غرور یا خودخواهی؟؟ یا هردو؟

غرور یا خودخواهی؟؟ یا هردو؟

• مغرورم

رای: 15 51.7%
  • خودخواهم

رای: 2 6.9%
  • هردو

رای: 5 17.2%
  • هیچ کدام

رای: 7 24.1%

• مجموع رای دهندگان
    29
  • نظرسنجی بسته .

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
خود خواهی چیست و خود خواه کیست
صفت خود خواهی یکی از رذایل اخلاقی دنیای ماست و انقدر برایمات تکراری و عادی شده که شاید خودمان درگیر این مساله باشیم اما اطلاعی از ماهیت اصلی و واقعی ان نداشته باشیم

تعریف عمومی از خودخواه:
اگر خواسته ها و اعمال شخصی خللی در زندگی سایرین ایجاد کند بطوری که شخص مقابل متضرر و به شما سودی رسد خودخواهی نام دارد این عمل از بدو خلقت در هیچ قوم و قبیله ای پسندیده نبوده و در تمامی ادیان از ان به بدی یاد شده

فرد خود خواه همیشه در پی منافع شخصی خود بوده و از هر راهی دنبال تحقق ارمانهای خود میگردد و هیچ گاه متوجه زیانی که به سایرین میزند نیست
همانند سارقی که برای رسیدن به پولی باد اورده از شخصی سرقت میکند و متوجه زیان مالی که به ان فرد میشود نیست

خود خواهی همیشه سر مسائل مالی نیست و ممکن است حتی بیان کلماتی از قبل تعیین شده برای هدفی خاص باشد اما نتیجه خودخواهی و سرقت در دنیای واقعی برابر است
با کلماتی کوتاه نمیتوان بیان کرد که ضررفرد خود خواه در جامعه چقدر میتواند فاجعه انگیز و غمناک باشد
برای مثال حملات تروریستی شستشوی مغزی برای تلقین افکار در اذهان عمومی و تمامی جرم و جنایات دیگر مشول این رفتار بشریت است

وقتی تخم یک تفکر در مغز انسان کاشته میشود خواه و ناخواه در ضمیر ناخود اگاه انسان شکل میگیرد رشد میکند نمو میکند و زمانی از وجود این فکر اگاه میشوید که به بار نشسته باشد

غرور چیست و شخص مغرور کیست

غرور در لغت معین به معناى فریفتن و به خود بالیدن است
اما در عام معنی دیگری دارد غرور یعنی بر خود بالیدن از خود بیخود شدن بدور از واقعیت به منظور کوچک نشان دادن دیگران است
حال با این معنی ساده میتوان به تفاوت اعتماد به نفس و غرور جواب داد
شخص مغرور با رفتار به ظاهر دوستانه خود سعی در امحای فرد مقابل میگردد و باعث سرکوب شخصیتی فرد میشود
مضرات غرور به اندازه مضرات خودخواهی در جامعه نیست

حال با این تفاسیرآیا شما فردی خود خواه و یا مغرور هستین؟
آیا بدنبال تغییری در خود بوده اید!
آیا میتوانید تعریفی دقیق از حسادت را بیاورد!

آخرین ویرایش:

gelayol joon

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که خیلی خوبم

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان خوبم اسپم نکنین ببینیم نظرات دیگران چیه؟
شاید تونستیم استفاده کنیم

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
من هیچ وقت مغرور نبودم
فک کنم تو قرآن اومده (مطمئن نیستم یا نهج البلاغه)
وقتی میخوای به کسی فخر فروشی کنی (غرور)به یاد کوه ها بیفت آیا آنها از تو بزرگتر و بلند تر نیستند؟
آدم حسود هم کسیه که چون توانایی رسیدن به فرد مورد نظر رو در خودش نمیبینه سعی در کشوندن اون فرد به پستی میکنه تا اون رو به خودش برسونه ....

usar

عضو جدید
با اين تعريفا
خودخواه نيستم ، شايد 2% مغرور باشم:cool:

alborz_3000

اخراجی موقت
سایرین باید راجع به ما نظر بدن. نظر دیگران مهمه. من به شخصه حاضرم نظر دوستان رو در باره خودم بشنوم

ro0zhin

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر كدومش ب جاي خودش نيازه....
مخصوصا توي اين زمونه........

