عایق کاری ساختمان

رسول21

عضو جدید
یه سوال در مورد مواد ضد اب کننده بتن برای پوشش سقف:
با سلام من دارم یه خونه برای خودم میسازم سقف رو زدم ودیوار چینی هم کردم میخاستم روشو با توجه به اینکه من درشمال کشور هستم اینجا اکثرا از ایرانیت برای پوشش سقف استفاده میشه با توجه به هزینه بالای اینکار میخاستم از این مواد افزودنی بتن که بتن رو اب بندبی میکنه تو ملات بریزم وبرای پوشش سقف استفاده کنم کسی میدونه ایا جواب میده یا نه با یه شرکت صحبت کردم گفتن دو مرحله باید بزنی یکی با ملات قاطی میکنی وشیب بندی میکنی با هاش و یه مرحله هم پوششی میزنیم گفتن حدود 800 تومن هزینه میشه در حالیکه من اگه ایرانیت و اهن کشی کنم حدود3 تا 4 میلیون هزینه ور میداره ایا جوابگو هست یا نه متشکرم

reza119

عضو جدید
با سلام من دارم یه خونه برای خودم میسازم سقف رو زدم ودیوار چینی هم کردم میخاستم روشو با توجه به اینکه من درشمال کشور هستم اینجا اکثرا از ایرانیت برای پوشش سقف استفاده میشه با توجه به هزینه بالای اینکار میخاستم از این مواد افزودنی بتن که بتن رو اب بندبی میکنه تو ملات بریزم وبرای پوشش سقف استفاده کنم کسی میدونه ایا جواب میده یا نه با یه شرکت صحبت کردم گفتن دو مرحله باید بزنی یکی با ملات قاطی میکنی وشیب بندی میکنی با هاش و یه مرحله هم پوششی میزنیم گفتن حدود 800 تومن هزینه میشه در حالیکه من اگه ایرانیت و اهن کشی کنم حدود3 تا 4 میلیون هزینه ور میداره ایا جوابگو هست یا نه متشکرم

سلام

از لحاظ آب بندی جوا ب می دهد من یک منبع آب 5000 متر مکعبی ساخته ام و با همین روش آب بندی کردم و خیلی خوب آب بندی شد

اما این روش گر چه جواب می دهد اما برای پشت بام متعارف نیست

paramisrockwool

عضو جدید
بیشترین سهم انرژی که در ساختمان ها مصرف می شوند به دلیل عایق نبود ساختمان، اتلاف می شود. بیشتر مرد به اشتباه تصور می کنند که بیشترین انرژی در وسایل الکتریکی جهت روشنایی و یا سایر موارد، مصرف می شوند در حالی که گرمایش و سرمایش ساختمان بیشترین سهم مصرف انرژی را دارد. عایق کاری با استفاده از عایق حرارتی صوتی پشم سنگ مقدار اتلاف انرژی را تا حدود بسیار زیاد کاهش می دهد و باعث ذخیره انرژی می شود.
ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی پشم سنگ علت مهم استفاده از آن است. در زیر به این ویژگیها اشاره شده است:

• ضد حریق بودن پشم سنگ:
فیبرهای پشم سنگ اشتعال ناپذیرند و نقطه ذوب آن ها بیش از 1800 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل این عایق مانع از گسترش آتش می شود و به عنوان عایق ضد حریق شناخته شده است.

• مقاومت حرارتی بالا آن:
ترکیبات پشم سنگ از نوع بازالتیک با اکسیدهای دیرگداز است که باعث پایداری این عایق حرارتی در دماهای بالا شده است. این ویژگی عایق پشم سنگ باعث شده که از آن در عایقکاری لوله و تاسیسات صنعتی، عایق کاری کشتی، خانه های سیار، تجهیرات پخت وپز خانگی و ... استفاده شود.

• ضریب انتقال حرارت هدایتی پایین پشم سنگ:
یکی از مهمترین ویژگی یک عایق خوب پایین بودن ضریب انتقال حرارت هدایتی آن است. عایق پشم سنگ به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت هدایتی بسیار پایین حتی با ضخامت کم نیز عایق خوبی در برابر انتقال حرارت می باشد.

• محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ:
محدوده دمایی کارکرد عایق پشم سنگ بین 250- تا 800 درجه سانتیگراد می باشد، که این محدوده بستگی به نوع عایق پشم سنگ دارد.

• عایق صوتی:
عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد عایق صوتی نیز است. پشم سنگ بازده جذب صوت بالایی دارد و به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می گردد. جذب صوت به ضخامت عایق بکار رفته وابسته است به همین دلیل در فرکانس های کم با افزایش ضخامت، ضریب جذب عایق پشم سنگ افزایش می یابد.

• ویژگیهای بیولوژیکی پشم سنگ:
عایق پشم سنگ از نظر بیولوژیکی بی اثر است بنابراین محیط رشد مناسبی برای باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و حشرات نمی باشد.

