عکس از اتصال تیر فولادی به ستون بتنی

archi_arch

مدیر بازنشسته
بچه ها میشه یه کم درباره ی این توضیح بدین؟!
مگه همچین چیزی هم میشه؟! و اصلا کجاها کاربرد داره؟؟!

منبع

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
:crying::crying:
متاسفانه جایی که علم و سواد نقش نداشته باشه، همه چیز میشه!!!
از نظر آییننامه ای این کار غلطه!!!
اما متاسفانه، اجرا میشه!
این اولین باری نیست که با این تصاویر روبرو میشیم!!!
و من هیچ توضیحی نمی تونم بدم!!!
فقط شهرداری و سازمان مهندسی و مهندش ناظر می تونه جواب گو باشه!!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
متاسفانه این کار از ساختن 1سازه ی بتونی با مصالح ضعیف هم بدتره!!!
چون مصالح اصلی و اسکلت سازهه 1پارچه نیست و در مقابل نیرو های جانبی، به چندین روش عمل می کنند!

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی سپهر جان ولی من این عکسو تو سایت ایرانسازه هم دیدم و دیدم اونجا تایید شده و این توضیح واسش نوشته شده!!!!

اتصالی که در اینجا نمایش داده شده است دارای عملکرد مفصلی است. (نشیمن و لچکی)
واسه همین اینجا هم گذاشتم تا مطمن بشم! این توضیح یعنی درسته دیگه اره؟! :w20:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميتونم بگم ميشه راجبش بيشتر فكر كرد:D
بعد ها اگه عكسي ديدين كه طبقه 2 بالاي طبقه 3 بود بدونيد مهندسش والكانو بوده:D

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
دقیقا معلومه این شاهکار توی کشور خودمونه
من تا حالا چنین اختراعی در علم عمران ندیده بودم
ظاهرا خواسته از تمام محتویات علم مهندسی عمران بهره بگیره (نظیر سازه بتنی و فولادی و........)
این lotation اشکالات زیادی داره
1) استفاده از تیر لانه زنبوری بال پهن با وزن زیاد(که البته دیگه کسی توی یک سازه معمولی تیر لانه زنبوری استفاده نمیکنه)
2) قطع کردن ناگهانی قسمتی از آرماتور و استفاده از تکیه گاه ثابت معمولی برای متصل ماندن تیر لانه زنبوری(هشدار برای بوجود آمدن تنش لهیدگی در سازه فوق به علت وجود دو تکیه گاه ضعیف )
3) ارتفاع بیش از اندازه میلگردهای آزاد(هشدار برای عدم تعادل استاتیکی خود میلگردها البته تعادل استاتیکی زمانی به هم میخورد که این میلگردها بار بیش از اندازه تحمل کنند که از قرار معلوم ظاهرا در این سازه این بلا سر میلگردها حتما وارد میشه)
4) فاصله بیش از اندازه پایه های بتنی و عدم رعایت راستای x , y در برقرای فاصله پایه ها
5)و هزار و یک مشکل دیگه که اگه بگیم مثنوی هفتاد من کاغذ میشه
با تشکر از شما دوست عزیز بخاطر تاپیک پر باری که ارائه دادید

آخرین ویرایش:

aryaei

عضو جدید
سلام
البته با مشکلات اجرایی که در اتصالات و عدم ارایش صحیح میلگرد ها و خردگی و دیگر مشکلات رایج اجرا که در شکل دیده می شود جای خود
اما من این مشکل برای خود من اتفاق افتاده به خاطر مشکلی که توی افزایش طبقات داشتیم پرو÷ه با میلگرد انتظار تمام شد و به بهر برداری رسید
من تصمیم گرفتم از سقف هفتم به بعد فلز اجرا کنم که نظام مهندسی اوایل مخالفت کرد
اگر بین بچه ها کسی با نرم افزار های سازه ای کار کرده باشه متوجه میشه که میشه خیلی خوب و بهینه تر جواب گرفت
با وجود اینکه من خودم تقریبا در حال امده سازی مراحل اجرا این طرح هستم
اما می خوام بگم هیچ موقع رفتار فولاد و بتن یکسان نخو اهد بود و انلیز حاصل از محاسبات با اجرا یکی نخواهدبود
البته عکس های دارم که الان دم دست نیست بعدا تو سایت می زارم تو مراحل اجرا

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من مشکل آنچنانی ندیدم !!!!! در این حد و اندازه ها هم که دوستان گفتند نبود .. در حال حاظر که اتصال مفصلی درسته و مشکلی نیست ، البته اگر کله گاوی هم بالاش بندازند مشکل نیروی جانبیش هم حل میشه ، مشکل لهیدگی هم نداریم ، زنبوری هم هنوز استفاده میشه و بهترین نوع تیرآهن هستش ( بعد از تیر ورق ) ، این هم زنبوری دوبل هستش نه بال پهن و در نهایت با عرض شرمندگی دوستان اگر چیزی رو نمیدونند الکی وا اسفاها سر ندند .

