس ابادان.... ايلام تا برسه به شهر شما ايا همه انها واقعا در وضعيت خوبي هستن؟.....من اينطور البته فكر نمي كنم وضعيت شهر هاي مرزي حتي از نظر اب واقعا بد هست

حالا عينك نوع شهر بذاريد
تبريز
لرستان
كردستان
اصفهان
خراسان شمالي

باور كنيد روي هر شهري يك صفتي گذاشتن .......اين مشكل فرهنگ ماست و همه گير هست به زياد كمش هم نيست خود مردم نبايد به اينها دامن بزنن

حالا باز شما خوبيد:دي.........ما يك سفري در پيش داشتيم باورتون نميشه..........يك جا رفتيم خريد من فقط گفتم تخفيف داره :D........بهم گفت ايراني اصفهاني .......دهنم باز موند تا اونجا هم رفته:دي

/////////
اما من باز حق ميدم چون مسئولين ما هم از همين مردم هستن كه در كل فرهنگ ما ايراد داره اما از نماينده گرفته كساني كه دسترسي دارن خودشون بايد حق شهرشون بگيرن .......مطمئن باش اگر شما شهرتون مشكلاتي داره شهر هاي ديگه هم مشكل داره فقط نوعش فرق داره

اما شما با توضيحاتي كه بالا دادم حتي قوميت خودت به زبان نيار كه چون من فرق دارم.........اگر رفتار بعضي ها نميتونيم درست كنيم ناشي از كمبود فرهنگ هست اما فكر خودمون كه ميتونيم درست كنيم
شما اگر مي خواي به حقت برسي به عنوان يك فرد ايراني به حقت برس نه در لباس ترك لر اصفهاني فلان!

وقتي ميتونيم حس خوب به هم القا كنيم چرا حس بد
شما تاپيك بزن از اداب رسوم زبانتون بگو

والا من در تاپيك تبريز زبانم خسته شد نا اميد شدم امدم بيرون از بس گفتم پست هاي تركي فارسي بنويسيد ما هم ياد بگيريم...............اين انتقاد منه اقا:دي

اما در اخر من بهتون حق ميدم اگر صحت داره اعتراض حق شماست اما در كنارش اين موارد در نظر بگيريد
موفق باشيد:gol:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عرض کردم که... شما نمی دونم چن سالته ولی اون موقع اصن جوک می خواستن بگن از 10 تا 7-8 تاش اولش یه روز یه ترکه بود....! اون 2-3 تا هم یه روز یه رشتیه! جدای از بحث تهرانی-شهرستانی، حساسیت ترک و فارس همیشه بیشتر بوده. من نمی دونم این کجاش واسه شما عجیبه
قبول کنیم که با خندیدن به این حساسیت ها ضربه های بزرگی به قومیت ها زدیم
سلام بر شما
من در ابتدا بحث كشور و مسئولين انجام نديم
بحث خود فرد

ببينيد اگر من از يك نظر در يك جمعي كه وارد ميشم متفاوت باشم مثلا مثل كسي كه يك خصوصيت اخلاقي يا حتي جسمي و يا اشتباهي انجام داده وقتي وارد يك جمع ميشه چون ذهنيت خودش ميبينه مدام فكر ميكنه ديگران دارن در موردش حرف ميزنن يا وقتي دو نفر ببينه دارن صحبت ميكنن فكر ميكنه در مورد اون صحبت مي كنن و يا همش فكر ميكنه توع خاصي نگاه ميشه
حالا براي ديگران دو حالت وجود دارد
1-اين مورد فرد مي دونن رفتار خاص انجام ميدن
2- ديگران عين خيالشون نيست يا نميدونن و اين فقط ساخته ذهن فرد هست

خب عقل سليم و شخصيت انساني چه حكمي ميكنه

در مورد اول
اين مورد نياز به اعتماد به نفس زيادتري داره طرف وقتي از خودش مطمئن هست روي رفتارش تاثير ميذاره و احساس ضعف نمي كنه با اون جمع عادي رفتار مي كنه و حتي اگر اونها بخوان رفتاري بكنن وقتي ببين براي فرد مهم نيست خب رفتارشون بي حاصل ميشه........و مطمئنن اينطوري حساسيت افكار عمومي تغيير ميكنه

اما مورد دوم
اين فكر بايد بكنيم ما هم يك فرد هستيم مانند ديگران و انها هم ممكنه مشكلي داشته باشن فقط نوع مشكل ها فرق داره اگر اين ذهنيت ما روي رفتارمون تاثير بذاره جز ازار خودمون و تغيير رفتار با ديگران حساسيت خودمون چيزي حاصل نمي شود

من اينها مثال زدم
اما شما خودتون قياس كنيد چرا فكر ميكنيد اجحاف شده البته من راي صادر نميكنم كه چنين چيزي نيست
اما اين عينك قوميت بردارين فرض كنيد فارس هستيد خب شهر شما نزديك مرز با تمام شهر هاي مرزي ديگه و حتي لب دريا مازندران گلستان گيلان سرخس سيستان چابهار حالا بياد تا خوب ها بندر عباس ابادان.... ايلام تا برسه به شهر شما ايا همه انها واقعا در وضعيت خوبي هستن؟.....من اينطور البته فكر نمي كنم وضعيت شهر هاي مرزي حتي از نظر اب واقعا بد هست