• سازگاری با محیط:
عایق پشم سنگ با مواد واکنش نمی دهد و باعث خوردگی فلزات نمی شود، بنابراین زمانی که در تماس با دیگر اجزاء ساختمان قرار می گیرد مشکلی به وجود نمی آورد. فرایند تولید عایق پشم سنگ به گونه ای است که هیچ گونه گاز خورنده ای تولید نمی کند. پشم سنگ بی ضررترین عایقی است که تا کنون ساخته شده است و با محیط زیست سازگاری است
  • بی ضرر بودن پشم سنگ برای پوست:
پشم سنگ بر خلاف دیگر عایق ها به پوست آسیب نمی رساند و باعث سوزش نمی شود. وزن آن سبک است و حمل اش آسان می باشد. کار کردن با پشم سنگ آسان است و می توان آن را به هر شکل و اندازه ای برش داد.

• ارزان بودن پشم سنگ:
عایق پشم سنگ نسبت به عایق های پلیمری و ارگانیک بسیار ارزان تر است.

منیع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/26-ویژگیهای-پشم-سنگ

paramisrockwool

عضو جدید
کاربرد عایق حرارتی-صوتی پشم سنگ در ساختمان و روش عایقکاری

یکی از کاربردهای عایق پشم سنگ استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی به منظور عایقکاری حرارتی و صوتی است.عایقکاری مناسب قسمت های مختلف ساختمان مانند دیوارها، سقف، کف و همچنین لوله ها و سطوح داغ و سرد مانع از حدر رفتن انرژی می شود. عایقکاری دیوارهای خارجی ساختمان بین 35 تا 55 درصد از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری می کند. پشم سنگ به عنوان جداکننده مناطق آتش نیز عمل میکند و از انتشار آتش به قسمت ها و طبقات دیگر ساختمان جلوگیری می کند. ساختمان هایی با عایق پشم سنگ عایقکاری شده باشند از نظر ایمنی در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم تر هستند نسبت به ساختمان هایی که عایقکاری نشده اند.
معمولا عایقکاری ساختمان به دو روش صورت می گیرد: 1- عایقکاری در زمان دیوارکشی 2- عایقکاری پس ساخت
بهترین زمان در عایقکاری ساختمان، در زمان دیوارکشی است، در این زمان عایقکاری آسان ترمی باشد و هزینه های آن کمتر است. عایقکاری ساختمان با استفاده از عایق پشم سنگ در زمان اجرای نمای ساختمان نیاز به اجرای سازه فلزی و یا چوبی دارد که عایق پشم سنگ بین آن قرار می گیرد و نمای ساختمان روی آن انجام می گیرد. به همین دلیل به این روش "عایقکاری با سازه" می گویند.

عایقکاری حرارتی از هر دو روش می توانند با کیفیت تقریبا برابر انجام شوند ولی از نظر عایقکاری صوتی روش اول کیفیت بهتری دارد زیرا طراحان می توانند شکل بلوک ها و دیوارها را طوری طراحی کنند که عایقکاری از نظر صوتی مطلوب تر باشد. این روش عایقکاری باعث می شود که انعکاس و تفریق صدای نامطلوب ایجاد نشود.
به منظور حل مشکل بوجود آمده در عایقکاری صوتی از روش دوم می توان از عایق های صوتی با کارایی بالا مثل عایق پشم سنگ استفاده کرد زیرا عایق پشم سنگ از جمله عایق های دو منظوره حرارتی صوتی است و با داشتن حباب های ریز هوا که به فور در ساختار آنها یافت می شود کارایی بالایی دارد و باعث افزایش راندمان عایقکاری صوتی و حرارتی می شود.مهمترین قسمت های ساختمان جهت عایقکاری عبارتند از:
- عایقکاری دیوارهای ساختمان از داخل و خارج
- عایقکاری سقف ساختمان از داخل و خارج
- عایقکاری کف ساختمان

منبع: paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

paramisrockwool

عضو جدید
عایق صوتی حرارتی و ضد حریق پشم سنگ

عایق صوتی حرارتی و ضد حریق پشم سنگ

پشم سنگ یک عایق صوتی-حرارتی با الیاف معدنی میباشد. ماده اولیه ی عایق پشم سنگ، بازالت است که از گروه سنگ های آذرین می باشد و بازمانده فعالیت های آتشفشانی است. برای تولید پشم سنگ، بازالت را در دمای 1500 درجه سانتیگراد ذوب می کنند و با استفاده از روشهای خاص آن را به الیافی بسیار ریز با قطر میکرونی تبدیل می کند. 97% کل محصول پشم سنگ را این الیاف تشکیل می دهد، 3% باقی مانده رزین و روغن های مورد نیاز برای فرم دهی الیاف متناسب با نوع محصول مورد نیاز می باشد.
محدوده تحمل دمایی پشم سنگ از 30- تا 750 درجه سانتیگراد می باشد و ضریب انتقال حرارت آن بسیار پایین می باشد که این ویژگی باعث شده که نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. کاهش مصرف انرژی علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه ها می شود باعث می شود که آلاینده های کمتری تولید شود و این به حفظ محیط زیست کمک می کند. علاوه بر این پشم سنگ از نظر زیست محیطی و بهداشتی به عنوان عایقی مطلوب شناخته شده و هیچ یک از عوارض نامطلوب عایق های مشابه را ندارد، در واقع پشم سنگ بی ضررترین عایق حرارتی-صوتی شناخته شده می باشد. پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار عالی می باشد عایق صوتی خوبی است. قدرت عایقی پشم سنگ 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری است.
از پشم سنگ در کشت هیدروپوینک (کشت بدون خاک) نیز استفاده می شود.
در کشورهای پیشرفته بیشترین مصرف انرژی مربوط به بخش صنعت می باشد اما در کشور ما بیشترین مقدار انرژی در منازل و بخش اداری مصرف می شود. این امرنه تنهاباعث اتلاف بخش زیادی ازسرمایه ملی کشور می شود بلکه باعث ایجاد آلودگی های زیادی درمحیط نیزمی شود که اثرات این آلودگی ها به صورت ضایعات زیست محیطی ویا کاهش سطح سلامت جامعه نمایان می شود.
از عایق پشم سنگ در صنعت ساختمان سازی، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه، کوره ها، اجاق ها، کانال های هوا، دیگ های بخار، دودکش ها و همچنین به منظور عایق کاری صوتی استفاده می شود.
پشم سنگ محصولات متنوعی دارد که شامل پشم سنگ فله ای (پشم سنگ خام که بصورت تزریق در محل استفاده می شود)، پشم سنگ لحافی، پتویی، تخته ای و لوله می شود. این محصولات پشم سنگ با پوشش خارجی یا بدون پوشش تولید می شوند.
عایق های پشم سنگ یا پشم معدنی نزدیک به 44% کل عایق های بکار رفته در صنایع مختلف و ساختمان ها را شامل می شوند.

