علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر ( شما هم شرکت کنید. )

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام، خدمت دوستان گرامی چند تا سوال داشتم که تقاضا دارم راهنمایی بفرمایید
لطفاً رشته تون رو هم بگین:

1) آیا کارشناسی علوم کامپیوتر امکان تغییر گرایش به مهندسی کامپیوتر رو در مقطع ارشد رو دارد؟
2) در کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار و نرم افزار چقدر با هم اختلاف دارند و آیا در مقطع ارشد امکان تغییر گرایش به همدیگر را دارند؟
3) تغییر گرایش از کارشناسی علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر اعم از سخت افزار و نرم افزار در در مقطع ارشد تا چه حد دشوار است؟

با تشکر، از دوستان.

p.moradi

عضو جدید
سلام
من به برنامه نویسی علاقه دارم ولی دانشگاه دولتی که میخوام برم فقط کارشناسی فناوری اطلاعات داره میتونم تو مقطع کارشناسی فناوری اطلاعات برم بعد تو مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش مهندسی نرم افزار؟ تو رشته فناوری اطلاعات برنامه نویسی هست؟کلا کدوم رشته بهتره؟فرق زیادی دارند؟

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام، خدمت دوستان گرامی چند تا سوال داشتم که تقاضا دارم راهنمایی بفرمایید
لطفاً رشته تون رو هم بگین:
1) آیا کارشناسی علوم کامپیوتر امکان تغییر گرایش به مهندسی کامپیوتر رو در مقطع ارشد رو دارد؟
2) در کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار و نرم افزار چقدر با هم اختلاف دارند و آیا در مقطع ارشد امکان تغییر گرایش به همدیگر را دارند؟
3) تغییر گرایش از کارشناسی علوم کامپیوتر به مهندسی کامپیوتر اعم از سخت افزار و نرم افزار در در مقطع ارشد تا چه حد دشوار است؟
با تشکر، از دوستان.

1) احتمالاً می‌دونید که برای ارشد می‌تونید هر رشته‌ای که می‌خواید کنکور بدید و ربطی نداره چی خوندید، فقط تعداد پیش‌نیازهایی که می‌خورید بسته به رشته‌ی کارشناسی‌تون فرق خواهد کرد. اگه واحدهای اختیاری کارشناسی رو از دروسی بردارید که در صورت ارشد خوندن پیش‌نیاز می‌خورید، اینطوری دیگه در ارشد پیش‌نیاز نمی‌خورید اون درس‌ها رو. تازه موقع کنکور دادن هم کارتون راحته چون اکثر اون درس‌هایی که پیش نیاز می‌خورید در کنکور میاد.
2) بستگی به دانشگاهش داره. اگر سخت‌افزارش با دانشکده‌ی برق باشه، مثل دانشگاه تهران، اینطوری تفاوت نرم‌افزار و سخت‌افزار بیشتر خواهد بود و سخت‌افزاری‌ها درس‌های برقی بیشتری پاس خواهند کرد (که خوبه). ولی مثلاً در شریف جفت نرم و سخت توو دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر هستند و تا چند سال پیش خیلی درس‌هاشون شبیه هم بود. مثلاً سخت‌افزاری‌ها طراحی الگوریتم پاس می‌کردند (که البته توصیه می‌شه) و نرم‌افزاری‌ها طراحی سیستم‌های دیجیتال. تقریباً 5 ترم اول شبیه هم هستند و بعدها چندتا درس اختلاف دارند، مثل هوش مصنوعی، زبان‌های برنامه‌نویسی و پایگاه داده. کافیه به چارت دروس دانشگاه نگاه بشه. ولی خوب دروس مشترک که در کنکور میاد و ضریبش مثل دروس تخصصی 4 هست بین دو گرایش یکیه.
3) زیاد سخت نیست، بستگی به تعداد درس‌هایی که از دانشکده‌ی مهندسی کامپیوتر برداشتید هم داره ولی به هر حال تلاش می‌خواد.

