عمل درمان بواسیر با لیزر چگونه انجام می شود؟

samanarefi

عضو جدید
لیزر با عبور یک جریان الکتریکی قوی از طریق لوله‌ای که حاوی چندین گاز است، انجام می‌شود. در این عمل از لیزر دی اکسید کربن (CO۲) استفاده می‌شود. جریان الکتریکی، CO۲ را باردار کرده و باعث می‌شود یک پرتو باریک بی رنگی را تولید کند. به منظور اینکه جراح بتواند این پرتو را ببیند، نوری قرمز به آن اضافه می‌شود. لیزر از طریق عبور از چندین آینه، به ناحیه‌ای میرسد که جراح، در آن مشغول جراحی است.
دلیل استفاده از لیزر CO۲ این است که گاز‌های مختلف، پرتو‌هایی با خواص مختلف تولید می‌کنند. لیزر دو بخش دارد، یک بخش که شامل پرتو‌های باریکی برای برش و یک بخش هم پرتو‌هایی با زوایای گسترده برای تبخیر شدن و بخار است.
در حالت برش، پرتو‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند تا بتوانند بافت‌ها را از هم جدا کنند که بسیار بهتر از قیچی جراحی، کاربرد دارد و پرتو فقط به قسمت کوچکی از بافت نفوذ می‌کند بنابراین بافت‌های زیرین، آسیبی نمی‌بینند.
در حالت تبخیر، پرتو لیزر، به راحتی بواسیر را تبخیر می‌کند و تنها یک زخم کوچک خشک شده را به جای می‌گذارد که این کار با قیچی جراحی امکانپذیر نیست. به همین دلیل، هموروئید را با لیزر درمان می‌کنند تا به بافت‌ها کمتر آسیب برسد و درمان بطور کامل صورت بگیرد.
عمل لیزر بواسیر به صورت سرپایی انجام می‌شود. در این روش به بیمار داروی آرام بخش داخل وریدی تزریق می‌کنند تا راحت بخوابد و دردی را حس نکند. به همین دلیل می‌توانیم پیچیده‌ترین عوامل خطرزا را با خیال راحت، درمان کنیم. بیمار به پشت می‌خوابد و به راحتی می‌تواند نفس بکشد.
بیمارانی که به پشت می‌خوابند و تنفس خوبی دارند، با تزریق یک ماده موضعی، از ناحیه مقعد بی حس می‌شوند. بطوری که پس از بیداری هیچ دردی را حس نمی‌کنند. هموروئید بزرگ، با استفاده از لیزر برش خورده و خارج می‌شود و به ندرت بخیه می‌خورد.
از آنجایی که پرتو‌های لیزر بسیار کوتاه هستند، هموروئید را می‌توان به خوبی دید. خطر آسیب به ماهیچه‌های کنترل کننده حرکات روده موجود نیست و به همین دلیل، بیماری موجود نیست که نتواند مدفوع یا خروج گاز‌های معده خود را بعد از درمان بواسیر با لیزر کنترل کند.
بعد از لیزر هموروئید بزرگ، نوبت به هموروئید کوچک است که با استفاده از لیزر تبخیر می‌شود. این عمل یک زخم کوچک دارد و معمولا فاقد درد است و به سرعت بهبود می‌یابد. زمانیکه بخواهیم هموروئید بزرگ را با لیزر تبخیر کنیم، باید از یک باند برای کنترل خونریزی احتمالی استفاده کنیم.
گاهی اوقات هموروئید داخلی و خارجی را با زدن یک پل، از پوست مقعد جدا می‌کنند. در این حالت هموروئید داخلی را با پرتو لیزر تبخیر می‌کنند و هموروئید خارجی را با لیزر برش می‌دهند. این روش قابلیت انعطاف پذیری بیشتری به جراح می‌دهد که در روش جراحی این گونه نیست.
همانگونه که گفته شد، این روش با استفاده از یک آرام بخش و بی حسی موضعی در حالیکه بیمار به پشت خوابیده است، انجام می‌گیرد و بسیار راحت‌تر و امن‌تر از حالتی است که بیمار به شکم بخوابد و محدودیت تنفسی داشته باشد.


