علت مسری بودن خمیازه چیست؟

دکتر سوشا

عضو جدید

[h=2]در برابر خمیازه کشیدن مقاومت نکنید[/h]اخبار سلامت : یک مطالعه جدید نشان داده است که مقاومت در برابر خمیازه کشیدن تعداد خمیازه را کم نمی‌کند بلکه باعث افزایش میل به خمیازه کشیدن می‌شود. یکی از مواردی که ما درباره خمیازه می‌دانیم این است که خمیازه یک فعالیت مغز مسری است. در واقع حتی الآن که راجع به خمیازه می‌خوانید، به احتمال زیاد احساس می‌کنید که نیاز به خمیازه کشیدن دارید. تلاش برای سرکوب و مقابله با خمیازه بی فایده است، زیرا این یک میل قوی و غیر قابل توقف است.
این واقعیت که خمیازه مسری و واگیردار است به خوبی شناخته شده است، اما دانشمندان به دنبال علت مسری بودن خمیازه هستند. اگرچه ممکن است تحقیقات در مورد خمیازه کشیدن بی مورد به نظر برسد، اما بیماری‌های مختلفی مانند سندرم تورت موجب توجه بیشتر محققان به خمیازه شده است.
[h=2]چرا خمیازه کشیدن مسری است؟ دلیل مسری بودن خمیازه چیست؟[/h]محققان دانشگاه ناتینگهام سعی کردند با بررسی عملکرد مغز در هنگام سرایت خمیازه به شناختی تازه از این پدیده برسند تا از آن برای درمان بیماری‌ها استفاده کنند. این تیم تحقیقاتی توسط استفان جکسون، استاد علوم اعصاب شناختی، مدیریت شد و این مطالعه اطلاعات بیشتری را راجع به علت مسری بودن خمیازه کشیدن در اختیار همه می‌گذارد.
محققان از ۳۶ داوطلب خواستند به خمیازه کشیدن دیگران نگاه کنند، به برخی از آن‌ها گفتند اگر با دیدن خمیازه، خمیازه‌شان گرفت می‌توانند خمیازه بکشند اما به برخی دیگر گفتند، سعی کنند جلوی خمیازه کشیدن خود را بگیرند.
نتایج این تحقیق نشان داد که دیدن خمیازه کشیدن دیگران موجب تحریک قشر حرکتی اولیه مغز شده و در نتیجه موجب سرایت خمیازه به فرد دیگر می‌شود. مقاومت در برابر خمیازه کشیدن هیچ سودی ندارد و تعداد خمیازه را کم نمی‌کند، زیرا این یک عملکرد غیر ارادی در مغز است. در واقع محققان دانشگاه ناتینگهام می‌گویند بخشی از مغز که کنترل حرکت را بر عهده دارد (قشر حرکتی اولیه) مسئول پدیده “تقلید غیرارادی” است که باعث می‌شود خمیازه مسری باشد. تقلید غیرارادی پدیده‌ای که باعث می‌شود، رفتار یا کلام فرد دیگری بدون اراده تقلید شود (در برخی بیماری‌ها مثل سندرم تورت و صرع و اوتیسم دیده می‌شود).
البته نظریه‌های زیادی درباره علت خمیازه کشیدن (به عنوان مثال کمبود اکسیژن، خستگی و …) وجود دارد، اما شواهدی مبنی بر تأیید این فرضیه‌ها وجود ندارد. برای پی بردن به علت مسری بودن خمیازه و اینکه در هنگام خمیازه کشیدن دقیقاً چه اتفاقی در مغز می‌افتد، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.
[h=2]علت مسری بودن خمیازه کشیدن سر نخ درمان حرکات غیر ارادی[/h]مسری بودن خمیازه کشیدن شاید سرنخی از برخی حرکات غیر ارادی ناخواسته مثل تیک باشد. در واقع آنچه در مغز هنگام سرایت خمیازه کشیدن رخ می‌دهد، ممکن است با آنچه باعث تیک یا حرکات غیر ارادی می‌شود ارتباط داشته باشد.
به گفته پروفسور جورجینا جکسون از همکاران این مطالعه: از یافته‌های این تحقیق می‌توان برای درمان بیماری‌هایی مثل تورت (تیک‌های حرکتی و صوتی از زمان کودکی) استفاده کرد، زیرا در بیماری تورت، اگر بتوانیم تحریک پذیری را کاهش دهیم، تیک‌ها کمتر می‌شود و ما می‌توانیم به درمان آن امیدوار باشیم. در واقع تغییر تحریک پذیری قشر مغز راهی برای درمان‌های بدون داروی چنین بیماری‌هایی است.

[h=4]اخبار پیشنهادی دکتر سوشا :[/h]
مرجع تخصصی پزشکی و سلامت دکتر سوشا
 

Similar threads

بالا