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من به برنامه نویسی علاقه دارم ولی دانشگاه دولتی که میخوام برم فقط کارشناسی فناوری اطلاعات داره میتونم تو مقطع کارشناسی فناوری اطلاعات برم بعد تو مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش مهندسی نرم افزار؟ تو رشته فناوری اطلاعات برنامه نویسی هست؟کلا کدوم رشته بهتره؟فرق زیادی دارند؟

پست بالا هم گفتم، در مقطع ارشد می‌تونید کنکور هر رشته‌ای رو بدید، فقط برخی دروسی که در کارشناسی پاس نکردید رو پیش نیاز میخورید. فکر کنم دروسی که در کنکور میاد رو. درس‌های مشترک رو فکر کنم آی‌تی هم داره، بعضی از تخصصی‌های نرم‌افزار رو فکر کنم ندارید.
برنامه‌نویسی البته فرقی نداره و در آی‌تی هم شما برنامه‌نویسی 1 و 2 پاس می‌کنید. البته نمی‌دونم چطور ممکنه یه دانشگاه آی‌تی داشته باشه ولی مهندسی کامپیوتر نه. احتمالش هست اینطوری هیأت علمی‌ش ضعیف باشه چون تا جایی که اطلاع دارم آی‌تی هم دروس سیستم عامل و طراحی الگوریتم رو باید پاس کنه که استاد خودش رو می‌خواد.
یه بدی که دانشگاه شما نرم‌افزار نداره اینه که آی‌تی درس اختیاری زیاد داره و شما می‌تونستید برید از نرم‌افزار درس‌هایی که توو کنکور میاد رو بردارید تا هم کنکور کارتون راحت بشه هم پیش‌نیاز نخورید بعداً. ولی الان خوب نمی‌دونم به جای اون همه درس اختیاری چی جاش در چارت شما قرار دادن. درس‌های صنایع!؟
ضمناً دور از حضور مثل عوام مهندسی کامپیوتر رو توو برنامه‌نویسی خلاصه نکنید. سخت‌افزار، نرم‌افزار، علوم کامپیوتر و آی تی همشون 2 تا برنامه‌نویسی دارن و اگه هدفتون برنامه‌نویسی هست فرقی نمی‌کنه کدوم از اینا رو بخونید، در واقع فرقی نمی‌کنه دانشگاه بیاید یا نه چون بیرون هم یاد میدن

p.moradi

عضو جدید
پست بالا هم گفتم، در مقطع ارشد می‌تونید کنکور هر رشته‌ای رو بدید، فقط برخی دروسی که در کارشناسی پاس نکردید رو پیش نیاز میخورید. فکر کنم دروسی که در کنکور میاد رو. درس‌های مشترک رو فکر کنم آی‌تی هم داره، بعضی از تخصصی‌های نرم‌افزار رو فکر کنم ندارید.
برنامه‌نویسی البته فرقی نداره و در آی‌تی هم شما برنامه‌نویسی 1 و 2 پاس می‌کنید. البته نمی‌دونم چطور ممکنه یه دانشگاه آی‌تی داشته باشه ولی مهندسی کامپیوتر نه. احتمالش هست اینطوری هیأت علمی‌ش ضعیف باشه چون تا جایی که اطلاع دارم آی‌تی هم دروس سیستم عامل و طراحی الگوریتم رو باید پاس کنه که استاد خودش رو می‌خواد.
یه بدی که دانشگاه شما نرم‌افزار نداره اینه که آی‌تی درس اختیاری زیاد داره و شما می‌تونستید برید از نرم‌افزار درس‌هایی که توو کنکور میاد رو بردارید تا هم کنکور کارتون راحت بشه هم پیش‌نیاز نخورید بعداً. ولی الان خوب نمی‌دونم به جای اون همه درس اختیاری چی جاش در چارت شما قرار دادن. درس‌های صنایع!؟
ضمناً دور از حضور مثل عوام مهندسی کامپیوتر رو توو برنامه‌نویسی خلاصه نکنید. سخت‌افزار، نرم‌افزار، علوم کامپیوتر و آی تی همشون 2 تا برنامه‌نویسی دارن و اگه هدفتون برنامه‌نویسی هست فرقی نمی‌کنه کدوم از اینا رو بخونید، در واقع فرقی نمی‌کنه دانشگاه بیاید یا نه چون بیرون هم یاد میدن
ممنون
پس برای برنامه نویسی فرقی نمیکنه؟
تحلیل و طراحی نرم افزار چطور؟
چرا متقاضی مهندسی کامپیوتر نرم افزار از آی تی بیشتره؟

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون
پس برای برنامه نویسی فرقی نمیکنه؟
تحلیل و طراحی نرم افزار چطور؟
چرا متقاضی مهندسی کامپیوتر نرم افزار از آی تی بیشتره؟

برای تحلیل و طراحی نرم‌افزار باید مهندسی نرم‌افزار بخونید. حتی فکر کنم یه درس دقیقاً به این اسم دارند.
نمی‌دونم، چون شاید از اول مهندسی کامپیوتر به اسم مهندسی نرم‌افزار شناخته شده و آی‌تی رشته‌ای هست که تازه جا افتاده و از نظر من اونجور که باید چارت درسی مشخص و درس حسابی در مقطع کارشناسی نداره

بالا