مقایسه درمان بواسیر با لیزر و جراحی سنتی
زمانی که جراحی لیزر را با روش جراحی سنتی درمان بواسیر مقایسه می‌کنیم، نتایج زیر حاصل می‌شود:
درمان با لیزر تاثیر بیشتری دارد.
آسیب کمتری به بافت می‌رسد.
هموروئید بیشتری را می‌توان خارج کرد.
بخاطر اینکه آسیب به بافت کمتر است، درد نیز کمتر است.
بهبودی سریع حاصل می‌شود.


مراقبت های پس از درمان با لیزر
بیماران به سرعت هشیاری خود را به دست می‌آورند و هیچ حالت تهوع و دردی ندارند، زیرا از بیهوشی موضعی استفاده کرده‌اند. بیمار می‌تواند نزد افراد خانواده و دوستان خود برگردد و به همراه نیاز دارد. زیرا به دلیل مصرف مواد مسکن نمی‌تواند رانندگی کند و در صورت لزوم، بیماران می‌توانند از دارو‌های تجویزی ضد درد در خانه، استفاده کنند. هرگونه ناراحتی معمولا با نشستن در آب گرم برطرف می‌شود.
یک فنجان نمک اپسوم را به آب اضافه کنید تا اثر آرام بخشی داشته باشد. در طول درمان پیشنهاد می‌شود از نرم کننده‌های مدفوع استفاده کنید. اولین حرکت روده به منظور اجابت مزاج، دردناک است و می‌توانید از حمام زیت استفاده کنید و به این صورت است که کاسه‌ای کوچک را درون کاسه توالت قرار دهید. این روش بسیار ارزان است و می‌توانید از هر داروخانه‌ای تهیه کنید.
یک قاشق چایخوری نمک اپسوم را به آب اضافه کرده و ناحیه جراحی را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید یا با یک بطری که حاوی آب گرم است، آن ناحیه را بشوئید. در این روش بهبودی سریع صورت می‌گیرد و بیشتر بیماران به حالت طبیعی خود بر می‌گردند و می‌توانند بعد از ۳ تا ۵ روز به محل کار خود بروند. البته این حالت بستگی به شدت هموروئید شما دارد و در صورت داشتن سوال از پزشک، بیمار می‌تواند پیگیر مشکل خود باشد.


عوارض جانبی
به جز موارد بسیار نادر، بیماری بواسیر برگشت نخواهد کرد؛ بطوری که آمار کمتر از ۱% را نشان می‌دهد. خونریزی پس از درمان بیش از ۱۰ روز به طول نمی‌انجامد و جای نگرانی نیست. بعد از هر نوع جراحی، خونریزی ثانویه نیز می‌تواند رخ دهد که معمولا حدود روز دهم پس از عمل است.
تقریبا در طول یک سال، از ۳۰۰۰ بیمار فقط ۲ نفر نیاز به تزریق خون داشتند و هر دو بطور ناگهانی بهبود یافتند. ناتوانی در دفع ادرار به ندرت رخ می‌دهد، مگر در مردانی که سابقه بیماری پروستات دارند. معمولا در طول یک سال، ممکن است از ۷۵۰ بیمار، فقط ۲ بیمار باشند که به کاتریزاسیون احتیاج دارا باشند.
بیماری موجود نیست که نتوانسته باشد پس از عمل جراحی با لیزر، مدفوع یا گاز معده خود را کنترل کند و همچنین بیماری نیست که دچار انقباض عضلات رحم شده باشد. عفونت بعد از درمان بواسیر با لیزر، اتفاق نمی‌افتد بنابراین نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارید. لازم به ذکر است هیچ یک از بیمارانی که با این روش درمان شده‌اند، نیاز به عمل مجدد و بستری شدن نداشتند.
 

samanarefi

عضو جدید
برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟ این سوالی است که خیلی از بیمارهایی که به بواسیر مبتلا شده اند از ما می پرسند. در ادامه سعی می کنیم تا جواب روشنی به برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟ بدهیم.

بیرون زدگی بواسیر در درجه های 3 و 4 بواسیر خارجی اتفاق می افتد. شما در مرحله بیماری بیرون زدگی بواسیر را از ناحیه مقعد تجربه خواهید کرد. زائده های گوشتی آزاردهنده بواسیر در درجه 3 به بیرون از مقعد می آیند و با دست می توان آنها را به داخل مقعد هدایت کرد.

ولی در بواسیر درجه 4 این زائده های گوشتی بیرون زده به داخل مقعد نمی روند و همینطور آویزان در بیرون مقعد می مانند. با هر دفعه دفع مدفوع درد زیادی را تجربه خواهید کرد و در طول روز هم هنگام نشستن و حتی ایستادن این درد دست از سرتان بر نخواهد داشت.