پ.ن. آقا سپهر ، منظور کدوم آیین نامه بود ؟ میشه ذکر کنید من هم ببینم ؟
پ.ن.2. آثا سپهر منظور از چندین روش انتقال نیروی جانبی شما چی بود ؟
پ.ن.3. آقا سپهر از کجا میفرمایید که یکپارچه عمل نمیکنه ؟
پ.ن.4. آقای H.A.AZ چرا تاسف باره ؟
پ.ن.5. آقا جاوید چرا کسی دیگه از زنبوری استفاده نمیکنه ؟
پ.ن.6. هشدار در مورد تنش لهیدگی آیا از نظر شما غیرقابل قبول هستش ؟ آیا این فقط به ذهن شما رسید یا طراح هم این رو میدونه ؟ و به نظر شما دوبله تیرآهن اون هم با ورق تقویت در جان امکان لهیدگی رو چقدر بالا میبره ؟
پ.ن.7. آقا جاوید اندازه مناسب میلگردهای آزاد چقدره ؟ لطفاً آیین نامه ای بفرمایید من مراجعه کنم .
پ.ن.8. آقا جاوید با یک شمارش سر انگشتی 21 عدد آجر تیغه 20 سانتی رو میشه شمر که میشه در نهایت 4 متر ، نه 5 متر ، به نظر شما این فاصله برای دو ستون خیلی زیاده ؟ چرا ؟
پ.ن.8. لطفاً باز هم میگم ، در مسائلی که در اونها شک داریم قضاوت نکنیم .

آخرین ویرایش:

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مشکل آنچنانی ندیدم !!!!! در این حد و اندازه ها هم که دوستان گفتند نبود .. در حال حاظر که اتصال مفصلی درسته و مشکلی نیست ، البته اگر کله گاوی هم بالاش بندازند مشکل نیروی جانبیش هم حل میشه ، مشکل لهیدگی هم نداریم ، زنبوری هم هنوز استفاده میشه و بهترین نوع تیرآهن هستش ( بعد از تیر ورق ) ، این هم زنبوری دوبل هستش نه بال پهن و در نهایت با عرض شرمندگی دوستان اگر چیزی رو نمیدونند الکی وا اسفاها سر ندند .
جناب آقای مهندس با سلام
تنش لهیدگی در اثر وجود دو تکیه گاه نسبتا ضعیف بوجود میاد که این یه بحث پیش پا افتاده است و من در بحث طراحی اجزای مکانیکی این رو اثبات کردم
در مورد استفاده از تیر لانه زنبوری توجه به این داشته باشید که اینجا ایران هستش و بنده هم میدونم توی ایران هنوز استفاده میشه من این اصل رو بنا به اصول مهندسی نوین عرض کردم که جدیدا دیگه کسی زیاد اعتقاد به تیر لانه زنبوری و استفاده آن در یک ساختمان معمولی نداره مگر ساختمان از 2 یا 3 طبقه بیشتر بشه که اون هم بحث جداست
بعد هم تیرهای لانه زنبوری در نوع بال اندازه های مختلف دارند که حالا من اسم نیاوردم که حالا دوبل است یا ساده
بعد هم از نظر تئوری این سازه مشکل داره و شما هم به وضوح میبینید
موفق باشید

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جناب آقای مهندس با سلام
تنش لهیدگی در اثر وجود دو تکیه گاه نسبتا ضعیف بوجود میاد که این یه بحث پیش پا افتاده است و من در بحث طراحی اجزای مکانیکی این رو اثبات کردم
در مورد استفاده از تیر لانه زنبوری توجه به این داشته باشید که اینجا ایران هستش و بنده هم میدونم توی ایران هنوز استفاده میشه من این اصل رو بنا به اصول مهندسی نوین عرض کردم که جدیدا دیگه کسی زیاد اعتقاد به تیر لانه زنبوری و استفاده آن در یک ساختمان معمولی نداره مگر ساختمان از 2 یا 3 طبقه بیشتر بشه که اون هم بحث جداست
بعد هم تیرهای لانه زنبوری در نوع بال اندازه های مختلف دارند که حالا من اسم نیاوردم که حالا دوبل است یا ساده
بعد هم از نظر تئوری این سازه مشکل داره و شما هم به وضوح میبینید
موفق باشید

