فقط مسائل مربوط به تهویه مطبوع و تاسیسات

engparisa

عضو جدید
درود
از دوستان کسی تابحال کار طراحی کانال کشی انجام داده یه سوال دارم؟
موفق باشید

morteza1360

عضو جدید
سلام و درود.

من تقريبآ 6 ساليه كه طراحي تاسيسات و كار مشاوره انجام ميدم.هر سئوالي دارين درخدمتم.
مهندس صبوري 09153008088
در ضمن تو آخرين مطلب پايگاه مهندسان تاسيسات ايران نرم افزاري هست كه كار طراحي كانالو خيلي راحت كرده و الان ميتونين دانلودش كنين.
www.hvac.vov.ir

dasadi

عضو جدید
:smile::gol:سلام حاجی تو رو خدا رسوند درمورد اجزا کمپرسور اسکرالو OIL SEPERATORهر چی داری بگو انشاا.....از خجالتت در بیام;);)

این منم:cry:

engparisa

عضو جدید
سلام و درود.

من تقريبآ 6 ساليه كه طراحي تاسيسات و كار مشاوره انجام ميدم.هر سئوالي دارين درخدمتم.
مهندس صبوري 09153008088
در ضمن تو آخرين مطلب پايگاه مهندسان تاسيسات ايران نرم افزاري هست كه كار طراحي كانالو خيلي راحت كرده و الان ميتونين دانلودش كنين.
www.hvac.vov.ir
من خودم نرم افزار محاسبه دارم ولی نرم افزار نمیخوام که واسم این کارو بکنه

engparisa

عضو جدید
در خدمتم.سئوالتونو بپرسيد.در خدمتم
درود
اول از همه وارد سایت شما شدم و این نرم افزار که گفتید رو دانلود کردم به ظاهر که نرم افزار خوبی میاد باشه
ببینید من یه نقشه دارم که میخوام از طریق نرخ افت اصطکاکی یکسان در طول مسیر کانال کشی اون رو انجام بدم
وقتی به انشعابات میرسم میتونم همون افت اولیه کانال رو واسه انشعابات در نظر بگیرم و از داکتیلاتور سایز بزنم و اگه سرعت زیاد بود، سایز رو بزرگ کنم؟
ممنون

morteza1360

عضو جدید
سلام.
آره-نرخ افت اصطكاكي در تمام مسير يكسانه
توي كتاب طباطبايي يه مثال حل كرده كه ميتونه كمكتون كنه
شما براي سايز زني كانال به دبي و افت نياز دارين و فشار استاتيكي خروجي دريچه از 0.05 اينچ آب نبايد بيشتر بشه
بازم اگه سئوال دارين تماس بگيرين
موفق باشيد

آخرین ویرایش:

engparisa

عضو جدید
درود
اول از همه اینکه متاسفانه در مورد این کار کسی که اطلاعات رو داده مقدار cfm رو نمیدونه
من از یه فرمول سرانگشتی به این صورت استفاده کردم که مساحت بر حسب فوت مربع رو در 2 cfm بر فوت مربع ضرب کردم تا cfm هر فضا به دست بیاد
بعد با داکتیلاتور سایز زدم و افت رو مثلا 14. درآوردم
این افت واقعا در انشعابات هم صادقه
مطمئن؟

morteza1360

عضو جدید
آره-اما يه چيزي
واسه cfm يه فضا براي كولر آبي بايد حجم اتاق به متر مكعب تقسيم بر 3 كنين cfm اون فضا بدست مياد
حالا چه اجباري دارين ابعاد كانالو دستي در بيارين.با نرم افزار كه خيلي راحتتر و دقيقتره

engparisa

عضو جدید
اصراری نیست
خوب بگین از روی نرم افزار خودتون چه جور میشه حساب کرد
روی حالت اتوسایز بذارم و دما و ارتفاع از سطح دریارو بدم و مقدار cfm هم بهش بدم

آخرین ویرایش:

morteza1360

عضو جدید
روي حالت داكت سايز ميرين.بعد مقدار cfm رو ميدين و گزينه كانال چهار گوشو كليك ميكنين
و اينتر ميزنين.نرم افزار ابعاد كانال چهار گوشو توي رنج استاندارد افت بهتون ميده.كار راحتيه.اميدوارم متوجه شده باشين.

engparisa

عضو جدید
روي حالت داكت سايز ميرين.بعد مقدار cfm رو ميدين و گزينه كانال چهار گوشو كليك ميكنين
و اينتر ميزنين.نرم افزار ابعاد كانال چهار گوشو توي رنج استاندارد افت بهتون ميده.كار راحتيه.اميدوارم متوجه شده باشين.

درود حالت اتوسایز رو بردارم دیگه
و مقدار بدم
یه سوال منو جواب ندادید
من واسه هواساز دارم طراحی میکنم
واسه هر فضا مقدار cfmرو چه جور محاسبه کنم
اون حالت که مساحت بر حسب فوت مربع رو در 2cfm/ft^2 ضرب میکردم مشکل داره؟

morteza1360

عضو جدید
سلام.
من اين چيزي كه شما گفتينو تا حالا نديدم اما اين فرمول هم خوبه cfm=ft^2*clf كه clf ضريبه ميزان هواي نفوذيه.
پيشنهاد ميكنم كتاب محاسبات سرانگشتي تاسيسات آقاي مهندس وكيل الرعايا رو كه از دوستان من هم هستن تهيه كنين و بخونين.خيلي بدردتون ميخوره

engparisa

عضو جدید
سلام.
من اين چيزي كه شما گفتينو تا حالا نديدم اما اين فرمول هم خوبه cfm=ft^2*clf كه clf ضريبه ميزان هواي نفوذيه.

پيشنهاد ميكنم كتاب محاسبات سرانگشتي تاسيسات آقاي مهندس وكيل الرعايا رو كه از دوستان من هم هستن تهيه كنين و بخونين.خيلي بدردتون ميخوره
درود
من با توجه به به کتاب طباطبایی واسه این منطقه اومدم ضریب شدت جریان هوای ورودی رو 1.2 در نظر گرفتم
چون مکان اداری بود .
البته در حالت داشت این ضریب یکی واسه حالت ورودی (8.) و یکی حالت خروجی(1.8) من با توجه به تناژ تبرید که داشتم اگر یکی از این دو تاعدد رو انتخاب میکردم یا کویلهام یخ میزد یا اینکه عدم کاربری داشتم که 1.2 رو درنظر گرفتم
خوب آقای صبوری فر میشه در مورد کانال برگشت هم یه توضیح مختصری بدید
ممنون

mahdivenus

عضو جدید
سلام
یه سوال
یه آبگرمکن مخزنی زمینی رو در نظر بگیرید
از سمت پایین آب سرد شهر وارد میشه
از سمت بالا آب گرم مصرفی خارج میشه
محل اتصال لوله برگشت آبگرم مصرفی کجای آبگرمکن هستش؟

mabnafan

عضو جدید
یه سایتی هست به نام کلینیک صنعت که متعلق به استاد بندهس ایشون معمولا جزواتشون رو اونجا د راختیار علاقمندان قرار میدن... بنظرم بد نیست به اونجام یه سر بزنید.

بالا