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دیگرون مخصوصا پسرا میگن مغرورم..ولی خودم قبول ندارم......گاهی جدی بودن یکی باعث میشه دیگرون فک کنن طرف مغروره.....این اشتباهیه که زیاد پیش می یاد!!!!!!!

ولی کلا اعتقاد دارم کمی مغرور بودن (نه خودخواهی)در حالی که باعث آزار کسی نشیم خوبه!!!!!!!!:smile:

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
تعریف عمومی از خودخواه:
اگر خواسته ها و اعمال شخصی خللی در زندگی سایرین ایجاد کند بطوری که شخص مقابل متضرر و به شما سودی رسد خودخواهی نام دارد این عمل از بدو خلقت در هیچ قوم و قبیله ای پسندیده نبوده و در تمامی ادیان از ان به بدی یاد شده
فکر نمیکنم این تعریف ،تعریف درستی از خودخواهی باشه.لزوما قرار نیست به طرف مقابل ضرر برسه.فکر میکنم همه آدما دوست داشته باشد شرایط به نفعشون پیش بره ولی همه نمیخوان به طرفشون ضرر برسونن.

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعریف عمومی از خودخواه:

فکر نمیکنم این تعریف ،تعریف درستی از خودخواهی باشه.لزوما قرار نیست به طرف مقابل ضرر برسه.فکر میکنم همه آدما دوست داشته باشد شرایط به نفعشون پیش بره ولی همه نمیخوان به طرفشون ضرر برسونن.
خوب اینجا یک سوال پیش میاد!!
اولا پس اگر این تعریف اشتباهه میتونم ازتون بپرسم تعریف دقیقش چیه؟
دوما همه دوست دارن همه چیز به نفع خودشون تموم بشه مثلا استاد دانشگاه وقتی ازش سوالی پرسیده میشه که نمیتونه جواب بده به جای این که بیاد بگه تحقیق میکنم و جواب میدهم میاد میگه این سوال خارج از درسه یا نمیدونم خودتون این سوال پیدا کنین جلسه دیگه بیاین به من بگین بهتون 2 نمره میدهم ......

اون استاد نفع شخصی بکار برده نمیخواهد متضرر بشه و نمیخواهد به دانشجو هاش هم صدمه برسونه اما این کارش درسته؟؟؟

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
خوب اینجا یک سوال پیش میاد!!
اولا پس اگر این تعریف اشتباهه میتونم ازتون بپرسم تعریف دقیقش چیه؟
دوما همه دوست دارن همه چیز به نفع خودشون تموم بشه مثلا استاد دانشگاه وقتی ازش سوالی پرسیده میشه که نمیتونه جواب بده به جای این که بیاد بگه تحقیق میکنم و جواب میدهم میاد میگه این سوال خارج از درسه یا نمیدونم خودتون این سوال پیدا کنین جلسه دیگه بیاین به من بگین بهتون 2 نمره میدهم ......

اون استاد نفع شخصی بکار برده نمیخواهد متضرر بشه و نمیخواهد به دانشجو هاش هم صدمه برسونه اما این کارش درسته؟؟؟

اینی که شما میگین اسمش خودخواهی نیست .تو هر رابطه ای یه طرفدار سود میکنه یه نفر متضرر میشه.این روال عادی زندگیه.
اسمش وقتی میشه خودخواهی که از یه حدی بگذره و به سمت منم منم پیش بره
کار استاد شاید درست نباشه اما اشتباه نیست.خوب دانشجو میره تحقیق میکنه هم چیزی یاد میگیره هم 2 نمره گیرش میاد.استاد اگه بلد نیستم که دانشجو سودی نمیکنه.