خوب ، منظور از تکیه گاه ضعیف چیه و شما این ضعف رو توی چی میبینید ؟ یک پلیت مناسب به همراه دو سخت کننده عرضی ( استیفنر ) استفاده شده برای دهانه ای به طول شاید 4 متر نهایتاً ، اتفاقی که برای تمامی سازه ها داره میوفته و به نظر من کاملاً این تکیه گاه معقوله ، تنش لهیدگی هم بیشتر در جان تیر اتفاق میافته نه در تکیه گاه ، به هر حال شما به کتاب های رفرنس سازه های فولادی مراجعه کنید به این قضیه پی میبرید ، در اصول مهندسی نوین هم دیگه کسی از این مدل ساختمون ها نمیسازه چون هیچ جا اقلیم ایران رو نداره ، اگر منظور از مهندسی مدرن در اروپا و آمریکا منظورتونه یا حتی ژاپن ، اونها یا با فولاد و بتن نمیسازند یا اگر هم میسازند برج میسازند ، در غیر این صورت از خونه های پیش ساخته و چوبی استفاده میکنن ، در مورد آخر هم شما شما ذکر کردید : ") استفاده از تیر لانه زنبوری بال پهن با وزن زیاد"
، بال پهن مربوط به تیرآهن های بال پهن بوده یا H که قبل از انقلاب از خارج وارد میشده و بعد از انقلاب دیگه وارد نمیشه و به IPB معروف بودند . تنها تیرآهن مورد استفاده الان توی ایران IPE استاندارد آلمان هستش که تولید میشه .
من هم دقیقاً به وضوح میبینم که این سازه مشکلی نداره و البته فکر کنم که به تفاوت دید عمرانی من به مکانیکی شماست دوست عزیز .

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم دقیقاً به وضوح میبینم که این سازه مشکلی نداره و البته فکر کنم که به تفاوت دید عمرانی من به مکانیکی شماست دوست عزیز .
دقیقا با این قسمت حرف شما موافقم
من در حیطه طراحی اجزا مکانیکی و ارتعاشات بحث میکنم که گویا با علم عمران تناقض داره
به هر حال شاید من هنوز توی حس و حال یاتاقان و چرخ دنده هستم و باید یه کم بیشتر دیدم رو عمرانی کنم(البته هنوز اول راهم درست میشه;))
در علم مکانیک شکستها و اتصالات همه روی اثر تکیه گاه بر جسم متمرکز میشه
مثلا وقتی یک یاتاقان میشکنه بلافاصله میرن سراغ safty factor و نیروی موتور که باعث این شکست شده
در بحث تکیه گاه هم من فقط اینو عرض میکنم که تنش لهیدگی زمانی بوجود میاد که ما دو تکیه گاه داشته باشیم
پس شما هم رجوع کن به کتاب طراحی اجزای مکانیکی شیگلی ترجمه مهندس دیبایی نیا:)
سر بلند باشید;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من در حیطه طراحی اجزا مکانیکی و ارتعاشات بحث میکنم که گویا با علم عمران تناقض داره
به هر حال شاید من هنوز توی حس و حال یاتاقان و چرخ دنده هستم و باید یه کم بیشتر دیدم رو عمرانی کنم(البته هنوز اول راهم درست میشه;))
مثلا وقتی یک یاتاقان میشکنه بلافاصله میرن سراغ safty factor و نیروی موتور که باعث این شکست شده
در بحث تکیه گاه هم من فقط اینو عرض میکنم که تنش لهیدگی زمانی بوجود میاد که ما دو تکیه گاه داشته باشیم
سر بلند باشید;)

خوب ، همون دیگه :) بیخیال ... سخت نگیر .. اینجور چیزا اجرا میشه ، سر پا هم میمونه ، آب هم از آب تکون نمیخوره ... ولی مگه ما میتونیم بین 2 تا ستون بیشتر از 2 تا تکیه گاه داشته باشیم ؟ :-/

