فلر و طراحی فلر [ Flare ]

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقا یک سوال
اگر بخواهیم گازهای فلر را به یک واحد دسولفورایزیشن انتقال داده و بعد از گوگرد گیری هیدروکربن حاصل را دوباره به خوراک تزریق کنیم از نظر تئوری امکانش ان هست؟

اگر همین هیدروکربن را بخواهیم در یک پلنت کوچک در کنار پلنت اصلی پالایش کنیم از نظر تئوری چه اتفاقی می افتد ایا امکان ان هست؟

حالا اگر بخواهیم کل گازها را به یک لوله اصلی هدایت کرده و به جای سوزاندن وارد یک واحد تولید برق کنیم و در انجا از سوختن گازها انرژی برق تولید کنیم چطور؟
از نظر تئوری باز امکان ان وجود دارد یا باید حتما این گازها سوزانیده شوند؟

با تشکر پیشاپیش

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا یک سوال
اگر بخواهیم گازهای فلر را به یک واحد دسولفورایزیشن انتقال داده و بعد از گوگرد گیری هیدروکربن حاصل را دوباره به خوراک تزریق کنیم از نظر تئوری امکانش ان هست؟

اگر همین هیدروکربن را بخواهیم در یک پلنت کوچک در کنار پلنت اصلی پالایش کنیم از نظر تئوری چه اتفاقی می افتد ایا امکان ان هست؟

حالا اگر بخواهیم کل گازها را به یک لوله اصلی هدایت کرده و به جای سوزاندن وارد یک واحد تولید برق کنیم و در انجا از سوختن گازها انرژی برق تولید کنیم چطور؟

با تشکر پیشاپیش
سلام دوستان
اینکه گاز فلر رو برگردونیم تو پلنت میشه اما نه همش رو
یعنی جدیدا دیگه نمی زارن گاز هدر بره و بااستفاده از کمپرسورهای چند مرحله ای و افزایش فشار مجددا ازش استفاده می کنن
اما بعضی از قسمت ها رو نمی شه
مثلا شیرهای ایمین
چون دائم که گاز رو به هدر فلر نمی فرستند و بنابراین نمی شه زیاد روش مانور داد ولی باز هم نشد نداره!!!!!!!!!!!!!!!!

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اینکه گاز فلر رو برگردونیم تو پلنت میشه اما نه همش رو
یعنی جدیدا دیگه نمی زارن گاز هدر بره و بااستفاده از کمپرسورهای چند مرحله ای و افزایش فشار مجددا ازش استفاده می کنن
اما بعضی از قسمت ها رو نمی شه
مثلا شیرهای ایمین
چون دائم که گاز رو به هدر فلر نمی فرستند و بنابراین نمی شه زیاد روش مانور داد ولی باز هم نشد نداره!!!!!!!!!!!!!!!!

البته جواد جان تو ایران با توجه به قیمت پایین سوخت خیلی استقبال ازش نمیشه

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ولی وقتی بخوایم استانداردهای محیط زیست و کاهش الایندگی پلنت را رعایت کنیم مجبور میشیم به این مسائل اهمیت بدیم.

در هر حال از توضیحات مدیران عزیز تشکر میکنم

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره حامد جون
ولی تو که دیگه می دونی
جدیدا هر پالایشگاه جدیدی باید اینارو رعایت کنه و پس از بررسی هزینه این کار رو می کنن

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا یک سوال دیگه

اگر بخواهیم شیرهای اطمینان را طوری بسازیم که گاز خروجی ازان از طریق یک لوله و یک پمپ و یک ابزار دقیق به واحد گازهای بازیافتی انتقال داده بشه
اگر از نظر هزینه بالا باشه از نظر تئوری امکانش هست؟
آیا پلنت خیلی پیچیده میشه؟
آیا در این صورت مشکلاتی برای پلنت پیش میاد؟

سوال بعدی اینکه ایا امکان ان هست که برای چنین شیرهای اطمینان بتوانیم لوله های پلی اتیلن دو اینچی را جهت هدایت گاز خروجی از شیر اطمینان به
سمت مخزن گازهای بازیافتی منتقل کنیم؟

نظرتون برای چنین ایده ای چی هست؟

با تشکر مجدد

hamidrezachemeng

کاربر فعال
اين يك مطلب در موردflareبود كه من پيدا كردم.ميذارم اينجا ايشالامفيدباشه.خيلي كامل نيست ولي فكر ميكنم به هر حال خالي از نكات جديد نباشه
منبع:
kolmetz.com

پیوست ها

• ENGINEERING DESIGN GUIDELINE- Flare Rev1.1.pdf
    215.1 کیلوبایت · بازدیدها: 1

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بايد يه بررسي هم رو dual flare داشته باشيم .فكر كنم واحدهاي امونياكي تو عسلويه داشته باشن