برای درمان بیرون زدگی بواسیر راه های مختلفی در پیش رو دارید. راه های درمانی جراحی و غیرجراحی بواسیر می توانند این بیرون زدگی ها را درمان کنند. ولی کدام یک برای شما بهتر است و چه تصمیمی برای درمان می گیرید, به تشخیص پزشک و تصمیم خودتان بستگی دارد.

در روش های درمان جراحی بیرون زدگی بواسیر, این گوشت های آویزان از مقعد به صورت کامل برداشته می شوند و یا اینکه کوچکتر می شوند تا زمانی که کاملا از بین بروند.

البته اگر تا حالا بواسیر نگرفته اید باید مواظب یبوست شدن تان باشید. یبوست اصلی ترین عامل ابتلا به بواسیر است. برای اینکه این بیرون زدگی ها را هیچوقت تجربه نکنید بهترین راه این است که از حالا مراقب سلامتی خودتان باشید و در رژیم غذایی خودتان از غذاهای فیبردار و ملین ها استفاده کنید تا یبوست نشوید.

بستن بند لاستیکی یکی از این روش هاست که در آن انتهای گوشت زائد با این بندها مسدود می شود تا خونرسانی به این زائده های گوشتی قطع شود و این زائده ها به صورت خود به خود بیفتند.

روش انعقاد بواسیر هم با سرد و گرم کردن بواسیر یا با کمک اشعه مادون قرمز بیرون زدگی بواسیر را کوچک تر می کنند. این کوچ کردن ها تا زمانی ادامه می یابد که بیرون زدگی کاملا از بین برود.

در روش اسکلروتراپی هم ماده ای به گوشت بیرون زده از مقعد تزریق می شود تا کوچک تر و کوچکتر شده و کامل از بین برود. همه این روش های درمان بیرون زدگی بواسیر با درد و برش هایی در ناحیه بواسیر و همچنین با بیهوشی های عمومی یا بی حسی موضعی همراه هستند.

ولی روشی دیگر هم است که بیرون زدگی بواسیر را بدون هیچ درد و خونریزی از این بین می برد. این روش استفاده از لیزر برای درمان بیرون زدگی بواسیر است. لیزر بواسیر به آسانی و در کمترین زمان همه بیرون زدگی های بواسیر را قطع می کند.

درمان بیرون زدگی بواسیر با لیزر هم بافت های آلوده بواسیر مقعد و هم بافت های اطراف آن را ترمیم می کند و بعد از درمان شما نیازی به بستری شدن نخواهید داشت و عفونتی هم بعد از عمل نخواهید داشت. در صورتی که در روش های جراحی احتمال عفونی شدن محل عمل شده وجود دارد.

حالا که دانستید برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟ دست روی دست نگذارید و خودتان را سریعا به یک دکتر بواسیر متخصص و با تجربه برسانید. تا زودتر روند درمان بواسیر خارجی شما شروع شود. هر چقدر معطل کنید درد و علائم بواسیر را بیشتر و شدیدتر تجربه خواهید کرد.

چه هنگاهی به دکتر مراحعه کنیم؟

خب حال چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کنید؟ درست زمانی که احساس کردید یکی از علائم بواسیر در شما ظاهر شده است بدون هیچ معطلی به دکتر مراجعه کنید. تا هر چه زودتر مراحل درمان شروع شود. پس بهترین زمان برای مراجعه دکتر زمانی است که در ناحیه مقعد احساس درد, سوزش یا خارش کردید است.

توجه کنید که پوست این ناحیه از بدن در زمان های ابندایی مبتلا به بواسیر عصبی ندارد و در برابر لمس شدن واکنشی از خود نشان نمی دهد و موقع درمان هم بیمار دردی را احساس نمی کند. ولی اگر بیماری پیشرفت کند, عصب ها هم فعال می شوند و درمان بیمار با دردهایی همراه خواهد بود.

اولین کار بعد از مراجعه به دکتر متخصص بواسیر, انجام معاینه های فیزیکی و آنوسکوپی است که این معاینه ها برای تشخیص بواسیر بسیار مهم اند. بواسیر داخلی زائده های کوچک و قرمزی در داخل مقعد هستند که در بخش پایانی مقعد با خونریزی های اندکی همراه است. یا ممکن است هنگام اجابت مزاج روی کاسه توالت یا مدفوع لکه های خونی مشاهده شود. بواسیر داخلی درمان آسان تری دارد و با کمی مواظب و انجام مراقبت های لازم سریعتر درمان می شود.