archi_arch

مدیر بازنشسته
با سلام
دقیقا معلومه این شاهکار توی کشور خودمونه
من تا حالا چنین اختراعی در علم عمران ندیده بودم
ظاهرا خواسته از تمام محتویات علم مهندسی عمران بهره بگیره (نظیر سازه بتنی و فولادی و........)
این lotation اشکالات زیادی داره
1) استفاده از تیر لانه زنبوری بال پهن با وزن زیاد(که البته دیگه کسی توی یک سازه معمولی تیر لانه زنبوری استفاده نمیکنه)
2) قطع کردن ناگهانی قسمتی از آرماتور و استفاده از تکیه گاه ثابت معمولی برای متصل ماندن تیر لانه زنبوری(هشدار برای بوجود آمدن تنش لهیدگی در سازه فوق به علت وجود دو تکیه گاه ضعیف )
3) ارتفاع بیش از اندازه میلگردهای آزاد(هشدار برای عدم تعادل استاتیکی خود میلگردها البته تعادل استاتیکی زمانی به هم میخورد که این میلگردها بار بیش از اندازه تحمل کنند که از قرار معلوم ظاهرا در این سازه این بلا سر میلگردها حتما وارد میشه)
4) فاصله بیش از اندازه پایه های بتنی و عدم رعایت راستای x , y در برقرای فاصله پایه ها 5)و هزار و یک مشکل دیگه که اگه بگیم مثنوی هفتاد من کاغذ میشه
با تشکر از شما دوست عزیز بخاطر تاپیک پر باری که ارائه دادید
سلام
ممنون از توجهتون.
فقط یه چند تا سوال! :redface:
میشه بگین منظورتون از سازه معمولی چیه؟!
یعنی چی دیگه کسی از تیرلانه زنبوری استفاده نمیکنه؟ اشکالش چیه؟! :w20:
گفتین ارماتور ناگهانی قطع شده! ولی من قطع ارماتور ندیدم! اتصال که از قسمت بتنی بود؟؟!:w05:
مگه ارتفاع ارماتور ازاد محدودیتم داره؟! یعنی نمیشه از یه حدی بیشتر بشه؟! :w20:
مصطفی جان ممنون
فقط میشه اینو کمی توضیح بدی؟! کله گاوی چیه دیگه؟!:surprised:
خوب ، منظور از تکیه گاه ضعیف چیه و شما این ضعف رو توی چی میبینید ؟ یک پلیت مناسب به همراه دو سخت کننده عرضی ( استیفنر ) استفاده شده برای دهانه ای به طول شاید 4 متر نهایتاً ، اتفاقی که برای تمامی سازه ها داره میوفته و به نظر من کاملاً این تکیه گاه معقوله ، تنش لهیدگی هم بیشتر در جان تیر اتفاق میافته نه در تکیه گاه ،
و این!!! :cry:
سر بلند باشید;)
میشه درباره ی این تنش لهیدگی هم بیشتر توضیح بدین؟! تو اجرا میخوام! اگه عکسی دارین ممنون میشم بذارین که بفهمم چه شکلی منظورتونه!:redface:

بازم ممنون از همگی!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
پ.ن. آقا سپهر ، منظور کدوم آیین نامه بود ؟ میشه ذکر کنید من هم ببینم ؟
پ.ن.2. آثا سپهر منظور از چندین روش انتقال نیروی جانبی شما چی بود ؟
پ.ن.3. آقا سپهر از کجا میفرمایید که یکپارچه عمل نمیکنه ؟
مصطفی جان من و شما 1دور در این مورد خیلی قبل ها بحث کردیم!!!
دقیقاً نمی دونم کدوم آیین نامست، اما حتماً پیداش می کنم و بهت می گم، شایدم من بد خوندم و متوجه شدم!

چندین روش، منظورم این بود که رفتارشون ر برابر مستهلک کردن نیرو ها متفاوته!!!

آقا مصطفی؟!
کی و کجا بتن و فولاد 1پارچه عمل کرد؟!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
راستی، شاید هم استادمون بهمون اشتباه درس داده و مصطفی بهتر میدونه!
حیف ه اون استادمون از دانشگاهمون رفت، وگرنه حتماً میرفتم پیشش و ازش توضیح می خواستم!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
فقط میشه اینو کمی توضیح بدی؟! کله گاوی چیه دیگه؟!:surprised:
!

آرچی جان سعی کردم توی این عکس مختصر و مفید بگم ...
کله گاوی برای اینکه یک اتصال گیردار بشه یا اینکه در مقابل دوران بدون حرکت بمونه ، با یک ورق در بالاش اون تیر رو به ستون متصل میکنند ، این ورق به شکل ذوزنقه یا در حالت کلی به شکل برشی عرضی از جمجمه یک گاو هستش .
در مورد استیفنر هم ، توی شکل معلومه ، برای جلوگیری از تغییر شکل بالها و لهیدگی جان ورقی تقویتی بین دو بال قرار میدند که در نزدیکی تکیه گاه و جایی که نیروی برشی زیاده اصولاً قرار میگیره .
http://mmbidhendi.persiangig.com/image/Civil/Girdar.JPG

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی مصطفی جان
ممنون متوجه شدم :gol:
فقط یه چیزی! یعنی همیشه اون ورق رویی باید به شکل ذوزنقه باشه؟! یعنی نمیشه مثل همون زیرسری مستطیل باشه؟! (اخه تا اونجایی که یادم میاد ورق رویی هم مستطیل بوده! حالا نمیدونم شاید من درست ندیدم!)

sma519

عضو جدید
اینو بهش میگن یه دعوای حسابی ، نه ؟

اینو بهش میگن یه دعوای حسابی ، نه ؟

سلام دوستان عزیز ، عجب دعوای دوستانه ای راه انداختین . :)
با اجازه منم میخوام نظر بدم ( پول که نمیگیرن ، نه ؟ ) :biggrin:
اول از خانوم مدیر تشکر میکنم که باعث این بحث آموزنده شدن ( با این که هنوزم یه جورایی ایشون رو قبولش ندارم )