ویژگیهای پشم سنگ:
ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی پشم سنگ علت مهم استفاده از آن است. در زیر به این ویژگیها اشاره شده است:
- ضد حریق بودن پشم سنگ:
فیبرهای پشم سنگ اشتعال ناپذیرند و نقطه ذوب آن ها بیش از 1800 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل این عایق مانع از گسترش آتش می شود و به عنوان عایق ضد حریق شناخته شده است. این یکی از مهم ترین ویژگی های عایق پشم سنگ می باشد که باعث شده در اکثر از کشورها تخفیف های ویژه ای برای بیمه ساختمان های که با پشم سنگ عایق کاری شده اند در نظر گرفته شود.

- مقاومت حرارتی بالا آن:
ترکیبات پشم سنگ از نوع بازالتیک با اکسیدهای دیرگداز است که باعث پایداری این عایق حرارتی در دماهای بالا شده است. این ویژگی عایق پشم سنگ باعث شده که از آن در عایقکاری لوله و تاسیسات صنعتی، عایق کاری کشتی، خانه های سیار، تجهیرات پخت وپز خانگی و ... استفاده شود.

- ضریب انتقال حرارت هدایتی پایین پشم سنگ:
یکی از مهمترین ویژگی یک عایق خوب پایین بودن ضریب انتقال حرارت هدایتی آن است. عایق پشم سنگ به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت هدایتی بسیار پایین حتی با ضخامت کم نیز عایق خوبی در برابر انتقال حرارت می باشد.

- محدوده دمایی کارکرد پشم سنگ:
محدوده دمایی کارکرد عایق پشم سنگ بین 250- تا 800 درجه سانتیگراد می باشد، که این محدوده بستگی به نوع عایق پشم سنگ دارد.

- عایق صوتی:
عایق پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد عایق صوتی نیز است. پشم سنگ بازده جذب صوت بالایی دارد و به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می گردد. جذب صوت به ضخامت عایق بکار رفته وابسته است به همین دلیل در فرکانس های کم با افزایش ضخامت، ضریب جذب عایق پشم سنگ افزایش می یابد.

- ویژگیهای بیولوژیکی پشم سنگ:
عایق پشم سنگ از نظر بیولوژیکی بی اثر است بنابراین محیط رشد مناسبی برای باکتری ها، کپک ها، قارچ ها و حشرات نمی باشد.

- سازگاری با محیط:
عایق پشم سنگ با مواد واکنش نمی دهد و باعث خوردگی فلزات نمی شود، بنابراین زمانی که در تماس با دیگر اجزاء ساختمان قرار می گیرد مشکلی به وجود نمی آورد. فرایند تولید عایق پشم سنگ به گونه ای است که هیچ گونه گاز خورنده ای تولید نمی کند. پشم سنگ بی ضررترین عایقی است که تا کنون ساخته شده است و با محیط زیست سازگاری است.

- کشت هیدروپونیک با استفاده از پشم سنگ:
از این عایق در پرورش گیاهان در گلخانه به عنوان بستر کشت استفاده می شود.

- بی ضرر بودن پشم سنگ برای پوست:
پشم سنگ بر خلاف دیگر عایق ها به پوست آسیب نمی رساند و باعث سوزش نمی شود. وزن آن سبک است و حمل اش آسان می باشد. کار کردن با پشم سنگ آسان است و می توان آن را به هر شکل و اندازه ای برش داد.

- ارزان بودن پشم سنگ:
عایق پشم سنگ نسبت به عایق های پلیمری و ارگانیک بسیار ارزان تر است.

منبع:
paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام میتونید از میکروسیلیس استفاده کنید

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ژل میکروسیلیس فیلردار

ژل میکروسیلیس فیلردار

ژل میکروسیلیس فیلردار TISS GMS 330
ژل میکروسیلیس فیلردار مقاومت بتن را در برابر عوامل مخرب فیزیکی و شمیایی هم چون یون کلر، سولفات ها و ... بالا برده و با افزایش دوام سازه های بتن آرمه می تواند کمک شایانی در ارتقا کیفیت بتن نماید.