آیا بیرون زدگی بواسیر خطرناک است؟

بیرون زدگی بواسیر اگر در در زمان مناسب درمان شود, خطری بیمار را تهدید نمی کند. این بیرون زدگی های بواسیر هم خطرناک نیستند ولی با درد و خونریزی ها و آزارهایی زیادی برای بیمار همراه هستند. اگر نمی خواهید بیشتر این دردها و اذیت ها را تحمل کنید درمان خودتان را با مراجعه به یک دکتر بواسیر با تجربه و متخصص شروع کنید.

بیرون زدگی بواسیر زمانی خطرناک می شود که به بیماری های دیگری دستگاه گوارشی دامن بزنند. مثلا زمانی که بواسیر و این بیرون زدگی ها با خونریزی های مقعدی زیادی همراه هستند می توانند باعث کم خونی و فقر آهن در بیمار شوند. کم خونی هم واقعا خطرناک است.

پس اگر کوچکترین خونی بر روی مدفوع خود دیدید تا احساس کردید در کاسه توالت خونی وجود دارد هر چه زودتر خودتان را به یک پزشک متخصص بیماری های نشیمنگاهی در شفا کلینیک برسانید و مشکل تان را با وی مطرح کنید.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

zahraroei

عضو جدید
بهترین راه درمان لیزر بواسیر هست که عود هم نمیکنه البتهباید اول دنبال بهترین متخصص بواسیر در تهران باشید چون تو شهرستان ها متخصص بواسیر کمتری دارده.
 

zahraroei

عضو جدید

عمل جراحی لیزر بواسیر، تنها روشی است که فرد میتواند بواسیر را درمان کند. به همین دلیل در ادامه مزایای لیزر بواسیر را عنوان کرده ایم؛

مزایای لیزر بواسیر
  • کاهش عارضه بی اختیاری مقعد
  • بهبود زخم بعد از جراحی با سرعت بالا
  • انتقال عفونت ها به شدت کاهش می یابد
  • زمان بسیار کمتر جراحی با لیزر
  • عدن نیاز به استراحت
  • عدم نیاز به پانسمان
  • خونریزی و در در این روش وجود ندارد.
  • هزینه کمتر لیزر در مقایسه با جراحی سنتی
  • در جراحی سنتی فرد ممکن است عفونت داشته باشد و بیماری وی به خوبی درمان نشود.
  • جراحی با لیزر به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام میشود

پس از لیزر بواسیر​


استراحت در روز اول بعد از جراحی لیزر بواسیر
استفاده روزانه از مسکن تا درد و التهاب بعد از عمل تشدید نشود
تنظیم اجابت مزاج بصورت منظم
شست و شوی خود با آب گرم
استفاده از پماد آنتی هموروئید بعد از اجابت مزاج
خودداری از نشستن و ایستادن طولانی مدت
پرهیز از زور زدن هنگام اجابت مزاج
شست و شوی ناحیه مقعد با شامپو بچه و خشک نگه داشتن آن
کدام متخصص بواسیر در تهران ؟​

با توجه به اینکه جراحی لیزر بواسیر، عملی است که به تجربه بسیاری نیاز دارد باید به متخصص بواسیر مراجعه کنید. زیا در غیر این صورت ممکن است حتی فرد با انجام لیزر بیماری اش عود کند.

تفاوت لیزر بواسیر با جراحی سنتی

جراحی سنتی هموروئید در گذشته و حتی الان همراه با در و خونریزی و بستری شدن در بیمارستان میباشد که باید همراه فرد با وی همیشه همراه باشد و به وی کمک کند تا به بهبودی برسد در صورتی که در جراحی لیزر به فرد دیگری نیازی نیست و فرد بیمار میتواند بعد از جراحی لیزر به کارهای روزمره خود برسد.

 

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بهترین راه درمان لیزر بواسیر هست که عود هم نمیکنه البتهباید اول دنبال بهترین متخصص بواسیر در تهران باشید چون تو شهرستان ها متخصص بواسیر کمتری دارده.
متخصص بواسیر چیه دیگه 😂 اینو رزیدنت سال یک جراحیم ربع ساعته عمل میکنه 🤣
کمتر تبلیغ کنید دوستان
 

Similar threads

بالا