دوم از آقا سپر هم متشکرم به خاطر فروتنی و انتقاد پذیز بودن . ( بعضی مواقع عجب نظراتی میدی آقا سپر !!! ما از مدیر گلمون انتظاراتی داریم !!! )
سوم میخوام طبق معمول در مورد نظرات دوستان ، بدون تعارف نظر بدم و امیدوارم به چشم ... نبینن لطفا"
با اجازه
آقا جاوید عزیز ، من مطالبی رو که مینویسی میبینم و بعضی وقتها هم بهت حسودی میکنم ( از نوع مثبتش ) . اما در این مورد خاص فکر میکنم همونطور که خودت هم گفتی علم مکانیک رو درست با عمران همگن نکردی و حق رو به آقا مصطفی میدم ( این فقط نظر من بود )

و اما آقا مصطفی عزیز ، در مورد صلاحیت تیرهای لانه زنبوری هم ترجیح میدم با آقا جاوید موافق باشم .
درسته که از نظر آیین نامه مورد تایید هستن ، اما کشوری مثل ایران که هم معدن و هم تکنولوژی تولید آهن رو داره ، چرا باید بیاد یک پروفیل رو برش بده ، دوباره جوش بده ، و باز برای تقویت برشی و خمشی دوباره بیاد یه ورق ضخیمتر از خودش رو بهش جوش بده ؟؟؟؟
تیر لانه زنبوری فقط در کشورهایی مثل ایران و افغانستان و ... استفاده میشه .
بیشتر متخصصین ما هم باهاش موافق نیستند ( حرف من نیست ) فقط متاسفانه عرف شده و زمان میخواد تا از گزدونه خارج بشه . ( فقط نظرات من بود ) .

و اما در مورد اصل موضوع ( شکلی که خانوم مدیر دادن ) من هم فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه ، مگر مورد جوش دادن صفحه فلزی به آرماتورهای ستون . ( بدلیل آج ، درگیری مناسب نمتونه بوجود بیاد ) و گر نه اگر قرار است اتصال را مفصلی لحاظ کنیم ، نیازی به کله گاوی نیست .
توضیه اینکه این نوع اجرا رو من هم زیاد دیدم . اتفاقا" دو هفته پیش هم یکی به چشمم خورده که اگه باز به همون شکل باشه ، سعی میکنم عکس تهیه کنم و به اینجا پیوست کنم .

توجه : نظرات من فقط برای خودم محترم بود و قصد تحمیل نظر هم نداشتم . :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی مصطفی جان
ممنون متوجه شدم :gol:
فقط یه چیزی! یعنی همیشه اون ورق رویی باید به شکل ذوزنقه باشه؟! یعنی نمیشه مثل همون زیرسری مستطیل باشه؟! (اخه تا اونجایی که یادم میاد ورق رویی هم مستطیل بوده! حالا نمیدونم شاید من درست ندیدم!)

رویی هم میتونه هر شکلی داشته باشه ، شما نیم دایره بنداز اصلاً :) نکته مهم و قابل توجه توی بالاسری ، که باعث نوع شکل اون میشه ، طول جوش موثری هستش که باید در نظر گرفته بشه و محاسبه میشه ، که قاعدتاً توی ذوزنقه و کله گاوی ، مقدارش بیشتر از یک مستطیل هم ارز میشه . ولی خوب ، بسته به خلق و خوی طراح موقع محاسبه داره که چه مدلی حال کنه :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
و اما آقا مصطفی عزیز ، در مورد صلاحیت تیرهای لانه زنبوری هم ترجیح میدم با آقا جاوید موافق باشم .
درسته که از نظر آیین نامه مورد تایید هستن ، اما کشوری مثل ایران که هم معدن و هم تکنولوژی تولید آهن رو داره ، چرا باید بیاد یک پروفیل رو برش بده ، دوباره جوش بده ، و باز برای تقویت برشی و خمشی دوباره بیاد یه ورق ضخیمتر از خودش رو بهش جوش بده ؟؟؟؟
تیر لانه زنبوری فقط در کشورهایی مثل ایران و افغانستان و ... استفاده میشه .
بیشتر متخصصین ما هم باهاش موافق نیستند ( حرف من نیست ) فقط متاسفانه عرف شده و زمان میخواد تا از گزدونه خارج بشه . ( فقط نظرات من بود ) .