عملکرد
ژل میکروسیلیس فیلردار با القا بار الکتریکی منفی به دوغاب سیمان باعث افزایش اسلامپ می گردد.
با وجود آب بند کننده و فیلر های لازم در خود طی انجام عملیات اختلاط، فضاهای خالی (خلل و فرج) در بتن را پر می کند و نفوذ پذیری بتن را به صورت چشمگیری کاهش می دهد.
واکنش تکمیلی با بازده بسیار مطلوب در جذب آهک آزاد و تبدیل آن به سیلیکات کلسیم باعث بهبود خواص بتن می گردد.

مواردکاربرد
سازه های بتنی در معرض سیکل های ذوب و انجماد
سطوح پر ترافیک (در معرض سایش) و مقاطع نازک بتنی
بتن های حجیم و مقاطع بتنی با تراکم آرماتور بالا
سازه های نیازمند به بتن بادوام بالا

مزایا
افزایش مقاومت های فشاری ، خمشی و کششی در تمام سنین
تعدیل مثبت در حرارت زایی بتن برای رفع مشکل حرارتی بتن های حجیم
کاهش شدید نفوذ پذیری و افزایش دوام بتن
جلوگیری از نفوذ عوامل مهاجم هم چون یون کلر و سولفات ها و ...
کاهش چشمگیر در ضریب وارفتگی
افزایش مقاومت فرسایشی
امکان جایگزینی سیمان تیپ 2 با سیمان تیپ 5
افزایش اسلامپ و امکان کاهش آب مصرفی بدون نیاز به فوق روان کننده ها
سهولت پمپاژ و کاهش استهلاک تجهیزات بتن ریزی
جابجایی و نگهداری آسان
جلوگیری از بروز بیمارهای جبران نا پذیر ریوی
میزان مصرف:
بهترین میزان مصرف برای کسب مشخصات خاص با انجام آزمایشات مختلف در شرایط کارگاهی تعیین می شود میزان معمول مصرف 1 الی 5 درصد وزن سیمان مصرفی در بتن می باشد.
روش مصرف:
در زمان ساخت بتن یا بعد از اختلاط کامل به بتن اضافه می شود ژل Tiss GMS 330 به صورت دو مرحله ای که قسمتی در بچینگ و قسمتی هم به عنوان دز یادآوری حدود 3 دقیقه قبل از مصرف به تراک میکسر اضافه می گردد زمان لازم جهت اختلاط کامل ژل 3 الی 5 دقیقه می باشد.
شرایط نگهداری:
در دمای 5+ تا 35+ درجه سانتی گراد به دور از انجماد و تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شود.
مدت نگهداری:
در بسته بندی اولیه و باز نشده 12 ماه
بسته بندی:
در ظروف 25 کیلوگرمی

paramisrockwool

عضو جدید
انواع عایق پشم سنگ

انواع عایق پشم سنگ

1- ایزوترم (پشم سنگ خام فله ای)

2- ایزوبلانکت (پشم سنگ لحافی دوخته شده - عایق های پتوئی پشم سنگ با دو طرف تور سیمی- عایق های پتوئی پشم سنگ با یک طرف تور سیمی)

3- فنوپانل (عایق پشم سنگ تخته ای فشرده - عایق تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ کرافت - عایق تخته ای (پانل) با دو طرف کاغذ کرافت- عایق تخته ای (پانل) با یک طرف کاغذ آلومینیوم مسطح)

4- ایزوپایپ (عایق پشم سنگ لوله ای)

5- فنوفلت (عایق پشم سنگ لحافی رزین دار- فنوفلت با یک طرف کاغذ کرافت و یک طرف تور سیمی- فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم و دو طرف تور سیمی- فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم و یک طرف تور سیمی - فنوفلت با یک طرف کاغذ آلومینیوم - فنوفلت با دو طرف کاغذ کرافت - فنوفلت با یک طرف کاغذ کرافت - فنوفلت بدون روکش)

منبع:
paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

paramisrockwool

عضو جدید
ایزوپایپ

ایزوپایپ

پشم سنگ لوله ای (ایزو پایپ pipe slag wool) جهت عایق کاری لوله های تاسیسات (گرم، سرد، بخار) بکار می رود. از عایق ایزوپایپ همچنین در سیستم های حرارتی - برودتی و تهویه مطبوع استفاده می شود. انواع روکش دار و بدون روکش این عایق لوله ای با سلیقه مشتری تولید می شود. از طرفی با توجه به نوع مصرف انواع شکاف دار و بی شکاف تولید می شود و با دانسیته و ابعاد متفاوت عایق لوله پشم سنگ مورد استفاده قرار می گیرد.
به منظور ایجاد سهولت در عایق کاری لوله ها و اتصالات، یک طرف دیواره ایزوپایپ ها از طول برش داده می شود.
حداکثر مقاومت مؤثر عایق لوله ای پشم سنگ تا دمای ۳۵۰ درجه سانتیگراد است.
پالایشگاهها، نیروگاهها، صنایع پتروشیمی و واحدهای صنعتی و مسکونی از مصرف کنندگان اصلی عایق لوله ای پشم سنگ هستند. نوع پوشش دار عایق ایزوترم در صنایع غذایی استفاده می شود.

