فلسفه اگزیستانسیالیسم سارتر چیست؟

Pari Saa

عضو جدید
اصول فلسفه اگزیستانسیالیزم (اگزیستانسیالیسم) مبنی بر اصالت وجود و تقدم آن بر ماهیت انسان است.

هنگامی که می خواهیم از اگزیستانسیالیسم سخن بگوییم، باید مشخص کنیم که منظورمان چیست. ژان پل سارتر، مارتین هایدگر، گابریل مارسل، سورن کی یرکه گارد از متفکران اگزیستانسیالیست بوده اند. البته مارسل و کی یرکه گارد بینشی ایمان گونه داشته اند و اندیشه شان الحادی نبوده است؛ سارتر و هایدگر درست در مقابل این دو هستند که اندیشه های الحادی داشته اند.

اساس نگاه فلسفی سارتر به انسان این است که انسان را مختار می داند و بر این اساس به انکار خداوند می رسد؛ زیرا که او معتقد است انسان نمی تواند مختار باشد، در حالی که خالقی مطلق و یگانه داشته باشد که از ازل می دانسته که چه می خواهد بسازد. البته این مساله کاملاً بر اساس خدای کلامی معتزله و اشاعره و هم چنین خدای کلامی مسیحی و خدای کلامی یهودی صحت دارد. انسان وقتی مختار باشد، باید مسئولیت هر انتخاب اش را بپذیرد و از همین بینش است که سارتر خود را مسئول جنگ جهانی می داند و این جا دلهره و اضطراب به وجود می آید که فرد با خود می گوید از آن جا که من مسئول این کار هستم، آیا این کار درست بوده و چه نتایجی خواهدداشت که من آن ها را نمی دانم یا نخواهم دید!؟

اندیشه های اگزیستانسیالیستی سارتر، که در خصوص آزادی و مسؤولیت فردی و ممکن بودن وجود ما و فاصله ئی که ما از خودمان داریم، هم چنان می تواند برای فلسفه ی جدید مهم باشد. اما سارتر اخلاق گرا نیز بود و کوششی که برای طرح نظریه ای اخلاقی کرد هم چنان می تواند برای فلسفه «بعد-از-نو» مهم باشد. کم تر فیلسوفی هم چون سارتر این اقبال را داشته است که در عمر خود شاهد شهرت و نفوذ اندیشه اش باشد. اما سارتر با همه ی فلاسفه ای که تاکنون بوده اند متفاوت است.images (7).jpg

حافظ CRAZY

عضو جدید
ممنونم پريسا خانوم اتفاقا امروز مي خواستم داستان تمشك تيغ دار سارتر رو به ترجمه صادق هدايت از كتاب ديوار بخونم و نشد الآن رغبتم خيلي بيشتر شد
در مورد عقيدش باهاش كاملا موافقم
فقط 1 خواهش دارم ازتون
چند تا از كتاباي خوب ژان پل سارتر، مارتین هایدگر، گابریل مارسل، سورن کی یرکه گارد رو معرفي كنيد شايد شد تا بخونيمشون
بازم ممنونم

Pari Saa

عضو جدید
ممنونم پريسا خانوم اتفاقا امروز مي خواستم داستان تمشك تيغ دار سارتر رو به ترجمه صادق هدايت از كتاب ديوار بخونم و نشد الآن رغبتم خيلي بيشتر شد
در مورد عقيدش باهاش كاملا موافقم
فقط 1 خواهش دارم ازتون
چند تا از كتاباي خوب ژان پل سارتر، مارتین هایدگر، گابریل مارسل، سورن کی یرکه گارد رو معرفي كنيد شايد شد تا بخونيمشون
بازم ممنونم

درود بر شما... خواهش می کنم. آره منم عاشق اندیشه ی والای این بشر هستم. به نظر من کتاب دست های آلوده ی سارتر واقعن شاهکار هست و حجمش هم کم هست. من توی یک روز خوندمش و چند روز ذهنم درگیرش بود اگر خواستی بخونش و حتا اگه مایل باشی دربارش بحث کنیم. تهوع هم از سارتر عالیه. اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر هم خوب هست.
ا

حافظ CRAZY

عضو جدید
درود بر شما... خواهش می کنم. آره منم عاشق اندیشه ی والای این بشر هستم. به نظر من کتاب دست های آلوده ی سارتر واقعن شاهکار هست و حجمش هم کم هست. من توی یک روز خوندمش و چند روز ذهنم درگیرش بود اگر خواستی بخونش و حتا اگه مایل باشی دربارش بحث کنیم. تهوع هم از سارتر عالیه. اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر هم خوب هست.
ا
خيلي ممنون راستي يه اشتباهي توي كامنت قبليم رخ داد و اينكه تمشك تيغ دار داستان چخوفه و ديوار داستان سارتر
ديوار رو خوندم و كلي لذت بردم نه به خاطر روال داستان بلكه به خاطر ريزه كاري ها و به رخ كشيدن عقايد شخص اول . شخصيت پردازي فوق العاده .تجسم عالي وضعيت و ...

در ضمن نمي دونم جاش هست توي اين تاپيك يا نه كه بگم داستان *در قانون* كافكا رو خوندم و تقريبا سردرگمم نميدونم كه منظور كافكا چي بوده اگه اطلاعي داريد توي اين تاپيك بفرماييد يا يه تاپيك ديگه ايجاد كنيد بحث كنيم
بازم ممنون

Unline

عضو جدید
سلام

به نظر من این نوع تفکر نتیجه ی یک سری نتیجه گیری های ناقص نسبت به فلسفه ی وجود انسان و خدا هست

چون اگر به ماهیت این دو واقعا پی برده بشه هرگز خدا به خاطر مختار بودن انسان انکار نمیشه ! به هر حال هرکس یک نوع اندیشه ای داره ولی خوب همیشه اندیشه های این افراد قابل قبول نیست و جای تفکر داره

ممنون بابت تاپیک

بالا