درود:gol:
پس از هدفمندي يارانه ها و افزايش قيمت حاملهاي انرژي،طرحهاي بازياقت گازهاي مشعل(flare gas recovery) تو پالايشگاههاي داخلي قابليت بررسي و امكانسنجي پيدا كرده اند و با روشهاي متداول(كمپرسورهاي رينگ مايع و اجكتور) و روشهاي جديد(اجكتور مايع)امكان بازيافت گازها و استفاده مجدد از اونها(بعنوان سوخت) وجود دارد.در برخي مجتمعهاي پتروشيمي،امكان بازيافت تركيبات باارزش مثل پروپيلن از گاز مشعل و استفاده مجدد از اونها بعنوان خوراك مجتمع وجود دارد.
بدرود:gol::gol::gol:

shimis

عضو جدید
سلام
من این ترم پروژه پایانیمو بازيافت گازهاي مشعل برداشتم
اگه میشه کمکم کنید

سلام
اگه میشه کمکم کنید
درود:gol:
اگر مشخص كنيد كه پروژه شما درباره بازيافت گاز مشعل در كجا است(سر چاههاي نفت،سكوها،پالايشگاههاي نفت و گاز)و در چه سطحي اطلاعات مي خواهيد(بررسي و آشنايي با روشها،اجراي يك روش خاص بازيافت و ....)شايد بتونم بيشتر كمك كنم.
بدرود:gol::gol::gol:

shimis

عضو جدید
فلر

فلر

سلام
اولویت من در پالایشگاه های نفت و گاز هست ولی اول یه مروری برهمش دارم
دوم اینکه بررسی و آشنایی با فلر و روشهای بازیابی هدف اصلی است
نهایتا وقتی به بهترین روش رسیدم تا جایی که بشه روی اون روش خاص جلو میرویم
اول باید کلیات کار دستم بیاد و نهایتا برم سراغ جدید ترین روش
مرسی از کمکتون

momo esi

عضو جدید
سلام

ممنون می شم در مورد بازیافت گاز مشعل در سر چاههای نفت مطلبی به من بدید.
البته فکر می کنم
روش تبریدی+ توربواکسپندر
کمپرسور رینگ مایع
اجکتور
وجود داشته باشه

baztab_2

عضو جدید
آقا یک سوال

با تشکر پیشاپیش
دوستان خوب توجه داشته باششید اگر در باره فلر چیزی در ذهن دارید خوب است ولی این را بدانید که فشار خط فلر باید بسیار پایین در حد دو تاسه صدم کیلو می باشد وهرگونه انتقال ان احتیاج به هزینه بالای انتقال خواهد داشت

nasrin411

عضو جدید
سلام
مطالبی که در مورد فلر گفت شد همه درست و بجاست ولی من مطالبی در مورد زیرو فلرینگ ونحوه تاثیر گذاری عدد ماخ ،دبی و فشار برگشتی بر روی شبکه فلر نیاز دارم.خواهشا اگه کسی می تونه کمک کنه چون من فقط تا 10 دی فرصت دارم.
ترجیحا فارسی
ممنون از همه

bulud

عضو جدید
سوال: چرا لاینهای فلررو تو پالایشگاهها از بالا عبور دادن چرا از پایین این کار رو نکردن؟:que:

خط فلر باید دارای شیب باشد، برای اینکه این شیب ایجاد بشه فلرهای را در کنار پایپ رک ها در روی یک دستکی قرار می دهند که این شیب ایجاد شود

bulud

عضو جدید
سلام
اگه میشه کمکم کنید

بازیافت گازهای فلر موضوع ساده ای نیست
چون ترکیب درصد این گاز فلر در هر لحظه تغییر می کنه
بهترین کار اینه که از محلی که فلر اتفاق می افته بازیابی بشه یعنی قبل از اینکه وارد خط فلر شده و با بقیه جریاناها مخلوط بشه

bulud

عضو جدید
آقا یک سوال

با تشکر پیشاپیش

می شه به جای انکه گازهای فلر رو بسوزونیم از اونها برای تولید برق استفاده بشه ،چرا که بالاخره یک ارزش حرارتی داره و میشه از نظر تئوری تولید الکتریسیته نمود ولی تجهیزاتی که این اتفاق قراره توش بیفته به لاحاظ خورندگی شدید سیال فلر فوق العاده آسیب پذیرند. لذا از نظر اقتصادی به صرفه نیست

ali.shahmiry90

عضو جدید
سلام.ببخشید من میخوام شعله فلر رو تو نرم افزار فلوئنت تحلیل کنم.کسی میتونه راهنمایی کنه؟

24mohsenm

عضو جدید
سلام من یه مقاله با فرمت وورد در مورد فلر میخام ضروریه لطفا کمکم کنید

بالا