خوب ، حرف شما کاملاً متین و درست ، ولی من چند تا سوال بپرسم از شما ؟
اول اینکه من فکر نمیکنم فقط توی ایران و ... استفاده بشه ، چون این تکنولوژی وارداتی هستش و شما پروفیل های CIPE رو توی جداول اشتال میبینید ، پس به تنهایی نوعی تیرآهن به حساب میاد .
سوال دوم در مورد محاسبات اون هستش . شما فرض کنید نتیجه محاسبه یک تیر ، ( ایشالله توی درس فولاد 1 یا دیدید ، یا خواهید دید ) یک W بدست اوردید که به IPE 27 نزدیکه ، شما یک فرضی راجع به وزن IPE27 بکنید ( چون من اشتال دم دستم نیست ) ، و قیمت اون ، و میبینید که هم ارز این پروفی توی زنبوری های CIPE 18 در میاد ، حالا وزن IPE18 رو هم در نظر بگیرید ، و اینکه در تناژ بالا چه مقدار صرفه اقتصادی وارد طرح میشه ؟ حالا انداختن Plate تقویتی برای جان و برش هم که خوب ، از واجباته این کار هست .
مورد سوم اینکه برداشت شما از جوش چیه ؟ آیا به جوش به چه چیزی نگاه میکنید ؟ من فقط همین رو بگم خدمت شما که وقتی شما دو ورق رو به هم جوش میدید ، یعنی اون رو یکپارچه میکنید ، و حتی میبینید که ضخامت جوش بیشتر از ورق شده ... این به این معنیه که توی اون قسمت ، پایداری و مقاومت جوش از خود ورق بیشتره . فقط برای برش هستش که اون جوش های افقی که شما ازش میگید بجای همون 960 فولاد ، به 940 جوش کاهش پیدا میکنه ، اون هم شما هیچوقت نمیای یک زنبوری رو عمودی قرار بدی و بال های اون رو خلاف هم حرکت بدی !!!
به هر حال من خودم از طرفداران پر و پا قرص زنبوری هستم و هنوزم هم توجیه معتبر و موثقی در مورد اشکال اون ( اگر درست اجرا بشه ) ندیدم و نشنیدم .

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا جاوید عزیز ، من مطالبی رو که مینویسی میبینم و بعضی وقتها هم بهت حسودی میکنم ( از نوع مثبتش ) . اما در این مورد خاص فکر میکنم همونطور که خودت هم گفتی علم مکانیک رو درست با عمران همگن نکردی و حق رو به آقا مصطفی میدم ( این فقط نظر من بود )
سلام مهندس جان
شما همیشه به من لطف دارید
راستش من دارم تمام سعیم رو میکنم تا بین دو علم عمران و مکانیک بتونم یک تعادل خوب برقرار کنم(البته نمیدونم چرا خیلی کارم داره سخت میشه؟؟؟؟؟؟؟؟:cry::cry:)
آقا مصطفی درست فرمایش کردند من با دید مکانیکی به موضوع نگاه کردم و متاسفانه بعضی جاهها اشتباه شد(البته آقا مصطفی ممکنه شدید به کمکت نیاز داشته باشم هااااااااااا:redface:خودت رو برای سوالات بیشمارم آماده کن:))
از همه ممنونم که هیچوقت من رو در تالار عمران تنها نمیزارن
موفق و سربلند باشید;)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
حالا 1سوال؟!
در این سازه دیوار برشی اجرا میشه یا بادبند؟!
احتمالاً دیوار برشی دیگه؟!
.
من هم حتماً به استادم زنگ می زنم و از آموزش بدش انتقاد می کنم!!!:)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
خوب ، همون دیگه :) بیخیال ... سخت نگیر .. اینجور چیزا اجرا میشه ، سر پا هم میمونه ، آب هم از آب تکون نمیخوره ... ولی مگه ما میتونیم بین 2 تا ستون بیشتر از 2 تا تکیه گاه داشته باشیم ؟ :-/
در ینجا من ظاهراً اشتباه کردم چون بد بهم تفهیم شده بود!!
اما کلاً همین جملات بالاست که ما رو این همه از دنیای ساخت و ساز درست، فنی، علمی و عمرانی عقب انداخته!!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در ینجا من ظاهراً اشتباه کردم چون بد بهم تفهیم شده بود!!
اما کلاً همین جملات بالاست که ما رو این همه از دنیای ساخت و ساز درست، فنی، علمی و عمرانی عقب انداخته!!!

خوب ... من یکبار دیگه جمله رو کپی میکنم :

بیخیال ... سخت نگیر .. اینجور چیزا اجرا میشه ، سر پا هم میمونه ، آب هم از آب تکون نمیخوره ...

یکم بیشتر دقت کنید ؟؟!؟؟ سرپا هم میمونه ، آب هم ازآب تکون نمیخوره ... شما توقع دارید اینطور چیزها اجرا بشه ، سرپا نمونه و آب هم از آب تکون بخوره ؟ شما ساختمون رو طراحی میکنید ( البته بعد از پاس کردن دروس مربوطه ) ، که سرپا واینسته ؟ و تکون بخوره ؟ :) دست مریزاد