انواع عایق لوله ای پشم سنگ:

• عایق لوله ای پیش ساخته بدون روکش
• عایق لوله ای پیش ساخته با روکش کاغذ آلومینیوم ساده
• عایق لوله ای پیش ساخته با روکش کاغذ آلومینیوم مسطح
• عایق لوله ای پیش ساخته بدون پرداخت

مزایای پشم سنگ لوله ای:

- عایق حرارتی و صوتی
- دارا بودن ضریب جذب صوت بالا
- غیرقابل اشتعال
- دافع رطوبت
- نداشتن هیچ اثر شیمیایی
- مقاوم
- حمل و نقل آسان
- نصب راحت
- عاری از هر نوع پوسیدگی
- ماده فاسد نشدنی و جلوگیری کننده ورود جانوران موذی
- بدون نیاز به تعمیر و نگهداری
- بسیار مقرون به صرفه
- عدم انتشار گاز های سمی
- دوام زیاد
- سازگاری با محیط زیست

منبع:paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

paramisrockwool

عضو جدید
فنوپانل

فنوپانل

پشم سنگ تخته ای (فنوپانل Compressed Board Insulation) از پشم رزین دار توسط پرس های سنگین گرم فشرده شده تولید می گردد. مقاومت موثر عایق تخته ای فشرده در برابر حرارت تا 350 درجه سانتیگراد است.
از فنوپانل در ساختمانها به عنوان عایق بین جداره ها به منظور کاهش اتلاف انرژی و در استودیوهای صدابرداری، تونلهای مترو، دیوار سالنهای کنفرانس، فرودگاهها، مساجد، کتابخانه ها، کشتی ها و هتل ها و سالن های ورزشی برای جذب صدا و جلوگیری از انتقال ارتعاشات، مورد استفاده قرار می گیرد. مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهها، نیروگاهها، مراکز صنعتی و ساختمان از عمده ترین مصرف کنندگان عایق فنوپانل هستند.
عایق تخته ای فشرده هم در دیواره های جداکننده و هم دیوارهای اصلی و بین دیوارها به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز عایق ضدحریق استفاده می شود. همچنین از فنوپانل در ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود.

مزایای فنوپانل:

- عایق بسیار عالی حرارتی
- بهترین عایق صوتی در دانسیته های بالا
- غیرقابل اشتعال
- نداشتن هیچ اثر شیمیایی
- عاری از هر نوع پوسیدگی
- فاسد نشدنی
- قابل استفاده در دماهای بسیار بالا
- حمل و نقل آسان
- نصب راحت
- بدون نیاز به تعمیر و نگهداری
- بسیار مقرون به صرفه
- عدم انتشار گاز های سمی
- دوام زیاد
- سازگاری با محیط زیست

منبع:paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
طبق قانون، تمام ساخت و ساز هايي كه در كشور انجام ميشود بايد مطابق مقررات ملي ساختمان باشد كه در

سال 1370 به تصويب رسيده است. مبحث نوزدهم اين مقررات مربوط به انرژي و صرفه جويي در آن است كه

اجراي آن از تيرماه سال 1381 اجباري شده است. بر اساس اين مقررات، مقاومت حرارتي اجزاي خارجي ساختمان

نبايد از حد معيني پايينتر باشد. منظور از اجزاي خارجي ساختمان ، ديوار ها و سقفهايي است كه از يك طرف با

محيط داخل ساختمان و از طرف ديگر با هواي آزاد در تماسند. بقيه ديوارها يا سقفها مانند ديوارهايي كه اتاقها را از

هم جدا ميكنند يا سقفهاي بين طبقات شامل اين مقررات نمي شوند.

paramisrockwool

عضو جدید
عایق ضد حریق- پشم سنگ

عایق ضد حریق- پشم سنگ

یکی از وقایع تلخی که ممکن است در هر ساختمان رخ دهد، آتش سوزی است که نه تنها خسارت های مالی زیادی به ساختمان می آورد ممکن است باعث مرگ ساکنان ساختمان نیز شود.
استفاده از مصالح ساختمانی که در برابر آتش مقاوم باشند و سرعت انتشار آتش را به قسمت های دیگر کم کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
یکی از مصالح ساختمانی، عایق حرارتی و یا عایق های صوتی است که در ساختمان استفاده می شود. شمای می توانید با مراجعه به لینک زیر مقاومت عایق های مختلف را در برابر آتش را مشاهده کنید.