حالا عينك نوع شهر بذاريد
تبريز
لرستان
كردستان
اصفهان
خراسان شمالي

باور كنيد روي هر شهري يك صفتي گذاشتن .......اين مشكل فرهنگ ماست و همه گير هست به زياد كمش هم نيست خود مردم نبايد به اينها دامن بزنن

حالا باز شما خوبيد:دي.........ما يك سفري در پيش داشتيم باورتون نميشه..........يك جا رفتيم خريد من فقط گفتم تخفيف داره :D........بهم گفت ايراني اصفهاني .......دهنم باز موند تا اونجا هم رفته:دي

/////////
اما من باز حق ميدم چون مسئولين ما هم از همين مردم هستن كه در كل فرهنگ ما ايراد داره اما از نماينده گرفته كساني كه دسترسي دارن خودشون بايد حق شهرشون بگيرن .......مطمئن باش اگر شما شهرتون مشكلاتي داره شهر هاي ديگه هم مشكل داره فقط نوعش فرق داره

اما شما با توضيحاتي كه بالا دادم حتي قوميت خودت به زبان نيار كه چون من فرق دارم.........اگر رفتار بعضي ها نميتونيم درست كنيم ناشي از كمبود فرهنگ هست اما فكر خودمون كه ميتونيم درست كنيم
شما اگر مي خواي به حقت برسي به عنوان يك فرد ايراني به حقت برس نه در لباس ترك لر اصفهاني فلان!

وقتي ميتونيم حس خوب به هم القا كنيم چرا حس بد
شما تاپيك بزن از اداب رسوم زبانتون بگو

والا من در تاپيك تبريز زبانم خسته شد نا اميد شدم امدم بيرون از بس گفتم پست هاي تركي فارسي بنويسيد ما هم ياد بگيريم...............اين انتقاد منه اقا:دي

اما در اخر من بهتون حق ميدم اگر صحت داره اعتراض حق شماست اما در كنارش اين موارد در نظر بگيريد
موفق باشيد:gol:
من حرف های شما رو تا حدودی قبول دارم . بلی متاسفانه با کمبود فرهنگی ! مواجه هستیم. ولی باور کنید این حساسیت ها یی که محض خنده ملت مون هست باعث میشه اون مسئولی هم که از جنس همین ملت هست با دید های متفاوت در راس امور به مسئله های قومیت ها نگاه کنه و یک تبعیض بوجود بیاره!
در ضمن من طرف حرف ام قانون اساسی کشور هست: طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قومیت ترک در آزربایجان حقوق مشخص و تعریف شده ای داره ما اونا رو کاملا می خاییم غیر این حق با شماست.
متاسفانه این ملت که بعضی هاشون واقعا از نظر فکر در کره مریخ به سر می برند به مثال : می بینی یک شهروند کردستان در عین محرومیت هست جیک اش هم در نمیاد در عوض در منظقه آزربایجان افرادی برای اعتراض به حق ضایع شده شون از سوی نهادها ی دولتی اعتراض می کنند همون شهروندان کرد اسم اون افراد رو میزارن تجزیه طلب؟!!! میبینید مشکل فرهنگی ملت ما همینه .

تا وقتی که در این مملکت همه قومیت ها حقوق شان یکسان نباشد و به خواسته های مدنی و قانونی شان رسیدگی نشود باور کنید وضعیت همینه که هست هیچ پیشرفتی حاصل نخاهد شد....

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
در مورد جوك ها هم به يك مورد اشاره كنم
متاسفانه اسم كشور ما اسلامي هست اما گاها ميبيني بعضي جاها قوانين اسلام رعايت نميشه

ادم با بهترين چيزها ميتونه بخنده
اسلام تمسخر كردن جايز ندونسته
حديث هست
تمسخر غم انسان را زياد ميكند

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد جوك ها هم به يك مورد اشاره كنم
متاسفانه اسم كشور ما اسلامي هست اما گاها ميبيني بعضي جاها قوانين اسلام رعايت نميشه

ادم با بهترين چيزها ميتونه بخنده
اسلام تمسخر كردن جايز ندونسته
حديث هست
تمسخر غم انسان را زياد ميكند
به قاره اروپا توجه کنید :
یه مهمی رو خوب فهمیدند از 10 15 سال پیش فهمیدند باید در برابر سرمایه داری آمریکا و روسیه و سرمایه جهانی یه اتحاد محکم داشته باشند :
اولین حرکت موثر واحد پول یورو در مقابل دلار بود .....
دومین حرکتشون قوانین برای اتحاد بیشتر اروپا بود ...

برای انسانیت هیچ مرز و خط قرمزی نیست

کشور اسلامی یا غیر اسلامی ... ما ها خیلی از افکار انسانی و اخلاقیات رو فدا کردیم...