sma519

عضو جدید
خوب ، حرف شما کاملاً متین و درست ، ولی من چند تا سوال بپرسم از شما ؟
اول اینکه من فکر نمیکنم فقط توی ایران و ... استفاده بشه ، چون این تکنولوژی وارداتی هستش و شما پروفیل های CIPE رو توی جداول اشتال میبینید ، پس به تنهایی نوعی تیرآهن به حساب میاد .
سوال دوم در مورد محاسبات اون هستش . شما فرض کنید نتیجه محاسبه یک تیر ، ( ایشالله توی درس فولاد 1 یا دیدید ، یا خواهید دید ) یک W بدست اوردید که به IPE 27 نزدیکه ، شما یک فرضی راجع به وزن IPE27 بکنید ( چون من اشتال دم دستم نیست ) ، و قیمت اون ، و میبینید که هم ارز این پروفی توی زنبوری های CIPE 18 در میاد ، حالا وزن IPE18 رو هم در نظر بگیرید ، و اینکه در تناژ بالا چه مقدار صرفه اقتصادی وارد طرح میشه ؟ حالا انداختن Plate تقویتی برای جان و برش هم که خوب ، از واجباته این کار هست .
مورد سوم اینکه برداشت شما از جوش چیه ؟ آیا به جوش به چه چیزی نگاه میکنید ؟ من فقط همین رو بگم خدمت شما که وقتی شما دو ورق رو به هم جوش میدید ، یعنی اون رو یکپارچه میکنید ، و حتی میبینید که ضخامت جوش بیشتر از ورق شده ... این به این معنیه که توی اون قسمت ، پایداری و مقاومت جوش از خود ورق بیشتره . فقط برای برش هستش که اون جوش های افقی که شما ازش میگید بجای همون 960 فولاد ، به 940 جوش کاهش پیدا میکنه ، اون هم شما هیچوقت نمیای یک زنبوری رو عمودی قرار بدی و بال های اون رو خلاف هم حرکت بدی !!!
به هر حال من خودم از طرفداران پر و پا قرص زنبوری هستم و هنوزم هم توجیه معتبر و موثقی در مورد اشکال اون ( اگر درست اجرا بشه ) ندیدم و نشنیدم .

سلام آقا مصطفی گل .:)
گفتم که زمان میبره !!!!
بله شما درست میگید ، این تکنولوژی هم مثل خیلی از آیتمهای دیگر ما وارداتیه . اما این واردات مال چه زمانیه و آیا ما باید تا ابد به خاطر وارداتی بودنش ازش استفاده کنیم ؟؟؟
کسانی که این تکنولوژی را صادر کرده اند ، الان از دوره لانه زنبوری گذر کرده و استفاده از تیر ورق رو سرلوحه فعالیتهای خودشون قرار دادن .
ما چرا باید مقطع لانه زنبوری رو حتما" با مقطع آهن نورد شده مقایسه بکنیم تا وزن ، قیمت گران ، عدم تولید برخی سایزهای آن ، تولید سفارشی برخی سایزهای آن ، هزینه حمل آن و ... ذهنیت ما رو منحرف بکنه !!!!
فکر میکنم اگه لانه زنبوی رو با تیر ورق مقایسه کنیم ، راحتتر بتونیم در این مورد قضاوت کنیم .
البته نمی خوام روی هوا حرف زده باشم ، ولی عقیده من اینه که ما به لانه زنبوری فقط عادت کردیم و حوصله دردسر اضافی جایگزین اون رو نداریم .
شما اگه وزن پروفیل تولید شده از تیرورق و لانه زنبوری معادل رو با وزن مخصوص 7850 کیلوگرم بر متر مکعب حساب کنید ، خواهید دید که محاسن تیرورق به اضافه وزن جزئی اون میچربه !!!

قابل توجه خودم : اگه یه روز دیدم که برای فولاد هم درسی به عنوان تکنولوژی فولاد ( مثل تکنولوژی بتن ) و تکنولوژی جوش گذاشته شده ، اینطور برداشت میکنم که بلاخره علمای محترم ما هم تکانی به خودشون دادن و میخوان فولاد رو هم به عنوان عنصر کارگاهی و نه صرفا" کارخانه ای ( از نظر مونتاژ ) جا بیاندازن . ( منظورم اینه که تولید مقاطع مورد نیاز پروژه از تیر ورق به متخصص نیاز داره ) . :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام آقا مصطفی گل .:)
گفتم که زمان میبره !!!!
بله شما درست میگید ، این تکنولوژی هم مثل خیلی از آیتمهای دیگر ما وارداتیه . اما این واردات مال چه زمانیه و آیا ما باید تا ابد به خاطر وارداتی بودنش ازش استفاده کنیم ؟؟؟
کسانی که این تکنولوژی را صادر کرده اند ، الان از دوره لانه زنبوری گذر کرده و استفاده از تیر ورق رو سرلوحه فعالیتهای خودشون قرار دادن .
ما چرا باید مقطع لانه زنبوری رو حتما" با مقطع آهن نورد شده مقایسه بکنیم تا وزن ، قیمت گران ، عدم تولید برخی سایزهای آن ، تولید سفارشی برخی سایزهای آن ، هزینه حمل آن و ... ذهنیت ما رو منحرف بکنه !!!!
فکر میکنم اگه لانه زنبوی رو با تیر ورق مقایسه کنیم ، راحتتر بتونیم در این مورد قضاوت کنیم .
البته نمی خوام روی هوا حرف زده باشم ، ولی عقیده من اینه که ما به لانه زنبوری فقط عادت کردیم و حوصله دردسر اضافی جایگزین اون رو نداریم .
شما اگه وزن پروفیل تولید شده از تیرورق و لانه زنبوری معادل رو با وزن مخصوص 7850 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع حساب کنید ، خواهید دید که محاسن تیرورق به اضافه وزن جزئی اون میچربه !!!