یکی از عایق های که برای عایق کاری ساختمان استفاده می شود عایق صوتی-حرارتی پشم سنگ است. پشم سنگ دارای خاصیت ضد حریق می باشد و در هنگام آتش سوزی مانع گسترش آتش میشود. لینک زیر عملکرد عایق پشم سنگ در برابر آتش را نشان می دهد.

paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

paramisrockwool

عضو جدید
رفع سرو صدای لوله های سرویس بهداشتی و فاضلاب در ساختمان های بلند

رفع سرو صدای لوله های سرویس بهداشتی و فاضلاب در ساختمان های بلند

در تمام ساختمان ها بخصوص ساختمان های بلند، یکی از منابع تولید صوت، سیستم های انتقال فاضلاب است، بنابراین عایق کاری صوتی این لوله ها از اهیمت ویژه ای برخوردار است.
پشم سنگ لوله ای علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی می باشد و برای عایق کاری حرارتی لوله های استفاده می شود، یک عایق صوتی نیز هست که از آن می توان در عایق کاری صوتی تمام لوله ها از جمله لوله های سرویس های بهداشتی، حمام و لوله های فاضلاب استفاده کرد.
عایق صوتی پشم سنگ از دو طریق باعث کاهش صدا می شود، با کاهش انتقال صدا و جذب صدا. پشم سنگ بازده بالایی در جذب و کاهش صدا دارد.
مقدار کاهش انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد به ضخامت آن ها بستگی دارد. در پشم سنگ با افزایش ضخامت، بخصوص در فرکانس های کم، مقدار کاهش انرژی صوتی افزایش می یابد.
از ویژگی های عایق صوتی پشم سنگ لوله ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- جذب صوت بالا
2- ضد حریق و ایستایی بالا در برابر حرارت
3- عایق حرارتی با بازده بالا
4- سازگار با مصالح ساختمانی و فاقد خوردگی
5- فاقد آزبست و سازگاری با محیط زیست
نصب عایق های پشم سنگ لوله ای بسیار آسان است و نیاز به تخصص خاصی ندارد و به راحتی قابل اجرا است.

برای مشاهده فیلم آموزش نصب عایق پشم سنگ لوله ای می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

http://paramisrockwool.com/images/videos/Rockwool pipe insulation.mp4

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
عایق کاری حرارتی ساختمان

عایق کاری حرارتی ساختمان

فهرست مطالب:
بخش 1: تعریف عایق حرارتی
بخش 2: طبقه بندی مصالح عایقکاری از نظر منشا
بخش 3: تقسیم بندی عایق های حرارتی بر حسب ساختار فیزیکی و شکل
  • -عایق های پشم معنی
  • -پشم شیشه
  • -پشم سنگ
  • -تخته پشم سرباره
  • -تخته های پلی استایرن
بخش 4: عایق کاری حرارتی از خارج بخش 5: تخته های صلب فوم پلی یورتان
بخش 6: مقایسه هدایت حرارتی مصالح مختلف
بخش 7: عایق کاری حرارتی بام
  • -عایق کاری حرارتی از داخل
  • -عایق کاری حرارتی از خارج
بخش 8: عایق کاری حرارتی دیوار
  • -عایق کاری حرارتی از خارج
  • -عایق کاری حرارتی همگن
  • -عایق کاری حرارتی با دیوار دو لایه
بخش 9: عایق کاری حرارتی کف
  • -عای کاری حرارتی از خارج

دریافت فایل:
http://s6.picofile.com/file/8195002926/Thermalinsulation_buildings.rar.html

منبع:pupuol.com

paramisrockwool

عضو جدید
تفاوت عایق های حرارتی با هم

تفاوت عایق های حرارتی با هم

تفاوت پشم سنگ با پشم شیشه

پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق های حرارتی هستند که از نظر قیمت و کیفیت با یکدیگر متفاوت می باشند. همواره این سوال مطرح است که در عایقکاری حرارتی ساختمان از کدام یک از این عایق ها استفاده شود و کدامیک صرفه اقتصادی دارند.
در زیر اطلاعاتی در مورد تفاوت دو عایق حرارتی پشم سنگ و پشم شیشه آورده شده است تا شما بیشتر با تفاوت های این دو عایق حرارتی آشنا شوید.
اما قبل از آن توصیه می شود که در عایق کاری ساختمان با کارشناس مشورت کنید تا هر چه بهتر بتوانید با توجه به نوع کاربری، میزان عایق کاری و محل عایق کاری مورد نظرتان، عایقمناسب را انتخاب کنید.

- پشم سنگ از سنگ بازالت تولید می شود در حالی که پشم شیشه از ذوب کردن شیشه و تبدیل آن به الیاف بدست می آید.
- پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق های حرارتی با ساختار الیافی می باشند. توجه به محل عایقکاری در انتخاب هر یک از این عایق ها مهم می باشد. برای مثال در عایقکاری سقف سوله ها پشم شیشه مناسبتر از پشم سنگ است در حالی که در عایقکاری دیوارها و کف پشم سنگ مناسب تر می باشد.

مهم ترین اختلاف پشم سنگ و پشم شیشه در مقاومت حرارتی آن ها است. عایق های پشم سنگ و پشم شیشه هر دو مقاومت خوبی در برابر آتش دارند اما چون پشم سنگ از سنگ بازالت تولید شده است مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد.
- زمانی که بخواهیم یک بویلر با دمای 900 درجه سانتیگراد را عایقکاری حرارتی کنیم حتما باید از عایق پشم سنگ استفاده کرد زیرا عایق پشم شیشه در این دما مقاومت ندارد و از بین خواهد رفت. مقاومت حرارتی پشم سنگ تا دمای 1000 درجه سانتیگراد می باشد.
- اگر هدف عایقکاری صوتی باشد، پشم سنگ بهترین انتخاب است و کیفیت بالایی در جلوگیری از نفوذ صدا و جذب آن دارد.
- در عایقکاری مکان های نگهداری مواد آتش زا و منفجره حتما باید از پشم سنگ استفاده کرد.
- قطر الیاف پشم شیشه کمتر از الیاف پشم سنگ است که این باعث شده پشم شیشه نرم تر باشد و باعث افزاش زمان حفظ خواص ارتجاعی آن شده است و میزان ریزش کمتری دارد.
- پشم شیشه رطوبت را درون خود نگهداری می کند (خصوصا زمانی که در عایقکاری سطوح گرم از آن استفاده شود) بنابراین اگر به خوبی از آن محافظت نشود امکان رشد باکتریها و قارچها درون عایق پشم شیشه وجود دارد.