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینی که شما میگین اسمش خودخواهی نیست .تو هر رابطه ای یه طرفدار سود میکنه یه نفر متضرر میشه.این روال عادی زندگیه.
اسمش وقتی میشه خودخواهی که از یه حدی بگذره و به سمت منم منم پیش بره
کار استاد شاید درست نباشه اما اشتباه نیست.خوب دانشجو میره تحقیق میکنه هم چیزی یاد میگیره هم 2 نمره گیرش میاد.استاد اگه بلد نیستم که دانشجو سودی نمیکنه.
در هر رابطه ای یکی متضرر میشه این درست اما مقدار داره و تا کجا!!! روال زندگی رو ما تعریف کردیم
خودمون برای خودمون و این هیچ وقت درست نمیشه من دوست دارم همیشه بدون کوچکترین تلاشی همه چیز داشته باشم
چرا بجای خودخواهی کمک به دیگران نکنینم؟ چرا در مورد این مساله بحث نکنیم؟

مثال استاد و دانشجور یک مثال بسیار ساده ای هست اما باز اشتباه
کار استاد 100% اشتباهه چون این کار استاد دروغ داره حقه بازی داره کلاهبرداری داره
ایشون بجای گفتن واقعیت خودشو معصوم نشون میده و میگه بلده اما جواب نمیده و میگه یکی پیدا کنه براش میشه حقه بازی و کلاهبرداری
چرا چون خودشو تبرعه کنه و بگه من زرنگم من درستکارم پاکم و کارم درسته
نمونه های خیلی خیلی زیادی هست
مثال دزد در پست استارتم مناسب تر است

neda angel

کاربر بیش فعال
من مغرورم اما هیچوقت اونو با خود خواهی قاطی نکردم
و به نظرم باید حد هرچیز رو ادم نگه داره و تعادل داشتن تو هرچیز باعث میشه داشتن هیچ خصوصیتی ازار دهنده نباشه!
پس داشتن همش به تعادل خوبه.

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تعریف عمومی از خودخواه:

هر طرف خودخواهی رو ببینی چیزی جز ضرر نیست!!!!!!!!!!!!!

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام
ممنون بابت دعوت
اول از همه بگم که رذایل رو با ذ مینویسن نه با ز.:D
اگر مایل باشید ویرایش کنم نظرسنجیو.
خب در مورد موضوع تاپیک باید بگم که غرور رو نمیشه جزو رذایل اخلاقی حساب کرد.
غرور اتفاقا خیلی جاها هم خوبه اما نه غرور بی جا.
اما خب خودخواهی یک افته برای اخلاق.
جواب سوالاتون هم
فک کنم مغرور باشم! اینطور میگن.
تا جایی که بتونم سعی میکنم بی جا نباشه!
حسادت وحشتناک ترینه بین این دوتا.
حسادت واقعا فرد رو نابود میکنه
فک میکنم یک سخن از امام علی بود که میگفت:
حسادت اول از همه خود ادمو میکشه قبل از اینکه به دیگران اسیبی بزنه!

پ.ن: عذر میخوام بدلیل مشغله فراوان همه ی پستارو نخوندم فقط پست اولو خوندم.

آخرین ویرایش:

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون بابت دعوت
اول از همه بگم که رذایل رو با ذ مینویسن نه با ز.:D
اگر مایل باشید ویرایش کنم نظرسنجیو.
خب در مورد موضع تاپیک باید بگم که غرور رو نمیشه جزو رذایل اخلاقی حساب کرد.
غرور اتفاقا خیلی جاها هم خوبه اما نه غرور بی جا.
اما خب خودخواهی یک افته برای اخلاق.
جواب سوالاتون هم
فک کنم مغرور باشم! اینطور میگن.
تا جایی که بتونم سعی میکنم بی جا نباشه!
حسادت وحشتناک ترینه بین این دوتا.
حسادت واقعا فرد رو نابود میکنه
فک میکنم یک سخن از امام علی بود که میگفت:
حسادت اول از همه خود ادمو میکشه قبل از اینکه به دیگران اسیبی بزنه!

پ.ن: عذر میخوام بدلیل مشغله فراوان همه ی پستارو نخوندم فقط پست اولو خوندم.
به به مدیر محترم سایت
قدم رنجه فرمودین
حالا میاین اینجا برای من غلط املائی در میاری؟:w43:

ما تعریف کردیم که به غرور خوب میگن اعتماد به نفس
در غیر اینصورت غرور جزو رذایل اخلاقی هست

ممنون که تشریف اوردین