قابل توجه خودم : اگه یه روز دیدم که برای فولاد هم درسی به عنوان تکنولوژی فولاد ( مثل تکنولوژی بتن ) و تکنولوژی جوش گذاشته شده ، اینطور برداشت میکنم که بلاخره علمای محترم ما هم تکانی به خودشون دادن و میخوان فولاد رو هم به عنوان عنصر کارگاهی و نه صرفا" کارخانه ای ( از نظر مونتاژ ) جا بیاندازن . ( منظورم اینه که تولید مقاطع مورد نیاز پروژه از تیر ورق به متخصص نیاز داره ) . :)

خوب ... شما درست میفرمایید ، ولی خوب تیرورق هم جای خودش ... من طبق معمول سوالی کنم از شما ، شما جواب بده . شما برای یک دهانه باربر 2 متری ساختمون چی پیشنهاد میکنی ؟ دیگه رک بگم دیگه ، فکر کن سقف بالا سرت رو میخوای طراحی کنی ، اطاقت 4 متر در 4 متر هستش ، چه تیرریزی میکنی ؟ از تیرورق استفاده میکنی ؟ یا تیرآهن یا زنبوری ؟
شما به تیرورق علاقه خاصی دارید ... ولی نمیدونم چرا :) در صورتیکه مشکلات تیرورق و طراحی و مونتاژ اون خیلی خیلی پردردسر تر از زنبوری هستش :)

sma519

عضو جدید
خوب ... شما درست میفرمایید ، ولی خوب تیرورق هم جای خودش ... من طبق معمول سوالی کنم از شما ، شما جواب بده . شما برای یک دهانه باربر 2 متری ساختمون چی پیشنهاد میکنی ؟ دیگه رک بگم دیگه ، فکر کن سقف بالا سرت رو میخوای طراحی کنی ، اطاقت 4 متر در 4 متر هستش ، چه تیرریزی میکنی ؟ از تیرورق استفاده میکنی ؟ یا تیرآهن یا زنبوری ؟
شما به تیرورق علاقه خاصی دارید ... ولی نمیدونم چرا :) در صورتیکه مشکلات تیرورق و طراحی و مونتاژ اون خیلی خیلی پردردسر تر از زنبوری هستش :)
پس مشکل ما یک اتاق 4 در 4 هستش !!!!!!!
اختلاف نظر ما هم همینه : حوصله دردسر نداریم !!!
چرا؟؟؟؟
به هر حال ممنون که به بحثها ادامه میدی آقا مصطفی . :)
راستی یه سوال؟
ورق تقویتی در لانه زنبوری فقط برای تامین ضعف حاصل از حفره هاست ، یا دلیل دیگری هم داره ؟ :que:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پس مشکل ما یک اتاق 4 در 4 هستش !!!!!!!
اختلاف نظر ما هم همینه : حوصله دردسر نداریم !!!
چرا؟؟؟؟
به هر حال ممنون که به بحثها ادامه میدی آقا مصطفی . :)
راستی یه سوال؟
ورق تقویتی در لانه زنبوری فقط برای تامین ضعف حاصل از حفره هاست ، یا دلیل دیگری هم داره ؟ :que:

:) نه مشکل 4 در 4 نیست ، مشکل در اینه که برای دهنه باربر 1-2 متر ، کسی نمیاد تیرآهن و تیرورق بسازه ، درسته ، تیری داشته باشیم که 6 متر دهنه داره ، تو قاب خمشی هستش و ... هیچ کس اون رو زنبوری نمیذاره :) به هر حال ...
در مورد ورق تقویتی توی جان زنبوری ، برای پوشش سوراخ های تولید شده در برابر نیروی برشی هستش . چون توی اون ناحیه ، شما برش رو دارید ، اما میزان ممان سطح جان یا همون Q یا Sx توی اشتال ، کافی نیست ، چون بریده شده . برای همین با یک ورق که حداقل باید ضخامتی برابر 5 میل باشه پوشیده میشه ، میزان طول اون هم تا اونجایی به دست میاد که قسمت حفره دار زنبوری قادر به تحمل برش تولید شده باشه . تقریباً برای دهانه های معمولی و باربر 1 متری و نزدیک به اون ، با طول 5 متر و اینا ، ورق طول 80 سانت ، ضخامت 7 میلیمتر برای ابتدا و انتها جواب میده ، ولی خوب ، محاسبات دقیق لازمه اون هستش .