تماس پوست با الیاف پشم شیشه باعث خراشیدگی می شود و اگر این الیاف به ریه وارد شود از آن خارج نمی شود و تنفس مداوم ذرات پشم شیشه باعث ایجاد بیماری های تنفسی می شود. همچنین تماس مداوم آن با پوست باعث بیماری های پوستی می شود.

منبع: paramisrockwool.com

آخرین ویرایش توسط مدیر:

paramisco

عضو جدید
عایق استفاده شده در مرکز تجاری چینی-عربی

عایق استفاده شده در مرکز تجاری چینی-عربی

مرکز کنفرانس بین المللی Ningxia یک مرکز تجاری-اقتصادی عربی-چینی در Yinchuan در شمال چین با مساحت 700 هزار فوت مربع می باشد و یکی از بزرگترین مراکز تجاری در شمال چین است. معماران این بنا در طراحی آن از بناهای باستانی چینی و طرح های اسلامی بسیار زیبا الهام گرفته اند و سعی کردند المان های برگرفته شده از این دو فرهنگ را با هم هماهنگ کنند.

هم مالکان این مرکز تجاری و هم سازندگان آن استانداردهای بالایی را برای ساخت آن در نظر گرفته اند و چگونگی ساخت این مرکز تجاری برای آن ها اهمیت ویژه ای داشته است و در استفاده از مواد مورد نیاز برای ساخت آن سخت گیری های بسیاری داشته اند. برای همین آن ها از عایق پشم سنگ که یک ماده غیر قابل اشتعال است و به عنوان یک عایق حرارتی و عایق صوتی که عملکرد گرمایی و صوتی خوبی دارد و طول عمر زیادی دارد، برای عایق کاری ساختمانهای مختلف آن از جمله بیمارستان و مراکز کنفرانس استفاده شده است.

علاوه بر ضد حریق بودن پشم سنگ، استفاده از این عایق باعث می شود محیط درونی ساختمان ها، محیط آرامی باشد و عملکرد صوتی و بازدهی مناسبی داشته باشد. در واقع پشم سنگ 1 محصول می باشد که بطور همزمان 4 عملکرد دارد و در تمام طول عمر ساختمان این ویژگی های خود را حفظ می کند.

mahrokhok

عضو جدید
بیشتر بدانید عایق الاستومری

بیشتر بدانید عایق الاستومری

[h=2][/h]
عایق های الاستومری برودتی و حرارتی از جنس نیتریل فوم می باشد .این عایق برای ایزوله کردن تاسیسات ساختمان و نیروگاه ها،کشتی ها،هواپیما ها،لوله های سرد و گرم ،لوله های مسی کولر گازی،دستگاه های تهویه مطبوع،کانال ها ، چیلرها، یخچال ها،بویلرها،منابع انبساط،شیرآلات،سقف ها ی سوله،دستگاه انرژی خورشیدی، لوله های انتقال نفت و گاز و غیره مورد استفاده قرار میگیرند

عایق های الاستومری به علت دارا بودن تنش کششی و برشی فوق العاده بالا در صنعت خودروسازی،جلوگیری از ضربات مکانیکی درزگیری و صداگیری جایگاه قابل توجهی دارد

عایق های الاستومریک به دو نوع ای پی دی ام و ان بی آر تولید می شوند با توجه به اینکه عایق های الاستومریک ای پی دی ام مقاوم به روغن نیستند و در مقابل تماس با روغن سریع از بین میروند عمدتا کارخانه محصولات خود رابه صورت ان بی آر که کاملا مقاوم به روغن می باشند تولید می کند جایگاه جهانی تولیدات فوم های الاستومری امروزه بر اساس نیتریل فوم می باشد

ضریب مقاومت عایق های الاستومری بالای 7000 است ،ضریب مقاومت عایق در مقابل انتشار بخار آب در پشم شیشه عدد 1 و در فوم پلی اورتان دو عایق پلی اتیلن عدد 2 تا 2000 میباشد و در عایق ای پی دی ام کمتر از 5000 می باشد بسته بودن منفذ سلولی عایق و بالا بودن ضریب مقاومت عایق در مقابل انتشار بخار آب باعث می شود که رطوبت محیط جذب عایق نشود و ضریب انتقال حرارت عایق ثابت بماند

چون بخار آب محیط جذب عایق نمیشود و ضریب انتقال حرارت عایق ثابت است لوله ؛کانال یا منبعی کع عایق شده است دچار زنگ زدگی و خوردگی نخواهد شد

عایق های الاستومری با وزن کم و انعطاف پذیری بالا ایزوله کاری را برای سیستم هتی مختلف آسان می نماید وفاقد آزبست ،کلراین،فایبر مواد آلرژی و سمی هستند لذا نصاب هنگام کار با عایق نیازی به زدن ماسک و استفاده از دستکش ندارد

طیف دمایی مناسب برای استفاده از عاسق با توجه به تست های متنوع و قابل قبول بین 40- و120 درجه سانتیگراد است در صورتی کهدما به پایین تر از 40- برسد عایق سفت و شکننده خواهد شد اما ضریب مقاومت عایق در مقابل انتشار بخار آب و ضریب انتقال حرارت آن تنغییر نخواهد کرد

عایق الاستومری در مقابل آتش شعله ور نمیشود و آتش را به قسمت های مختلف منتقل نمیکند و اصطلاحا عایق نسوز است

عایق الاستومری قابلیت رنگ پذیری با رنگ روغنی را دارد

عایق الاستومری تا 35 دسی بل می تواند عایق صوتی باشد و ضخامت عایق برای جلوگیری ازآلودگی صوتی منوط به اندازه گیری فرکانس ایجاد شده توسط منبع صوتی است
دانسیته عایق الاستومری بین 40 تا 60 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد
عایق های الاستومری لوله ای به طول 2 متر میباشد و قطر داخلی عایق بین 6 میلیمتر تا 114 میلیمتر در ضخامت های 13،9 و19 و25 و32 می باشد
بسته بندی عایق های لوله ای در کارتن می باشد
عایق های رولی و ورقه ای با ضخامت های 6 میلیمتر تا 50 میلیمتر قابل تولید می باشد و بسته بندی رول ها و ورق ها در کیسه پلاستیکی می باشد
یکی از خصوصیت های
عایق الاستومری عدم رشد باکتری و قارچ در آن است
عایق های الاستومری با روکش 130 و 170 مسلح و 230 و 400 میکرون برای ایزوله کردن کانال ها ،لوله ها و منابع در داخل و خارج ساختمان قابل عرضه می باشد روکش آلومینیوم کاملا مقاوم به اشعه ماورا بنفش خورشید می باشد
چسب عایق برای چسباندن عایق به بدنه لوله،کانال و مخازن مورد استفاده قرار میگیرد
نوار خود چسبدار برای پوشاندن درز لوله ها،کانال و مخازن مورد استفاده قرار می گیرد.نوار خود چسبدار با عرض های مختلف و ضخامت های مختلف قابل ارایه می باشد.منبع:
عایق الاستومری پافلکس

reza._y

کاربر فعال
عایق های ساختمانی

عایق های ساختمانی

عایق های ساختمانی به دو دسته ی پلیمری و معدنی تقسیم می شوند اگر عایق کاری دیواره های خارجی به صورت اصولی انجام شود تا 60 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری میکند.
1-عایق پلیمری : این نوع عایق ها شامل مواد پلی استایرن یا همون یونولیت ها هستند از مزایای استفاده از این عایق ها می توان به مقاومت بالای آن ها در برابر رطوبت و همچنین ضریب دمایی بالای آن ها نام برد.این عایق ها به دلیل منعطف نبودن هنگام عایق کاری نیازی به وجود سازه نیست.
2- عایق معدنی : پشم شیشه،پشم سنگ و پشم سرباره جزو همین عایق ها هستند از خواص آن ها می توان به منعطف بودن آن ها نام برد که در عایق کاری سازه ای استفاده می شود و همچنین تحمل دمایی بین 400 تا 700درجه سانتیگراد را داراست. از معایب این نوع عایق ها عدم مقاومت در برابر رطوب نام برد.

reza._y

کاربر فعال
عایق های اکوستیک ساختمانی

عایق های اکوستیک ساختمانی

یکی از معضلات جدی در شهرهای بزرگ را می توان آلودگی صوتی نام برد که مخل آرامش ساکنین این شهرها می باشند در راستای رفع این معضل مهندسان استفاده از عایق های اکوستیک بر جداره دیواره ها را پیشنهاد میدهند این نوع عایق به چند دسته تقسیم می شوند که به صورت مفصل به شرح آن ها می پردازیم :
1-فوم Xps : این نوع فوم از پلی استایرن اکسترود شده دارای سلول های بسته ساخته شده است از مزایای این فوم ها می توان به استحکام بالای آن با وجود داشتن ضخامت کم نام برد این نوع فوم ها گاهی داخل سازه بکار می روند و به دلیل سبک بودن هیچ بار اضافه ای بر ساختمان وارد نمی کنند.
2-یونولیت : [COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.85)]یونولیت ها به دو صورت،سقفی و یا به صورت درز انقطاع مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از یونولیت باعث سبک تر شدن سقف می شوند و جزو بهترین عایق های صدا به شمار می روند اصولا این نوع عایق زمان سفت کاری ساختمان نصب می شود.

[/COLOR]
[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.85)]3-[/COLOR]فوم ریباند :این نوع فوم ها از چسباندن تکه های پلی یورتان تشکیل می شود و جزو عایق های صدا به شمار می رود که نسبت به یونولیت عایق ضعیف تری است.[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.85)]

[/COLOR]